AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ NƏQLİYYAT SİSTEMİ
Ölkə iqtisadiyyatının infrastruktur sahələri olan enerji, rabitə, təhsil, səhiyyə ilə yanaşı, nəqliyyat cəmiyyətin həyat fəaliyyətinin ilkin tələbatını təmin etməklə sosial, iqtisadi, xarici siyasət və digər dövlət prioritetlərinə nail olmaq üçün mühüm rol oynayır.
Son illər ölkəmizdə ictimai həyatın bütün sahələrində əldə edilən dinamik inkişaf respublikamızın geosiyasi əhəmiyyətini xeyli artırmışdır. Bütün bunlarla yanaşı, qlobal iqtisadi məkanda cərəyan edən sosial-iqtisadi proseslərdə fəal iştirak etmək, xarici bazarlara səmərəli çıxış, rəqabət qabiliyyətli milli sənayeyə sahib olmaq kimi vacib vəzifələrin icrası zərurətə çevrilmişdir. Müasir dövrdə dünya gündəmini zəbt edən qloballaşma, sürətli inteqrasiya, davamlı inkişaf və s. məsələlər ölkəmiz üçün də xüsusi aktuallıq kəsb edir.
Bu gün ölkə iqtisadiyyatının sürətli və hərtərəfli inkişafında nəqliyyat sektorunun xüsusi yeri var. Bu sektor məhsul və xidmətlərin istehsalı, paylanması və istehlakı sahəsində fəaliyyət növlərini əhatə edir və bütün iqtisadi fəaliyyətlər məcmusunda inkaredilməz rola malikdir.
Dünya ölkələri arasında iqtisadi əlaqələrin genişlənməsi və inteqrativ proseslərin sürətlənməsi nəqliyyat sisteminin hər bir ölkənin milli iqtisadiyyatının əsas sütunlarından olduğunu təsdiqləmişdir. Nəqliyyat xidmətlərinin sosial-iqtisadi mahiyyətini aydınlaşdıran tədqiqatçılar bu sistemin geniş təkrar istehsalın mühüm şərti olduğunu çoxdan sübut ediblər. Bu baxımdan iqtisadiyyatda genişmiqyaslı köklü islahatların aparıldığı indiki şəraitdə nəqliyyatın xüsusiyyətlərini, iqtisadi və sosial proseslərin gedişində onun rolunu dəqiqliklə nəzərə alan siyasətin formalaşdırılması və həyata keçirilməsi çox vacibdir. Ona görə də nəqliyyat sisteminin davamlı inkişafı böyük həcmli kapital qoyuluşunu, çoxlu sayda iri nəqliyyat qovşaqlarının tikintisini və yenidən qurulmasını tələb edir.
Hazırda ölkə həyatının bütün sahələri ilə yanaşı, yol təsərrüfatının sistemli və hərtərəfli inkişafına xüsusi diqqət göstərilir. Bunun nəticəsidir ki, bu gün respublikamızın yol təsərrüfatında yeniləşmə və müasirləşmə getdikcə dərinləşir, dövlətimizin gücünün və qüdrətinin artırılmasına, xalqımızın rifahının yüksəldilməsinə xidmət edən quruculuq proqramları uğurla reallaşdırılır.
Ötən illər ərzində Azərbaycanda nəzərdə tutulan bütün infrastruktur layihələri, sosial proqramlar yüksək səviyyədə reallaşdırılıb, o cümlədən sosial infrastrukturun mühüm sahələrindən sayılan yol təsərrüfatının yenidən qurulması, yeni yolların salınması, mövcud yolların isə əsaslı şəkildə təmiri ilə bağlı layihələr uğurla davam etdirilib. Paytaxtda və regionlarda çoxsaylı yol ötürücüləri, körpülər, tunellər, yeraltı və yerüstü piyada keçidləri inşa olunub.
