AZƏRBAYCANIN BANK SİSTEMİ
Bank sistemi Azərbaycan maliyyə sisteminin mühüm elementi sayılır. Bu gün banklar aktivlərinin və kapitalının həcminə, regional əhatəsinə görə digər maliyyə vasitəçilərini dəfələrlə üstələyir.
Hazırda respublikada inkişaf etmiş, bazar prinsiplərinə əsaslanan iki pilləli bank sistemi (birinci pillədə Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankı, ikinci pillədə kommersiya bankları və digər bank olmayan kredit təşkilatları) fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı 1992-ci ildə yaradılmışdır. Müasir mərkəzi bankların əsas missiyası qiymətlərin və maliyyə sabitliyinin qorunmasıdır.
Mərkəzi Bank öz məqsədlərinə nail olmaq üçün qanunla müəyyən edilmiş bir sıra funksiyaları həyata keçirir.
Mərkəzi Bankın əsas funksiyası dövlətin pul və onun tərkib hissəsi olan məzənnə siyasətinin müəyyən edilməsi və həyata keçirilməsidir. Pul siyasəti müxtəlif alətlərdən istifadə etməklə aparılır. Bu alətlərə dövlətin və Mərkəzi Bankın buraxdığı qiymətli kağızlarla alqı-satqı əməliyyatlarının aparılması, Mərkəzi Bankın banklara verdiyi kreditlər üzrə faiz dərəcələrinin müəyyənləşdirilməsi, bankların məcburi ehtiyatları üzrə tələblər və s. daxildir. Bu alətlərin vasitəsi ilə Mərkəzi Bank dövriyyədə olan pulun həcmini tənzimləməklə qiymətlərin sabitliyinə, iqtisadiyyatın artımına, həmçinin ölkədə maliyyə sabitliyinin təmin olunmasına təsir imkanlarından istifadə edir.
Mərkəzi Bankın mühüm funksiyalarından biri də Azərbaycan Respublikasının milli valyutasının (manatın) emissiya edilməsidir. Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 19-cu maddəsinə əsasən Mərkəzi Bank bu hüququn müstəsna sahibidir. Bu səlahiyyət çərçivəsində Mərkəzi Bank manatda olan kağız və metal pul nişanlarını tədavülə buraxır və tədavüldən çıxarır, həmçinin onların dövriyyəsinin təşkili üzrə tədbirlər görür.
Manatın rəsmi məzənnəsinin müəyyən edilməsi
Mərkəzi Bank manatın xarici valyutalara nisbətdə rəsmi məzənnəsini də müəyyən edir. Məzənnə ölkənin xarici iqtisadi əlaqələrinə təsir edən amillərdən biridir. Mərkəzi Bank manatın rəsmi məzənnəsini orta bazar məzənnəni nəzərə almaqla müəyyənləşdirir. İqtisadi subyektlər valyuta əməliyyatlarını apararkən rəsmi məzənnəni nəzərə alırlar.
Mərkəzi Bank Valyuta tənzimi və nəzarəti funksiyasını da yerinə yetirir. Valyuta tənzimi və nəzarəti – məzənnə siyasətinin həyata keçirilməsini dəstəkləyən, beynəlxalq hesablaşmaların aparılması, xarici valyuta ilə dövriyyənin tənzimlənməsi, o cümlədən əqdlərin həyata keçirilməsi, valyutadan istifadənin məhdudlaşdırılması və valyutanın hərəkəti üzrə dövlət nəzarətinin aparılması ilə bağlı kompleks tədbirlərdən ibarət fəaliyyətdir.
Milli valyutanın məzənnəsinin qorunmasında və tədiyə balansının tənzimlənməsində Mərkəzi Bank qızıl-valyuta ehtiyatlarından aktiv istifadə edir. Eyni zamanda Mərkəzi Bank ölkənin ona həvalə olunan qızıl-valyuta ehtiyatlarının qoruyucusu kimi çıxış edir və bu zaman onların idarə edilməsi funksiyasını həyata keçirir. Belə ki, hazırda beynəlxalq hesablaşmalarda qızıl-valyuta ehtiyatları stabilləşmə və “təminatçı” rolunu oynayır. Mərkəzi Bankın qızıl-valyuta ehtiyatlarına qızıl, qiymətli metallar və qiymətli daşlar, xarici valyutalar, xarici dövlətlərin mərkəzi banklarının və ya digər maliyyə idarələrinin hesablarında saxladığı xarici valyuta vəsaitləri və beynəlxalq aləmdə qəbul olunmuş digər aktivlər daxildir. Mərkəzi Bank rübdə bir dəfədən az olmayaraq idarə etdiyi qızıl valyuta ehtiyatlarının ümumi miqdarı barədə kütləvi informasiya vasitələrində məlumat dərc etdirir.
