AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ NƏQLİYYAT SİSTEMİ
Ölkə iqtisadiyyatının infrastruktur sahələri olan enerji, rabitə, təhsil, səhiyyə ilə yanaşı, nəqliyyat cəmiyyətin həyat fəaliyyətinin ilkin tələbatını təmin etməklə sosial, iqtisadi, xarici siyasət və digər dövlət prioritetlərinə nail olmaq üçün mühüm rol oynayır.
Son illər ölkəmizdə ictimai həyatın bütün sahələrində əldə edilən dinamik inkişaf respublikamızın geosiyasi əhəmiyyətini xeyli artırmışdır. Bütün bunlarla yanaşı, qlobal iqtisadi məkanda cərəyan edən sosial-iqtisadi proseslərdə fəal iştirak etmək, xarici bazarlara səmərəli çıxış, rəqabət qabiliyyətli milli sənayeyə sahib olmaq kimi vacib vəzifələrin icrası zərurətə çevrilmişdir. Müasir dövrdə dünya gündəmini zəbt edən qloballaşma, sürətli inteqrasiya, davamlı inkişaf və s. məsələlər ölkəmiz üçün də xüsusi aktuallıq kəsb edir.
Bu gün ölkə iqtisadiyyatının sürətli və hərtərəfli inkişafında nəqliyyat sektorunun xüsusi yeri var. Bu sektor məhsul və xidmətlərin istehsalı, paylanması və istehlakı sahəsində fəaliyyət növlərini əhatə edir və bütün iqtisadi fəaliyyətlər məcmusunda inkaredilməz rola malikdir.
Dünya ölkələri arasında iqtisadi əlaqələrin genişlənməsi və inteqrativ proseslərin sürətlənməsi nəqliyyat sisteminin hər bir ölkənin milli iqtisadiyyatının əsas sütunlarından olduğunu təsdiqləmişdir. Nəqliyyat xidmətlərinin sosial-iqtisadi mahiyyətini aydınlaşdıran tədqiqatçılar bu sistemin geniş təkrar istehsalın mühüm şərti olduğunu çoxdan sübut ediblər. Bu baxımdan iqtisadiyyatda genişmiqyaslı köklü islahatların aparıldığı indiki şəraitdə nəqliyyatın xüsusiyyətlərini, iqtisadi və sosial proseslərin gedişində onun rolunu dəqiqliklə nəzərə alan siyasətin formalaşdırılması və həyata keçirilməsi çox vacibdir. Ona görə də nəqliyyat sisteminin davamlı inkişafı böyük həcmli kapital qoyuluşunu, çoxlu sayda iri nəqliyyat qovşaqlarının tikintisini və yenidən qurulmasını tələb edir.
Hazırda ölkə həyatının bütün sahələri ilə yanaşı, yol təsərrüfatının sistemli və hərtərəfli inkişafına xüsusi diqqət göstərilir. Bunun nəticəsidir ki, bu gün respublikamızın yol təsərrüfatında yeniləşmə və müasirləşmə getdikcə dərinləşir, dövlətimizin gücünün və qüdrətinin artırılmasına, xalqımızın rifahının yüksəldilməsinə xidmət edən quruculuq proqramları uğurla reallaşdırılır.
Ötən illər ərzində Azərbaycanda nəzərdə tutulan bütün infrastruktur layihələri, sosial proqramlar yüksək səviyyədə reallaşdırılıb, o cümlədən sosial infrastrukturun mühüm sahələrindən sayılan yol təsərrüfatının yenidən qurulması, yeni yolların salınması, mövcud yolların isə əsaslı şəkildə təmiri ilə bağlı layihələr uğurla davam etdirilib. Paytaxtda və regionlarda çoxsaylı yol ötürücüləri, körpülər, tunellər, yeraltı və yerüstü piyada keçidləri inşa olunub.
Hazırda Azərbaycan “Şimal-Cənub” və “Şərq-Qərb” beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin yaradılması istiqamətində infrastruktur layihələri həyata keçirir. Azərbaycanın beynəlxalq nəqliyyat qovşağına çevrilməsi istiqamətində aşağıdakı mühüm layihələrin icrası üzrə işlər aparılır.