Hazırda Azərbaycan “Şimal-Cənub” və “Şərq-Qərb” beynəlxalq nəqliyyat dəhlizinin yaradılması istiqamətində infrastruktur layihələri həyata keçirir. Azərbaycanın beynəlxalq nəqliyyat qovşağına çevrilməsi istiqamətində aşağıdakı mühüm layihələrin icrası üzrə işlər aparılır.
Dünya İqtisadi Forumunun avtomobil yollarının vəziyyətinə dair hesabatına əsasən, Azərbaycan MDB məkanında 1-ci yer olmaqla ən yüksək nəticə göstərib. Asiya qitəsində 10-cu, ümumilikdə, 141 ölkə arasında isə 24-cü yerdə qərarlaşıb (2021).
Hazırda İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə yol infrastrukturunun qurulması istiqamətində işlər davam etdirilir.
2020-ci ilin il noyabr ayının 16-da təməli qoyulmuş “Zəfər yolu” başlanğıcını Hacıqabul-Mincivan-Zəngəzur dəhlizi magistral avtomobil yolundan götürməklə Şuşa şəhərinə qədər uzanır. Layihələndirilən yolun uzunluğu 101 kilometrdir. Strateji əhəmiyyəti ilə seçilən digər bir layihə, Zəngilan-Horadiz avtomobil yolunun tikintisi ilə bağlı işlər davam edir. Bu yolun ümumi uzunluğu 124 kilometrdir və 4-6 zolaqdan ibarətdir. Başlanğıcını Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsindən götürən və Cəbrayıl rayonundan keçməklə Şükürbəyli kəndində Hacıqabul-Mincivan-Zəngəzur dəhlizi magistral avtomobil yoluna birləşən Hadrut-Cəbrayıl-Şükürbəyli avtomobil yolunun da tikintisinin icrasına başlanılmışdır. Layihələndirilən yolun uzunluğu 43 kilometrdir. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə icra olunan yol infrastrukturu layihələrindən biri Bərdə-Ağdam avtomobil yoludur. Başlanğıcını Bərdə şəhərindən götürən Bərdə-Ağdam avtomobil yolunun uzunluğu 44,5 kilometrdir. azad edilmiş ərazilərdə icra olunan yol infrastrukturu layihələrindən biri Xudafərin-Qubadlı-Laçın və Xanlıq-Qubadlı avtomobil yollarıdır.
Xudafərin-Qubadlı-Laçın avtomobil yolunun uzunluğu 66 kilometr təşkil edəcək. Sözügedən yolun Xanlıq yaşayış məntəqəsindən ayrılaraq Qubadlı şəhərinə qədər 17 kilometr uzunluğunda yeni avtomobil yolunun da inşası nəzərdə tutulub. Layihələndirilən yolların ümumi uzunluğu 83 kilometrdir.
Bundan əlavə, uzunluğu 29 kilometr olan Tərtər-Çaylı-Suqovuşan-Talış avtomobil yolunun bərpası həyata keçirilib.
Ölkəmizin nəqliyyat sisteminin inkişaf etmiş mühüm sahələrdən biri də dəmir yollarıdır.
Hal-hazırda əlverişli coğrafi məkanda yerləşən respublikamız bütün beynəlxalq və regional layihələrin reallaşması prosesində aktiv iştirak edir.
Son illər dəmir yolu nəqliyyatı sisteminin beynəlxalq standartlara uyğun təkmilləşdirilməsi, ölkənin dəmir yolları şəbəkəsinin genişləndirilməsi, müasirləşdirilməsi və yenilənməsi istiqamətində intensiv işlər aparılıb. Həmçinin beynəlxalq və regional nəqliyyat dəhlizlərinin, “Bakı-Tbilisi-Qars” və “Şimal-Cənub” layihələrinin reallaşması prosesində Azərbaycanın aktiv iştirakı təmin edilib.
Hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə dəmiryolu şəbəkəsinin bərpası istiqamətində işlər aparılır.
