Azərbaycan idmanının inkişafı uzaq keçmişdən başlanır. Cəmiyyətin inkişafına əsaslı təsir göstərən bir sıra kəşflər məhz daş dövründə olmuşdur. Bu kəşflər sırasında ox və kamanın ixtira edilməsi buna əyani sübutdur.
Hələ eramızdan iki min il əvvəl Azərbaycanda tunc alətlərin işləndiyi vaxtlarda (tunc dövrü) insanların müxtəlif fiziki hərəkətlərini əks etdirən yazılara, rəqslərə rast gəlirik. Qobustan qayaları üstündə həkk olunmuş çoxlu rəsmlər, cizgilər ov səhnələrini, heyvan fiqurlarını, insanların rəqs və digər fiziki hərəkətlərini təsvir edir.
XII əsrdə yaşamış dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvi hələ 800 il bundan əvvəl yazmış olduğu məşhur poemalarında Azərbaycan xalqının qəhrəman oğullarının şücaətini, xüsusən pəhləvanların məharətini təsvir etmişdir. Qədim Şərqin yazılı və şifahi xalq yaradıcılığı ilə bağlı olan mədəniyyət abidələrində fiziki hərəkətlər haqqında xeyli məlumatlar verilir.
1900-cu ilin əvvəllərində Bakıda gimnastika, üzgüçülük, atletika, ağır atletika, futbol idman növləri inkişaf etməyə başlayır. 1910-cu ildə Bakı gimnaziyasının müəllimi V.Qricbovski tərəfindən üzgüçülük məktəbi yaradılmışdı. Bu qəbildən Bakı gimnaziyasının müəllimi Leonid Romançenkonun həyatı diqqətəlayiqdir. 1912-ci ildə Bakı gimnaziyasının müəllimi Leonid Romançenko 24 saat 20 dəqiqə ərzində Xəzər dənizində 48 km məsafəyə üzmüşdür. Bu o dövr açıq dəniz marafonçusu üçün görülməmiş nəticə idi. Bununla L.Romançenko əvvəlki rekordçu La Manşı keçən ingilis Burqisin rekordunu kölgədə qoydu. Lakin 1917-ci ilə qədər bu nəticələr tək-tək idmançılara məxsus idi və bu həvəskar idmançılara öz ustalıqlarını artırmağa heç kim köməklik göstərmirdi. Bu hadisədən sonra Bakı üzgüçülük məktəbində məşğul olanların sayı 200-dən çox olmuşdur. 1920-ci ildə Respublikamızda “Sokol”, “Unita”, “Avtomotor”, “Vodnik”, “Reçnik” və başqa cəmiyyətlər (bu cəmiyyətlər inqilabdan sonra bədən tərbiyəsi birliyinə çevrildi) fəaliyyət göstərirdi. 1921-ci ildən başlayaraq müxtəlif idman növləri üzrə şəhərlərarası yarışlar keçirildi. Bədən tərbiyəsi və idman işlərinə Azərbaycan həmkarlar ittifaqları xüsusi qayğı göstərməyə başladı (1922). Bakıda ilk dəfə olaraq bədən tərbiyəsi müəllimləri hazırlayan məktəb açıldı (1923). Azərbaycanda boks (1920), futbol (1921), ağırqaldırma (1925), yunan-Roma (1924), sərbəst güləş (1928) üzrə ilk Respublika çempionatı keçirilmişdir. 1936-cı ilin mayında SSRİ Xalq Komissarları Soveti könüllü idman cəmiyyətləri yaradılması haqqında qərar qəbul etdi. ÜİHİMŞ qərarı əsasında 1936-cı ildə həmkarlar ittifaqlarının könüllü idman cəmiyyətləri yaradıldı. 