STRATEJİ YOL XƏRİTƏLƏRİ
Milli inkişafın bütün istiqamətlərində önəmli uğurlara imza atmış ölkəmiz zamanın iqtisadi gerçəkliklərinə hər zaman çevik münasibəti ilə fərqlənib. Müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra ölkəmiz də dərin siyasi-iqtisadi transformasiya şəraitində böhranlı mərhələlər yaşayıb. Düşmən təcavüzü, ölkədəki qeyri-müəyyən siyasi durum Azərbaycanın milli maraqlarına birbaşa təhdid formalaşdırmaqla yanaşı, ölkə iqtisadiyyatını da iflic vəziyyətə salmışdı. Heydər Əliyevin siyasi hakimiyyətə qayıdışından sonra qısa zaman ərzində bərqərar edilmiş siyasi sabitlik iqtisadi institutların da normal fəaliyyətinə şərait yaradaraq bazar iqtisadiyyatına keçidi sürətləndirdi. 1994-cü ildə “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması ilə Azərbaycan dünyanın enerji xəritəsində əhəmiyyətli mövqe qazandı. Beləliklə, iqtisadiyyatda müşahidə olunan tənəzzül meylləri qısa zamanda dinamik iqtisadi inkişaf tendensiyası ilə əvəzləndi.
2004-2015-ci illər ərzində ölkədə orta hesabla 10,6 faiz illik iqtisadi artım müşahidə edilmiş, ÜDM-in həcmi isə 7,6 dəfə artmışdır. Eyni zamanda həmin dövr ərzində adambaşına ÜDM-in həcmində 6,5 dəfə artım olmuşdur ki, bu da Azərbaycanı dünya ölkələri arasında 134-cü yerdən 79-cu yerə yüksəlməsinə səbəb olmuşdur. Beynəlxalq reytinq agentlikləri və təşkilatları tərəfindən Azərbaycanda həyata keçirilmiş iqtisadi islahatlara və mövcud iqtisadi mühitə yüksək qiymət verilmişdir. Dünya Bankının “Doing Business” hesabatına əsasən Azərbaycan 2009-cu ildə dünyanın “lider islahatçı dövləti” kimi qiymətləndirilmişdir. Neft strategiyasının uğurlu tətbiqi nəticəsində əhalinin rifah səviyyəsi yüksəlmiş, iqtisadiyyata kapital qoyuluşu dəfələrlə artmış, makroiqtisadi sabitliyə nail olunmuşdur. Bu baxımdan, Azərbaycanın bu günədək keçdiyi sosial-iqtisadi inkişaf yolunu kifayət qədər uğurlu hesab etmək olar.
Lakin 2014-cü ilin ortalarından başlayaraq dünya bazarlarında enerji daşıyıcılarının qiymətlərində kəskin eniş, xarici ticarət tərəfdaşı olan ölkələrdə iqtisadi böhran və maliyyə böhranları Azərbaycana da mənfi təsirlərini göstərdi. Ölkəyə valyuta axını nəzərə çarpacaq dərəcədə azaldı, nəticədə ölkənin idxal-ixrac balansında ciddi fərq yarandı. Son illərdə müşahidə olunan davamlı iqtisadi artımın sürəti yavaşıdı və beləliklə, ölkəmizdə yeni iqtisadi modelə keçid zərurəti gündəmə gəldi. Belə bir şəraitdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən yeni iqtisadi strategiyanın hazırlanmasına və müvafiq institusional islahatların keçirilməsinə dair təşəbbüs irəli sürülüb.
Bu baxımdan Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təsdiq etdiyi “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsinin başlıca istiqamətləri”nə əsasən milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın 11 sektoru üzrə ümumilikdə 12 strateji yol xəritəsinin hazırlanması mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Milli iqtisadiyyatın inkişafını şərtləndirən 12 strateji yol xəritələri aşağıdakılardır:
“Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi”;
“Azərbaycan Respublikasının neft və qaz sənayesinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”;
“Azərbaycan Respublikasında kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalına və emalına dair Strateji Yol Xəritəsi”;
“Azərbaycan Respublikasında kiçik və orta sahibkarlıq səviyyəsində istehlak mallarının istehsalına dair Strateji Yol Xəritəsi”;
“Azərbaycan Respublikasında ağır sənaye və maşınqayırmanın inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”;
“Azərbaycan Respublikasında İxtisaslaşmış turizm sənayesinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”;
“Azərbaycan Respublikasında logistika və ticarətin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”;
“Azərbaycan Respublikasında uyğun qiymətə mənzil təminatının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”;
“Azərbaycan Respublikasında peşə təhsili və təliminin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”;
“Azərbaycan Respublikasında maliyyə xidmətlərinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”;
“Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”;
“Azərbaycan Respublikasında kommunal xidmətlərin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”.
Milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi qısa, orta və uzunmüddətli dövrləri əhatə etməklə, 2020-ci ilədək iqtisadi inkişaf strategiyası və tədbirlər planı, 2025-ci ilədək olan dövr üçün uzunmüddətli baxış və 2025-ci ildən sonrakı dövr üçün hədəf baxışından ibarətdir. Sənəd inkişaf məqsədlərindən başqa hər bir istiqamət üzrə qlobal meyilləri, iqtisadiyyatın 360 dərəcəli diaqnostikasını və mövcud vəziyyətin GZİT təhlilini, görüləcək tədbirləri, tələb olunan investisiya və nəticə indikatorlarını əhatə edir.
Bu xəritə iqtisadi inkişafa töhfə verən bütün faktorları nəzərə alır, o cümlədən yerli və beynəlxalq özəl sektor nümayəndələrinin geniş əməkdaşlığı üçün böyük imkanlar yaradır. Dövlət investisiyaları katalizator rolunu oynayır, iqtisadi inkişafın lokomotivi kimi isə özəl sektor irəli çıxır.
Strateji Yol Xəritəsində dayanıqlı iqtisadi inkişafa nail olunması üçün 4 əsas strateji hədəf müəyyən edilmişdir:
1) Fiskal dayanıqlığın gücləndirilməsi və davamlı monetar siyasətin qəbul edilməsi;
2) Özəlləşdirmə və dövlət mülkiyyətində olan müəssisələrlə bağlı islahatların həyata keçirilməsi;
3) İnsan kapitalının inkişaf etdirilməsi;
4) Əlverişli biznes mühitinin inkişafı.
Qeyd olunan 4 strateji hədəfin icrası milli iqtisadiyyatın dayaqlarını möhkəmləndirərək onun şaxələnməsinə, şəffaf idarəetmə və nəzarət sisteminin qurulmasına imkan yaradacaqdır.
Strateji Yol Xəritəsində 2020-ci ilədək icrası nəzərdə tutulan əhatəli tədbirlər planı – ölkə iqtisadiyyatının enerji daşıyıcılarından asılılığının minimuma endirilməsini, iqtisadi şaxələnməni və dünya iqtisadiyyatına inteqrasiyanı prioritet məqsədlər kimi müəyyənləşdirmişdir. Bir-biri ilə zəncirvari şəkildə bağlı olan həmin tədbirlər ölkə iqtisadiyyatının kompleks şəkildə yenidən strukturlaşmasını təmin etmişdir.
Strateji Yol Xəritəsində 2025-ci ilədək müəyyənləşdirilmiş uzunmüddətli baxış dayanıqlı inkişaf yoluna qədəm qoymuş ölkə iqtisadiyyatının rəqabət qabiliyyətliliyinin daha da gücləndirilməsini hədəfləyir. Bu hədəfə nail olunması ölkədə azad rəqabət mühitinin formalaşdırılması, iqtisadiyyatda özəl sektorun payının artırılması və investisiya cəlbediciliyinin yüksəldilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan son dövrlərə qədər makroiqtisadi mühitə görə dünyanın aparıcı maliyyə institutları tərəfindən ən sabit ölkələrdən biri kimi qiymətləndirilmişdir. Lakin neft qiymətlərində kəskin enişin yaşanması ölkəmizin makroiqtisadi sabitliyinə təhlükə yaradır. Bu baxımdan, ortamüddətli hədəfdə yenidən makroiqtisadi sabitliyə nail olmaq qarşıya qoyulmuş vəzifələrin uğurla həyata keçirilməsinin başlıca şərtlərindən biridir.
Ölkə vətəndaşlarının sosial rifah halının yaxşılaşdırılmasını və insan inkişafı indeksinin daha yüksək həddə çatdırılmasını təmin edən güclü, çoxşaxəli inklüziv iqtisadiyyatın bərqərar edilməsi Strateji Yol Xəritəsində 2025-ci ildən sonrakı hədəf baxış kimi müəyyən edilmişdir. Ölkə əhalisinin yaşayış səviyyəsinin yüksəldilməsi və insan kapitalının inkişaf etdirilməsi uzunmüddətli hədəflərin əsas komponentləri kimi öz əksini tapır.

Our country has made significant progress in all aspects of national development and distinguished by its flexible approach to the economic realities of the time. After we gained our independence, our country has also experienced a period of crisis stages in a deep and political transformation. Enemy`s aggression and uncertain political situation in the country does not only paralyzed the country`s economy but also, created a threat to Azerbaijan`s national interests. After Heydar Aliyev`s return to political power, the political stability created conditions for the normal functioning of economic institutions and accelerated transition to the market economy. With the `Contract of the century` treaty which is signed in 1994, Azerbaijan gained an important position on the world`s energy map. Thus, the decline in the economy was soon replaced by a dynamic economic development trend.
