Müstəqillik əldə etdikdən sonra Azərbaycan iqtisadiyyatının digər sahələri kimi, kənd təsərrüfatının da inkişafına gedən yol asan olmadı. Bu baxımdan aqrar sektordakı indiki uğurlar gərgin əmək və həyata keçirilən düzgün siyasət sayəsində əldə edilib. Ölkəmiz artıq nəinki bir çox strateji məhsullara olan tələbatını yerli istehsal hesabına ödəyir, hətta xaricə də kənd təsərrüfatı məhsulları ixrac edir.
Bu gün Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycanda aqrar sektoru müasir dövrün tələblərinə uyğun inkişaf etdirmək üçün çox işlər görülür. Təsadüfi deyil ki, 2003-cü ildə Prezident seçildikdən sonra onun imzaladığı ilk fərman və sərəncamlarda aqrar sahənin inkişafı mühüm yer tutmuşdur. Kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalı ilə məşğul olanlar torpaq vergisindən başqa bütün növ vergilərdən azad edildilər, onlara istifadə etdikləri yanacaq və sürtkü yağlarına, gübrə, toxum və damazlıq heyvanlara görə subsidiyalar verilməyə başlandı, buğda, pambıq, barama, tütün, çəltik, fındıq və s. ənənəvi məhsulların istehsalçılarına əlavə güzəştlər olundu. Onu da qeyd edək ki, həmin imtiyazlar günü bu günəcən davam edir.
Aqrar sahənin inkişafında maliyyə dəstəyi mühüm rol oynayır. Odur ki, bu gün Azərbaycanda digər sahələrdə çalışan sahibkarlarla yanaşı, fermerlərə də güzəştli kreditlər verilir.
Bu vəsaitdən səmərəli istifadə edən fermerlərin bir çoxu öz təsərrüfatlarını iri fermer təsərrüfatlarına çevirirlər. Artıq ölkədə onlarla iri fermer təsərrüfatı fəaliyyət göstərir. Həmin təsərrüfatların fəaliyyəti istehlak bazarının sabitləşməsində, ixrac potensialının artmasında, idxaldan asılılığın azalmasında, ümumilikdə ərzaq təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsində əhəmiyyətli rol oynayır.
Son illərdə iqtisadiyyatın mühüm sahələrindən olan qeyri-neft sektorunun inkişafı ilə yanaşı, əhalinin məşğulluq səviyyəsinin yüksəldilməsində mühüm rol oynayan kənd təsərrüfatının dinamik və dayanıqlı inkişafı təmin edilmiş, əkinəyararlı torpaqlardan və mövcud su resurslarından səmərəli istifadə istiqamətində mühüm addımlar atılmış, minlərlə hektar torpaq sahəsi əkin dövriyyəsinə cəlb olunmuş və nəticədə kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalında davamlı artım meyilləri formalaşmışdır.
Respublikada pambıqçılıq, taxılçılıq və digər kənd təsərrüfatı bitkilərinin və heyvandarlıq məhsullarının istehsalında böyük artıma nail olmaq məqsədilə əkin sahələrinin suvarma suyu ilə təminatının yaxşılaşdırılması və yeni suvarılacaq torpaqların istifadəyə verilməsi üçün mühüm tədbirlər həyata keçirilmiş, su anbarları, nasos stansiyaları, magistral kanallar və digər su təsərrüfatı obyektləri tikilib istifadəyə verilmişdir
““Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətləri”nin təsdiqi və bundan irəli gələn məsələlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 16 mart tarixli 1897 nömrəli Sərəncamı ilə iqtisadiyyatın mövcud vəziyyətinin dərin təhlili əsasında kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı sənayesi sahələrində mövcud vəziyyət müvafiq dövlət orqanlarının, tədqiqat mərkəzlərinin və müstəqil ekspertlərin iştirakı ilə sistemli və əhatəli şəkildə təhlil olunmaqla, silsilə müzakirələr keçirilmiş və müvafiq qiymətləndirmələr aparılmış, bunun əsasında “Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalına və emalına dair Strateji Yol Xəritəsi” hazırlanmışdır. Bu Strateji Yol Xəritəsində ölkənin kənd təsərrüfatı sahəsinin inkişafı ilə bağlı uzunmüddətli dövr üzrə inkişaf hədəfləri öz əksini tapıb.