Mərkəzi Bankın funksiyalarından biri ölkənin tədiyə balansı statistikasının toplanması və hesabat tədiyə balansının tərtib edilməsidir. Tədiyə balansı elə bir statistik hesabat sistemidir ki, onun göstəriciləri ölkə əhalisinin və Azərbaycanda fəaliyyət göstərən təsərrüfat subyektlərinin (müəssisə və təşkilatların) müəyyən dövr ərzində xarici şəxslərlə apardığı iqtisadi əməliyyatların (mal və xidmətlər, investisiyalar üzrə) məcmusunu əks etdirir. Tədiyə balansı hər bir ölkənin ÜDM-nin (ümumi daxili məhsulun) hesablanmasında istifadə olunur.
Mərkəzi Bank ölkənin icmal (dövlət və qeyri-dövlət) xarici borc statistikasını və beynəlxalq investisiya balansını tərtib edir, məlumatların ümumiləşdirilməsini və yayılmasını təmin edir. Bu funksiya “Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa qəbul edilmiş 20 oktyabr 2015-ci il tarixli dəyişikliklər əsasında Mərkəzi Banka həvalə edilmişdir.
Məcmu xarici borc haqqında statistika və beynəlxalq investisiya mövqeyi milli iqtisadiyyatın beynəlxalq reytinqinin formalaşmasında xüsusi rol oynayır, habelə makroiqtisadi siyasət qərarlarının qəbul edilməsində nəzərə alınır. Bu statistika ölkə rezidentlərinin xarici ölkələrin rezidentləri qarşısında öhdəliklərinin uçotu əsasında formalaşdırılır.
Bu funksiya çərçivəsində Mərkəzi Bank ölkədə banklararası mərkəzləşdirilmiş və digər lisenziyalaşdırılmayan ödəniş sistemlərini yaradır, onları idarə edir, əlaqələndirir və sistemlər üzrə nəzarəti həyata keçirir.
Hazırda belə sistemlərə Banklararası Real Vaxt Rejimində Məcmu Hesablaşmalar Sistemi (AZİPS), Xırda Ödənişlər üzrə Hesablaşma-klirinq Sistemi (XÖHKS) və Banklararası Kart Mərkəzi (BKM) aiddir. Mərkəzi Bank bu sistemlərdəiştiraka dair tələblər müəyyən edir, o cümlədən iştirakla bağlı təhlükəsizlik tələblərini,  ödəniş sistemlərinin davamlılığı üzrə tələbləri, ödəniş sənədlərinin formalarına dair tələbləri müəyyənləşdirir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 9 fevlar 2007-ci il tarixli Fərmanına əsasən Əmanətlərin Sığortalanması Fondu yaradılmış, 2007-ci ilin 12 Avqust tarixindən isə fəaliyyətə başlamışdır. Əmanətlərin Sığortalanması Fondunun yaradılmasının məqsədi banklar və xarici  bankların yerli filialları ödəmə qabiliyyətini itirdikdə fiziki şəxslərdən  əmanətə qəbul olunmuş pul vəsaitinin itirilməsi riskinin qarşısını almaq, Azərbaycan Respublikasında maliyyə və bank sisteminin sabitliyini və inkişafını təmin etməkdir.
18 dekabr 2020-ci ildə “Əmanətlərin sığortalanması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa edilən dəyişikliyə əsasən, fiziki şəxslərin qorunan əmanətləri üzrə kompensasiya məbləğinin həcmi  30 min manatdan 100 min manata qaldırılmışdır.

BANKING SYSTEM IN AZERBAIJAN
The banking system is considered an important element of the financial system of Azerbaijan. Today banks leave behind other financial mediators for the volume of their assets and capital, as well as regional coverage.
