Azərbaycan Respublikası və BMT arasında əməkdaşlıq Sovet İttifaqının dağılması və Azərbaycanın öz müstəqilliyini bərpa etməsindən dərhal sonra bərqərar olmuşdur.
Azərbaycan Respublikası 1992-ci ilin 2 mart tarixində BMT-nin üzvlüyünə qəbul edilmiş və 1992-ci il mayın 6-da Azərbaycanın BMT nəzdində Daimi Nümayəndəliyi açılmışdır. BMT ilə əməkdaşlığın birinci günündən başlayaraq, Azərbaycan BMT platformasından beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə cəlb etməyə və BMT-nin potensial imkanlarından istifadə etməklə sülh sazişinin əldə olunmasına çalışmışdır.
1993-cü il ərzində BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının (TŞ) Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair 822, 853, 874, 884 saylı qətnamələr qəbul etmişdir. Hər bir qətnamə Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ və digər ərazilərinin Ermənistanın silahlı qüvvələri tərəfindən işğalı nəticəsində qəbul edilmişdir. Bu qətnamələr Azərbaycanın ərazi toxunulmazlığını yenidən təsdiq edərək, dərhal atəşkəs elan olunması, hərbi əməliyyatlara son qoyulması və işğalçı qüvvələrin Azərbaycan Respublikası ərazisindən çıxarılması tələbləri irəli sürmüşdür.
Prezident Heydər Əliyev 1994-cü ilin sentyabr ayında BMT Baş Assambleyasının 49-cu sessiyasında iştirak edərək, bu universal beynəlxalq təşkilatın tribunasından ölkəmizlə bağlı, xüsusilə Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü və Dağlıq Qarabağ problemi haqqında həqiqətləri dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmışdır. 1995-ci ilin oktyabrında BMT Baş Məclisinin bu ali qurumun 50 illik yubileyi ilə əlaqədar keçirilən təntənəli iclasında iştirak edən Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyev bu təşkilatın yüksək kürsüsündən dünya dövlətlərinə müraciət edərək, mövcud qlobal problemlərə dair Azərbaycan Respublikasının prinsipial mövqeyini açıqlamış, xüsusilə Ermənistanın təcavüzünün aradan qaldırılması ilə bağlı beynəlxalq səylərin artırılmasına çağırmışdır. 2000-ci ilin sentyabr ayında BMT-də Minilliyin Sammitində çıxış edən Prezident Heydər Əliyev Ermənistan - Azərbaycan  Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin aradan qaldırılmasına dair Azərbaycanın mövqeyini bir daha bəyan etmişdir.
BMT Baş Məclisinin 2004-cü ilin sentyabrında keçirilən 59-cu sessiyasında çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Ermənistan–Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi 4 qətnamənin hələ də yerinə yetirilmədiyini bəyan etmiş və onların həyata keçirilməsinin işlək mexanizminin yaradılmasını mühüm məsələ kimi irəli sürmüşdür. Bununla yanaşı, həmin il oktyabrın 29-da BMT Baş Məclisinin sessiyasında Azərbaycan nümayəndə heyətinin təşəbbüsü ilə “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı məsələ iclasın gündəliyinə salınmışdır. Daha sonra BMT Baş Məclisinin 2006-cı il sentyabrın 7-də keçirilən 60-cı və 2008-ci il martın 14-də keçirilən 62-ci sessiyasında “Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində vəziyyət” adlı qətnamələr qəbul edilmişdir. Həmin sənədlərdə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində ermənilərin məskunlaşdırılması, bu ərazilərdə yanğınlar törədilməsi pislənilmiş, Təhlükəsizlik Şurasının məlum 4 qətnaməsinə istinad edilməklə erməni silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxarılması tələb olunmuşdur.
Təəssüf ki, BMT-nin məlum qətnamələr 27 il ərzində kağız üzərində qalmışdı. Beynəlxalq hüquqa məhəl qoyulmadığı üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin güc yolu ilə icrası qaçılmaz idi. Özünümüdafiə hüququnu ehtiva edən BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsindən istifadə edən Azərbaycan  özü ərazi bütövlüyünü bərpa etdi. 2020-ci ilin sentyabrında başlanan və  44 gün davam edən II Qarabağ müharibəsinin nəticəsi olaraq təcavüzkar dövlət sülhə məcbur edilmişdir.
