Demokratik inkişaf yolu seçən bütün sivil dövlətlərdə olduğu kimi ölkəmizdə də vətəndaş cəmiyyəti quruculuğu özünəməxsus tarixi inkişaf yolu keçmişdir. İctimai sektorun inkişafı üçün zəruri hesab olunan məqsəd və hədəflər, prioritetlər davamlı şəkildə aparılmış geniş müzakirələr nəticəsində müəyyən edilərək daha da zənginləşdirilmiş və bu sahədə beynəlxalq təcrübə diqqətlə öyrənilmişdir.
1997-ci ildə Azərbaycan və BMT-nin İnkişaf Proqramı arasında QHT sektorunun təsisi və inkişaf etdirilməsi sahəsində əməkdaşlıq başlanılıb. 1999-cu ildə Azərbaycan Milli QHT Forumunun qurulması ilə bu işlər daha da stimullaşdı. 2000-ci ildə "Qeyri-hökumət təşkilatları (ictimai birliklər və fondlar) haqqında” qanun qəbul olundu. Bu qanun MDB məkanında QHT-lərin fəaliyyətini tənzimləyən ilk qanun olmuşdur.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 27 iyul 2007-ci il tarixli 2288 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş Azərbaycan Respublikasının qeyri-hökumət təşkilatlarına dövlət dəstəyi Konsepsiyasının qəbulu ölkədə QHT sektorunun inkişafında yeni mərhələnin  başlanğıcı olmuşdur. Bu sənədin qəbulu QHT sektorunun inkişafı üçün institusional və hüquqi cəhətdən daha əlverişli zəmin yaratmışdır. Konsepsiyada QHT-lərə dövlət dəstəyinin prinsip və formaları, həmçinin QHT-lərə dövlət dəstəyinin prioritet sahələri və bu dəstəyin təmin olunmasının əsas vasitələri nəzərdə tutulmuşdur. Həmin əsas vasitələr qanunvericilik bazasının, dövlət orqanları və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının əməkdaşlıq mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsindən ibarətdir.
Konsepsiyada qarşıya qoyulan məqsəd və vəzifələrin icrası ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 13 dekabr 2007-ci il tarixli 674 nömrəli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurası yaradılmış və Əsasnaməsi təsdiq olunmuşdur. Ölkədə QHT-lərin inkişafı məqsədilə bu istiqamətdə zəruri tədbirlərin görülməsi üçün Şuranın Əsasnaməsində konkret hüquq və vəzifələr, həmçinin funksiyalar müəyyən olunmuşdur.
Şuranın fəaliyyətə başlaması ilə Azərbaycanda vətəndaş cəmiyyəti institutlarına ixtisaslaşmış dövlət dəstəyinin həyata keçirilməsi sahəsində yeni idarəetmə modeli meydana gəlmişdir. Qeyri-hökumət təşkilatlarına dövlət dəstəyi Konsepsiyasından və Şuranın fəaliyyətinə dair Əsasnamədən irəli gələn və davamlı olaraq həyata keçirilən dövlət siyasəti nəticəsində bu gün ictimai həyatın bütün sahələrində QHT-lərin aktivliyi, o cümlədən onların dövlət qurumları ilə əsas tərəfdaş qismində faydalı əməkdaşlıq münasibətləri müşahidə olunmaqdadır. QHT-lər ictimai həyatın ən müxtəlif sahələri üzrə qəbul olunmuş dövlət proqram və strategiyalarında əsas tərəfdaş qurumlar kimi dövlət və cəmiyyət qarşısında həlli vacib hesab olunan milli, regional və məhəlli xarakterli ictimai vəzifələrin həyata keçirilməsində aktiv iştirak edir, o cümlədən çoxsaylı ictimai problemlərin həllində töhfələr verir.
Eyni zamanda hesab olunur ki, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının aparıcı istiqamətini təşkil edən QHT-lərin inkişafı ilə bağlı qarşıda ciddi vəzifələr dayanır və bu istiqamətdə davamlı olaraq zəruri işlər aparılır. Əsas məqsədimiz ölkədə QHT-lərin yüksək potensiala və dayanıqlı əsaslara malik olmasından, o cümlədən dövlət və cəmiyyət həyatında aktiv fəaliyyət göstərməsi üçün dəstəyin həyata keçirilməsindən ibarətdir.
