Son yüzillikdə iqtisadiyyatın bütün sahələrinin sürətli inkişafı insan fəaliyyətinin ətraf mühitə artan mənfi təsiri və təbii sərvətlərin həddindən artıq istismarı ilə nəticələnmişdir. Əksər ölkələrdə olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasında da ətraf mühitin mühafizəsi və təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə olunması problemlərinin həllinə böyük diqqət yetirilir.
Bu baxımdan, ekoloji siyasətin əsasını təşkil edən ətraf mühitin sağlamlaşdırılması sahəsində nəticə əldə etmək məqsədilə respublikamızda Avropa qanunvericiliyinin tələblərinə uyğunlaşdırılmış bir sıra mühüm qanunlar qəbul olunmuş, normativ-hüquqi sənədlər, dövlət proqramları hazırlanmış və təsdiq edilmişdir. Respublika üçün aktual olan ekoloji problemlərin dayanıqlı inkişaf prinsipləri əsasında həll edilməsi məqsədilə müvafiq dövlət proqramları çərçivəsində tədbirlər görülür.
Lakin, uzun illərdən bəri yığılıb qalmış ekoloji problemləri iqtisadi keçid dövründə olan Azərbaycan Respublikasının daxili imkanları hesabına həll etmək mümkün deyildir.
Azərbaycan Respublikasının əsas ekoloji problemləri aşağıdakılardan ibarətdir:
- su ehtiyatlarının tullantı suları ilə çirkləndirilməsi, o cümlədən transsərhəd çirklənməyə məruz qalması;
- yaşayış məntəqələrinin keyfiyyətli su ilə təminatının aşağı səviyyədə olması, şirin suların tələbatçılara çatdırılana qədər itkisinə yol verilməsi, kanalizasiya xətlərinin azlığı;
- sənaye müəssisələri və nəqliyyat vasitələri tərəfindən atmosfer havasının çirklənməsi;
- münbit torpaqların deqradasiyaya uğraması (eroziya, şoranlaşma və s.);
- bərk sənaye və məişət tullantılarının, o cümlədən təhlükəli tullantıların tələb olunan səviyyədə idarə olunmaması;

Итогом стремительного развития человеческой деятельности за последнее столетие во всех областях экономики стало негативное отношение к окружающей среде и чрезмерная эксплуатация природных богатств. Как и в большинстве стран, в Азербайджанской Республике огромное значение придается решению проблем охраны окружающей среды и рационального использования природных богатств.
Поэтому, с целью получения результата в области оздоровления окружающей среды, составляющей основу экологической политики, в республике принят ряд важных законов, нормативно-правовых документов, подготовлены и утверждены государственные программы, соответствующие требованиям европейского законодательства. С целью решения актуальных для республики экологических проблем на основе принципов устойчивого развития проводятся мероприятия в рамках соответствующих государственных программ.
Однако накопившиеся за длительный период экологические проблемы нельзя решить за счет возможностей Азербайджанской Республики, экономика которой переживает переходный этап.
Основные экологические проблемы Азербайджанской Республики состоят из следующих:
- Загрязнение водных ресурсов строительными водами, в том числе трансграничное загрязнение;
- Низкий уровень снабжения качественной водой в населенных пунктах, потеря питьевой воды по пути доставки потребителям, нехватка канализационных линий;
- Загрязнение атмосферного воздуха промышленными предприятиями и транспортными средствами;
- Деградация плодородных земель (эрозия, солончак);
- Отсутствие управления должным образом процесса утилизации твердых промышленных и бытовых отходов, в том числе опасных отходов;