Azərbaycan Respublikası ərazisinin relyefi çox müxtəlif və mürəkkəbdir. Ərazinin yarıdan çoxu əsasən, 400-500 m (Orta və Aşağı Araz çökəkliklərində 800-1000 m), bəzi yerlərdə 100-120 m (Talış, Ceyrançöl-Acınohur və Ləngəbiz-Ələt ön dağlıqları) və 0-50 m (Qobustan, Abşeron) mütləq hündürlükdən başlayan dağ silsilələri və tirələrindən, yayla və platolardan, qalan hissəsi isə düzənlik və ovalıqlardan ibarətdir. Hündürlüyü Xəzər dənizi sahilində təqribən -28 m-dən Baş Qafqaz silsiləsində 4466 m-dək (Bazardüzü zirvəsi) dəyişir. Okean səviyyəsindən alçaqda yerləşən sahələr respublika ərazisinin 18%-ni, hündürlüyü 0 m-dən 200 m-dək olan sahələr 24%-ni, 200 m-dən 500 m-dək 15,5%-ni, 500 m-dən 1000 m-dək 15,5%-ni, 1000 m-dən 2000 m-dək 19,5%-ni, 2000 m-dən 3000 m-dək 6,5%-ni, 3000 m-dən yüksəkdə yerləşən sahələr isə 1%-ni təşkil edir. Orta hündürlük 384 m-dir. Azərbaycan Respublikasının əsas oroqrafiya vahidləri Böyük Qafqaz dağ sistemi, Samur-Dəvəçi ovalığı (Qusar maili düzənliyi ilə birlikdə), Kür çökəkliyi, Kiçik Qafqaz və Talış dağ sistemləridir.
Böyük Qafqaz dağ sisteminin yalnız cənub-şərq hissəsi Azərbaycan Respublikası ərazisinə daxildir. Burada əsas oroqrafiya vahidləri Baş Qafqaz silsiləsi (yaxud Suayrıcı silsilə) və Yan silsilədir. Böyük Qafqazın çox hissəsini təşkil edən Baş Qafqaz silsiləsi Azərbaycan Respublikası ərazisində Gürcüstan Respublikası və Dağıstan MR ilə sərhəddəki Tinov-Rosso zirvəsindən (3385 m) başlayaraq cənub-şərq istiqamətində uzanır. Silsilənin Tinov-Rosso və Bazardüzü zirvələri arasındakı hissəsinin yalnız cənub yamacı (şimal yamacı Dağıstan MR-dadır), bundan cənub-şərqdəki hissəsinin isə hər iki yamacı respublika ərazisinə daxildir. Baş Qafqaz silsiləsinin yan hissəsi heç bir yerdə çay dərələri ilə kəsilmir (buna görə o, bəzən Suayrıcı silsilə də adlanır). Silsilənin çox yerində hündürlüyü 3000 m-dən, mərkəzi hissəsində isə 4000 m-dən artıqdır (Bazardüzü – 4466 m, Tufandağ – 4191 m, Bazaryur dağı – 4126 m). Babadağ zirvəsindən (3629 m) cənub-şərqdə həmin silsilə tədricən alçalmağa və genişlənməyə başlayır. Baş Qafqaz silsiləsi Dübrar zirvəsindən (2205 m) şimal-şərqə doğru yelpikvarı şəkildə genişlənərək Xəzər dənizinə tərəf getidkcə alçalan və çay dərələri ilə bir-birindən ayrılan Gədi-Kürkeçidağ, Aladaş, Kəmçi və s. silsilələrə bölünür. Həmin silsilələr çoxlu daha kiçik və alçaq silsilələrə ayrılaraq Qobustan adlanan alçaq dağlıq sahəyə keçir, oradan da Abşeron yarımadasınadək davam edir. Baş Qafqaz silsiləsindən şimalda yerləşən və ona paralel uzanan Yan silsilənin Azərbaycan Respublikasındakı