AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ KONSTİTUSİYASI
Azərbaycan Respublikasının 1995-ci ildə qəbul olnmuş Konstitusiyası müstəqil Azərbaycanın ilk Konstitusiyası idi. Məlum olduğu kimi, 1918-1920-ci illərdə 23 ay mövcud olmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövlətin əsas Qanununu qəbul edə bilməmişdi. Beləliklə, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya quruluşunun tarixi əsasən SSRİ-nin tərkibində olduğu dövrə düşür.
Azərbaycanın birinci Konstitusiyası 1921-ci ilin mayın 19-da I Ümumazərbaycan Sovetlər qurultayında qəbul edilmişdir. Azərbaycan SSR Konstitusiyasının 1921-ci il SSR Konstitusiyasına uyğunlaşdırılmış yeni redaksiyası 1925-ci il martın 14-də IV Ümumazərbaycan Sovetlər qurultayında qəbul olunmuşdur. Azərbaycan SSR-in 1978-ci ilin aprelin 21-də qəbul edilmiş son Konstitusiyası da əvvəlki Konstitusiyalar kimi SSRİ Konstitusiyasına uyğunlaşdırılmış şəkildə idi.
Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra yeni Konstitusiyanın hazırlanması zərurəti yarandı. Bunun üçün Prezident Heydər Əliyev başda olmaqla, xüsusi komissiya yaradılmış, Konstitusiya layihəsi ümumxalq müzakirəsinə verilmişdi. 1995-ci il noyabrın 12-də ümumxalq referendumu ilə Müstəqil Azərbaycanın ilk Konstitusiyası qəbul olunmuşdur.
Müstəqil Azərbaycanın ilk Konstitusiyası Azərbaycan Respublikasının dövlət quruculuğunun əsaslarını qoymuşdur. Azərbaycanın yeni Konstitusiyası 5 bölmədən, 12 fəsildən və 158 maddədən ibarətdir.
Konstitusiyaya ilk əlavə və dəyişikliklər 24 avqust 2002-ci ildə, son əlavə və dəyişikliklər isə 26 sentyabr 2016-cı ildə referendum yolu ilə edilib. 24 avqust 2002-ci ildə Konstitusiyanın 22 maddəsinə ümumilikdə 31, 2009-cu ilin martın 18-də keçirilən referendumla Azərbaycan Respublikası Konstitusiyanın 29 maddəsinə ümumilikdə 41 əlavə və dəyişiklik edilib. 2016-cı il sentyabrın 26-da keçirilmiş referendumla Konstitusiyanın 23 maddəsinə əlavə və düzəlişlər, habelə yeni 6 maddə əlavə edilib.
Ölkəmizdə 12 noyabr Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası Günü kimi qeyd olunur.
Azərbaycan xalqı özünün çoxəsrlik dövlətçilik ənənələrini davam etdirərək, "Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında" Konstitusiya Aktında əks olunan prinsipləri əsas götürərək, bütün cəmiyyətin və hər kəsin firavanlığının təmin edilməsini arzulayaraq, ədalətin, azadlığın və təhlükəsizliyin bərqərar edilməsini istəyərək, keçmiş, indiki və gələcək nəsillər qarşısında öz məsuliyyətini anlayaraq, suveren hüququndan istifadə edərək, təntənəli surətdə aşağıdakı niyyətlərini bəyan edir:
- Azərbaycan dövlətinin müstəqilliyini, suverenliyini və ərazi bütövlüyünü qorumaq;
- Konstitusiya çərçivəsində demokratik quruluşa təminat vermək;
- Vətəndaş cəmiyyətinin bərqərar edilməsinə nail olmaq;
- Xalqın iradəsinin ifadəsi kimi qanunların aliliyini təmin edən hüquqi, dünyəvi dövlət qurmaq;
- Ədalətli iqtisadi və sosial qaydalara uyğun olaraq hamının layiqli həyat səviyyəsini təmin etmək;
- Ümumbəşəri dəyərlərə sadiq olaraq bütün dünya xalqları ilə dostluq, sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşamaq və bu məqsədlə qarşılıqlı fəaliyyət göstərmək.
Yuxarıda sadalanan ülvi niyyətlərlə ümumxalq səsverməsi — referendum yolu ilə bu Konstitusiya qəbul edilir.

THE CONSTITUTION OF THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
The Constitution was adopted in 1995 – the first such document for independent Azerbaijan. The first independent Republic of Azerbaijan – the Democratic Republic of Azerbaijan – existed only 23 months from 1918 to 1920 and had no such a sweeping legislative document. As a result, the history of Azerbaijan's constitution dates mainly back to the country's time as a Soviet republic.
Azerbaijan adopted its first constitution on May 19, 1921, at the All-Azerbaijan Soviet Congress. A new version of the Azerbaijan SSR Constitution was adjusted to the Soviet Constitution in 1921, which was adopted at the Fourth All-Azerbaijani Soviet Congress on March 14, 1925. The final Azerbaijan SSR Constitution was adopted on April 21, 1978, and fitted to the Soviet Constitution.
A necessity arose to develop a new constitution after Azerbaijan gained its independence. To this end, a commission was established under the guidance of former President Heydar Aliyev. A draft document was submitted via referendum and independent Azerbaijan's first constitution was adopted on November 12, 1995. Ever since Azerbaijan celebrates November 12 as Constitution Day.
The first constitution of independent Azerbaijan was the basis of the country's foundation after the fall of the Soviet Union. The document composes of 5 sections, 12 chapters, and 158 articles.
Amendments and additions to the Constitution were first made via referendum of August 24, 2002, and most recently March 18, 2009. In 2002, 31 additions and amendments were injected into 22 articles of the Constitution and 41 additions and amendments to 29 articles in 2009.
Continuing the centuries-long statehood traditions, taking as a basis the principles expressed in the Constitution act "On the State Independence of the Republic of Azerbaijan", desiring to provide prosperity and welfare of the whole society and each individual, wishing to establish freedom and security, understanding the responsibility before the past, present, and future generations, using the right of its sovereignty declares solemnly its following intentions:
- to protect the independence, sovereignty, and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan;
- to provide a democratic system within the frames of the Constitution;
- to achieve the establishment of civil society;
- to build a law-based, secular state to provide the command of law as an expression of the will of the nation;
- to provide a worthy life level for everybody in conformity with just economic and social order;
- to remain faithful to universal human values, to live in peace and freedom with all the nations of the world, and co-operate with them for this purpose.
Having in mind the above-enumerated sincere intentions the Present Constitution is adopted through the general poll of population referendum.