XX əsrin 90-cı illərində pərakəndə şəkildə fəaliyyət göstərən Azərbaycan gənclərinin cəmiyyətin inkişafında və öz problemlərinin həllində rolunu artırmaq, ölkənin gələcək inkişafında iştirakını və məsuliyyətini yüksəltmək, paytaxt və regionlarda yaşayan gənclərin fikir mübadiləsinə şərait yaratmaq məqsədilə ümummilli lider Heydər Əliyev qəti addımlar atdı. 1994-cü il 26 iyun Gənclər, İdman və Turizm Nazirliyinin (indiki Gənclər və İdman Nazirliyi) yaradılması, 1996-cı il fevralın 2-si ilk Azərbaycan Gənclər forumunun keçirilməsi, 2002-ci il 9 aprel tarixində “Gənclər siyasəti haqqında” Qanunun qəbul edilməsi buna ən gözəl nümunədir.
Yeni nəslin inkişafının əsas vasitəsi — gənclərin dövlətin və cəmiyyətin sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi və mədəni həyatında iştirakının təmin edilməsi, ümumiyyətlə, ölkədə dövlət gənclər siyasətinin həyata keçirilməsi  məsələləri bunun üçün əsas cavabdeh dövlət qurumu olan  Gənclər və İdman Nazirliyinə tapşırılmışdır. Gənclər siyasətinin əsas istiqamətləri “Gənclər siyasəti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə  müəyyənləşdirilir. Buraya gənclərin mənəvi-əxlaqi tərbiyəsi və mədəni həyatda iştirakı, istedadlı gənclərə dövlət qayğısı, gənclərin sağlamlığının qorunması və fiziki inkişafı, onların məşğulluğunun təmin edilməsi, gənc ailələrə və gənclər təşkilatlarına dövlət yardımının göstərilməsi məsələləri daxildir.
Ulu Öndər tərəfindən başladılan həmin siyasət İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2005-ci ildə  imzaladığı "Azərbaycan Gəncliyi Dövlət Proqramı" (2005-2009-cu illər) məqsədinə uyğun olaraq icra olunmuş və qarşıya qoyulan vəzifələr yüksək səviyyədə həyata keçirilmişdir. 2007-ci il Azərbaycan gənclərinin ölkənin ictimai-siyasi, iqtisadi və mədəni həyatında fəal iştirakı, sosial problemlərinin həlli və hüquqlarının müdafiəsinin təmin edilməsi, gənclər siyasətinin bütün istiqamətləri üzrə müvafiq dövlət proqramının səmərəli həyata keçirilməsi, gənc istedadlara dövlət qayğısının artırılması, elm, təhsil, iqtisadiyyat, mədəniyyət, dövlət idarəçiliyi və digər sahələrdə gənclərin xidmətlərinin qiymətləndirilməsi məqsədi ilə "Gənclər ili" elan olunub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30 yanvar 2006-cı il tarixli 359 saylı fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının Gənclər, İdman və Turizm Nazirliyinin əsasında Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi, 2011-ci il dekabrın 19-da verilmiş sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondu” yaradılmışdır.
Dövlət başçımız tərəfindən "Azərbaycan gəncləri 2017-2021-ci illər" Dövlət Proqramının təsdiq olunması barədə imzalanmış Sərəncam gənclərlə bağlı üçüncü Dövlət Proqramıdır.
Dövlət Proqramının müvafiq bəndinə əsasən, sənədin əhatə etdiyi dövrdə hər il ölkənin bir rayon və ya şəhərinin "Gənclər Paytaxtı" elan edilməsi nəzərdə tutulub. Bu münasibətlə onlayn səsvermədə iştirak edən gənclər Naxçıvan şəhərinə daha çox səs veriblər, bununla da qədimliyin və müasirliyin harmoniyasında yenidən qurulan bu möhtəşəm şəhəri 2018-ci ildə "Gənclər paytaxtı" olmağa layiq ən ideal məkan hesab etdiklərini nümayiş etdiriblər.
7 mart 2018-ci ildə Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasında gənclər siyasəti sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında Fərman imzalayıb. Fərmana əsasən, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun əsasında "Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu" publik hüquqi şəxs yaradılıb və bu qurumun Nizamnaməsi təsdiq edilib. Təsisçinin səlahiyyətlərinin həyata keçirilməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə, Nazirlər Kabinetinə və Fondun özünə həvalə olunub.
AZƏRBAYCAN GƏNCLƏRİNİN FORUMLARI
2 fevral 1996-cı il tarixdə müstəqil Azərbaycan gənclərinin ilk forumu keçirilib. Forumda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyev şəxsən iştirak edib.
