Azərbaycan Respublikası ərazisinin relyefi çox müxtəlif və mürəkkəbdir. Ərazinin yarıdan çoxu əsasən, 400-500 m (Orta və Aşağı Araz çökəkliklərində 800-1000 m), bəzi yerlərdə 100-120 m (Talış, Ceyrançöl-Acınohur və Ləngəbiz-Ələt ön dağlıqları) və 0-50 m (Qobustan, Abşeron) mütləq hündürlükdən başlayan dağ silsilələri və tirələrindən, yayla və platolardan, qalan hissəsi isə düzənlik və ovalıqlardan ibarətdir. Hündürlüyü Xəzər dənizi sahilində təqribən -28 m-dən Baş Qafqaz silsiləsində 4466 m-dək (Bazardüzü zirvəsi) dəyişir. Okean səviyyəsindən alçaqda yerləşən sahələr respublika ərazisinin 18%-ni, hündürlüyü 0 m-dən 200 m-dək olan sahələr 24%-ni, 200 m-dən 500 m-dək 15,5%-ni, 500 m-dən 1000 m-dək 15,5%-ni, 1000 m-dən 2000 m-dək 19,5%-ni, 2000 m-dən 3000 m-dək 6,5%-ni, 3000 m-dən yüksəkdə yerləşən sahələr isə 1%-ni təşkil edir. Orta hündürlük 384 m-dir. Azərbaycan Respublikasının əsas oroqrafiya vahidləri Böyük Qafqaz dağ sistemi, Samur-Dəvəçi ovalığı (Qusar maili düzənliyi ilə birlikdə), Kür çökəkliyi, Kiçik Qafqaz və Talış dağ sistemləridir.
Böyük Qafqaz dağ sisteminin yalnız cənub-şərq hissəsi Azərbaycan Respublikası ərazisinə daxildir. Burada əsas oroqrafiya vahidləri Baş Qafqaz silsiləsi (yaxud Suayrıcı silsilə) və Yan silsilədir. Böyük Qafqazın çox hissəsini təşkil edən Baş Qafqaz silsiləsi Azərbaycan Respublikası ərazisində Gürcüstan Respublikası və Dağıstan MR ilə sərhəddəki Tinov-Rosso zirvəsindən (3385 m) başlayaraq cənub-şərq istiqamətində uzanır. Silsilənin Tinov-Rosso və Bazardüzü zirvələri arasındakı hissəsinin yalnız cənub yamacı (şimal yamacı Dağıstan MR-dadır), bundan cənub-şərqdəki hissəsinin isə hər iki yamacı respublika ərazisinə daxildir. Baş Qafqaz silsiləsinin yan hissəsi heç bir yerdə çay dərələri ilə kəsilmir (buna görə o, bəzən Suayrıcı silsilə də adlanır). Silsilənin çox yerində hündürlüyü 3000 m-dən, mərkəzi hissəsində isə 4000 m-dən artıqdır (Bazardüzü – 4466 m, Tufandağ – 4191 m, Bazaryur dağı – 4126 m). Babadağ zirvəsindən (3629 m) cənub-şərqdə həmin silsilə tədricən alçalmağa və genişlənməyə başlayır. Baş Qafqaz silsiləsi Dübrar zirvəsindən (2205 m) şimal-şərqə doğru yelpikvarı şəkildə genişlənərək Xəzər dənizinə tərəf getidkcə alçalan və çay dərələri ilə bir-birindən ayrılan Gədi-Kürkeçidağ, Aladaş, Kəmçi və s. silsilələrə bölünür. Həmin silsilələr çoxlu daha kiçik və alçaq silsilələrə ayrılaraq Qobustan adlanan alçaq dağlıq sahəyə keçir, oradan da Abşeron yarımadasınadək davam edir. Baş Qafqaz silsiləsindən şimalda yerləşən və ona paralel uzanan Yan silsilənin Azərbaycan Respublikasındakı