Bəşər sivilizasiyasının ilkin meydana gəlmiş ərazilərindən biri də Azərbaycandır. İlk növbədə buna səbəb insanların yaşaması üçün mülayim və münasib təbii şərait olmuşdur. Ərazidə aparılmış arxeoloji qazıntıların nəticələri göstərmişdir ki, Azərbaycanda yaşamış qədim insanlar tarix boyu şərəfli yaradıcılıq yolu keçərək çoxsaylı mədəniyyət əsərləri yaratmışlar və onlardan biri də memarlıqdır.
Memarlıq tarixdir — insanlıq tarixi. Bu tarixin başlanğıcı ibtidai insanların yaşadığı təbii mağaralardan başlayır. Azərbaycan ərazisində belə mağaraların sayı olduqca çoxdur. Böyük və Kiçik Qafqaz dağlarının ətəklərində, Talış dağlarında, Naxçıvan MR-da, Zəngilan, Kəlbəcər, Gədəbəy, Xanlar, Şamaxı və nəhayət Füzuli rayonu ərazisində aşkar edilmiş Azıx mağarası buna misal ola bilər. Belə mağaralarda aparılmış tədqiqatlar göstərir ki, burada yaşamış ibtidai insanlar 1,5 milyon il öncə, yaşayışlarını mağaralardakı şəraitə uyğunlaşdırmaq məcburiyyətində qalsalar da sonralar şüurun inkişafı və bəzi əmək və inşaat alətlərinin yaranması ilə əlaqədar olaraq onlar yaşadıqları təbii mağaraları öz yaşayış tərzlərinə uyğunlaşdırmağa çalışmışlar. Mağaranın ortasında yandırılmış ocaq tüstüsünü xaric etmək üçün tavandan deşik (baca) açılması, yaxud müəyyən lazımi ləvazimatların saxlanması üçün mağaranın daxili divar səthində xüsusi oyuqların açılması buna əyani sübutdur. İbtidai insanların təbii mağaralar üzərində apardıqları belə yenidənqurma işləri sonrakı dövrlərdə süni mağaraların yaranması ilə nəticələnmişdir. Təbii mağaralar kimi bir neçə küyüldən ibarət olan süni mağaralar da yer səthindən xeyli hündür məsafədə dik qayalar və dağ döşündə düzəldilmişdir. Azərbaycan ərazisində süni mağaralara Böyük Qafqaz dağlarının cənub-şərq ətəklərində, Kiçik Qafqaz dağlarında, Qubadlı rayonunda Bərguşad, Əkərə çayları vadilərində, Şirvan regionunda Mərəzə, Sündi və Dərəkənd yaxınlığında, eləcə də cənub əyalətlərində qədim Manna və Midiya dövlətlərinə mənsub olan ərazilərində də təsadüf edilmişdir. Harada tikilməsindən asılı olmayaraq, özlərini müdafiə etmək məqsədi ilə insanlar süni mağara tipli evlərin bir qayda olaraq yer səthindən xeyli hündür məsafələrdə düzəldirdilər. Lakin sonralar inşaat tipinin, konkret olaraq daş hörgüsü meydana çıxdıqdan sonra süni mağaralarda əvvəl azacıq sonralar isə tədricən ciddi dəyişikliklər baş verdi. Daş hörgüsünün meydana çıxması nəticəsində yeni tipli qazma və yarımqazma binalar inşa edilmyə başladı. Belə binalar adətən dağların və yamacların döşündə inşa olunmuşdur. Hələ hörgü işinə o qədər mükəmməl yiyələnməyən və mənzili lazımi səviyyədə qızdırmağa malik olmayan ibtidai insanlar evlərinin yarı hissəsini yeraltı küyl şəkildə quraşdıraraq yalnız onun yer yüstünə çıxan hissəsini — dəhlizini təbii daşlarla eyvan şəklində hörüb özlərini dəyişən təbiətin isti-soyuğundan qorumuşdur. Elmi mənbələrdə belə binaların hələ Midiya dövründən çox-çox öncə meydana çıxması və Midiya dövründə geniş yayıldığı qeyd olunur.
