Azərbaycan ədəbiyyatının qaynağında zəngin və dərin məzmunlu Azərbaycan folkloru durmaqdadır. Azərbaycan dünyanın ən zəngin folklor sərvətlərindən birinə sahibdir. Mifoloji-bədii dünyagörüşün izləri folklorda və klassik ədəbiyyatda indi də özünü büruzə verməkdədir.
Azərbaycan folklorunun özəlliklərindən birini — onun başqa türk xalqlarının folkloru ilə ortaq cəhətlərə malik olması təşkil edir. Ortaq türk folkloruna aid olan dastanlar arasında "Oğuznamə"lər xüsusi bir silsilə təşkil edir. "Köç", "Ergenekon", "Şu", "Qayıdış" kimi dastanlarda isə bütöv şəkildə prototürklərin mühüm problemləri öz bədii-mifoloji əksini tapmışdır. Həmin dastanların çoxu xülasə şəklində XI yüzillikdə yaşayıb-yaratmış türk alimi Kaşğarlı Mahmudun "Divanu lüğət-it-türk" ("Türk dilinin divanı") əsərində öz əksini tapmışdır. Bu dastanlar xalqların böyük hicrəti dövrünün bədii-mifik dünyagörüşünü özündə saxlamaqdadır.
Azərbaycan folkloru janr zənginliyinə malikdir. Epik folklor janrlarından nağıl və dastanlar, xalq müdrikliyinin ifadəsi olan atalar sözləri və zərbi-məsəllər tarix boyu qonşu xalqların folklor və klassik ədəbiyyatına güclü təsir göstərmişdir.
XVI-XVIII yüzilliklərdə dastan janrı xüsusilə geniş inkişaf etmiş, Qurbani, Tufarqanlı Abbas, Sarı Aşıq, Xəstə Qasım kimi qüdrətli sənətkarlar ərsəyə gəlmişdi. Əsasən irfanla bağlı olan orta əsr məhəbbət dastanları — "Qurbani", "Aşıq Qərib-Şahsənəm", "Əsli-Kərəm", "Abbas-Gülgəz", "Şah İsmayıl-Gülzar", "Tahir-Zöhrə", "Alıxan-Pəri", "Arzu-Qəmbər", qəhrəmanlıq dastanı "Koroğlu" bu dövrün məhsuludur. Məhəbbət dastanlarından fərqli olaraq, "Koroğlu" müxtəlif qolların toplusu olmaqla "Dədə Qorqud" dastanlarının ənənəsini davam etdirir və buna görə də epos adlanır. Azərbaycan folklorunun yazılı halda bizə gəlib çatmış ən böyük abidəsi "Kitabi-Dədə Qorqud" eposudur.
Yazılı ədəbiyyatın ən qədim nümunəsi e.ə. VI əsrdə Midiya dövləti ərazisində meydana çıxmış və müəllifliyi Zərdüştə aid edilən "Avesta"dır. Burada Azərbaycan xalqının dualist dünyagörüşü, ibtidai insanın xeyirlə şərin mübarizəsi haqqındakı təsəvvürləri öz bədii əksini tapmışdır.
VII-VIII əsrlərdə Azərbaycan şairlərindən Əbu Məhəmməd ibn Bəşşar, Musa Şəhəvat və İsmayıl ibn Yəsarın şeirləri mübariz tənqidi ruhu, orijinal sənətkarlıq xüsusiyyətləri ilə o dövr ərəb poeziyasından müəyyən dərəcədə seçilir. Ərəb dilində bədii əsərlər yazmaq ənənəsi Azərbaycan şairləri arasında XI-XII əsrlərə qədər davam edir, Xətib Təbrizi, Məsud ibn Namdar kimi sənətkarlar bu dildə Azərbaycan ədəbiyyatını zənginləşdirən bədii örnəklər ərsəyə gətirirlər.
XI yüzillikdən Qətran Təbrizinin yaradıcılığı ilə Azərbaycan poeziya məktəbi başqa bir dildən — dəri dilindən istifadə etməklə yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyur. Qətranın bizə gəlib çatmış "Divan"ı Azərbaycan poeziya məktəbinin sonrakı inkişafında mühüm rol oynamışdır.
