Azərbaycan Respublikası və BMT arasında əməkdaşlıq Sovet İttifaqının dağılması və Azərbaycanın öz müstəqilliyini bərpa etməsindən dərhal sonra bərqərar olmuşdur.
Azərbaycan Respublikası 1992-ci ilin 2 mart tarixində BMT-nin üzvlüyünə qəbul edilmiş və 1992-ci il mayın 6-da Azərbaycanın BMT nəzdində Daimi Nümayəndəliyi açılmışdır. BMT ilə əməkdaşlığın birinci günündən başlayaraq, Azərbaycan BMT platformasından beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə cəlb etməyə və BMT-nin potensial imkanlarından istifadə etməklə sülh sazişinin əldə olunmasına çalışmışdır.
1993-cü il ərzində BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının (TŞ) Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair 822, 853, 874, 884 saylı qətnamələr qəbul etmişdir. Hər bir qətnamə Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ və digər ərazilərinin Ermənistanın silahlı qüvvələri tərəfindən işğalı nəticəsində qəbul edilmişdir. Bu qətnamələr Azərbaycanın ərazi toxunulmazlığını yenidən təsdiq edərək, dərhal atəşkəs elan olunması, hərbi əməliyyatlara son qoyulması və işğalçı qüvvələrin Azərbaycan Respublikası ərazisindən çıxarılması tələbləri irəli sürmüşdür.
Prezident Heydər Əliyev 1994-cü ilin sentyabr ayında BMT Baş Assambleyasının 49-cu sessiyasında iştirak edərək, bu universal beynəlxalq təşkilatın tribunasından ölkəmizlə bağlı, xüsusilə Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü və Dağlıq Qarabağ problemi haqqında həqiqətləri dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırmışdır. 1995-ci ilin oktyabrında BMT Baş Məclisinin bu ali qurumun 50 illik yubileyi ilə əlaqədar keçirilən təntənəli iclasında iştirak edən Azərbaycan Prezidenti Heydər Əliyev bu təşkilatın yüksək kürsüsündən dünya dövlətlərinə müraciət edərək, mövcud qlobal problemlərə dair Azərbaycan Respublikasının prinsipial mövqeyini açıqlamış, xüsusilə Ermənistanın təcavüzünün aradan qaldırılması ilə bağlı beynəlxalq səylərin artırılmasına çağırmışdır. 2000-ci ilin sentyabr ayında BMT-də Minilliyin Sammitində çıxış edən Prezident Heydər Əliyev Ermənistan - Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin aradan qaldırılmasına dair Azərbaycanın mövqeyini bir daha bəyan etmişdir.
BMT Baş Məclisinin 2004-cü ilin sentyabrında keçirilən 59-cu sessiyasında çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Ermənistan–Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi 4 qətnamənin hələ də yerinə yetirilmədiyini bəyan etmiş və onların həyata keçirilməsinin işlək mexanizminin yaradılmasını mühüm məsələ kimi irəli sürmüşdür. Bununla yanaşı, həmin il oktyabrın 29-da BMT Baş Məclisinin sessiyasında Azərbaycan nümayəndə heyətinin təşəbbüsü ilə “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı məsələ iclasın gündəliyinə salınmışdır. Daha sonra BMT Baş Məclisinin 2006-cı il sentyabrın 7-də keçirilən 60-cı və 2008-ci il martın 14-də keçirilən 62-ci sessiyasında “Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində vəziyyət” adlı qətnamələr qəbul edilmişdir. Həmin sənədlərdə Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində ermənilərin məskunlaşdırılması, bu ərazilərdə yanğınlar törədilməsi pislənilmiş, Təhlükəsizlik Şurasının məlum 4 qətnaməsinə istinad edilməklə erməni silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən dərhal, tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxarılması tələb olunmuşdur.
Təəssüf ki, BMT-nin məlum qətnamələr 27 il ərzində kağız üzərində qalmışdı. Beynəlxalq hüquqa məhəl qoyulmadığı üçün BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin güc yolu ilə icrası qaçılmaz idi. Özünümüdafiə hüququnu ehtiva edən BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsindən istifadə edən Azərbaycan özü ərazi bütövlüyünü bərpa etdi. 2020-ci ilin sentyabrında başlanan və 44 gün davam edən II Qarabağ müharibəsinin nəticəsi olaraq təcavüzkar dövlət sülhə məcbur edilmişdir.