Mağara tipli yaşayış binalarının sonrakı inkişaf mərhələlərində daş hörgüdən əvvəllər küyülün ön və yan divarlarında sonra isə arxa tərəfində istifadə olunmuşdur. Tədricən mənzil divarlarının daş hörgü ilə əvəz olunması və insanların bu hörgü ilə bağlı inşaat mədəniyyətinin təkmilləşməsi binaların qazma və yarımqazma formasından yerüstü inşasına gətirib çıxarmışdır.
Öz başlanğıcını süni mağaralardan almış belə binalar uzun bir tarixi inkişaf prosesi keçmiş və memarlıq tarixində "Qaradan" adı ilə məşhurlaşmışdır. Azərbaycan ərazisi müxtəlif təbii-coğrafi şəraitə və iqlim qurşaqlarına malik olduğu üçün burada inşa edilmiş qaradanlar da tədricən yerli iqlim şəraitinə uyğunlaşdırılaraq müxtəlif memarlıq-planlaşdırma xüsusiyyətlərinə malik olmuşdur. Adətən belə evlərdə insanlara məxsus olan ev heyvanları da saxlanılırdı. Tarixi məlumatlara görə Azərbaycanda qaradanlardan XX yüzilliyin əvvəllərinə qədər istifadə edilmişdir.
Qobustanda aşkar edilmiş ən qədim yaşayış yerləri (mağaralar, müxtəlif primitiv sığınacaqlar və s.) ilə yanaşı, meqalit memarlıq abidələri-kromlexlər, menhirlər (çoban daşı), dolmenlər və siklop tikililəri geniş yayılmışdı.
Hündür daşlardan quraşdırılmış bu qurğular el arasında "qalaça", yaxud "hörükdaş" adlanır. Naxçıvan şəhərinin yaxınlığındakı Çalxanqala (Tunc dövrü) və Arpaçay sahilindəki Qaratəpə divarındakı Oğlanqala (e.ə. II-I minilliklər) müdafiə tikililəri siklop tikililərə aid edilir. Güney Azərbaycanın ərazisində, Araz yaxınlığında da qala tikililəri (Bastam, Danalı, Qalaoğlu və s.) aşkar edilmişdir.
Azərbaycan ərazisində Manna dövlətinin təşəkkülü (e.ə. IX-VII yüzillər), daha sonralar güneydə Atropatena dövlətinin yaranması ilə bağlı şəhərlər əmələ gəlmiş, müdafiə tikililəri, əzəmətli qala divarları inşa edilmişdi. Həsənli rayonundakı abidələr kompleksi,
eləcə də Urmiya gölü sahilindəki qayalarda çapılmış sərdabələrin tədqiqi göstərir ki, VII yüzildən eyvanlı mənzil tipi təşəkkül tapmışdı. Həmin dövrün digər memarlıq qurğularından yeganə dini tikili olan od mehrabları (müqəddəs odun saxlandığı yer) dövrümüzədək gəlib çatmışdır. Bu dövrdə yaranmış memarlıq tipləri Azərbaycan memarlığının sonrakı inkişafına, eləcə də Əhəmənilər dövründə İranın və ön Asiyanın digər ölkələrinin memarlığına əhəmiyyətli təsir göstərmişdir. Atəşpərəstliyin yayılması ilə bağlı yaranan ibadətgahlar (atəşgədələr) islamdan öncə tikilmiş əsas dini binalar olmuşdur.
Qafqaz Albaniyası dövründə (e.ə. IV yüzil - eramızın VII yüzili) şəhərsalma sahəsində mühüm addımlar atılmışdır. Qəbələ şəhəhərinin möhkəm qala divarları, saxsı borularından çəkilmiş su kəməri, Dəmirqapı (Dərbənd) keçidində daşdan tikilmiş müdafiə sistemi ("uzun divarlar"), Çıraqqala (VI yüzil), Ləkit kəndindəki dairəvi xristian məbədi (V-VI yüzillər), Qum kəndindəki bazilika (təqribən VI yüzil), Mingəçevirdəki məbədlər kompleksi (VII yüzil) və s. bu şəhərsalma mədəniyyətinin yüksək səviyyəsini göstərir. Sasanilər dövrü memarlıq abidələrindən müdafiə tikililəri özəlliklə diqqəti cəlb edir. Xəzər dənizinin sahilindən başlayaraq, Babadağın ətəyində qurtaran Gilgilçay səddi və indiki Dəvəçi rayonu ərazisində yerləşən Beşbarmaq dağından başlayıb, Xəzərin sahillərinə qədər uzanan Beşbarmaq səddi Azərbaycanda istehkam tikililərinin inkişafı haqqında geniş təsəvvür yaradır.
