Hidroqrafik cəhətdən Azərbaycan Respublikası Xəzər dənizi hövzəsinə aiddir. Respublikanın hidroqrafik şəbəkəsi (çayları, gölləri) uzun geoloji dövrdə yaranmış və bu müddətdə xeyli dəyişikliklərə uğramışdır. Hazırda rast gələn bir sıra qədim çay dərələrinin qalıqları buna misaldır. İndi də hidroqrafik şəbəkə təbii amillər və insanların təsərrüfat fəaliyyəti nəticəsində dəyişməkdədir. Süni su axarları (kanallar) və su anbarları da hidroqrafik şəbəkəyə aid edilir.
Azərbaycan Respublikasının hidroqrafik şəbəkəsinin əsasını çaylar təşkil edir. Respublikanın ərazisindən müxtəlif uzunluqda 8359 çay axır. Bunlardan 8188 çayın hər birinin uzunluğu 25 km-dən azdır. Uzunluqları 100 km-dən çox olan 24 çay vardır. Respublikanın ərazisindən axan ən böyük çaylar: Kür, Araz, Qanıx (Alazan),Qabırrı (İori), Samur, Tərtər, Türyan, Ağstafa, Həkəri, Viləş və s.
Respublikanın çayları 3 qrupa bölünür:
1) Kür hövzəsinin çayları, (Qanıx, Qabırrı, Türyan, Ağstafa, Şəmkir, Tərtər, Xaçın və s.);
2) Araz hövzəsinin çayları (Arpaçay, Naxçıvan, Oxçu, Həkəri, Köndələnçay və s.);
3) Bilavasitə Xəzərə tökülən çaylar (Samur, Qudyal, Vəlvələ, Viləş, Lənkəran və s.).
Kür-Araz ovalığından Kür və Araz çayları axır. Bilavasitə Xəzərə tökülən çaylar Böyük Qafqazın, əsasən, şimal-şərq yamacından və Talış dağlarından başlayıb, Samur-Dəvəçi və Lənkəran ovalıqları ilə axır.
Çay şəbəkəsinin inkişafına və dəyişməsinə müxtəlif fiziki-coğrafi amillər — iqlim, relyef, geoloji quruluş, torpaq və bitki örtüyü təsir edir.
Yüksəkliyin artması ilə çay şəbəkəsinin sıxlığı əvvəlcə artır və müəyyən hündürlüyə çatandan sonra tədricən azalır. Ən sıx çay şəbəkəsi (1-2 km/km2), Talış zonası istisna olmaqla, orta dağlıq zonada 1000-2500 m hündürlükdədir. Talış zonasında isə (1,6-2,2 km/km2) 500-1000 m yüksəklikdədir. Ümumiyyətlə, Azərbaycan Respublikasının əzarisində çay şəbəkəsinin orta sıxlığı 0,39 km/km2-dir. Ovalıqlarda isə həmin kəmiyyət 0,05 km/km2-dən azdır.
Kür çayı hövzəsinin sahəsi (86.000 km2) Arazla qovuşana qədər Arazın hövzəsinin sahəsindən (101.937 km2) azdır. Lakin Kürün sululuğu Araz çayından iki dəfə çox olduğundan, onlar qovuşduqdan sonra da çay Kür adlanır.
Axım xüsusiyyətlərinə görə Azərbaycan Respublikasında çaylar üç qrupa bölünür:
1) daimi axan çaylar;
2) quruyan çaylar — axımı yazda qarlar əriyəndə və yağış yağdıqda yaranır;
3) müvəqqəti axan çaylar — axımı yalnız şiddətli yağıntılar zamanı olur.
Bu qruplar arasında fərq yaradan əsas amillərdən biri axına qarışan yeraltı suların miqdarıdır. Birinci qrup çaylara yeraltı sular daim axıb gəldiyi halda, ikincidə bu proses cəmi bir neçə ay davam edir. Üçüncü qrupda yeraltı suların rolu yoxdur.
Azərbaycan Respublikasının çaylarının qida mənbələri də müxtəlifdir. Çaylar əsasən qar, yağış və yeraltı sularla qidalanır. Böyük Qafqaz çaylarında qar, Kiçik Qafqazda yeraltı sularla qidalanma üstünlük təşkil edir.
Azərbaycan Respublikası Kür və Araz çaylarının aşağı və qismən orta axınında yerləşir.