1 Fevral 1997-ci il tarixdə forumun ildönümü münasibəti ilə gənclərin bir qrupunu qəbul edən Heydər Əliyev "2 fevral - Azərbaycan gənclər gününün elan edilməsi haqqında" Sərəncam imzalayıb. Həmin vaxtdan etibarən ənənəvi olaraq hər il 2 fevral Azərbaycanda Gənclər günü kimi təntənəli şəkildə qeyd olunur.
II forum 1999-cu ildə Bakı şəhərində keçirilib. Forumda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyev iştirak edib.
III forum 13 oktyabr 2003-cü ildə Bakı şəhərində keçirilib.
IV forum 2005-ci ildə Bakı şəhərində keçirilib.
V forum 03 oktyabr 2008-ci il Bakı şəhərində keçirilib.
VI forum 25 oktyabr 2011-ci il Bakı şəhərində keçirilib.
VII forum 2-3 iyun 2014-cu il Bakı şəhərində keçirilib.
VIII forum 16 noyabr 2018-ci il Bakı şəhərində keçirilib.
GƏNCLƏR TƏŞKİLATLARI
Gənclər və İdman Nazirliyi bütün uşaq və gənclər təşkilatları ilə sıx əlaqə qurmuş, onların fəaliyyətinin məqsədəyönlü istiqamətə yönəldilməsi, proqram və layihələrin maliyyələşdirilməsi sahəsində xeyli iş görmüşdür. Hazırda 300-dən artıq gənclər təşkilatı Ədliyyə Nazirliyində dövlət qeydiyyatına alınmışdır.
Dövlət gənclər siyasətinin həyata keçirilməsi ilə bağlı qərarların qəbulu prosesində gənclərin qeyri-hökumət təşkilatlarının (ictimai birliklər və fondlar) iştirakını təmin etmək məqsədilə 1994-cü ildən Gənclər və İdman Nazirliyinin yanında məşvərətçi statusla Gənclərlə iş üzrə İctimai Şura fəaliyyət göstərir. Son dövrlərdə gənclər təşkilatları artıq mərkəzdən çıxaraq daha cox regionlarda fəaliyyət göstərməyə üstünlük verirlər. Belə ki, Gəncə, Mingəçevir, Sumqayıt, Şəki, Biləsuvar, Samux, İsmayıllı, Şirvan, Hacıqabul, Lənkəran, Bərdə, Abşeron, Qazax, Zaqatala, Qobustan, Göyçay, Quba, Saatlı, Qusar, Masallı, Astara, Zərdab, Göygöl, Ucar, Beyləqanda yeni təşkilatlar yaranmış və əksəriyyəti dövlət qeydiyyatına alınmışdır.
Hazırda 35-dən artıq beynəlxalq platformada gənclər təşkilatları Azərbaycanı təmsil edir. Müqayisə üçün qeyd edək ki, beynəlxalq platformlarda təmsil olunma son 10 ildə 2 dəfə artıb. Azərbaycanlı gənclərin qələbə sorağının dünyanın bütün qitələrindən eşidilməsi dövlətimizin dünya birliyinə inteqrasiyasının məntiqi nəticəsidir. Respublikanın gənclər təşkilatları BMT, Avropa Şurası, İƏT, GUAM, MDB və digər beynəlxalq təşkilatlarla əlaqə yaradır, birgə layihələr həyata keçirirlər. Bütün bunlar intellektual Azərbaycan gəncliyinin formalaşmasını sübut edir.

В 1990-е годы общенациональный лидер Гейдар Алиев предпринял решительные шаги для повышения роли молодежи в развитии общества и в решении своих проблем, увеличения участия и ответственности за будущее развитие страны, создания условий для обмена мнений между молодежью, живущей в столице и в регионах. Яркими примерами этого являются создание Министерства молодежи, спорта и туризма (ныне Министерство молодежи и спорта) 26 июня 1994 года, проведение первого форума азербайджанской молодежи 2 февраля 1996 года, принятие Закона «О молодежной политике» 9 апреля 2002 года
Основной способ развития нового поколения — обеспечение участия молодежи в социально-экономической, общественно-политической и культурной жизни государства и общества, в целом вопросы реализации государственной молодежной политики в стране возложены на Министерство молодежи и спорта. Главные направления государственной молодежной политики определены Законом Азербайджанской Республики «О государственной молодежной политике». Сюда входят морально-нравственное воспитание молодежи и ее участие в культурной жизни, государственная забота о талантливой молодежи, охрана здоровья и физическое развитие молодежи, обеспечение занятости молодежи, государственная помощь молодым семьям и молодежным организациям.
