Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra ölkənin hüquq sistemində köklü islahatlar aparılmışdır. Azərbaycan xalqının milli, mədəni və tarixi ənənələrinə söykənərək həqiqi demokratik cəmiyyət yaradılmasına xidmət edən bu islahatlar ilk növbədə insan hüquqlarının daha etibarlı təmin edilməsinə yönəlmişdir. Ölkənin 1995-ci ildə demokratik dəyərlər və prinsiplərə uyğun hazırlanmış və ümumxalq səsverməsi ilə qəbul edilmiş ilk demokratik Konstitusiyasının müddəalarının üçdə biri insan hüquq və azadlıqlarına həsr edilmiş, hakimiyyət bölgüsü prinsipi təsbit edilmişdir. Beynəlxalq ekspertlər tərəfindən dünyanın demokratik konstitusiyalarından biri kimi qiymətləndirilən bu Konstitusiya Azərbaycanda demokratik quruluşun və hüquqi dövlətin möhkəm təməlini qoymuş, hüquqi islahatların aparılmasına zəmin yaratmışdır.
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılmış məhkəmə-hüquq islahatı nəticəsində keçmiş sovetlər birliyindən miras qalmış ölkənin hüquq sistemi demokratik prinsiplər əsasında tamamilə yenidən qurulmuşdur.
İslahatlara uyğun olaraq yeni mütərəqqi qanunlar, o cümlədən "Konstitusiya məhkəməsi haqqında", "Məhkəmələr və hakimlər haqqında", "Prokurorluq haqqında", "Polis haqqında", "Əməliyyat-axtarış fəaliyyəti haqqında" və digər qanunlar, əvvəlkilərdən prinsipcə köklü surətdə fərqlənən Mülki və Mülki-Prosessual, Cinayət və Cinayət-Prosessual, Cəzaların İcrası və s. məcəllələr qəbul edilmişdir. Bütün bu qanunlar demokratik prinsiplər və beynəlxalq hüquq normalarının tələblərinə uyğun hazırlanmış və beynəlxalq ekspertlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir.
Hüquq sistemi islahatı nəticəsində ölkədə birinci instansiya, apellyasiya və kassasiya instansiyalarından ibarət yeni üç pilləli müstəqil məhkəmə sistemi yaradılmışdır.
Ölkəmizdə məhkəmə sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində tədbirlərin görülməsi daim gündəmdə saxlanılır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev məhkəmə sisteminin müasirləşdirilməsi barədə 19 yanvar 2006-cı il tarixli fərman imzalamış, məhkəmə islahatı keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçmişdir.
Son illər ədalət mühakiməsinin səmərəliliyinin artırılması, əhalinin məhkəmələrə müraciət etmək imkanlarının asanlaşdırılması və ölkə regionlarının inkişafı məqsədi ilə yeni məhkəmələr, o cümlədən regionlarda yeni apellyasiya məhkəmələri yaradılmış, hakimlərin sayı 2 dəfə artırılmış, məhkəmə aparatlarının strukturu təkmilləşdirilmişdir. Ədliyyə Akademiyası yaradılaraq fəaliyyətə başlamışdır.
Hazırda Azərbaycan Respublikasında birinci instansiya məhkəməsi kimi rayon (şəhər) məhkəmələri, ərazi yurisdiksiyası üzrə fəaliyyət göstərən hərbi, yerli inzibati-iqtisadi və ağır cinayətlər məhkəmələri fəaliyyət göstərir.
Yeni məhkəmə sisteminə müvafiq olaraq ölkənin 6 regionunda apellyasiya məhkəmələri fəaliyyət göstərir. Apellyasiya məhkəmələri 4 kollegiyadan - mülki, cinayət, hərbi və inzibati-iqtisadi kollegiyalardan ibarət olmaqla müvafiq ərazi yurisdiksiyası üzrə fəaliyyət göstərir. Azərbaycan Respublikasının məhkəmə sisteminə daxil olan Naxçıvan MR məhkəmələrinin təşkilində muxtar respublikanın ölkənin əsas ərazisindən kənarda yerləşməklə təcavüzkar Ermənistan Respublikası tərəfindən blokadada saxlanılması nəzərə alınmışdır. Belə ki, Naxçıvan MR Ali Məhkəməsi muxtar respublika məhkəmələrinə münasibətdə apellyasiya instansiyasıdır. Naxçıvan MR Ali Məhkəməsinin qərarlarına isə kassasiya qaydasında Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsi tərəfindən baxılır.
Kassasiya instansiyası məhkəməsi olan Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsinin tərkibində 4 məhkəmə kollegiyası - Mülki, Cinayət, Hərbi və İnzibati-iqtisadi məhkəmə kollegiyaları vardır. Ali Məhkəmə tərəfindən apellyasiya məhkəmələrinin qərarlarına kassasiya qaydasında baxılır.
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsi ölkənin ali konstitusiya ədalət mühakiməsi orqanı olmaqla Azərbaycan Konstitusiyasının aliliyini təmin edir. Eyni zamanda, ölkəmizdə aparılan islahatlar çərçivəsində qəbul edilmiş "Konstitusiya Məhkəməsi haqqında" 23 dekabr .2003-cü il tarixli qanuna əsasən pozulmuş hüquq və azadlıqların bərpası ilə bağlı vətəndaşların birbaşa Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət etmək hüququnun həyata keçirilməsi mexanizmi müəyyən edilmişdir.