Kür çayı Qafqazın ən böyük çayıdır. Onun uzunluğu 1515 km, sahəsi isə 188 min kvadrat kilometrdir. Kür çayı Türkiyə ərazisindəki Qızılgədik dağının şimal-şərq yamacından, 2740 m mütləq yüksəkliyə malik sahədən başlayır. O, Gürcüstan ərazisindən keçərək, Azərbaycan ərazisinə daxil olur. Kür-Araz ovalığı ilə axaraq Xəzər dənizinə qovuşur.
Araz çayı ilə birləşənə qədər Kürün öz sahəsi 86 min kvadrat kilometr təşkil edir. Araz çayı Kürün ən böyük sağ qoludur. O, öz başlanğıcını Türkiyədə yerləşən Bingöl dağından 3300 m yüksəklikdən götürür. Ümumi uzunluğunun (1072 km) 364 km-i Türkiyənin ərazisinə mənsubdur. Ümumiyyətlə, Araz çayı Azərbaycanla Türkiyə və İran arasında sərhəd təşkil edir. Çayın axırıncı 80 km-i Azərbaycanın ərazisindən axır və Sabirabad şəhərin ərazisində Kür çayına tökülür.
Bu çaylar iqliminə görə yazda qar və yağış suları ilə, payızda isə yağış suları ilə gursululuq əmələ gətirən çaylar qrupuna daxildir.
Respublika çaylarının illik axımına atmosfer prosesləri böyük təsir edir. Fevraldan marta doğru hava temperaturunun intensiv artması 1500 m-dən artıq hündürlüklərdə qarın əriməsinə səbəb olur. Aprel və may aylarında yağışlar nəticəsində qarın əriməsi daha da sürətlənir. Çox yüksəkdə (2500-300 m-dən artıq) qarın intensiv əriməsi aprel-may aylarının əvvəllərində başlayır və iyunun axırlarında qurtarır. Qar örtüyü çayların su rejiminə yay aylarında da təsir edir. Belə ki, torpaq-qrunta hopub süzülən (infiltrasiya olan) qar suları yenidən səthə çıxaraq azsulu dövrdə çayların suyunu artırır. Alçaq çay hövzələrində (Talış sahəsi müstəsna olmaqla) yağıntının çox hissəsi yaz və yayın paylanmasına az təsir göstərir. Talış sahəsində əsas rütubət ehtiyatının çoxu ilin soyuq yarısında düşən yağışlardır. Respublika çayları yay aylarında azsulu olur. Bəzən iyul və avqust aylarında yağan leysan yağışları çaylarda güclü daşqın və sellər yaradaraq təsərrüfata böyük ziyan vurur. Güclü sellər Böyük Qafqazın Zəngəzur silsiləsinin cənub-qərb yamaclarındakı çaylarda müşahidə olunur. Böyük və Kiçik Qafqaz çaylarında axımın çox hissəsi ilin isti yarısında, Talış çaylarında isə ilin soyuq yarısında keçir. Əsas axımı (60-80%) ilin isti yarısında keçən çaylar üstünlük təşkil edir. Axımın il ərzində bu cür qeyri-bərabər paylanması onun təsərrüfat baxımından istifadə edilməsini çətinləşdirir. Ümumiyyətlə, su rejimi xüsusiyyətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının çayları 2 qrupa bölünür: 1) gursulu və daşqın rejimli 2) daşqın rejimli. Daşqın rejimli çaylara Lənkəran təbii zonası çayları, Qobustan və müvəqqəti axan çaylar aiddir. Qalan çaylarda su rejimi fazası gursululuqdur.
Relyefin mürəkkəbliyi və başqa təbii amillərin təsiri ilə axım ərazi üzrə bərabər paylanmamışdır. Ərazidə axım modulu, ümumiyyətlə, hündürlüyə görə artır. Lakin bu artım müəyyən hündürlüyə qədərdir (Böyük Qafqazın şimal-şərq yamacıda 2800 m, cənub yamacında 2000-2200 m, Kiçik Qafqazda 2200-2400 m). Göstərilən hündürlükdən yuxarıda axım modulu azalır. Oroqrafik xüsusiyyətinə görə Talış sahəsində axım ilə orta yüksəklik arasında bir-birinə zidd iki qanunsuzluq var. Talış silsiləsində axım modulu hündürlüyə görə azalır. Peştəsər və Burovar silsilələrində isə artır.