hissəsi Şahdağdan (4243 m) başlayaraq cənub-şərqə doğru tədricən alçalır və Beşbarmaq dağında (546 m) qurtarır. Yan silsilə Baş Qafqaz silsiləsindən başlayan çayların (Qusar, Qudyal və.) dərələri ilə kəsilərək ayrı-ayrı massivlərə — platolara (Şahdağ, Qızılqaya, Buduq və s.) bölünmüşdür. Yan silsiləyə şimal-qərbdə paralel istiqamətdə Tələbi-Qaynarca tirəsi (hündürlüyü qərbdə 1000-1100 m, cənub-şərqdə 150-200 m) uzanır. Silsilələr və tirələr bir-birindən dərələr, dağarası çökəkliklər (Şahnabad, Xınalıq, Yerfi, Qonaqkənd, Xaltan, Gilgilçay, Tığçay, Rustov, Pirəbədil və s.) vasitəsilə ayrılır. Baş Qafqaz silsiləsinin cənub yamacı çox yerdə ona paralel uzanan Alazan-Əyriçay çökəkliyinə (bəzi ədəbiyyatlarda Alazan-Həftəran vadisi) enir (bəzi ədəbiyyatlarda Alazan-Əyriçay çökəkliyi Kür çökəkliyinin bir hissəsi kimi verilir). Gürcüstan Respublikası ərazisindən başlanan həmin çökəkliyin Azərbaycan Respublikası ərazisində uzunluğu 210 km, eni 30 km-ə qədərdir. Cənub-şərqdə Baş Qafqaz silsiləsindən Lahıc çökəkliyilə ayrılan Niyaldağ silsiləsi (hündürlüyü 2100 m-dək) uzanır.
Samur-Dəvəçi ovalığı Xəzər dənizinin sahili boyu şimal-qərbdən cənub-şərqə, Azərbaycan Respublikasında Samur çayından Sumqayıt çayınadək uzanır. Ataçayla Sumqayıt çayı arasındakı hissə Boğaz düzü adlanır. Ovalıq şimal-qərbdə (200-250 m hündürlükdə) nisbi hündürlüyü 10-25 m-ə çatan pillə vasitəsilə Qusar maili düzənliyinə keçir. Maili düzənlik cənub-qərbdə Yan silsiləyədək davam edir. Hündürlüyü təqribən 1900 m-ə (Böyük Suval dağı və s.) qədərdir. Ovalığın dəniz sahili hissələri okean səviyyəsindən 28 m-dək aşağıda yerləşir.
Kiçik Qafqaz dağ sisteminin Azərbaycan Respublikasındakı hissəsi, əsasən, ümumi baş suayrıcısı olmayan və müxtəlif istiqamətlərdə uzanan bir neçə silsilə — Murovdağ, Qarabağ, Mıxtökən silsilələri, Şahdağ, Şərqi-Göyçə (Şərqi Sevan) Zəngəzur, Dərələyəz silsilələrinin bir hissəsi, vulkanik yayla (Qarabağ yaylasının çox hissəsi), çökəklik (Başkənd-Dəstəfur çökəkliyi və s.) ilə təmsil olunmuşdur (bəzi ədəbiyyatlarda Zəngəzur və Dərələyəz silsilələri, Qarabağ yaylası Kiçik Qafqaza aid edilmir). Şahdağ silsiləsi şimal-qərbdə eyniadlı zirvədən (2901 m) başlanır və cənub-şərqdə Hinaldağ zirvəsinədək (3367 m) davam edir. Hinaldağdan şərqə Murovdağ silsiləsi (Gamış d., 3724 m) uzanır. Bu silsilələrdən şimalda Başkənd-Dəstəfur çökəkliyi, daha şimalda isə Şəmkir günbəzvarı yüksəkliyi yerləşir. Həmin yüksəklik Şahdağ və Murovdağ silsiləsidir (hündürlüyü 3000 m-dək). Pant silsiləsi və təcrid olunmuş halda yüksələn Kəpəz d. (3030 m) Başkənd-Dəstəfur