Hidroqrafik cəhətdən Azərbaycan Respublikası Xəzər dənizi hövzəsinə aiddir. Respublikanın hidroqrafik şəbəkəsi (çayları, gölləri) uzun geoloji dövrdə yaranmış və bu müddətdə xeyli dəyişikliklərə uğramışdır. Hazırda rast gələn bir sıra qədim çay dərələrinin qalıqları buna misaldır. İndi də hidroqrafik şəbəkə təbii amillər və insanların təsərrüfat fəaliyyəti nəticəsində dəyişməkdədir. Süni su axarları (kanallar) və su anbarları da hidroqrafik şəbəkəyə aid edilir.
Azərbaycan Respublikasının hidroqrafik şəbəkəsinin əsasını çaylar təşkil edir. Respublikanın ərazisindən müxtəlif uzunluqda 8359 çay axır. Bunlardan 8188 çayın hər birinin uzunluğu 25 km-dən azdır. Uzunluqları 100 km-dən çox olan 24 çay vardır. Respublikanın ərazisindən axan ən böyük çaylar: Kür, Araz, Qanıx (Alazan),Qabırrı (İori), Samur, Tərtər, Türyan, Ağstafa, Həkəri, Viləş və s.
Respublikanın çayları 3 qrupa bölünür:
1) Kür hövzəsinin çayları, (Qanıx, Qabırrı, Türyan, Ağstafa, Şəmkir, Tərtər, Xaçın və s.);
2) Araz hövzəsinin çayları (Arpaçay, Naxçıvan, Oxçu, Həkəri, Köndələnçay və s.);
3) Bilavasitə Xəzərə tökülən çaylar (Samur, Qudyal, Vəlvələ, Viləş, Lənkəran və s.).
Kür-Araz ovalığından Kür və Araz çayları axır. Bilavasitə Xəzərə tökülən çaylar Böyük Qafqazın, əsasən, şimal-şərq yamacından və Talış dağlarından başlayıb, Samur-Dəvəçi və Lənkəran ovalıqları ilə axır.
Çay şəbəkəsinin inkişafına və dəyişməsinə müxtəlif fiziki-coğrafi amillər — iqlim, relyef, geoloji quruluş, torpaq və bitki örtüyü təsir edir.
Yüksəkliyin artması ilə çay şəbəkəsinin sıxlığı əvvəlcə artır və müəyyən hündürlüyə çatandan sonra tədricən azalır. Ən sıx çay şəbəkəsi (1-2 km/km2), Talış zonası istisna olmaqla, orta dağlıq zonada 1000-2500 m hündürlükdədir. Talış zonasında isə (1,6-2,2 km/km2) 500-1000 m yüksəklikdədir. Ümumiyyətlə, Azərbaycan Respublikasının əzarisində çay şəbəkəsinin orta sıxlığı 0,39 km/km2-dir. Ovalıqlarda isə həmin kəmiyyət 0,05 km/km2-dən azdır.
Kür çayı hövzəsinin sahəsi (86.000 km2) Arazla qovuşana qədər Arazın hövzəsinin sahəsindən (101.937 km2) azdır. Lakin Kürün sululuğu Araz çayından iki dəfə çox olduğundan, onlar qovuşduqdan sonra da çay Kür adlanır.
Axım xüsusiyyətlərinə görə Azərbaycan Respublikasında çaylar üç qrupa bölünür:
1) daimi axan çaylar;
2) quruyan çaylar — axımı yazda qarlar əriyəndə və yağış yağdıqda yaranır;
3) müvəqqəti axan çaylar — axımı yalnız şiddətli yağıntılar zamanı olur.
Bu qruplar arasında fərq yaradan əsas amillərdən biri axına qarışan yeraltı suların miqdarıdır. Birinci qrup çaylara yeraltı sular daim axıb gəldiyi halda, ikincidə bu proses cəmi bir neçə ay davam edir. Üçüncü qrupda yeraltı suların rolu yoxdur.