Azərbaycan Respublikasının çoxsulu çayları Böyük Qafqazın cənub yamacındadır. Burada orta illik axım modulu 45 l/san. km2-dən artıqdır. Alazan-Əyriçay çökəkliyinə (Alazan-Həftəran vadisinə) doğru axım modulu 5 l/san; km2-ə qədər azalır. Böyük Qafqazın şimal-şərq yamacında orta illik axım modulu 18-20 l/san. km2-dən artıqdır. Axım modulunun hündürlüyə görə artması burada nisbətən bərabərdir. Axım modulunun intensiv artımı Yan silsilə ilə Baş Qafqaz silsiləsi arasındakı sahədə müşahidə edilir (Qusar, Qudyal, Vəlvələ və s. çayların yuxarı axınları). Orta illik axım modulu həmin sahədə 10-20 l/san. km2 arasında dəyişir. Mənbəyini yan silsilənin yamacından götürən çayların axımı Baş Qafqaz silsiləsindən başlanan çaylarınkından xeyli fərqlənir. Axımın artması burada daha şiddətli gedir və onun orta illik modulu 1000-2000 m yüksəkdə yerləşən sahədə 6-18 l/san. km2 arasında dəyişir. Bu atmosfer yağıntılarının çox düşməsi ilə əlaqədardır. Baş Qafqaz silsiləsindən Xəzər dənizi sahilinə doğru axım tədricən azalır (0,5 l/san. km2-ə qədər). Dənizkənarı ovalıqda şimal-qərbdən cənub-şərqə doğru axım tədricən azalaraq Abşeron yarımadasında 0-a çatır.
Kiçik Qafqazda axımın paylanması Böyük Qafqaza nisbətən olduqca mürəkkəb xarakter daşıyır. Bu, ərazinin oroqrafiyasının mürəkkəbliyi və dağ silsilələrinin müxtəlif istiqamətdə olmaları ilə izah edilir. Axımın ən yüksək kəmiyyəti Gamış və Qapıcıq dağlarının yamaclarından axan çaylarda müşahidə olunur. Burada axım modulu 28 l/san, km2-dən artıqdır. Atmosfer yağıntıları bəzi yerlərdə Qarabağ yaylasının məsaməli süxurları arasında itərək rayonu susuz sahəyə çevirir, bəzi yerlərdə isə bulaq şəklində səthə çıxaraq çayların sululuğunu artırır. Bu cəhətdən Tərtər, Həkəri və başqa çayların yuxarı axınları daha səciyyəvidir və onların yeraltı sular hesabına qidalanması illik axım həcminin 70-80%-ə qədərini təşkil edir. Kiçik Qafqazın cənub-şərqində (Qarabağ silsiləsindən başlayan çay hövzələrində) axım modulu 0,8-dən 22 l/san. km2-ə qədər, Naxçıvan MR-da isə 0,5-dən 10 l/san. km2-ə qədər dəyişir. Arazboyu düzənliklərə doğru axım modulu 0,5 l/san. km2-dən aşağı düşür. Talış sahəsində axım modulu şimaldan cənuba və qərbdən şərqə doğru artır. Axımın maksimum kəmiyyəti (25 l/san, km2-dən çox) ərazinin mərkəzi hissəsində Təngərud və Astara çayları hövzələrində minimal kəmiyyəti isə (0,5-0,8 l/san. km2) ərazinin Viləş çayından şimaldakı hissəsində, həmçinin Lənkəran və Viləş çaylarının mənbələrində müşahidə olunur. Azərbaycan Respublikasının azsulu sahələri Qobustan, Naxçıvan MR və Kür-Araz ovalığıdır.