hissəsi Şahdağdan (4243 m) başlayaraq cənub-şərqə doğru tədricən alçalır və Beşbarmaq dağında (546 m) qurtarır. Yan silsilə Baş Qafqaz silsiləsindən başlayan çayların (Qusar, Qudyal və.) dərələri ilə kəsilərək ayrı-ayrı massivlərə — platolara (Şahdağ, Qızılqaya, Buduq və s.) bölünmüşdür. Yan silsiləyə şimal-qərbdə paralel istiqamətdə Tələbi-Qaynarca tirəsi (hündürlüyü qərbdə 1000-1100 m, cənub-şərqdə 150-200 m) uzanır. Silsilələr və tirələr bir-birindən dərələr, dağarası çökəkliklər (Şahnabad, Xınalıq, Yerfi, Qonaqkənd, Xaltan, Gilgilçay, Tığçay, Rustov, Pirəbədil və s.) vasitəsilə ayrılır. Baş Qafqaz silsiləsinin cənub yamacı çox yerdə ona paralel uzanan Alazan-Əyriçay çökəkliyinə (bəzi ədəbiyyatlarda Alazan-Həftəran vadisi) enir (bəzi ədəbiyyatlarda Alazan-Əyriçay çökəkliyi Kür çökəkliyinin bir hissəsi kimi verilir). Gürcüstan Respublikası ərazisindən başlanan həmin çökəkliyin Azərbaycan Respublikası ərazisində uzunluğu 210 km, eni 30 km-ə qədərdir. Cənub-şərqdə Baş Qafqaz silsiləsindən Lahıc çökəkliyilə ayrılan Niyaldağ silsiləsi (hündürlüyü 2100 m-dək) uzanır.
Samur-Dəvəçi ovalığı Xəzər dənizinin sahili boyu şimal-qərbdən cənub-şərqə, Azərbaycan Respublikasında Samur çayından Sumqayıt çayınadək uzanır. Ataçayla Sumqayıt çayı arasındakı hissə Boğaz düzü adlanır. Ovalıq şimal-qərbdə (200-250 m hündürlükdə) nisbi hündürlüyü 10-25 m-ə çatan pillə vasitəsilə Qusar maili düzənliyinə keçir. Maili düzənlik cənub-qərbdə Yan silsiləyədək davam edir. Hündürlüyü təqribən 1900 m-ə (Böyük Suval dağı və s.) qədərdir. Ovalığın dəniz sahili hissələri okean səviyyəsindən 28 m-dək aşağıda yerləşir.
Kiçik Qafqaz dağ sisteminin Azərbaycan Respublikasındakı hissəsi, əsasən, ümumi baş suayrıcısı olmayan və müxtəlif istiqamətlərdə uzanan bir neçə silsilə — Murovdağ, Qarabağ, Mıxtökən silsilələri, Şahdağ, Şərqi-Göyçə (Şərqi Sevan) Zəngəzur, Dərələyəz silsilələrinin bir hissəsi, vulkanik yayla (Qarabağ yaylasının çox hissəsi), çökəklik (Başkənd-Dəstəfur çökəkliyi və s.) ilə təmsil olunmuşdur (bəzi ədəbiyyatlarda Zəngəzur və Dərələyəz silsilələri, Qarabağ yaylası Kiçik Qafqaza aid edilmir). Şahdağ silsiləsi şimal-qərbdə eyniadlı zirvədən (2901 m) başlanır və cənub-şərqdə Hinaldağ zirvəsinədək (3367 m) davam edir. Hinaldağdan şərqə Murovdağ silsiləsi (Gamış d., 3724 m) uzanır. Bu silsilələrdən şimalda Başkənd-Dəstəfur çökəkliyi, daha şimalda isə Şəmkir günbəzvarı yüksəkliyi yerləşir. Həmin yüksəklik Şahdağ və Murovdağ silsiləsidir (hündürlüyü 3000 m-dək). Pant silsiləsi və təcrid olunmuş halda yüksələn Kəpəz d. (3030 m) Başkənd-Dəstəfur