Azərbaycanın böyük neft və qaz sərvətlərinə malik
Bütün dünyada qədim neft diyarı kimi tanınmış Azərbaycanda neftin sənaye üsulu ilə hasilatı hələ XIX əsrin ortalarından başlanmışdır. 1848-ci ildə Bakıda, Bibiheybət yatağında qazılmış quyudan vurmuş neft fontanı Azərbaycanda "qara qızılın" sənaye üsulu ilə çıxarılmasının əsasını qoymuşdur. Artıq 1899-cu ildə Azərbaycan neft hasilatı və emalı üzrə dünyada birinci yerə çıxmış, dünya neft hasilatının yarısını vermişdir.
XIX əsrin 70-ci illərindən etibarən Azərbaycan neft sənayesinə xarici kapitalın güclü axını başlamışdır. Neft sənayesinin inkişafı yerli sahibkarların böyük bir nəslini yetişdirmişdir. Hacı Zeynalabdin Tağıyev, Musa Nağıyev, Şəmsi Əsədullayev və başqaları öz bacarığı, istedadı və əməksevərliyi sayəsində iri neft sənayeçilərinə çevrilmiş, xalqın, millətin rifahı üçün böyük işlər görmüşlər.
İkinci Dünya müharibəsi illərində Sovet İttifaqında çıxarılan neftin 75 faizini verən Azərbaycan cəbhəni yanacaqla təmin edərək alman faşizmi üzərində qələbədə böyük rol oynamışdır.
1949-cu ildə açıq dənizdə, Bakı şəhərindən 100 kilometr məsafədə o zaman üçün nadir yataq sayılan Neft daşlarında vuran fontan dənizdə neftçıxarmanın yeni mərhələsinin başlanğıcını qoymuşdur. Azərbaycan dünyada ilk dəfə olaraq açıq dənizdə neft çıxarmağa başlamışdır.
XX əsrin 70-80-ci illəri Azərbaycan neft sənayesinin böyük nailiyyətləri ilə yadda qalaraq onun inkişafı, maddi-texniki bazasının möhkəmlənməsi illəri olmuşdur. Həmin illərdə respublikamızın neft sənayesinin bütün uğurları Azərbaycana rəhbərlik etmiş Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır.
Bu illər Azərbaycan neftçiləri tərəfindən dənizin daha dərin sahələrinin mənimsənilməsi ilə səciyyələnmişdir. Məhz bu dövrdə görülən məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində neft sənayesi möhkəmlənmiş və onun geniş infrastrukturu yaranmışdır. Azərbaycanda dəniz yataqlarının işlənilməsi üçün qazma qurğuları, dənizdə tikinti işlərini təmin etmək üçün xüsusi gəmilər, texnika və avadanlıq gətirilmiş, Bakı dərin dəniz özülləri zavodu kimi nəhəng strateji istehsalat qurğusu tikilmişdir. Bununla yanaşı neft emalı, neft-kimya sənayesinin və neft maşınqayırmasının inkişafında böyük sıçrayış olmuşdur.
70-ci illərin əvvəllərindən etibarən Xəzərdə planlı surətdə geoloji-kəşfiyyat işlərinin təşkili və həyata keçirilməsi də Heydər Əliyevin misilsiz tarixi xidmətlərindəndir. Bu gün qətiyyətlə demək olar ki, Heydər Əliyevin bu illərdə respublikanın həyatının bütün sahələrində olduğu kimi neft sənayesində də gördüyü işlər onun uzaqgörən planlarının — Azərbaycanı "Əsrin müqaviləsi"nə, deməli xalqımızın müstəqilliyinə və rifahına doğru aparmaq niyyətlərinin əsasını təşkil edirdi.