1936-cı ildə Azərbaycan LKGİ MK-ın qərarı ilə ayrı-ayrı idman cəmiyyətləri yanında uşaq idman məktəbləri yaradıldı. Respublikada 8 uşaq idman məktəbi (1941), 15 könüllü idman cəmiyyəti (1958) fəaliyyət göstərirdi. Hazırda Respublikamızda 14 idman cəmiyyəti fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Olimpiya Hərəkatı (OH) tarixini şərti olaraq üç dövrə bölmək olar. Azərbaycan idmançılarının SSRİ yığma komandası tərkibində Olimpiya oyunlarında iştirak etdiyi dövr (1952- 1988), Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB) yığma komandası tərkibində iştirak etdiyi dövr (1988-1992) və Azərbaycan müstəqil dövlət kimi Beynəlxalq Olimpiya Hərəkatına (BOH) qoşulduğu dövr (1992). Azərbaycan idmançıları SSRİ Olimpiya komandasının tərkibində Olimpiya Oyunlarının 9-da 46 idmançı ilə çıxış edərək 10 qızıl, 11 gümüş və 7 bürünc medal qazanmışlar. Sərbəst güləşçi R. Məmmədyarovun 1952-ci il Helsinki Olimpiadasında qazandığı gümüş medal Azərbaycan idmançılarının Olimpiya Oyunlarında ilk uğuru kimi qiymətləndirilməlidir. Sonrakı olimpiadalarda Y.Konovalov, A. Kornelyuk (atletika), İ.Rıskal, V.Lantratova (voleybol) V.Mineyev (müasir beşnövçülük), A.İbrahimov (sərbəst güləş), R. Şabanova, L. Şubina, L. Savkina (həndbol), İ.Məmmədov, B.Koretski (qılıncoynatma), İ. Ponamaryov (futbol) və başqalarının uğurlu çıxışları Azərbaycan idmançılarının nüfuzunu daha da artırdı. 1992-ci il Barselona Olimpiadasında Azərbaycan Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) yığma komandasında cəmi 5 nəfər idmançı ilə təmsil olunsa da, idmançılarımızdan ikisi N.Hüseynov (cüdo), V. Belinki (gimnast) yüksək nəticələr göstərərək Olimpiya çempionu adına layiq görülmüşdülər. 1992-ci ildə MOK-un yaradılması və onun BOK tərəfindən tanınması ilə ölkəmizin Olimpiya Hərəkatında (OH) yeni bir dövr başlayır. Artıq Azərbaycan müstəqil bir dövlət kimi Beynəlxalq Olimpiya Hərəkatına (BOH) qoşularaq, öz idman potensialını tam nümayiş etdirmək imkanı əldə etdi. Azərbaycan ilk dəfə olaraq 1996-cı il Atlanta Olimpiadasında 23 nəfərdən ibarət öz milli Olimpiya komandası ilə müstəqil Azərbaycan Respublikasının üçrəngli bayrağı altında çıxış etdi. 197 ölkənin iştirak etdiyi bu oyunlarda gənc Azərbaycan Respublikasının 61-ci yeri tutması idmanımızın uğuru sayıla bilər. Sərbəst üsulla güləşən N. Abdullayevin həmin yarışlarda qazandığı gümüş medal isə Azərbaycan Milli Olimpiya komandasının Olimpiya oyunlarında qazandığı ilk medaldır.
MOK-un prezidenti İlham Əliyev komitənin fəaliyyətində müsbət istiqamətdə əsaslı dönüş yarada bilmiş, ölkəmizdə Olimpiya Hərəkatının sürətli inkişafına təkan vermiş və onun Beynəlxalq Olimpiya Oyunlarının Hərəkatına fəal qoşulmasını təmin etmişdir. Azərbaycan MOK-u ölkəmizdə Olimpiya Hərəkatının və idmanının inkişafı ilə bağlı məqsədyönlü, ardıcıl fəaliyyət göstərərək, qısa müddət ərzində uğurlu göstəricilər əldə etmişdir. Sidney şəhərində keçirilən XXVII Yay Olimpiya Oyunlarına idmançılarıçılarımızı yüksək səviyyədə hazırlamaq və rəsmi beynəlxalq yarışlarda iştirakını təmin etmək məqsədi ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 20 yanvar 1998-ci il tarixli sərəncamı MOK-un daha məqsədyönlü iş aparması üçün geniş imkanlar açdı. Oyunlara hazırlıq işlərinin vaxtında və dövlət səviyyəsində aparılması nəticəsində Azərbaycan idmançılarından 31 nəfəri 10 idman növü üzrə XXVII Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak etdi (2000).