Aqrar sahədə idarəetmənin təkmilləşdirilməsi məqsədi ilə Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Xidmətlər Agentliyi yaradılmışdır.
Hazırda kənd təsərrüfatı sahəsinin inkişafına dövlət tərəfindən geniş dəstək göstərilir.
Ümumi sahə üzrə dövlət dəstəyi tədbirləri:
• Kənd təsərrüfatı vergilərdən azaddır;
• İstehsalçılara büdcədən güzəştli kreditlər verilir;
• Kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı sənayesi üzrə idxal olunan əksər istehsal vasitələrinə gömrük güzəştləri tətbiq edilir;
• Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyi tərəfindən satılan kənd təsərrüfatı maşın, texnika və avadanlıqlarının dəyərinin 40 faizi büdcədən ödənilir və onlar lizinq yolu ilə satılır;
• Kənd təsərrüfatı əmlakının və müəyyən edilmiş sığorta hadisələrinin sığortalanması üzrə hesablanmış sığorta haqqının 50 faizi dövlət tərəfindən ödənilir.
Bitkiçilik sahəsi üzrə dövlət dəstəyi tədbirləri:
• Kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı üçün sərf edilən yanacaq və motor yağlarının dəyərinin 50 faizinin dövlət tərəfindən ödənilməsinin təmin edilməsi məqsədilə əkin sahələrinin hər hektarına (o cümlədən təkrar əkinlərə) görə 50 manat subsidiya verilir;
• Emal müəssisələrinə satılan pambığın hər kiloqramı üçün 0,1 manat, quru tütünün hər kiloqramı üçün 0,1 manat, yaş tütünün isə hər 10 kiloqramı üçün 0,05 manat subsidiya verilir;
• Barama istehsalı ilə məşğul olan şəxslərə barama emalı və ipək istehsalı müəssisələrinin qəbul etdiyi bütün növ yaş baramanın (əyrilən və karapaçax barama istisna olmaqla) hər kiloqramına görə 5 (beş) manat  subsidiya verilir.
• Şəkər çuğundurunun emalı ilə məşğul olan hüquqi şəxslərə və hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti həyata keçirən fiziki şəxslərə təhvil verilmiş şəkər çuğundurunun hər tonuna görə onun istehsalçılarına 4,0 (dörd) manat məbləğində subsidiya ödənilir;
• Kənd təsərrüfatı istehsalı ilə məşğul olanlara hər 1000 m3 suvarma suyunun qiyməti 0,5 manat müəyyən edilmişdir;
• “Aqroservis” ASC tərəfindən satılan müasir suvarma avadanlıqlarının dəyərinin 40 faizi büdcədən ödənilir;
• Gübrələrin, pestisidlərin və sənaye üsulu ilə istehsal edilmiş biohumusun dəyərinin 70 faizi dövlət büdcəsindən ödənilir;
• Toxum və ting istehsalına və satışına görə subsidiya verilir;
• Kənd təsərrüfatı bitkilərinin karantin tətbiq edilən və xüsusi təhlükəli zərərvericilərinə qarşı mübarizə tədbirləri dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına maliyyələşdirilir.
Heyvandarlıq sahəsi üzrə dövlət dəstəyi tədbirləri:
• “Aqrolizinq” ASC tərəfindən idxal edilən cins malların dəyərinin 50 faizi büdcədən ödənilir və lizinq yolu ilə satılır;
• Süni mayalanma yolu ilə alınan hər baş buzova görə 100 manat subsidiya verilir;
• Süni mayalandırma xidməti üzrə infrastruktur dövlət tərəfindən təmin edilir;
• Bütün növ kənd təsərrüfatı heyvanları və quşları arasında heyvanların xüsusi təhlükəli yoluxucu xəstəliklərinə (13 növ xəstəliyə) qarşı aparılan müalicə-profilaktika və diaqnostika tədbirləri dövlət tərəfindən təmin edilir.
