Azərbaycan idmanının inkişafı uzaq keçmişdən başlanır. Cəmiyyətin inkişafına əsaslı təsir göstərən bir sıra kəşflər məhz daş dövründə olmuşdur. Bu kəşflər sırasında ox və kamanın ixtira edilməsi buna əyani sübutdur.
Hələ eramızdan iki min il əvvəl Azərbaycanda tunc alətlərin işləndiyi vaxtlarda (tunc dövrü) insanların müxtəlif fiziki hərəkətlərini əks etdirən yazılara, rəqslərə rast gəlirik. Qobustan qayaları üstündə həkk olunmuş çoxlu rəsmlər, cizgilər ov səhnələrini, heyvan fiqurlarını, insanların rəqs və digər fiziki hərəkətlərini təsvir edir.
XII əsrdə yaşamış dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvi hələ 800 il bundan əvvəl yazmış olduğu məşhur poemalarında Azərbaycan xalqının qəhrəman oğullarının şücaətini, xüsusən pəhləvanların məharətini təsvir etmişdir. Qədim Şərqin yazılı və şifahi xalq yaradıcılığı ilə bağlı olan mədəniyyət abidələrində fiziki hərəkətlər haqqında xeyli məlumatlar verilir.
1900-cu ilin əvvəllərində Bakıda gimnastika, üzgüçülük, atletika, ağır atletika, futbol idman növləri inkişaf etməyə başlayır. 1910-cu ildə Bakı gimnaziyasının müəllimi V.Qricbovski tərəfindən üzgüçülük məktəbi yaradılmışdı. Bu qəbildən Bakı gimnaziyasının müəllimi Leonid Romançenkonun həyatı diqqətəlayiqdir. 1912-ci ildə Bakı gimnaziyasının müəllimi Leonid Romançenko 24 saat 20 dəqiqə ərzində Xəzər dənizində 48 km məsafəyə üzmüşdür. Bu o dövr açıq dəniz marafonçusu üçün görülməmiş nəticə idi. Bununla L.Romançenko əvvəlki rekordçu La Manşı keçən ingilis Burqisin rekordunu kölgədə qoydu. Lakin 1917-ci ilə qədər bu nəticələr tək-tək idmançılara məxsus idi və bu həvəskar idmançılara öz ustalıqlarını artırmağa heç kim köməklik göstərmirdi. Bu hadisədən sonra Bakı üzgüçülük məktəbində məşğul olanların sayı 200-dən çox olmuşdur. 1920-ci ildə Respublikamızda “Sokol”, “Unita”, “Avtomotor”, “Vodnik”, “Reçnik” və başqa cəmiyyətlər (bu cəmiyyətlər inqilabdan sonra bədən tərbiyəsi birliyinə çevrildi) fəaliyyət göstərirdi. 1921-ci ildən başlayaraq müxtəlif idman növləri üzrə şəhərlərarası yarışlar keçirildi. Bədən tərbiyəsi və idman işlərinə Azərbaycan həmkarlar ittifaqları xüsusi qayğı göstərməyə başladı (1922). Bakıda ilk dəfə olaraq bədən tərbiyəsi müəllimləri hazırlayan məktəb açıldı (1923). Azərbaycanda boks (1920), futbol (1921), ağırqaldırma (1925), yunan-Roma (1924), sərbəst güləş (1928) üzrə ilk Respublika çempionatı keçirilmişdir. 1936-cı ilin mayında SSRİ Xalq Komissarları Soveti könüllü idman cəmiyyətləri yaradılması haqqında qərar qəbul etdi. ÜİHİMŞ qərarı əsasında 1936-cı ildə həmkarlar ittifaqlarının könüllü idman cəmiyyətləri yaradıldı. 