Azərbaycan 2012-2013-cü illər üzrə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü seçilmişdir. Azərbaycan Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionunda BMT Təhlükəsizlik Şurasının üzvü seçilən ilk ölkə olmuşdur. BMT Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzv qəbul olunması və artıq dövlət başçısı İlham Əliyevin sədrliyi ilə 2012-ci ilin may ayında Təhlükəsizlik Şurasının iclasının keçirilməsi Azərbaycanın diplomatiya tarixində əldə edilmiş böyük nailiyyətlərindən biri olmaqla, ölkəmizin regional siyasətlə yanaşı, dünya siyasətinin də əsas aktorlarından birinə çevrilməsi deməkdir.
Azərbaycan BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına qeyri-daimi üzv seçildikdən qısa müddət sonra Prezident İlham Əliyev bəyan etdi ki, BMT Nizamnaməsində qeyd olunmuş ədalət və beynəlxalq sülhün aliliyi prinsipinin irəli sürülməsi və inkişaf etdirilməsi Azərbaycanın bu qurumda əsas və birinci dərəcəli hədəfi olacaqdır. Bu xətti əsas tutaraq, üzvlük müddəti ərzində Təhlükəsizlik Şurasının başlıca vəzifəsi olan beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyin qorunması istiqamətində Azərbaycan gücünü əsirgəməmişdir. 2012-ci ilin may və 2013-cü ilin oktyabr aylarında Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasına sədrlik etmişdir. Bu iki ay müddətində Təhlükəsizlik Şurası 30 ictimai və fərdi iclas, 29 qapalı müşavirə keçirmiş, 7 qətnamə və sədrin 3 bəyanatını qəbul etmiş, mətbuat üçün 13 bəyanat vermişdir.
Belə ki, Təhlükəsizlik Şurasında qeyri-daimi üzv kimi fəaliyyəti zamanı Azərbaycan Respublikası 28 oktyabr 2013-cü il tarixində BMT və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi mövzusunda yüksəksəviyyəli görüşün təşkilini həyata keçirmişdir. Bu istiqamətdə Azərbaycanın daha bir təklifi BMT ilə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası (Türk Dövlətləri Təşkilatı) arasında əlaqələrin inkişafı ilə bağlı olmuşdur.
2017-ci ilin sentyabrında Nyu-Yorkda BMT-nin Baş Assambleyasının 72-ci sessiyası keçirilmişdi. Sessiyada çıxış edən Prezident İlham Əliyev Ermənistanın işğalçılıq siyasəti və onun nəticələri barədə iclas iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Prezident İlham Əliyev münaqişənin həlli istiqamətində beynəlxalq müstəvidə qəbul olunan qərar və qətnamələri də xatırladıb və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsini xüsusi vurğulayıb. Prezident bildirib ki, münaqişənin həllinin yubanmasının əsas səbəblərindən bir də məhz təcavüzkara qarşı beynəlxalq təzyiqlərin olmamasıdır. Azərbaycanın 25 ildə əldə etdiyi uğurlardan da danışan dövlət başçısı həyata keçirilən beynəlxalq iqtisadi layilərdən də bəhs edib.
BMT ilə geniş əlaqələr quran Azərbaycan əməkdaşlığın müxtəlif vasitələrindən istifadə edir. Əməkdaşlığın səmərəli şəkildə həyata keçirilməsi üçün Azərbaycan Respublikası BMT-nin bir çox xüsusi qurum və orqanları ilə fəal və effektiv əməkdaşlıq edir. Onların sırasında BMT-nin Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (UNESCO), BMT-nin İnkişaf Proqramı (BMT İP), BMT-nin Uşaq Fondu (UNICEF), Sənaye İnkişaf Təşkilatı (UNIDO), Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST), Ümumdünya Ərzaq Proqramı (ÜƏP), BMTnin Əhali Fondu (UNFPA), BMT-nin Qadınlar Fondu (UNIFEM), Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentlik, Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağan olunması haqqında Müqavilə Təşkilatı və s. qeyd etmək olar.
