Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra ölkənin hüquq sistemində köklü islahatlar aparılmışdır. Azərbaycan xalqının milli, mədəni və tarixi ənənələrinə söykənərək həqiqi demokratik cəmiyyət yaradılmasına xidmət edən bu islahatlar ilk növbədə insan hüquqlarının daha etibarlı təmin edilməsinə yönəlmişdir. Ölkənin 1995-ci ildə demokratik dəyərlər və prinsiplərə uyğun hazırlanmış və ümumxalq səsverməsi ilə qəbul edilmiş ilk demokratik Konstitusiyasının müddəalarının üçdə biri insan hüquq və azadlıqlarına həsr edilmiş, hakimiyyət bölgüsü prinsipi təsbit edilmişdir. Beynəlxalq ekspertlər tərəfindən dünyanın demokratik konstitusiyalarından biri kimi qiymətləndirilən bu Konstitusiya Azərbaycanda demokratik quruluşun və hüquqi dövlətin möhkəm təməlini qoymuş, hüquqi islahatların aparılmasına zəmin yaratmışdır.
Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılmış məhkəmə-hüquq islahatı nəticəsində keçmiş sovetlər birliyindən miras qalmış ölkənin hüquq sistemi demokratik prinsiplər əsasında tamamilə yenidən qurulmuşdur.
İslahatlara uyğun olaraq yeni mütərəqqi qanunlar, o cümlədən "Konstitusiya məhkəməsi haqqında", "Məhkəmələr və hakimlər haqqında", "Prokurorluq haqqında", "Polis haqqında", "Əməliyyat-axtarış fəaliyyəti haqqında" və digər qanunlar, əvvəlkilərdən prinsipcə köklü surətdə fərqlənən Mülki və Mülki-Prosessual, Cinayət və Cinayət-Prosessual, Cəzaların İcrası və s. məcəllələr qəbul edilmişdir. Bütün bu qanunlar demokratik prinsiplər və beynəlxalq hüquq normalarının tələblərinə uyğun hazırlanmış və beynəlxalq ekspertlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir.
Hüquq sistemi islahatı nəticəsində ölkədə birinci instansiya, apellyasiya və kassasiya instansiyalarından ibarət yeni üç pilləli müstəqil məhkəmə sistemi yaradılmışdır.
Ölkəmizdə məhkəmə sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində tədbirlərin görülməsi daim gündəmdə saxlanılır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev məhkəmə sisteminin müasirləşdirilməsi barədə 19 yanvar 2006-cı il tarixli fərman imzalamış, məhkəmə islahatı keyfiyyətcə yeni mərhələyə keçmişdir.
Son illər ədalət mühakiməsinin səmərəliliyinin artırılması, əhalinin məhkəmələrə müraciət etmək imkanlarının asanlaşdırılması və ölkə regionlarının inkişafı məqsədi ilə yeni məhkəmələr, o cümlədən regionlarda yeni apellyasiya məhkəmələri yaradılmış, hakimlərin sayı 2 dəfə artırılmış, məhkəmə aparatlarının strukturu təkmilləşdirilmişdir. Ədliyyə Akademiyası yaradılaraq fəaliyyətə başlamışdır.
Hazırda Azərbaycan Respublikasında birinci instansiya məhkəməsi kimi rayon (şəhər) məhkəmələri, ərazi yurisdiksiyası üzrə fəaliyyət göstərən hərbi, yerli inzibati-iqtisadi və ağır cinayətlər məhkəmələri fəaliyyət göstərir.
