Bu dəhşətli hadisələr bəşəriyyətə qarşı
- … O, hamilə qadının qarnını yırtaraq, çəkməsi ilə vurub insan övladını ana bətnindən çıxarır. Sonra canını tapşırmış qadının ərinin kəsilmiş başını onun yırtılmış qarnına təpir.. Qadının qarnını tikir.
- … O, körpəni ayağı ilə yaşıl bayrağa bürmələyərək, üstünə kerosin tökür. Od vurub yandırır.
- … O, qorxudan tir-tir əsən yeniyetmələri bir sıraya düzərək, qılıncının bir zərbəsi ilə hamısının başlarını birdəfəyə vurmağa çalışır. Həyat əsər-əlaməti qalmayan məsum uşaq gözlərində dəhşət harayı.
- … ONUN yandırdığı məscidlər, kilsələr, sinaqoqlar, digər dini ibadət ocaqları od-alova bürünür.
- … hava limanlarında, turizm bürolarında, səfirliklərdə, banklarda, küçələrdə, biznes mərkəzlərində partlayışlar: insan cəsədləri. Fəryadlar və qan. İniltilər və lənət-qarğışlar.
O məmnundur. O, insandırmı?
Bu gün O artıq bakterioloji və kimyəvi silaha malikdir. Əlini uzatsa, nüvə silahına çatar. Hansı bayraq altında və ya şüarla məhv etmək — bunun daha ONUN üçün fərqi yoxdur. Başlıcası budur ki, O hamının diqqət mərkəzindədir.
Bəzən O xatırlayır: 1886-cı il, Cenevrə. Onda mədəni Avropanın mərkəzində O, məharətlə sosialist qiyafəsinə girərək, "türkləri və kürdləri istənilən şəraitdə qırıb-çatmağı" qərara almışdır. O təkcə Şərqi Anadoluda bir milyon insanı məhv etmişdir. Səbəb? Onun qanına qəltan etdiyi adamlar islam dininə etiqad edirdilər.
Lakin bu, sonralar olmuşdur, xatirələr isə daha uzaq zamanlara, ONUN ağına-bozuna baxmadan, xüsusi ifadələr seçmədən, "Rədd olun, rus köpəkləri!" dediyi vaxtlara aparır. Bunu deyib, yeganə təmiz su mənbəyini zəhərləmişdi. Bədənlərini üfunətli yara-xora bürümüş ruslar əzab-əziyyət içində ölürdülər. O isə sanki möcüzə sayəsində sağ qalmış insanların yaddaşında ya gəlmə təbib, ya da, sadəcə olaraq, "pencəkli adam" kimi həkk olmuşdur. Söz düşmüşkən, sonuncu ifadə ONUN çox da xoşuna gəlmirdi. İstəyirdi ki, ONA daha böyük diqqət yetirsinlər, budur, Amerikanın "Boston Herald", yaxud Almaniyanın "Forvest" qəzetləri ONDAN yazırlar, amma hələlik hər şeyi istənilən kimi və necə lazımdırsa, yazmırlar: "pencəkli adam" obrazı insanların şüuruna bir növ yeridilmişdir və bu obrazı oradan ONA məlum olan, artıq həyat tərzinə çevrilən yeganə bir üsulla çıxarmaq lazım gəlmişdir. Sonra knyaz Qolitsinə divan tuturdu və Tiflisdə, Qarsda qətllər törədirdi. Məsələn, Bakıda O, elə-belə, bir növ, qorxutmaq üçün adamların üstünə bomba atdı … və yerli qəzetlərdən birində belə bir sitata nail oldu: "Bu psixozun ciddi və təcili müalicəyə ehtiyacı var". Bir dəfə tanınmış erməni alimi ONDAN hətta sözbəsöz iqtibas gətirmişdi: "Mən Basarkeçərdə türk əhalisini ağına-bozuna baxmadan məhv etdim. Amma bəzən gülləyə heyfim gəlir. Bu köpəklərə qarşı ən düzgün vasitə döyüşdən sonra sağ qalanların hamısını bir yerə toplayaraq quyulara doldurmaq və üstündən də ağır daşlarla vurub axırlarına çıxmaqdır… Mən belə də etdim: bütün kişiləri, qadınları və uşaqları yığdım və quyulara ataraq, üstlərindən də daşla vurub öldürdüm". Bəs ONUN uşaqların gözlərini çıxarıb, onlardan "boyunbağı" düzəltdiyini necə xatırlamayasan…
O, qətlləri əvvəlcə çar Rusiyasının bayrağı altında törədirdi. Sonralar isə inqilabın və kommunizmin qırmızı bayrağı altında. 40-cı illərdə O, əslində, eyni zamanda həm Stalinin, həm də Hitlerin yanında olmuşdur: "pencəkli adam" bu "rəhbərlər"in adından… insanları qırıb-çatırdı. Sonra şanlı dövr — qətliamları cəzasız törətmək üçün yaxşı fürsət-girəvə olan postsovet demokratiyası dövrü başlandı.