Dünya İqtisadi Forumunun avtomobil yollarının vəziyyətinə dair hesabatına əsasən, Azərbaycan MDB məkanında 1-ci yer olmaqla ən yüksək nəticə göstərib. Asiya qitəsində 10-cu, ümumilikdə, 141 ölkə arasında isə 24-cü yerdə qərarlaşıb (2021).
Hazırda İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə yol infrastrukturunun qurulması istiqamətində işlər davam etdirilir.
2020-ci ilin il noyabr ayının 16-da təməli qoyulmuş “Zəfər yolu” başlanğıcını Hacıqabul-Mincivan-Zəngəzur dəhlizi magistral avtomobil yolundan götürməklə Şuşa şəhərinə qədər uzanır. Layihələndirilən yolun uzunluğu 101 kilometrdir. Strateji əhəmiyyəti ilə seçilən digər bir layihə, Zəngilan-Horadiz avtomobil yolunun tikintisi ilə bağlı işlər davam edir. Bu yolun ümumi uzunluğu 124 kilometrdir və 4-6 zolaqdan ibarətdir. Başlanğıcını Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsindən götürən və Cəbrayıl rayonundan keçməklə Şükürbəyli kəndində Hacıqabul-Mincivan-Zəngəzur dəhlizi magistral avtomobil yoluna birləşən Hadrut-Cəbrayıl-Şükürbəyli avtomobil yolunun da tikintisinin icrasına başlanılmışdır. Layihələndirilən yolun uzunluğu 43 kilometrdir. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə icra olunan yol infrastrukturu layihələrindən biri Bərdə-Ağdam avtomobil yoludur. Başlanğıcını Bərdə şəhərindən götürən Bərdə-Ağdam avtomobil yolunun uzunluğu 44,5 kilometrdir. azad edilmiş ərazilərdə icra olunan yol infrastrukturu layihələrindən biri Xudafərin-Qubadlı-Laçın və Xanlıq-Qubadlı avtomobil yollarıdır.
Xudafərin-Qubadlı-Laçın avtomobil yolunun uzunluğu 66 kilometr təşkil edəcək. Sözügedən yolun Xanlıq yaşayış məntəqəsindən ayrılaraq Qubadlı şəhərinə qədər 17 kilometr uzunluğunda yeni avtomobil yolunun da inşası nəzərdə tutulub. Layihələndirilən yolların ümumi uzunluğu 83 kilometrdir.
Bundan əlavə, uzunluğu 29 kilometr olan Tərtər-Çaylı-Suqovuşan-Talış avtomobil yolunun bərpası həyata keçirilib.
Ölkəmizin nəqliyyat sisteminin inkişaf etmiş mühüm sahələrdən biri də dəmir yollarıdır.
Hal-hazırda əlverişli coğrafi məkanda yerləşən respublikamız bütün beynəlxalq və regional layihələrin reallaşması prosesində aktiv iştirak edir.
Son illər dəmir yolu nəqliyyatı sisteminin beynəlxalq standartlara uyğun təkmilləşdirilməsi, ölkənin dəmir yolları şəbəkəsinin genişləndirilməsi, müasirləşdirilməsi və yenilənməsi istiqamətində intensiv işlər aparılıb. Həmçinin beynəlxalq və regional nəqliyyat dəhlizlərinin, “Bakı-Tbilisi-Qars” və “Şimal-Cənub” layihələrinin reallaşması prosesində Azərbaycanın aktiv iştirakı təmin edilib.
Hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə dəmiryolu şəbəkəsinin bərpası istiqamətində işlər aparılır.
Uzunluğu 100 km olan Horadiz-Ağbənd dəmir yolu xəttinin işğaldan azad olunmuş torpaqlara gediş-gəlişində mühüm rol oynayacaq və ən vacibi gələcəkdə Zəngəzur dəhlizi vasitəsi ilə Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan MR arasında birbaşa dəmir yolu əlaqəsinin yaranmasına imkan verəcək.
Bundan əlavə, ümumi uzunluğu 45 kilometr olan Bərdə–Ağdam dəmir yolu xətti də yenidən qurulur.
Beynəlxalq iqtisadi əlaqələri dəniz nəqliyyatının iştirakı olmadan təsəvvür etmək mümkün deyildir. Dəniz nəqliyyatı vahid nəqliyyat sistemində digər nəqliyyat növləri ilə müqayisədə ən ucuz nəqliyyat növüdür.