Müstəqillik tariximizin ilk illərində neft və qaz hasilatının artımına ölkənin qarşıdakı iqtisadi və sosial çətinliklərin aradan qaldırılmasının əsas vasitələrdən biri kimi baxılırdı. Belə bir şəraitdə maliyyə vəsaitinin məhdudluğu xarici şirkətlərin və investorların cəlb olunmasını strateji zərurətə çevirmişdi. Lakin Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü ilə yanaşı, ölkəni bürümüş daxili ziddiyyətlər, özbaşınalıq Qərbin neft şirkətlərini Azərbaycandan çəkindirdi. Eyni zamanda aparılan danışıqlarda isə Azərbaycanın iqtisadi maraqları tam təmin olunmurdu.
Azərbaycan neftinə maraq göstərən xarici neft şirkətləri ilə hələ 80-ci illərin axırlarından aparılan danışıqlar artıq 1993-cü ilin yazında başa çatmaq üzrə idi. Həmin dövrdə Azərbaycan elə bir müqavilənin imzalanmasına yaxınlaşmışdı ki, o nəinki xalqın mənafelərini nəzərə almır, həmçinin ölkənin qiymətli təbii sərvətini talan edərək iqtisadiyyata böyük ziyan vururdu.
Yalnız xalqın iradəsi, çağırışı və təkidi ilə 1993-cü ildə Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışı Azərbaycanın siyasi və iqtisadi həyatında taleyüklü dəyişikliklərin başlanğıcını qoydu.
Neft müqaviləsi üzrə müzakirələrə, danışıqlara faktiki olaraq yenidən başlandı və nəhayət, çətin danışıqlar prosesindən sonra Azərbaycanın maraqlarına tamamilə cavab verən müqavilə şərtləri əldə edildi.
1994-cü il sentyabrın 20-də Bakıda "Gülüstan" sarayında Qərbin neft şirkətləri ilə bağlanmış neft sazişi müstəqil Azərbaycan Respublikasının yeni tarixinin şanlı səhifəsini açdı. Sonradan haqlı olaraq "Əsrin müqaviləsi" adlandırılan bu saziş həqiqətən müstəqil Azərbaycanın neft salnaməsinə əbədi həkk olundu.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə işlənib hazırlanmış Yeni neft strategiyasının məntiqi nəticəsi olaraq 1994-cü il sentyabrın 20-də dünyanın səkkiz ölkəsini təmsil edən 13 xarici neft şirkəti ilə Xəzərin Azərbaycan sektorundakı “Azəri”, “Çıraq” yataqlarının və “Günəşli” yatağının dərinlikdə yerləşən hissəsinin kəşfiyyatı, işlənməsi və hasilatın pay bölgüsünə dair saziş imzalandı. Təsadüfi deyil ki, bu saziş Azərbaycanın qapılarını bütün dünyanın üzünə açdı və sonrakı illərdə dünyanın 19 ölkəsinin 41 neft şirkəti ilə 32 saziş imzalandı. Bu sazişlər çərçivəsində ümumi sərmayə qoyuluşları 60 mlrd. dollara çatdırıldı.
Dövlət siyasətinin başlıca istiqamətlərindən biri olan neft yataqlarının birgə işlənməsindən əldə edilən gəlirlərin ölkənin iqtisadi və sosial tərəqqisinə yönəldilməsini təmin etmək məqsədi ilə 1999-cu ildə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu yaradıldı.