çökəkliyini şərqdə Ağcakənd çökəkliyindən ayırır. Qafqazın şimal yamacının silsilələri şimala doğru alçalaraq Orta Kür çökəkliyində dik yamacla Gəncə-Qazax düzənliyinə keçir. Şərqi Göyçə (Şərqi Sevan) silsiləsi Tərtər çayı və Göyçə (Sevan) gölü hövzələrinin suayrıcısını təşikl edir. Ən yüksək zirvəsi Kəti dağıdır (3437 m). Kiçik Qafqazın cənub-şərq qurtaracağı olan Qarabağ silsiləsi Araz çayına tərəf alçalaraq dağətəyi maili düzənliklərə keçir. Ən yüksək zirvələri Qızqala (2843 m), Qırxqız (2830 m), Böyük Kirs (2725 m) və s. silsilələrinin geniş və hamar suayrıcı fonunda tənha qayalıq yüksəkliklər təşkil edir. Silsilənin şimal yamacında köndələn qollar və çökəkliklər var. Qarabağ silsiləsi şimal-qərbdə enlik istiqamətində uzanan Mıxtökən silsiləsi (Dəlidağ, 3613 m) ilə birləşir. Zəngəzur və Dərələyəz silsilələrinin müvafiq olaraq cənub-qərb və cənub yamacları Azərbaycan Respublikası (Naxçıvan MR) ərazisindədir. Zəngəzur silsiləsi Araz çayı dərəsinədək uzanır.
Bu silsilə Kiçik Qafqazın dağ silsilələri arasında ən yüksəyidir. Orta hündürlüyü təqribən 3200 m-dir. Ən hündür zirvələri (Qapıçıq d. – 3906 m, Qazangöldağ – 3814 m və s.) silsilənin cənub hissəsindədir. Zəngəzur silsiləsindən cənub-qərb istiqamətində çoxlu köndələn qollar ayrılır. Ön dağ hissə üçün təcrid olunmuş ekstruzivlər və lakkolitlər (İspandağ – 2410 m, Xanağa – 1910 m, Əlincə – 1810 m və s.) səciyyəvidir.
Zəngəzur silsiləsindən qərbdə Araz çayı dərəsinə tərəf alçalan Dərələyəz silsiləsi (Kükü d. – 3210 m, Keçəldağ – 3115 m) yerləşir. Silsilədən cənubda, ön dağlıqda tirə və platolar (Qıvraq, Duzdağ və s.) əsas yer tutur. Əsasən, Zəngəzur və Qarabağ silsilələri arasında yerləşən, dalğavarı səth üzərində iri sönmüş vulkan konusları (Qızılboğaz – 3581 m, Böyük İşıqlı – 3552 m, Ala Göllər – 3175 m və s.) olan Qarabağ yaylası nisbətən geniş yer tutur. Burada orta hündürlük 2000-2500 m-dir. Yayla şimaldan cənuba daralaraq alçalır. Bazarçay və Həkəri çaylarının birləşdiyi yerdə qurtarır.
Talış dağ sistemi Aşağı Araz çökəkliyindən cənub-şərqdə yerləşir (bəzi tədqiqatçılar Talış dağlarını Elburs dağ sisteminin şimal-qərb davamı hesab edirlər). Əsasən, şimal-qərbdən cənub-şərqə təqribən paralel uzanan Talış, Peştəsər və Burovar silsilələrindən ibarətdir. Bunlardan ən uzunu (təqr. 100 km) və hündürü (2500 m-dək) İranla dövlət sərhədi boyu uzanan Talış silsiləsidir. Silsilələr bəzi yerlərdə bir-birilə köndələn qollarla birləşərək qapalı çökəkliklər (Yardımlı, Zuvand və s.) əmələ gətirmişdir. Talış dağları ilə Xəzər dənizi arasından Lənkəran ovalığı uzanır.