Azərbaycan Respublikasının çayları çoxlu xırda səpinti və müxtəlif qırıntı materialları axıdır. Həmin materiallar çay hövzələrində gedən yuyulma prosesinin nəticəsidir. Azərbaycan Respublikasının çayları bulanıqlıq dərəcəsi ən böyük olan çaylardandır. Bulanıqlıq dərəcəsinin orta illik miqdarı ərazi üzrə 0,07 ilə 9,8 kq/m3 arasında dəyişir. Onun minimumu Qarabağ yaylasında, maksimumu isə Böyük Qafqazın cənub yamacında müşahidə edilir. Ən intensiv səthi yuyulma Böyük Qafqazın cənub yamacında (1000-6800 t/km2), ən zəifi isə Qarabağ yaylasında (5-10 t/km2) müşahidə edilir. Böyük Qafqaz çaylarının sutoplayıcı sahələrində səthi yuyulmanın intensivliyi (0,53 mm/il) Kiçik Qafqaz (0,03 mm/il) və Talış (0,04 mm/il) çaylarının sutoplayıcısında olduğundan təqribən 13 dəfə çoxdur.
Çayların su ehtiyatı və istifadəsi
Azərbaycan Respublikasının çaylarının çoxillik orta su ehtiyatı 10,3 mlrd. m3-dir. Bu, respublika ərazisinə qonşu dövlətlərdən daxil olan su ehtiyatı (20,6 mlrd. m3) ilə birlikdə 30,9 mlrd. m3 təşkil edir. Respublikanın hər kvadrat km ərazisinə 90 min m3 ehtiyatı düşür. Adambaşına düşən suyun miqdarı ildə 1270 m3 təşkil edir. Su ehtiyatının böyük hissəsi Kür çayı hövzəsinin payına düşür. Çayların su ehtiyatının il ərzində və ərazi üzrə qeyri-bərabər paylanması ondan istifadəni xeyli çətinləşdirir və ilbəil artmaqda olan su tələbatını ödəyə bilmir. Bu vəziyyət çayların axımını tənzimləməyi tələb edir. Hazırda respublikada hər birinin həcmi 1 mln. m3-dən artıq olan 60-dan çox su anbarlarında 21 mlrd. m3-ə qədər su toplanmışdır. Bu sulardan xalq təsərrüfatının müxtəlif sahələrində (suvarma, su təchizatı, sənaye, balıqçılıq və s.) istifadə edilir. Suya tələbatın ödənilməsində Orta Kür su anbarları kaskadının yaradılması diqqəti cəlb edir. Müasir dövrdə məhdud olan su ehtiyatlarının təmizliyini qorumaq və onların sənaye və kommunal məişət tullantıları ilə çirkləndirilməsinə qarşı mübarizə məqsədi ilə ciddi tədbirlər görülür.
Kanallar
Azərbaycan Respublikasındakı kanallardan, əsasən, suvarma məqsədi üçün istifadə edilir. Suvarma kanallarının ümumi uzunluğu 47058,8 km-dir. Bunun 8580,3 km-i təsərrüfatlararası, 38478,5 km-i təsərrüfatlardaxili kanallardır. İl ərzində suvarma mənbələrindən kanallar vasitəsilə suvarma məqsədi üçün 11 mlrd. m3-ə qədər su götürülür. Respublikada suvarılan torpaqların ümumi sahəsi 1,4 mln. ha-dır (1988).

Hydrographically, the Republic of Azerbaijan belongs to the Caspian Sea basin. The water systems of Azerbaijan (rivers, lakes) were formed over a long geological timeframe and changed significantly throughout that period. This is particularly evidenced by remnants of ancient rivers found throughout the country. The country's water systems are continually changing under the influence of natural forces and human-introduced industrial activities. Artificial rivers (canals) and ponds are a part of Azerbaijan's water systems.
Rivers form the principal part of the water systems of Azerbaijan. There are 8,359 rivers of various lengths within Azerbaijan. Of them, 8,188 rivers are less than 25 kilometers in length. Only 24 rivers are over 100 kilometers long. Kur, Araz, Ganikh (in Alazan), Gabirri (Iori), Samur, Terter, Turyan, Aghstafa, Hekeri, Vilesh, and others are the largest rivers that flow through the country.
The country's rivers are divided into three groups:
1) The Kur basin rivers (Ganikh, Gabirri, Turyan, Aghstafa, Shemkir, Terter, Khachin, etc.);
2) The Araz basin rivers (Arpachay, Nakhchivan, Okhchu, Hekeri, Kondelenchay, etc.);
3) Rivers, flowing directly into the Caspian Sea (Samur, Gudyal, Velvele, Vilesh, Lankaran, etc.).
Kur and Araz run through the Kur-Araz lowland. The rivers that directly flow into the Caspian Sea, originate mainly from the north-eastern slope of the Major Caucasus and Talysh Mountains and run along the Samur-Devechi and Lankaran lowlands.