Hal- hazırda Azərbaycan Respublikası BMT-nin təhsil, elm və mədəniyyət təşkilatı olan UNESCO ilə geniş əməkdaşlıq edir. Bu məqsədlə 1994-cü ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sərəncamına əsasən Azərbaycanın UNESCO nəzdində Milli Komissiyası təsis edilmişdir. Azərbaycan – UNESCO əlaqələri ölkənin təhsil, elm və mədəniyyət sahələrində inkişafına yardım məqsədilə uğurla həyata keçirilir. Azərbaycan– UNESCO münasibətlərinin inkişafında, bu münasibətlərin canlanması və gücləndirilməsində Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva əvəzolunmaz rola malikdir. 2004-cü ilin avqustunda Mehriban Əliyeva ənənəvi musiqinin, ədəbiyyat və poeziyanın inkişafına verdiyi töhfələrə, musiqi təhsili və dünya mədəniyyətlərinin mübadiləsi sahəsindəki xidmətlərinə və UNESCO - nun ideyalarına göstərdiyi sadiqliyə görə bu təşkilatın şifahi ənənələr və musiqi ənənələri sahəsində xoşməramlı səfiri adına layiq görülmüşdür.
Azərbaycanın BMT-nin Uşaq Fondu (UNICEF) ilə əməkdaşlıq sazişini Prezident Heydər Əliyev 1994-cü ildə BMT Baş Assambleyasının sessiyasında iştirakı zamanı imzalamışdır. Azərbaycanla UNICEF arasında əməkdaşlıq qaçqın və məcburi köçkün uşaq və yeniyetmələr arasında vəziyyətin yaxşılaşdırılması məqsədilə bərqərar olmuşdur. BMT ən kəskin təsirə məruz qalmış qaçqın və məcburi köçkünlərin qidalanma vəziyyətini nəzarətdə saxlamaq üçün 1993-cü ildə özünün fövqəladə ərzaq proqramının – Ümumdünya Ərzaq Proqramının (ÜƏP) icrasına başlamışdır. Bu proqram çərçivəsində münaqişənin ilk illərində qaçqın və məcburi köçkünləri təxminən 160.000 ton qarışıq ərzaq malları ilə təmin etmişdir.
Azərbaycan BMT-nin xüsusi qurumları qismində BMT-nin İnkişaf Proqramı və Sənaye İnkişafı Təşkilatı ilə xüsusi əlaqələrə malikdir. Müxtəlif layihə və proqramlar yaşayış standartlarının yüksəldilməsinə, iqtisadiyyatın struktur tənzimlənməsinin həyata keçirilməsinə xidmət edir. Xüsusilə də BMT-nin İnkişaf Proqramı Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) imkanlarının inkişaf etdirilməsi və onların maliyyələşdirilməsi yolu ilə münaqişədən sonrakı bərpa prosesinə yardım göstərmişdir.
Azərbaycan Respublikası həmçinin BMT-nin 2000-ci ilin sentyabrında elan olunmuş Minilliyin İnkişaf Məqsədləri (MİM) layihəsinin fəal iştirakçısıdır. Belə ki, 2000-ci ilin əvvəllərində Azərbaycanda BMT yeni mərhələyə qədəm qoymuş ölkənin inkişaf planı hesab edilən və əhalinin ən zəif təbəqələrinin (məcburi köçkünlər, yaşlılar, xüsusilə də kənd yerlərində qadınların başçılıq etdiyi ev təsərrüfatları, risk altında olan uşaqlar, gənclər və b.) yaşayış səviyyəsinin yüksəldilməsini məqsəd kimi qarşıya qoyan 2003-2005-ci illər üçün yoxsulluğun azaldılması üzrə ilk milli strategiyanın işlənib hazırlanması və həyata keçirilməsi ilə hökumətin MİM-lərə nail olmaq səylərinə dəstək göstərmək üçün beynəlxalq icma ilə tərəfdaşlıq etmişdir.
Azərbaycan yoxsulluqla mübarizədə əldə olunan nailiyyətlərə və əhalinin sosial rifahının yaxşılaşdırılması sahəsində həyata keçirilən uğurlu siyasətə görə BMT tərəfindən mükafatlara layiq görülmüşdür. 2015-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev əhalinin sosial rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində ölkə rəhbərliyinin siyasi iradəsi, bununla əlaqədar həyata keçirilən dövlət proqramları, savadsızlığın və yoxsulluğun minimuma endirilməsi və Minilliyin İnkişaf Məqsədlərinin uğurla həyata keçirilməsi istiqamətində görülən tədbirlərə görə “Cənub Cənub” mükafatı ilə təltif olunmuşdur.