Kür çökəkliyi Azərbaycan Respublikası ərazisinin mərkəzi hissəsini tutur. Relyefi əsasən, geniş düzənlik və ön dağlıqlardan ibarətdir. Böyük və Kiçik Qafqaz dağ sistemləri arasında yerləşən bu çökəkliyin əsas oroqrafiya vahidi cənubi Qafqazın ən böyük düzənliyi olan Kür-Araz ovalığıdır. Ovalıq Kür və Araz çayları vasitəsilə Mil-Qarabağ, Şirvan, Muğan-Salyan düzlərinə bölünür. Ovalığın şərq və mərkəzi hissələri okean səviyyəsindən 28 m-dək aşağıdadır. Dağətəyi sahələrdə hündürlüyü 100-250 m, bəzi yerlərdə 400-500 m-ə çatır. Kür-Araz ovalığından şimal-qərbdə Kür çayının sağ sahili boyunca Gəncə-Qazax, cənub-qərbdə isə Araz çayının sol sahili boyunca Aşağı Arazboyu maili düzənlikləri uzanır. Gəncə-Qazax düzənliyi və Kür-Araz ovalığından şimalda Ceyrançöl, Acınohur, Ləngəbiz-Ələt ön dağlıqları yerləşir. Bunlardan ən böyüyü Alazan-Əyriçay çökəkliyinin cənub kənarları boyunca uzanan Acınohur ön dağlığıdır (hündürlüyü 1100 m-dək). Bir neçə silsilə, tirə və onları bir-birindən ayıran çökəklik və dərələrdən ibarətdir.
Yüksəklik qurşaqları
Azərbaycan Respublikasının ərazisində relyefin mürəkkəbliyi burada yüksək dağlıq, orta dağlıq, alçaq dağlıq və düzənlik-ovalıq şaquli qurşaqları ayırmağa imkan verir.
Yüksək dağlıq qurşağı 2500 m-dən yüksək yerləri əhatə edir. Bura Böyük Qafqazda Baş Qafqaz silsiləsinin və Yan silsilənin, Kiçik Qafqazda, əsasən, Zəngəzur, Murovdağ və Şahdağ silsilələrinin yan hissələri daxildir. Çox yerdə dar zona təşkil edir. Bu qurşaq torpaq və bitki örtüyünün çox zəif inkişaf etməsi, sıldırım və daşlı qayalıqların geniş yer tutması və s. ilə səciyyələnir. Burada itiuclu və daraqvarı zirvələr çoxdur. Qədim buzlaq relyefi formaları (troq, sirk, kar) qalmışdır. Kiçik müasir buzlaqlar var. Dağ yamaclarının ətəkləri qalın qırıntı materiallarla örtülüdür.
Orta dağlıq qurşağı dağ sistemlərinin çox hissəsini əhatə edir: əsasən, 1000 m-dən 2500 m-dək hündürlükdədir. Dərin çay dərələri ilə kəsilmişdir. Yamaclara pilləvarı görkəm verən düzəlmə səthlər geniş yayılmışdır. Dərələrin genişləndiyi yerlərdə, xüsusilə dağarası çökəkliklərdə terraslar inkişaf etmişdir. Bəzi dağ yamaclarında sürüşmə və uçqun sahələri var.
Alçaq dağlıq qurşağı hündürlüyü təqribən 200 m-dən (Qobustan və Acınohur) ön dağlığında 50-100 m-dən olan sahələri əhatə edir. Bu qurşaqda dağ yamacları maili, suayrıcılar hamardır. Bəzi sahələrdə (Qobustan, Ceyrançöl və Acınohur ön dağlığı, Naxçıvan MR-da ön dağlıq rütubət çatışmazlığı arid-denudasiya proseslərinin inkişafına və burada yararsız torpaqların (bedlend), gil karstının və s. relyef formalarının inkişafına şərait yaratmışdır.