çökəkliyini şərqdə Ağcakənd çökəkliyindən ayırır. Qafqazın şimal yamacının silsilələri şimala doğru alçalaraq Orta Kür çökəkliyində dik yamacla Gəncə-Qazax düzənliyinə keçir. Şərqi Göyçə (Şərqi Sevan) silsiləsi Tərtər çayı və Göyçə (Sevan) gölü hövzələrinin suayrıcısını təşikl edir. Ən yüksək zirvəsi Kəti dağıdır (3437 m). Kiçik Qafqazın cənub-şərq qurtaracağı olan Qarabağ silsiləsi Araz çayına tərəf alçalaraq dağətəyi maili düzənliklərə keçir. Ən yüksək zirvələri Qızqala (2843 m), Qırxqız (2830 m), Böyük Kirs (2725 m) və s. silsilələrinin geniş və hamar suayrıcı fonunda tənha qayalıq yüksəkliklər təşkil edir. Silsilənin şimal yamacında köndələn qollar və çökəkliklər var. Qarabağ silsiləsi şimal-qərbdə enlik istiqamətində uzanan Mıxtökən silsiləsi (Dəlidağ, 3613 m) ilə birləşir. Zəngəzur və Dərələyəz silsilələrinin müvafiq olaraq cənub-qərb və cənub yamacları Azərbaycan Respublikası (Naxçıvan MR) ərazisindədir. Zəngəzur silsiləsi Araz çayı dərəsinədək uzanır.
Bu silsilə Kiçik Qafqazın dağ silsilələri arasında ən yüksəyidir. Orta hündürlüyü təqribən 3200 m-dir. Ən hündür zirvələri (Qapıçıq d. – 3906 m, Qazangöldağ – 3814 m və s.) silsilənin cənub hissəsindədir. Zəngəzur silsiləsindən cənub-qərb istiqamətində çoxlu köndələn qollar ayrılır. Ön dağ hissə üçün təcrid olunmuş ekstruzivlər və lakkolitlər (İspandağ – 2410 m, Xanağa – 1910 m, Əlincə – 1810 m və s.) səciyyəvidir.
Zəngəzur silsiləsindən qərbdə Araz çayı dərəsinə tərəf alçalan Dərələyəz silsiləsi (Kükü d. – 3210 m, Keçəldağ – 3115 m) yerləşir. Silsilədən cənubda, ön dağlıqda tirə və platolar (Qıvraq, Duzdağ və s.) əsas yer tutur. Əsasən, Zəngəzur və Qarabağ silsilələri arasında yerləşən, dalğavarı səth üzərində iri sönmüş vulkan konusları (Qızılboğaz – 3581 m, Böyük İşıqlı – 3552 m, Ala Göllər – 3175 m və s.) olan Qarabağ yaylası nisbətən geniş yer tutur. Burada orta hündürlük 2000-2500 m-dir. Yayla şimaldan cənuba daralaraq alçalır. Bazarçay və Həkəri çaylarının birləşdiyi yerdə qurtarır.
Talış dağ sistemi Aşağı Araz çökəkliyindən cənub-şərqdə yerləşir (bəzi tədqiqatçılar Talış dağlarını Elburs dağ sisteminin şimal-qərb davamı hesab edirlər). Əsasən, şimal-qərbdən cənub-şərqə təqribən paralel uzanan Talış, Peştəsər və Burovar silsilələrindən ibarətdir. Bunlardan ən uzunu (təqr. 100 km) və hündürü (2500 m-dək) İranla dövlət sərhədi boyu uzanan Talış silsiləsidir. Silsilələr bəzi yerlərdə bir-birilə köndələn qollarla birləşərək qapalı çökəkliklər (Yardımlı, Zuvand və s.) əmələ gətirmişdir. Talış dağları ilə Xəzər dənizi arasından Lənkəran ovalığı uzanır.
