Azərbaycanın böyük neft və qaz sərvətlərinə malik
Bütün dünyada qədim neft diyarı kimi tanınmış Azərbaycanda neftin sənaye üsulu ilə hasilatı hələ XIX əsrin ortalarından başlanmışdır. 1848-ci ildə Bakıda, Bibiheybət yatağında qazılmış quyudan vurmuş neft fontanı Azərbaycanda "qara qızılın" sənaye üsulu ilə çıxarılmasının əsasını qoymuşdur. Artıq 1899-cu ildə Azərbaycan neft hasilatı və emalı üzrə dünyada birinci yerə çıxmış, dünya neft hasilatının yarısını vermişdir.
XIX əsrin 70-ci illərindən etibarən Azərbaycan neft sənayesinə xarici kapitalın güclü axını başlamışdır. Neft sənayesinin inkişafı yerli sahibkarların böyük bir nəslini yetişdirmişdir. Hacı Zeynalabdin Tağıyev, Musa Nağıyev, Şəmsi Əsədullayev və başqaları öz bacarığı, istedadı və əməksevərliyi sayəsində iri neft sənayeçilərinə çevrilmiş, xalqın, millətin rifahı üçün böyük işlər görmüşlər.
İkinci Dünya müharibəsi illərində Sovet İttifaqında çıxarılan neftin 75 faizini verən Azərbaycan cəbhəni yanacaqla təmin edərək alman faşizmi üzərində qələbədə böyük rol oynamışdır.
1949-cu ildə açıq dənizdə, Bakı şəhərindən 100 kilometr məsafədə o zaman üçün nadir yataq sayılan Neft daşlarında vuran fontan dənizdə neftçıxarmanın yeni mərhələsinin başlanğıcını qoymuşdur. Azərbaycan dünyada ilk dəfə olaraq açıq dənizdə neft çıxarmağa başlamışdır.
XX əsrin 70-80-ci illəri Azərbaycan neft sənayesinin böyük nailiyyətləri ilə yadda qalaraq onun inkişafı, maddi-texniki bazasının möhkəmlənməsi illəri olmuşdur. Həmin illərdə respublikamızın neft sənayesinin bütün uğurları Azərbaycana rəhbərlik etmiş Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır.
Bu illər Azərbaycan neftçiləri tərəfindən dənizin daha dərin sahələrinin mənimsənilməsi ilə səciyyələnmişdir. Məhz bu dövrdə görülən məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində neft sənayesi möhkəmlənmiş və onun geniş infrastrukturu yaranmışdır. Azərbaycanda dəniz yataqlarının işlənilməsi üçün qazma qurğuları, dənizdə tikinti işlərini təmin etmək üçün xüsusi gəmilər, texnika və avadanlıq gətirilmiş, Bakı dərin dəniz özülləri zavodu kimi nəhəng strateji istehsalat qurğusu tikilmişdir. Bununla yanaşı neft emalı, neft-kimya sənayesinin və neft maşınqayırmasının inkişafında böyük sıçrayış olmuşdur.
70-ci illərin əvvəllərindən etibarən Xəzərdə planlı surətdə geoloji-kəşfiyyat işlərinin təşkili və həyata keçirilməsi də Heydər Əliyevin misilsiz tarixi xidmətlərindəndir. Bu gün qətiyyətlə demək olar ki, Heydər Əliyevin bu illərdə respublikanın həyatının bütün sahələrində olduğu kimi neft sənayesində də gördüyü işlər onun uzaqgörən planlarının — Azərbaycanı "Əsrin müqaviləsi"nə, deməli xalqımızın müstəqilliyinə və rifahına doğru aparmaq niyyətlərinin əsasını təşkil edirdi.
Müstəqillik tariximizin ilk illərində neft və qaz hasilatının artımına ölkənin qarşıdakı iqtisadi və sosial çətinliklərin aradan qaldırılmasının əsas vasitələrdən biri kimi baxılırdı. Belə bir şəraitdə maliyyə vəsaitinin məhdudluğu xarici şirkətlərin və investorların cəlb olunmasını strateji zərurətə çevirmişdi. Lakin Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü ilə yanaşı, ölkəni bürümüş daxili ziddiyyətlər, özbaşınalıq Qərbin neft şirkətlərini Azərbaycandan çəkindirdi. Eyni zamanda aparılan danışıqlarda isə Azərbaycanın iqtisadi maraqları tam təmin olunmurdu.