Ərəb istilasından (VII yüzil) sonra Azərbaycanda islam dininin yayılması ilə bağlı memarlığın da inkişaf yönü dəyişdi. Memarlıqda yeni tipli binaların — məscid, mədrəsə, türbə, karvansara və s. tikilməsi əsas xətt oldu. Bərdə, Ərdəbil, Marağa, Urmiya, Şamaxı, Şəmkur (Şəmkir), Şabran, Beyləqan, Gəncə və Naxçıvan bu dövrdə Azərbaycanın ən önəmli şəhərləri idi. Şamaxı, Gəncə və Beyləqanın böyük şəhərlərə çevrilməsi də məhz bu dövrə aiddir.
Bu dövrdə islam dini ilə bağlı tikililərlə yanaşı, Qafqaz Albaniyasının bəzi əyalətlərində xristian məbədləri, müdafiə istehkamları inşa edilirdi. Bunlardan indiki İsmayıllı rayonu ərazisində salınmış Cavanşir qalası (təqribən VII yüzil) və Qazax rayonunun Yuxarı Əskipara kəndi yaxınlığındakı qala kompleksi (V-VIII yüzillər) diqqəti özəlliklə cəlb edir.
Ümumiyyətlə, islamdan öncəki və sonrakı dövrlərdə Azərbaycan ərazisində inşa edilmiş alban tikililəri memarlığın inkişafında önəmli rol oynamışdır. Bu abidələrdən Zaqatala rayonundakı Paşan və Muxax kəndlərində IV-V yüzillərə aid tikili qalıqları, Şəki rayonunun Böyük Gəldək kəndində Govurqala (VI yüzil), Qəbələ rayonundakı Böyük Əmirli kəndində (IV-VIII yüzil) alban məbədləri, Oğuz şəhərində alban kilsəsi (orta əsrlər), Dağlıq Qarabağın Xocavənd rayonunun Qarakənd kəndində Alban kilsəsi (I yüzil), Sos kəndində (IV yüzil), İatsi kəndində (V, VII və VIII yüzillərə aid 4 məbəd), Taqaverd kəndində (675), Güneyçartar kəndində (1236) alban məbədləri, Ağdərə rayonunun Aterk (V yüzil), Kolatağ (614), Qoçoqot (672, 698), keçmiş Dostahir (713), Qasapet (718), Çaldıran (XII yüzil) kəndlərində, eləcə də Yuxarı Qarabağın başqa bölgələrindəki Susanlıq (IV-VI yüzillər), Vanq (IX yüzil), Traxtik (1094), Tsakuri (1131), Məmmədadzor (1147), Tuğ (1197) kəndlərində, Əsgəran rayonunun Şuşikənd (905), Çanaqçı (1065 və 1100), Xaçmaç (1100), Xantsk (1122), Xndzristan (1202) kəndlərində alban məbədləri dövrümüzədək mühafizə olunmuşdur.

Азербайджан является одной из территорий, где первоначально появилась цивилизация человечества. Причиной тому были, в первую очередь благоприятные природные условия для проживания людей. Как показали результаты археологических раскопок, проведенных на территории Азербайджана, древние люди, населенные в этих краях проводили мирный и спокойный образ жизни, создали многочисленные памятники культуры, к числу которых относятся и архитектура.
