AZƏRBAYCANDA KÜTLƏVİ İNFORMASİYA VASİTƏLƏRİ
Bu gün Azərbaycanda müasir dünya standartlarına cavab verən müstəqil kütləvi informasiya vasitələri (KİV) formalaşmaqdadır. Kütləvi informasiya vasitələrinin kəmiyyətinə görə, Azərbaycan Respublikası MDB və Şərqi Avropa ölkələri arasında lider mövqelərdən birini tutur. Azərbaycanda 5000-dən çox KİV müvafiq dövlət orqanında uçota götürülmüş və ya qeydiyyatdan keçmişdir. Təsis edilən KİV-lər müxtəlif siyasi, ictimai mövqeli təşkilatlara, özəl qurumlara və fiziki şəxslərə məxsusdur. Ölkədə 40-a yaxın gündəlik, 200-dən artıq həftəlik və aylıq qəzet nəşr olunur. 80-dən artıq elmi-praktiki, ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi məsələləri, uşaq və qadın problemlərini işıqlandıran və əyləncə xarakterli jurnal çıxır. Azərbaycanda 20-yə yaxın informasiya agentliyi ölkədə və dünyada baş verən hadisələrlə bağlı müntəzəm və çeşidli məlumat yayır. Azərbaycanın ilk informasiya agentliyi, 1920-ci il martın 1-də yaradılan AZƏRTAC-dır. Bölgələrdə 100-ə yaxın qəzet və jurnal nəşr olunur.
1998-ci ildən sonra Azərbaycanda yeni özəl televiziya və radio kanalları açılmış, son illər kabel televiziyasının miqyası genişlənmişdir. Hazırda Azərbaycanda 11 ümumrespublika, 4 peyk və 17 kabel televiziyası, 8 regional və 12 radio fəaliyyət göstərir. 2005-ci ildə Azərbaycan Dövlət Televiziyasının bazasında “Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti yaradılmışdır. Elə həmin il ikinci dövlət kanalının bazasında İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti təsis edilmiş və fəaliyyətə başlamışdır. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2001-ci il tarixli qərarına əsasən ölkə ərazisində rəqəmsal yayımın tətbiqinə başlanmışdır. 2014-cü il ərzində Azərbaycanda rəqəmsal yayıma keçid başa çatdırılmışdır.
Azərbaycanda 50-dən artıq jurnalist təşkilatı qeydiyyatdan keçmiş, 30-a yaxın təşkilat söz və məlumat azadlığının inkişaf etdirilməsi, mətbuatın iqtisadi müstəqilliyinin gücləndirilməsi, jurnalistlərin hüquqlarının müdafiəsi, KİV-lərin informasiya əldə etmək imkanlarının genişləndirilməsi, cəmiyyətlə KİV arasında münasibətlərin tənzimlənməsi və digər məsələlərlə aktiv məşğul olur. Ölkədə mətbuat yayımı həyata keçirən müstəqil kommersiya şirkətlərinin sayı artmışdır. Hazırda 20-dən çox mətbuat yayımı firması paytaxt və bölgələrdə geniş fəaliyyət göstərir.
Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı internetin imkanlarının genişlənməsinə şərait yaratmış və ölkədə müasir internet şəbəkəsi formalaşmışdır. Azərbaycan Prezidenti 17 fevral 2003-cü il tarixli Fərmanı ilə “Azərbaycan Respublikasının İnkişafı Naminə İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları üzrə Milli Strategiya (2003-2012-ci illər)”sını təsdiq etmiş və bununla da qarşıdan gələn dövrdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişaf istiqamətləri müəyyən olunmuşdur. Strategiya çərçivəsində “Elektron Azərbaycan — 2005-2008-ci illər” və “Elektron Azərbaycan - 2010-2012-ci illər” dövlət proqramları qəbul olunmuş və icra edilmişdir. Ümumdünya İqtisadi Forumunun hesabatına görə, hazırda ölkə üzrə internet istifadəçilərinin sayı əhalinin 80%-ni təşkil edir. İnternet provayderinin sayı 40-a çatmışdır.
Etnik və dini azlıqların KİV-dən sərbəst faydalanmalarına heç bir məhdudiyyət qoyulmamışdır. Etnik azlıqların dillərində qəzetlər dərc edilir və ya xaricdən gətirilir.