• Arıçılıqla məşğul olan fiziki və hüquqi şəxslərə saxladıqları hər arı ailəsinə (pətəyə) görə 2018-ci il də daxil olmaqla 5 (beş) il müddətində ildə 10,0 (on) manat məbləğində subsidiya müəyyən edilib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 6 dekabr 2016-cı il tarixli müvafiq Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın  əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri  çərçivəsində  kiçik və orta sahibkarlıq fəaliyyəti üçün biznes mühitinin və tənzimləyici bazanın yaxşılaşdırılması, xarici bazarlara çıxış imkanlarının artırılması, innovasiyaların təşviqi, rəqabətədavamlı sektorun yaradılması, kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarının istehsal vasitələrinə, daxili və xarici bazarlara çıxışının asanlaşdırılması, daxili bazarda idxalı əvəzləyən zəruri ərzaq məhsullarının istehsalının artırılması, qida təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi, kənd yerlərində məşğulluq imkanlarının artırılması və digər istiqamətlər üzrə  müəyyən edilmiş tədbirlərin icrası uğurla davam etdirilir.
Hazırda Ermənistan silahlı qüvvələri üzərində böyük zəfərlə bitən 44 günlük Vətən müharibəsinin nəticəsində işğaldan azad edilən torpaqlarımızda kənd təsərrüfatının gələcək inkişafının planlaşdırılmasına başlanılıb. Torpaqlarımızın azad edilməsi kənd təsərrüfatının inkişafına müsbət təsir göstərəcək. Ölkənin əkin dövriyyəsi artacaq, strateji əhəmiyyətli su anbarlarının yerləşdiyi ərazilərin işğaldan azad edilməsi nəticəsində yüz minlərlə hektar sahənin suvarılması təmin ediləcək. Azad edilmiş torpaqlarda üzümçülük, taxılçılıq, pambıqçılıq və heyvandarlığın inkişafı üçün çox böyük potensial var. Bu potensialdan düzgün istifadə etməklə, eyni zamanda, aqrar emal sənayesini genişləndirməklə kənd təsərrüfatının davamlı inkişafı təmin olunacaq.

After Azerbaijan gained its independence, the development of agriculture in Azerbaijan was not easy, just like other fields of the economy of Azerbaijan. Achievements gained nowadays are the results of being hardworking and sound policies. Our Country does not only provide itself with strategic local products but also, we are a country that export agricultural products to other countries.
Today, with the initiative of President Ilham Aliyev, according to modern requirements, works are going on for the development of agriculture in Azerbaijan. It is no coincidence that after Ilham Aliyev elected the President of the Republic of Azerbaijan in 2003, firstly, he signed a decree and order in order to develop the agrarian sector. People who were busy in the agricultural sector, became free in terms of paying all taxes, except land tax. They began to receive subsidies for fuel and lubricants, fertilizers, seeds and breeding animals. Also, additional discounts were made to producers of traditional products such as wheat, cotton, cocoons, tobacco, rice, hazelnuts, etc.
Financial support plays a crucial role in the development of the agricultural sector. In addition, today, along with entrepreneurs working in other fields, farmers are given soft loans in Azerbaijan.
By using these financial supports efficiently, many farmers turn their farms into large farms. So, a number of large farms are operating in the country. The activities of these farms play a crucial role in terms of stabilizing the consumer market, increasing export potential, reducing dependence on imports, and strengthening food security in general.
In the last years, along with the development of the non-oil sector which is one of the important sectors of the economy, agriculture is also developed dynamically and sustainably. This trend increased the employment of the population. Works were done in the efficient use of arable lands and available water resources and thousands of hectares of land have been involved in crop rotation. As a result, it is seen that there is sustainable growth in agricultural production.
