Commission and Councils established under the President of the Republic of Azerbaijan

Name of the Commission / Council

Creation date

Chairman

Supreme Attestation Commission Under the President of the Republic of Azerbaijan

06.01.1994 

Famil Mustafayev

Azerbaijani National Commission on UNESCO under the President of the Republic of Azerbaijan

21.02.1994

Elmar Mammadyarov

Legal Reforms Commission under the President of the Republic of Azerbaijan

21.02.1996

The President of the Republic of Azerbaijan

Interagency Commission on Protection of the State Secrets under the President of the Republic of Azerbaijan

17.01.1997

Yagub Eyyubov

The Security Council under the President of the Republic of Azerbaijan

10.04.1997

The President of the Republic of Azerbaijan

Commission of the Republic of Azerbaijan on cooperation with NATO under the President of the Republic of Azerbaijan

14.11.1997

Yagub Eyyubov

Commission on Implementation of Complex Measures in the field of the Improvement of the work done by the Penitentiary Institutions and Remand Prisons under the President of the Republic of Azerbaijan

11.02.1999

Artur Rasi-zadÉ™

 Commission on Citizenship Issues under the President of the Republic of Azerbaijan

12.03.1999

Ramiz Mehdiyev

Pardon Issues Commission under the President of the Republic of Azerbaijan

19.06.2001

Ramiz Mehdiyev

Heraldic Council under the President of the Republic of Azerbaijan

07.02.2006

Ramiz Mehdiyev