Uzunluğu 100 km olan Horadiz-Ağbənd dəmir yolu xəttinin işğaldan azad olunmuş torpaqlara gediş-gəlişində mühüm rol oynayacaq və ən vacibi gələcəkdə Zəngəzur dəhlizi vasitəsi ilə Azərbaycanın əsas hissəsi ilə Naxçıvan MR arasında birbaşa dəmir yolu əlaqəsinin yaranmasına imkan verəcək.
Bundan əlavə, ümumi uzunluğu 45 kilometr olan Bərdə–Ağdam dəmir yolu xətti də yenidən qurulur.
Beynəlxalq iqtisadi əlaqələri dəniz nəqliyyatının iştirakı olmadan təsəvvür etmək mümkün deyildir. Dəniz nəqliyyatı vahid nəqliyyat sistemində digər nəqliyyat növləri ilə müqayisədə ən ucuz nəqliyyat növüdür.
Dəniz ticarəti imkanlarından faydalanmaq üçün bir sıra dünya ölkələrində liman qovşağının yaradılmasına investisiya qoyulur. 2018-ci ildən Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı istifadəyə verilib. Azərbaycanda və ölkə xaricində liman əməliyyatları ilə yanaşı, gəmilərin müasirliyi və yükgötürmə qabiliyyətinin yüksək olması vacib məsələlərdən biridir.
Hazırda “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin tərkibinə nəqliyyat donanması ilə yanaşı, ixtisaslaşdırılmış donanma və gəmi təmiri zavodları daxildir. Nəqliyyat donanmamızın tərkibində 51 gəmi, o cümlədən 20 tanker, 13 gəmi-bərə, 15 universal quru yük gəmisi, 2 Ro-Ro tipli gəmi, eləcə də 1 texniki gəmi və 1 üzən emalatxana vardır. İxtisaslaşdırılmış donanma isə 204 gəmidən gəmidən ibarətdir.
Nəqliyyat sisteminin mühüm sahələrindən biri də hava nəqliyyatıdır. Son illər ərzində Respublikada 7 aeroport tikilib və ya yenidən qurulub. Hal-hazırda Azərbaycanda altı beynəlxalq (Bakı, Naxçıvan, Gəncə, Lənkəran, Qəbələ, Zaqatala ) və bir yerli (Yevlax) əhəmiyyətli aeroport mövcuddur. Hazırda azad olunmuş ərazilərdə biri beynəlxalq olmaqla daha 3 (Füzuli, Zəngilan və Laçın) aeroportun istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.

TRANSPORTATION SYSTEM OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
Besides the infrastructures of state economy, such as energy, communication, education, and health care, the transport also plays an important role for achieving social, economic, foreign policy and other public priorities by ensuring initial demands of community life.
The dynamic development gained in all spheres of public life in our country in recent years increased significantly the geopolitical significance of our republic. Along with all of these, important tasks such as active participation in socio-economic processes in the global economic space, effective access to foreign markets, and the forming of a competitive national industry have become a necessity. The issues such as globalization, rapid integration and sustainable development etc. which are typical for modern era have also specific importance for our country.
Today, the transport sector has a special place in the rapid and comprehensive development of the country's economy. This sector covers activities in the field of production, distribution and consumption of products and services. This sector has an undeniable role in all economic activities at the same time.
The expansion of economic connections among the countries of the world and the acceleration of integrative processes have confirmed that the transport system is one of the main pillars of the national economy of each country. Researchers who are engaged with clarification of the socio-economic nature of transport services proved that this system is an important condition for large-scale reproduction. From this view, during the large-scale radical reforms in the economy, it is significant to formulate and implement a policy that takes into account the specifics of transport, its role in economic and social processes. That`s why the sustainable development of the transport system requires a large amount of capital investment, the construction, and reconstruction of a large number of major transport hubs.
Currently, along with all spheres of life in the country, special attention is paid to the systematic and comprehensive development of the road industry. Consequently, today the renewal and modernization of the road industry of our republic are expanding and construction programs aimed at increasing the strength and power of our state, improving the welfare of our people are successfully continuing.