2015-ci il noyabrın 12-də Mehriban Əliyevaya Azərbaycanda qadınların və uşaqların hüquqlarının qorunması, həmçinin gender bərabərliyi sahəsində göstərdiyi xidmətlərə görə BMT-nin Əhali Fondunun xatirə diplomu və hədiyyəsi təqdim edilib.
Həmin ildə dövlətimiz qeyd olunan sahədə nailiyyətlərinə görə BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) xüsusi diplomuna layiq görülmüşdür. Qeyd edək ki, bu qurum dünyada aclıqla mübarizə, ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması, kənd təsərrüfatı, meşə və balıqçılıq təsərrüfatının səmərəliliyinin artırılması, sağlam ərzaq sistemlərini yaratmaq kimi vəzifələri qarşısına məqsəd qoymuşdur. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva fəaliyyətində bu məqsədlərə nail olmağa töhfə verdiyinə, humanitar və ekologiya sahəsindəki uğurlu fəaliyyətinə görə 2015-ci ildə “FAO-nun xoşməramlı səfiri” adına layiq görülmüşdür.
2017-ci ilin mayında Bakıda IV Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində “Ərzaq təhlükəsizliyi və dayanıqlı cəmiyyət naminə mədəniyyətlərarası dialoq: Davamlı inkişaf və sülhün təmin olunması üçün əsas elementlər” mövzusunda ikinci plenar sessiya keçirilib.
BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının xoşməramlı səfiri Leyla Əliyeva sessiyada çıxış etmişdir.
BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının baş katibi ofisinin attaşesi Rəşad əl-Xafaci sessiyanın müasir dünya üçün çox əhəmiyyətli bir mövzuya həsr olunduğunu vurğulayaraq, IV Qlobal Forumun yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycan rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirmişdir.
Azərbaycan neft və təbii qaz ehtiyatları ilə zəngin olan, ekoloji cəhətdən gərgin regionda yerləşən bir ölkə kimi ekoloji problemlərin yaratdığı təhlükələrin aradan qaldırılması məqsədilə BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı (UNEP) ilə uğurlu əməkdaşlıq edir. Ətraf mühitin qorunması, yaşadığımız dünyanın gələcək nəsillər üçün təhlükəsiz məkana çevrilməsi baxımından hər birimizin üzərinə ciddi məsuliyyət düşdüyünü nəzərə alaraq, IDEA (Ətraf Mühitin Mühafizəsi naminə Beynəlxalq Dialoq) İctimai Birliyinin sədri, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə ölkəmizdə UNEP ilə əməkdaşlıq çərçivəsində“Yaşıl həftə” konfransları reallaşdırılaraq dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan gənc ekoloqların şəbəkələşməsi təmin edilmişdir. Ətraf mühit məsələləri və fəaliyyətlər barədə ictimai maarifləndirmə, gənclərlə əməkdaşlıq, ətraf mühit problemləri sahəsində təhsil və onlar üçün düzgün həllər tapmaq məqsədilə qeyd olunan əməkdaşlıq çərçivəsində fəaliyyət uğurlu şəkildə bu gün də davam etdirilməkdədir.
Azərbaycan 2014-cü ildə Gənclər siyasəti üzrə I Qlobal Foruma və 2016-cı ildə BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının VII Qlobal Forumuna ev sahibliyi etmişdir.
2020-ci il sentyabrın 21-də BMT Baş Assambleyasının 75-ci Sessiyası çərçivəsində BMT-nin 75 illiyinə həsr edilmiş Yüksək Səviyyəli İclas keçirilib. Prezident İlham Əliyevə həm Azərbaycanın dövlət başçısı, həm də Qoşulmama Hərəkatının sədri kimi iclasda videoformatda çıxış edib.
Dövlət başçısı həmin zaman çıxışında BMT-ni və beynəlxalq ictimaiyyəti xəbərdar edərək bildirmişdi ki, Təcavüzkar ritorika və təxribatlar Ermənistanı Azərbaycana qarşı yeni təcavüzə hazırlaşdığını nümayiş etdirir. Təxribatların baş verməsinə və gərginliyin artırılmasına görə məsuliyyət Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür.