Avstraliyanın Sidney şəhərində keçirilən XXVIII YOO-da Azərbaycan idmançıları yüksək nəticələr göstərdilər (15.09.2000). Z. Meftahəddinova (stend atıcılığı) və N. Abdullayev (sərbəst güləş) qızıl, V.Ələkbərov (boks) bürünc medal qazandılar. 199 ölkənin iştirak etdiyi Sidney Olimpiadasında Azərbaycanın 34-cü, Avropa ölkələri arasında isə 23-cü yeri tutması idmançılarımızın böyük qələbəsi idi. Azərbaycan idmançılarının XXVIII Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlığının daha yüksək səviyyədə, mütəşəkkil formada təşkil və təmin edilməsinə Azərbaycan Respublikasınının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı “XXVIII Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlıq haqqında” sərəncamı əsas zəmin yaratmış oldu (05.06.2003). XXVIII Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlığa başlamış 130 idmançıdan 38 nəfəri oyunlarda iştirak etmək şərəfinə nail ola bilmişdir. Onlardan 36 nəfəri lisenziya, 2 nəfəri isə üzgüçülük idman növü üzrə beynəlxalq federasiyanın qərarı ilə xüsusi buraxışla (vayld-kart) oyunlarda iştirak etmək hüququ qazanmışlar. Respublikamız XXVIII Yay Olimpiya Oyunlarında idmanın 12 növü üzrə 38 idmançı ilə təmsil olundu. XXVII Sidney Olimpiya Oyunları ilə müqayisədə bu oyunlarda ölkəmiz 3 yeni idman növü – bədii gimnastika, taekvondo, qılıncoynatma və daha çox idmançı ilə yarışılara qatılmışdı.
XXVIII Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın milli olimpiya komandası 1 qızıl və 4 bürünc medal qazanaraq 202 iştirakçı dövlət arasında medalların sayına görə 37-ci, keyfiyyətinə görə 50-ci yeri tuta bilmişdir. Bu nailiyyətlərin əldə olunmasında komandamızın üzvlərindən F. Mansurovun (yunan-Roma) qızıl, İ.Aşumovanın (güllə), Z.Meftahətdinovanın (stend), A.Məmmədovun, F.Aslanovun (boks) bürünc medalları xüsusi rol oynadı. XXIX Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın milli olimpiya komandası 12 - güləş (sərbəst güləş (7), yunan-Roma güləşi (6) və qadın güləşi (3)), taekvondo (1), gimnastika (qrup hərəkətləri üzrə komanda 6, fərdi yarışlarda 2), boks (2), atıcılıq (1), atçılıq (1), üzgüçülük (2), cüdo (6), atletika (2) və ağırlıqqaldırma (5) idman növlərində 44 idmançı ilə təmsil olunurdu. Bu yarışda təmsilçilərimiz digər Olimpiya oyunlarından həm idmançıların, həm də qazanılan medalların sayına görə fərqlənirdi. Komandamız Olimpiya oyunlarında ilk dəfə olaraq, hər üç əyarda medallar qazandılar. Maraqlıdır ki, atletlərimiz ilk dəfə olimpiadanın atçılıq yarışlarında və bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətlərində qüvvələrini sınadılar. Bundan əlavə, Pekin-2008 qadın güləşçilərimizin mübarizə aparacağı ilk olimpiada kimi tarixə düşdü. XXIX Yay Olimpiya oyunlarında Azərbaycan yığması 7 medalla (1 qızıl, 2 gümüş, 4 bürünc) 204 ölkə arasında medalların sayına görə 27-ci, medalların əyarına görə isə 39-cu yeri tutdu. XXX Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın milli olimpiya komandasının 53 üzvü idmanın 16 növündə təmsil olunurdu. Velosiped, avarçəkmə, qadın boksu, idman gimnastikası yarışlarında idmançılarımız ilk dəfə qüvvələrini sınayırdılar. XXX Yay Olimpiya Oyunlarında 204 ölkədən 10 957 idmançı iştirak edirdi. Azərbaycan Olimpiya yığması 2 qızıl, 2 gümüş və 6 bürünc medalla ümumi hesabda 30-cu pillədə qərarlaşıb. XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın milli olimpiya komandasının 56 üzvü idmanın 17 növündə 57 lisenziya ilə təmsil olunurdu. Triatlon, kamandan oxatma, kanoe slalom, trek velosipedi yarışlarında idmançılarımız ilk dəfə qüvvələrini sınayırdılar. XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan Olimpiya yığması 1 qızıl, 7 gümüş və 10 bürünc medalla ümumi hesabda 206 dövlət arasında medal sayına görə 15-ci, medal əyarına görə isə 39-cu pillədə qərarlaşıb.