Azerbaijan river systems are changing and evolving under the influence of various physiographic factors: climate, landscape, geological structure, soil and vegetation.
The density of the river network increases, then gradually decreases later with higher altitudes. Except for the Talysh region (1.6-2.2 km/sq.km), the river system density is the highest (1-2 km/sq. km) at 1,000-2,500 kilometres, while in the area of the Talysh mountains it peaks at 1.6-2.2 km/sq.km at 500-1,000 km. The average density of the river system of Azerbaijan is 0.39 km/sq.km. The density is even lower than 0.05 km/sq.km in the plains.
The Kur River basin area (86,000 sq. km) up to the junction with the Araz River is smaller than the Araz water basin (101,937 sq.km). The river is still called Kur on the junction because the water level of the Kur is twice as high as that of the Araz River.
Rivers of Azerbaijan can be divided into the three main groups regarding their water flow specifications:
1) perennial rivers;
2) seasonal rivers that flow only during the melting of snow in spring.
3) episodic rivers that flow in episodes after a downpour of rain of flash flood.
These three groups differ from each other for the volume of underwater supply to their streams. Perennial rivers are fed by a constantly flowing baseflow (groundwater). Seasonal rivers are fed by an elevated water table during the rainy period, while episodic rivers are not at all dependent on baseflow.
Like in all other countries, rivers have different feeding sources in Azerbaijan. Most rivers are fed by snow, rainfalls, and groundwaters. Snow is the predominant feeding source for the rivers of the Major Caucasus, while ground waters contribute the most to the water supply of rivers in the Minor Caucasus. The Kur and Araz rivers pass Azerbaijan in their lower and middle courses.
The Kur river is the largest river in Azerbaijan. It stretches for 1,515 kilometers and covers an area of 188 thousand sq. km. The Kur originates from the Hel River in Turkey, passes through Azerbaijan, and flows into the Caspian Sea in the south-eastern part of the country.
The Araz River covers an area of 86 thousand sq. km until its junction with the Kur River. It originates from the Bingol mountains in Turkey at an altitude of 3300 meters. On the whole, the Araz River forms Azerbaijan's border with Turkey and Iran. It passes through Azerbaijan in its lower 80 kilometers and joins the Kur River near Sabirabad.
These two rivers belong to the group of rivers, flowing at full under the influence of snow and rainfalls in spring and rainfalls in autumn.
Weather produces the greatest impact on the river flow in Azerbaijan. The intensive rise in temperature causes the melting of snow at heights of over 1500. The melting of snow further intensifies after heavy rainfalls of April and May. Snow melts more intensively in the high altitudes (over 2500-3000 meters) from early April through May until June. The melting process influences river flow even in the summertime. Thus, melted snow water, absorbed by the soil, emerges on the surface and raises the water level in rivers. Low river basins (except for those of the Talysh region) are less influenced by the precipitation in spring and summer periods. Winter and autumn rainfalls account for the most part of precipitations in the Talysh region. Rivers are less full of water in summer in Azerbaijan. Heavy rainfalls that may from time to time occur in July and August, lead to floods, causing agricultural damages. Severe floods have been registered in the rivers of southwestern slopes of Major Caucasus Zengezur part. Rivers of the Major and Minor Caucasus mainly flow in hot seasons, while rivers of the Talysh regions flow in colder seasons of the year. Rivers, flowing in hot seasons account for the most part of all rivers (60-80%). Such seasonal flows are difficult for industrial use. On the whole, rivers of the Azerbaijan Republic are divided into two groups, according to their water regime: 1) rivers of the full-flowing regime; 2) rivers of flood regime. Flood rivers are the Lankaran rivers and episodic rivers of Gobustan. Other rivers are included in the first group of rivers.
The complex topography and other natural factors cause a non-standard flow across the country. The flow increases with altitudes and reaches its top at a certain height (2800, on the north-eastern slope of the Major Caucasus, 2000-2200-on its southern slope, and 2200-2400 on the Minor Caucasus). The flow starts to decline from above the indicated height. Due to the orographic specifications of the Talysh mountains, the flow is inconsistent with the average height. It decreases with the increase of altitude in the Talysh mountains, while in Peshteser and Burovar mountains it rises with the altitude.