Azərbaycan Respublikasında fikir, söz və məlumat azadlığı demokratik nailiyyətlərin mühüm tərkib hissəsidir. Azərbaycan hökuməti bundan sonra da demokratiyanın inkişaf etdirilməsi sahəsində üzərinə düşən vəzifələri yerinə yetirmək əzmindədir.
Milli qanunvericilik
Dövlət “dördüncü hakimiyyət” adlandırılan KİV-in sərbəst inkişafı üçün hər cür şərait yaratmışdır. Hüquqi və etik normalara hörmət edən jurnalist araşdırmaları, faktların və fikirlərin dərc edilməsi üçün qeyri-məhdud imkanlar yaradılmışdır. 1998-ci ildə Ümummilli Liderin Sərəncamı ilə senzura ləğv edilmişdir. İfadə, söz və informasiya azadlığı Azərbaycanda həyata keçirilən daxili siyasətin əsas tərkib hissəsidir və dövlət tərəfindən ardıcıl qaydada bu sahəyə mümkün dəstək göstərilir.
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası, 1998-ci ildə qəbul olunmuş “Məlumat Azadlığı haqqında” Qanun, 1999-cu ildə qəbul edilmiş və sonrakı illər ərzində beynəlxalq təşkilatlarla aparılan məsləhətləşmələr nəticəsində təkminləşdirilmiş “Kütləvi informasiya vasitələri haqqında” Qanun, eyni zamanda 2005-ci ildə qəbul olunmuş “İnformasiyanın əldə edilməsi haqqında” Qanun ölkəmizdə söz və mətbuat azadlığı, jurnalistlərin fəaliyyətinin müstəqilliyini tamamilə təmin edirlər.
Teleradio yayımı sahəsində əhəmiyyətli qanunvericilik tədbirləri görülmüşdür. “Televiziya və radio yayımı haqqında” qanun 2002-ci ilin iyun ayında qəbul edilmiş və həmin ilin oktyabr ayında qüvvəyə minmişdir. 5 oktyabr 2002-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Avropa Şurası standartlarına tam uyğun olan Milli Televiziya və Radio Şurasının yaradılması haqqında fərman imzalamışdır. Şura 2003-cü ilin yanvarında təsis edilmişdir.
İfadə və informasiya azadlığının təmin edilməsi istiqamətində növbəti mühüm addım 2003-cü il mart ayının 15-də Azərbaycan jurnalistlərinin ilk konqresində Mətbuat Şurasının yaradılması olmuşdur.Bu orqan müstəqil surətdə, dövlətin heç bir müdaxiləsi olmadan jurnalistlərin özləri tərəfindən yaradılmışdır. Müstəqil orqan olan Mətbuat Şurasının əsas funksiyası KİV ilə fərdlər, həmçinin KİV ilə özəl şirkətlər arasında mübahisələrin məhkəməyə qədər həll etməkdən ibarətdir. Şura həmçinin qəzetlərin monitorinqi və özünün hazırlayıb qəbul etdiyi jurnalist etikası kodeksinin müddəalarının həyata keçirilməsi funksiyalarını yerinə yetirir.
KİV-in müstəqilliyini inkişaf etdirmək məqsədilə 2008-ci il avqustun 31-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti “Azərbaycan Respublikasında kütləvi informasiya vasitələrinin inkişafına dövlət dəstəyi Konsepsiyası”nın təsdiq olunması haqqında Sərəncam imzalamışdır. 2009-cu ildə isə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinə Dövlət Dəstəyi Fondu yaradılmışdır. Eyni zamanda 2010-cu il iyunun 22-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən “Azərbaycan mətbuat işçilərinin sosial müdafiəsi haqqında” fərman imzalanmışdır.
Dövlət orqanlarının fəaliyyətində şəffaflığın artırılması, hesabatlılığın təmin edilməsi, ictimaiyyətin iştirakının genişləndirilməsi, yeni texnologiyaların tətbiqi üçün Azərbaycan Prezidentinin 2012-ci il 5 sentyabr tarixli Sərəncamı ilə “Açıq Hökumətin təşviqinə dair 2012-2015-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” təsdiq edilmişdir. Sənəddə İnformasiya əldə edilməsinin asanlaşdırılması, dövlət orqanlarının öz fəaliyyəti barədə ictimaiyyətə müntəzəm məlumat verməsi, normativ hüquqi aktların vahid elektron bazasının fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi, dövlət orqanlarının fəaliyyətində ictimaiyyətin iştirakının genişləndirilməsi, elektron xidmətlərin təkmilləşdirilməsi və s. nəzərdə tutulmuşdur.