1936-cı ildə Azərbaycan LKGİ MK-ın qərarı ilə ayrı-ayrı idman cəmiyyətləri yanında uşaq idman məktəbləri yaradıldı. Respublikada 8 uşaq idman məktəbi (1941), 15 könüllü idman cəmiyyəti (1958) fəaliyyət göstərirdi. Hazırda Respublikamızda 14 idman cəmiyyəti fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Olimpiya Hərəkatı (OH) tarixini şərti olaraq üç dövrə bölmək olar. Azərbaycan idmançılarının SSRİ yığma komandası tərkibində Olimpiya oyunlarında iştirak etdiyi dövr (1952- 1988), Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB) yığma komandası tərkibində iştirak etdiyi dövr (1988-1992) və Azərbaycan müstəqil dövlət kimi Beynəlxalq Olimpiya Hərəkatına (BOH) qoşulduğu dövr (1992). Azərbaycan idmançıları SSRİ Olimpiya komandasının tərkibində Olimpiya Oyunlarının 9-da 46 idmançı ilə çıxış edərək 10 qızıl, 11 gümüş və 7 bürünc medal qazanmışlar. Sərbəst güləşçi R. Məmmədyarovun 1952-ci il Helsinki Olimpiadasında qazandığı gümüş medal Azərbaycan idmançılarının Olimpiya Oyunlarında ilk uğuru kimi qiymətləndirilməlidir. Sonrakı olimpiadalarda Y.Konovalov, A. Kornelyuk (atletika), İ.Rıskal, V.Lantratova (voleybol) V.Mineyev (müasir beşnövçülük), A.İbrahimov (sərbəst güləş), R. Şabanova, L. Şubina, L. Savkina (həndbol), İ.Məmmədov, B.Koretski (qılıncoynatma), İ. Ponamaryov (futbol) və başqalarının uğurlu çıxışları Azərbaycan idmançılarının nüfuzunu daha da artırdı. 1992-ci il Barselona Olimpiadasında Azərbaycan Müstəqil Dövlətlər Birliyinin (MDB) yığma komandasında cəmi 5 nəfər idmançı ilə təmsil olunsa da, idmançılarımızdan ikisi N.Hüseynov (cüdo), V. Belinki (gimnast) yüksək nəticələr göstərərək Olimpiya çempionu adına layiq görülmüşdülər. 1992-ci ildə MOK-un yaradılması və onun BOK tərəfindən tanınması ilə ölkəmizin Olimpiya Hərəkatında (OH) yeni bir dövr başlayır. Artıq Azərbaycan müstəqil bir dövlət kimi Beynəlxalq Olimpiya Hərəkatına (BOH) qoşularaq, öz idman potensialını tam nümayiş etdirmək imkanı əldə etdi. Azərbaycan ilk dəfə olaraq 1996-cı il Atlanta Olimpiadasında 23 nəfərdən ibarət öz milli Olimpiya komandası ilə müstəqil Azərbaycan Respublikasının üçrəngli bayrağı altında çıxış etdi. 197 ölkənin iştirak etdiyi bu oyunlarda gənc Azərbaycan Respublikasının 61-ci yeri tutması idmanımızın uğuru sayıla bilər. Sərbəst üsulla güləşən N. Abdullayevin həmin yarışlarda qazandığı gümüş medal isə Azərbaycan Milli Olimpiya komandasının Olimpiya oyunlarında qazandığı ilk medaldır.
MOK-un prezidenti İlham Əliyev komitənin fəaliyyətində müsbət istiqamətdə əsaslı dönüş yarada bilmiş, ölkəmizdə Olimpiya Hərəkatının sürətli inkişafına təkan vermiş və onun Beynəlxalq Olimpiya Oyunlarının Hərəkatına fəal qoşulmasını təmin etmişdir. Azərbaycan MOK-u ölkəmizdə Olimpiya Hərəkatının və idmanının inkişafı ilə bağlı məqsədyönlü, ardıcıl fəaliyyət göstərərək, qısa müddət ərzində uğurlu göstəricilər əldə etmişdir. Sidney şəhərində keçirilən XXVII Yay Olimpiya Oyunlarına idmançılarıçılarımızı yüksək səviyyədə hazırlamaq və rəsmi beynəlxalq yarışlarda iştirakını təmin etmək məqsədi ilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 20 yanvar 1998-ci il tarixli sərəncamı MOK-un daha məqsədyönlü iş aparması üçün geniş imkanlar açdı. Oyunlara hazırlıq işlərinin vaxtında və dövlət səviyyəsində aparılması nəticəsində Azərbaycan idmançılarından 31 nəfəri 10 idman növü üzrə XXVII Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak etdi (2000).