Azərbaycan neftinə maraq göstərən xarici neft şirkətləri ilə hələ 80-ci illərin axırlarından aparılan danışıqlar artıq 1993-cü ilin yazında başa çatmaq üzrə idi. Həmin dövrdə Azərbaycan elə bir müqavilənin imzalanmasına yaxınlaşmışdı ki, o nəinki xalqın mənafelərini nəzərə almır, həmçinin ölkənin qiymətli təbii sərvətini talan edərək iqtisadiyyata böyük ziyan vururdu.
Yalnız xalqın iradəsi, çağırışı və təkidi ilə 1993-cü ildə Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı Azərbaycanın siyasi və iqtisadi həyatında taleyüklü dəyişikliklərin başlanğıcını qoydu.
Neft müqaviləsi üzrə müzakirələrə, danışıqlara faktiki olaraq yenidən başlandı və nəhayət, çətin danışıqlar prosesindən sonra Azərbaycanın maraqlarına tamamilə cavab verən müqavilə şərtləri əldə edildi.
1994-cü il sentyabrın 20-də Bakıda "Gülüstan" sarayında Qərbin neft şirkətləri ilə bağlanmış neft sazişi müstəqil Azərbaycan Respublikasının yeni tarixinin şanlı səhifəsini açdı. Sonradan haqlı olaraq "Əsrin müqaviləsi" adlandırılan bu saziş həqiqətən müstəqil Azərbaycanın neft salnaməsinə əbədi həkk olundu.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə işlənib hazırlanmış Yeni neft strategiyasının məntiqi nəticəsi olaraq 1994-cü il sentyabrın 20-də dünyanın səkkiz ölkəsini təmsil edən 13 xarici neft şirkəti ilə Xəzərin Azərbaycan sektorundakı “Azəri”, “Çıraq” yataqlarının və “Günəşli” yatağının dərinlikdə yerləşən hissəsinin kəşfiyyatı, işlənməsi və hasilatın pay bölgüsünə dair saziş imzalandı. Təsadüfi deyil ki, bu saziş Azərbaycanın qapılarını bütün dünyanın üzünə açdı və sonrakı illərdə dünyanın 19 ölkəsinin 41 neft şirkəti ilə 32 saziş imzalandı. Bu sazişlər çərçivəsində ümumi sərmayə qoyuluşları 60 mlrd. dollara çatdırıldı.
Dövlət siyasətinin başlıca istiqamətlərindən biri olan neft yataqlarının birgə işlənməsindən əldə edilən gəlirlərin ölkənin iqtisadi və sosial tərəqqisinə yönəldilməsini təmin etmək məqsədi ilə 1999-cu ildə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu yaradıldı.
“Əsrin müqaviləsi”nin imzalanmasından sonra hasil olunacaq milyonlarla ton xam neftin tamamilə təhlükəsiz, siyasi və iqtisadi cəhətdən məqbul variantlarla dünya bazarlarına çıxarılması kifayət qədər mübahisəli və çətin məsələlərdən biri olmuşdur. Lakin ulu öndərimiz Heydər Əliyevin prinsipial və qətiyyətli mövqeyi, nümayiş etdirdiyi diplomatik məharət, tərəfdaşı inandırmaq bacarığı sayəsində Azərbaycan neftinin nəqli marşrutları barədə optimal qərarlar qəbul edilmişdir. 1996-cı il yanvar ayında “Azərbaycan neftinin Bakı-Novorossiysk marşrutu ilə nəql edilməsi haqqında” Rusiya Federasiyası ilə Azərbaycan Respublikası arasında hökumətlərarası saziş imzalanmış, 1997-ci ilin oktyabr ayında həmin xətt istifadəyə verilmişdir. 1997-ci ildə isə Azərbaycan və Gürcüstan hökumətləri arasında neftin Qara dənizə çıxarılması üçün Bakı-Tbilisi-Supsa marşrutu ilə nəqli nəzərdə tutan saziş imzalanmışdır. 1999-cu il aprelin 17-də ölkə tarixində daha bir əlamətdar hadisə baş verdi. Azərbaycan, Gürcüstan və Ukrayna prezidentlərinin iştirakı ilə uzunluğu 850 km, illik buraxılış qabiliyyəti isə 5 milyon ton olan Bakı-Supsa neft kəməri, habelə Gürcüstanın Qara dəniz sahilindəki Supsa ixrac terminalı istismara verilmişdir.