1054-cü ildə Azərbaycanın oğuz türklərinin yaratdığı Səlcuqilər dövlətinin tərkibinə daxil olması elmin, incəsənətin və ədəbiyyatın inkişafına təkan verməklə yanaşı, türkdilli Azərbaycan xalqının formalaşmasını da başa çatdırmış oldu.
XII əsrdə Azərbaycan ədəbiyyatında bütövlükdə Yaxın və Orta Şərq, eləcə də dünya ədəbiyyatlarının sonrakı inkişafına güclü təsir göstərmiş poeziya məktəbi öz formalaşmasını başa çatdırır və onun Xaqani Şirvani, Nizami Gəncəvi kimi dünya şöhrətli korifeyləri meydana gəlir. Məhz Nizaminin və digər sənətkarların yaradıcılığına görə XII-XVI əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatının Renessans zirvəsi sayılır.
Saray ədəbi mühitində — XII əsr Azərbaycan dövlətlərindən Şirvanşahlar və Atabəylərin mesenatlığı altında Əbül-üla Gəncəvi (1096-1159), Məhsəti Gəncəvi (1089-1183), Xaqani Şirvani (1126-1199), Fələki Şirvani (1126-1160), Mücirəddin Beyləqani (-1190), İzzəddin Şirvani kimi əsərləri indi də öz yüksək bədii-estetik əhəmiyyətini itirməmiş sənətkarlar yetişmişdilər.
XIII yüzilliyin epik poeziya örnəkləri arasında anonim "Dastani-Əhməd Hərami" və Qul Əlinin "Qisseyi-Yusif" poemalarının adlarını çəkmək lazımdır. Bütün XIII əsri, XIV əsrin isə ilk onilliklərini yaşayıb uzun bir yaradıcılıq yolu keçmiş Güney Azərbaycan şairi Hümam Təbrizi (1201-1314) də bu dövrün görkəmli ictimai-siyasi xadimi və istedadlı şairlərindən biri olmuşdur. Azərbaycan ədəbiyyatında daha çox sufizm cərəyanının görkəmli nümayəndəsi kimi tanınmış Şeyx Mahmud Şəbüstərinin (1287-1320) nəsr və nəzmlə yazdığı bir çox əsərləri arasında "Gülşəni-raz" poeması diqqəti daha çox cəlb edir. XIV yüzildə Suli Fəqih və Mustafa Zərir kimi Azərbaycan şairləri də Quran motivləri əsasında qurulmuş "Yusif və Züleyxa" mövzusunda ana dilində əsərlər yaratmışlar. Elə həmin yüzilin sənətkarı Yusif Məddahın "Vərqa və Gülşa" poeması da anadilli epik şeirin gözəl örnəklərindən sayılmalıdır. Bütün bu əsərlər epik poeziyamızın sonrakı inkişafında müəyyən rol oynamışlar. Fars dilində yazıb-yaratmış görkəmli Azərbaycan şair və mütəfəkkirləri — Nəsirəddin Tusi (1201-1274), Marağalı Övhədi (1274-1338), Arif Ərdəbili (1311-) daha çox Nizami ənənələrinə söykənərək onun kimi əsərlər yaratmağa çalışırdılar. Əssar Təbrizinin (1325-1390) fars dilində qələmə aldığı "Mehr və Müştəri" poemasında Nizaminin "Xosrov və Şirin" və "Leyli və Məcnun" poemalarında dahiyanə təsvir və tərənnümünü tapmış saf ülvi məhəbbət hisslərinə iki gəncin böyük və təmənnasız dostluğu prizmasından nəzər salınır.
Bu dövrdə ədəbiyyatda və ictimai-siyasi fikirdə formalaşmış humanizm prinsipləri xüsusən Seyid İmadəddin Nəsimi (1369-1417) yaradıcılığında öz zirvəsinə çatır. İmadəddin Nəsimi — böyük sələfi Nizami Gəncəvidən sonra ədəbiyyatımızda humanizm, insansevərlik ideyalarının alovlu təbliğatçılarından, carçılarından biri kimi tanınmışdır.
XII-XVI əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatında Renessans ideyalarının Nizamidən sonrakı zirvəsi — Qərb şərqşünaslığında "qəlb şairi" kimi məşhur olan Məhəmməd Füzulidir. Bunların arasında Füzulinin böyük müasiri və müəyyən dərəcədə mesenatı — böyük Azərbaycan dövlət xadimi və şairi Şah İsmayıl Xətainin (1487-1524) xüsusi yeri vardır.