Avstraliyanın Sidney şəhərində keçirilən XXVIII YOO-da Azərbaycan idmançıları yüksək nəticələr göstərdilər (15.09.2000). Z. Meftahəddinova (stend atıcılığı) və N. Abdullayev (sərbəst güləş) qızıl, V.Ələkbərov (boks) bürünc medal qazandılar. 199 ölkənin iştirak etdiyi Sidney Olimpiadasında Azərbaycanın 34-cü, Avropa ölkələri arasında isə 23-cü yeri tutması idmançılarımızın böyük qələbəsi idi. Azərbaycan idmançılarının XXVIII Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlığının daha yüksək səviyyədə, mütəşəkkil formada təşkil və təmin edilməsinə Azərbaycan Respublikasınının Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı “XXVIII Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlıq haqqında” sərəncamı əsas zəmin yaratmış oldu (05.06.2003). XXVIII Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlığa başlamış 130 idmançıdan 38 nəfəri oyunlarda iştirak etmək şərəfinə nail ola bilmişdir. Onlardan 36 nəfəri lisenziya, 2 nəfəri isə üzgüçülük idman növü üzrə beynəlxalq federasiyanın qərarı ilə xüsusi buraxışla (vayld-kart) oyunlarda iştirak etmək hüququ qazanmışlar. Respublikamız XXVIII Yay Olimpiya Oyunlarında idmanın 12 növü üzrə 38 idmançı ilə təmsil olundu. XXVII Sidney Olimpiya Oyunları ilə müqayisədə bu oyunlarda ölkəmiz 3 yeni idman növü – bədii gimnastika, taekvondo, qılıncoynatma və daha çox idmançı ilə yarışılara qatılmışdı.
XXVIII Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın milli olimpiya komandası 1 qızıl və 4 bürünc medal qazanaraq 202 iştirakçı dövlət arasında medalların sayına görə 37-ci, keyfiyyətinə görə 50-ci yeri tuta bilmişdir. Bu nailiyyətlərin əldə olunmasında komandamızın üzvlərindən F. Mansurovun (yunan-Roma) qızıl, İ.Aşumovanın (güllə), Z.Meftahətdinovanın (stend), A.Məmmədovun, F.Aslanovun (boks) bürünc medalları xüsusi rol oynadı. XXIX Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın milli olimpiya komandası 12 - güləş (sərbəst güləş (7), yunan-Roma güləşi (6) və qadın güləşi (3)), taekvondo (1), gimnastika (qrup hərəkətləri üzrə komanda 6, fərdi yarışlarda 2), boks (2), atıcılıq (1), atçılıq (1), üzgüçülük (2), cüdo (6), atletika (2) və ağırlıqqaldırma (5) idman növlərində 44 idmançı ilə təmsil olunurdu. Bu yarışda təmsilçilərimiz digər Olimpiya oyunlarından həm idmançıların, həm də qazanılan medalların sayına görə fərqlənirdi. Komandamız Olimpiya oyunlarında ilk dəfə olaraq, hər üç əyarda medallar qazandılar. Maraqlıdır ki, atletlərimiz ilk dəfə olimpiadanın atçılıq yarışlarında və bədii gimnastika üzrə qrup hərəkətlərində qüvvələrini sınadılar. Bundan əlavə, Pekin-2008 qadın güləşçilərimizin mübarizə aparacağı ilk olimpiada kimi tarixə düşdü. XXIX Yay Olimpiya oyunlarında Azərbaycan yığması 7 medalla (1 qızıl, 2 gümüş, 4 bürünc) 204 ölkə arasında medalların sayına görə 27-ci, medalların əyarına görə isə 39-cu yeri tutdu. XXX Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın milli olimpiya komandasının 53 üzvü idmanın 16 növündə təmsil olunurdu. Velosiped, avarçəkmə, qadın boksu, idman gimnastikası yarışlarında idmançılarımız ilk dəfə qüvvələrini sınayırdılar. XXX Yay Olimpiya Oyunlarında 204 ölkədən 10 957 idmançı iştirak edirdi. Azərbaycan Olimpiya yığması 2 qızıl, 2 gümüş və 6 bürünc medalla ümumi hesabda 30-cu pillədə qərarlaşıb. XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın milli olimpiya komandasının 56 üzvü idmanın 17 növündə 57 lisenziya ilə təmsil olunurdu. Triatlon, kamandan oxatma, kanoe slalom, trek velosipedi yarışlarında idmançılarımız ilk dəfə qüvvələrini sınayırdılar. XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında Azərbaycan Olimpiya yığması 1 qızıl, 7 gümüş və 10 bürünc medalla ümumi hesabda 206 dövlət arasında medal sayına görə 15-ci, medal əyarına görə isə 39-cu pillədə qərarlaşıb.