Dəniz ticarəti imkanlarından faydalanmaq üçün bir sıra dünya ölkələrində liman qovşağının yaradılmasına investisiya qoyulur. 2018-ci ildən Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı istifadəyə verilib. Azərbaycanda və ölkə xaricində liman əməliyyatları ilə yanaşı, gəmilərin müasirliyi və yükgötürmə qabiliyyətinin yüksək olması vacib məsələlərdən biridir.
Hazırda “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin tərkibinə nəqliyyat donanması ilə yanaşı, ixtisaslaşdırılmış donanma və gəmi təmiri zavodları daxildir. Nəqliyyat donanmamızın tərkibində 51 gəmi, o cümlədən 20 tanker, 13 gəmi-bərə, 15 universal quru yük gəmisi, 2 Ro-Ro tipli gəmi, eləcə də 1 texniki gəmi və 1 üzən emalatxana vardır. İxtisaslaşdırılmış donanma isə 204 gəmidən gəmidən ibarətdir.
Nəqliyyat sisteminin mühüm sahələrindən biri də hava nəqliyyatıdır. Son illər ərzində Respublikada 7 aeroport tikilib və ya yenidən qurulub. Hal-hazırda Azərbaycanda altı beynəlxalq (Bakı, Naxçıvan, Gəncə, Lənkəran, Qəbələ, Zaqatala ) və bir yerli (Yevlax) əhəmiyyətli aeroport mövcuddur. Hazırda azad olunmuş ərazilərdə biri beynəlxalq olmaqla daha 3 (Füzuli, Zəngilan və Laçın) aeroportun istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.

ТРАНСПОРТНАЯ СИСТЕМА АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ РЕСПУБЛИКИ
Наряду с энергетикой, коммуникациями, образованием и здравоохранением, которые являются инфраструктурными областями экономики страны, транспорт играет важную роль в достижении социальных, экономических, внешнеполитических и других государственных приоритетов, удовлетворяя основные потребности общества.
Достигнутое в нашей стране за последние годы динамичное развитие всех сфер общественной жизни значительно повысило геополитическое значение нашей республики. При этом возникла необходимость принимать активное участие в социально-экономических процессах, происходящих в мировом экономическом пространстве, иметь эффективный выход на внешние рынки, иметь конкурентоспособную национальную промышленность. Глобализация, быстрая интеграция, устойчивое развитие и т. д., которые сегодня занимают мировую повестку дня особенно актуальны для нашей страны.
Сегодня транспортный сектор занимает особое место в стремительном и всестороннем развитии экономики страны. Этот сектор охватывает деятельность в области производства, распределения и потребления товаров и услуг и играет неоспоримую роль во всех сферах экономической деятельности.
Расширение экономических связей между странами мира и ускорение интеграционных процессов подтвердили, что транспортная система является одной из основных опор национальной экономики каждой страны. Уточняя социально-экономический характер транспортных услуг, исследователи давно доказали, что эта система является важным условием масштабного воспроизводства. В связи с этим в современных условиях масштабных радикальных реформ в экономике очень важно сформулировать и реализовать политику, учитывающую специфику транспорта, его роль в экономических и социальных процессах. Поэтому для устойчивого развития транспортной системы необходимы масштабные капитальные вложения, строительство и реконструкция большого количества крупных транспортных узлов.
В настоящее время наряду со всеми сферами жизни в стране особое внимание уделяется планомерному и всестороннему развитию дорожной отрасли. В результате сегодня обновление и модернизация дорожной отрасли нашей республики углубляется, успешно реализуются строительные программы, направленные на увеличение силы и могущества нашего государства, повышение благосостояния нашего народа.
За последние годы все запланированные инфраструктурные проекты и социальные программы в Азербайджане были реализованы на высоком уровне, включая реконструкцию дорожного сектора, строительство новых дорог и капитальный ремонт существующих дорог, которые являются важными сферами социальной инфраструктуры. В столице и регионах построены многочисленные путепроводы, мосты, тоннели, путепроводы и путепроводы.
В настоящее время в Азербайджане реализуются инфраструктурные проекты по созданию международных транспортных коридоров Север-Юг и Восток-Запад. Ведется работа по реализации следующих важных проектов по превращению Азербайджана в международный транспортный узел.
