1991-ci ildə dövlət istiqlaliyyətini bərpa etdikdən sonra Azərbaycan Respublikası müstəqil xarici siyasət həyata keçirir. Bu siyasət Azərbaycan dövlətçiliyini müntəzəm şəkildə möhkəmləndirib inkişaf etdirməyə və milli mənafeləri qorumağa yönəldilmişdir. Azərbaycan öz xarici siyasətini beynəlxalq hüquq norma və prinsipləri, o cümlədən dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmət, daxili işlərə müdaxilə edilməməsi prinsipləri əsasında qurmuşdur.
Bu prinsipləri rəhbər tutaraq və uzunmüddətli milli mənafelərdən çıxış edərək, Azərbaycanın xarici siyasəti respublikanın müstəqilliyinə, suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə və milli təhlükəsizliyinə təhdidlərin və risklərin, ilk növbədə ona qarşı Ermənistan Respublikası tərəfindən edilmiş təcavüzün aradan qaldırılması kimi həyat əhəmiyyətli fəaliyyəti özündə ehtiva etdirir. Regional səviyyədə bölgədə əmin-amanlıq və sabitliyin bərqərar edilməsi, nəhəng enerji, nəqliyyat və əməkdaşlıq layihələrinin gerçəkləşdirilməsi kimi strateji məqsədlərə nail olmaq Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas prioritetlərindən birini təşkil etməkdədir. Qloballaşan müasir dünyada Azərbaycan xalqının maraqlarının daha səmərəli müdafiəsi naminə ölkə iqtisadiyyatının inkişafı üçün müxtəlif layihələrə xarici sərmayələrin cəlb edilməsi də Azərbaycanın xarici siyasəti üçün müstəsna əhəmiyyət daşımaqdadır. Beləliklə, demokratik tərəqqi yolunu seçmiş Azərbaycan özünün qonşusu olan və olmayan digər dövlətlərlə müxtəlif sahələrdə həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli əsasda bərabər və qarşılıqlı faydalı münasibətlərin qurulub inkişaf etdirilməsi üzrə ümumi məqsədi mümkün qədər tam şəkildə həyata keçirmək əzmindədir.
Azərbaycan regional və qlobal səviyyədə fəaliyyəti, o cümlədən beynəlxalq arenada əməkdaşlığı genişləndirərək müstəqil dövlət kimi bir sıra beynəlxalq təşkilatlara, o cümlədən Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı, Avropa Şurası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası, Müstəqil Dövlətlər Birliyi və bir sıra nüfuzlu təşkilatlara üzv olmuşdur. Azərbaycan Respublikası həmçinin GUAM regional qrupunun təsisçilərindən biri, Qoşulmama Hərəkatının fəal üzvüdür. Beynəlxalq və regional təşkilatlarda iştirakı ilə Azərbaycan Respublikası öz milli maraqlarını müdafiə edib gerçəkləşdirir.
Azərbaycan Respublikasının ölçülüb-biçilmiş və milli mənafelərin qorunmasına xidmət edən xarici siyasət kursunun işlənib hazırlanması və gerçəkləşdirməsi bütövlükdə ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Məhz onun güclü dövlətçilik duyğusu, dərin məntiqi və məsələlərin mahiyyətini düzgün dərketmə qabiliyyəti beynəlxalq əlaqələrin qurulması işinə düzgün yanaşma yolunu müəyyən etməyə imkan yaradırdı. Bu gün də Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən Azərbaycanın xarici siyasəti əsası Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş, dünya ictimaiyyətinin bütün xoşməramlı üzvlərilə qarşılıqlı faydalı münasibətlərin hərtərəfli inkişafı kursuna öz möhkəm sadiqliyini nümayiş etdirməkdədir və Azərbaycan Respublikasının çiçəklənməsi, davamlı tərəqqi və əhalinin rifahının təmin edilməsinə yönəldilmişdir. Kompleks və çoxşaxəli xarakter daşıyan bu proses çərçivəsində aparılan diplomatik fəaliyyət bir neçə əsas istiqamətdən ibarətdir, birlikdə isə onlar müstəqil Azərbaycanın xarici siyasətini təşkil edir.

After gaining independence in 1991, the Republic of Azerbaijan began to pursue an independent foreign policy. This policy was aimed at the systematic strengthening and development of statehood and at protecting national interests. Azerbaijan builds its foreign policy on the basis of international legal norms and principles, as well as on the principles of respect for the sovereignty and territorial integrity of states and not interference in internal affairs.
The foreign policy of Azerbaijan, guided by these principles and speaking from the position of long-term national interests, pursues such a vital goal as the elimination of threats aimed at independence, sovereignty, territorial integrity, and national security of the republic, and, first of all, the aggression committed against it by the Armenian Republic... One of the main priorities of Azerbaijan's foreign policy is the establishment of peace and stability at the regional level, the achievement of such strategic goals as the implementation of cooperation projects and large transport projects. Also, attracting foreign investment in various projects for the development of the country's economy in order to more rationally protect the interests of the Azerbaijani people, which is of exceptional importance in this modern global world. Thus, Azerbaijan, which has chosen the path of democratic development, has the determination to fully implement the common goal of establishing and developing equal and mutually beneficial relations with neighboring and other countries in various fields on a bilateral and multilateral basis.
Azerbaijan, expanding and deepening its activity at the regional and global level, including in the international arena, as an independent state became a member of a number of international organizations, including the United Nations, the Organization for Security and Cooperation in Europe, the European Council, the Organization of the Islamic Conference, Organization of Turkish States, CIS and many others. The Republic of Azerbaijan is also one of the founders of the GUAM regional group, an active member of the Non-Aligned Movement. The Republic of Azerbaijan, participating in international and regional organizations, protects and realizes its national interests.
The development and implementation of a balanced and serving the protection of national interests of the foreign policy of the Republic of Azerbaijan are associated, in general, with the name of the national leader Heydar Aliyev. It was thanks to his sense of statehood, deep logic, and ability to deeply understand the essence of issues that it became possible to determine the correct way to approach the creation of international relations. Also, the modern foreign policy of the Republic of Azerbaijan, conducted under the leadership of Ilham Aliyev, shows its loyalty to the course (the basis of which was laid by Heydar Aliyev) of the comprehensive development of mutually beneficial relations with all well-meaning members of the world community, and it is aimed at the prosperity of the Republic of Azerbaijan, at the continuous development and ensuring the well-being of the population... The diplomatic activity carried out within the framework of this complex and multilateral process consists of several main directions, and all of them together constitute the foreign policy of independent Azerbaijan.