Bəşər sivilizasiyasının ilkin meydana gəlmiş ərazilərindən biri də Azərbaycandır. İlk növbədə buna səbəb insanların yaşaması üçün mülayim və münasib təbii şərait olmuşdur. Ərazidə aparılmış arxeoloji qazıntıların nəticələri göstərmişdir ki, Azərbaycanda yaşamış qədim insanlar tarix boyu şərəfli yaradıcılıq yolu keçərək çoxsaylı mədəniyyət əsərləri yaratmışlar və onlardan biri də memarlıqdır.
Memarlıq tarixdir — insanlıq tarixi. Bu tarixin başlanğıcı ibtidai insanların yaşadığı təbii mağaralardan başlayır. Azərbaycan ərazisində belə mağaraların sayı olduqca çoxdur. Böyük və Kiçik Qafqaz dağlarının ətəklərində, Talış dağlarında, Naxçıvan MR-da, Zəngilan, Kəlbəcər, Gədəbəy, Xanlar, Şamaxı və nəhayət Füzuli rayonu ərazisində aşkar edilmiş Azıx mağarası buna misal ola bilər. Belə mağaralarda aparılmış tədqiqatlar göstərir ki, burada yaşamış ibtidai insanlar 1,5 milyon il öncə, yaşayışlarını mağaralardakı şəraitə uyğunlaşdırmaq məcburiyyətində qalsalar da sonralar şüurun inkişafı və bəzi əmək və inşaat alətlərinin yaranması ilə əlaqədar olaraq onlar yaşadıqları təbii mağaraları öz yaşayış tərzlərinə uyğunlaşdırmağa çalışmışlar. Mağaranın ortasında yandırılmış ocaq tüstüsünü xaric etmək üçün tavandan deşik (baca) açılması, yaxud müəyyən lazımi ləvazimatların saxlanması üçün mağaranın daxili divar səthində xüsusi oyuqların açılması buna əyani sübutdur. İbtidai insanların təbii mağaralar üzərində apardıqları belə yenidənqurma işləri sonrakı dövrlərdə süni mağaraların yaranması ilə nəticələnmişdir. Təbii mağaralar kimi bir neçə küyüldən ibarət olan süni mağaralar da yer səthindən xeyli hündür məsafədə dik qayalar və dağ döşündə düzəldilmişdir. Azərbaycan ərazisində süni mağaralara Böyük Qafqaz dağlarının cənub-şərq ətəklərində, Kiçik Qafqaz dağlarında, Qubadlı rayonunda Bərguşad, Əkərə çayları vadilərində, Şirvan regionunda Mərəzə, Sündi və Dərəkənd yaxınlığında, eləcə də cənub əyalətlərində qədim Manna və Midiya dövlətlərinə mənsub olan ərazilərində də təsadüf edilmişdir. Harada tikilməsindən asılı olmayaraq, özlərini müdafiə etmək məqsədi ilə insanlar süni mağara tipli evlərin bir qayda olaraq yer səthindən xeyli hündür məsafələrdə düzəldirdilər. Lakin sonralar inşaat tipinin, konkret olaraq daş hörgüsü meydana çıxdıqdan sonra süni mağaralarda əvvəl azacıq sonralar isə tədricən ciddi dəyişikliklər baş verdi. Daş hörgüsünün meydana çıxması nəticəsində yeni tipli qazma və yarımqazma binalar inşa edilmyə başladı. Belə binalar adətən dağların və yamacların döşündə inşa olunmuşdur. Hələ hörgü işinə o qədər mükəmməl yiyələnməyən və mənzili lazımi səviyyədə qızdırmağa malik olmayan ibtidai insanlar evlərinin yarı hissəsini yeraltı küyl şəkildə quraşdıraraq yalnız onun yer yüstünə çıxan hissəsini — dəhlizini təbii daşlarla eyvan şəklində hörüb özlərini dəyişən təbiətin isti-soyuğundan qorumuşdur. Elmi mənbələrdə belə binaların hələ Midiya dövründən çox-çox öncə meydana çıxması və Midiya dövründə geniş yayıldığı qeyd olunur.
Mağara tipli yaşayış binalarının sonrakı inkişaf mərhələlərində daş hörgüdən əvvəllər küyülün ön və yan divarlarında sonra isə arxa tərəfində istifadə olunmuşdur. Tədricən mənzil divarlarının daş hörgü ilə əvəz olunması və insanların bu hörgü ilə bağlı inşaat mədəniyyətinin təkmilləşməsi binaların qazma və yarımqazma formasından yerüstü inşasına gətirib çıxarmışdır.