Политика, начатая Великим вождем, успешно продолжается Ильхамом Алиевым. В соответствии с целью «Государственной программы молодежи Азербайджана» (на 2005-2009 года), подписанной Президентом Азербайджанской Республики в 2005 году, поставленные задачи были выполнены на высоком уровне. С целью активного участия азербайджанской молодежи в общественно-политической, экономической и культурной жизни страны, решения социальных проблем и обеспечения защиты прав, эффективной реализации соответствующей государственной программы по всем направлениям молодежной политики, повышения государственной заботы о молодых талантах, оценивания услуг молодежи в науке, образовании, экономике, культуре, государственном управлении и других сферах 2007 год был объявлен «Годом молодежи».
Указом Президента Азербайджанской Республики от 30 января 2006 года № 359 на базе Министерства молодежи, спорта и туризма было создано Министерство молодежи и спорта Азербайджанской Республики, Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 19 декабря 2011 года был учрежден «Фонд Молодежи при Президенте Азербайджанской Республики».
Распоряжение Президента Азербайджанской Республики об утверждении Государственной программы «Азербайджанская молодежь в 2017-2021 годах» является третьей Государственной программой, связанной с молодежью.
Согласно соответствующему пункту Госпрограммы, в течение периода, охватываемого документом, ежегодно планируется объявлять один из районов или городов страны «Молодежной столицей». В связи с этим, принявшая участие в онлайн-голосовании молодежь, проголосовала за город Нахчыван, и тем самым показала, что считают этот сочетающий в себе древность и современность великолепный город лучшим для придания ему статуса «Молодежной столицы» 2018 года.
7 марта 2018 года Президент Ильхам Алиев подписал Указ о мерах по усовершенствованию государственного управления в области молодежной политики в Азербайджанской Республике. В соответствии с Указом на основе Молодежного фонда при Президенте Азербайджанской Республики создано публичное юридическое лицо «Молодежный фонд Азербайджанской Республики», а также утвержден его Устав. Исполнение полномочий учредителя возложено на Президента Азербайджанской Республики, Кабинет Министров и сам Фонд.
ФОРУМЫ МОЛОДЕЖИ АЗЕРБАЙДЖАНА
2 февраля 1996 года был проведен первый форум независимой азербайджанской молодежи. На форуме лично присутствовал Президент Азербайджанской Республики Гейдар Алиев.
1 февраля 1997 года по случаю годовщины форума Гейдар Алиев принял группу молодых людей и подписал Распоряжение, согласно которому 2 февраля стало Днем молодежи Азербайджана. С тех пор ежегодно 2 февраля в Азербайджане традиционно отмечается День молодежи.
В 1999 году в городе Баку состоялся второй форум молодежи. В форуме принял участие Президент Азербайджанской Республики Гейдар Алиев.
Третий форум был проведен 13 октября 2003 года в городе Баку.
Четвертый форум был проведен в 2005 году в городе Баку.
Пятый форум был проведен 3 октября 2008 года в городе Баку.
Шестой форум был проведен 25 октября 2011 года в городе Баку.
Седьмой форум был проведен 2-3 июня 2014 года в городе Баку.
МОЛОДЕЖНЫЕ ОРГАНИЗАЦИИ
Министерство молодежи и спорта построило тесные связи со всеми детскими и молодежными организациями, проделало огромную работу для переведения их деятельности в целенаправленное русло, финансирования программ и проектов. В настоящее время в Министерстве юстиции зарегистрировано более 300 молодежных организаций.
В целях обеспечения участия молодежных организаций в процессе принятия решений, связанных с реализацией государственной молодежной политики с 1994 года функционирует Общественного совета по делам молодежи при Министерстве молодежи и спорта. В последнее время молодежные организации предпочитают деятельность в регионах центру. Таким образом, в Гяндже, Мингячевире, Сумгайыте, Шеки, Билясуваре, Самухе, Исмаиллы, Ширване, Гаджигабуле, Лянкяране, Барде, Апшероне, Газахе, Загатала, Гобустане, Гёйчае, Губе, Саатлы, Гусаре, Масаллы, Астаре, Зардабе, ё, Уджаре, Бейлагане, созданы новые организации, и большинство из них прошли государственную регистрацию.
В настоящее молодежные организации представляют Азербайджан на более чем 35 международных платформах. Для сравнения отметим, что представительство на международных площадках за последние 10 лет увеличилось вдвое. Молодежные организации республики устанавливают связи с ООН, Советом Европы, ОИК, ГУАМ, СНГ и другими международными организациями, а также реализуют совместные проекты. Все это свидетельствует о формировании интеллектуальной азербайджанской молодежи.