Согласно отчету Всемирного экономического форума о состоянии дорог, Азербайджан показал самые высокие результаты, заняв первое место в СНГ. Он занимает 10-е место на азиатском континенте и 24-е место среди 141 страны (2021 год).
В настоящее время ведутся работы по созданию дорожной инфраструктуры на освобожденных территориях.
Коридор «Дорога к победе», основанный 16 ноября 2020 года, простирается от коридора Гаджигабул-Минживан-Зангезур до города Шуша. Протяженность проектируемой дороги составляет 101 километр. Еще один стратегически важный проект - строительство автомобильной дороги Зангилан-Горадиз. Общая протяженность дороги составляет 124 километра, она состоит из 4-6 полос движения. Также началось строительство автомобильной дороги Гадрут-Джебраил-Шукурбейли, которая началась в поселке Гадрут Ходжавендского района и соединилась с автомобильной дорогой коридора Гаджигабул-Миндживан-Зангезур в селе Шукурбейли через Джебраильский район. Протяженность проектируемой дороги составляет 43 километра. Одним из проектов дорожной инфраструктуры, реализованных на освобожденных территориях, является автодорога Барда-Агдам. Протяженность автодороги Барда-Агдам, берущей начало в Барде, составляет 44,5 километра. Одним из проектов дорожной инфраструктуры, реализуемых на освобожденных территориях, являются автомагистрали Худаферин-Губадлы-Лачин и Ханлыг-Губадлы.
Протяженность автомобильной дороги Худаферин-Губадлы-Лачин составит 66 километров. Планируется построить новую 17-километровую трассу от поселка Ханлыг до Губадлы. Общая протяженность проектируемых дорог — 83 км.
Кроме того, восстановлена автомобильная дорога Тартар-Чайли-Суговушан-Талыш протяженностью 29 км.
Одно из важных направлений развитой транспортной системы нашей страны — железные дороги.
В настоящее время наша республика, расположенная в выгодном географическом районе, активно участвует в реализации всех международных и региональных проектов.
В последние годы ведется интенсивная работа по совершенствованию системы железнодорожного транспорта в соответствии с международными стандартами, расширению, модернизации и обновлению железнодорожной сети страны. Также обеспечено активное участие Азербайджана в реализации международных и региональных транспортных коридоров, проектов Баку-Тбилиси-Карс и Север-Юг.
Ведутся работы по восстановлению железнодорожной сети на освобожденных территориях.
Железная дорога Горадиз-Агбанд протяженностью 100 км будет играть важную роль в доступе к освобожденным землям и, что наиболее важно, позволит в будущем установить прямое железнодорожное сообщение между основной частью Азербайджана и Нахчыванской АР через Зангезурский коридор.
Кроме того, реконструируется 45-километровая железная дорога Барда-Агдам.
Невозможно представить международные экономические отношения без участия морского транспорта. Морской транспорт — самый дешевый вид транспорта в единой транспортной системе по сравнению с другими видами транспорта.
В ряд стран по всему миру вкладываются инвестиции, чтобы воспользоваться возможностями морской торговли. В 2018 году был сдан в эксплуатацию Бакинский международный морской торговый порт. Наряду с портовыми операциями в Азербайджане и за рубежом одним из важнейших вопросов является современность и высокая грузоподъемность судов.
В настоящее время, помимо транспортного флота, ЗАО «Азербайджанское Каспийское Пароходство» включает в себя специализированный флот и судоремонтные заводы. Наш транспортный флот состоит из 51 корабля, в том числе 20 танкеров, 13 паромов, 15 универсальных сухогрузов, 2 судов типа Ро-Ро, а также 1 техническое судно и 1 плавучая мастерская. Специализированный флот состоит из 204 судов.
Одно из важных направлений транспортной системы — воздушный транспорт. За последние годы в стране построено или реконструировано 7 аэропортов. В настоящее время в Азербайджане действуют шесть международных (Баку, Нахчыван, Гянджа, Ленкорань, Габала, Загатала) и один местный (Евлах) аэропорта. В настоящее время на освобожденных территориях планируется ввести в эксплуатацию еще 3 аэропорта (Физули, Зангилан и Лачин), один из которых международный.