Azərbaycan 2012-2013-cü illər üzrə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü seçilmişdir. Azərbaycan Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionunda BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvü seçilən ilk ölkə olmuşdur. BMT Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzv qəbul olunması və artıq dövlət başçısı İlham Əliyevin sədrliyi ilə 2012-ci ilin may ayında Təhlükəsizlik Şurasının iclasının keçirilməsi Azərbaycanın diplomatiya tarixində əldə edilmiş böyük nailiyyətlərindən biri olmaqla, ölkəmizin regional siyasətlə yanaşı, dünya siyasətinin də əsas aktorlarından birinə çevrilməsi deməkdir.
Azərbaycan BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzv seçildikdən qısa müddət sonra Prezident İlham Əliyev bəyan etdi ki, BMT Nizamnaməsində qeyd olunmuş ədalət və beynəlxalq sülhün aliliyi prinsipinin irəli sürülməsi və inkişaf etdirilməsi Azərbaycanın bu qurumda əsas və birinci dərəcəli hədəfi olacaqdır. Bu xətti əsas tutaraq, üzvlük müddəti ərzində Təhlükəsizlik Şurasının başlıca vəzifəsi olan beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin qorunması istiqamətində Azərbaycan gücünü əsirgəməmişdir. 2012-ci ilin may və 2013-cü ilin oktyabr aylarında Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasına sədrlik etmişdir. Bu iki ay müddətində Təhlükəsizlik Şurası 30 ictimai və fərdi iclas, 29 qapalı müşavirə keçirmiş, 7 qətnamə və sədrin 3 bəyanatını qəbul etmiş, mətbuat üçün 13 bəyanat vermişdir.
Belə ki, Təhlükəsizlik Şurasında qeyri-daimi üzv kimi fəaliyyəti zamanı  Azərbaycan Respublikası 28 oktyabr 2013-cü il tarixində BMT və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı  arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi mövzusunda yüksəksəviyyəli görüşün təşkilini həyata keçirmişdir. Bu istiqamətdə Azərbaycanın daha bir təklifi BMT ilə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası (Türk Dövlətləri Təşkilatı) arasında əlaqələrin inkişafı ilə bağlı olmuşdur.
2017-ci ilin sentyabrında  Nyu-Yorkda BMT-nin Baş Assambleyasının 72-ci sessiyası keçirilmişdi. Sessiyada çıxış edən Prezident İlham Əliyev Ermənistanın işğalçılıq siyasəti və onun nəticələri barədə iclas iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Prezident İlham Əliyev münaqişənin həlli istiqamətində beynəlxalq müstəvidə qəbul olunan qərar və qətnamələri də xatırladıb və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsini xüsusi vurğulayıb. Prezident bildirib ki, münaqişənin həllinin yubanmasının əsas səbəblərindən bir də məhz təcavüzkara qarşı beynəlxalq təzyiqlərin olmamasıdır. Azərbaycanın 25 ildə əldə etdiyi uğurlardan da danışan dövlət başçısı həyata keçirilən beynəlxalq iqtisadi layilərdən də bəhs edib.
BMT ilə geniş əlaqələr quran Azərbaycan əməkdaşlığın müxtəlif vasitələrindən istifadə edir. Əməkdaşlığın səmərəli şəkildə həyata keçirilməsi üçün Azərbaycan Respublikası BMT-nin bir çox xüsusi qurum və orqanları ilə fəal və effektiv əməkdaşlıq edir. Onların sırasında BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (UNESCO), BMT-nin İnkişaf Proqramı (BMT İP), BMT-nin Uşaq Fondu (UNICEF), Sənaye İnkişaf Təşkilatı (UNIDO), Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST), Ümumdünya Ərzaq Proqramı (ÜƏP), BMTnin Əhali Fondu (UNFPA), BMT-nin Qadınlar Fondu (UNIFEM), Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentlik, Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağan olunması haqqında Müqavilə Təşkilatı və s. qeyd etmək olar.
Hal- hazırda Azərbaycan Respublikası BMT-nin təhsil, elm və mədəniyyət təşkilatı olan UNESCO ilə geniş əməkdaşlıq edir. Bu məqsədlə 1994-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamına əsasən Azərbaycanın UNESCO nəzdində Milli Komissiyası təsis edilmişdir. Azərbaycan – UNESCO əlaqələri ölkənin təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində inkişafına yardım məqsədilə uğurla həyata keçirilir. Azərbaycan– UNESCO münasibətlərinin inkişafında, bu münasibətlərin canlanması və gücləndirilməsində Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva əvəzolunmaz rola malikdir. 2004-cü ilin avqustunda Mehriban Əliyeva ənənəvi musiqinin, ədəbiyyat və poeziyanın inkişafına verdiyi töhfələrə, musiqi təhsili və dünya mədəniyyətlərinin mübadiləsi sahəsindəki xidmətlərinə və UNESCO - nun ideyalarına göstərdiyi sadiqliyə görə bu təşkilatın şifahi ənənələr və musiqi ənənələri sahəsində xoşməramlı səfiri adına layiq görülmüşdür.