“Əsrin müqaviləsi”nin imzalanmasından sonra hasil olunacaq milyonlarla ton xam neftin tamamilə təhlükəsiz, siyasi və iqtisadi cəhətdən məqbul variantlarla dünya bazarlarına çıxarılması kifayət qədər mübahisəli və çətin məsələlərdən biri olmuşdur. Lakin ulu öndərimiz Heydər Əliyevin prinsipial və qətiyyətli mövqeyi, nümayiş etdirdiyi diplomatik məharət, tərəfdaşı inandırmaq bacarığı sayəsində Azərbaycan neftinin nəqli marşrutları barədə optimal qərarlar qəbul edilmişdir. 1996-cı il yanvar ayında “Azərbaycan neftinin Bakı-Novorossiysk marşrutu ilə nəql edilməsi haqqında” Rusiya Federasiyası ilə Azərbaycan Respublikası arasında hökumətlərarası saziş imzalanmış, 1997-ci ilin oktyabr ayında həmin xətt istifadəyə verilmişdir. 1997-ci ildə isə Azərbaycan və Gürcüstan hökumətləri arasında neftin Qara dənizə çıxarılması üçün Bakı-Tbilisi-Supsa marşrutu ilə nəqli nəzərdə tutan saziş imzalanmışdır. 1999-cu il aprelin 17-də ölkə tarixində daha bir əlamətdar hadisə baş verdi. Azərbaycan, Gürcüstan və Ukrayna prezidentlərinin iştirakı ilə uzunluğu 850 km, illik buraxılış qabiliyyəti isə 5 milyon ton olan Bakı-Supsa neft kəməri, habelə Gürcüstanın Qara dəniz sahilindəki Supsa ixrac terminalı istismara verilmişdir.
Lakin bütün bunlara baxmayaraq, həmin dövrdə əsas ixrac neft boru kəmərinin hansı ölkələrin ərazisindən keçəcəyi aktual və ziddiyyətli məsələ olaraq hələ öz müsbət həllini tapmamışdır. Nəhayət, 1999-cu ilin noyabrında Türkiyənin İstanbul şəhərində, ATƏT Sammiti çərçivəsində keçirilən görüşdə ABŞ, Türkiyə, Azərbaycan, Gürcüstan, Qazaxıstan prezidentləri tərəfindən “Bakı-Tbilisi-Ceyhan Əsas İxrac Neft Kəməri”nin çəkilişi haqqında dövlətlərarası müqavilə imzalandı.
Öz tarixi əhəmiyyəti baxımından heç də Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərindən geridə qalmayan hadisə — Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəmərinin tikintisi və “Şahdəniz” yatağından qazın hasilatına başlanması oldu. Məhz bu layihənin məntiqi nəticəsidir ki, Azərbaycan bu gün nəinki neft ixrac edən, eyni zamanda qaz ixrac edən ölkəyə çevrilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 2006-cı ilin noyabr ayında “Azərbaycan və  təhlükəsizliyi" sahəsində Avropa İttifaqının ən yaxın tərəfdaşlarından birinə çevrilmişdir.
Neft-qaz təsərrüfatında baş verən ən mühüm hadisələrdən biri kimi 2010-cu ildə Azərbaycanda yeni böyük qaz yatağı –“Ümid” yatağının kəşf edilməsidir. Əldə olunan böyük nailiyyətlərdən biri də “Abşeron” yatağının ehtiyatlarının müəyyən edilməsidir. ”Abşeron” yatağının ehtimal olunan ehtiyatları 350 milyard kubmetr qaz təşkil edir. Bu yatağın kəşf edilməsi ilə Azərbaycanın təsdiq olunmuş qaz ehtiyatları 2 trilyon  550 milyard  kubmetrə çatmışdır.
2014-cü ilin sentiyabrında “Əsrin müqaviləsi”nin 20-ci ildönümündə Səngəçal terminalında “Cənub” qaz dəhlizi layihəsinin təməli qoyulmuşdur.
Azərbaycan qazının dünya bazarına nəqli ilə əlaqədar Cənub Qaz Dəhlizinin fəaliyyətini təmin etmək məqsədi ilə “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağının tammiqyaslı işlənilməsi, Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin (SCP) genişləndirilməsi, Trans-Anadolu Boru Kəməri (TANAP) və Trans-Adriatik Boru Kəməri (TAP) layihələrinin həyata keçirilməsi üzrə genişmiqyasli işlər həyata keçirilərək tamamlanmışdır.
2017-ci ilin sentyabrında “Əsrin müqaviləsi”nin 23-cü ildönümündə Bakıda “Azəri-Çıraq-Günəşli” (AÇG) yataqlar blokunun işlənməsi üzrə Hasilatın Pay Bölgüsünün düzəliş edilmiş və yenidən tərtib olunmuş sazişi (PSA) imzalandı. Yenilənmiş sazişlə “Əsrin müqaviləsi”nin müddəti 2050-ci ilədək uzadılıb.