Azərbaycan Respublikasının çaylarının qida mənbələri də müxtəlifdir. Çaylar əsasən qar, yağış və yeraltı sularla qidalanır. Böyük Qafqaz çaylarında qar, Kiçik Qafqazda yeraltı sularla qidalanma üstünlük təşkil edir.
Azərbaycan Respublikası Kür və Araz çaylarının aşağı və qismən orta axınında yerləşir.
Kür çayı Qafqazın ən böyük çayıdır. Onun uzunluğu 1515 km, sahəsi isə 188 min kvadrat kilometrdir. Kür çayı Türkiyə ərazisindəki Qızılgədik dağının şimal-şərq yamacından, 2740 m mütləq yüksəkliyə malik sahədən başlayır. O, Gürcüstan ərazisindən keçərək, Azərbaycan ərazisinə daxil olur. Kür-Araz ovalığı ilə axaraq Xəzər dənizinə qovuşur.
Araz çayı ilə birləşənə qədər Kürün öz sahəsi 86 min kvadrat kilometr təşkil edir. Araz çayı Kürün ən böyük sağ qoludur. O, öz başlanğıcını Türkiyədə yerləşən Bingöl dağından 3300 m yüksəklikdən götürür. Ümumi uzunluğunun (1072 km) 364 km-i Türkiyənin ərazisinə mənsubdur. Ümumiyyətlə, Araz çayı Azərbaycanla Türkiyə və İran arasında sərhəd təşkil edir. Çayın axırıncı 80 km-i Azərbaycanın ərazisindən axır və Sabirabad şəhərin ərazisində Kür çayına tökülür.
Bu çaylar iqliminə görə yazda qar və yağış suları ilə, payızda isə yağış suları ilə gursululuq əmələ gətirən çaylar qrupuna daxildir.
Respublika çaylarının illik axımına atmosfer prosesləri böyük təsir edir. Fevraldan marta doğru hava temperaturunun intensiv artması 1500 m-dən artıq hündürlüklərdə qarın əriməsinə səbəb olur. Aprel və may aylarında yağışlar nəticəsində qarın əriməsi daha da sürətlənir. Çox yüksəkdə (2500-300 m-dən artıq) qarın intensiv əriməsi aprel-may aylarının əvvəllərində başlayır və iyunun axırlarında qurtarır. Qar örtüyü çayların su rejiminə yay aylarında da təsir edir. Belə ki, torpaq-qrunta hopub süzülən (infiltrasiya olan) qar suları yenidən səthə çıxaraq azsulu dövrdə çayların suyunu artırır. Alçaq çay hövzələrində (Talış sahəsi müstəsna olmaqla) yağıntının çox hissəsi yaz və yayın paylanmasına az təsir göstərir. Talış sahəsində əsas rütubət ehtiyatının çoxu ilin soyuq yarısında düşən yağışlardır. Respublika çayları yay aylarında azsulu olur. Bəzən iyul və avqust aylarında yağan leysan yağışları çaylarda güclü daşqın və sellər yaradaraq təsərrüfata böyük ziyan vurur. Güclü sellər Böyük Qafqazın Zəngəzur silsiləsinin cənub-qərb yamaclarındakı çaylarda müşahidə olunur. Böyük və Kiçik Qafqaz çaylarında axımın çox hissəsi ilin isti yarısında, Talış çaylarında isə ilin soyuq yarısında keçir. Əsas axımı (60-80%) ilin isti yarısında keçən çaylar üstünlük təşkil edir. Axımın il ərzində bu cür qeyri-bərabər paylanması onun təsərrüfat baxımından istifadə edilməsini çətinləşdirir. Ümumiyyətlə, su rejimi xüsusiyyətlərinə görə Azərbaycan Respublikasının çayları 2 qrupa bölünür: 1) gursulu və daşqın rejimli 2) daşqın rejimli. Daşqın rejimli çaylara Lənkəran təbii zonası çayları, Qobustan və müvəqqəti axan çaylar aiddir. Qalan çaylarda su rejimi fazası gursululuqdur.