Azərbaycanın BMT-nin Uşaq Fondu (UNICEF) ilə əməkdaşlıq sazişini Prezident Heydər Əliyev 1994-cü ildə BMT Baş Assambleyasının sessiyasında iştirakı zamanı imzalamışdır. Azərbaycanla UNICEF arasında əməkdaşlıq qaçqın və məcburi köçkün uşaq və yeniyetmələr arasında vəziyyətin yaxşılaşdırılması məqsədilə bərqərar olmuşdur. BMT ən kəskin təsirə məruz qalmış qaçqın və məcburi köçkünlərin qidalanma vəziyyətini nəzarətdə saxlamaq üçün 1993-cü ildə özünün fövqəladə ərzaq proqramının – Ümumdünya Ərzaq Proqramının (ÜƏP) icrasına başlamışdır. Bu proqram çərçivəsində münaqişənin ilk illərində qaçqın və məcburi köçkünləri təxminən 160.000 ton qarışıq ərzaq malları ilə təmin etmişdir.
Azərbaycan BMT-nin xüsusi qurumları qismində BMT-nin İnkişaf  Proqramı və Sənaye İnkişafı Təşkilatı ilə xüsusi əlaqələrə malikdir. Müxtəlif layihə və proqramlar yaşayış standartlarının yüksəldilməsinə, iqtisadiyyatın struktur tənzimlənməsinin həyata keçirilməsinə xidmət edir. Xüsusilə də BMT-nin İnkişaf Proqramı Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) imkanlarının inkişaf etdirilməsi və onların maliyyələşdirilməsi yolu ilə münaqişədən sonrakı bərpa prosesinə yardım göstərmişdir.
Azərbaycan Respublikası həmçinin BMT-nin 2000-ci ilin sentyabrında elan olunmuş Minilliyin İnkişaf Məqsədləri (MİM) layihəsinin fəal iştirakçısıdır. Belə ki, 2000-ci ilin əvvəllərində Azərbaycanda BMT yeni mərhələyə qədəm qoymuş ölkənin inkişaf planı hesab edilən və əhalinin ən zəif təbəqələrinin (məcburi köçkünlər, yaşlılar, xüsusilə də kənd yerlərində qadınların başçılıq etdiyi ev təsərrüfatları, risk altında olan uşaqlar, gənclər və b.) yaşayış səviyyəsinin yüksəldilməsini məqsəd kimi qarşıya qoyan 2003-2005-ci illər üçün yoxsulluğun azaldılması üzrə ilk milli strategiyanın işlənib hazırlanması və həyata keçirilməsi ilə hökumətin MİM-lərə nail olmaq səylərinə dəstək göstərmək üçün beynəlxalq icma ilə tərəfdaşlıq etmişdir.
Azərbaycan yoxsulluqla mübarizədə əldə olunan nailiyyətlərə və əhalinin sosial rifahının yaxşılaşdırılması sahəsində həyata keçirilən uğurlu siyasətə görə BMT tərəfindən mükafatlara layiq görülmüşdür. 2015-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev əhalinin sosial rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində ölkə rəhbərliyinin siyasi iradəsi, bununla əlaqədar həyata keçirilən dövlət proqramları, savadsızlığın və yoxsulluğun minimuma endirilməsi və Minilliyin İnkişaf Məqsədlərinin uğurla həyata keçirilməsi istiqamətində görülən tədbirlərə görə “Cənub Cənub” mükafatı ilə təltif olunmuşdur.
2015-ci il noyabrın 12-də Mehriban Əliyevaya Azərbaycanda qadınların və uşaqların hüquqlarının qorunması, həmçinin gender bərabərliyi sahəsində göstərdiyi xidmətlərə görə BMT-nin Əhali Fondunun xatirə diplomu və hədiyyəsi təqdim edilib.