Son illər ərzində diffamasiyanın cinayət tərkibli əməllər sırasından çıxarılması və “Diffamasiya haqqında qanun”un qəbul edilməsi istiqamətində müəyyən tədbirlər həyata keçirilmişdir. 2009-cu ildə Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin diffamasiya ilə bağlı 147 (böhtan) və 148-ci (təhqir) maddələrinə moratorium qoyulmuşdur. 2011-ci il mayın 11-də ATƏT-in keçmiş Bakı Ofisi (2014-cü ilin yanvar ayından yeni mandata uyğun olaraq ATƏT-in Baklıda Layihə Əlaqələndiricisi) və Mətbuat Şurası tərəfindən keçirilmiş “Diffamasiyanın dekriminallaşdırılması” adlı konfransı olmuşdur. Ölkəmizdə diffamasiya haqqında qanun layihəsinin hazırlanmasında Venesiya Komissiyası tərəfindən yardımın göstərilməsi istənilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsinin 2014-cü il fevralın 21-də keçirilmiş Plenumu böhtana görə cinayət məsuliyyətinə istisna hallarda müraciət edilməsi və bununla bağlı qanunvericilik təşəbbüsü qaydasında Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə təklif verilməsi ilə bağlı qərar qəbul etmişdir.
Prezident İlham Əliyev 12 yanvar 2021-ci ildə “Azərbaycan Respublikasında media sahəsində islahatların dərinləşdirilməsi haqqında” fərman imzalayıb. Fərmana əsasən, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun əsasında “Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyi” publik hüquqi şəxs yaradılıb, “Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin Nizamnaməsi” təsdiq edilib.

СРЕДСТВА МАССОВОЙ ИНФОРМАЦИИ В АЗЕРБАЙДЖАНЕ
Сегодня в Азербайджане формируются независимые средства массовой информации (СМИ), отвечающие современным мировым стандартам. По количеству СМИ Азербайджанская Республика занимает одно из ведущих мест среди стран СНГ и Восточной Европы. В настоящее время общее число официально зарегистрированных СМИ превышает 5000. Созданные СМИ принадлежат различным политическим и общественным организациям, частным предприятиям и физическим лицам. В стране издаются до 40 ежедневных, более 200 еженедельных и ежемесячных газет. Выходит более 80 научно-практических, общественно-политических, с социально-экономической проблематикой, освещающих детские и женские проблемы и развлекательного характера журналов. В Азербайджане около 20 информационных агентств распространяют систематическую и разнообразную информацию, связанную с событиями, происходящими в стране и мире. В регионах издается около 100 газет и журналов.
После 1998 года в Азербайджане открылись новые частные теле- и радиоканалы, а в последние годы масштабы кабельного телевидения расширились. На сегодняшний день, в Азербайджане действуют 11 общереспубликанских, 13 региональных, 17 кабельных и четыре спутниковых телеканала, 27 интернет-телеканалов, а также 13 общереспубликанских и три региональные радиостанции. В 2005 году на базе Азербайджанского Государственного Телевидения было создано Закрытое акционерное общество «Программы Азербайджанского Телевидения и Радио». В том же году на базе второго государственного канала была создана Компания общественного телевидения и радиовещания. Решением Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 2001 года в стране было введено цифровое вещание. За 2014 год в Азербайджане был завершен переход на цифровое вещание.
В Азербайджане зарегистрировано более 50 журналистских организаций, около 30 организаций активно занимаются усилением свободы слова и информации, экономической независимости прессы, защитой прав журналистов, регулированием отношений между обществом и медиа и другими задачами. Число независимых коммерческих компаний, осуществляющих распространение печати в столице и регионах, превышает 20.
Скоростное развитие информационно-коммуникационных технологий в Азербайджане создало условия для расширения возможностей интернета и сформировало современную сеть Интернет в стране. Президент Азербайджана своим Указом от 17 февраля 2003 года утвердил «Национальную Стратегию в сфере Информации и Коммуникационных Технологий для развития Азербайджанской Республики (2003-2012 гг.)» и тем самым были определены направления развития информационно-коммуникационных технологий для последующего периода. В рамках стратегии были приняты и выполнены государственные программы «Электронный Азербайджан — 2005-2008 гг.» и «Электронный Азербайджан — 2010-2012 гг.». По данным Всемирного экономического форума, в настоящее время количество пользователей интернета в стране составляет 80% населения. Количество интернет-провайдеров достигло 40.