Mətbuat üçün məlumatlara və açıq-aşkar verilən bəyanatlara, ONUN əsr yarım ərzində törətdiyi cinayətlərə görə, O, ruslara, və türklərə, isveçrəlilərə və fransızlara, amerikalılara və ərəblərə, habelə ingilislərə, ispanlara, portuqaliyalılara, azərbaycanlılara, gürcülərə, ləzgilərə, yəhudilərə, kürdlərə, avstraliyalılara, belçikalılara, kanadalılara, ümumiyyətlə, xristianlara, müsəlmanlara, iudaistlərə nifrət edir. Ümumiyyətlə, NATO-ya da. Ümumiyyətlə, kommunizmə və kommunistlərə də. Buna baxmayaraq, O, türkləri rusların bayrağı altında, azərbaycanlıları kommunizm və demokratiya adından, yəhudiləri müsəlmanlar adından, müsəlmanları xristianlar adından öldürmüş və öldürür, xristianları islam təməlçiliyi ilə qorxudur…
Bəs O kimdir?
XIX əsrin axırlarında yaşamış erməni tədqiqatçılar hesab edirlər ki, O, qaraçılardan, daha doğrusu, onların "daşürəkli" — "hayk" adlandırılan tayfasından törəmişdir. Bəzi Avropa tarixçilərinin fikrincə, ONUN ulu vətəni Balkan yarımadasıdır. Burada O, xristianlığı qəbul etmişdir. Xristian ilahiyyatçıları isə bunun cavabında hiddətlənərək, sübut kimi belə bir dəlil gətirirlər ki, O, Ümumdünya Xristian Məclisi tərəfindən lənətlənmişdir. ONU — bu məlunu türklər qəbul etmiş, ONA torpaq da vermişlər, çörək də. Amma O, türklərə nifrət edir. Üstəlik, O, ruslara da nifrət bəsləyərək, türkləri rusların adından öldürürdü, bununla belə, gizlətmirdi ki, ONUN gələcəyi Türkiyə ilə bağlıdır. Bəs O, nə üçün ABŞ-ın əleyhinədir? Bu işdə Yaxın Şərqin radikal müsəlmanları ilə, təxminən bir əsr əvvəl yüz minlərlə qırıb-çatdığı müsəlmanlarla əməkdaşlıq edir. Ozü də məhz ona görə qırıb-çatdığı ki, onlar müsəlmandırlar. Əslinə qalsa, təəccüblənməyə dəyməz, çünki indi O, gənc kürdlərlə bir yolun yolçusudur, əlbirdir. O kürdlərlə ki, onların ata-babalarını insanlıqdan kənar ən qəddar tərzdə öldürürdü…
ONUN hələ XIX əsrdə buraxılmış dərsliyinə baxaq. Səhifələrini vərəqləyək: 87-ci, yaxud 61-ci səhifəsini — fərqi yoxdur. Oxuyuruq: "Ermənistan böyük sözdür, keçmiş zəmanələrin böyük yaddaşı və gələcəyin böyük elementidir… Artmaqda olan erməni tayfasının gələcəyi böyükdür… Ermənilər əhatə olunduqları bütün xalqlardan mənəvi cəhətdən üstündürlər… Erməni xalqı Haqq-Taala tərəfindən vasitəçi seçilmişdir…" Dayan. Beləliklə: partlayışlar və öldürülmüş qadınlar, qocalar, uşaqlar. 150 ildən artıq bir dövrdə həmişə və hər yerdə, bax beləcə olmuşdur — Moskva, Nyu-York, Paris, Lissabon, Cenevrə, Roma, Ankara, London, Bakı, Tbilisi, İstanbul, Vyana, Amsterdam, Madrid, Ottava, Dortmund, Tehran, Sidney, Zürix, Marsel, Belqrad, Beyrut, Kopenhagen, Vatikan, Brüssel, Frankfurt, Bonn, Milan, Bern, Afina, Lion, Lüksemburq, Los-Anceles, Kislovodsk, Xocalı, Sumqayıt, Axalkalaki, Rostov: kinoteatrlarda, aeroportlarda, təyyarələrdə, avtobuslarda, metrolarda, qatarlarda, gəmilərdə və s. yerlərdə partlayışlar.