Həmin ildə dövlətimiz qeyd olunan sahədə nailiyyətlərinə görə BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) xüsusi diplomuna layiq görülmüşdür. Qeyd edək ki, bu qurum dünyada aclıqla mübarizə, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması, kənd təsərrüfatı, meşə və balıqçılıq təsərrüfatının səmərəliliyinin artırılması, sağlam ərzaq sistemlərini yaratmaq kimi vəzifələri qarşısına məqsəd qoymuşdur. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva fəaliyyətində bu məqsədlərə nail olmağa töhfə verdiyinə, humanitar və ekologiya sahəsindəki uğurlu fəaliyyətinə görə 2015-ci ildə “FAO-nun xoşməramlı səfiri” adına layiq görülmüşdür.
2017-ci ilin mayında Bakıda IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində “Ərzaq təhlükəsizliyi və dayanıqlı cəmiyyət naminə mədəniyyətlərarası dialoq: Davamlı inkişaf və sülhün təmin olunması üçün əsas elementlər” mövzusunda ikinci plenar sessiya keçirilib.
BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının xoşməramlı səfiri Leyla Əliyeva sessiyada çıxış etmişdir.
BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının baş katibi ofisinin attaşesi Rəşad əl-Xafaci sessiyanın müasir dünya üçün çox əhəmiyyətli bir mövzuya həsr olunduğunu vurğulayaraq, IV Qlobal Forumun yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycan rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirmişdir.
Azərbaycan neft və təbii qaz ehtiyatları ilə zəngin olan, ekoloji cəhətdən gərgin regionda yerləşən bir ölkə kimi ekoloji problemlərin yaratdığı təhlükələrin aradan qaldırılması məqsədilə BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı (UNEP) ilə uğurlu əməkdaşlıq edir. Ətraf mühitin qorunması, yaşadığımız dünyanın gələcək nəsillər üçün təhlükəsiz məkana çevrilməsi baxımından hər birimizin üzərinə ciddi məsuliyyət düşdüyünü nəzərə alaraq, IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin sədri, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə ölkəmizdə UNEP ilə əməkdaşlıq çərçivəsində“Yaşıl həftə” konfransları reallaşdırılaraq dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan gənc ekoloqların şəbəkələşməsi təmin edilmişdir. Ətraf mühit məsələləri və fəaliyyətlər barədə ictimai maarifləndirmə, gənclərlə əməkdaşlıq, ətraf mühit problemləri sahəsində təhsil və onlar üçün düzgün həllər tapmaq məqsədilə qeyd olunan əməkdaşlıq çərçivəsində fəaliyyət uğurlu şəkildə bu gün də davam etdirilməkdədir.
Azərbaycan 2014-cü ildə Gənclər siyasəti üzrə I Qlobal Foruma və 2016-cı ildə BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumuna ev sahibliyi etmişdir.
2020-ci il sentyabrın 21-də BMT Baş Assambleyasının 75-ci Sessiyası çərçivəsində BMT-nin 75 illiyinə həsr edilmiş Yüksək Səviyyəli İclas keçirilib. Prezident İlham Əliyevə həm Azərbaycanın dövlət başçısı, həm də Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi iclasda videoformatda çıxış edib.
Dövlət başçısı həmin zaman çıxışında BMT-ni və beynəlxalq ictimaiyyəti xəbərdar edərək bildirmişdi ki, Təcavüzkar ritorika və təxribatlar Ermənistanı Azərbaycana qarşı yeni təcavüzə hazırlaşdığını nümayiş etdirir. Təxribatların baş verməsinə və gərginliyin artırılmasına görə məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
2020-ci ilin dekabrın 3-də Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının koronavirus xəstəliyi - COVID-19 ilə mübarizəyə həsr edilən xüsusi sessiyası keçirilib. BMT Baş Assambleyasının COVID-19 pandemiyasına qarşı Xüsusi Sessiyasının keçirilməsi Azərbaycan tərəfindən Qoşulmama Hərəkatı adından irəli sürülmüşdür. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Qoşulmama Hərəkatının Sədri İlham Əliyev sessiyada videoformatda çıxış edib.
2021-ci il sentyabrın 24-də BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyasında çıxış edən Prezident İlham Əliyev “peyvənd millətçiliyi”ni, varlı və kasıb ölkələr arasında peyvəndlərə əlçatanlıqla bağlı qeyri-bərabərliyi bir daha tənqid etmiş və bütün ölkələr üçün peyvəndlərdən istifadə məqsədilə bərabər imkanların təmin olunması ilə bağlı Azərbaycan tərəfindən Qoşulmama Hərəkatı adından BMT Baş Assambleyasında qətnamənin irəli sürüləcəyini elan etmişdir.