Molla Vəli Vidadi (1707-1808), xüsusən Molla Pənah Vaqif (1717-1797) kimi sənətkarlar sadə, canlı dildə yazdıqları əsərlərlə poeziyanı xalqa daha da yaxınlaşdırmışlar.
Azərbaycan ədəbiyyatı XIX əsrin başlanğıcında Azərbaycan xalqının tarixi taleyində baş verən mühüm hadisə — Azərbaycanın Rusiya imperiyasının tərkibinə daxil edilməsi ilə bütövlükdə mədəniyyətdə olduğu kimi, ədəbiyyatda da qərbyönümlü meyllər olduqca güclənir. Bunun təsiri altında ədəbiyyatda milli və realist-dünyəvi motivlər aparıcı mövqeyə çıxır. Qasım bəy Zakir (1784-1857) poetik inkişafın istiqamətini müəyyənləşdirir. Mirzə Fətəli Axundzadə ilə demək olar ki, eyni dövrdə yaşayıb-yaratmış cənublu şair Seyid Əbülqasım Nəbatinin (1812-1873) yaradıcılığı minillik Şərq poeziyasının ənənələrinə söykənərək, bütün estetik gözəlliyi ilə yanaşı, sufizm ideyalarını təbliğ etməkdən o yana getmirdi. Bu dövrdə rus və Qərb şərqşünasları və şairləri ilə yaxından tanış olan, onlardan qabaqcıl humanist fikirləri əxz edən Abbasqulu ağa Bakıxanov (1794-1847), Mirzə Şəfi Vazeh (1792-1852), İsmayıl bəy Qutqaşınlı (1801-1861) kimi sənət və fikir adamlarının çiyinləri üzərində Mirzə Fətəli Axundzadə dühası yüksəlir, Azərbaycan ədəbiyyatını birdəfəlik Rusiya və Qərb ilə bağlayır, onu çağdaş dünya ədəbiyyatları sırasına çıxarır.
Bu dövrdə Avropa və Rusiya örnəyi əsasında realist və romantik ədəbiyyatın C.Məmmədquluzadə (1866-1932), M.Ə.Sabir (1862-1911), H.Cavid (1884-1944), M.Hadi (1880-1920), A.Səhhət (1874-1918), A.Şaiq (1881-1959) kimi görkəmli nümayəndələri öz yaradıcılıqları ilə Azərbaycan ədəbiyyatını dünya ədəbi-mədəni fikrinin ən yaxşı nümunələri səviyyəsinə qaldırırdılar. Bunların arasında realist ədəbiyyatın C.Məmmədquluzadə və M.Ə.Sabir, romantik şeirin M.Hadi, A.Şaiq, dramaturgiyanın H.Cavid kimi nümayəndələri Azərbaycan ədəbi-ictimai fikrinin inkişafında daha böyük rol oynamışlar.
Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin müəllifi, böyük maarifpərvər Firidun bəy Köçərli (1863-1920) olmuşdur.
Repressiya Azərbaycan ədəbiyyatının sovet dövrü tarixinin qan qarışıq qara səhifələrini təşkil edir. O dəhşətli illərdə repressiyaya məruz qalmış sənətkarlar arasında Azərbaycan ədəbiyyatı və incəsənətinin, ədəbiyyatşünaslıq və dilçilik elmlərinin çox görkəmli nümayəndələri olmuşlar: böyük dramaturq H.Cavid, istedadlı şair M.Müşfiq, görkəmli nasir və ədəbiyyat tənqidçisi S.Hüseyn, Azərbaycan Respublikasının himninin müəllifi məşhur şair Ə.Cavad, məhsuldar ədib və alim Y.V.Çəmənzəminli, filologiya professoru, poliqlot alim B.Çobanzadə, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, yazıçı T.Ş.Simürğ, Bakıda ilk Şərq Konservatoriyasını açmış Xədicə xanım Qayıbova, görkəmli teoloq-alim, Bakı qazisi Mir Məhəmməd Kazım ağa, folklorçu-alim H.Zeynallı, faciəvi rolların səhnəmizdə ən görkəmli ifaçıları A.M.Şərifzadə, Ü.Rəcəb və onlarca başqaları.
