XX əsrin 90-cı illərində pərakəndə şəkildə fəaliyyət göstərən Azərbaycan gənclərinin cəmiyyətin inkişafında və öz problemlərinin həllində rolunu artırmaq, ölkənin gələcək inkişafında iştirakını və məsuliyyətini yüksəltmək, paytaxt və regionlarda yaşayan gənclərin fikir mübadiləsinə şərait yaratmaq məqsədilə ümummilli lider Heydər Əliyev qəti addımlar atdı. 1994-cü il 26 iyun Gənclər, İdman və Turizm Nazirliyinin (indiki Gənclər və İdman Nazirliyi) yaradılması, 1996-cı il fevralın 2-si ilk Azərbaycan Gənclər forumunun keçirilməsi, 2002-ci il 9 aprel tarixində “Gənclər siyasəti haqqında” Qanunun qəbul edilməsi buna ən gözəl nümunədir.
Yeni nəslin inkişafının əsas vasitəsi — gənclərin dövlətin və cəmiyyətin sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi və mədəni həyatında iştirakının təmin edilməsi, ümumiyyətlə, ölkədə dövlət gənclər siyasətinin həyata keçirilməsi  məsələləri bunun üçün əsas cavabdeh dövlət qurumu olan  Gənclər və İdman Nazirliyinə tapşırılmışdır. Gənclər siyasətinin əsas istiqamətləri “Gənclər siyasəti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu ilə  müəyyənləşdirilir. Buraya gənclərin mənəvi-əxlaqi tərbiyəsi və mədəni həyatda iştirakı, istedadlı gənclərə dövlət qayğısı, gənclərin sağlamlığının qorunması və fiziki inkişafı, onların məşğulluğunun təmin edilməsi, gənc ailələrə və gənclər təşkilatlarına dövlət yardımının göstərilməsi məsələləri daxildir.
Ulu Öndər tərəfindən başladılan həmin siyasət İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2005-ci ildə  imzaladığı "Azərbaycan Gəncliyi Dövlət Proqramı" (2005-2009-cu illər) məqsədinə uyğun olaraq icra olunmuş və qarşıya qoyulan vəzifələr yüksək səviyyədə həyata keçirilmişdir. 2007-ci il Azərbaycan gənclərinin ölkənin ictimai-siyasi, iqtisadi və mədəni həyatında fəal iştirakı, sosial problemlərinin həlli və hüquqlarının müdafiəsinin təmin edilməsi, gənclər siyasətinin bütün istiqamətləri üzrə müvafiq dövlət proqramının səmərəli həyata keçirilməsi, gənc istedadlara dövlət qayğısının artırılması, elm, təhsil, iqtisadiyyat, mədəniyyət, dövlət idarəçiliyi və digər sahələrdə gənclərin xidmətlərinin qiymətləndirilməsi məqsədi ilə "Gənclər ili" elan olunub.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30 yanvar 2006-cı il tarixli 359 saylı fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının Gənclər, İdman və Turizm Nazirliyinin əsasında Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi, 2011-ci il dekabrın 19-da verilmiş sərəncamı ilə “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondu” yaradılmışdır.
Dövlət başçımız tərəfindən "Azərbaycan gəncləri 2017-2021-ci illər" Dövlət Proqramının təsdiq olunması barədə imzalanmış Sərəncam gənclərlə bağlı üçüncü Dövlət Proqramıdır.
Dövlət Proqramının müvafiq bəndinə əsasən, sənədin əhatə etdiyi dövrdə hər il ölkənin bir rayon və ya şəhərinin "Gənclər Paytaxtı" elan edilməsi nəzərdə tutulub. Bu münasibətlə onlayn səsvermədə iştirak edən gənclər Naxçıvan şəhərinə daha çox səs veriblər, bununla da qədimliyin və müasirliyin harmoniyasında yenidən qurulan bu möhtəşəm şəhəri 2018-ci ildə "Gənclər paytaxtı" olmağa layiq ən ideal məkan hesab etdiklərini nümayiş etdiriblər.
7 mart 2018-ci ildə Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikasında gənclər siyasəti sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında Fərman imzalayıb. Fərmana əsasən, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun əsasında "Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu" publik hüquqi şəxs yaradılıb və bu qurumun Nizamnaməsi təsdiq edilib. Təsisçinin səlahiyyətlərinin həyata keçirilməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə, Nazirlər Kabinetinə və Fondun özünə həvalə olunub.