Uzun müddət O, insanların qətlində əli olduğunu gurultulu ibarə — "Böyük Ermənistan uğrunda" ibarəsi altında gizlədir və ya adamları elə özünün uydurduğu "1915-ci il soyqırımı"na görə öldürürdü ki, bu da özünün təcavüzkarlığına, qana hərisliyinə haqq qazandırmaq üçün daha bir bəhanədir. Kayzer Almaniyasının səfiri baron fon Bulovdan tutmuş dünya proletariatının rəhbəri Leninədək heç kim bu ibarələrə ciddi əhəmiyyət verməyərək, "öz gözlərinə inanırsansa, erməni məsələsi ilə məşğul olmamağın daha yaxşıdır" desə də, O, əvvəlki şüarlarını inadçılıqla, izaholunmaz ardıcıllıqla dəyişdirmirdi. O özünün dərsliyinə, deməli, bütün xalqlar üzərində özünün mənəvi üstünlüyünə, özünün ilahi vergisi olan xüsusi qabiliyyətinə və xüsusi "missiya"sına kor-koranə inanaraq, qanlı, iblisanə "iş"ini davam etdirirdi. Kolumbiyalı narkobaron Karlos öz müsahibəsində artıq ONU narkobiznes üzrə xırda tərəfdaş adlandırsa da, artıq O, əsir və girovlardan çıxarılıb götürülən transplantasiya orqanlarının satışında təqsirləndirsə də, dahi Puşkindən tutmuş ABŞ Prezidenti R.Reyqanadək hamı ONUN haqqında ən xoşagəlməz sözlər desə də, O, mahiyyətcə dəyişməyibdir, xroniki təhtəlşüur, davakarlıq vəziyyətində olan daxili aləmi də, əslində, dəyişməz qalıbdır. Amma görkəmli rus tədqiqatçılarının fikrincə, O, zahirən dəyişə bilər. Məsələn, adını həvəslə dəyişdirib rus, gürcü, kürd, ərəb, türk, fransız, ispan, azərbaycanlı adları və başqa adlar qoyur. Kütlə ilə qaynayıb-qarışmaq üçün. Bu isə cinayətkarın klassik üsuludur.
Buna baxmayaraq, ONUN həqiqi adı bizə yaxşı məlumdur: BEYNƏLXALQ TERRORİZM.
Etiraf etmək lazımdır ki, 2000-ci il 10 yanvar tarixli BMT Konvensiyasına görə, dünya birliyi özünün bütün tarixi ərzində "terrorizm" anlayışına aydınlıq gətirə bilməmişdir. Belə də olmuşdur ki, "terrorçu" sözü bir çox hallarda "azadlıq mücahidi" kimi yozulmuşdur. Təfsirdə çətinliklərlə əlaqədar hüquqşünaslar, istər partlayıcı qurğuların qoyulması, insanların oğurlanması olsun, istərsə də təyyarələrin qaçırılması olsun, fərqi yoxdur, konkret faktları cinayət kimi tövsif edən konvensiyalar sistemi yaratmaq məcburiyyətində qalmışlar. ABŞ Qanunlar Məcəlləsinin 22-ci Titulunda, 2656 f (d) Bölməsində terrorizmin tərifinə nəzər salaq:
- "Terrorizm" termini submilli qruplar və ya gizli fəaliyyət göstərən agentlər tərəfindən, adətən, cəmiyyətin əhval-ruhiyyəsinə təsir etmək məqsədilə dinc əhaliyə və ya obyektlərə qarşı qəsdən törədilmiş, siyasi cəhətdən əsaslandırılmış zorakılıq deməkdir;
- "Beynəlxalq terrorizm" termini birdən çox dövlətin vətəndaşlarının iştirak etdikləri və ya ərazisinin əhatə olunduğu terrorizm deməkdir;
- "Terror qrupu" termini beynəlxalq terrorizmlə məşğul olan və ya özünün tərkibində bu cür fəaliyyətlə məşğul olan xeyli yarımqrupa malik hər hansı qrup deməkdir.