Mühacir ziyalılarımız arasında Əli bəy Hüseynzadə, Əhməd bəy Ağaoğlu, Məhəmməd Əmin Rəsulzadə, Mirzə Bala Məhəmmədzadə, Əlimərdan bəy Topçubaşov, Ceyhun Hacıbəyli, Səməd Ağaoğlu, Əhməd Cəfəroğlu, Əbdülvahab Yurdsevər, Almas İldırım, Bənin (Ümmülbanu), Nağı Şeyxzamanlı, Məmməd Sadıq Aran, Hüseyn Camal Yanar, Teymur Atəşli, Musa Zəyəm, İbrahim Arslan, Əli Azərtəkin və onlarla başqaları vardır.
Bu dövrdə Azərbaycan ədəbiyyatının roman, xüsusən, tarixi roman janrını inkişaf etdirən tanınmış sənətkarlardan biri M.S.Ordubadi (1872-1950) olmuşdur. Səməd Vurğun (1906-1956) sovet dövründə yetişmiş ən görkəmli şair-dramaturqlardan biridir. Sovet dövründə Azərbaycan poetik fikrinin inkişafında Rəsul Rzanın (1910-1981) əsasən sərbəst vəzndə qələmə aldığı şeir və poemaların böyük rolu olmuşdur.
Azərbaycan nəsrinin canlı, təravətli, bədii surətlər və əlvan təsvir vasitələri ilə zənginləşməsində, dramaturgiyamızda lirik-psixoloji üslubun inkişafında İlyas Əfəndiyevin (1914-1996) böyük yaradıcılıq xidmətləri olmuşdur. Azərbaycan nəsrinin yeni mövzu və qəhrəmanlarla zənginləşməsində Əli Vəliyev, Hüseyn İbrahimov, Hüseyn Abbaszadə, Bayram Bayramov, Cəmil Əlibəyov, Vidadi Babanlı, Ələviyyə Babayeva, Süleyman Vəliyev, Əzizə Əhmədova, Əfqan Əsgərov, Gülhüseyn Hüseynoğlu, Əlibala Hacızadə və başqalarının da xidmətləri vardır.
60-cı illərdə İsa Hüseynov, Məmməd Araz, Sabir Əhmədov, Anar, Elçin, Sabir Rüstəmxanlı, Ələkbər Salahzadə, Fərman Kərimzadə kimi nasir və şairlər vardır. Bədii yaradıcılığa bir qədər öncə qədəm qoymuş İsmayıl Şıxlını (1919-1994) və onun "Dəli Kür" romanını xüsusi qeyd etmək lazımdır. Bəxtiyar Vahabzadə, Nəbi Xəzri, Nəriman Həsənzadə kimi sənətkarların poeziya və dramaturgiyasında da daha çox xalq tarixinin ibrətamiz səhifələri, bu fonda lirik-psixoloji yaşantılar üstünlük təşkil edir. Bu şairlərin, eləcə də Qabilin həmişə aktuallığı ilə seçilən şeirləri, "Nəsimi" poeması, Adil Babayev, İslam Səfərli, Hüseyn Arif, Qasım Qasımzadə, Əliağa Kürçaylının bir çox əsərləri ədəbiyyatımızın qiymətli nümunələrindəndir.
Azərbaycan ədəbiyyatının yeni mərhələsi üçün bədii zəmin hazırlayanlar və özləri də bu prosesdə fəal iştirak edənlər arasında Əli Kərim, Xəlil Rza, Cabir Novruz, Məmməd Araz, Fikrət Qoca, Fikrət Sadıq, Ələkbər Salahzadə, İsa İsmayılzadə, Sabir Rüstəmxanlı, Famil Mehdi, Tofiq Bayram, Arif Abdullazadə, Hüseyn Kürdoğlu, İlyas Tapdıq, Musa Yaqub, Çingiz Əlioğlu, Nüsrət Kəsəmənli, Zəlimxan Yaqub, Baba Vəziroğlu və b. şairlər seçilirlər.
Çoxəsrlik Azərbaycan ədəbiyyatı tarixini dövrləşdirərkən sivilizasiya amili, ədəbi-tarixi proseslərin reallıqları, Azərbaycanda ədəbi cərəyanlar və azərbaycançılıq məfkurəsi kimi prinsiplərin başlıca meyar kimi nəzərə alınması elmi baxımdan əsaslandırılıb.
Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin dövrləşdirilməsinin yeni konsepsiyası aşağıdakı mərhələləri əhatə edir: Qədim dövr Azərbaycan ədəbiyyatı, Erkən intibah dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı, İntibah dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı, Orta əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı, Erkən yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı, Azərbaycan ədəbiyyatının maarifçi realizm dövrü, Milli-demokratik hərəkat dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı, Azərbaycan ədəbiyyatında sosialist realizmi mərhələsi, Erkən ən yeni dövr və keçid dövrü.
Qeyd edək ki, Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi hazırda Qədim dövr, Orta dövr, Yeni dövr (AXC dövrü), Ən yeni dövr (Sovet dövrü 60-cı illərə qədər, 60-cı illərdən başlayaraq), Müstəqillik dövrü mərhələlərinə bölünür.

The source of Azerbaijani literature is the rich and deep Azerbaijani folklore. Azerbaijan has one of the richest folklore treasures in the world. The traces of the mythological-artistic outlook are still manifest in folklore and classical literature.
One of the peculiarities of Azerbaijani folklore is its commonality with the folklore of other Turkic peoples. Among the epics of common Turkic folklore, "Oghuzname" are a special series. In the epic “Migration”, “Ergenekon”, “Shu”, “Return”, the whole problems of the prototurks in their entirety have their artistic-mythological reflection. Most of these samples were reflected in the work of the Turkish scientist Kashgarli Mahmud "Divanu lugat-it-turk" (“Divan of the Turkish language”), who lived and created in the XI century. These epics embody the artistic and mythical outlook of the great migration of peoples.
Azerbaijani folklore has a rich genre. Fairy tales and epics from epic folklore genres, proverbs, and sayings expressing the wisdom of the people throughout history have had a strong influence on the folklore and classical literature of neighboring nations.
In the XVI-XVIII centuries, the genre of the epic developed especially, such powerful artists as Gurbani, Tufarganli Abbas, Sari Ashig, Khasta Kasym. Medieval love epics, mostly related to lore, are “Gurbani”, “Ashyg Garib-Shahsanam”, “Asli-Karam”, “Abbas-Gyulgas”, “Shah Ismayil-Gulzar”, “Tahir-Zohra”, “Alikhan Pari”, “Arzu-Gambar”, heroic epic “Koroghlu” is the product of this era. Unlike love epics, "Koroghlu" continues the tradition of the "Dada Gorgud" epic, collecting different branches, and therefore is called an epic.
The greatest monument of Azerbaijani folklore that has come down to us in writing is the epic "Kitabi-Dada Gorgud".
The most ancient example of written literature is the Avesta, which appeared in the territory of the Medes in the 6th century BC and was authored by Zoroaster. Here, the dualistic worldview of the Azerbaijani people, the ideas of a primitive man about the struggle between good and evil are reflected in art.
The poems of the Azerbaijani poets of the 7th-8th centuries Abu Muhammad ibn Bashar, Musa Shahavat, and Ismail ibn Yasar to some extent differ from the Arabic poetry of that time in their critical spirit and original artistic features. The tradition of writing works of art in Arabic continued among Azerbaijani poets until the XI-XII centuries, and artists such as Khatib Tabrizi and Masud ibn Namdar created works of art in this language that enriched Azerbaijani literature.
From the 11th century, with the creativity of Gatran Tabrizi, the Azerbaijani school of poetry enters a new stage of development using another language — the language of dari. Gatra's Divan, which came to us, played an important role in the further development of the Azerbaijani poetry school. Azerbaijan's accession to the Seljuk state, created by the Oghuz Turks in 1054, not only stimulated the development of science, art, and literature but also completed the formation of the Turkic-speaking Azerbaijani people.
Azerbaijani literature In the 12th-century, the school of poetry, which had a strong influence on the further development of the Middle East and world literature, completed its formation, and its world-famous luminaries such as Khagani Shirvani and Nizami Ganjavi appeared. The twelfth and sixteenth centuries are considered the peak of the Renaissance of Azerbaijani literature due to the works of Nizami and other artists of his time.
In the literary environment of the palace - under the patronage of Shirvanshahs and Atabeys from the XIIth-century Azerbaijan states, such poets as Abul-ula Ganjavi (1096-1159), Mahsati Ganjavi (1089-1183), Khagani Shirvani (1126-1199), Felaki Shirvani (1126-1160), Mujangiraddin (-1190), Izzeddin Shirvani didn’t lose their high artistic and aesthetic significance.