AZƏRBAYCAN GƏNCLƏRİNİN FORUMLARI
2 fevral 1996-cı il tarixdə müstəqil Azərbaycan gənclərinin ilk forumu keçirilib. Forumda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyev şəxsən iştirak edib.
1 Fevral 1997-ci il tarixdə forumun ildönümü münasibəti ilə gənclərin bir qrupunu qəbul edən Heydər Əliyev "2 fevral - Azərbaycan gənclər gününün elan edilməsi haqqında" Sərəncam imzalayıb. Həmin vaxtdan etibarən ənənəvi olaraq hər il 2 fevral Azərbaycanda Gənclər günü kimi təntənəli şəkildə qeyd olunur.
II forum 1999-cu ildə Bakı şəhərində keçirilib. Forumda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyev iştirak edib.
III forum 13 oktyabr 2003-cü ildə Bakı şəhərində keçirilib.
IV forum 2005-ci ildə Bakı şəhərində keçirilib.
V forum 03 oktyabr 2008-ci il Bakı şəhərində keçirilib.
VI forum 25 oktyabr 2011-ci il Bakı şəhərində keçirilib.
VII forum 2-3 iyun 2014-cu il Bakı şəhərində keçirilib.
VIII forum 16 noyabr 2018-ci il Bakı şəhərində keçirilib.
GƏNCLƏR TƏŞKİLATLARI
Gənclər və İdman Nazirliyi bütün uşaq və gənclər təşkilatları ilə sıx əlaqə qurmuş, onların fəaliyyətinin məqsədəyönlü istiqamətə yönəldilməsi, proqram və layihələrin maliyyələşdirilməsi sahəsində xeyli iş görmüşdür. Hazırda 300-dən artıq gənclər təşkilatı Ədliyyə Nazirliyində dövlət qeydiyyatına alınmışdır.
Dövlət gənclər siyasətinin həyata keçirilməsi ilə bağlı qərarların qəbulu prosesində gənclərin qeyri-hökumət təşkilatlarının (ictimai birliklər və fondlar) iştirakını təmin etmək məqsədilə 1994-cü ildən Gənclər və İdman Nazirliyinin yanında məşvərətçi statusla Gənclərlə iş üzrə İctimai Şura fəaliyyət göstərir. Son dövrlərdə gənclər təşkilatları artıq mərkəzdən çıxaraq daha cox regionlarda fəaliyyət göstərməyə üstünlük verirlər. Belə ki, Gəncə, Mingəçevir, Sumqayıt, Şəki, Biləsuvar, Samux, İsmayıllı, Şirvan, Hacıqabul, Lənkəran, Bərdə, Abşeron, Qazax, Zaqatala, Qobustan, Göyçay, Quba, Saatlı, Qusar, Masallı, Astara, Zərdab, Göygöl, Ucar, Beyləqanda yeni təşkilatlar yaranmış və əksəriyyəti dövlət qeydiyyatına alınmışdır.
Hazırda 35-dən artıq beynəlxalq platformada gənclər təşkilatları Azərbaycanı təmsil edir. Müqayisə üçün qeyd edək ki, beynəlxalq platformlarda təmsil olunma son 10 ildə 2 dəfə artıb. Azərbaycanlı gənclərin qələbə sorağının dünyanın bütün qitələrindən eşidilməsi dövlətimizin dünya birliyinə inteqrasiyasının məntiqi nəticəsidir. Respublikanın gənclər təşkilatları BMT, Avropa Şurası, İƏT, GUAM, MDB və digər beynəlxalq təşkilatlarla əlaqə yaradır, birgə layihələr həyata keçirirlər. Bütün bunlar intellektual Azərbaycan gəncliyinin formalaşmasını sübut edir.

In the 1990s, national leader Heydar Aliyev took decisive steps to increase the role of retail Azerbaijani youth in the development of society and solve their problems, increase their participation and responsibility in the future development of the country, and create conditions for youth exchange in the capital and regions. June 26, 1994 Establishment of the Ministry of Youth, Sports and Tourism (now the Ministry of Youth and Sports), holding the first Azerbaijan Youth Forum on February 2, 1996, adoption of the Law “On Youth Policy” on April 9, 2002, is the best example of this.
The main development of a new generation is ensuring the participation of young people in the socio-economic, socio-political, and cultural life of the state and society, in general, the implementation of state youth policy in the country is entrusted to the Ministry of Youth Affairs and Sports, which is the main state body responsible for this. The main directions of youth policy are determined by the Law of the Republic of Azerbaijan” About youth policy". This includes issues of spiritual and moral education and participation of young people in cultural life, state care for talented youth, health and physical development of young people, ensuring their employment, providing state assistance to young families and youth organizations.