1983-cü ildən ABŞ hökuməti statistika və analitik məqsədlər üçün terrorizmin bu tərifindən istifadə edir.
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin terrorizm barəsində ruslara xas düzlük və açıqlıqla demişdir: "Bu bir bəladır və onunla mübarizə aparmaq lazımdır".
"Erməni terrorizmi" məfhumuna gəldikdə isə, zahirən nə qədər mürəkkəb olsa da, onun təzahürünü izah etmək qat-qat asandır. Adlarından asılı olmayaraq, bəzi erməni təşkilatları öz proqramlarında terrora qarşıya qoyulan məqsədə çatmaq vasitəsi kimi baxırlar. Üstəlik, onilliklər ərzində erməni terrorizminin qurbanları elə bu təşkilatların üzvlərinin özləri, daha doğrusu, onlardan başqa cür düşünərək, məhz terroru rədd edənlər olmuşlar. Erməni alimlərinin tədqiqatlarında, siyasi liderlərin erməni xalqı üçün dönüş dövrlərindəki çıxışlarında tam bir sıra erməni təşkilatlarının fəaliyyətinin terrorçuluq istiqamətini insana qarşı cinayət kimi tövsif edən fikirlər və məlumatlar var.
Buna məqsədi doğruldan forma da sübutdur: kütləvi vahimə yaratmaq metodu kimi, xüsusi qəddarlıqla törədilən qətllər. O ki qaldı terror təşkilatlarının göstərişlərini yerinə yetirən erməni quldur birləşmələrinə, onların bu tərifi artıq çoxdan — hələ XIX əsrin axırlarında rus qafqazşünaslarının və publisistlərinin tədqiqatlarında verilmişdir.
Bu yaxınlarda ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasının üzvü, Helsinki komissiyasının həmsədri Kristofer H.Smit ATƏT çərçivəsində əks-terror əməkdaşlığına dair dinləmələrdə belə bir fikir söyləmişdir ki, əlbəttə, terrorizmin müsibətlərinə qarşı müharibəni udmaq üçün hansısa bir vasitə yoxdur. Qələbə terrorizmə müxtəlif istiqamətlərdən zərbələr endirilməsi nəzərdə tutulan razılaşdırılmış mövqeni istifadə edildiyi təqdirdə qazanıla bilər. O, Qafqaz ölkələrinin nümayəndələrindən konkret təkliflər verməyi də xahiş etmişdir.
Ola bilsin, bu nəşr beynəlxalq terrorizmlə daha səmərəli mübarizə aparmaq məqsədilə onun öyrənilməsinə dair konkret təkliflərdən biridir.
Ola bilsin, dəyişməkdə olan dünya qəddarlığı izah etməyə daha qadir deyildir. Lakin təkcə bir şey mümkün deyil — bu kitab qorxub vahiməyə düşməyə və mutiliyə heç zaman çağırış olmayacaqdır.
Bəşəriyyət ona zorla qəbul etdirilən illüziyalardan — hamilə qadınların qarınlarını yaranların, qorxudan əsən oğlan uşaqlarının başlarını qılıncın bir zərbəsi ilə vuranların, kinoteatrları, mülki təyyarələri partladanların, siyasətçiləri və biznesmenləri qətlə yetirənlərin, kilsələri, məscidləri və sinaqoqları yandıranların qəbul etdirdikləri illüziyalardan xilas olmağa qadirdir.