Düzənlik-ovalıq qurşağı hündürlüyü 100-200 m və bəzi yerlərdə 400-500 m-dək (Naxçıvan MR-da 800-1000 m-dək) olan sahələri tutur. Bura Kür çökəkliyinin və Samur-Dəvəçi ovalığının çox hissəsi, Alazan-Əyriçay çökəkliyi, Arazboyu düzənliklər və s. daxildir. Bu qurşaqda akkumulyativ relyef formaları geniş inkişaf etmişdir. Dağətəyi sahələrdə gətirmə konusları, Xəzər dənizi sahillərində dünlar əsas relyef formalarıdır.

The Republic of Azerbaijan is typified by relief of different kinds and complexity. Over half of the country's area consists of the mountain ridges, crests, plateaus rise up to hypsometric levels of 400-500 m, (or up to 800-1000 m within the Middle and Lower Araz lowlands), in some places (Talis, Jeyranchol-Ajinohur and Langabiz-Alat for ranges) up to 100-120 m, as well as 0-50 m up (Gobustan, Absheron) the rest part of which are plains and lowlands. Hypsometric marks within the Great Caucasus region vary in the range from about -28 m at the Caspian Sea shoreline up to 4466 m, (Bazarduzu peak). Quantitative area distribution according to their hypsometric levels is as follows: 18% of the area is located below the Ocean level, 24%-has hypsometric marks ranging from 0 to 200 m, 15.5% are covered by areas which elevation ranges from 200 to 500 m, another 15.5% are covered by areas which elevation marks ranges from 500 to 1000 m, 19.5% are covered by areas which elevation ranges from 1000 to 2000 m high, 6.5% are covered by areas which elevation ranges from 2000 to 3000 m, and only 1% is the areas which elevation marks are over 3000 m high. The average elevation is 384 m high. Principle orographic units of Azerbaijan Republic consists of the Great Caucasus mountain system, Samur-Davachi lowland (in conjunction with Gusar inclined plain), Kur River lowland, Minor Caucasus and Talish mountain systems.
The only southeast part of the Great Caucasus mountain region is located within the Azerbaijan Republic. The basic orographic elements of this part of the Great Caucasus system are the Major Caucasus system (or watershed ridge) and the Lateral ridge. Major Caucasus ridge constitutes a large portion of the Great Caucasus system and extends southeast off Tinov-Rosso elevation (3385 m) is located at Azerbaijan State border with Georgia and Daghestan AR. The only southern flank of the ridge between Tinov-Rosso and Bazar-Duzu (the northern flank of the ridge belongs to Daghestan AR), where both flanks of that part belong to Azerbaijan. The Major Caucasus watershed ridge is not crossed with any river valleys (and therefore it is also called Watershed ridge). Most part of the ridge elevation is over 3000 m high, and only in its central part, it exceeds 4000 m height (Bazar-Dyuzu - 4466 m, Tufandagh-4191 m, Bazaryurd- 4126 m). Beginning from Babadagh peak (3629m) the same ridge elevation gradually goes down and becomes wider. Starting from Dubrar elevation (2205 m) Major Caucasus ridge plunges northeastward towards the Caspian Sea like expanded fan having been cut by river valleys into separate ridges like Gadi-Kurkachidagh, Aladagh, Kemchi, and others. The same ridges are further divided into smaller and lower ridges to pass into low elevation mountain region named Gobustan, and further on into Absheron Peninsula. North off and parallel to the Great Caucasus ridge, there is a southeast trending ridge called Lateral, of which the Azerbaijan section starts from the Shahdagh (4243) extending and getting lower southeastward and terminates at Beshbarmag (546m) pinnacle. Lateral ridge is divided into stand-alone blocks-Plateaus (Shahdagh, Gizilgaya, Budugh, etc) by river valleys that begin from the Great Caucasus ridge. Northeast off and parallel to the Lateral ridge there is Talabi-Gaynarja elevation (which elevation ranges from 1000-1100m in the west down to 150-200m in the east). Ridges and elevations are divided from each other by valleys and intermontane troughs (Shahnabad, Khinalig, Erphee, Gonagcand, Kaltan, Gilgilchay, Tigchay, Rustov, Perebedil, etc). The southern flank of the Great Caucasus ridge descended down to Alazan-Ayrichay valley(in some sources Alazan-Haftaran valley, whereas in others it is considered as one of the Kur River valley parts) that in some places is parallel to the mentioned ridge. Said above valley begins from the Georgia Republic and is 210 km long and 30 km wide in Azerbaijan. Nialdagh ridge which elevation reaches up to 2100 m high is extended parallel to the Great Caucasus one apart through Lahij valley
Samur-Davachi lowland is extended along the Caspian shoreline from Samur River to Sumgayit-chay. Its portion located in between Atachay and Sumgayit-chay is called Boghaz plain. This lowland in the northwest (at 200-250m hypsometric level) passes into Gusaz inclined plain through a 10-25 m high bench. Gusar inclined plains in the southwest reach Lateral ridge where its elevation mark amounts to 19000 m (Boyuk Suval) Lowland hypsometric level on Caspian shoreline level is 28 m below the ocean level.
