ODLAR YURDU - AZƏRBAYCAN
Biz sizə ecazkar bir diyardan — Azərbaycandan, onun təkrarsız təbiətindən, çoxəsrlik mədəniyyətindən, tarixindən, bu diyarın qədim sakinlərindən — onun həyatından, müxtəlif mədəniyyətlərə və sivilizasiyalara məxsus elementləri ahəngdar şəkildə özündə birləşdirən adət və ənənələrindən söhbət açmaq istəyirik.
Azərbaycan coğrafi addır. Bu ad bir tərəfdən bu ərazidə eradan çox-çox əvvəl yaşayan əhalinin əksəriyyətinin atəşpərəst olması ilə bağlıdır. Yəni bu ərazidə yaşayan əhali odu allah sayırdılar, oda tapınırdılar. "Azər" — od, atəş deməkdir. O biri tərəfdən, Azərbaycan ərazisində qədim zamanlarda türk soylu "Azər" sözündəndir. "Azər" — "az" və "ər" tərkibindən ibarətdir. Türk dillərində "az"ın yaxşı niyyət, uğurlu tale kimi anlamları var. "Azər", yəni "ər kişi", "ər oğlu", "od qoruyan" deməkdir. Deməli, "Azərbaycan" bu ərazidə yaşayan qədim türkdilli qəbilənin adından əmələ gəlmişdir.
Azərbaycan dünyanın ən qədim insan məskənlərindən biridir. Bəşəriyyət bütün inkişaf dövrlərində bu torpaqda öz tarixini yaşamışdır. İnsanlığın ilk çağlarında Azərbaycanda insan məskənləri olmuşdur. Bugünkü bəşər mədəniyyətinin yaranması, tərəqqisi və dialektikasında Azərbaycanın öz yeri, öz payı vardır.
Zaman uzun keçmişlərin bir çox arxeoloji və memarlıq abidələrini bizim üçün qoruyub saxlamışdır. Qədim daş kitabələr, əlyazmalar, əsrlərin dərinliklərindən yadigar qalmış xalça naxışları, onları oxumağı bacaranlara, başlıcası isə oxumaq istəyənlərə çox şey danışa bilər. Azərbaycanı tanımaq, onun haqqında həqiqəti bilmək üçün bu torpağa, onun adamlarına dost gözü ilə baxmaq gərəkdir.
Azərbaycan qədim mədəniyyət ölkəsidir. Buraya köçüb gəlmiş oğuz tayfaları həmin ərazidə əsrlər boyu təşəkkül tapıb sabitləşmiş, dərin köklərə malik mədəniyyətlə qarşılaşaraq, öz növbələrində bu mədəniyyəti ümumtürk mədəni ənənələri ilə zənginləşdirmişlər. Xalqımızın istedadı və yaradıcılıq qüdrəti "Kitabi-Dədə Qorqud", "Oğuznamə", "Koroğlu" və bir çox başqa epik abidələrdə təcəssüm etmişdir.
Bu bərəkətli, səxavətli və mehriban torpaq bir çox mütəfəkkirlərin, filosofların, alimlərin, şairlərin, memarların, musiqiçilərin, rəssamların beşiyi olmuşdur. Rəvayətə görə, Zərdüşt bu torpaqda dünyaya göz açmışdır. Azərbaycan torpağı bəşəriyyətə Nizami Gəncəvi, Xaqani Şirvani, Bəhmənyar, Nəsimi, Füzuli, Nəsirəddin Tusi, Şah İsmayıl Xətai, Molla Pənah Vaqif, A.Bakıxanov, M.F.Axundov, M.Ə.Sabir, C.Məmmədquluzadə, Hüseyn Cavid, C.Cabbarlı, Səməd Vurğun, Əliağa Vahid, Rəsul Rza kimi dahilər bəxş etmişdir.
Doğma diyarın al-əlvan təbiəti Səttar Bəhlulzadə, Tahir Salahov, Toğrul Nərimanbəyov, Mikayıl Abdullayev və digər istedadlı fırça ustalarının boyakarlıq lövhələrində əksini tapmışdır.
Xalq musiqimiz, muğamlarımız Üzeyir Hacıbəyov, Müslüm Maqomayev, Qara Qarayev, Fikrət Əmirov, Niyazi, Arif Məlikov kimi görkəmli bəstəkarları bu gün bütün dünyada səsləndirilən əsərlər bəstələməyə ruhlandırmış, Bülbül, Rəşid Behbudov kimi sehirli, ecazkar səsə malik müğənnilərə ilham vermişdir.