Dövlət başçısı çıxışı zamanı Azərbaycan BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsində təsbit edilmiş özünümüdafiə hüququndan istifadə edərək 2020-ci il 27 sentyabr tarixindən öz ərazisində Ermənistana qarşı əks-hücum əməliyyatına başladığını vurğulamışdır. 44 gün davam edən müharibə ərzində Azərbaycan işğal olunmuş ərazilərinin azad etmişdir. Beləliklə, Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin icrasını özü təmin edib.
2021-ci il dekabrın 16-da Azərbaycan tərəfindən Qoşulmama Hərəkatı adından irəli sürülmüş COVID-19 əleyhinə peyvəndlərə bütün ölkələrin bərabər, münasib, vaxtında və universal əlçatanlığının təmin edilməsi ilə bağlı qətnamə BMT Baş Assambleyasında 179 ölkənin dəstəyi ilə qəbul olunub.
Bu qətnamənin qəbul edilməsi ilə beynəlxalq ictimaiyyət Prezident İlham Əliyevin COVID-19 pandemiyasına, “peyvənd millətçiliyi”nə qarşı təşəbbüslərini bir daha dəstəklədiyini nümayiş etdirdi.
BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsi Azərbaycan üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. 2021-ci il üzrə Dayanıqlı İnkişaf Hesabatında Azərbaycan regionda ən yaxşı nəticə göstərərək 165 ölkə arasında 55-ci yeri tutmuşdur. Hesabatda Azərbaycanın yoxsulluğun azaldılması, səhiyyə, qidalanma, qadınların əmək bazarında iştirakı, təmiz su və sanitariya, enerjiyə əlçatanlıq, internet istifadəsi, nəsli kəsilmək təhlükəsi olan canlıların mühafizəsi, əhalinin rifahının yaxşılaşdırılması, şəhər və yaşayış məntəqələrinin dayanıqlı inkişafı sahələrində əldə etdiyi tərəqqi vurğulanır.
Hal-hazırda Azərbaycan öz xarici siyasətində beynəlxalq hüququn ali prinsiplərini əsas götürərək, müxtəlif mədəniyyətlərin dinc şəkildə birlikdə yaşaması, dini tolerantlıq, fundamental insan hüquqlarının müdafiəsi, təhsil və yaradıcılıq hüquqlarının qorunması, iqtisadi və sosial sahələrdə davamlı inkişafın təmin edilməsini uğurla həyata keçirməkdədir. Bu isə imkan verir ki, gələcəkdə də Azərbaycan BMT-nin ixtisaslaşdırılmış təsisatları ilə əməkdaşlığı onların əhatə etdiyi bütün prioritet sahələr üzrə yüksələn xətt üzrə inkişaf etdirsin və dövlətimiz tərəfindən yeni nailiyyətlər və uğurlar qazanılsın.
Bu gün BMT ailəsinin tamhüquqlu üzvü olan Azərbaycan, yer üzündə sülhün və təhlükəsizliyin bərqərar edilməsi naminə yeritdiyi siyasət sayəsində dünya dövlətləri arasında layiqli yer tutmuşdur.

Сотрудничество между Азербайджанской Республикой и Организацией Объединенных Наций было установлено сразу после распада Советского Союза и восстановления независимости Азербайджана.
Азербайджан стал членом ООН 2 марта 1992 года. Постоянное представительство Азербайджана при ООН было открыто 6 мая того же года. Азербайджан с первого дня сотрудничества с ООН через платформу организации старался привлечь внимание международного сообщества к армяно-азербайджанскому конфликту и достичь мирного соглашения, используя потенциал ООН.
В 1993 году Совет Безопасности ООН принял резолюции 822, 853, 874, 884 по армяно-азербайджанскому конфликту. Каждая резолюция была принята в результате оккупации Нагорного Карабаха и других территорий Азербайджанской Республики вооруженными силами Армении. Эти резолюции подтверждали территориальную неприкосновенность Азербайджана и требовали немедленного прекращения огня и военных действий, а также вывода оккупационных сил с территории Азербайджанской Республики.