2020-ci ilin dekabrın 3-də Nyu-Yorkda BMT Baş Assambleyasının koronavirus xəstəliyi - COVID-19 ilə mübarizəyə həsr edilən xüsusi sessiyası keçirilib. BMT Baş Assambleyasının COVID-19 pandemiyasına qarşı Xüsusi Sessiyasının keçirilməsi Azərbaycan tərəfindən Qoşulmama Hərəkatı adından irəli sürülmüşdür. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Qoşulmama Hərəkatının Sədri İlham Əliyev sessiyada videoformatda çıxış edib.
2021-ci il sentyabrın 24-də BMT Baş Assambleyasının 76-cı sessiyasında çıxış edən Prezident İlham Əliyev “peyvənd millətçiliyi”ni, varlı və kasıb ölkələr arasında peyvəndlərə əlçatanlıqla bağlı qeyri-bərabərliyi bir daha tənqid etmiş və bütün ölkələr üçün peyvəndlərdən istifadə məqsədilə bərabər imkanların təmin olunması ilə bağlı Azərbaycan tərəfindən Qoşulmama Hərəkatı adından BMT Baş Assambleyasında qətnamənin irəli sürüləcəyini elan etmişdir.
Dövlət başçısı çıxışı zamanı Azərbaycan BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsində təsbit edilmiş özünümüdafiə hüququndan istifadə edərək 2020-ci il 27 sentyabr tarixindən öz ərazisində Ermənistana qarşı əks-hücum əməliyyatına başladığını vurğulamışdır. 44 gün davam edən müharibə ərzində Azərbaycan işğal olunmuş ərazilərinin azad etmişdir. Beləliklə, Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin icrasını özü təmin edib.
2021-ci il dekabrın 16-da Azərbaycan tərəfindən Qoşulmama Hərəkatı adından irəli sürülmüş COVID-19 əleyhinə peyvəndlərə bütün ölkələrin bərabər, münasib, vaxtında və universal əlçatanlığının təmin edilməsi ilə bağlı qətnamə BMT Baş Assambleyasında 179 ölkənin dəstəyi ilə qəbul olunub.
Bu qətnamənin qəbul edilməsi ilə beynəlxalq ictimaiyyət Prezident İlham Əliyevin COVID-19 pandemiyasına, “peyvənd millətçiliyi”nə qarşı təşəbbüslərini bir daha dəstəklədiyini nümayiş etdirdi.
BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsi Azərbaycan üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. 2021-ci il üzrə Dayanıqlı İnkişaf Hesabatında Azərbaycan regionda ən yaxşı nəticə göstərərək 165 ölkə arasında 55-ci yeri tutmuşdur. Hesabatda Azərbaycanın yoxsulluğun azaldılması, səhiyyə, qidalanma, qadınların əmək bazarında iştirakı, təmiz su və sanitariya, enerjiyə əlçatanlıq, internet istifadəsi, nəsli kəsilmək təhlükəsi olan canlıların mühafizəsi, əhalinin rifahının yaxşılaşdırılması, şəhər və yaşayış məntəqələrinin dayanıqlı inkişafı sahələrində əldə etdiyi tərəqqi vurğulanır.
Hal-hazırda Azərbaycan öz xarici siyasətində beynəlxalq hüququn ali prinsiplərini əsas götürərək, müxtəlif mədəniyyətlərin dinc şəkildə birlikdə yaşaması, dini tolerantlıq, fundamental insan hüquqlarının müdafiəsi, təhsil və yaradıcılıq hüquqlarının qorunması, iqtisadi və sosial sahələrdə davamlı inkişafın təmin edilməsini uğurla həyata keçirməkdədir. Bu isə imkan verir ki, gələcəkdə də Azərbaycan BMT-nin ixtisaslaşdırılmış təsisatları ilə əməkdaşlığı onların əhatə etdiyi bütün prioritet sahələr üzrə yüksələn xətt üzrə inkişaf etdirsin və dövlətimiz tərəfindən yeni nailiyyətlər və uğurlar qazanılsın.
Bu gün BMT ailəsinin tamhüquqlu üzvü olan Azərbaycan, yer üzündə sülhün və təhlükəsizliyin bərqərar edilməsi naminə yeritdiyi siyasət sayəsində dünya dövlətləri arasında layiqli yer tutmuşdur.

Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the UN was established immediately after the collapse of the Soviet Union and the restoration of its independence by Azerbaijan.