Kür çökəkliyi Azərbaycan Respublikası ərazisinin mərkəzi hissəsini tutur. Relyefi əsasən, geniş düzənlik və ön dağlıqlardan ibarətdir. Böyük və Kiçik Qafqaz dağ sistemləri arasında yerləşən bu çökəkliyin əsas oroqrafiya vahidi cənubi Qafqazın ən böyük düzənliyi olan Kür-Araz ovalığıdır. Ovalıq Kür və Araz çayları vasitəsilə Mil-Qarabağ, Şirvan, Muğan-Salyan düzlərinə bölünür. Ovalığın şərq və mərkəzi hissələri okean səviyyəsindən 28 m-dək aşağıdadır. Dağətəyi sahələrdə hündürlüyü 100-250 m, bəzi yerlərdə 400-500 m-ə çatır. Kür-Araz ovalığından şimal-qərbdə Kür çayının sağ sahili boyunca Gəncə-Qazax, cənub-qərbdə isə Araz çayının sol sahili boyunca Aşağı Arazboyu maili düzənlikləri uzanır. Gəncə-Qazax düzənliyi və Kür-Araz ovalığından şimalda Ceyrançöl, Acınohur, Ləngəbiz-Ələt ön dağlıqları yerləşir. Bunlardan ən böyüyü Alazan-Əyriçay çökəkliyinin cənub kənarları boyunca uzanan Acınohur ön dağlığıdır (hündürlüyü 1100 m-dək). Bir neçə silsilə, tirə və onları bir-birindən ayıran çökəklik və dərələrdən ibarətdir.
Yüksəklik qurşaqları
Azərbaycan Respublikasının ərazisində relyefin mürəkkəbliyi burada yüksək dağlıq, orta dağlıq, alçaq dağlıq və düzənlik-ovalıq şaquli qurşaqları ayırmağa imkan verir.
Yüksək dağlıq qurşağı 2500 m-dən yüksək yerləri əhatə edir. Bura Böyük Qafqazda Baş Qafqaz silsiləsinin və Yan silsilənin, Kiçik Qafqazda, əsasən, Zəngəzur, Murovdağ və Şahdağ silsilələrinin yan hissələri daxildir. Çox yerdə dar zona təşkil edir. Bu qurşaq torpaq və bitki örtüyünün çox zəif inkişaf etməsi, sıldırım və daşlı qayalıqların geniş yer tutması və s. ilə səciyyələnir. Burada itiuclu və daraqvarı zirvələr çoxdur. Qədim buzlaq relyefi formaları (troq, sirk, kar) qalmışdır. Kiçik müasir buzlaqlar var. Dağ yamaclarının ətəkləri qalın qırıntı materiallarla örtülüdür.
Orta dağlıq qurşağı dağ sistemlərinin çox hissəsini əhatə edir: əsasən, 1000 m-dən 2500 m-dək hündürlükdədir. Dərin çay dərələri ilə kəsilmişdir. Yamaclara pilləvarı görkəm verən düzəlmə səthlər geniş yayılmışdır. Dərələrin genişləndiyi yerlərdə, xüsusilə dağarası çökəkliklərdə terraslar inkişaf etmişdir. Bəzi dağ yamaclarında sürüşmə və uçqun sahələri var.
Alçaq dağlıq qurşağı hündürlüyü təqribən 200 m-dən (Qobustan və Acınohur) ön dağlığında 50-100 m-dən olan sahələri əhatə edir. Bu qurşaqda dağ yamacları maili, suayrıcılar hamardır. Bəzi sahələrdə (Qobustan, Ceyrançöl və Acınohur ön dağlığı, Naxçıvan MR-da ön dağlıq rütubət çatışmazlığı arid-denudasiya proseslərinin inkişafına və burada yararsız torpaqların (bedlend), gil karstının və s. relyef formalarının inkişafına şərait yaratmışdır.
Düzənlik-ovalıq qurşağı hündürlüyü 100-200 m və bəzi yerlərdə 400-500 m-dək (Naxçıvan MR-da 800-1000 m-dək) olan sahələri tutur. Bura Kür çökəkliyinin və Samur-Dəvəçi ovalığının çox hissəsi, Alazan-Əyriçay çökəkliyi, Arazboyu düzənliklər və s. daxildir. Bu qurşaqda akkumulyativ relyef formaları geniş inkişaf etmişdir. Dağətəyi sahələrdə gətirmə konusları, Xəzər dənizi sahillərində dünlar əsas relyef formalarıdır.