Öz başlanğıcını süni mağaralardan almış belə binalar uzun bir tarixi inkişaf prosesi keçmiş və memarlıq tarixində "Qaradan" adı ilə məşhurlaşmışdır. Azərbaycan ərazisi müxtəlif təbii-coğrafi şəraitə və iqlim qurşaqlarına malik olduğu üçün burada inşa edilmiş qaradanlar da tədricən yerli iqlim şəraitinə uyğunlaşdırılaraq müxtəlif memarlıq-planlaşdırma xüsusiyyətlərinə malik olmuşdur. Adətən belə evlərdə insanlara məxsus olan ev heyvanları da saxlanılırdı. Tarixi məlumatlara görə Azərbaycanda qaradanlardan XX yüzilliyin əvvəllərinə qədər istifadə edilmişdir.
Qobustanda aşkar edilmiş ən qədim yaşayış yerləri (mağaralar, müxtəlif primitiv sığınacaqlar və s.) ilə yanaşı, meqalit memarlıq abidələri-kromlexlər, menhirlər (çoban daşı), dolmenlər və siklop tikililəri geniş yayılmışdı.
Hündür daşlardan quraşdırılmış bu qurğular el arasında "qalaça", yaxud "hörükdaş" adlanır. Naxçıvan şəhərinin yaxınlığındakı Çalxanqala (Tunc dövrü) və Arpaçay sahilindəki Qaratəpə divarındakı Oğlanqala (e.ə. II-I minilliklər) müdafiə tikililəri siklop tikililərə aid edilir. Güney Azərbaycanın ərazisində, Araz yaxınlığında da qala tikililəri (Bastam, Danalı, Qalaoğlu və s.) aşkar edilmişdir.
Azərbaycan ərazisində Manna dövlətinin təşəkkülü (e.ə. IX-VII yüzillər), daha sonralar güneydə Atropatena dövlətinin yaranması ilə bağlı şəhərlər əmələ gəlmiş, müdafiə tikililəri, əzəmətli qala divarları inşa edilmişdi. Həsənli rayonundakı abidələr kompleksi,
eləcə də Urmiya gölü sahilindəki qayalarda çapılmış sərdabələrin tədqiqi göstərir ki, VII yüzildən eyvanlı mənzil tipi təşəkkül tapmışdı. Həmin dövrün digər memarlıq qurğularından yeganə dini tikili olan od mehrabları (müqəddəs odun saxlandığı yer) dövrümüzədək gəlib çatmışdır. Bu dövrdə yaranmış memarlıq tipləri Azərbaycan memarlığının sonrakı inkişafına, eləcə də Əhəmənilər dövründə İranın və ön Asiyanın digər ölkələrinin memarlığına əhəmiyyətli təsir göstərmişdir. Atəşpərəstliyin yayılması ilə bağlı yaranan ibadətgahlar (atəşgədələr) islamdan öncə tikilmiş əsas dini binalar olmuşdur.
Qafqaz Albaniyası dövründə (e.ə. IV yüzil - eramızın VII yüzili) şəhərsalma sahəsində mühüm addımlar atılmışdır. Qəbələ şəhəhərinin möhkəm qala divarları, saxsı borularından çəkilmiş su kəməri, Dəmirqapı (Dərbənd) keçidində daşdan tikilmiş müdafiə sistemi ("uzun divarlar"), Çıraqqala (VI yüzil), Ləkit kəndindəki dairəvi xristian məbədi (V-VI yüzillər), Qum kəndindəki bazilika (təqribən VI yüzil), Mingəçevirdəki məbədlər kompleksi (VII yüzil) və s. bu şəhərsalma mədəniyyətinin yüksək səviyyəsini göstərir. Sasanilər dövrü memarlıq abidələrindən müdafiə tikililəri özəlliklə diqqəti cəlb edir. Xəzər dənizinin sahilindən başlayaraq, Babadağın ətəyində qurtaran Gilgilçay səddi və indiki Dəvəçi rayonu ərazisində yerləşən Beşbarmaq dağından başlayıb, Xəzərin sahillərinə qədər uzanan Beşbarmaq səddi Azərbaycanda istehkam tikililərinin inkişafı haqqında geniş təsəvvür yaradır.