From 2004 to 2015, an average annual economic growth rate became 10.6 percent, while GDP increased 7.6 times in the country. At the same time, there was a 6.5-time increase in the GDP per capita that caused Azerbaijan to rise from 134th to 79th place among the world countries. International rating agencies and organizations highly evaluated the economic reforms implemented in Azerbaijan and the current economic environment. According to the World Bank's Doing Business report, Azerbaijan was evaluated as the world`s `leader reformist state` in 2009. As a result of the successful implementation of the oil strategy, the well-being of the population has increased, capital investment in the economy has increased many times, and stability in the macroeconomics achieved. In this regard, up to the present, the path of socio-economic development of Azerbaijan can be considered as adequately successful.
However, since mid-2014, a sharp decline in the world markets` energy prices, economic downturns in foreign-traded countries, and the financial crisis have also had a negative impact on Azerbaijan. The flow of foreign currency into the country decreased significantly. This tendency created a significant difference in the country`s import-export balance. The sustainable economic growth in recent years become to slow down, and it led to the transition of new economic model`s implementation in our country. Under such a circumstance, Azerbaijan Republic`s President Ilham Aliyev initiated the development of a new economic strategy and relevant institutional reforms.
In this regard, according to the “Strategic Road Maps for National Economy and Main Economic Sectors” signed by the President of the Azerbaijan Republic Mr. Ilham Aliyev, over the national economy and economy`s 11 sectors, the preparation of 12 strategic road maps plays a significant role.
Here is a list of the 12 strategic road maps which contribute to the development of the national economy:
"The strategic road map on the prospect of the national economy of the Azerbaijan Republic";
"The strategic road map concerning the development of the oil and gas industry in the Azerbaijan Republic";
"The strategic road map concerning production and conversion of agricultural products in the Azerbaijan Republic";
"The strategic road map concerning the production of consumer goods at the level of small and medium business in the Azerbaijan Republic";
"The strategic road map concerning the development of the heavy industry and mechanical engineering in the Azerbaijan Republic";
"The strategic road map concerning the development of the industry of specialized tourism in the Azerbaijan Republic";
"The strategic road map concerning the development of logistics and trade in the Azerbaijan Republic";
"The strategic road map concerning the development of the provision of housing in reasonable price in the Azerbaijan Republic";
"The strategic road map concerning the development of professional education and training in the Azerbaijan Republic";
"The strategic road map concerning the development of financial services in the Azerbaijan Republic";
"The strategic road map concerning the development of telecommunication and information technologies in the Azerbaijan Republic";
"The strategic road map concerning the development of utilities (electrical and heat energy, water, and gas) in the Azerbaijan Republic".
Strategic Road Map on National Economic Perspectives covers short, medium, and long-term horizon and comprises economic development concept and action plan until 2020, long-term outlook by 2025, and target outlook for the period after 2025. It does not only covers economic objectives and principles, but also, global trends for each area, 360-degree diagnostics of the economy, SWOT analysis of the current situation, actions to be undertaken, required investments, and indicators as well.
This map considers the contribution of all economic-social development factors, includes great opportunities for the extensive cooperation of local and international private sector representatives. Government investments play a catalyst role and the private sector emerges as the locomotive of economic development.
In order to achieve sustainable economic growth, the strategic roadmap identifies four strategic goals:
1) Ensuring fiscal sustainability and formulating monetary policy;
2) Privatization and reforms related to state-owned enterprises;
3) The development of human capital;
4) Further improvement of the business environment.
By implementing these four strategic goals, the national economy will strengthen and diversify, and transparent management and control system will establish.
Reducing the country`s dependence on energy carriers, economic diversification, and integration into the world economy are the priority goals of the `Strategic Road Map`s Action Plan` for 2020. These arrangements which are connected with each other paved a way to restructure the country`s economy comprehensively.
The goals set within the frames of a long-term vision in the `Strategic Road Map` until 2025 aims to strengthen the competitiveness of the country's economy, By achieving this goal, the establishment of a free competitive environment in the country, increasing the private sector`s share in the economy, and enhancing the economy`s investment attractiveness plays a significant role. Azerbaijan is evaluated as one of the most stable countries in the world by the world`s leading financial institutions in terms of its macroeconomic environment. However, a sharp decline in oil prices threatens our country`s macroeconomic stability. In this regard, achieving macroeconomic stability again in the medium-term target is one of the key goals for the successful implementation of the responsibilities ahead.
The Strategic Roadmap defines the establishment of a strong, diversified, inclusive economy that ensures improved social welfare for the country's citizens and higher the human development index as a post-2025 target view. Improving the living standards of the country`s population and developing human capital are the key components of long-term targets.