Lakin bütün bunlara baxmayaraq, həmin dövrdə əsas ixrac neft boru kəmərinin hansı ölkələrin ərazisindən keçəcəyi aktual və ziddiyyətli məsələ olaraq hələ öz müsbət həllini tapmamışdır. Nəhayət, 1999-cu ilin noyabrında Türkiyənin İstanbul şəhərində, ATƏT Sammiti çərçivəsində keçirilən görüşdə ABŞ, Türkiyə, Azərbaycan, Gürcüstan, Qazaxıstan prezidentləri tərəfindən “Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas İxrac Neft Kəməri”nin çəkilişi haqqında dövlətlərarası müqavilə imzalandı.
Öz tarixi əhəmiyyəti baxımından heç də Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərindən geridə qalmayan hadisə — Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərinin tikintisi və “Şahdəniz” yatağından qazın hasilatına başlanması oldu. Məhz bu layihənin məntiqi nəticəsidir ki, Azərbaycan bu gün nəinki neft ixrac edən, eyni zamanda qaz ixrac edən ölkəyə çevrilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 2006-cı ilin noyabr ayında “Azərbaycan və təhlükəsizliyi" sahəsində Avropa İttifaqının ən yaxın tərəfdaşlarından birinə çevrilmişdir.
Neft-qaz təsərrüfatında baş verən ən mühüm hadisələrdən biri kimi 2010-cu ildə Azərbaycanda yeni böyük qaz yatağı –“Ümid” yatağının kəşf edilməsidir. Əldə olunan böyük nailiyyətlərdən biri də “Abşeron” yatağının ehtiyatlarının müəyyən edilməsidir. ”Abşeron” yatağının ehtimal olunan ehtiyatları 350 milyard kubmetr qaz təşkil edir. Bu yatağın kəşf edilməsi ilə Azərbaycanın təsdiq olunmuş qaz ehtiyatları 2 trilyon 550 milyard kubmetrə çatmışdır.
2014-cü ilin sentiyabrında “Əsrin müqaviləsi”nin 20-ci ildönümündə Səngəçal terminalında “Cənub” qaz dəhlizi layihəsinin təməli qoyulmuşdur.
Azərbaycan qazının dünya bazarına nəqli ilə əlaqədar Cənub Qaz Dəhlizinin fəaliyyətini təmin etmək məqsədi ilə “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağının tammiqyaslı işlənilməsi, Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin (SCP) genişləndirilməsi, Trans-Anadolu Boru Kəməri (TANAP) və Trans-Adriatik Boru Kəməri (TAP) layihələrinin həyata keçirilməsi üzrə genişmiqyasli işlər həyata keçirilərək tamamlanmışdır.
2017-ci ilin sentyabrında “Əsrin müqaviləsi”nin 23-cü ildönümündə Bakıda “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG) yataqlar blokunun işlənməsi üzrə Hasilatın Pay Bölgüsünün düzəliş edilmiş və yenidən tərtib olunmuş sazişi (PSA) imzalandı. Yenilənmiş sazişlə “Əsrin müqaviləsi”nin müddəti 2050-ci ilədək uzadılıb.
2021-ci ilin yanvarında Azərbaycanla Türkmənistan arasında Xəzər dənizində “Dostluq” yatağının karbohidrogen resurslarının birgə kəşfiyyatı, işlənilməsi və mənimsənilməsi haqqında Anlaşma Memorandumunun imzalanmasını birmənalı olaraq tarixi əhəmiyyətli hadisə adlandırmaq olar. Bu tarixi hadisə ölkəmizin tranzit ölkə kimi rolunun artmasına da öz müsbət təsirini göstərəcək Transxəzər enerji kəmərinin reallaşmasına töhvəsini verəcək.
Zaman keçdikcə Yeni neft strategiyasının davamlı uğurları Azərbaycan dövlətinin dinamik iqtisadi tərəqqisinə çevrilmişdir. Başqa sözlə desək, Yeni neft strategiyası əsas məqsədinə — ölkənin enerji təhlükəsizliyi tam təmin edilmiş və həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində ölkənin proporsional iqtisadi inkişafına nail olmuşdur.