Bu gün terrorizm insan hüquqları məkanına, onların ən müqəddəsinə — Yaşamaq hüququna qlobal təhlükə törədir.

ARMENIAN TERRORISM OR ILLUSSIONS BREAK-UP
-…He cut the stomach of a pregnant woman and took the baby out of the flesh. Then he put the cut off head of the dead woman's husband into her stomach and sewn it…
-He folded the child into a green flag and poured kerosene on it and burnt it.
-He forms the children frightened to death into the columns and tried to cut off their heads with one movement of his sword. They die with the expression of terror in their eyes.
-… the explosions in the airports, tourism bureaus, embassies, streets, business centers: dead people everywhere. Scream and blood, moaning and curses.
He is satisfied. Is he a human being?
To date he has a bacteriological and chemical weapons. He can even reach the nuclear weapon as well. It does not matter for him which flag and which weapon he will use in people terminating. The main thing is that he is the object of attention.
From time to time he recalls: 1886, Geneva, under the shelter of socialism he decided to terminate Turks and Kurds in any desirable conditions. In Eastern Anatolia he killed a million of people. What caused such barbarism? The people whose blood covers him practice Islam.
Yet that was later, the memories carry us to the times of his statement "Disappear you, Russian bitches!" through poisoning the only clear water source. Russians all covered with stinking wounds died in terrible pain. He was recalled by other people who stayed alive by some miracle as either the comer doctor or a man in a suite. By the way, he did not like the last expression as well. He wanted to be the object of attention, thus his name was mentioned in the US Boston Herald and German Forwest newspapers -yet the things do not proceed in a desirable way: the image of a man in a suite entered the mind of the people and it was necessary to push it in some other way.
He inflicted reprisals on the duke Galitsky and committed murders in Tbilisi and Kars. For example, he merely threw bombs on the innocent people just to scare them in Baku… thus attaining the following quote in one of the local newspapers: "This psychosis needs serious and immediate treatment". Once a famous Armenian quoted him as saying "I have terminated the Turkish population of Basarkechar. Yet, sometimes I regretted the bullets. The only right thing to do against these bitches is to gather those staying alive after the battle and to throw them into the specially dug holes and then to throw hard stones on them thus terminating them… I have done that: He cut off the eyes of the children and prepared a necklace…"
He committed the murders under the flag of the Tsarist Russia. Later he was near Stalin and Hitler in the 1940s later either under the revolution or the Red flag of communism. A man in a suite terminated people in the name of the said leader. Later the happy period , creating conditions for the unpunished crime commitment -the period of the post-Soviet democracy started.
In the open announcement to the press he expressed his deep hate towards the Russians, Turkish, Swedish and French people, Americans and Arabians, as well as Englishmen, Spanish, Portuguese, Azerbaijanis, Georgians, Lezguins, Jews, Kurds, Australians, Belgians, Canadians, on the whole the Christianity, Islam and Judaism, to the NATO, to the communism and communists. Yet he killed and kills Turks under the Russian flag, Azerbaijanis on behalf of communism and democracy, Jews on behalf of Muslims, Muslims on behalf of Christians and threatens to Christians with domination of Islam…
Who is he?
The Armenian researches of the late 19th century considered that he came from gypsies i.e. from the tribe of stony hearted -"hayk". Some European historians consider that he appeared first in the Balkan peninsula and adopted Christianity. The Christian clerks said in an answer to the question about his adoption of Christianity that he was cursed by the World Christian Assembly. Turks accepted him, gave him a land and bread. Yet he hates the Turks. Moreover, hating Russians as well he killed Turks on behalf of Russians and at the same time confessed that his future is connected with Turkey. But why is he against USA? He cooperated with the radical Muslims of the Near East, the Muslims he tried to terminate nearly a century ago and terminated them only because they were Muslims. In fact, it is not surprising as to date he is followed by young Kurds though he killed their ancestors with inhuman cruelty.