Президент Гейдар Алиев принял участие в 49-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 1994 года и с трибуны этой универсальной международной организации довел до сведения мировой общественности реалии о нашей стране, в частности, агрессию Армении против Азербайджана и Нагорно-Карабахскую проблему. В октябре 1995 года Президент Азербайджана Гейдар Алиев принял участие на специальной торжественной сессии Генеральной Ассамблеи по случаю 50-летнего юбилея ООН, где он, обратившись с высокой трибуны организации к странам мира, обнародовал принципиальную позицию Азербайджана по отношению к существующим глобальным проблемам, в особенности призвал мировое сообщество принять действенные меры для прекращения агрессии со стороны Армении. Выступая на Саммите тысячелетия ООН в сентябре 2000 года, Президент Гейдар Алиев повторно изложил позицию Азербайджана по урегулированию армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта.
Выступая на 59-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 2004 года, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев заявил, что 4 резолюции, принятые Советом Безопасности ООН по поводу армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, все еще не выполнены и призвал к созданию рабочего механизма для их реализации. Вместе с тем, 29 октября того же года на сессии Генеральной Ассамблеи ООН по инициативе азербайджанской делегации на повестку дня был поставлен вопрос «Положение на оккупированных территориях Азербайджана». Затем на 60-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 7 сентября 2006 года и 62-й сессии 14 марта 2008 года были приняты резолюции под названием «Положение на оккупированных территориях Азербайджана». Эти документы осуждали расселение армян на оккупированных территориях Азербайджана, поджоги на этих землях и требовали немедленного, полного и безоговорочного вывода армянских вооруженных сил с оккупированных территорий Азербайджана, ссылаясь на четыре резолюции Совета Безопасности.
К сожалению, данные резолюции ООН оставались на бумаге на протяжении 27 лет. Из-за пренебрежения нормами международного права выполнение резолюций Совета Безопасности ООН применением силы было неизбежным. Азербайджан, воспользовавшись правом на самооборону, закрепленным в статье 51 Устава ООН, восстановил свою территориальную целостность. В результате 44-дневной карабахской войны, начавшейся в сентябре 2020 года и продолжавшейся 44 дня, государство-агрессор было вынуждено пойти на мир.
Азербайджан был избран непостоянным членом Совета Безопасности ООН на 2012-2013 годы. Азербайджан стал первой страной Южного Кавказа и Центральной Азии, избранной членом Совбеза ООН. Избрание в Совет Безопасности ООН в качестве непостоянного члена и проведение заседания Совета Безопасности под председательством Президента Ильхама Алиева в мае 2012 года является одним из больших достижений Азербайджана в истории дипломатии страны.
Вскоре после того, как Азербайджан был избран непостоянным членом Совета Безопасности ООН, президент Ильхам Алиев заявил, в этой организации Азербайджан будет служить идеалам, которым он привержен, миру, безопасности, демократии и справедливости. Придерживаясь этой линии, Азербайджан не жалел усилий для поддержания международного мира и безопасности — главной задачи Совета Безопасности. В мае 2012 года и октябре 2013 года Азербайджан председательствовал в Совете Безопасности ООН. За эти два месяца Совет Безопасности провел 30 открытых и закрытых заседаний, 29 закрытых совещаний, принял 7 резолюций и 3 заявления Председателя, сделал 13 заявлений для прессы.
Так, в период своей деятельности в качестве непостоянного члена Совета Безопасности Азербайджанская Республика 28 октября 2013 года организовала встречу высокого уровня между ООН и Организацией исламского сотрудничества на тему расширения сотрудничества. Еще одно предложение Азербайджана в этом направлении было связано с развитием отношений между ООН и Советом сотрудничества тюркоязычных государств (Организация тюркских государств).
В сентябре 2017 года в Нью-Йорке состоялась 72-я сессия Генеральной Ассамблеи ООН. Выступавший на сессии Президент Ильхам Алиев проинформировал участников об агрессивной политике Армении и ее последствиях. Президент Ильхам Алиев также напомнил о принятых на международном уровне решениях и резолюциях по урегулированию конфликта и особо отметил четыре резолюции Совета Безопасности ООН. Президент заявил, что одной из основных причин затягивания урегулирования конфликта является отсутствие международного давления на агрессора. Говоря о достижениях Азербайджана за 25 лет, глава государства коснулся также реализуемых международных экономических проектов.
Азербайджан, имеющий обширные связи с ООН, использует различные средства сотрудничества. Азербайджанская Республика активно и эффективно сотрудничает со многими специальными агентствами и органами ООН для эффективного осуществления сотрудничества. К ним относятся Организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО), Программа развития ООН (ПРООН), Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ), Организация Объединенных Наций по промышленному развитию (ЮНИДО), Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) и Всемирная продовольственная программа (ВПП), Фонд Организации Объединенных Наций в области народонаселения (ЮНФПА), Женский фонд Организации Объединенных Наций (ЮНИФЕМ), Международное агентство по атомной энергии, Организация по Договору о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний и другие.
