Son yüzillikdə iqtisadiyyatın bütün sahələrinin sürətli inkişafı insan fəaliyyətinin ətraf mühitə artan mənfi təsiri və təbii sərvətlərin həddindən artıq istismarı ilə nəticələnmişdir. Əksər ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasında da ətraf mühitin mühafizəsi və təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə olunması problemlərinin həllinə böyük diqqət yetirilir.
Bu baxımdan, ekoloji siyasətin əsasını təşkil edən ətraf mühitin sağlamlaşdırılması sahəsində nəticə əldə etmək məqsədilə respublikamızda Avropa qanunvericiliyinin tələblərinə uyğunlaşdırılmış bir sıra mühüm qanunlar qəbul olunmuş, normativ-hüquqi sənədlər, dövlət proqramları hazırlanmış və təsdiq edilmişdir. Respublika üçün aktual olan ekoloji problemlərin dayanıqlı inkişaf prinsipləri əsasında həll edilməsi məqsədilə müvafiq dövlət proqramları çərçivəsində tədbirlər görülür.
Lakin, uzun illərdən bəri yığılıb qalmış ekoloji problemləri iqtisadi keçid dövründə olan Azərbaycan Respublikasının daxili imkanları hesabına həll etmək mümkün deyildir.
Azərbaycan Respublikasının əsas ekoloji problemləri aşağıdakılardan ibarətdir:
- su ehtiyatlarının tullantı suları ilə çirkləndirilməsi, o cümlədən transsərhəd çirklənməyə məruz qalması;
- yaşayış məntəqələrinin keyfiyyətli su ilə təminatının aşağı səviyyədə olması, şirin suların tələbatçılara çatdırılana qədər itkisinə yol verilməsi, kanalizasiya xətlərinin azlığı;
- sənaye müəssisələri və nəqliyyat vasitələri tərəfindən atmosfer havasının çirklənməsi;
- münbit torpaqların deqradasiyaya uğraması (eroziya, şoranlaşma və s.);
- bərk sənaye və məişət tullantılarının, o cümlədən təhlükəli tullantıların tələb olunan səviyyədə idarə olunmaması;

The rapid development of all spheres of economics and human activity has led to an increasingly negative impact on the environment, including the inefficient usage of natural resources. As can be seen in many other countries, Azerbaijan is interested in finding solutions to the problems regarding environmental protection and rational utilization of natural resources.
In support of Azerbaijan's environmental protection goals, a number of important laws, legal documents and state programs, all of which conform to European law requirements, have been developed and approved in order to improve the ecological situation in the country. These measures have been undertaken within the framework of the corresponding state programs to solve the urgent ecological problems at the very foundation of development principles.
The internal resources of the Republic of Azerbaijan are however insufficient in order to resolve many of their environmental problems that have been in dire need for some time now.
The following are the principal ecological problems of Azerbaijan
- The pollution of water resources by way of introduction of contaminated water, including transnational pollution;
- The supply of low-quality water to inhabited regions, the loss of freshwater prior to its delivery to the end consumers, insufficient development of sewer systems;