This policy initiated by the Great Leader is successfully continued by Ilham Aliyev. In accordance with the purpose of the "Azerbaijan State Youth Program" (2005-2009) signed by the President of the Republic of Azerbaijan in 2005, the tasks set were implemented at a high level. 2007 has been declared the "year of youth" in order to evaluate the services of young people in culture, public administration, and other areas with the purpose of active participation of Azerbaijani youth in the socio-political, economic, and cultural life of the country, solution of their social problems and protection of their rights, effective implementation of the relevant state program on all aspects of youth policy, increasing state care for young talents, evaluation of youth services in science, education, economy.
By the decree of the president of the Republic of Azerbaijan dated January 30, 2006, No. 359, “Youth Foundation under the president of the Republic of Azerbaijan” was established on the basis of the Ministry of Youth, Sport and Tourism of the Republic of Azerbaijan, by the decree of the Ministry of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, issued on December 2011, 19.
The Order signed by the President on the approval of the State Program "Azerbaijani Youth 2017-2021" is the third State Program on Youth.
According to the relevant paragraph of the State Program, during the period covered by the document, it is planned to declare one region or city of the country "Youth Capital" every year. In this regard, young people who took part in the online voting voted more for the city of Nakhchivan, thus demonstrating that they consider this magnificent city, rebuilt in harmony with antiquity and modernity, the most ideal place to become the "Youth Capital" in 2018.
On March 7, 2018, President Ilham Aliyev signed a decree on measures to improve governance in the field of youth policy in the Republic of Azerbaijan. According to the decree, the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan was established on the basis of the Youth Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, and the Charter of this organization was approved. Execution of the powers of the founder is entrusted to the President of the Republic of Azerbaijan, the Cabinet of Ministers, and the Foundation itself.
FORUMS OF AZERBAIJANI YOUTH
The first forum of independent Azerbaijani youth was held on February 2, 1996. President of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev personally attended the forum.
On February 1, 1997, on the occasion of the anniversary of the forum, Heydar Aliyev received a group of young people and signed an order "On the proclamation of February 2 - Azerbaijan Youth Day." Since then, every year on February 2, Azerbaijan has traditionally celebrated Youth Day.
The II forum was held in 1999 in Baku. The forum was attended by the President of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev.
The III forum was held on October 13, 2003, in Baku.
The IV forum was held in Baku in 2005.
The V forum was held on October 3, 2008, in Baku.
The VI forum was held on October 25, 2011, in Baku.
The VII forum was held on June 2-3, 2014 in Baku.
The VIII forum was held on November 16, 2018, in Baku.
YOUTH ORGANIZATIONS
The Ministry of Youth and Sports has established close ties with all children's and youth organizations, has done a lot to direct their activities in a targeted direction, to finance programs and projects. At present, more than 300 youth organizations are registered with the Ministry of Justice.
In order to ensure the participation of youth non-governmental organizations (public associations and foundations) in the decision-making process related to the implementation of state youth policy, the Public Council for Youth Affairs has been operating under the Ministry of Youth and Sports since 1994. Recently, youth organizations have moved away from the center and prefer to operate in more regions. Thus, Ganja, Mingachevir, Sumgayit, Sheki, Bilasuvar, Samukh, Ismayilli, Shirvan, Hajigabul, Lankaran, Barda, Absheron, Gazakh, Zagatala, Gobustan, Goychay, Guba, Saatli, Gusar, Masalli, Astara, Zardab, Goygol, Ujar, new organizations were established in Beylagan and most of them were registered. Recently, youth organizations have moved away from the center and prefer to operate more in regions. Thus, Ganja, Mingachevir, Sumgayit, Sheki, Bilasuvar, Samukh, Ismayilli, Shirvan, Hajigabul, Lankaran, Barda, Absheron, Gazakh, Zagatala, Gobustan, Goychay, Guba, Saatli, Gusar, Masalli, Astara, Zardab, Goygol, Ujar, New organizations were established in Beylagan and most of them were registered.
Currently, more than 35 youth organizations represent Azerbaijan on the international platform. For comparison, representation on international platforms has doubled in the last 10 years. Hearing the victory of the Azerbaijani youth from all continents of the world is a logical consequence of the integration of our state into the world community. Youth organizations of the republic establish contacts with the UN, the Council of Europe, ECO, GUAM, CIS, and other international organizations, implement joint projects. All this proves the formation of intellectual Azerbaijani youth.