2021-ci ilin yanvarında Azərbaycanla Türkmənistan arasında Xəzər dənizində “Dostluq” yatağının karbohidrogen resurslarının birgə kəşfiyyatı, işlənilməsi və mənimsənilməsi haqqında Anlaşma Memorandumunun imzalanmasını  birmənalı olaraq tarixi əhəmiyyətli hadisə adlandırmaq olar. Bu tarixi hadisə ölkəmizin tranzit ölkə kimi rolunun artmasına da öz müsbət təsirini göstərəcək Transxəzər enerji kəmərinin reallaşmasına töhvəsini verəcək.
Zaman keçdikcə Yeni neft strategiyasının davamlı uğurları Azərbaycan dövlətinin dinamik iqtisadi tərəqqisinə çevrilmişdir. Başqa sözlə desək, Yeni neft strategiyası əsas məqsədinə — ölkənin enerji təhlükəsizliyi tam təmin edilmiş və həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində ölkənin proporsional iqtisadi inkişafına nail olmuşdur.

The availability of significant oil and gas
Azerbaijan which is famous as the oil country in the entire world initiated the industrial production of oil in the middle of the 19th century. The oil fountain in the Bibiheybat field of Baku in 1848 laid the foundation for the first industrial production of "the black gold" in Azerbaijan. Azerbaijan took first place in the production and processing of oil in 1899 and accounted for 50% of the global oil production.
Beginning from the 1870s the foreign capital started to flow into the country. The development of the oil industry bred a new generation of local entrepreneurs. Hadjy Zeynalabdin Tagiyev, Musa Naghiyev, Shamsi Asadullayev turned into famous oil entrepreneurs owing to their skills, talent, industriousness, and undertook great work for the welfare of the people and the nation of the country.
Azerbaijan accounted for 75% of the oil produced in the Soviet Union during the Second World War thus providing the front with the fuel made a great contribution to the victory over fascism.
The fountain struck on the Neft Dashlary considered the rare field 100 kilometers away from Baku in 1949 opened a new stage in the production of offshore oil. Azerbaijan started to produce oil in the offshore fields at that time.
The 1970-1980s entered history as the period of great achievements of the Azerbaijani oil industry and the strengthening of its material and technical basis as well as its development. The progress of the said sphere within that period of time is closely connected with Heydar Aliyev who ruled Azerbaijan.
These years were also characterized by the development of the deeper regions of the sea by Azerbaijani oilmen. As the result of the purposeful measures conducted at that time, the oil industry strengthened, and its wide infrastructure was established. Azerbaijan was supplied with different drilling plants for the development of offshore fields, special boats, techniques, and equipment to ensure the offshore construction works, and such strategically important production plant as the plant of the deep sea basis of Baku was established. Moreover, great progress was also observed in the oil processing, petrochemical industry, and oil mechanical engineering.
The rapid arrangement and realization of geological surveys in the Caspian Sea in the early 1970s were also connected with Heydar Aliyev. To date, it is possible to say that the works carried out by the national leader of the Azerbaijani people in all spheres including the oil sector constituted his farsighted plans-`the contract of the century and the intention to improve the living standards and to ensure the independence of the people.
Within the first years of independence, the increase of gas and oil production was regarded as one of the major means for the elimination of economic and social troubles. Under such conditions, the limited financial funds required the participation of foreign companies and investors. Yet, the oil companies of the West hesitated to invest in Azerbaijan due to the Armenians' intervention in Azerbaijan as well as the turmoil, inner differences, and instability. At the same time, the economic interests of Azerbaijan were not ensured by any of the conducted talks.
The talks initiated with the interested foreign oil companies in the 1980s were nearing their end in the spring of 1993. At that period Azerbaijan was close to the signing of a contract that not only neglected the interests of the people but also would strike a hard blow on the economics of the country through plundering the valuable natural reserves of the country.