Məşhur Azərbaycan xalçaları sanki təbiətin bütün rənglərini, boyalarını, tarixin bütün nişanələrini özündə təcəssüm etdirir. Bu gün onlar uçan xalçalar kimi, zaman və məkan hüdudlarını aşaraq Azərbaycandan çox-çox uzaq ölkələrə gedib çıxırlar.
Dünyanın bir çox muzeylərində Azərbaycan ustalarının metal, keramika, ipək və ağacdan yaratdıqları dekorativ sənət nümunələri saxlanılır.
Azərbaycanda elmin və maarifin çoxəsrlik tarixi vardır. 1919-cu ildə açılmış Bakı Dövlət Universiteti, 1945-ci ildə yaradılmış Azərbaycan Elmlər Akademiyasının institutları respublikada elmin, təhsilin və mədəniyyətin inkişafında müstəsna rol oynamışlar. Bu gün respublika alimlərinin maraq dairəsinə Xəzərin dərinlikləri, kosmosun ənginlikləri, insan beyninin sirləri və s. problemlər daxildir.
Onlarla ali məktəb və texnikumlar, minlərlə məktəb, kollec və litseylər, ilahiyyət məktəbi — budur bugünkü Azərbaycanın təhsil sisteminin mənzərəsi.
Respublika alimlərinin həll etdikləri mühüm problemlərdən biri Xəzər dənizinin, Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinin ekologiyasının qorunub saxlanmasıdır. Alimlərin səyləri sayəsində onlarla qoruq — Qızılağac, Şirvan, Zaqatala, Ağgöl, Girkan və s. yaradılmışdır.
Onilliklər boyu ölkə sənayəsini neftçıxarma, neft-kimya və neft emalı, kənd təsərrüfatını isə pambıqçılıq, üzümçülük, tərəvəzçilik və maldarlıq təmsil etmişdir.
Azərbaycanın iqtisadiyyatını canlı orqanizmə bənzətsək, etiraf edilməlidir ki, onun damarlarından neft axır. Azərbaycanda yer altından neftin, yanar qazın çıxması bu yeri hələ qədim zamanlarda hər yerdə məşhur etmişdir.
Azərbaycan ta qədimdən özünün əbədi yanan ocaqları, atəşgahları ilə məşhurdur. Abşeronda Yanardağ deyilən yer var. Naxçıvanda, Kəlbəcərdə, Masallıda, Lənkəranda, Babadağda… yerdən qaynar sular çıxır.
Suraxanıda əbədi olaraq yanan və heç vaxt sönməyən Atəşgah vardır. Əsrlər boyu dünyanın uzaq-uzaq ellərindən oda inanan, oda tapınan atəşpərəstlər, hətta Hindistandan kahinlər odu axtara-axtara gəlib onu Abşeronda tapıblar və özlərinin baş məbədlərini burada — Suraxanı Atəşgahında yaratmışlar.
Bu gün də "Azərbaycan" deyəndə göz önünə onun əsas sərvəti olan neft gəlir. Neft təkcə sərvət yox, həm də şöhrətdir. Uzaq zamanlarda bu diyara yer altından çıxıb gölməçələrdə qərar tutan xüsusi qoxusu, rəngi olan mayenin ardınca uzaq-uzaq ölkələrdən gəlirdilər. Min illər boyu tuluqlara doldurulmuş nefti Şərqə, Qərbə dəvə karvanları ilə aparırdılar. Azərbaycandan aparılan neftdən təkcə işıq üçün yox, həm də bir çox xəstəliklərdə qiymətli dərman kimi istifadə edirdilər. Əsrlər bir-birini əvəz etdikcə yaxın-uzaq ölkələrdə neftə olan tələbat durmadan artırdı.
XIX əsrdən başlayaraq bütün dünyada sənayenin yüksəlişi ilə əlaqədar olaraq neftə olan ehtiyac görünməmiş bir sürətlə artdı.Həmin əsrdən başlayaraq neft məişət vasitəsindən çıxaraq siyasətə çevrilir. Tarixə elm-texnika əsri kimi daxil olmuş XX əsrdə isə neft məsələsi dünya məsələsinə çevrilir. Neft ölkələrində xüsusi neft siyasəti, neft strateqiyası meydana gəlir.