Ərəb istilasından (VII yüzil) sonra Azərbaycanda islam dininin yayılması ilə bağlı memarlığın da inkişaf yönü dəyişdi. Memarlıqda yeni tipli binaların — məscid, mədrəsə, türbə, karvansara və s. tikilməsi əsas xətt oldu. Bərdə, Ərdəbil, Marağa, Urmiya, Şamaxı, Şəmkur (Şəmkir), Şabran, Beyləqan, Gəncə və Naxçıvan bu dövrdə Azərbaycanın ən önəmli şəhərləri idi. Şamaxı, Gəncə və Beyləqanın böyük şəhərlərə çevrilməsi də məhz bu dövrə aiddir.
Bu dövrdə islam dini ilə bağlı tikililərlə yanaşı, Qafqaz Albaniyasının bəzi əyalətlərində xristian məbədləri, müdafiə istehkamları inşa edilirdi. Bunlardan indiki İsmayıllı rayonu ərazisində salınmış Cavanşir qalası (təqribən VII yüzil) və Qazax rayonunun Yuxarı Əskipara kəndi yaxınlığındakı qala kompleksi (V-VIII yüzillər) diqqəti özəlliklə cəlb edir.
Ümumiyyətlə, islamdan öncəki və sonrakı dövrlərdə Azərbaycan ərazisində inşa edilmiş alban tikililəri memarlığın inkişafında önəmli rol oynamışdır. Bu abidələrdən Zaqatala rayonundakı Paşan və Muxax kəndlərində IV-V yüzillərə aid tikili qalıqları, Şəki rayonunun Böyük Gəldək kəndində Govurqala (VI yüzil), Qəbələ rayonundakı Böyük Əmirli kəndində (IV-VIII yüzil) alban məbədləri, Oğuz şəhərində alban kilsəsi (orta əsrlər), Dağlıq Qarabağın Xocavənd rayonunun Qarakənd kəndində Alban kilsəsi (I yüzil), Sos kəndində (IV yüzil), İatsi kəndində (V, VII və VIII yüzillərə aid 4 məbəd), Taqaverd kəndində (675), Güneyçartar kəndində (1236) alban məbədləri, Ağdərə rayonunun Aterk (V yüzil), Kolatağ (614), Qoçoqot (672, 698), keçmiş Dostahir (713), Qasapet (718), Çaldıran (XII yüzil) kəndlərində, eləcə də Yuxarı Qarabağın başqa bölgələrindəki Susanlıq (IV-VI yüzillər), Vanq (IX yüzil), Traxtik (1094), Tsakuri (1131), Məmmədadzor (1147), Tuğ (1197) kəndlərində, Əsgəran rayonunun Şuşikənd (905), Çanaqçı (1065 və 1100), Xaçmaç (1100), Xantsk (1122), Xndzristan (1202) kəndlərində alban məbədləri dövrümüzədək mühafizə olunmuşdur.

Due to its mild climate and favourable conditions for humans, Azerbaijan was one of the first places where ancient human civilizations occurred. The results of archaeological excavations demonstrated that ancient people in Azerbaijan created numerous works of arts, specifically architectural monuments.
The architecture reflects the history of the humankind. It started with natural caves that served as homes for ancient people. Azerbaijan has numerous such caves within its territory, particularly in the foothills of the Major Caucasus and Minor Caucasus Mountains, in the Talysh Mountains, in the Nakhichevan Autonomous Republic, in Zangilan, Kalbadjar, Gadabay, Khanlar, Shamaxi as well as the Azikh cave, which was discovered in the territory of the Fuzuli region. It was determined that people lived in those caves nearly 1.5 million years ago and tried to adapt natural caves to their lifestyle as a result of increasing awareness and the development of labour and building tools. They drilled hole (flues) in the ceiling to guide fire smoke out of the cave, and they made special hollows into internal walls to keep their tools. The construction works that were carried out in caves by the ancient people resulted in the appearance of artificial caves in later stages. The artificial caves were made into sheer cliffs and at the foothills of the mountains, just as natural caves are situated. They can be found in the south-eastern foothills of the Major Caucasus, in the Minor Caucasus, on the Bargushad and Akara banks in the Gubadli region, near the villages of Maraza, Sundi and Darakandi in the Shirvan region, as well as in the territories, which long ago belonged to the ancient states of Manna and Midia. Wherever the artificial caves were built, ancient people tried to build them at a certain height above ground level for security purposes. The methods of artificial cave construction started changing after the invention of masonry. People began to build new mud and half-mud huts after masonry was invented. Such buildings were usually constructed into mountainsides and hillsides. Ancient people did not have strong skills in masonry building and were not capable of constructing buildings to their desired height. They created an underground grotto in the lower part, while the upper part (the entrance) served as a porch of natural stones to protect them from heat and cold. Scientists report that such buildings existed even before the state of Midiya and were widespread during the period of Midia.