Examples of 13th-century epic poetry include the anonymous poems of Dastani-Ahmad Harami and Gul Ali, "Kissey-Yusif." The South Azerbaijani poet Humam Tabrizi (1201-1314), who lived the entire 13th-century and the first decades of the 14th century and went through a long career, was also one of the prominent public and political figures and talented poets of this period. Among the many works written by Sheikh Mahmud Shabustari (1287-1320), known in Azerbaijani literature as a prominent representative of the Sufi movement, the poem "Gulshani-raz" attracts more attention. In the 14th-century, Azerbaijani poets such as Suli Faqih and Mustafa Zarir also wrote works in their mother language on the theme of "Yusif and Zuleykha" based on the Koran. The poem "Varga and Gulsha" by Yusif Maddah, an artist of the same century, should be considered one of the best examples of epic poetry in the native language. All these works played a certain role in the further development of our epic poetry. Outstanding Azerbaijani poets and thinkers who wrote in Persian - Nasreddin Tusi (1201-1274), Maragali Ovhadi (1274-1338), Arif Ardabili (1311-) tried to create works of their scale, mainly based on Nizam traditions. In the Persian poem “Mehr and Mushtari” written by Assar Tabrizi (1325-1390), Nizami's poems "Khosrov and Shirin" and "Leyli and Majnun" geniusly reflects pure divine love through the prism of the free friendship of two young people.
The principles of humanism, formed in literature and socio-political thought during this period, reached their apogee, especially in the work of Seyid Imadaddin Nasimi (1369-1417). Imadaddin Nasimi - after his great predecessor Nizami Ganjavi, is known in our literature as one of the ardent propagandists and heralds of the ideas of humanism.
The peak of the post-Nizamin ideas of the Renaissance in the Azerbaijani literature of the 12th-16th centuries was Muhammad Fizuli, known in Western oriental studies as the “poet of the heart”. Among them is the great contemporary of Fuzuli and, to some extent, his patron - the great Azerbaijani statesman and poet Shah Ismail Khatai (1487-1524) has a special place.
Artists such as Molla Vali Vidadi (1707-1808), especially Molla Panah Vagif (1717-1797), brought poetry closer to the people with their works written in a simple, lively language.
Azerbaijani literature at the beginning of the XIXth century, an important event in the historical destiny of the Azerbaijani people - With the incorporation of Azerbaijan into the Russian Empire, pro-Western tendencies in literature, as well as in culture as a whole, became much stronger. Under the influence of this, national and realist-secular motives take a leading position in the literature. Gasim bey Zakir (1784-1857) determines the direction of poetic development. The work of the southern poet Seyid Abulgasim Nabati (1812-1873), who lived and worked almost at the same time as Mirza Fatali Akhundzadeh, was based on the traditions of millennial Eastern poetry and, along with all its aesthetic beauty, did not go beyond propagating Sufi ideas. During this period, over shoulders of artists and thinkers such as Abbasgulu aga Bakikhanov (1794-1847), Mirza Shafi Vazeh (1792-1852), Ismayil bey Gutgashinli (1801-1861), who got acquainted with Russian and Western orientalists and poets and received advanced humanistic ideas from them, rises genius Mirza Fatali Akhundzadeh, it connects Azerbaijani literature with Russia and the West once and for all, and makes it one of the contemporary world pieces of literature.
During this period, based on the example of Europe and Russia, outstanding representatives of realist and romantic literature, such as J.Mamedguluzade (1866-1932), M.A.Sabir (1862-1911), H.Javid (1884-1944), M.Hadi (1880-1920), Sahhat (1874-1918), A.Shaig (1881-1959) raised Azerbaijani literature to the level of the best examples of world literary and cultural thought. Among them, representatives of realist literature J.Mammadguluzadeh and M.A.Sabir, romantic poetry M.Hadi, A.Shaig, dramaturgy H.Javid played a greater role in the development of Azerbaijan's literary and social thought.
Firidun bey Kocharli (1863-1920) was the great enlightener and the author of the history of Azerbaijani literature. In general, repression is a bloody black page in the history of Soviet literature in Azerbaijan.