In 1992, the Republic of Azerbaijan was admitted to the UN membership on March 2, and in 1992, on May 6, the Permanent Representation of Azerbaijan to the UN was opened. Starting from the first day of cooperation with the UN, Azerbaijan has tried to draw the attention of the international community from the UN platform to the Armenian-Azerbaijani conflict and to achieve a peace agreement using the potential opportunities of the UN.
In 1993, the Security Council of the UN (Security Council) adopted resolutions 822, 853, 874, and 884 on the Armenian- Azerbaijani conflict. Each resolution was adopted as a result of the occupation of Nagorno-Karabakh and other territories of the Republic of Azerbaijan by the Armenian Armed Forces. These resolutions reaffirmed Azerbaijan’s territorial inviolability and demanded an immediate declaration of the cease-fire, an end to military operations, and withdrawal of occupying forces from the territory of the Republic of Azerbaijan.
In September 1994, President Heydar Aliyev attended the 49th session of the UN General Assembly and brought to the attention of the world community the truth about our country, especially about Armenia’s aggression against Azerbaijan and the Nagorno-Karabakh problem from the Tribune of this universal international organization. In October 1995, the president of Azerbaijan Heydar Aliyev, who took part in the solemn session of the UN General Assembly on the occasion, of the 50th anniversary of this supreme body, appealed to the world countries from the high rostrum of this organization and explained the principled position of the Republic of Azerbaijan on the current global problems and called for enhancement of international efforts to eliminate the Armenian aggression. Speaking at the UN Millennium Summit in September 2000, President Heydar Aliyev reiterated Azerbaijan’s position on the settlement of the Armenia- Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
Speaking at the September 2004 59th session of the UN General Assembly, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev stated that 4 resolutions adopted by the UN Security Council on the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict have not been implemented yet and put forward the creation of a working mechanism for their implementation as an important issue. In addition, at the UN General Assembly session on October 29 of the same year, at the initiative of the Azerbaijan delegation, the issue of “the situation in the occupied territories of Azerbaijan” was put on the agenda of the meeting. Later, in September 2006, 7, 60th and March 2008, 14, 62nd Session of the UN General Assembly adopted resolutions on “the situation in the occupied territories of Azerbaijan”. These documents condemned the settlement of Armenians in the occupied territories of Azerbaijan, the fires committed in these territories, demanded the immediate, complete and unconditional withdrawal of Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan with reference to 4 known resolutions of the Security Council.
Unfortunately, UN resolutions remained on paper for 27 years. Due to the fact that international law was ignored, the implementation of UN Security Council resolutions by force was inevitable. Using Article 51 of the UN Charter, which contained the right to self-defense, Azerbaijan restored its territorial integrity. As a result of the II Karabakh War, which began in September 2020 and lasted 44 days, the aggressor state was forced to peace.
Azerbaijan was elected a non-permanent member of the UN Security Council in 2012-2013. Azerbaijan was the first country in the South Caucasus and Central Asia to be elected a member of the UN Security Council. Admission to the UN Security Council as a non-permanent member and holding a meeting of the Security Council in May 2012, under the chairmanship of the head of state Ilham Aliyev, is one of the great achievements of Azerbaijan in the history of diplomacy, and our country has become one the key actors of the regional and world politics.
Shortly after Azerbaijan was elected a non-permanent member of the UN Security Council, President Ilham Aliye stated that the promotion and development of the principle of justice and the supremacy of international peace as outlined in the UN Charter would be the main and first-class target of Azerbaijan in this organization. On the basis of this line, Azerbaijan did not spare its strength for the protection of international peace and security, which is the main task of the Security Council during its membership. In May 2012 and October 2013, Azerbaijan chaired the UN Security Council. During these two months, the Security Council held 30 republic and individual meetings,29 closed meetings, adopted 7 resolutions and 3 statements of the chairman and made 13 statements for the press.
Thus, during his activity as a non-permanent member of the Security Council, the Republic of Azerbaijan held a high-level meeting on the expansion of cooperation between the UN and the Organization of Islamic Cooperation on October 28, 2013. Another proposal of Azerbaijan in this direction was related to the development of relations between the UN and the Cooperation Council of Turkic-speaking states (Organizations of Turkic states.)