Bu gün Azərbaycanda nəhəng enerji layihələri yerinə yetirilməkdədir. Xəzər dənizinin Azərbaycana aid olan hissəsində neft və qaz layihələri uğurla həyata keçirilir. Azərbaycan Xəzər dənizinin nəhəng enerji potensialını ilk mənimsəyən və regionun inkişafında keyfiyyətcə yeni iqtisadi modeli formalaşdıran, Avropa və Asiya arasında siyasi və ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsində, Qafqaz nəqliyyat dəhlizinin inkişafında, nəhəng layihələrin gerçəkləşməsində Xəzəryanı və Qafqaz regionunda mühüm rol oynayan bir dövlətə çevrilmişdir.
Bir zamanlar Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünə və onun ağır nəticələrinə (90-cı illərdə Ermənistan Dağlıq Qarabağ və onun inzibati sərhədlərindən kənarda yerləşən 7 rayonu işğal etmişdi. Ölkənin 10 milyonluq əhalisinin 1,2 milyonu qaçqın-köçkün statusu almışdı. 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Azərbaycan ərazi bütövlüyünü bərpa etdi.) baxmayaraq, hal-hazırda ölkəmiz dünyanın demokratik ölkələri sırasındadır. Azərbaycan mürəkkəb və sərt maneələri dəf edərək demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət quruculuğu və vətəndaş cəmiyyəti formalaşması istiqamətində mühüm və qətiyyətli addımlarını atmaqda davam edir.
Hazırda Azərbaycan Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT), Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı (ATƏT), Avropa Şurası (AŞ), Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB), GUAM, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT), Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (QİƏT), İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT), Qoşulmama Hərəkatı kimi beynəlxalq təşkilatların üzvü olmaqla bərabər, Avropa Birliyi, NATO, Beynəlxalq Valyuta Fondu, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, İslam İnkişaf Bankı və digər təşkilatlarla da fəal əməkdaşlıq edir, yeni-yeni kollektiv sənədlərə və beynəlxalq müqavilələrə qoşulur.

THE LAND OF FIRE — AZERBAIJAN
Today, we would like to talk about the miraculous country of Azerbaijan with its unlimited natural resources, centuries-old culture, history, and ancient people, whose lifestyle presents a unique and harmonious combination of the traditions and ceremonies of different cultures and civilizations.
Azerbaijan is a geographical name. On the one hand, this name is linked with the population, which lived in this region for thousands of years before our era, and who were mostly fire-worshippers. The local population considered that fire was their God and so they worshipped the fire. "Azer" means fire. The Turkic name "Azer" was used for this territory for a long time. The word "Azer" consists of two parts — "az" and "er". In Turkic languages, "az" means a good intention and a fate of success. Thus, the word "Azer" means "a brave man", "a brave boy", "the fire keeper". The word "Azerbaijan" originates from the name of an ancient Turkish tribe, which resided in those territories.
Azerbaijan is one of the most ancient sites of humankind. Humankind was present here at every stage of their historical development. There were living settlements in Azerbaijan even at the earliest stages of humankind. Azerbaijan made its own contribution to the establishment of the current culture and civilization, progress, and dialectics.
The time kept a range of ancient archeological and architectural monuments for us. The ancient headstones, manuscripts, and models of carpets, preserved to the present times from the ancient ages, can provide much information to those who can and want to read them. If you wish to understand Azerbaijan and to know everything about it, you need to look at this country and its people with a friend's eyes.
Azerbaijan is a country of ancient culture. The Oguz tribes which moved here and stayed for ages have found a deeply rooted culture and in their turn enriched it with Turkic national traditions. The talented and creative powers of our nation are personified in such epic monuments as "Kitabi-Dede Gorgud", "Oguzname" "Koroghlu" and many others.
This fertile, generous, and friendly land was the home of many thinkers, philosophers, scientists, poets, architects, musicians, and artists. A legend tells that Zardusht was born in this land. Azerbaijan also enriched humankind with such geniuses as Nizami Ganjavi, Khagani Shirvani, Bahmanyar, Nasimi, Fuzuli, Nasreddin Tusi, Shah Ismail Khatai, Mullah Panah Vagif, A. Bakikhanov, M.F. Axudov, M.A. Sabir, J.Mamedguluzade, Huseyn Javid, J.Jabarli, Samed Vurgun, Aliagha Vahid, Rasul Rza.
The country of Azerbaijan was immortalized by such talented painters as Sattar Bahlulzade, Tahir Salahov, Togrul Narimanbeyov, Mikayil Abdullayev, and many others.