Relyefin mürəkkəbliyi və başqa təbii amillərin təsiri ilə axım ərazi üzrə bərabər paylanmamışdır. Ərazidə axım modulu, ümumiyyətlə, hündürlüyə görə artır. Lakin bu artım müəyyən hündürlüyə qədərdir (Böyük Qafqazın şimal-şərq yamacıda 2800 m, cənub yamacında 2000-2200 m, Kiçik Qafqazda 2200-2400 m). Göstərilən hündürlükdən yuxarıda axım modulu azalır. Oroqrafik xüsusiyyətinə görə Talış sahəsində axım ilə orta yüksəklik arasında bir-birinə zidd iki qanunsuzluq var. Talış silsiləsində axım modulu hündürlüyə görə azalır. Peştəsər və Burovar silsilələrində isə artır.
Azərbaycan Respublikasının çoxsulu çayları Böyük Qafqazın cənub yamacındadır. Burada orta illik axım modulu 45 l/san. km2-dən artıqdır. Alazan-Əyriçay çökəkliyinə (Alazan-Həftəran vadisinə) doğru axım modulu 5 l/san; km2-ə qədər azalır. Böyük Qafqazın şimal-şərq yamacında orta illik axım modulu 18-20 l/san. km2-dən artıqdır. Axım modulunun hündürlüyə görə artması burada nisbətən bərabərdir. Axım modulunun intensiv artımı Yan silsilə ilə Baş Qafqaz silsiləsi arasındakı sahədə müşahidə edilir (Qusar, Qudyal, Vəlvələ və s. çayların yuxarı axınları). Orta illik axım modulu həmin sahədə 10-20 l/san. km2 arasında dəyişir. Mənbəyini yan silsilənin yamacından götürən çayların axımı Baş Qafqaz silsiləsindən başlanan çaylarınkından xeyli fərqlənir. Axımın artması burada daha şiddətli gedir və onun orta illik modulu 1000-2000 m yüksəkdə yerləşən sahədə 6-18 l/san. km2 arasında dəyişir. Bu atmosfer yağıntılarının çox düşməsi ilə əlaqədardır. Baş Qafqaz silsiləsindən Xəzər dənizi sahilinə doğru axım tədricən azalır (0,5 l/san. km2-ə qədər). Dənizkənarı ovalıqda şimal-qərbdən cənub-şərqə doğru axım tədricən azalaraq Abşeron yarımadasında 0-a çatır.
Kiçik Qafqazda axımın paylanması Böyük Qafqaza nisbətən olduqca mürəkkəb xarakter daşıyır. Bu, ərazinin oroqrafiyasının mürəkkəbliyi və dağ silsilələrinin müxtəlif istiqamətdə olmaları ilə izah edilir. Axımın ən yüksək kəmiyyəti Gamış və Qapıcıq dağlarının yamaclarından axan çaylarda müşahidə olunur. Burada axım modulu 28 l/san, km2-dən artıqdır. Atmosfer yağıntıları bəzi yerlərdə Qarabağ yaylasının məsaməli süxurları arasında itərək rayonu susuz sahəyə çevirir, bəzi yerlərdə isə bulaq şəklində səthə çıxaraq çayların sululuğunu artırır. Bu cəhətdən Tərtər, Həkəri və başqa çayların yuxarı axınları daha səciyyəvidir və onların yeraltı sular hesabına qidalanması illik axım həcminin 70-80%-ə qədərini təşkil edir. Kiçik Qafqazın cənub-şərqində (Qarabağ silsiləsindən başlayan çay hövzələrində) axım modulu 0,8-dən 22 l/san. km2-ə qədər, Naxçıvan MR-da isə 0,5-dən 10 l/san. km2-ə qədər dəyişir. Arazboyu düzənliklərə doğru axım modulu 0,5 l/san. km2-dən aşağı düşür. Talış sahəsində axım modulu şimaldan cənuba və qərbdən şərqə doğru artır. Axımın maksimum kəmiyyəti (25 l/san, km2-dən çox) ərazinin mərkəzi hissəsində Təngərud və Astara çayları hövzələrində minimal kəmiyyəti isə (0,5-0,8 l/san. km2) ərazinin Viləş çayından şimaldakı hissəsində, həmçinin Lənkəran və Viləş çaylarının mənbələrində müşahidə olunur. Azərbaycan Respublikasının azsulu sahələri Qobustan, Naxçıvan MR və Kür-Araz ovalığıdır.