АЗЕРБАЙДЖАНСКАЯ НЕФТЬ
Азербайджан, снискавший во всем мире известность как древний край нефти, еще в середине XIX века освоил промышленный способ добычи нефти. Скважина, пробуренная в 1848 году в Баку, на месторождении Бибиэйбат, ударила фонтаном нефти и тем самым положила начало промышленному способу добычи «черного золота». Уже в 1899 году Азербайджан вышел на первое место в мире по добыче и переработке нефти, дав при этом половину мировой добычи.
С 70-х годов XIX века в азербайджанскую нефтяную промышленность начал огромным потоком течь иностранный капитал. С развитием нефтяной промышленности в Азербайджане родилось целое поколение отечественных предпринимателей. Своим умением, талантом и трудолюбием Гаджи Зейналабдин Тагиев, Муса Нагиев, Шамси Асадуллаев и другие превратились в нефтепромышленников, проделали большую работу во имя блага народа, нации.
В годы Второй Мировой войны 75% нефти, добываемой в Советском Союзе, приходилась на долю Азербайджана. Обеспечивая фронт топливом, республика сыграла большую роль в победе над фашизмом.
В 1949 году ударил первый фонтан на открытом море, со скважины в расположенном в 100 км от Баку уникальном по тем временам месторождении Нефтяные камни. Таким образом, было положено начало новому этапу морской нефтедобычи. Азербайджан впервые в мире стал добывать нефть в открытом море.
70-80 годы XX века отмечены небывалыми достижениями нефтяной промышленности, стали годами его дальнейшего развития, укрепления материально-технической базы. Успехи нефтяной промышленности тех лет связаны с именем руководившего республикой Гейдара Алиева.
Эти годы охарактеризовались освоением азербайджанскими нефтяниками более глубоких залежей. В результате целенаправленных мероприятий того периода нефтяная промышленность окрепла и была создана его широкая инфраструктура. Для разработки морских месторождений Азербайджана в республику были завезены буровые установки, специализированные суда для строительных работ на море, техника и оборудование, построен Бакинский завод глубоководных оснований. Наряду с этим, имел место больший рывок в развитии нефтепереработки, нефтехимической промышленности и нефтяном машиностроении.
Неоценима историческая заслуга Гейдара Алиева в организации и претворении в жизнь плановых геологоразведочных работ на Каспии в начале 70-х годов прошлого столетия. Сегодня с уверенностью можно сказать, что проделанная в те годы Гейдаром Алиевым работа во всех сферах жизни, в т.ч. и в нефтяной промышленности, составляла основу его дальновидных планов - намерения вести Азербайджан к «Контракту века», а значит к независимости народа и его благополучию.
В первые годы независимости рост добычи нефти и газа рассматривался как одно из основных средств преодоления стоящих перед страной экономических и социальных неурядиц. В этих условиях ограниченность финансовых средств сделала привлечение в страну иностранных инвесторов стратегически злободневной. Однако, наряду с агрессией Армении, страну потрясали внутренние противоречия, неустойчивость, самоуправство, что, естественно отпугивало западные нефтяные компании. Одновременно, в ходе ведущихся переговоров не соблюдались экономические интересы Азербайджана.
Ведущиеся с конца 80-х годов переговоры с нефтяными компаниями, проявляющими интерес к азербайджанской нефти, к весне 1993 года подходили к завершению. В тот период Азербайджан был близок к подписанию такого соглашения, который не только не учитывал интересы народа, но и создавал условия для грабежа бесценных природных запасов, что нанесло бы огромный ущерб экономике страны.
Лишь возвращение к власти Гейдара Алиева по воле, призыву и настойчивости народа положило начало судьбоносным изменениям в политической и экономической жизни Азербайджана.
Обсуждения, переговоры по нефтяным соглашениям фактически начались с нуля и, наконец, после трудного процесса переговоров были достигнуто соглашение, полностью отвечающее интересам Азербайджана.
20 сентября 1994 года в Бакинском Дворце «Гюлистан» было заключено соглашение между западными нефтяными компаниями и независимым Азербайджаном. Открылась светлая страница новейшей истории Азербайджанской Республики. Соглашение, впоследствии заслуженно названное «Контрактом века», действительно навеки внесено в нефтяную летопись Азербайджана.