Currently, there is a developed two-tier banking system based on market principles (the Central Bank of the Republic of Azerbaijan in the first tier, commercial banks, and other non-bank credit organizations in the second tier).
The Central Bank of the Republic of Azerbaijan was founded in 1992. The main mission of modern central banks is to maintain prices and financial stability.
The Central Bank performs a number of functions defined by law In order to achieve its goals.
The Central Bank’s main function is to set and conduct the country’s monetary and exchange rate policy. Monetary policy is conducted using a variety of tools. These tools include buying and selling securities issued by the state and the Central Bank, determining interest rates on loans issued by the Central Bank to banks, requirements for required reserves of banks, etc. Through these tools, the Central Bank uses opportunities to influence price stability, economic growth, as well as ensuring financial stability in the country by regulating the amount of money in circulation.
One of the critical functions of the Central Bank is to issue the national currency (manat) of the Republic of Azerbaijan. According to Article 19 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan the Central Bank enjoys this exclusive right. Within this authority, the Central Bank issues manat denominated banknotes and coins to and withdraws from circulation, and takes actions on their circulation.
Determining the official exchange rate of the manat
The Central Bank sets an official exchange rate of manat against foreign currencies. The exchange rate is one of the factors affecting the country's foreign economic relations. The Central Bank determines the official exchange rate of the manat, taking into account the average market rate. Economic institutions consider the official exchange rate when conducting foreign exchange transactions.
The Central Bank also performs the function of currency regulation and control. Foreign currency regulation and control is a set of measures that support the conduction of the exchange rate policy, maintain international settlements, regulate foreign currency circulation, execute transactions, restrict foreign currency use, and exercise government control over foreign currency movement.
The Central Bank actively uses gold and foreign exchange reserves to protect the exchange rate of the national currency and regulate the balance of payments. At the same time, the Central Bank acts as a guardian of the country's gold and foreign exchange reserves entrusted to it, and at the same time performs the function of their management. Thus, gold and foreign exchange reserves currently play a stabilizing and "guarantor" role in international settlements. The Central Bank's gold and foreign exchange reserves include gold, precious metals, and precious stones, foreign currencies, foreign currency funds held in the accounts of foreign central banks or other financial institutions, and other internationally accepted assets. The Central Bank gives information in the media on the total amount of gold and foreign exchange reserves managed by it at least once a quarter.
One of the functions of the Central Bank is to collect the country’s balance of payments statistics and compile a reporting balance of payments. The balance of payments is a statistical reporting system that shows indicators and reflection of the summary of economic operations (goods and services, investments) carried out by the population of the country and economic entities (enterprises and organizations) operating in Azerbaijan with foreign persons during a certain period. The balance of payments is used to calculate the GDP (gross domestic product) of each country.
The Central Bank develops the country’s consolidated (both public and non-public) foreign debt statistics and international investment balance, summarizes and disseminates data. This function was assigned to the Central Bank on the basis of the changes made to the Law of the Republic of Azerbaijan on the Central Bank of the Republic of Azerbaijan dated 20 October 2015.
External debt statistics and international investment play a special role in the formation of the international ranking of the national economy, as well as considers macroeconomic policy decisions. These statistics are formed on the basis of accounting of liabilities of the country's institutions to institutions of foreign countries.
The Central Bank organizes, coordinates, regulates activities of, and oversees centralized interbank and other unlicensed payment systems as part of this function.
Currently, such systems include The Real-Time Gross Settlement System (AZIPS), The Low-Value Payments Clearing and Settlement System (LVPCSS), The Interbank Card Center (ICC). The Central Bank sets requirements for participation in these systems, including security requirements for participation, requirements for the sustainability of payment systems, and requirements for forms of payment documents.
Azerbaijan Deposit Insurance Fund was founded on 9 February 2007 with the decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and started to its operation onAugust 12, 2007, The purpose of establishing the Deposit Insurance Scheme is to prevent the risk of losing money deposited by individuals and to ensure the sustainability and development of the financial and banking system whenever banks and local branch offices of foreign banks become insolvent. Azerbaijan Deposit Insurance Fund is regulated by the Trustee Board and by the Executive director based on the Law on Deposit Insurance.
According to the amendments made to the Law of the Republic of Azerbaijan “On Deposit Insurance” on December 18, 2020, the amount of compensation for protected deposits of individuals was increased from 30,000 to 100,000 manats.