During the last years, all planned infrastructure projects and social programs in Azerbaijan were completed successfully. İn addition, projects such as the reconstruction of the road sector, construction of new roads, an overhaul of existing roads, which are important areas of social infrastructure, have been successfully continued. Numerous overpasses, bridges, tunnels, underpasses, and overpasses were built in the capital and regions.
Currently, Azerbaijan is implementing infrastructure projects to create the North-South and East-West international transport corridors. Work is underway to complete the following important projects to turn Azerbaijan into an international transport hub.
According to the report of the World Economic Forum, in terms of the state of roads, Azerbaijan ranking first in the CIS and has shown the highest result. Azerbaijan is ranked 10th on the Asian continent and 24th among 141 countries (2021).
Currently, in the liberated territories, work is underway to build road infrastructure.
The “Road to Victory” corridor extends from the Hajigabul-Minivan-Zangezur corridor to the city of Shusha that founded on November 16, 2020. The length of the road is 101 kilometers. Zangilan-Horadiz highway which is another important project and has great strategic importance, construction process continues. The total length of this road is 124 kilometers and consists of 4-6 lanes. The construction of the Hadrut-Jabrayil-Shukurbayli highway also started. The beginning of this road starts from Hadrut settlement of Khojavend region and passes through Shukurbayli village and Jabrayil region. The length of the road is 43 kilometers. One of the road infrastructure projects implemented in the liberated areas is the Barda-Agdam highway. This road starts from the city of Barda. The length of this road, called Barda-Agdam, is 44.5 kilometers. One of the road infrastructure projects implemented in the liberated areas is the Khudaferin-Gubadli-Lachin and Khanlig-Gubadli highways.
The length of the Khudaferin-Gubadli-Lachin highway will be 66 kilometers. This road will be separated from the Khanlig settlement and a new 17-kilometer highway will be built in Gubadli. The total length of the designed roads is 83 km.
In addition, the 29-kilometer-long Tartar-Chayli-Sugovushan-Talysh highway was restored.
Railways are one of the important areas of the developed transport system in our country.
Currently, our republic, located in a favorable geographical area, is actively involved in the implementation of all international and regional projects.
In recent years, intensive work has been done to improve the railway transport system in terms of its expansion, modernization, and renewal of the railway with international standards. This process aimed to improve the country`s railway network. Therefore, Azerbaijan's active participation in the implementation of international and regional transport corridors, Baku-Tbilisi-Kars and North-South projects has also been ensured.
Currently, restoration of the railway netwrok in the liberated territories continues.
The 100-kilometer Horadiz-Agband railway will play an important role in accessing the liberated territories. At the same time, this railway will allow for the establishment of a direct railway connection between the main part of Azerbaijan and the Nakhchivan Autonomous Republic through the Zangazur corridor.
In addition, the 45-kilometer-long Barda-Agdam railway reconstructing again.
It is impossible to imagine international economic relations without the participation of maritime transport. Comparing with other roads, maritime transport is the cheapest transport system.
In order to get advantages from maritime transport, investments are being made in a number of countries around the world. The Baku International Sea Trade Port started its operation in 2018. Along with port operations in Azerbaijan and abroad, the modernity and high carrying capacity of ships are some of the important contexts.
Currently, along with the transport fleet, Azerbaijan Caspian Shipping Company CJSC includes specialized fleet and ship repair plants. Our transport fleet consists of 51 ships, including 20 tankers, 13 ferries, 15 universal dry cargo ships, 2 Ro-Ro ships, as well as 1 technical ship and 1 floating workshop. The specialized fleet consists of 204 ships.
One of the important areas of the transport system is air transport. In the last years, 7 airports have been built or reconstructed in the country. Currently, there are six international airports (Baku, Nakhchivan, Ganja, Lankaran, Gabala, Zagatala) in the country. Yevlakh airport is a local airport in Azerbaijan. Currently, 3 more airports are planned to build in the liberated territories (Fuzuli, Zangilan and Lachin).