Hal-hazırda Azərbaycan respublikasında  vətəndaş cəmiyyətinin möhkəmlənməsi üçün ciddi addımlar atılır. Təsadüfi deyil ki, ölkədə qeyri-hökumət təşkilatlarının sayı durmadan artır. Məsələn, 2001-ci ildə qeydiyyatdan keçmiş QHT-lərin sayı 21 idisə, hazırda onların sayı 3 mindən çoxdur.
Qeyri-Hökumət Təşkilatları (QHT) qeyri kommersiya məqsədli təşkilatlardır. Qeyri-Hökumət Təşkilatları cəmiyyətdə fərqli və müstəqil rola malikdirlər. Qeyri-Hökumət Təşkilatları (QHT) əsasən qrantlar vasitəsi ilə maliyyələşirlər.
QHT-lər İctimai Birliklər və Fondlara bölünür.
İctimai Birlik- ictimai əhəmiyyəti olan konkret mənfəətsiz məqsədləri həyata keçirmək məqsədi ilə fərdi şəxslər tərəfindən yaradılan qurumlardır. Gənclər Təşkilatları, Hərəkatlar bu qəbildən olan təşkilatlardır.

Civil society building in our country, as in all civil states that chose the path of democratic development, has passed a unique historical way of development. The goals and objectives and priorities considered necessary for the development of the public sector were determined and enriched as a result of the extensive discussions carried out on a continuous basis and the international experience in this field was carefully studied.
In 1997, cooperation between Azerbaijan and UNDP in the field of establishment and development of the NGO sector began. With the establishment of the national NGO Forum of Azerbaijan in 1999, this work was further stimulated. In 2000, the law” on non-governmental organizations (public associations and foundations) " was adopted. This law was the first law regulating the activities of NGOs in the CIS.
The adoption of the concept of state support to non-governmental organizations of the Republic of Azerbaijan, approved by the decree of the president of the Republic of Azerbaijan dated July 27, 2007 No. 2288, marked the beginning of a new stage in the development of the NGO sector in the country. The adoption of this document has created institutional and legal more favorable conditions for the development of the NGO sector. The concept envisages principles and forms of state support to NGOs, as well as priority areas of state support to NGOs and the main means of providing this support. These main tools are improvement of the legislative framework, cooperation mechanisms of state bodies, and civil society institutions.
The Council of state support to non-governmental organizations under the president of the Republic of Azerbaijan was established and its statute was approved by the decree of the president of the Republic of Azerbaijan dated December 13, 2007 No. 674 in connection with the implementation of the goals and objectives set forth in the concept. Specific rights and duties, as well as functions, were defined in the board's regulations to take necessary measures in this direction for the development of NGOs in the country.
With the launch of the council, a new management model has emerged in Azerbaijan for the implementation of specialized state support to civil society institutions. As a result of the state policy, which follows from the concept of state support to non-governmental organizations and the regulation on the activities of the Council, the activity of NGOs in all spheres of public life, including beneficial cooperation relations with their government bodies as the main partner, is observed today. NGOs take an active part in the implementation of national, regional, and local public duties, which are considered important for the state and society as the main partner bodies in the state programs and strategies adopted in the most diverse spheres of public life, as well as contribute to the solution of numerous public problems.
At the same time, it is believed that there are serious tasks for the development of NGOs, which constitute the leading direction of civil society institutions, and necessary work is carried out in this direction. Our main goal is to ensure that NGOs have high potential and sustainable foundations in the country, as well as support for active activities in the state and social life.
At present, serious steps are being taken to strengthen civil society in the Republic of Azerbaijan. It is no coincidence that the number of non-governmental organizations in the country is steadily increasing. For example, if in 2001 the number of registered NGOs was 21, now their number is more than 3 thousand.
Non-Governmental Organizations (NGOs) are non-commercial organizations. Non-governmental organizations have a different and independent role in society. Non-Governmental Organizations (NGOs) are financed mainly through grants.
NGOs are divided into public associations and foundations.
A public Association is an institution created by individuals with the aim of implementing specific non - profit goals of public importance. Youth organizations and movements are such organizations.