Azerbaijani part of the Minor Caucasus consists dominantly of several variously trending ridges that are not the main watershed ones including Murovdagh, Karabakh, Michtocan, systems, partially Shahdagh, Shargi-Goycha (Shargi Sevan), Zangazur, Daralayaz mountain systems, volcanic plateau (most of Karabakh plateau) and Bashcand-Dastafur etc lowlands (in some publications Zangazur and Daralayaz systems, as well as Karabakh plateau, do not refer to the Minor Caucasus). Shahdagh ridge extends off the same elevation (2901 m) in the northwest and towards Hinaldagh elevation (3367 m) in the southeast. Murovdagh ridge extends north off Hinaldagh elevation through Gamishdagh elevation (3724 m). North off those ridges there is Bashcand-Dastafur lowland and even more to the north there is Shamkir vault elevation. Pant ridge and stand-alone Kapaz elevation (3030 m) separate Bashcand-Dastafur lowland in the north from Aghjacand lowland. Minor Caucasus north flank ridges get lower to the north and abruptly pass into Ganja-Gazah plain within Middle Kur River valley through steeply plunging flanks. East Goycha (East Sevan) ridge serves as a watershed for Tartar River and Sevan Lake drainage systems. Its highest elevation is Ketidagh (3437 m). Minor Caucasus southeast termination known as Karabakh ridge gets lower towards Araz River valley and passes into foothill inclined plain. Its highest elevation Gizgala (2843 m) Girhgiz (2830 m) Boyuk Kirs (2725 m) from stand-alone rocky elevations overbroad and smooth watershed background within the northern part of the ridge. Over the ridge north flank, there are transversal crests and depressions. Karabakh ridge jutted out with latitudinally trending Mikhtocan ridge (Dalidagh, 3613 m) in the northwest. Zangazuz and Daralayaz ridges southwest and south flanks respectively belong to Azerbaijan Republic (within the Nakhchivan Republic). Zangazyr ridge is extended down to Araz River valley.
This ridge is the highest among the Minor Caucasus mountain system which an average height is 3200 m. The highest elevations of the ridge (Gapijik, 3906 m, Gazandoldagh, 3814 m, etc) are situated in its southern part. A great number of transversal crests are extended southwestward off the ridge. Different kinds of stand-alone extrusions and laccolith bodies are typical for their fore-range portion (Ispandagh-2410m, Khanaga-1910m, Alinja-1810m).
West off Zangazur ridge there is Daralayaz ridge (Kukudagh-3210 m, Kechaldagh-3115 m) that gradually descends towards Araz River valley. South of the ridge within its fore range part there are dominantly plateaus and crests (Givrag, Duzdagh, etc). Both ridges south and southwest foothills pass into plains extended along Araz River left bank and divided apart from each other by elevations and crests (Sadarak, Sharur, Boyukdyuz, Nakhchivan, Julfa, Yayji, etc). Karabakh plateaus occupy a relatively wide area where large extinct volcanic necks are jutted out in between Zangazur and Karabakh ridges over the rolling surface (Gizilboghaz-3581 m, Boyuk Ishigly-3552m, Ala Gollar-3175 m, etc) in between Zangazur and Karabakh ridges.