Heydar Aliyev's return to the government in 1993 by the will and request of the people laid the foundation for the dramatic changes in the political and economic life of Azerbaijan.
The discussions and talks on the oil contract were in fact resumed and at last following the hard process of negotiations, the country agreed on such provisions of the contract that would fully correspond to the interests of Azerbaijan.
The oil contract signed with the oil companies of the West in Gulistan palace of Baku on September 20, 1994, opened a new page in the history of the country. Later, the said contract called the contract of the century was perpetrated in the oil chronicle of independent Azerbaijan
On September 20, 1994, under the leadership of national leader Heydar Aliyev, an agreement on exploration, development, and production sharing was signed with13 oil companies representing eight countries of the world covered three major oil fields in the Azerbaijan sector of the Caspian Sea – Azeri, Chirag and Deepwater portion of the Gunashli field. With this agreement, Azerbaijan started to shine in the world. In the next years, 41 oil companies representing 19 countries of the world signed 32 agreements with Azerbaijan.
In order to ensure the revenues from the joint development of the oil fields and direct them to the economic and social development of the country, The State Oil Fund was established in 1999. Social and economic developments were one of the main aspects of government policy.
After the signing of the `contract of the century, it was quite controversial and difficult to export millions of tons of crude oil to the world market completely safe in terms of economic and political situations. However, thanks to the principal and decisive position of our great leader, Heydar Aliyev, his diplomatic skills and ability to convince the partners, routes of transportation of Azerbaijani oil created. In January 1996, the intergovernmental agreement on transporting Azerbaijani oil via the Baku-Novorossiysk pipeline signed between the Republic of Azerbaijan and the Russian Federation. In October 1997, this line came into use. In 1997, the Azerbaijani and Georgian governments signed an agreement on the transportation of oil into the Black Sea with the Baku-Tbilisi-Supsa route. On April 17, 1999, another important event took place in the history of the country. With the participation of the Presidents of Azerbaijan, Georgia, and Ukraine has inaugurated the Baku-Supsa oil pipeline as well as the Supsa export terminal on the Black Sea coast of Georgia. This line is 850 km long and has an annual output of 5 million tons.
Which country`s territory will be a transition of the main export oil pipeline? It was a controversial issue that could not find its solution. Finally, in November 1999, during the OSCE’s Istanbul meeting, the Presidents of the United States, Turkey, Azerbaijan, Georgia, and Kazakhstan signed an intergovernmental agreement on the construction of the Baku-Tbilisi-Ceyhan Main Export Oil Pipeline.
In November 2006, the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, became one of the European Union's closest partners in the field of "Azerbaijan and Security".
Exploring the `Umid field` in the gas field in 2010 was one of the most important events in the oil and gas industry in Azerbaijan. Another great achievement was the determination of the reserves in the Absheron field. Absheron field contains probably 350 billion cubic meters of gas. With the discovery of this field, Azerbaijan`s gas reserves reached 2 trillion 550 billion cubic meters.
Over the exportation of Azerbaijani gas to the world market, extensive work has been completed. In order to ensure the operation of the Southern Gas Corridor, large-scale development of the Shah Deniz gas condensate field, expansion of the Southern Caucasus Pipeline (SCP), Trans-Anatolian Pipeline (TANAP), and Trans-Adriatic Pipeline (TAP) has been completed.
In 2021, the Memorandum of Understanding on joint exploration and development of hydrocarbon resources of the Dostlug (Friendship) field in the Caspian Sea between Azerbaijan and Turkmenistan is a historical event. With this historical event, Azerbaijan will be a transit country. Also. this agreement will contribute to the realization of the Trans-Caspian energy pipeline.
New Oil Strategy`s achievements have become a dynamic economic development of the Azerbaijani state over time. In other words, The new oil strategy achieved its main goal by ensuring the country`s energy security and proportional economic development.