Архитектура — это история. История человечества. Эта история берет свое начало из естественных пещер, где проживали первобытные люди. На территории Азербайджана обнаружено огромное число таких пещер. Примерами можно назвать пещеры найденные на предгорьях Большого и Малого Кавказа, в Талышских горах, на территории нынешней Нахчыванской АР, Зангиланского, Кельбаджарского, Гедабекского, Ханларского, Шемахинского районов, и наконец Азыхская пещера, найденная на территории Физулинского района. Исследования этих пещер свидетельствуют о том, что первобытные люди, проживавшие здесь предположительно 1,5 миллионов лет назад были вынуждены приспособиться к условиям пещер где они проживали. Тем не менее в последствии, в связи с развитием сознания и появления ряда орудий труда и строительства они пытались приспособить природные пещеры к условиям своего образа жизни. Для удаления дыма костра, сожженного посередине пещеры на внутренней стене пещеры были проделаны специальные отверстия, свидетельствующие о логичности такого предположения. Подобные «реконструкции», осуществленные над естественными пещерами первобытными людьми в последующий период привели к созданию искусственных пещер. Искусственные пещеры, состоящие, как и естественные, из нескольких отделений, были устроены на значительной высоте от поверхности земли — на острых скалах и в предгорьях. На территории Азербайджана искусственные пещеры обнаружены на Юго-восточном предгорье Большого Кавказа, в горах Малого Кавказа, в долинах рек Бергушат и Акара Губадлинского района, в Ширванском регионе — недалеко от селений Мараза, Сунди и Дерекенд, а также на территориях, принадлежавших древним государствам Манна и Мидия на Южных провинциях. Однако независимо от того где были построены искусственные пещеры, они как правило находятся значительно выше поверхности земли. В дальнейшем после появления нового типа строительства а именно каменной кладки, в искусственных пещерах произошли сперва незначительные, а затем более серьезные изменения. В результате появления каменной кладки люди стали возводить новые жилища типа землянки или полу землянки. Эти жилища, как правило строились на предгорьях. Люди еще недостаточно совершенно освоившие искусство каменной кладки и не обладающие возможностью обеспечить тепло в своих жилищах вынуждены были часть дома построить подземки и на верхней части ее устроить балконы (эйваны), огражденные естественным камнем, и тем самым беречь себя от изменений климата. В научных источниках отмечается , что подобные жилища появились на много раньше эры Мидийского государства, а в период Мидии эти жилища были достаточно широко распространены.
В последующие этапы развития жилых зданий пещерного типа каменными кладками пользовались сперва в передних и боковых стенах, а в дальнейшем также в задних стенах помещениях. Постепенное совершенствование строительной культуре связанной с заменой стен жилищ каменной кладкой привело к переходу от жилища в виде землянок и полуземлянок к наземным жилищам.
Этот вид жилища, корни которого уходят к искусственным пещерам, прошел длительный путь исторического развития и в истории архитектуры известен под именем «Гарадан». Поскольку территория Азербайджан отличается разновидными природно-географическими условиями и здесь встречаются многочисленные климатические пояса, построенные здесь гарадан также постепенно были приспособлены к климатическим условиям и обладали различными архитектурно — планировочными особенностями. Обычно в таких жилищах держали также домашних животных принадлежащих хозяевам жилища. Исторические данные свидетельствуют что в Азербайджане гараданами пользовались до начала XX столетия.
Древнейшие поселения людей, обнаруженные в Гобустане (пещеры, различные примитивные убежища), а также памятники архитектуры мегалитового периода — кромлехи, менгиры (камни пастухов), долмены и сооружения типа циклоп были широко распространены.
Эти высокие сооружения, построенные из камней, в народе назывались «галача» («галача») или «хйерук-даш» («хёрюкдаш»). Оборонительные сооружения Чалхангала, расположенная недалеко от города Нахчыван (бронзовый период) и Оглангала (II-I тысячелетия до н.э.) на стенах в Гаратепе на берегу Арпачая относятся к сооружениям типа циклоп. Подобные крепости обнаружены также на территории Южного Азербайджана недалеко от реки Араз (Бастам, Даналы, Галаоглы и др.).