Let's look through his guidance issued in the 19th century. No matter which page we open we read: "Armenia is a great word, the great memory of the past and the most important element of the future. The future of the Armenians who increase in number is bright… Armenians prevail over all the people surrounding them… Armenian people were selected by the God… "Stop. Thus, the explosions and murdered women, old people and children! For over 150 years the events have been as follows: Moscow, New York, Paris, Lisbon, Geneva, Rome, Ankara, London, Baku, Tbilisi, Istanbul, Vienna, Amsterdam, Madrid, Ottawa, Dortmund, Teheran, Sidney, Tsurich, Marcel, Belgrade, Beirut, Copenhagen, Vatican, Brussels, Frankfurt, Bonn, Milan, Bern, Athens, Lion, Luxemburg, Los-Angeles, Kislovodsk, Khodjaly, Sumgayit, Akhalkalaki, Rostov: the explosions in cinemas, airports, planes, buses, undergrounds, trains, ships and other places.
He does not confess his struggle to pass under the slogan "For the sake of Great Armenia" and killed the people for the genocide of 1915 similar to itself thus trying to acquit his avidity. Though such people as Kaiser of Germany baron von Bulov and the leader of the world proletariat Lenin did not pay attention to such phrases, he said "if you don't believe, you would better not engage in the Armenian matter" and did not change its positions significantly. He continued his work at his guidance, the domination over other peoples and the bloody activity believing in his special mission and special skills.
Though Columbian drug dealer Carlos called him the small partner of drug business, through he was charged with the sales of transplanted organs of hostages and prisoners, though everyone beginning from Pushkin and up to US President R. Reagan expressed negative thoughts about him , he did not change in quality and its inner world of fights and battles remained in a similar state. Prominent Russian researchers considered that he can change outwardly. For example, he can be called Russian, Georgian, Kurdish, Arabian, Turkish, Spanish, Azerbaijani and any other names to mix with the crowd. That is the classical method of the crime.
Despite that, his name is well-known: INTERNATIONAL TERRORISM
It should be mentioned that in accordance with the UN Convention of January 10, 2000, the world association could not put light on the concept of terrorism through all of its history. In many cases the terrorism was regarded as the self-sacrifice for freedom. Due to the difficulties in the interpretation the UN was obliged to create the systems of conventions regarding the concrete facts no matter the installation of explosives or the human trafficking, the burglary of planes. Let's refer to the definition of the terrorism in Section 2656 f(d) of Title 22 of the US Law Code:
The term of terrorism is the politically substantiated and purposeful violence committed by the subnational groups or secret agents against the innocent people to affect the social state.
-The term "International Terrorism" means the terrorism that involves the citizens of a number of countries.
-A terrorist group means any group divided into subgroups engaged in the international terrorism.
The US government has used this definition of terrorism for some statistical and analytical purposes since 1983.
Russian President Vladimir Putin said with the frankness peculiar to Russians:
"That is merely an evil and we'll have to struggle with it".
Speaking about the Armenian terrorism, it is possible to say that through it seems complicated in fact it is easy to explain. Regardless of their names the Armenians organizations considered terror as one of the means to help them achieve the goals. Moreover, within a period of several decades the members of the said organizations, that is those having different thoughts and rejecting the idea of the terrorism were the victims of the Armenians terrorism.
The researches of Armenian scientists, the speeches of the political leaders within the period of the turning point contain the critical thoughts and information on the terrorism in the activity of a number of Armenian organizations.
The form which acquits the purpose also proved that: the crimes committed with a special cruelty to create the mass terror. As for the Armenian bands fulfilling the instructions of the terrorist organizations their definitions were given by Russian Caucasus scientists and publicists in the late 19th century.
Member of the House of Representatives of US Congress the co-chair of the Helsinki commission H. Smith expressed the following ideas on the cooperation for combat with terrorism : "Surely, to win the war against terrorism is not possible". The victory can be gained in case of the utilization of the agreed position stipulated for the damaging the terrorism at every point. He also requested to give proposals to the representatives of the Caucasus representatives.
Perhaps, this issue is one of the concrete proposals for the effective struggle with international terrorism.
It is possible to say that changing world is not able to explain the cruelty. Yet one thing is not possible-the said book will never be the call for the terror.
The humanity is able to escape from the illusions of those who killed the pregnant women, cut off the heads of the children frightened to death and who exploded the cinemas and civil planes and fired the churches and Mosques and murdered the politicians and businessmen.