AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ SİYASİ SİSTEMİ HAQQINDA ÜMUMİ MƏLUMAT
Azərbaycan Respublikasının siyasi sistemi milli və tarixi şəraitin xüsusiyyətlərini əks etdirməsi ilə səciyyəvidir. Onun meydana gəlməsində və fəaliyyətində çox müxtəlif amillər rol oynamış və oynamaqdadır. Siyasi sistemin fəaliyyətinin formalaşmasına əhalinin siyasi mədəniyyətinin xüsusiyyətləri mühüm təsir göstərir.
Ümumiyyətlə Azərbaycan Respublikasının siyasi sisteminin struktur formalaşması əsasən 1995-ci il noyabrın 12-də ölkənin yeni Konstitusiyasının qəbul edilməsi ilə başa çatmış oldu. Konstitusiyaya uyğun olaraq Azərbaycan dövləti demokratik, hüquqi, dünyəvi, unitar respublika kimi müəyyənləşmişdir. Azərbaycan Respublikasında dövlət hakimiyyətinin yeganə mənbəyi xalqdır. Sərbəst və müstəqil öz müqəddəratını həll etmək və öz idarəetmə formasını müəyyən etmək Azərbaycan xalqının suveren hüququdur. Azərbaycan siyasi sistemində dövlət hakimiyyətinin həyata keçirilməsi formasına görə prezident üsul-idarəsinə əsaslanan respublika parametrlərinə uyğundur.
Hakimiyyətin bölünməsi prinsipinə uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasında müstəqil şəkildə formalaşan və fəaliyyət göstərən üç hakimiyyət qolu qərarlaşmışdır: qanunvericilik, icra və məhkəmə hakimiyyəti. Bu hakimiyyət orqanlarından hər birinin fəaliyyəti Konstitusiya və qanunvericilik aktları ilə tənzimlənir.
Azərbaycan Respublikasında qanunvericilik hakimiyyətini həyata keçirən orqan Milli Məclis, icra hakimiyyətini həyata keçirən Prezident, Məhkəmə hakimiyyətini həyata keçirən orqan Azərbaycan Respublikasının məhkəmələridir.
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya ilə müəyyən edilmiş unitarlığı spesifikliyə malikdir. Bu da onun tərkibində Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət hakimiyyəti statusuna malik olmasıdır. Konstitusiyaya görə Naxçıvan Muxtar Respublikası Azərbaycan Respublikasının tərkibində muxtar dövlətdir. Orada qanunverici hakimiyyəti Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisi, icra hakimiyyətini Naxçıvan Muxtar Respublikasının Nazirlər Kabineti, məhkəmə hakimiyyətini Naxçıvan Muxtar Respublikasının məhkəmələri həyata keçirir. Naxçıvan Muxtar Respublikasında ali vəzifəli şəxs Ali Məclisin sədridir.
Azərbaycanın siyasi sistemində yerli özünü idarətmə orqanları olan bələdiyyələr də mühüm yer tutur.
Bütün müasir siyasi sistemlər kimi Azərbaycanın siyasi sisteminə də çoxpartiyalılıq, plyuralizm xasdır. Siyasi partiyalar qanunverici və yerli özünü idarəetmə orqanlarında təmsil olunmaq vasitəsi ilə dövlət hakimiyyətinin həyata keçirilməsində iştirak etmək imkanına malikdirlər.

GENERAL INFORMATION ABOUT THE POLITICAL SYSTEM OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
The political system of the Republic of Azerbaijan reflects the characteristics of the national and historical profile. Its establishment was and still is influenced by a variety of factors. Another important factor is the political culture of the population.
The structural formation of Azerbaijan's political system was completed by way of the acceptance of the new Constitution of Azerbaijan on November 12th, 1995. The constitution established Azerbaijan as a democratic, constitutional, secular, and unitary republic. The Republic of Azerbaijan is ruled by the people. The sovereign duty of the people of the Republic of Azerbaijan is to determine its future fate and the form of independent and free ruling. The power in Azerbaijan is divided into legislative, executive, and judicial powers. Each of them acts in accordance with the constitution and legislative acts. The president is the head of the state.
The legislative power is held by Milli Majlis. Executive power is carried out by the president, while judicial power is held by the courts of the Republic of Azerbaijan.
The Republic of Azerbaijan has specific unitarity due to the status of the state authority in the autonomous republic of Nakhchivan. The constitution defines the autonomous Republic of Nakhchivan as an autonomous state within the Republic of Azerbaijan. Its legislative power is held by the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic, executive power — by the Cabinet of Ministers of the Nakhchivan Autonomous Republic, and the judicial power is vested in the courts of the autonomous republic of Nakhchivan. The chair of the Supreme Majlis of Nakhchivan is the senior official of the autonomous republic.
Self-governing municipalities also play an important role in the political system of Azerbaijan.
Like all contemporary political systems, the political system of Azerbaijan is characterized by pluralism - the existence of more than one political party. The political parties participate in political life through representatives in the legislative and local self-governing bodies.