Azərbaycan Respublikasının çayları çoxlu xırda səpinti və müxtəlif qırıntı materialları axıdır. Həmin materiallar çay hövzələrində gedən yuyulma prosesinin nəticəsidir. Azərbaycan Respublikasının çayları bulanıqlıq dərəcəsi ən böyük olan çaylardandır. Bulanıqlıq dərəcəsinin orta illik miqdarı ərazi üzrə 0,07 ilə 9,8 kq/m3 arasında dəyişir. Onun minimumu Qarabağ yaylasında, maksimumu isə Böyük Qafqazın cənub yamacında müşahidə edilir. Ən intensiv səthi yuyulma Böyük Qafqazın cənub yamacında (1000-6800 t/km2), ən zəifi isə Qarabağ yaylasında (5-10 t/km2) müşahidə edilir. Böyük Qafqaz çaylarının sutoplayıcı sahələrində səthi yuyulmanın intensivliyi (0,53 mm/il) Kiçik Qafqaz (0,03 mm/il) və Talış (0,04 mm/il) çaylarının sutoplayıcısında olduğundan təqribən 13 dəfə çoxdur.
Çayların su ehtiyatı və istifadəsi
Azərbaycan Respublikasının çaylarının çoxillik orta su ehtiyatı 10,3 mlrd. m3-dir. Bu, respublika ərazisinə qonşu dövlətlərdən daxil olan su ehtiyatı (20,6 mlrd. m3) ilə birlikdə 30,9 mlrd. m3 təşkil edir. Respublikanın hər kvadrat km ərazisinə 90 min m3 ehtiyatı düşür. Adambaşına düşən suyun miqdarı ildə 1270 m3 təşkil edir. Su ehtiyatının böyük hissəsi Kür çayı hövzəsinin payına düşür. Çayların su ehtiyatının il ərzində və ərazi üzrə qeyri-bərabər paylanması ondan istifadəni xeyli çətinləşdirir və ilbəil artmaqda olan su tələbatını ödəyə bilmir. Bu vəziyyət çayların axımını tənzimləməyi tələb edir. Hazırda respublikada hər birinin həcmi 1 mln. m3-dən artıq olan 60-dan çox su anbarlarında 21 mlrd. m3-ə qədər su toplanmışdır. Bu sulardan xalq təsərrüfatının müxtəlif sahələrində (suvarma, su təchizatı, sənaye, balıqçılıq və s.) istifadə edilir. Suya tələbatın ödənilməsində Orta Kür su anbarları kaskadının yaradılması diqqəti cəlb edir. Müasir dövrdə məhdud olan su ehtiyatlarının təmizliyini qorumaq və onların sənaye və kommunal məişət tullantıları ilə çirkləndirilməsinə qarşı mübarizə məqsədi ilə ciddi tədbirlər görülür.
Kanallar
Azərbaycan Respublikasındakı kanallardan, əsasən, suvarma məqsədi üçün istifadə edilir. Suvarma kanallarının ümumi uzunluğu 47058,8 km-dir. Bunun 8580,3 km-i təsərrüfatlararası, 38478,5 km-i təsərrüfatlardaxili kanallardır. İl ərzində suvarma mənbələrindən kanallar vasitəsilə suvarma məqsədi üçün 11 mlrd. m3-ə qədər su götürülür. Respublikada suvarılan torpaqların ümumi sahəsi 1,4 mln. ha-dır (1988).