XV-XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında (1952-2012) 295 idmançımız iştirak edib. Hazırda Azərbaycanda 43 Olimpiya İdman Kompleksi fəaliyyət göstərir. Azərbaycanı dünyada tanıdan, uzun müddət müzakirələri səngiməyən ən əhəmiyyətli beynəlxalq yarışlardan biri 2015-ci ildə ev sahibliyi etdiyimiz Avropa Oyunları idi. Bu tarixdə ilk dəfə keçirilən idman yarışıdır və Avropanın 50 ölkəsinin 10 000 idmançısı 30 idman növündə mübarizə aparıb. 17 gün davam edən yarışlar 28 iyun tarixində Bakı Olimpiya Stadionunda yekunlaşıb. Yarışlarda qeyri-rəsmi medal cədvəlində ilk sıranı isə Rusiya Federasiyasının idmançıları tutub.
Bundan sonra Azərbaycan 2016-cı ildə Bakı şəhərində yeni "Formula 1® Grand-prix" tədbirini keçirmək barədə müqaviləni imzalayaraq, bu böyük idman tədbirinə ev sahibliyini də üzərinə götürdü. 2023-cü ilə qədər hər il “Formula 1” yarışlarının ölkəmizdə keçirilməsi nəzərdə tutulub.
2017-ci ildə daha bir böyük turniri paytaxtımızda izlədik. İslam Həmrəyliyi Oyunları çoxmillətli, multi-idman turniri idi.
Müstəqillik qazandıqdan sonra Azərbaycan idmançılarının Avropa, dünya çempionatları və kubok yarışlarında qazandıqları medal sayı artmaqda davam edir ki, buna da əsas səbəb dövlətin idmana göstərdiyi diqqət və qayğıdır.

Just like the ancient history of the people of Azerbaijan, the history of physical education and sports has also started a long time ago. There have been a number of inventions significantly affecting the development of society in the Stone Age. The invention of the “bow and arrow” among these discoveries is a clear example.
We can come across writings and dances reflecting various physical movements of people yet two thousand years BC when bronze instruments were being used in Azerbaijan (Bronze Period). Ancient petroglyphs of Gobustan are a bright example of this. Numerous images and drawings on rocks depict hunting scenes, animal figures, dances, and other physical movements of people.
The great poet of Azerbaijan Nizami Ganjavi, who lived in the 12th century, had described the braveries of the heroic sons of the people of Azerbaijan and particularly the mastery of wrestlers in his famous poems. There is plenty of information about physical movements in the cultural monuments related to written and verbal folk creativity of the ancient East.
