Yer kürəsinin ən böyük gölü — Xəzər dənizi vahid Avroasiya materikinin iki böyük hissəsinin sərhəddində, geniş materik depressiyasında yerləşmişdir. O, həm də, bizim planetin ən böyük qapalı su tutarıdır.
Xəzər dənizi haqqında ən qədim məlumatlara Assuriya gil qablarının üzərindəki yazılarda rast gəlinir və o, Cənub dənizi adlanır. Yunan tarix və coğrafiyaçısı Hekatey Miletskinin (e.ə.VI əsr) əsərlərində bu dəniz Kaspiy və Hirkan kimi adlanır. Birinci etnonim o zaman dənizin cənub-qərb sahillərində, müasir Azərbaycanın ərazisində yaşamış Kaspi xalqının adı ilə əlaqədardır. İkinci ad dənizin cənub-şərq küncündə yerləşmiş Hirkan ölkəsindən (farsca "canavarlar ölkəsi" deməkdir) yaranmışdır. Hər iki ad Herodot tərəfindən də istifadə olunur (e.ə.V əsr). Daha sonrakı qədim müəlliflər bu adlarla yanaşı Alban (albanlar etnonimi ilə əlaqədardır), Coşqun və Hirkan dənizi adlarını işlədirlər. Qədim rus əlyazmaları abidələrində Xəzər dənizi Göy (Monqol-Türklərdən götürülmüşdür), Xarəzm (Amudərya çayının aşağı vadisində yerləşən və ərazisi Xəzər dənizinə qədər uzanan Xarəzm dövləti ilə bağlı), Xvalın, Dərbənd və s. kimi adlandırılır. Xəzər ətrafında yaşayan xalqlar da bu dənizə müxtəlif adlar vermişlər, məsələn: ruslar-Xvalın, tatarlar-Ağ Dəniz, türklər-Kiçik Dəniz, çinlilər-Si Hay, yəni Qərb dənizi. Venesiya Respublikasının 1474-1477-ci illərdə İrandakı səfiri A.Kontarini onu Bakı dənizi adlandırmışdır. Rusiyada Kaspiy adı XVI əsrin əvvəllərində meydana gəlmişdir. Xəzər ətrafında yerləşmiş digər ölkələrdə bu su hövzəsi: Azərbaycanda-Xəzər (Xəzərlər V-X əsrlərdə dənizin şimal-qərb sahillərində məskunlaşmış türkdilli millətdir), İranda Mazandaran, Qazaxıstanda və Türkmənistanda Kaspiy dənizi kimi adlandırılmışdır. Bütövlükdə, müxtəlif vaxtlarda, müxtəlif xalqlar Xəzərə 70-ə qədər ad vermişlər.

The largest lake in the world — the Caspian Sea, is located on the mainland depression, on the border of two major parts of the Eurasian continent. It is also the largest indoor water system on our planet.
The most ancient inscriptions related to the Caspian Sea were encountered upon an Assyrian ceramic pot, mentioned as the Southern Sea. The Hekatey of Milet's historical and geographic books (VI BC) mentioned this sea as Kaspi and Hirkan. The first ethnic name is associated with the name of the Kaspi people who were dwelling in the southwest coastal areas of the current territory of Azerbaijan. Its second name was originated from Hircan country, which was located in the southeast coastal areas (translated from Persian as "the country of wolves"). These two names of the Caspian Sea were also mentioned by Herodotus (5th century BC). Other ancient authors were also using such names as Alban (in association with the Albanian ethnic name), Stormy and Hirkan names of the sea. Ancient Russian manuscript sources named the Caspian Sea as Goy (that means Blue in Mongolian-Turk languages), Kharezm (in association with the Kharezm power located within the area extended from Amu-Darya River lower intercourse up to the Caspian Sea, Khvalin, Darband, etc. People that had dwelt around the Caspian Sea called it with different names, for example, the Russians Khvalin, the Tartars — Agh Deniz (White Sea), the Turk people — Kichik Deniz (Small Sea), the Chinese people — Si Hay, and the New west Sea. Venice Ambassador to Iran (1474-1477) A. Kontarini named it as Baku Sea. The Russians used to call the sea Caspian since the 16th century. Other countries around the Caspian Sea called this basin as follows: Caspian (Khazar) in Azerbaijan, (Khazar -Turk speaking people that dwelt within the northwest coastal areas during V-X centuries), Mazandaran — in Iran, as well as Caspian — in Kazakhstan and Turkmenistan. All in all, over 70 names were given to the Caspian Sea by various people who dwelt around the basin at various times.