XV-XXXI Yay Olimpiya Oyunlarında (1952-2012) 295 idmançımız iştirak edib. Hazırda Azərbaycanda 43 Olimpiya İdman Kompleksi fəaliyyət göstərir. Azərbaycanı dünyada tanıdan, uzun müddət müzakirələri səngiməyən ən əhəmiyyətli beynəlxalq yarışlardan biri 2015-ci ildə ev sahibliyi etdiyimiz Avropa Oyunları idi. Bu tarixdə ilk dəfə keçirilən idman yarışıdır və Avropanın 50 ölkəsinin 10 000 idmançısı 30 idman növündə mübarizə aparıb. 17 gün davam edən yarışlar 28 iyun tarixində Bakı Olimpiya Stadionunda yekunlaşıb. Yarışlarda qeyri-rəsmi medal cədvəlində ilk sıranı isə Rusiya Federasiyasının idmançıları tutub.
Bundan sonra Azərbaycan 2016-cı ildə Bakı şəhərində yeni "Formula 1® Grand-prix" tədbirini keçirmək barədə müqaviləni imzalayaraq, bu böyük idman tədbirinə ev sahibliyini də üzərinə götürdü. 2023-cü ilə qədər hər il “Formula 1” yarışlarının ölkəmizdə keçirilməsi nəzərdə tutulub.
2017-ci ildə daha bir böyük turniri paytaxtımızda izlədik. İslam Həmrəyliyi Oyunları çoxmillətli, multi-idman turniri idi.
Müstəqillik qazandıqdan sonra Azərbaycan idmançılarının Avropa, dünya çempionatları və kubok yarışlarında qazandıqları medal sayı artmaqda davam edir ki, buna da əsas səbəb dövlətin idmana göstərdiyi diqqət və qayğıdır.

Развитие азербайджанского спорта уходит корнями в далекое прошлое. Ряд открытий, оказавших большое влияние на развитие общества, произошел в каменном веке. Изобретение стрелы и лука во время этих открытий является ярким доказательством этого.
Две тысячи лет назад, когда в Азербайджане (эпоха бронзы) были разработаны бронзовые орудия труда, мы встречали надписи и танцы, отражающие различные физические движения людей. Многочисленные рисунки и рисунки, высеченные на скалах Гобустана, изображают сцены охоты, фигурки животных, танцы и другие физические движения людей.
Великий азербайджанский поэт Низами Гянджеви, живший в XII веке, описал героизм героических сынов азербайджанского народа, особенно мастерство борцов, в своих знаменитых стихах, написанных 800 лет назад. В памятниках культуры Древнего Востока имеется много сведений о физических движениях, связанных с письменным и устным народным творчеством.
В начале 1900-х годов в Баку стали развиваться гимнастика, плавание, легкая атлетика, тяжелая атлетика и футбол. В 1910 году учителем Бакинской гимназии В. Грицбовским была открыта школа плавания. Примечательна жизнь учителя Бакинской гимназии Леонида Романченко. В 1912 году учитель Бакинской гимназии Леонид Романченко проплыл 48 км по Каспийскому морю за 24 часа 20 минут. Это был беспрецедентный результат для тогдашнего марафонца открытого моря. Таким образом, Романченко затмил рекорд бывшего англичанина Берджесса, прошедшего Ла-Манш. Однако до 1917 года эти результаты принадлежали отдельным спортсменам, и никто не помогал этим спортсменам-любителям улучшить свое мастерство. После этого инцидента количество учеников Бакинской школы плавания превысило 200 человек. В 1920 году в нашей республике действовали «Сокол», «Унита», «Автомотор», «Водник», «Речник» и другие общества (эти общества стали объединением физкультуры после революции). С 1921 года проводились междугородние соревнования по различным видам спорта. Особое внимание профсоюзы Азербайджана стали уделять физическому воспитанию и спорту (1922 г.). Впервые в Баку была открыта школа учителей физкультуры (1923). В Азербайджане прошло первое республиканское первенство по боксу (1920 г.), футболу (1921 г.), тяжелой атлетике (1925 г.), греко-римской борьбе (1924 г.), вольной борьбе (1928 г.). В мае 1936 года Совет Народных Комиссаров СССР принял решение о создании добровольных спортивных обществ. В 1936 году на основании решения ЕСПЧ были созданы добровольные профсоюзные спортивные общества. В 1936 году решением ЦК ЛКГИ Азербайджана детские спортивные школы были созданы при отдельных спортивных обществах. В республике действовало 8 детских спортивных школ (1941 г.) и 15 добровольных спортивных обществ (1958 г.). В настоящее время в стране действует 14 спортивных обществ.