В настоящее время Азербайджанская Республика активно сотрудничает с ЮНЕСКО, Организацией Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры. С этой целью в 1994 году указом Президента Азербайджанской Республики была создана Национальная комиссия Азербайджана при ЮНЕСКО. Сотрудничество между Азербайджаном и ЮНЕСКО успешно осуществляется в целях содействия развитию страны в сферах образования, науки и культуры. Первая леди Азербайджана, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева играет незаменимую роль в развитии отношений Азербайджан-ЮНЕСКО, их возрождении и укреплении. В августе 2004 года Мехрибан Алиева за заслуги в развитии традиционной музыки, литературы и поэзии, музыкального образования и взаимообмена мировыми культурами, приверженность идеям ЮНЕСКО была удостоена этой организацией звания Посол Доброй Воли в области устных и музыкальных традиций.
В марте 2006 года Мехрибан Алиева была удостоена золотой медали Всемирной организации интеллектуальной собственности ООН (WIPO) за внесение вклада в сохранение культурно-духовных ценностей.
Соглашение о сотрудничестве Азербайджана с Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ) было подписано Президентом Гейдаром Алиевым в 1994 году во время его участия в Генеральной Ассамблее ООН. Сотрудничество между Азербайджаном и ЮНИСЕФ было установлено с целью улучшения состояния детей и подростков, вынужденных переселенцев и беженцев. В 1993 году ООН запустила свою чрезвычайную продовольственную программу — Всемирную продовольственную программу (ВПП) для контроля за состоянием питания наиболее пострадавших беженцев и вынужденных переселенцев. В рамках этой Программы в первые годы конфликта беженцы и вынужденные переселенцы были обеспечены 160 тыс. т продуктов питания.
Азербайджан имеет особые связи с Программой развития ООН (ПРООН), Организацией по промышленному развитию, которые являются специальными организациями ООН. Различные программы и проекты служат повышению жизненных стандартов, претворению в жизнь структурного регулирования экономики. Особенно Программа развития ООН оказала большую помощь процессу после военного восстановления, посредством развития возможностей и финансирования Азербайджанского Агентства по восстановлению и реконструкции (ARRA) и Национального Агентства по разминированию (ANAMA).
Азербайджанская Республика также является активным участником Целей развития тысячелетия (ЦРТ), объявленных ООН в сентябре 2000 года. Так, в начале 2000 года ООН для оказания поддержки усилиям правительства по достижению ЦРТ сотрудничал с международной общиной по разработке и реализации национальной стратегии сокращения бедности (НССБ) на 2003-2005 гг., которая является планом развития страны, вступившей на новый этап, и ставит своей целью повышения уровня жизни наиболее уязвимых слоев населения (дети и подростки «группы риска», вынужденные переселенцы, пожилые, в частности домашнее хозяйство, за которое отвечают женщины и др.).
Азербайджан был удостоен наград ООН за достижения в борьбе с бедностью и успешную политику по улучшению социального благосостояния населения. В 2015 году за большие заслуги в области улучшения социального благосостояния населения страны, реализацию государственных программ в связи с этим, снижения уровня бедности и безграмотности, а также осуществления Целей развития тысячелетия господину Ильхаму Алиеву была присуждена премия ООН «Юг-Юг».
12 ноября 2015 года Мехрибан Алиевой вручен памятный диплом и подарок Фонда ООН в области народонаселения за заслуги в сфере защиты прав женщин и детей, а также гендерного равенства в Азербайджане.
В том же году наше государство было награждено специальным дипломом Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных Наций (ФАО) за достижения в вышеупомянутой сфере. Отметим, что данная организация ставит своей целью ликвидацию голода в мире, обеспечение продовольственной безопасности, повышение продуктивности сельского, лесного и рыбного хозяйства, создание систем здорового питания. В 2015 году Вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева была удостоена звания посла доброй воли FAO за деятельность в гуманитарной и экологической сферах.
В мае 2017 года в Баку состоялось второе пленарное заседание на тему «Межкультурный диалог во имя продовольственной безопасности и устойчивого общества: основные элементы для обеспечения устойчивого развития и мира» в рамках IV Всемирного форума по межкультурному диалогу.
На сессии выступила посол доброй воли Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных Наций Лейла Алиева.