Становление на территории Азербайджана государства Манна (IX-VII века до н.э.) а в дальнейшем - появление на севере государства Атропатен привело к тому что появились закрытые города, были возведены оборонительные сооружения величественные крепостные системы. Памятник-комплекс в районе Гасанлы, а также исследование гробниц , обнаруженных на скалах на берегу озера Урмия свидетельствует о том, начиная VII века здесь были распространены жилища с балконами. Единственное культовое сооружение , дошедшее до нашего времени из образцов других архитектурных сооружений того времени являются огненные мехрабы (место хранения святого огня). Созданные в этот период типа архитектуры оказали значительное влияние на последующее развитие Азербайджанской архитектуры, а также на архитектуру Ирана и других стран передней Азии в период господства Ахаменидов. Связи с распространением огнепоклонничества стали возводить места молитвы (атешгеде), которые были основными культовыми сооружениями, построенными до принятия Ислама.
Важные шаги в сфере градостроительства были сделаны период Кавказкой Албании (IV век до н.э.-VII век нашей эры). Крепкие стены крепости города Габала, водопровод из керамических труб, оборонительная система сооруженная из камня на перевале Демиргапы (Дербент, «узун диварлар»), Чыраггала (VI век), овальный христианский храм в селении Лекит (V-VI века); базилика в селе Гум (предположительно VI век), комплекс храмов в Мингячевир (VII век) и другие находки свидетельствует о высоком уровне градостроительной культуре в этот период. Из памятников архитектуры периода Сасанидов привлекает внимание оборонительные сооружения. Крепость Бешбармаг которая начиналась у берегов Каспийского моря и продолжалось до предгорья Бабадаг и крепость Гильгильчай, расположенная на территории нынешнего Девечинского района дают определенные представления о развитии оборонительных сооружения в Азербайджане.
После нашествий арабов (VII век) в Азербайджане была распространена Исламская религия и в той связи изменилась направление развития архитектуры. Главной линией в архитектуре стало сооружение зданий нового типа — мечетей, медресе, гробниц, караван-сараев и т.д. Наиболее значительными городами Азербайджана в этот период были Барда, Ардабил, Марага, Урмия, Шемахы, Шамкур (Шамкир), Шабран, Бейлаган, Гянджа и Нахчыван. Именно к этому периоду относятся превращение Шемахы, Гянджи и Бейлагана в крупные города.
В этот период наряду с развитием исламской религии в ряде провинций Кавказской Албании сооружались христианские храмы и оборонительные крепости. Особое внимание среди них привлекают крепость Джаваншир, сооруженный на территории нынешнего Исмаиллинкого района (примерно VII век) и крепостной комплекс, обнаруженный недалеко селения Юхары Эскипара Газахского района (V-VIII века).
В целом, албанские постройки сооруженные на территории Азербайджана, сыграли весьма важную роль в развитии архитектуры в доисламский и последующие периоды. В числе таких памятников можно назвать остатки построек в селах Пашан и Мухах Закатальского района (IV-V веках), Гёвургала в селе Бейук Гелдек Шекинского района (VI век), албанские храмы в селе Бейук Амили Габалинского района (IV-VIII века), Албанская церковь в городе Огуз (средние века), Албанская церковь в селе Гаракенд Ходжавендского района Нагорного Карабаха (I век), Албанские храмы в селах Шош (IV век), Ятцы (IV храма, относящиеся V, VII и VIII столетиям), в селе Тагаверд (675 год), в селе Гюнейчартар (1236 год), в селах Агдеринского района: Атерк (V век), Колатаг (614 г.), Гочогот (672, 698 гг.), бывших селах Достагир (713 г.), Гасапед (718 г.), Чалдыран (XII век), а также в других регионах верхнего Карабаха — в селах Сусанлыг (IV-VI века), Ванг (IX век), Трахтиг (1094 г.), Тсакури (1331 г.), Мамедадзор (1147 г.), Туг (1197 г.), в селах Аскеранского района: Шушикенд (905 г.), Чанагчы (1065 и 1100 гг.), Хачмач (1100 г.), Хантск (1122г.), Хндзрыстан (1202 г.). Эти Албанские храмы сохранились до нашего времени.