Историю Азербайджанского олимпийского движения (ОД) можно разделить на три периода. Период участия азербайджанских спортсменов в Олимпийских играх в составе сборной СССР (1952-1988 гг.), Период участия Содружества Независимых Государств (СНГ) в сборной команде (1988-1992 гг.) И период когда Азербайджан присоединился к Международному олимпийскому движению (МОК) в качестве независимого государства (1992). На IX Олимпийских играх азербайджанские спортсмены завоевали 10 золотых, 11 серебряных и 7 бронзовых медалей, в составе олимпийской сборной СССР 46 спортсменов. Серебряную медаль, завоеванную борцом вольного стиля Р. Мамедъяровым на Олимпийских играх 1952 года в Хельсинки, следует считать первым успехом азербайджанских спортсменов на Олимпийских играх. В следующих олимпиадах Ю.Коновалов, А.Корнелюк (легкая атлетика), И.Рыскаль, В.Лантратова (волейбол), В.Минеев (современное пятиборье), А. Ибрагимов (вольная борьба), Р. Шабанова, Л. Шубина, Л. Савкина (гандбол), И. Мамедов, Б. Корецкий (фехтование), И. Успешные выступления Понамарева (футбол) и других еще больше повысили престиж азербайджанских спортсменов. Хотя на Олимпиаде 1992 года в Барселоне в составе сборной Содружества Независимых Государств (СНГ) было представлено всего 5 спортсменов, два наших спортсмена, Н. Гусейнов (дзюдо) и В. Белинки (гимнаст), были удостоены звания чемпионов с высокими результатами. С созданием НОК в 1992 году и его признанием МОК началась новая эра в олимпийском движении (ОД) нашей страны. Присоединившись к Международному олимпийскому движению (МОК) в качестве независимого государства, Азербайджан уже получил возможность в полной мере продемонстрировать свой спортивный потенциал. Впервые Азербайджан участвовал в Олимпийских играх 1996 года в Атланте со своей национальной олимпийской сборной из 23 человек под трехцветным флагом независимой Азербайджанской Республики. 61-е место молодой Азербайджанской Республики на этих играх с участием 197 стран можно считать успехом нашей спортивной школы. Серебряная медаль, завоеванная борцом вольного стиля Н. Абдуллаевым на этих соревнованиях, является первой медалью, завоеванной национальной олимпийской сборной Азербайджана на Олимпийских играх.
Президенту НОК Ильхаму Алиеву удалось повернуть деятельность комитета в положительное русло, дать толчок стремительному развитию олимпийского движения в нашей стране и обеспечить его активное участие в Международном олимпийском движении. НОК Азербайджана за короткий срок добился успешных результатов, целенаправленно и последовательно работая над развитием олимпийского движения и спорта в нашей стране. В целях подготовки наших спортсменов к XXVII летним Олимпийским играм в Сиднее на высоком уровне и обеспечения их участия в официальных международных соревнованиях Указ Президента Азербайджанской Республики от 20 января 1998 года открыл широкие возможности для работы НОК более целеустремленно.
Азербайджанские спортсмены показали высокие результаты на XXVIII летних Олимпийских играх в Сиднее, Австралия (15.09.2000). Золото З. Мефтахеддиновой (стендовая стрельба) и Н. Абдуллаева (вольная борьба), В. Алекпаров (бокс) завоевал бронзовую медаль. То, что Азербайджан занял 34-е и 23-е место среди европейских стран на Олимпийских играх в Сиднее, в которых приняли участие 199 стран, стало большой победой для наших спортсменов. Указ Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О подготовке к XXVIII летним Олимпийским играм» заложил основу для организации и обеспечения подготовки азербайджанских спортсменов к XXVIII летним Олимпийским играм на более высоком уровне. Из 130 спортсменов, начавших подготовку к XXVIII летним Олимпийским играм, 38 смогли принять участие в Играх. 36 из них получили лицензии, а 2 из них получили право участвовать в играх со специальным выпуском (wild card) решением Международной федерации плавания. Нашу республику на XXVIII летних Олимпийских играх представляли 38 спортсменов по 12 видам спорта. По сравнению с XXVII Олимпийскими играми в Сиднее, в этих играх наша страна соревновалась по 3 новым видам спорта - художественной гимнастике, тхэквондо, фехтованию и многим другим.