Атташе офиса генерального секретаря Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН, модератор Рашад аль-Хафаджи подчеркнул, что сессия посвящена очень важной для современного мира теме, выразил руководству Азербайджана признательность за прекрасную организацию IV Глобального форума.
Как страна, богатая нефтью и природным газом и расположенная в экологически напряженном регионе, Азербайджан успешно сотрудничает с Программой Организации Объединенных Наций по окружающей среде (ЮНЕП) для решения угроз, связанных с экологическими проблемами. Учитывая, что каждый из нас несет серьезную ответственность за защиту окружающей среды и превращение мира в безопасное место для будущих поколений, по инициативе председателя Общественного объединения IDEA (Международный диалог во имя охраны окружающей среды), вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой были реализованы проекты «Зеленая неделя», осуществляемые при сотрудничестве с ЮНЕП, для объединения молодых экологов из различных стран в сеть. Общественная ос
В 2014 году в Азербайджане был проведен I Глобальный форум по молодежной политике, а в 2016 году — VII Глобальный форум Альянса цивилизаций ООН.
21 сентября 2020 года в рамках 75-й сессии Генеральной ассамблеи ООН состоялось Заседание высокого уровня, посвященное 75-летию ООН. Президент Ильхам Алиев выступил на заседании в видеоформате как Президент Азербайджана и как Председатель Движения неприсоединения
В своем выступлении глава государства предупредил ООН и международное сообщество, что агрессивная риторика и провокации демонстрируют, что Армения готовится к новой агрессии против Азербайджана. Ответственность за провокации и эскалацию напряженности ложится на военно-политическое руководство Армении.
3 декабря 2020 года в Нью-Йорке состоялась специальная сессия Генеральной Ассамблеи ООН, посвященная борьбе с коронавирусной инфекцией — COVID-19. Проведение специальной сессии Генеральной Ассамблеи ООН было предложено Азербайджаном от имени Движения неприсоединения. Президент Азербайджанской Республики, председатель Движения неприсоединения Ильхам Алиев выступил на сессии в видеоформате.
Выступая на 76-й сессии Генеральной ассамблеи ООН 24 сентября 2021 года, Президент Азербайджана Ильхам Алиев в очередной раз подверг критике «вакцинный национализм», неравенство в доступе к вакцинам между богатыми и бедными странами и азербайджанская сторона объявила о том, что представит Генеральной ассамблее ООН резолюцию от имени Движения неприсоединения, чтобы обеспечить всем странам равные возможности для использования вакцин.
В ходе своего выступления Президент подчеркнул, что Азербайджан, воспользовавшись правом на самооборону, закрепленным в статье 51 Устава ООН, начал на своей территории контрнаступательную операцию против Армении. В течение 44-дневной войны Азербайджан освободил оккупированные территории. Таким образом, Азербайджан сам обеспечил исполнение резолюций Совета Безопасности ООН.
Резолюция об обеспечении равного, надлежащего, своевременного и всеобщего доступа к вакцинам от COVID-19, выдвинутая Азербайджаном от имени Движения неприсоединения, была принята Генеральной Ассамблеей ООН 16 декабря 2021 года при поддержке 179 стран.
Принятием этой резолюции международное сообщество в очередной раз продемонстрировало поддержку инициатив Президента Ильхама Алиева против пандемии COVID-19, «вакцинного национализма».
Реализация Целей устойчивого развития ООН имеет особое значение для Азербайджана. Азербайджан занял 55-е место среди 165 стран в Отчете устойчивого развития по 2021 году, показав лучший результат в регионе. В отчете подчеркивается прогресс, достигнутый Азербайджаном в области сокращения бедности, здравоохранения, питания, участия женщин на рынке труда, чистой воды и санитарии, доступности энергии, пользования интернетом, охраной животных, находящихся под угрозой исчезновения, улучшения благосостояния населения, устойчивого развития городов и населенных пунктов».
В настоящее время Азербайджан, основываясь на принципах международного права, успешно добивается мирного сосуществования различных культур, религиозной толерантности, защиты основных прав человека, прав на образование и творчество, устойчивого развития в экономической и социальной сферах. Это, в свою очередь, позволяет Азербайджану в будущем развивать сотрудничество со специализированными учреждениями ООН по восходящей линии во всех охватываемых ими приоритетных областях, добиваться новых достижений и успехов.
Сегодня Азербайджан, являющийся полноправным членом семьи ООН, благодаря своей политике по установлению мира и безопасности на Земле занимает достойное место среди стран мира.