Рельеф территории Азербайджанской Республики очень разнообразен и сложен. Более половины территории в основном состоит из горных хребтов, начинающихся с абсолютной высоты 400-500 метров (на средних и нижних Аразских низменностях 800-1000 м), в некоторых местах 100-120 метров (предгорья Талышское, Джейранчёльское, Аджиноурское, Лянгябиз-Алятское предгорья), 0-50 метров (Гобустан, Абшерон), лугов и плато, остальная часть из равнин и низменностей.
Амплитуда высот суши колеблется от 28 м ниже уровня океана (Каспийское море) до 4466 м абсолютной высоты (вершина Базардюзю). Участки, расположенные ниже уровня океана, составляют 18% общей территории республики, участки высотой от 0 до 200 метров — 24%, 200-500 метров — 15,5%, 500-1000 метров — 15,5%, 1000-2000 — 19,5%, 2000-3000 — 6,5%, выше 3000 метров — 1%. Средняя высота — 384 метра. Основными орографическими единицами Азербайджанской Республики являются горные системы Большого Кавказа, Малого Кавказа и Талыша, Самур-Дивичинская низменность (вместе с Гусарской наклонной равниной), Куринская низменность.
Только юго-восточная часть горной системы Большого Кавказа входит в территорию Азербайджанской Республики. Здесь основными орографическими единицами являются Главный Кавказский хребет (или Водораздельный хребет) и Боковой хребет. Главный Кавказский хребет, составляющий большую часть Большого Кавказа, на территории Азербайджанской Республики, начиная с вершины Тинов-Россо (3385 метров) на границе Грузинской Республики и Дагестанской АР, тянется в юго-восточном направлении. Только южный склон (северный склон у Дагестанской АР) части между вершинами Тинов-Россо и Базардюзю, а также оба склона юго-восточнее от него входят в территорию республики. Главный Кавказский хребет нигде не пересекается речными ущельями (поэтому ее иногда называют Водоразделом). Во многих местах высота Главного Кавказского хребта выше 3000 метров, в центре — более 4000 метров (Базардюзю — 4466 метров, Туфандаг — 4191 метр, Базарюрд — 4126 метров). К юго-востоку от вершины Бабадага (3629 метров) этот хребет понижается и расширяется. Расширяясь веерообразно от вершины Дюбрар (2205 метров) к юго-востоку, Главный Кавказский хребет ближе к Каспийскому морю делится на разделяющиеся речными ущельями хребты Гяди-Кюркечидаг, Аладаш, Кямчи и др. Эти горные хребты, разделившись потом на более мелкие, переходят затем на Гобустанский низкий горный участок и оттуда продолжаются до Абшеронского полуострова. Часть расположенной севернее Главного Кавказского хребта и параллельной ему другого хребта — Бокового на территории Азербайджанской Республики, начиная от Шахдага (4243 метра) уменьшается постепенно к юго-востоку и заканчивается на горе Бешбармаг (546 метров). Боковой хребет, отрезанный ущельями начинающихся от Главного Кавказского хребта рек (Гусар, Гудьял и др.), разделен на отдельные массивы-плато (Шахдаг, Гызылгая, Будуг). Параллельно Боковому хребту на юго-востоке протягивается тир Тяляби-Гайнарча (высота: на западе — 1000-1100 м, северо-востоке — 150-200 м). Хребты и тиры отделяются ущельями, межгорными впадинами (Шахнабад, Хыналыг, Йерфи, Гонагкенд, Халтан, Гильгиличай, Тыхчай, Рустов, Пирябядил). Южный склон Главного Кавказского хребта спускается на Алазань-Айричайскую впадину, во многих местах проходящей параллельно хребту (в некоторых изданиях Алазань-Хафтаранская долина). В некоторых научных изданиях Алазань-Айричайская впадина дается как часть Куринской впадины. Протяженность этой впадины, начинающейся на территории Грузии, на территории Азербайджанской Республики составляет 2120 км, ширина — до 30 км. На юго-востоке проходит Ниялдагский хребет (высота — 2100 м), отделенный от Главного Кавказского хребта Лагичской низменностью.