На XXVIII летних Олимпийских играх национальная олимпийская сборная Азербайджана завоевала 1 золотую и 4 бронзовые медали и заняла 37-е место среди 202 стран-участниц по количеству медалей и 50-е - по качеству. Особую роль в достижении этих достижений сыграли золотые медали Ф. Мансурова (греко-римская), И. Ашумова (пуля), З. Мефтахатдинова (стойка), А. Мамедова, Ф. Асланова (бокс). На XXIX летних Олимпийских играх национальная олимпийская сборная Азербайджана 12 - борьба (вольная борьба (7), греко-римская борьба (6) и женская борьба (3)), тхэквондо (1), гимнастика (групповые упражнения 6 команд, Индивидуальные соревнования 2), бокс (2), стрельба (1), конный спорт (1), плавание (2), дзюдо (6), легкая атлетика (2) и тяжелая атлетика (5) были представлены 44 спортсменами. В этом соревновании наши представители отличались от других Олимпийских игр как по количеству спортсменов, так и по количеству завоеванных медалей. Наша команда впервые на Олимпийских играх завоевала медали во всех трех дисциплинах. Интересно, что наши спортсмены впервые проверили свои силы в олимпийских конных соревнованиях и групповых упражнениях по художественной гимнастике. Кроме того, Пекин-2008 вошел в историю как первая Олимпиада, в которой будут соревноваться наши борцы. На XXIX летних Олимпийских играх сборная Азербайджана с 7 медалями (1 золотая, 2 серебряные, 4 бронзовые) заняла 27-е место среди 204 стран по количеству медалей и 39-е место по медалям. На ХХХ летних Олимпийских играх 53 члена олимпийской сборной Азербайджана были представлены в 16 видах спорта. Велоспорт, гребля, женский бокс, Наши спортсмены впервые проверили свои силы на соревнованиях по гимнастике. В ХХХ летних Олимпийских играх приняли участие 10 957 спортсменов из 204 стран. Олимпийская сборная Азербайджана занимает 30-е место с 2 золотыми, 2 серебряными и 6 бронзовыми медалями. На XXXI летних Олимпийских играх 56 членов национальной олимпийской сборной Азербайджана были представлены 57 лицензиями по 17 видам спорта. Впервые наши спортсмены испытали свои силы в триатлоне, стрельбе из лука, гребном слаломе, велоспорте на треке. На XXXI летних Олимпийских играх олимпийская сборная Азербайджана заняла 15-е место среди 206 стран по количеству медалей и 39-е место по медалям с 1 золотой, 7 серебряными и 10 бронзовыми медалями. С 2 серебряными и 6 бронзовыми медалями он занял 30-е место в общем зачете.
295 наших спортсменов приняли участие в XV-XXXI летних Олимпийских играх (1952-2012). В настоящее время в Азербайджане действуют 43 олимпийских спортивных комплекса. Одним из важнейших международных соревнований, которые познакомили мир с Азербайджаном и долгое время не замедлялись, были Европейские игры, которые мы проводили в 2015 году. Это первое спортивное соревнование в его истории, в котором приняли участие 10 000 спортсменов из 50 европейских стран по 30 видам спорта. 17-дневные соревнования завершились 28 июня на Бакинском олимпийском стадионе. Спортсмены из Российской Федерации заняли первое место в неофициальной медальной таблице.
После этого Азербайджан подписал соглашение о проведении нового Гран-при Формулы 1® в Баку в 2016 году и принимал у себя это крупное спортивное мероприятие. Гонки Формулы-1 в нашей стране планируется проводить ежегодно до 2023 года.
В 2017 году мы смотрели еще один крупный турнир в нашей столице. Игры исламской солидарности - это многонациональный многопрофильный турнир.
После обретения независимости количество медалей, завоеванных азербайджанскими спортсменами на чемпионатах Европы, мира и кубковых соревнованиях, продолжает расти, в основном благодаря вниманию и заботе государства о спорте.