Yeni məhkəmə sisteminə müvafiq olaraq ölkənin 6 regionunda apellyasiya məhkəmələri fəaliyyət göstərir. Apellyasiya məhkəmələri 4 kollegiyadan - mülki, cinayət, hərbi və inzibati-iqtisadi kollegiyalardan ibarət olmaqla müvafiq ərazi yurisdiksiyası üzrə fəaliyyət göstərir. Azərbaycan Respublikasının məhkəmə sisteminə daxil olan Naxçıvan MR məhkəmələrinin təşkilində muxtar respublikanın ölkənin əsas ərazisindən kənarda yerləşməklə təcavüzkar Ermənistan Respublikası tərəfindən blokadada saxlanılması nəzərə alınmışdır. Belə ki, Naxçıvan MR Ali Məhkəməsi muxtar respublika məhkəmələrinə münasibətdə apellyasiya instansiyasıdır. Naxçıvan MR Ali Məhkəməsinin qərarlarına isə kassasiya qaydasında Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsi tərəfindən baxılır.
Kassasiya instansiyası məhkəməsi olan Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsinin tərkibində 4 məhkəmə kollegiyası - Mülki, Cinayət, Hərbi və İnzibati-iqtisadi məhkəmə kollegiyaları vardır. Ali Məhkəmə tərəfindən apellyasiya məhkəmələrinin qərarlarına kassasiya qaydasında baxılır.
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsi ölkənin ali konstitusiya ədalət mühakiməsi orqanı olmaqla Azərbaycan Konstitusiyasının aliliyini təmin edir. Eyni zamanda, ölkəmizdə aparılan islahatlar çərçivəsində qəbul edilmiş "Konstitusiya Məhkəməsi haqqında" 23 dekabr .2003-cü il tarixli qanuna əsasən pozulmuş hüquq və azadlıqların bərpası ilə bağlı vətəndaşların birbaşa Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət etmək hüququnun həyata keçirilməsi mexanizmi müəyyən edilmişdir.
Ədalət mühakiməsinin səmərəliliyinin artırılması üzrə tədbirlər çərçivəsində Avropa Şurası ilə səmərəli əməkdaşlıq şəraitində hazırlanaraq qəbul edilmiş "Məhkəmələr və hakimlər haqqında" qanuna müvafiq dəyişikliklər barədə və "Məhkəmə-Hüquq Şurası haqqında" qanunlar xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Yeni qanunvericiliklə hakimlərin immunitetinə və səlahiyyət müddətlərinə yenidən baxılmış, hakim vəzifəsinə müddətsiz təyinat müəyyən olunmuş, onların intizam məsuliyyəti məsələləri bilavasitə Məhkəmə-Hüquq Şurasının səlahiyyətinə aid edilmiş, hakim vəzifələrinə namizədlərin seçilməsi üçün yeni qurum - Hakimlərin Seçki Komitəsi yaradılmışdır.
Hakim seçkilərinə dair yeni qaydalara əsasən hakim olmaq üçün ilk dəfə olaraq 2005-ci ildən çoxmərhələli prosedurlarla, test üsulu ilə, habelə yazılı və şifahi imtahanlar keçirilmiş, hakimliyə namizədlər üçün uzunmüddətli tədris kursları təşkil olunmuş və bu kurslara yüksək məhkəmə hakimləri, görkəmli alimlər, zəngin biliyə və təcrübəyə malik şəxslər, habelə nüfuzlu xarici ölkələrin, o cümlədən Türkiyənin mütəxəssisləri, Avropa Şurasının insan hüquqları üzrə komissarı, Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin hakimləri, Avropa Ümumi Hüquq Mərkəzinin, ABACEELI-nin ekspertləri cəlb olunmuşlar.

После обретения Азербайджаном независимости в правовой системе страны были проведены основательные реформы. Эти реформы, которые служат построению подлинно демократического общества, опирающегося на национальные, культурные и исторические традиции азербайджанского народа, в первую очередь направлены на обеспечение более надежной защиты прав человека. Одна треть положений Конституции страны, разработанной в 1995 году в соответствии с демократическими ценностями и принципами и принятой всенародным голосованием, посвящена правам и свободам человека; был установлен принцип разделения властей. Эта Конституция, оцененная международными экспертами как одна из демократических конституций мира, заложила прочную основу демократического устройства и правового государства, создала почву для проведения правовых реформ.