Crucial works continued in the country in order to achieve a large increase in the production of cotton, grain, and other agricultural crops and cattle-breeding. Measures were taken such as Improvement of the irrigation system in the arable lands and putting newly irrigated lands into operation. Water reservoirs, pumping stations, main canals, and other water facilities were built and put into operation.
The President of the Republic of Azerbaijan signed a decree No 1897 about approval of the main directions of the strategic road map on the national economy and the main sectors of the economy and the issues arising out of it. With this decree, on the basis of the depth analysis of the economy, the current situation of the production of the agricultural goods and their processing systematically and comprehensively discussed by the relevant government agencies, research centers, and independent experts. The relevant assessment was done and according to these assessments, “Strategic Roadmap for the Production and Processing of Agricultural Products in the Republic of Azerbaijan” was prepared. This Strategic Roadmap reflects the country's long-term development goals for agricultural development.
In order to improve management in the agrarian sector, the Agrarian Services Agency was established under the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan.
Currently, the state provides extensive support for the development of agriculture.
Common government support measures:
- exempt agricultural producers from taxes;
- provide preferential loans to agricultural producers;
- apply customs credit to most of the agricultural and processed imports;
- pay 40% of the cost of the agricultural machinery and equipment sold or leased to agricultural producers by AgroService;
- pay 50% of insurance for agricultural assets and predicted insurable events.
Government support measures for plant-growing:
- provide subsidies worth AZN 50 for each hectare of crop fields in order to pay 50% of the cost of fuel and engine oil consumed for agricultural production;
- provide subsidies to processors of AZN 0.1 for each kilogram of sold cotton and, dry tobacco, and AZN 0,05 for each 10 kilograms of raw tobacco;
- People who are interested in cocoon production are provided with a subsidy of 5 (five) manats per kilogram of all types of wet cocoons (except for spun and "karapaçax" cocoons) accepted by cocoon processing and silk production institutions;
- legal entities which engaged in sugar beet processing and individuals who are engaged in entrepreneurial activities provided with 4.0 manats subsidies without establishing a legal entity for each ton of sugar beet to its producers;
- the price of irrigation water for agricultural producers is AZN 0,5 per 1000 m3;
- pay 40% of the cost of the modern irrigation equipment sold by AgroService;
- pay 70% of the fertilizers, pesticides, and industrial bio-humus;
- provide subsidies for seed and sapling production and sales;
- provide government funding for the application of IPM measures and quarantine for agricultural crops.
Government support measures for cattle-breeding:
- pay 50% of the cost of purebred animals imported and leased by AgroService;
- grant subsidies in the amount of AZN 100 for each calf produced through AI;
- provide relevant infrastructure for AI services;
- implement preventive and diagnostic measures against the 13 most dangerous animal and poultry diseases and infections;
- individuals and legal entities who are engaged in beekeeping for each bee family (hive), provided with 10.0 manats subsidies per year for five years, including 2018.
In connection with the implementation of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 6, 2016, No. 1138 "On approval of strategic roadmaps for the national economy and key sectors of the economy" for further improvement of business and investment climate in the country, as well as for the purpose of improvement of the system of regulation of entrepreneurial activity and application of effective coordination, increasing the role and competitiveness of small and medium enterprises in the country's economy, facilitation of access to domestic and foreign markets, and agricultural producers to means of production, increase the production of essential food products to replace imports in the domestic market, strengthen food security, increase employment opportunities in rural areas and other areas continues successfully.
Currently, as a result of 44 days of the Patriotic War and the great victory of Azerbaijan over the Armenian Armed Forces, it is started to plan the further development of agriculture in the liberated territories. The liberation of our territories will have a positive impact on agricultural development. The country`s crop field will increase and hundreds of thousands of hectares will be irrigated as a result of the liberation of strategically important reservoirs. Our liberated territories have great potential in terms of viticulture, grain, cotton, and cattle breeding. With the expansion of the agro-processing industry and proper use of these potentials, sustainable development of agriculture will be ensured.