Самур-Дивичинская низменность проходит вдоль Каспийского моря с северо-запада на юго-восток, на территории Азербайджана от реки Самур продолжается до Сумгаитчая. Ее часть между реками Атачай и Сумгаитчай называется Богаз дюзю. Низменность на северо-западе (высота — 200-250 м) посредством террасы относительной высотой 10-25 метров переходит на Гусарскую наклонную равнину. Наклонная равнина на юго-западе продолжается до Бокового хребта. Высота — почти 1900 метров (гора Бёюк Сувал). Морская часть низменности находится на 28 метров ниже уровня океана.
Находящаяся на территории Азербайджанской Республики часть горной системы Малого Кавказа в основном представлена несколькими хребтами, не имеющих главного водораздела и протягивающихся в нескольких направлениях: Муровдаг, Карабах, Мыхтёкян; часть хребтов Шахдаг, Восточный Геокчай, Восточная Гёйча (Восточный Севан), Зангезур, Дяряляйаз, вулканические участки (большая часть Карабахского взгорья), низменности (Башкенд-Дестяфур). Во многих трудах хребты Зангезур, Дестяфур, Карабахского взгорье не относят к Малому Кавказу. Шахдагский хребет начинается на северо-западе с одноименной вершины (2901 м) и продолжается на северо-востоке до вершины Хиналдаг (3367 м). К востоку от Хиналдага проходит Муровдагский хребет (гора Джамыш, 3724 м). Севернее от этих хребтов находятся Башкенд-Дестяфурская впадина, еще севернее Шамкирская куполообразная возвышенность. Эта возвышенность и составляет Шахдагский и Муровдагский хребты. Пантский хребет и изолированная гора Кяпяз (3030 м) на востоке разделяет Башкенд-Дестяфурскую впадину от Агджакендской впадины. Северные склоны Кавказа, уменьшаясь к северу на Среднекуринской впадине крутым склоном, переходят на Гянджа-Газахскую равнину. Хребет Восточная Гёйча (Восточный Севан) составляет водораздел бассейнов озера Гейча (Севан) и реки Тертер. Самая высокая вершина — Кяти даг (3437 м). Карабахский хребет берет начало на севере и тянется с северо-запада на юго-восток вплоть до реки Араз. На горе Гызгаласы абсолютная высота хребта достигает 2843 м, а на горе Беюк Кирс 2725 м. Водораздельная линия его состоит из чередующихся отдельных скалистых вершин и относительно выровненных поверхностей. На северном склоне хребта имеются поперечные протоки и углубления. Карабахский хребет на северо-западе соединяется с хребтом Мыхтёкян (Далидаг, 3613 м). Юго-западные и южные склоны Зангезурского и Дяряляйазского хребтов находятся не территории Азербайджанской Республики (Нахчыванская АР). Зангезурский хребет продолжается до реки Араз. .
Это — самый высокий среди хребтов Малого Кавказа. Средняя высота — почти 3200 м. Самые высокие вершины — Гапычыг (3906 м) и Газангёльдаг (3814 м) — в южной части хребта. На юго-западном направлении от Зангезурского хребта отделяется много поперечных протоков. Предгорным участкам характерны экструзивы и лакколиты (Иландаг — 2410 м, Ханага — 1910 м, Алинджа — 1810 м).
Западнее Зангезурского хребта находится Дяряляйазский хребет, уменьшающийся ближе к Аразу (гора Кюкю — 3210 м, Кечялдаг — 3115м). Южнее хребта, не предгорье основное место занимают плато и тиры. Южные и юго-западные склоны обеих горных хребтов отделяются тирами и возвышенностями и проходят вдоль левого берега Араза к наклонным равнинам (Садарак, Шарур, Бёюкдюз, Нахчыван, Джульфа, Яйджы).