В результате проведенных под руководством общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева судебно-правовых реформ,, правовая система страны, унаследованная от бывшего Советского Союза, была полностью перестроена в соответствии с демократическими принципами.
В соответствии с изменениями были приняты соответствующие современным требованиям новые законы, в том числе законы «О Конституционном суде», «О судах и судьях», «О прокуратуре», «О полиции», «Об оперативно-розыскной деятельности» и др,  Гражданский, Гражданско-процессуальный, Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы, кардинально отличающиеся от прежних. Все они были разработаны в соответствии с требованиями демократических принципов и норм международного права и высоко оценены международными экспертами.
В результате реформ правовой системы в стране была создана трехступенчатая независимая судебная система, состоящая из первой инстанции, апелляционной и кассационной инстанций.
Принятие мер по совершенствованию судебной системы в нашей стране всегда стоит на повестке дня.19 января 2006 года Президент Азербайджанской Республики  Ильхам Алиев подписал Указ о модернизации судебной системы, и судебная реформа вступила в качественно новый этап.
В последние годы в целях повышения эффективности правосудия, облегчения доступа населения к суду и развития регионов страны были созданы новые суды, в том числе региональные апелляционные суды, усовершенствована структура судебных аппаратов, число судей было увеличено вдвое. Была создана и приступила к деятельности Академия юстиции.
В настоящее время в Азербайджанской Республике в качестве судов первой инстанции действуют районные (городские) суды, военные суды местной юрисдикции, местные административно-экономические и суды тяжкого преступления.
Согласно новой судебной системе, в 6 регионах страны действуют апелляционные суды.  Апелляционные суды состоят из 4 коллегий — гражданских, уголовных, военных и административно-экономических советов, действующих в соответствующей юрисдикции. В организации входящих в состав судебной системы Азербайджанской Республики судов Нахчыванской Автономной Республики была принята во внимание блокада республики агрессорской Арменией. Таким образом, Верховный Суд Нахчыванской Автономной Республики является судом апелляционной инстанции по отношению к другим судам автономной республики. Решения Верховного Суда Нахчыванской АР рассматриваются Верховным Судом Азербайджанской Республики в кассационном порядке.
Верховный суд Азербайджанской Республики как суд кассационной инстанции  имеет 4 судебные коллегии — Гражданскую, Уголовную, Военную и Административно-Экономическую судебную коллегию. Верховный суд рассматривает решения апелляционных судов в кассационном порядке.
Конституционный суд Азербайджанской Республики, являясь высшим конституционным органом правосудия страны, обеспечивает верховенство Конституции Азербайджана. В то же время, в рамках проведенных в нашей стране реформ, в соответствии с законом «О Конституционном суде» от 23 декабря 2003 года был определен  механизм обращения граждан непосредственно к Конституционному суду в отношении восстановления нарушенных прав и свобод.
Поправки к закону «О судах и судьях» и закон «О судебно-правовом совете», разработанные и принятые в условиях плодотворного сотрудничества с Советом Европы в рамках мероприятий по повышению эффективности правосудия имеют особое значение.
Новое законодательство регулирует неприкосновенность судей и сроки их полномочий, а также определяет срок назначения на должность судьи.  Дисциплинарная ответственность судей возложена на полномочия Судебно-правового совета, а новый орган — судьи Отборочный комитет создан для избрания кандидатов на должности судей.
Согласно новым правилам отбора судей, с 2005 года были разработаны многоступенчатые процедуры, включая тестирование, письменные и устные экзамены, организованы долгосрочные учебные курсы для кандидатов на судейские должности. Ряд высших судей, выдающихся ученых, личностей, обладающих богатыми знаниями и практикой, экспертов из разных стран, включая Турцию; Комиссар Совета Европы по правам человека, судьи Европейского суда по правам человека, специалисты Американской Ассоциации юристов приняли участие в этих курсах.