The full-flowing rivers of the Azerbaijan Republic mainly flow on the southern slope of the Major Caucasus. The average flow of such rivers exceeds 45 cm. The flow falls to 5 cm till the Alazan-Ayrichay lowland. The flow module of rivers of the north-eastern slope of the Major Caucasus 18 cm. The increase of flow with the increase of altitude is relatively uniform in this part of the Major Caucasus. The intensive increase in the module of flow is registered on the area between the Yah mountain chains and the Major Caucasus mountains. (upper Qusar, Qudyal and other rivers.). The Average annual module of flow is from swings that hesitate from 10 to 20 cm. The flow of rivers, originating in the slopes of the Yah mountains, differs from that of the rivers, flowing from the Major Caucasus. The flow increases intensively and reaches from 6 to 18 cm at a height of 1000-2000 meters, due to the high level of precipitation. The flow gradually decreases until the Caspian Sea shore down to 0.5 cm. the flow decreases beginning from the northwest of till southeast of the seaside lowland and reaches zero levels on the Apsheron peninsula.
Compared with the Major Caucasus, the flow in the Minor Caucasus is more complicated, due to its orographic complexity and differing location of mountain chains. The highest flow has been registered in the rivers flowing from the slopes of Gamish and Qapidjic mountains (over 28 cm). In the Karabakh plateau precipitation is absorbed by soil rocks, thus turning the region into an arid area, while in some places it bursts onto the surface thus increasing the water level in the rivers. That is typical of the upper Terter, Hekeri and other regions as underwater provides 70-80% of water to them. The flow fluctuates from 0.8 to 22 cm in the southeast of the Minor Caucasus (rivers, originating in the Caucasus mountains) and from 0.5 to 10 cm in the Nakhchivan Autonomous Republic. The flow gradually decreases to a level even lower than 0.5 cm on the plains on the side of Araz. In the Talish region, the flow increases in the direction from the north to south and from the west to east. The flow reaches its peak (over 25 cm ) in Tengerud and Astara river basins in the central part of the region, while it reaches its minimum north of the Vilesh river, as well as in the Lenkeran and Vilesh rivers. Gobustan, Nakhchivan, and Kur-Araz plains account for the lesser part of the water system in Azerbaijan.
Rivers of Azerbaijan carry a large quantity of sediment, the result of erosion in the river basins. The rivers in Azerbaijan are the most polluted rivers in the world. Their average annual pollution rate changes from 0.07 to 9 kg-1 cubic mete per region. It reaches its top on the north slope of Major Caucasus and minimum-on the Karabakh plateau. The surface erosion is intensive in the north slope of the Major Caucasus(100-6800 t/sq/km), and it becomes weaker on the Karabakh plateau (5-10 t/sq.km). The surface erosion in the rivers of the Major Caucasus (0.53 mm) is 13 higher than that of the Minor Caucasus (0.03 mm per year) and Talish mountains (0.04 mm per year).
Hydrological system and its importance
The hydrological system of the Azerbaijan Republic contains 10.3 billion cubic meters of water reserves. These water reserves together with those, entering Azerbaijan from neighboring countries (20.6 billion cubic meters) make up 30.9 billion cubic meters. Each square meter of the country receives 90 thousand cubic meters of reserves, while the annual per capita volume of water reserves total 1270 cubic meters. The basin of the river Kur accounts from most part of the water reserves. The nonuniform distribution of water reserves across the region and around the year hammers the utilization of these reserves and as a result of that, the reserves are not able to meet constantly growing demands for freshwater. The situation requires the regulation of water flow. 60 water reservoirs of the country with a capacity of over 1 million cubic meters account for 21 billion cubic meters of water reserves. Most parts of these reserves are used in different spheres (irrigation, water supply, industry, fishery, etc). The establishment of water reservoirs of the Middle Kur plays an important role in meeting demands for water. Currently, serious measures are undertaken to preserve pure water reserves and to prevent their polluting with communal and industrial wastes.
Canals
The Canals of the Azerbaijan Republic are the main source of irrigation. The canals used for the said purpose extend to 47058.8 kilometers, with canals, used by several farms, accounting for 8580.3 kilometers and those, used only by one farm for 38478.5 kilometers. The amount of 11 billion cubic meters of water is used in irrigation each year. Irrigated area of Azerbaijan totals 1.4 million hectares.