Этнические и религиозные меньшинства никак не ограничиваются в доступе к СМИ. Газеты завозятся из-за границы или издаются на языках этнических меньшинств.
Свобода мысли, слова и информации в Азербайджанской Республике является важной частью демократических реформ. Правительство Азербайджана и впредь будет стремиться выполнять свои обязанности по развитию демократии.
Milli qanunvericilik
Государство создало все условия для развития так называемой «четвертой власти», главным носителем которой являются СМИ. Созданы неограниченные возможности для журналистских исследований, публикации фактов и мнений с соблюдением правовых и этических норм. В 1998 году Указом общенационального лидера цензура была отменена. Свобода самовыражения, слова и информации является составляющей частью внутренней политики Азербайджана, и государство последовательно оказывает поддержку этой области.
Конституция Азербайджанской Республики, Закон «О свободе информации», принятый в 1998 году, Закон «О средствах массовой информации», принятый в 1999 году и усовершенствованный в последующие годы в результате проведенных с международными организациями консультаций, а также Закон «О получении информации», принятый в 2005 году полностью обеспечивают свободу слова и печати, а также независимость деятельности журналистов в нашей стране.
В сфере телерадиовещания были приняты законодательные меры. В июне 2002 года был принят Закон «О телерадиовещании», который вступил в силу в октябре того же года. 5 октября 2002 года Президентом Азербайджанской Республики был подписан Указ о создании Национального Совета Телерадиовещания, полностью соответствующего стандартам Европейского Совета. Основной обязанностью Совета является регулирование деятельности телевизионного и радиовещания, защита интересов общественности во время трансляции, осуществление контроля за соблюдением законодательства о телерадиовещании. Совет был учрежден в январе 2003 года.
Другим важным шагом в направлении обеспечения свободы самовыражения и информации стало создание 15 марта 2003 года Совета Печати на первом Конгрессе журналистов Азербайджана. Этот орган был создан самими журналистами, в независимой форме, без какого-либо вмешательства государства. Основная функция Совета Печати, как независимого органа, состоит в решении споров между СМИ и физическими лицами, а также СМИ и частными компаниями в период до судебного разбирательства. Совет также выполняет функции мониторинга газет и осуществления положений Кодекса журналистской этики, подготовленного и принятого самим Советом.
В целях развития независимости средств массовой информации 31 августа 2008 года Президент Азербайджанской Республики подписал Распоряжение об утверждении «Концепции государственной поддержки развития средств массовой информации в Азербайджанской Республике». А в 2009 году был создан Фонд Государственной Поддержки Развития Средств Массовой Информации при Президенте Азербайджанской Республики.
С целью повышения прозрачности деятельности государственных органов в, улучшения подотчетности, расширения участия общественности и внедрения новых технологий Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 5 сентября 2012 года был утвержден «Национальный план действий по продвижению открытого правительства на 2012-2015 годы». Документ подразумевает облегченный доступ к получению информации, регулярное информирование общественности о деятельности государственных органов, улучшение функционирования единой электронной базы данных нормативных правовых актов, расширение участия общественности в государственных органах, улучшение электронных услуг и пр.
В течение последних лет были проведены определенные мероприятия в направлении выведения диффамации из ряда преступных деяний, а также принятия закона «О диффамации». В 2009-ом году был объявлен мораторий на связанные с диффамацией статьи 147 (клевета) и 148 (оскорбление) Уголовного Кодекса Азербайджанской Республики.
11 мая 2011 года бывшим Бакинским офисом ОБСЕ (с января 2014 года в соответствии с новым мандатом — Координатор проектов ОБСЕ в Баку) и Советом прессы была проведена конференция на тему «Декриминализация диффамации». Для подготовки закона о диффамации в стране была запрошена помощь у Венецианской комиссии. На Пленуме Верховного Суда Азербайджанской Республики, состоявшегося 21 февраля 2014 года, было принято решение о применении уголовной ответственности за клевету в исключительных случаях и внесении предложения в Милли Меджлис Азербайджанской Республики в качестве законодательной инициативы.
12 января 2021 года Президент Ильхам Алиев подписал Указ «Об углублении реформ в области медиа в Азербайджанской Республике». Согласно указу, на базе Фонда Государственной Поддержки Развития Средств Массовой Информации при Президенте Азербайджанской Республики было создано «Агентство развития медиа Азербайджанской Республики» и утверждено «Устав Агентства развития медиа Азербайджанской Республики».