Ədalət mühakiməsinin səmərəliliyinin artırılması üzrə tədbirlər çərçivəsində Avropa Şurası ilə səmərəli əməkdaşlıq şəraitində hazırlanaraq qəbul edilmiş "Məhkəmələr və hakimlər haqqında" qanuna müvafiq dəyişikliklər barədə və "Məhkəmə-Hüquq Şurası haqqında" qanunlar xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Yeni qanunvericiliklə hakimlərin immunitetinə və səlahiyyət müddətlərinə yenidən baxılmış, hakim vəzifəsinə müddətsiz təyinat müəyyən olunmuş, onların intizam məsuliyyəti məsələləri bilavasitə Məhkəmə-Hüquq Şurasının səlahiyyətinə aid edilmiş, hakim vəzifələrinə namizədlərin seçilməsi üçün yeni qurum - Hakimlərin Seçki Komitəsi yaradılmışdır.
Hakim seçkilərinə dair yeni qaydalara əsasən hakim olmaq üçün ilk dəfə olaraq 2005-ci ildən çoxmərhələli prosedurlarla, test üsulu ilə, habelə yazılı və şifahi imtahanlar keçirilmiş, hakimliyə namizədlər üçün uzunmüddətli tədris kursları təşkil olunmuş və bu kurslara yüksək məhkəmə hakimləri, görkəmli alimlər, zəngin biliyə və təcrübəyə malik şəxslər, habelə nüfuzlu xarici ölkələrin, o cümlədən Türkiyənin mütəxəssisləri, Avropa Şurasının insan hüquqları üzrə komissarı, Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin hakimləri, Avropa Ümumi Hüquq Mərkəzinin, ABACEELI-nin ekspertləri cəlb olunmuşlar.

After Azerbaijan gained independence, fundamental reforms were carried out in the legal system of the country. These reforms, which serve to create a truly democratic society based on the national, cultural, and historical traditions of the Azerbaijani people, are primarily aimed at ensuring human rights more reliably. One-third of the provisions of the first democratic Constitution of the country, developed in 1995 in accordance with democratic values and principles and adopted by popular vote, were devoted to human rights and freedoms, the principle of separation of powers was established. Considered by international experts as one of the democratic constitutions of the world, this Constitution laid a solid foundation of the democratic system and legal state in Azerbaijan and paved the way for carrying out legal reforms.
As a result of the judicial-legal reform conducted under the leadership of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, the legal system of the country inherited from the former Soviet Union has been completely reconstructed on the basis of democratic principles.
In accordance with the reforms, new progressive laws, including the laws "on Constitutional Court", "on Courts and Judges", "On Prosecutor's Office", "on Police", "on Operational-search activity" and others, which are fundamentally different from the previous ones: Civil and Civil Procedure, Criminal and Criminal Procedure, execution of sentences, etc. codes have been adopted. All these laws were developed in accordance with the requirements of democratic principles and norms of international law and were highly appreciated by international experts.
As a result of the reform of the legal system, a new three-tier independent judicial system consisting of First Instance, appellate, and Cassation instances was established in the country.
Measures to improve the judicial system in our country are always kept on the agenda. The president of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev signed the decree on modernization of the judicial system dated January 19, 2006, and the judicial reform has reached a qualitatively new stage.
In recent years, new courts, including new courts of Appeal have been established, the number of judges has been increased 2 times, the structure of the court apparatus has been improved in order to increase the efficiency of Justice, facilitate the access of the population to the courts and develop the country's regions. The Academy of justice was established and started its activity.
At present, district (city) courts operate as a court of First Instance in the Republic of Azerbaijan, military, local administrative-economic, and grave crimes courts operating under territorial jurisdiction.
In accordance with the new judicial system, courts of Appeal operate in 6 regions of the country. The courts of Appeal consist of 4 boards — civil, criminal, military, and administrative-economic boards and operate under the relevant territorial jurisdiction. In the organization of the courts of Nakhchivan AR included in the judicial system of the Republic of Azerbaijan, it was taken into account that the autonomous republic is located outside the main territory of the country and is kept under blockade by the aggressive Republic of Armenia. The Supreme Court of Nakhchivan AR is the appellate instance in relation to the courts of the autonomous republic. Decisions of the Supreme Court of Nakhchivan AR are considered by the Supreme Court of the Republic of Azerbaijan in the Cassation procedure.
There are 4 judicial boards — Civil, Criminal, Military, and Administrative-Economic boards within the Supreme Court of the Republic of Azerbaijan, which is the court of Cassation instance. The decisions of the appellate courts are considered by the Supreme Court in Cassation procedure.
The Constitutional Court of the Republic of Azerbaijan, being the supreme body of constitutional justice of the country, ensures the supremacy of the Constitution of Azerbaijan. At the same time, December 23 "on the Constitutional Court", adopted within the framework of the reforms carried out in our country. According to the law of 2003, the mechanism for exercising the right of citizens to appeal directly to the Constitutional Court in connection with the restoration of violated rights and Freedoms was established.
The relevant amendments to the law "on courts and judges" and the laws "on Judicial-Legal Council" adopted in the framework of measures to increase the efficiency of justice in the conditions of effective cooperation with the Council of Europe are of particular importance.
The immunities and terms of office of judges were revised by the new legislation, indefinite appointment of judges was determined, disciplinary responsibility issues were directly related to the competence of the Judicial — Legal Council, a new body was created for the selection of candidates for the positions of judges.
According to the new rules on Judge elections, for the first time in 2005, multi-stage procedures, test methods, as well as written and oral exams were held, long-term training courses were organized for candidates to judge, High Court judges, prominent scholars, persons with rich knowledge and experience, as well as experts from influential foreign countries, including Turkey, Council of Europe Commissioner for Human Rights, judges of the European Court of human rights, experts of the European Center for General Law and ABACEELI were involved in these courses.