Here, the average elevation varies in the range from 2000 to 2500 m. Plateau gets narrower and its height descends southward and finally terminates at the interflow point of Bazarchay and Hakarachay Rivers.
Talish mountain system is located southeast of the Lower Araz River valley (some explorers consider that Talish mountains are suggested to be the Alborz system northwest extension). This mountain system consists of almost parallel and northwest to southeast extended Talish, Peshtasar, and Burovar ridges. The longest of them (about 100 km long) which elevation reaches 2500 m high is the Talish ridge trending along the State border with the Islamic Republic of Iran. In some places, those ridges join to each other through transversal ridges that form stand-alone intermontane troughs (Yardimly, Zuvand, etc). Lankaran lowland is located in between Talish mountain and the Caspian Sea.
Kur River valley occupies the central part of the Azerbaijan Republic. Its relief consists of vast plain terrane and foothill areas. The main orographic feature of the valley that lies in between Great and Minor Caucasus systems is the Kur-Araz lowland terrane the largest one in the south Caucasus region. The lowland terrane is divided by Kur and Araz Rivers into Mil-Karabakh, Shirvan, and Mughan-Saliyan plains. West and the central parts of the Kur-Araz lowland terrane lies some 28 m below the ocean level. Its foothill area elevation varies in range from 100-250 m and in some places up to 400-500 m high. Anja-Gazah inclined plains in the northwest are extended along the Kur River right bank whereas Anaghy-Arazboyu inclined plains in the southwest are extended along the Araz River left bank. North off Ganja-Gazah inclined plain and Kur-Araz lowland there are Jeyranchol, Ajinohur, and Langabiz-Alat foothill terranes. Ajinohur foothill terrane, which elevation reaches up to 1100m high, consists of several ridges, crests, as well as lowlands and valleys dividing them from each other is extended along the south margin of the largest of them Alazan-Ayrichay valley.
Elevation terrane ranking
The complexity of the Azerbaijan Republic relief provides an opportunity to carry out its vertical ranking as follows: the high mountain terrane, intermediate-level mountain terrane, low-level mountain terrane, and plain-lowland terranes.
The high mountain terrane embraces areas over 2500, high. In this context, the Great Caucasus system consists of Major Caucasus and the Lateral ridges. Minor Caucasus high mountain terrane includes basically lateral parts of Zangazur, Mishovdagh, and Shahdagh ridges that in many places look like narrow zones. Due to poorly developed vegetative cover, this terrane is characterized by cliffy and rocky topography. Here, there are many taped and pectinal elevations. Besides, there are relics of the ice-worn relief (trough valleys, cirques, and corries). Also, there are small contemporaneous glaciers. Mountain slopes are covered with thick clastic debris cones.
Intermediate-level mountain terranes occupy most mountain systems which elevation varies in the range from 1000 to 2500 m high, and is dissected by deep river gorges. In areas where river gorges become wider, particularly within intermontane valleys, there are many terraces, and staggered leveling plains are pervasive. In some places, there are occurrences of landslides and rockfalls.
Low-level mountain terrane embraces areas which an elevation of about 200 m high (Gobustan and Ajinohur) and about 50-100m high within foothill areas. In this terrane, the hillsides are gentle and watershed areas are smooth. In some areas (Gobustan, Jeyranchol, and Ajinohur foothills and Nakhchivan AR foothills) lack of moisture promotes arid-denudation processes evolvement that resulted in badland landscape, clay cast, and other relief forms development.
The plain-lowland terrane embraces areas which elevation varies in the range from 100-200 m, in some places to 400-500 m (and from 800-1000 m within the Nakhichevan Republic). This terrane includes most of the Kur River and Samur River lowland areas, Alazan-Ayrichay valley, Araz River nearby plains, etc. Aggradation terraces are widespread here. The main relief forms within the foothill areas are alluvial cones and dunes within the Caspian coastal area.