По гидрографическому принципу, Азербайджанская Республика относится к бассейну Каспийского моря. Гидрографическая сеть республики (река, озера) создавалась на протяжении длительного периода и за это время подверглась изменениям. Свидетельством тому — встречающиеся ныне остатки ущелий древних рек. В настоящее время гидрографическая сеть меняется за счет природных факторов и хозяйственной деятельности человека. К гидрографической сети относятся также и искусственные водные протоки (каналы) и водохранилища.
Основу гидрографической сети Азербайджанской Республики составляют реки. По территории республики протекают 8359 рек различной протяженности. Протяженность каждой из 8188 рек меньше 25 километров. 24 реки имеют длину более 100 километров. Наиболее крупные реки республики: Кура, Араз, Ганых (Алазан), Габырры (Иори), Самур, Тертер, Турьян, Агстафа, Акери, Виляш и др.
Реки республики делятся на 3 группы:
1) Реки, относящиеся к бассейну реки Куры (Ганых (Алазан), Габырры (Иори), Тертер, Турьян, Агстафа, Шамкир, Хачин и др.)
2) Реки, относящиеся к бассейну реки Араз (Арпачай, Нахчыван, Охчу, Хакери, Кёндялянчай и др.)
3) Реки, непосредственно впадающие в Каспийское море (Самур, Гудьял, Вяльвяля, Виляш, Лянкяран и др.)
По Кура-Аразской низменности протекают реки Кура и Араз. Реки, стекающие с гор юго-восточного Кавказа и Талышских гор, протекают по Самур-Дивичинской и Лянкяранской низменностям и непосредственно впадают в Каспийское море.
На развитие и изменение речной сети воздействуют различные физико-географические факторы: климат, рельеф, геологическая структура, почва и растительные покровы.
С увеличением возвышенности плотность речной сети увеличивается и, дойдя до определенной высоты, постепенно уменьшается. Исключая Талышскую зону, самая густая речная сеть (1-2 км/км2) находится в среднегорной зоне, на высоте 1000-2500 метров. В Талышской зоне (1,6-2,2 км/км2) — на высоте 500- 1000 метров. В целом на территории Азербайджанской Республики общая плотность речной сети составляет 0,39 км/км2. В низменностях этот показатель равен 0,05 км/км2.
Площадь бассейна Куры (86 тыс. км2), до слияния с Аразом, меньше бассейна реки Араз (101 937км2). Однако водные ресурсы Куры в два раза превосходят Араз, поэтому после слияния река называется Курой.
По особенностям стока в Азербайджанской Республике реки делятся на 3 группы:
1) реки с постоянным стоком;
2) пересыхающие реки — сток образуется во время весеннего половодья и дождя;
3) реки временного стока — сток образуется только во время сильных осадков.
Одним из факторов, создающих разницу между этими группами, является количество грунтовых вод, смешивающихся со стоком. Если в реки первой группы грунтовые воды постоянно смешиваются со стоком, то в реках второй группы данный процесс продолжается всего несколько месяцев. В третьей группе рек нет роли грунтовых вод.
Источники питания рек Азербайджанской Республики различные. Питание рек составляют снеговые, дождевые и подземные воды. Реки Большого Кавказа питаются снегом, а для рек Малого Кавказа источниками питания являются грунтовые воды.
Азербайджанская Республика расположена в нижнем и частично среднем стоке Куры и Араза.
Самой большой рекой Кавказа является река Кура. Ее длина 1515 км, площадь — 188 тысяч км2. Река Кура берет начало на северо-восточном склоне горы Гызылгядик, на участке максимальной возвышенности в 2740 метров. Кура протекает по территории Грузии, входит на территорию Азербайджана. Протекая по Кура-Аразской низменности, впадает в Каспийское море.