In September 2017, the 72nd session of the UN General Assembly was held in New York. Speaking at the session, President Ilham Aliyev gave detailed information to the meeting participants about Armenia’s aggressive policy and its results. President Ilham Aliyev also recalled the decisions and resolutions adopted in the international arena to resolve the conflict and emphasized 4 UN Council resolutions. The president said that one of the main reasons for the delay in the settlement of the conflict is the lack of international pressure on the aggressor. Speaking about the achievements of Azerbaijan in 25 years, the head of state also spoke about the international economic layers.
Azerbaijan, which has established broad relations with the UN, uses various means of cooperation. For the effective implementation of the cooperation, the Republic of Azerbaijan actively and effectively cooperates with a number of special agencies and bodies of the UN. Among them are the UN Educational, Scientific and Cultural Organization ( UNESCO), the UN Development Program (UNDP), the UN children’s Fund (UNICEF), the Industrial Development Organization (UNIDO), the World Health Organization (WHO), the World Food Program (WIPO), the United Nations Population Fund (UNFPA), the UN Women’s Fund ( UNIFEM), the International Atomic Energy Agency, the Comprehensive Nuclear – Test Ban Treaty Organization and others, can be noted.
Currently, the Republic of Azerbaijan cooperates with UNESCO, an Educational, Scientific, and Cultural Organization of the UN. For this purpose, in 1994, according to the decree of the president of the Republic of Azerbaijan, the National Commission of Azerbaijan under UNESCO was established. Azerbaijan-UNESCO relations are being successfully implemented in order to contribute to the development of the country in the fields of Education, Science, and culture. Azerbaijan’s first lady, president of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva plays an invaluable role in the development of Azerbaijan- UNESCO relations, in the revival and strengthening of these relations. In August 2004, Mehriban Aliyeva was awarded the title of goodwill ambassador of this organization in the field of traditions and musical traditions for her contribution to the development of traditional music, literature, and poetry, her services in the field of music education and exchange of world cultures, and her loyalty to UNESCO’s ideas.
Mehriban Aliyeva was awarded the Gold Medal of the United Nations World Intellectual Property Organization ( ESPPO) in March 2006 for her contribution to the protection of cultural and moral values.
President Heydar Aliyev signed the agreement on cooperation between Azerbaijan and the UN children’s Fund ( UNICEF) during his participation in the session of the UN General Assembly in 1994. Cooperation between Azerbaijan and UNICEF has been established in order to improve the situation among refugee and IDP children and adolescents. In 1993, the UN launched its emergency food program- The World Food Program (WFP) to control the feeding conditions of refugees and IDPs affected by the most acute. Within the framework of this program, in the early years of the conflict, refugees and IDPs were provided with about 160,000 tons of mixed foodstuffs.
As special agency of the United Nations, Azerbaijan has special relations with the United Nations Development Program and the Organization for Industrial Development. Various projects and programs serve the implementation of structural regulation of the economy. In particular, UNDP assistes in the post-conflict recovery process by developing the capabilities of the Mine Agency (ANAMA) and financing them.
The Republic of Azerbaijan is also an active participant in the UN Millennium Development Goals ( MDGs) project announced in September 2000. Thus, in the early 2000s, the UN entered a new stage in Azerbaijan, which was considered a country’s development plan and led by the weakest sections of the population (IDPs, the elderly, especially women in rural areas, households, children at risk, young people and others.) partnered with the international community to support the government’s efforts to achieve MDGs through the development and implementation of the first national poverty reduction strategy for 2003-2005, which aims to improve living standarts.
Azerbaijan has been awarded by the UN for its achievements in the fight against poverty and successful policy towards improving the social welfare of the population. In 2015, the president of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev was awarded the “South-South” award for the political will of the country’s leadership to improve the social welfare of the population, the state programs implemented in this regard, the measures taken to minimize illiteracy and poverty and the successful implementation of the Millennium Development Goals.
2015, November 12, Mehriban Aliyeva has presented a commemorative diploma and a gift from the UN Population Fund for her services in protecting the rights of women and children in Azerbaijan, as well as gender equality.
İn the same year, our state was awarded a special diploma of the UN Food and Agriculture Organization (FAO) for its achievements in this field. İt should be noted that this organization has set a goal to combat hunger in the world, to ensure food security, to increase the efficiency of Agriculture, Foresty and fishery, and to create healty food systems. Vice-president of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva was awarded the title of “FAO goodwill ambassador” in 2015 for her contribution to achieving these goals in her activity in the humanitarian and environmental fields.