At first, masonry was used in front sides and laterals, then in backsides of the grotto in the next development period of buildings of cave type. Replacing of flat walls by masonry and improvement of people's construction skill led gradually to appearance of overground buildings.
The buildings based on artificial caves passed a long way of historical development and became known under the name of Garadan in the history of architecture. Garadans that were built in Azerbaijan were gradually adapted to the local climatic condition and acquired various architectural-planning qualities. Domestic animals were usually kept in such residents as well. According to the historical sources, garadans were used in Azerbaijan until the beginning of the 20th century.
Megalith architectural monuments-cromlechs, menhirs (herdsman's stone), dolmens and Cyclopes buildings were widespread along with the oldest places of residence found in Gobustan (caves, different primitive shelters and etc.).
These monuments made of high stones are called "galadja" or "horukdash" by people. Defence buildings as Chalkhangala near Nakhichevan (Bronze epoch) and Oglangala on the bank of the Arpachay river (II-I thousand years B.C) belonged to Cyclopes buildings. Rocky buildings (Bastam, Danali, Galaoglu and etc.) were found near the Araz river in Southern Azerbaijan.
New towns, defence buildings, grand towers were constructed in connection with birth of Manna state in the territory of Azerbaijan in IX-VII centuries B.C, then Atrapatena state in the south,
Research of toms on cliffs of the Urmiya lakeside and monument complex in Hasanli region show that flat of porch type had been built since VII century. The fire altar (where holly fire kept) only religious monument of that time remained till nowadays. Architectural types, appeared in that period, influenced on the consequent architectural development of Azerbaijan, as well as the architecture of Iran and other Near East states in the Ahamanies period. Fire temples appeared in connection with fire-worship spreading, are main religious buildings constructed before Islam.
Important steps were taken in town building in the period of Caucasian Albania (IV century B.C -VII century). Strong fortress walls and earthenware water-piping of Gabala town, defence system ("long walls") built Damirgapi (Darband) passage, Chiraggala (VI century), Round Christian temple in Lakit village (V-VI centuries), basilica in Gum village (approximately VI century A.D.), temple complexes in Mingachevir (VII century) show high level of town-building culture. Architectural monuments of Sasanis period particularly attract attention. Gilgilchay wall, prolonged from the Caspian shore to the foot of Babadagh mountain, and Beshbarmagh wall, prolonged from Beshbarmag mountain in present Davachi region to the Caspian shore, create a wide idea on the development of fortification buildings.
Architectural direction changed in connection with the spreading of Islam in Azerbaijan after the Arabic occupation (VII century). Construction of buildings of a new type as mosques, madrasas (religious school, caravanserais etc. became a major line in architecture. Barda, Ardabil, Maragha, Urmiya, Shamaxi, Shamkir, Shabran, Beylagan, Ganja and Nakhichevan were important towns of Azerbaijan in that time. Turning of Shamaxi, Ganja and Nakhichevan into big towns happened in this period.
Christian temples, defence fortification were built in some provinces of Caucasian Albania along with Islamic buildings. Djavanshir tower, built in the territory of present Ismayilli (approximately VII century), and tower complex near Yukhari Askipara village of Gazakh region (V-VIII centuries) particularly attract attention.
Generally, Albanian buildings made in Azerbaijan territories before and after Islam took an important role in architectural development. Some of them such as building remains of IV-V centuries in Pashan and Mukhakh villages of Zagatala region, Govurgala (VI century) in Boyuk Galdak village of Shaki region, Albanian monuments (IV-VIII centuries) in Boyuk Amirli village of Gabala region, Albanian church (middle ages) in Oguz town, Albanian church (I century) in Garakand village of Khodjavand region Nagorny Karabakh, Albanian temples in Sos village (IV century), Iatsi village (temple of V, VII and VIII centuries), in Tagaverd village (675), Guneychartar village (1236), Aterk village of Agdara region (V century), Kolatag (614), Gochogot (672, 698), former Dostahir (713), Gasapet (718), Chaldiran villages (XI century), as well as Susanlig (IV-V century), Vang (IX century), Trakhtik (1094), Tsakuri (1131), Mammadadzor (1147), Tug villages (1197) of Upper Nagorny Karabakh, Shushikand (905), Chanagchi (1065 and 1100), Khachmaz (1100), Khantsk (1122), Khndzristan villages (1202) of Asgaran region has been preserved till nowadays.