Such types of sports as gymnastics, swimming, athletics, heavy athletics, and football started to develop in Baku at the beginning of the 1900s. A school of swimming was established in Baku in 1910 by a teacher of Baku Gymnasium V. Gricbovski. The life of another teacher from Baku Gymnasium Leonid Romanchenko is also remarkable in this regard. In 1912 a teacher from Baku Gymnasium Leonid Romanchenko swam 48 kilometers in the Caspian Sea in 24 hours 20 minutes. This was an unseen result for open sea marathon participants of that time. Thus Romanchenko passed the record of the former record holder Burgess, who had swum across the English Channel. However, till 1917 such results belonged to individual sportsmen and nobody was helping these amateur sportsmen to improve their mastery. After this event, the number of people going to Baku swimming school was more than 200. In 1920 such societies as “Sokol” and “Unita”, “Automator”, “Vodnik”, “Rechnik” etc (these societies were transformed to centers of physical education after the revolution) existed in our country. Championships between cities on different types of sports started to be organized starting from 1921. Trade unions of Azerbaijan started to support physical education and sports activities (1922). For the first time in Baku a school for training teachers of physical education was opened (1923). Country boxing (1920), football (1921), weightlifting (1925), Greek-Roman (1924), and free-style wrestling (1928) were held in Azerbaijan. In the May session of 1936, the USSR People’s Commissars Union made a decision about creating voluntary sports societies. According to the order of the Soviet Union Trade Unions Central Department, voluntary sports societies of trade unions were established in 1936. Different children’s sports schools were organized attached to sports societies were established with the order of Azerbaijan LKGI CC. There was 8 children’s sports schools (1941) and 15 voluntary sports society (1958). Currently, there are 14 sports societies in our country.
The history of the Olympic Movement (OM) in Azerbaijan can be conventionally divided into three parts: the period of the sportsmen of Azerbaijan participating in the Olympic Games as a part of the USSR national team (1952-1988), a part of the national team of Commonwealth of Independent States (CIS) (1988-1992) and the period after Azerbaijan joined the International Olympic Movement (IOM) as an independent country.  As a part of the USSR Olympic team, 46 athletes of Azerbaijan participated in 9 Olympic Games and won 10 gold, 11 silver, and 7 bronze medals. The silver medal that the free-style wrestler R. Mammadyarov won in Helsinki Olympic Games in 1952 can be evaluated as the first success of Azerbaijani athletes in the Olympic Games. The successful performance of Y. Konovalov, A. Kornelyuk (athletics), I. Riskal, V. Lantratova (volleyball), V. Mineyev (modern pentathlon), A. Ibrahimov (free-style wrestling), R. Shabanova, L. Shubina, L. Savkina (handball), I. Mammadov, B. Koretski (fencing), I. Ponamaryov (football) and others increased the prestige of Azerbaijani athletes. Even though Azerbaijan was represented with only 5 athletes in the team of the Commonwealth of Independent States (CIS) in the 1992 Barcelona Olympic Games, two of our sportsmen N. Huseynov (judo) and V. Belinski (gymnast) gained very high results and were honored with the name of Olympic champions. The establishment of NOC and its recognition by IOC in 1992 also started a new period in the Olympic Movement history of our country. For the first time in 1996, Azerbaijan performed under the tricolor flag of the independent Republic of Azerbaijan in the Atlanta Olympic Games with its national Olympic team consisting of 23 people. Taking 61st place in these Games with 197 participants can be considered a sports success of the young Republic of Azerbaijan. And the silver medal that the free-style wrestler N. Abdullayev won in these games is the first medal of the National Olympic Team of the Republic of Azerbaijan in the Olympic Games.
The President of the NOC Ilham Aliyev managed to make a significant positive breakthrough in the activities of the Committee, stimulated the rapid development of the Olympic movement in our country, and maintained its active participation in the movement of the International Games. With its purposeful and consistent performance about the development of the Olympic movement and sports in our country, Azerbaijan NOC gained important achievements in a short time. The Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on January 20, 1998, aims to train our athletes for XXVII Summer Olympic Games to be held in Sydney on a high level and ensure their participation in international competitions opened new horizons for more expedient activities of the NOC. As a result of timely and state-level preparation works for the Games 31 sportsmen from Azerbaijan on 10 types of sports participated in XXVII Summer Olympic Games (2000).