До слияния с рекой Араз, площадь Куры составляет 86 тысяч км2. Араз является самым крупным правым притоком Куры. Река берет начало на территории Турции на Бингольском хребте, с высоты 3300 метров. 364 км общей протяженности реки (1072 км) проходит по территории Турции. Река Араз составляет границу между Азербайджаном, Турцией и Ираном. Последние 80 км реки протекают по территории Азербайджана и на территории Сабирабадского района впадают в Куру.
Кура и Араз по климатическим особенностям входят в группу рек, составляющих пояса весной за счет снега и дождя, осенью — дождевых вод.
На годовой сток рек Азербайджана в значительной степени влияют атмосферные процессы. Интенсивный рост температуры с января по март становится причиной таяния снегов на высоте 1500 метров. В апреле-мае, в результате дождей, процесс таяния снегов усиливается. На более высоких отметках (2500-3000 метро) интенсивное таяние снегов начинается в апреле-мае и завершается в конце июня. Снежный покров оказывает влияние на водный режим рек и в летние месяцы. Так, впитавшийся в землю-грунт (инфильтрированный) снег вновь выводит воды на поверхность и повышает уровень воды в маловодных реках. Большая часть запаса влажности в Талышской зоне — это дожди, выпадающие в холодной половине года. Реки Азербайджана летом бывают маловодными. Иногда ливневые дожди в июле-августе образуют потопы, наносят значительный ущерб хозяйству. Сильные потопы наблюдаются в реках юго-западных возвышенностей Зангезурского хребта Большого Кавказа. Большая часть стока в реках Большого и Малого Кавказа проходит в жаркое, а в талышских реках — в холодное время года. Основной сток (60-80%) приходится на реки жаркого периода. Подобное неравномерное распределение стока в течение года затрудняет его использование в хозяйственном плане. В целом, по особенностям водного режима, реки Азербайджана делятся на 2 группы: многоводный и потопный режим; потопный режим. К рекам потопного режима относятся реки Лянкяранской природной зоны, Гобустана и временно протекающие реки. В других реках фаза водного режима многоводная.
Под влиянием сложности рельефа и других природных факторов, сток распределен неравномерно. На территории модуль стока увеличивается по высоте. Однако этот рост до определенной отметки: на северо-восточной возвышенности Большого Кавказа — 2800 метров, южной возвышенности — 2000-2200 метров, на Малом Кавказе — 2200-2400 метров. Выше указанных отметок модуль стока уменьшается. По орографическим особенностям, на Талышском участке есть два противоречия между стоком и средней высотой. На Талышском хребте модуль стока уменьшается по высоте, а в Пештесарком и Буроварском хребтах увеличивается.
Многоводные реки Азербайджанской Республики находятся на южной возвышенности Большого Кавказа. Здесь среднегодовой модуль стока составляет 45 г/сек. км2. Сток модуля в сторону Алазан-Айричайской впадины (Алазан-Хафтаранская долина) уменьшается на 5 г/сек. км2. На северо-восточной возвышенности Большого Кавказа среднегодовой модуль стока больше 18-20 г/сек. км2. Рост модуля стока по высоте здесь относительно равный. Интенсивный рост модуля стока наблюдается на участке между Боковым и Главным Кавказским хребтами (верхние стоки Гусар, Гудьял, Вяльвяля и других рек). На данном участке среднегодовой модуль стока меняется между 10-20 г/сек. км2. Сток рек, берущих начало с Бокового хребта, отличается от рек, начинающихся с Главного Кавказского хребта. Здесь модуль стока резко увеличивается, его среднегодовой модуль на высоте 1000-2000 метров меняется между 6-18 г/сек. км2. Это связано с выпадением атмосферных осадок. Сток от Главного Кавказского хребта в сторону Каспийского моря постепенно уменьшается (до 0,5 г/сек. км2).