Among the artists who were repressed in those terrible years were very prominent representatives of Azerbaijani literature and art, literary criticism, and linguistics: the great playwright H. Javid, the genius poet M. Mushfig, the outstanding prose writer and literary critic S. Huseyn, the first (and last) author of the anthem, the famous poet A. Javad, the prolific writer and scientist Y. V. Chamanzaminli, professor of philology, polyglot scientist B. Chobanzade, rector of Baku State University, writer T.S. Shimurg, Khadija khanum Gaibova, who opened the first Eastern Conservatory. in Baku — an outstanding theologian-scientist, Baku veteran Mir Mohammad Kazym aga, folklorist-scientist H. Zeynalli, the most outstanding performers of tragic roles on our stage A. M. Sharifzade, U. Rajab and many others.
Among our emigrant intellectuals are Alibay Huseynzade, Ahmadbey Agaoglu, Mohammad Amin Rasulzade, Mirza Bala Mahammadzade, Alimardanbey Topchubashov, Jeyhun Hajibeyli, Samad Agaoglu, Ahmad Jafaroglu, Abdulvahab Yurdsever, Almas Yildirim, Banin (Ummulbanu), Nagy Huseyngali, Teymur Ateshli, Musa Zayam, Ibrahim Arslan, Ali Azertekin and dozens of others. M.S Ordubadi (1872-1950) was one of the well-known artists who developed the novel, especially the historical novel genre of Azerbaijani literature during this period. Samad Vurgun (1906-1956) is one of the most outstanding poets and playwrights of the Soviet era.
Poems written by Rasul Rza (1910-1981), mainly in free verse, play an important role in the development of poetic thought in Azerbaijan during the Soviet period.
Ilyas Efendiev (1914-1996) rendered great creative services in enriching Azerbaijani prose with lively, fresh, artistic images and colorful means of description, in the development of the lyric and psychological style in our drama. Ali Valiyev, Huseyn Ibrahimov, Huseyn Abbaszade, Bayram Bayramov, Jamil Alibeyov, Vidadi Babanli, Alaviya Babayeva, Suleyman Valiyev, Aziza Ahmadova, Afgan Asgarov, Gulhuseyn Huseynoglu, Alibala Hajizade, and others also contributed to the enrichment of Azerbaijani prose with new themes and heroes.
There are prose writers and poets in the 60s, such as Isa Huseynov, Mammad Araz, Sabir Ahmadov, Anar, Elchin, Sabir Rustamkhanli, Alakbar Salahzade, Farman Karimzade. Special mention should be made of Ismail Shikhli (1919-1994) and his novel "Deli Kur". In the poetry and dramaturgy of such masters as Bakhtiyar Vahabzadeh, Nabi Khazri, Nariman Hasanzadeh instructive pages of folk history, lyric and psychological experiences prevail. The poems of these poets, as well as Gabil, which are always relevant, the poem "Nasimi", many works of Adil Babayev, Islam Safarli, Huseyn Arif, Gasim Gasimzade, Aliaga Kurchayli are valuable examples of our literature.
Among those who prepared the artistic basis for the new stage of Azerbaijani literature and themselves are actively involved in this process are Ali Karim, Khalil Rza, Jabir Novruz, Mammad Araz, Fikret Goja, Fikret Sadig, Alakbar Salahzadeh, Isa Ismayilzadeh, Sabir Rustamkhanli, Famil Mehdi, Tofig Bayram, Arif Abdullazade, Huseyn Kurdoglu, Ilyas Tapdig, Musa Yagub, Chingiz Aliyoglu, Nusrat Kasamanli, Zalimkhan Yagub, Baba Veziroglu, and other poets should be noted.
During the periodization of the centuries-old history of Azerbaijani literature, the principles of civilization, the realities of literary and historical processes, literary trends in Azerbaijan, and the ideology of Azerbaijanism have been scientifically substantiated.
The new concept of periodization of the history of Azerbaijani literature covers the following stages: ancient Azerbaijani literature, Azerbaijani literature of the early revival, Azerbaijani literature of the Renaissance, Azerbaijani medieval literature, early modern Azerbaijani literature, educational realism of Azerbaijani literature, national democratic movement of Azerbaijani literature, the stage of socialist realism in Azerbaijani literature, the early period and the transition period.
It should be noted that the history of Azerbaijani literature is currently divided into the Ancient period, the Middle Ages, the New Age (ADR period), the Recent period (Soviet period up to the 60s, starting from the 60s), the period of Independence.