AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASININ DÖVLƏT RƏMZLƏRİ
I. Azərbaycan Respublikasının dövlət rəmzləri Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı, Azərbaycan Respublikasının Dövlət gerbi və Azərbaycan Respublikasının Dövlət himnidir.
II. Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı bərabər enli üç üfüqi zolaqdan ibarətdir. Yuxarı zolaq mavi, orta zolaq qırmızı, aşağı zolaq yaşıl rəngdədir və qırmızı zolağın ortasında bayrağın hər iki üzündə ağ rəngli aypara ilə səkkizguşəli ulduz təsvir edilmişdir. Bayrağın eninin uzunluğuna nisbəti 1:2-dir.
III. Azərbaycan Respublikası Dövlət bayrağının və Azərbaycan Respublikası Dövlət gerbinin təsviri, Azərbaycan Respublikası Dövlət himninin musiqisi və mətni Konstitusiya qanunu ilə müəyyən edilir.
DÖVLƏT BAYRAĞI
Azərbaycanda üçrəngli dövlət bayrağı ilk dəfə 1918-ci il noyabr ayının 9-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin qərarı ilə qəbul edilmişdir. 1920-ci il aprelin 28-də Xalq Cümhuriyyəti süqut etdikdən və Sovet hakimiyyəti qurulduqdan sonra​ Azərbaycanda bu bayraqdan imtina edilmişdir.
Bu bayraq ikinci dəfə 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin qərarı ilə bərpa edilmiş və Muxtar Respublikanın dövlət bayrağı kimi qəbul edilmişdir. Eyni zamanda Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Azərbaycan SSR Ali Soveti qarşısında üçrəngli bayrağın Azərbaycanın rəsmi dövlət rəmzi kimi tanınması haqqında vəsatət qaldırmışdır.
1991-ci il fevral ayının 5-də Azərbaycan Respublikası Ali Soveti Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin vəsatətinə baxmış və üçrəngli bayrağın Azərbaycanın dövlət bayrağı kimi qəbul edilməsi haqqında qərar vermişdir.
Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağı bərabər enli üç üfüqi zolaqdan ibarətdir. Yuxarı zolaq mavi, orta zolaq qırmızı, aşağı zolaq yaşıl rəngdədir. Mavi rəng — Azərbaycan xalqının türk mənşəli olmasını, qırmızı rəng — müasir cəmiyyət qurmaq, demokratiyanı inkişaf etdirmək istəyini, yaşıl rəng — islam sivilizasiyasına mənsubluğunu ifadə edir. Qırmızı zolağın ortasında bayrağın hər iki üzündə ağ rəngli aypara ilə səkkizguşəli ulduz təsvir edilmişdir. Bayrağın eninin uzunluğuna nisbəti 1:2-dir.
DÖVLƏT GERBİ
Azərbaycanın dövlət gerbi haqqında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökuməti 1920-ci il yanvarın 30-da müsabiqə elan etmiş və müsabiqədən keçəcək gerb nümunəsinin həmin ilin mayın 28-də qəbul ediləcəyi haqqında qərar çıxarmışdır. Lakin 1920-ci il aprel ayının 28-də Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin süqut etməsi nəticəsində gerb qəbul edilməmişdir.
1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisi Dövlət gerbi ilə bağlı məsələni müzakirə edərək, Azərbaycan SSR Ali Soveti qarşısında Azərbaycanın Dövlət gerbinin hazırlanması üçün yeni müsabiqənin elan olunması haqqında vəsatət qaldırmışdır.
Müsabiqə 1991-ci il fevralın 5-də Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin qərarı ilə elan olunmuşdur. 1991-1992-ci illər ərzində müsabiqəyə Dövlət gerbinin onlarla layihəsi təqdim olunmuş, müzakirələr zamanı 1919-1920-ci illərdə hazırlanmış layihələrdən birinin qəbul edilməsi ilə bağlı təkliflər də səslənmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Ali Soveti 1993-cü il yanvarın 19-da qəbul etdiyi Konstitusiya Qanunu ilə 1919-1920-ci illərdə hazırlanmış Dövlət gerbi layihələrindən birini müəyyən dəyişikliklərlə Azərbaycan Respublikasının Dövlət gerbi kimi təsdiq etmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət gerbi Azərbaycan dövlətinin müstəqilliyi rəmzidir. Dövlət gerbi palıd budaqlarından və sünbüllərdən ibarət qövsün üzərində yerləşən şərq qalxanının təsvirindən ibarətdir. Qalxanın üstündə Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağının rəngləri fonunda səkkizguşəli ulduz, ulduzun mərkəzində alov təsviri vardır.
Dövlət gerbinin qabarıq təsviri:
• Azərbaycan Respublikası Prezidentinin iqamətgahına və xidməti kabinetinə;
• Azərbaycan Respublikası parlamentinin binasına, iclas salonuna və parlament sədrinin xidməti kabinetinə;
• Azərbaycan Respublikasının bütün məhkəmələrinin, hərbi tribunallarının binalarına, məhkəmə iclaslarının salonlarına, Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsi və Ali Məhkəməsi sədrlərinin xidməti kabinetlərinə;
• Azərbaycan Respublikası qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş hallarda dövlət orqanlarının binalarına;
• Azərbaycan Respublikasının diplomatik və ticarət nümayəndəliklərinin, konsulluq idarələrinin binalarına vurulur.