Распределение стока на Малом Кавказе, в сравнении с Большим Кавказом, носит более сложный характер. Это объясняется сложностью орографии и различной направленностью горного хребта. Самое большое количество стока наблюдается в реках, берущих начало с гор Гамыш и Гапыджыг. Здесь модуль стока составляет более 28 г/сек. км2. Атмосферные осадки на некоторых участках Карабахского горного плато теряются среди пористых почв и превращает район в безводное пространство, в некоторых местах выходит на поверхность в виде ручья и увеличивает водные ресурсы рек. В этом плане наиболее характерны верхние стоки рек Тертер, Акери и других, они питаются за счет грунтовых вод и это составляет 70-80% объема их среднегодового стока. На юго-востоке Малого Кавказа (бассейны рек, берущих начало с Карабахского хребта) модуль стока составляет 0,8-22 г/сек. км2, в Нахчыванской АР меняется до 0,5-10 г/сек. км2. Модуль стока в Приаразской равнине уменьшается до 0,5 г/сек. км2. На Талышском участке модуль стока увеличивается с севера на юг и с запада на восток. Максимальное количество стока (25 г/сек. км2) на территории центральных частей бассейнов рек Тангяруд и Астара, минимальное (0,5-0,8 г/сек. км2) наблюдается не территории, севернее реки Виляш, а также в устье рек Лянкяран и Виляш. Маловодными участками Азербайджанской Республики являются Гобустан, Нахчыванская АР и Кура-Аразская низменность.
Реки Азербайджанской Республики несут в себе много материалов, что является результатом процесса вымывания в бассейнах рек. Реки Азербайджанской Республики самые крупные по показателю мутности. Количество среднегодовой степени мутности меняется по территории от 0,07 и 9,8 кг/м3 . Минимум данного показателя наблюдается на Карабахских горных плато, максимум — на южной возвышенности Большого Кавказа. Самое интенсивное вымывание поверхности наблюдается на южной возвышенности Большого Кавказа (1000-6800 т/км2), слабое — в Карабахских степях (5-10 т/км2). На водозаборных участках Большого Кавказа интенсивность вымывания поверхности (0,53 мм/г) в 13 раз превосходит аналогичные показатели на Малом Кавказе (0,03мм/г) и Талыше (0,04 мм/г).
Водные ресурсы рек и их использование.
Многолетние средние водные запасы рек Азербайджанской Республики составляют 10,3 млрд. м3. Данный показатель, вместе с поступающими на территорию страны из соседних государств водными ресурсами (20,6 млрд. м3) составляет 30,9 млрд. м3. На каждый квадратный километр территории Азербайджана приходится 90 тыс. м3 водных ресурсов. Количество воды на душу населения равно 1270 млрд. м3. Большая часть водных ресурсов приходится на бассейн реки Куры. Неравномерное распределение водных ресурсов в течение года и по территории значительно затрудняет ее пользование, не обеспечивает ежегодно возрастающую потребность в воде. Такое положение требует регулирования стока рек. В настоящее время в республике в 60 водохранилищах объемом 1 млн. м3 каждый собрано около 21 млрд. м3 воды. Эти воды используется по особому назначению (орошение, водное снабжение, промышленность, рыболовство и др.). В обеспечении спроса на воду привлекает внимание создание каскада водохранилищ Средней Куры. Принимаются серьезные меры для сохранения чистоты ограниченных на сегодня водных ресурсов и борьбы с загрязнением ее от промышленных и коммунальных отходов.
Каналы.
В Азербайджанской Республике каналы, в основном, используются для орошения. Общая протяженность оросительных каналов составляет 47058,8 км. Из них 8580,3 км межхозяйственные, 38478,5 км — внутрихозяйственные каналы. В течение года из оросительных источников посредством каналов с целью орошения забирается до 11 млрд. м3 воды. Общая площадь орошаемых в республике земель составляет 1,4 млн. гектаров (1988).