Our national music — mugam — inspired such outstanding composers as Uzeyir Hajibeyov, Muslim Magomayev, Gara Garayev, Fikrat Amirov, Niyazi, Arif Melikov, and others to create their masterpieces, which are still known today throughout the world. It also gave inspiration to such wonderful vocalists as Bulbul and Rashid Behbudov.
It seems that the famous Azerbaijan carpets are the incarnation of all colors of nature and of all signs of history. Today, these carpets magically pass the borders of time and space and travel from Azerbaijan to foreign countries far away.
The models of decorative art made by Azerbaijan craftsmen from the metal, ceramic, silk, and woods are kept in many museums of the world.
Science and the enlightenment in Azerbaijan have a centuries-old history. The Baku State University was founded in 1919; the institutes of the Academy of Sciences of Azerbaijan play an exceptional role in the scientific, educational, and cultural development of Azerbaijan. Local scientists are currently studying such important issues as the depths of the Caspian Sea, space exploration, and the secrets of the human brain.
The existing educational system of Azerbaijan is made up of dozens of higher educational institutions and technical schools, thousands of high schools, colleges, and lyceums.
One of the most important problems which are currently solved by local scientists is the environmental protection of the Caspian Sea and different regions of Azerbaijan. Such natural reserves as Gizilagach, Shirvan, Zagatala, Aggol, Girkan, and others, were established due to the efforts of Azerbaijani scientists.
Through the decades, the local industry was successfully represented by oil producing, petrochemical, and oil processing enterprises. The agricultural industry is famous for cotton-growing, viticulture, vegetable-growing, and cattle-breeding.
If one compares the economy of Azerbaijan with a living body, it becomes evident that oil flows in the veins of Azerbaijan. The oil and gas resources of Azerbaijan have made this place famous in every part of the world from ancient times.
Azerbaijan has always been famous for its sources of eternal fires — the atashgehs. There is a place called Yanardag (blazing mountain) in Absheron and thermal springs in some parts of Nakhichevan, Kelbejar, Masali, Lenkoran, Babadag.
In Surakhani, there is an eternal fireplace. From ancient times the fire-worshippers from remote places and even the Indian priests were coming to Absheron in search of fire and finding it here. They built their main temples here in Surakhani and Ateshgah.
The word Azerbaijan brings its main wealth — oil - before the eyes. Oil is not only the wealth but the fame as well. People were coming to Azerbaijan from distant places for this specific taste and colored puddle under the ground. Throughout the centuries, camelcades carried waterskins of oil in both eastern and western directions. The Azerbaijani oil is not used exclusively for electricity production, but also as a valuable medicine for a variety of diseases. There has been an increasing demand for oil throughout the centuries.
From the beginning of the 19th century, the continuous industrial development around the world caused an unprecedented growth of the demand for oil. It was at this time oil turned from every day means into an industrial product. Oil become the most important problem in the world in the 20th century — the century of science and technologies. Oil-producing countries have acquired special oil policies and oil strategies in this connection.
Azerbaijan is currently involved in the implementation of huge energy projects. Oil and gas projects are successfully implemented in the Azeri Caspian sector. Azerbaijan is a country, which plays an extremely important role in the Caspian and Caucasian regions, particularly in the development of transport infrastructure in the Caucasus and the implementation of energy projects. It was the region's first country to explore the huge energy potential, to form an absolutely new economic model in the regional development, and to expand political and economic relations between Europe and Asia.
Although Armenia implemented military aggression (In the 1990s, Armenia invaded Nagorno-Karabakh and its seven regions outside its administrative borders. 1.2 million people from 10 million of the country's population became refugees. Azerbaijan restored its territorial integrity after 44 days of the Patriotic War.) and it resulted in terrible consequences for Azerbaijan, our country now is located in the list of democratic countries. Azerbaijan continues to overcome complex and difficult obstacles, builds a democratic, legal, secular state and civil society by taking important and decisive steps.
Azerbaijan has membership in the United Nations (UN), Organization of Security and Cooperation in Europe (OSCE), Council of Europe (CE), Commonwealth of Independent States (CIS), GUUAM, Organization of Islamic Conference, Black Sea Economic Collaboration (BSEC), Organization of Economic Cooperation (OEC). Azerbaijan also actively cooperates with the European Union, NATO, International Monetary Fund, European Bank for Reconstruction and Development, Islamic Development Bank, and other organizations. It accedes to the new joint documents and international agreements.