İn May 2017, within the framework of the IV World Forum on intercultural dialogue,the second plenary session on the theme “intercultural dialogue for food security and a sustainable society: key elements for Sustainable Development and ensuring peace” was held in Baku.
Goodwill ambassador of UN Food and Agriculture Organization Leyla Aliyeva addressed the session.
Rashad Al-Khafaci, Attache of the UN Food and Agriculture Organization secretary general’s office, emphasized that the session was devoted to a very important issue for the modern world and thanked the leadership of Azerbaijan for the high-level organization of the IV Global Forum.
As a country rich in oil and natural gas resources and locate in an ecologically tense region,Azerbaijan successfully cooperates with the UN Environment Program ( UNEP) to address the dangers posed by environmental problems. Considering that each of us a has a serious responsibility from the point of view of environmental protection,turning the world in which we live into a safe space for future generations, at the initiative of the Chairman of the IDEA Public Association (International Dialogue for Environmental Protection), Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva in cooperation with UNEP conferences “Green Week” were held in our country, network support of young environmentalists from around the world was provided. The activities from within the mentioned cooperation are successfully continued today in order to provide public awareness on environmental issues and activities,cooperation with young people,education in the field of environmental problems and to find the right solutions for them.
Azerbaijan hosted the first Global Forum on youth policy in 2014 and the seventh Global Forum of the UN Alliance of civilizations in 2016.
On September 2020, 21, a high-level meeting dedicated to the 75th anniversary of the UN was held on the sidelines of the 75th session of the UN General Assembly. President Ilham Aliyev,as the head of state of Azerbaijan and Chairman of the Non-Aligned Movement,made a speech in the video format at the meeting.
At the time,the head of state warned the UN and the international community that aggressive rhetoric and provocations demonstrate Armenia’s readlines for a new aggression against Azerbaijan. The responsibility for provocations and escalation of tension lies with the military-political leadership of Armenia.
2020, December 3, a special session of the UN General Assembly dedicated to the fight against coronavirus- COVID-19 was held in New York. The special session of the UN General Assembly against the COVID-19 pandemic was put forward by Azerbaijan on behalf of the Non-Aligned Movement. President of the Republic of Azerbaijan,Chairman of the Non-Aligned Movement Ilham Aliyev made a speech at the session.
Speaking at the 76th session of the UN General Assembly on September 24, 2021, President Ilham Aliyev once again criticized “vaccine nationalism”, inequality in access to vaccines among rich and poor countries, and announced the nomination at the UN General Assembly of a resolution on behalf of the Non-Aligned Movement on ensuring equal opportunities for all countries to use vaccines.
In his speech, the head of the state stressed that Azerbaijan, using the right of self-defense enshrined in Article 51 of the UN Charter, began a counter-attack operation against Armenia on its territory in 2020 from September 27. During the 44-day war, Azerbaijan liberated the occupied territories. Thus, Azerbaijan ensured the implementation of the Un Security Council resolution itself.
On December 2021, 16, a resolution was adopted by Azerbaijan to ensure equal, affordable, timely, and universal access of all countries to vaccination against COVID-19 put forward by the Non-Aligned Movement with the support of 179 countries at the UN General Assembly.
With the adoption of this resolution, the international community once again demonstrated its support for the initiatives of President Ilham Aliyev against the COVID-19 pandemic and “vaccine nationalism”.
The implementation of the UN Sustainable Development Goals is of particular importance for Azerbaijan. In the 2021 Sustainable Development Report, Azerbaijan showed the best results in the region and ranked 55th among 165 countries. The report highlights Azerbaijan’s progress in poverty reduction, health care, nutrition, participation of women in the labor market, access to clean water and sanitation, access to energy, internet use, protection of endangered wildlife, improvement of the well-being of the population, and sustainable development of cities and settlements.
At present, based on the highest principles of international law, Azerbaijan is successfully implementing peaceful coexistence of different cultures, religious tolerance, protection of fundamental human rights, protection of educational and creative rights, and sustainable development in economic and social spheres. This allows Azerbaijan to develop cooperation with UN specialized institutions on an upward line in all the priority areas covered by them in the future and gain new achievements and successes from our state.
Today, Azerbaijan being a full member of the UN family, has occupied a worthy place among the countries of the world thanks to its policy aimed at establishing peace and security on earth.