DÖVLƏT HİMNİ
1920-ci il yanvarın 30-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Nazirlər Şurası Cümhuriyyətin milli himninin hazırlanması haqqında qərar qəbul etdi və bu məqsədlə Xalq Maarif Nazirliyi tərəfindən müsabiqə elan edildi. Lakin 1920-ci il aprelin 28-də Xalq Cümhuriyyətinin süqutu Azərbaycanın milli himnini qəbul etməyə imkan vermədi.
1992-ci il mayın 27-də parlament "Azərbaycan Respublikasının Dövlət himni haqqında" Qanun qəbul etdi. Qanuna əsasən, 1919-cu ildə böyük bəstəkar Üzeyir Hacıbəyov və şair Əhməd Cavad tərəfindən tərtib edilmiş "Azərbaycan marşı" Azərbaycanın Dövlət himni kimi təsdiq edildi.

Article 23. The symbols of the Republic of Azerbaijan
I. The national symbols of the Republic of Azerbaijan are the national flag of the Republic of Azerbaijan, the national emblem of the Republic of Azerbaijan and the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
II. The National flag of the Azerbaijan Republic consists of three equal stripes. The upper stripe is blue, the middle stripe is red and the lower stripe is green and in the middle of the red one on both sides of the flag, there are a white-coloured crescent and eight-point star. The width across the length of the flag is 1:2.
III. The image of the national flag of the Republic of Azerbaijan and the national emblem of the Republic of Azerbaijan, as well as the music and the text of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, are defined by the Constitution.
THE NATIONAL FLAG
The three-colour national flag of Azerbaijan was accepted by the government of the Democratic Republic of Azerbaijan on November 9, 1918. After the collapse of the Democratic Republic on April 28, 1920, and the establishment of the Soviet regime this flag was relinquished in Azerbaijan.
Yet the flag was restored by the order of the Supreme Majlis of the Nakhichevan Autonomous Republic and was declared the national flag of the Autonomous Republic on November 17, 1990. At the same time, the Supreme Majlis of Nakhichevan Autonomous Republic petitioned the Supreme Council of the Azerbaijan SSR for recognition of the three-colour flag the national flag of Azerbaijan.
The Supreme Council of the Azerbaijan Republic considered the petition of the Supreme Majlis of Nakhichevan Autonomous Republic and approved the three-colour flag the national flag of the Azerbaijan Republic on February 5, 1991.
The national flag of the Azerbaijan Republic consists of three equal strips. The upper strip is of blue colour, the middle of red, the lower is green. The blue strip designates the Turkish origin of the Azerbaijan Republic, the red colour-its intention to create a modern state and develop democracy, the green strip-its relation to the Islam civilization. In the middle of the red stripe on both sides of the flag, there is a white-colour crescent and an eight-point star. The relation between the width and the length of the flag is 1 to 2.
THE NATIONAL EMBLEM
The government of the Democratic Republic of Azerbaijan declared a competition on the national emblem of Azerbaijan on January 30, 1920, and made a decision to present the emblem model in May of the same year. However, due to the collapse of the Azerbaijan Democratic Republic On April 28, 1920, the emblem was not approved.
The Supreme Majlis of the Nakhichevan Autonomous Republic discussed the issue connected with the national emblem and raised petition in the Supreme Council of the Azerbaijan SSR on the declaration of a new competition on the national emblem of Azerbaijan on November 17, 1990.
The competition was declared by the decision of the Supreme Council of the Azerbaijan Republic on February 5, 1991. Tens of projects of the emblem were presented during the competition of 1991-1992 and it was also proposed to approve one of the projects developed in 1919-1920.
By the Constitutional Law of the Supreme Council of the Azerbaijan Republic, approved on January 19, 1993, one of the projects, developed in 1919-1920 with certain alterations was confirmed the national emblem of the Azerbaijan Republic.
The National Emblem of the Azerbaijan Republic symbolizes the independence of Azerbaijan. The national emblem is the image of an oriental shield and a semicircle formed by the branches of an oak-tree and ears resting on it. The shield contains the image of a fire in the centre of an eight-point star against a background of the colours of the National flag of Azerbaijan.
The salient description of the National emblem:
It is attached to:
- The residence and the private office of the President of the Azerbaijan Republic;
- The building of the Parliament of the Azerbaijan Republic, its conference hall and the private office of the chair of the parliament;
- All courts, buildings of military tribunals, halls of judicial assembly; private offices of the chairs of the Supreme Court and Constitutional Court of the Azerbaijan Republic;
- Buildings of state bodies in cases stipulated in the legislative system of the Azerbaijan Republic;
- Buildings of diplomatic and trade representations and consulates of the Azerbaijan Republic
THE NATIONAL ANTHEM
The Council of Ministers of the Azerbaijan Democratic Republic carried out a decision on the development of the national anthem of the Republic on January 30, 1920, and for this purpose, the Ministry of National Education declared a competition. Yet the collapse of the Azerbaijan Democratic Republic on April 28, 1920, prevented this process.
The Parliament approved a law "On the national anthem of the Azerbaijan Republic" on May 27, 1992. The law approves the "Anthem of Azerbaijan", created by prominent composer Uzeyir Hajibeyov and poet Ahmed Javad in 1919, the national anthem of the Azerbaijan Republic.