Карабахская равнина, в основном расположенная между Зангезурским и Карабахским хребтами, имеющая на волнообразной поверхности конусы потухших вулканов (Гызылбогаз — 3581 м, Бёюк Ишыглы — 3552 м, Ала Гёлляр — 3175 м), занимает сравнительно большую территорию. Здесь средняя высота — 2000-2500 м. Летом уменьшается, сужаясь от севера к западу. Заканчивается на точке соединения рек Акери и Базарчай.
Талышская горная система находится на юго-востоке Нижне-Аразской впадины (некоторые ученые считают Талышские горы северо-западным продолжением горной системы Эльбруса). В основном состоит из Талышского, Пештясарского и Буроварского хребтов, параллельно проходящих с северо-запада к юго-западу. Из них Талышский хребет — самый длинный (около 100 км) и высокий (до 2500 м), проходящий по государственной границе с Ираном. В некоторых местах хребты, соединившись поперечными путями, создали закрытые впадины (Ярдымлы, Зуванд). Между Талышскими горами и Каспийским морем протягивается Лянкяранская низменность.
Куринская низменность занимает центральную часть территории Азербайджанской Республики. Рельеф в основном состоит из широких равнин и предгорья. Основная орографическая единица Куринской низменности, находящейся между горными системами Большого и Малого Кавказа, является Кура-Аразская низменность — самая большая равнина Южного Кавказа. Реки Кура и Араз делят низменность на Мильско-Карабахскую, Ширванскую, Мугано-Сальянскую равнины. Восточная и центральная части низменности на 28 метров ниже океанского уровня. Высота в предгорных участках — 100-250 м, в некоторых местах доходит до 400-500 м. Северо-западнее низменности, вдоль правого берега Куры находятся Гянджа-Газахская, на юго-западе, вдоль левого берега Араза, простираются наклонные равнины. Севернее Гянджа-Газахской равнины и Кура-Аразской низменности расположены Джейранчёльское, Аджиноурское, Лянгябиз-Алятское предгорья. Самое крупное из них — Аджиноурское предгорье (высота — до 1100 м).
Высотные пояса
Сложность рельефа на территории Азербайджанской Республики дает возможность выделить здесь высокогорья, низкогорья, равнинные пояса.
Высокогорья охватывают места высотой более 2500 м. Сюда относятся: на Большом Кавказе — Главный Кавказский, Боковой хребты, на Малом Кавказе — Зангезурский, Муровдагский и боковые части Шахдагского хребта. Во многих местах создает узкую зону. Данный пояс характеризуется слабым развитием почвы и растительности, наличием откосов и каменистых утесов. Здесь много острых и гребневидных вершин. Остались формы древнего рельефа (трог, сирк, кар). Имеются малые современные ледники.
Среднегорья охватывают большую часть горных систем: в основном, на высоте 1000-2500 м. Отрезаны глубокими горными реками. На склонах есть террасовидные поверхности. В местах расширения ущелий, особенно в межгорных впадинах, развиты террасы. На некоторых горных склонах есть оползневые и обвальные участки.
Низкогорья высотой приблизительно от 200 м (Гобустан и Аджиноур) охватывают предгорные участки от 50 до 100 м. В этом поясе горные склоны наклонные, водоразделы — гладкие. На некоторых участках — Гобустанском, Джейранчёльском и Аджиноурском предгорьях и на предгорье Нахчыванской АР нехватка влажности послужила причиной для развития арид-денудационных процессов, непригодных земель, карста и других рельефных форм.
Равнинный пояс охватывает участки высотой 100-200 м, в некоторых местах до 400-500 м (в Нахчыванской АР — до 800-1000 м). Сюда относятся большая часть Куринской впадины, Алазан-Айричайской низменности, Самур-Дивичинская низменность, Приаразская равнина. В этом поясе широко развиты аккумулятивные рельефные формы. Основными рельефными формами в предгорных участках являются принесенные конусы, на берегу Каспийского моря – дюны.