Логическим результатом новой нефтяной стратегии, разработанной под руководством Общенационального лидера Гейдара Алиева стал подписанный в 20 сентября 1994 года между 13 компаниями и 8 странами Договор о совместной разработке месторождений «Азери», «Чираг» и глубоководной части месторождения «Гюнешли», расположенных в азербайджанском секторе Каспийского моря, и долевом разделе добычи. «Контракт века» сыграл исключительную роль в развитии нашей страны и в последующие годы открыл путь к подписанию ещё 26 соглашений с 41 нефтяной компанией из 19 государств мира.
С целью эффективного руководства доходами от углеводородов, обеспечения справедливого распределения их между поколениями и направления данных средств на развитие экономических и социальных отраслей в 1999 году был создан Государственный нефтяной фонд Азербайджанской Республики.
После подписания «Контракта века» остро встал вопрос о безопасном выведении добываемой сырой нефти с допустимыми политическими и экономическими вариантами на мировые рынки. Однако благодаря принципиальной и решительной позиции нашего великого лидера Гейдара Алиева, его дипломатическому искусству и умению убеждать своего партнера, были приняты оптимальные решения относительно маршрутов транспортировки азербайджанской нефти. В январе 1996 года между Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой было подписано межправительственное соглашение «О транспортировке азербайджанской нефти по маршруту Баку-Новороссийск», а в октябре 1997 года линия была введена в эксплуатацию. В 1996 между правительствами Азербайджана и Грузии было подписано соглашение о прокладке нефтепровода Баку-Супса. В 17 апреля 1999 году при участии президентов Азербайджана, Грузии и Украины были введены в эксплуатацию нефтепровод Баку-Супса общей протяжённостью 833 км и годовой пропускной способностью 5 млн тонн, а также и экспортный терминал Супса, расположенный на Черноморском побережье Грузии.
Однако, несмотря на всё это, пока не был решён весьма актуальный и противоречивый вопрос касательно того, по территориям каких стран будет проходить основной экспортный нефтепровод. Наконец, 18 ноября 1999 года в ходе саммита ОБСЕ в Стамбуле президенты Азербайджана, Турции и Грузии подписали межгосударственное Соглашение о транспортировке сырой нефти посредством Основного экспортного трубопровода Баку-Тбилиси-Джейхан. Кроме того, в Стамбуле президенты Азербайджана, Грузии, Турции, США и Казахстана приняли Стамбульскую декларацию о поддержке данного проекта.
В дальнейшем произошло не менее знаменательное событие – строительство Баку-Тбилиси-Эрзурум и начало добычи газа с месторождения «Шахдениз». Логическим продолжением этого проекта стало то, что сегодня Азербайджан является не только экспортёром нефти, но и газа.
В ноябре 2006 года Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев стал одним из ближайших партнеров ЕС в области Азербайджана и его безопасности.
Запуск в 2006 году нефтепровода Баку-Тбилиси-Джейхан, а в 2007 году газопровода Баку-Тбилиси-Эрзурум значительно усилил роль нашей страны на мировом энергетическом рынке.
Одним из наиболее важных событий в нефтегазовой отрасли стало открытие газоконденсатного месторождения «Умид» в 2010 году, а также обнаружение крупных запасов газа на месторождении «Абшерон». Запасы этого месторождения оцениваются в 350 млрд кубометров газа. С открытием этого месторождения подтверждённые запасы газа в Азербайджане достигли 2 трлн 550 млрд кубометров.
В сентябре 2014 года, спустя 20 лет со дня подписания «Контракта века» на Сангачальском терминале был заложен фундамент Южного газового коридора.
В настоящее время в связи с транспортировкой азербайджанского газа на мировые рынки ведется крупная работа по полномасштабной разработке газоконденсатного месторождения Шахдениз, расширению Южно-Кавказского трубопровода, реализации проектов Трансанатолийского (TANAP) и Трансадриатического газопроводов (TAP) в целях обеспечения функционирования Южного газового коридора.
29 мая 2018 года на Сангачальском терминале состоялась церемония официального открытия Южного газового коридора.
14 сентября 2017 года состоялось заключение измененного и пересмотренного Соглашения о совместной разработке нефтегазового блока «Азери-Чираг-Гюнешли» и долевом распределении добычи. Таким образом, срок «Контракта века» был продлен до 2050 года
Со временем успешно реализованная новая нефтяная стратегия придала импульс экономическому развитию азербайджанского государства, в результате мер, принятых для обеспечения энергетической безопасности страны.