The sportsmen from Azerbaijan demonstrated a very high level in XXVII Summer Olympic Games in Sydney, Australia (15.09.2000). Z. Meftahaddinova (trapshooting) and N. Abdullayev (freestyle wrestling) got gold medals and V. Alakbarov (boxing) got a bronze medal. Taking 34th place among 199 countries from around the world and 23rd place among the European countries in Sydney Olympics was a big victory for our sportsmen. The Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev about “Preparation for XXVIII Summer Olympic Games” laid the foundations for organizing and ensuring the training of the sportsmen from Azerbaijan for XXVIII Summer Olympic Games on a higher and more organized level (05.06.2013). 38 out of 130 sportsmen who started training for the XXVIII Summer Olympic Games got the honor of participating in the Games. 36 of them were given the right to participate in the Games with a license and 2 sportsmen got special permission with the Order of the International Federation of Swimming (wild card). Our country was represented in the XXVIII Summer Olympic Games with 38 sportsmen on 12 sport types. Compared to XXVII Sydney Olympic Games our sportsmen had joined the Games 3 new types of sports — Rhythmic gymnastics, taekwondo, and fencing, and even more sportsmen had participated in the Games.
With 1 one gold and 4 bronze medals, the national team of Azerbaijan got 37th place for the number of medals and 50th place for the quality among 202 participating countries in XXVIII Summer Olympic Games. Among our national team members were the gold medal of F. Mansurov (Greek-Roman) and the bronze medals of I. Ashumova (sport shooting), Z. Meftahaddinova (trapshooting), A. Mammadov, and F. Aslanov (boxing) played a special role in achieving these results. At the XXIX Summer Olympic Games, the national Olympic team of Azerbaijan 12 — wrestling (freestyle wrestling (7), Greco-Roman wrestling (6) and women's wrestling (3)), taekwondo (1), gymnastics (group exercises team 6, individual competitions 2), boxing (2), shooting (1), equestrian (1), swimming (2), judo (6), athletics (2) and weightlifting (5) were represented by 44 athletes. In this competition, our representatives differed from other Olympic Games both in the number of athletes and the number of medals won. For the first time at the Olympic Games, our team won medals in all three disciplines. It is interesting that our athletes for the first time tested their strength in the Olympic equestrian competitions and group exercises in rhythmic gymnastics. In addition, Beijing 2008 became the first Olympics in which our female wrestlers will compete. At the XXIX Summer Olympic Games, the national team of Azerbaijan with 7 medals (1 gold, 2 silver, 4 bronze) took 27th place among 204 countries in terms of the number of medals and 39th place in terms of the medal tally. At the XXX Summer Olympic Games, 53 members of the national Olympic team of Azerbaijan were represented in 16 sports. For the first time, our athletes tested their strength in cycling, rowing, women's boxing, gymnastics. 10,957 athletes from 204 countries participated in the XXX Summer Olympic Games. The Azerbaijani Olympic team is in 30th place with 2 gold, 2 silver, and 6 bronze medals. At the XXXI Summer Olympic Games, 56 members of the national Olympic team of Azerbaijan were represented by 57 licenses in 17 sports. For the first time, our athletes tested their strength in triathlon, archery, canoe slalom, track cycling. At the XXXI Summer Olympic Games, the Azerbaijani Olympic team ranked 15th among 206 countries in terms of the number of medals and 39th in terms of medal count with 1 gold, 7 silver, and 10 bronze medals.
295 Azerbaijani sportsmen have participated in XV-XXXI Summer Olympic Games (1952-2012). At present, there are 43 Olympic sports complexes in Azerbaijan. One of the most important international competitions that introduced Azerbaijan to the world and did not cease to be discussed for a long time was the European Games, which we hosted in 2015. This is the first sports competition in its history, and 10,000 athletes from 50 European countries competed in 30 kinds of sports. The 17-day competition ended on June 28 at the Baku Olympic Stadium. The first place in the unofficial medal table was taken by the athletes of the Russian Federation.
After that, Azerbaijan signed an agreement to host a new Formula 1® Grand Prix in Baku in 2016 and hosted this major sporting event. It is planned to hold Formula 1 races in our country every year until 2023. In 2017, we watched another big tournament in our capital. The Islamic Solidarity Games was a multinational, multi-sport tournament. After gaining independence, the number of medals won by Azerbaijani athletes in European, world, and cup competitions continue to grow, and the main reason for this is the attention and care of the state towards sport.