TƏBİİ EHTİYAT POTENSİALINA DƏYƏN ZƏRƏR
Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ və onun ətrafında olan Laçın, Kəlbəcər, Qubadlı, Zəngilan, Cəbrayıl, Ağdam (rayon mərkəzi və ərazisinin böyük hissəsi), Füzuli (rayon mərkəzi və ərazisinin böyük bir hissəsi) inzibati rayonları 1989-1993-cü illərdə Ermənistan tərəfindən işğal olunmuşdu.
O dövrdə baxımsız qalmış Azərbaycan-İran sərhədlərinin işğal olunmuş sahələrində sərbəst şəkildə qaçaqmalçılıq və bəzi hallarda narkotik maddələr daşınması əməliyyatı həyata keçirilirdi. İşğal altında olan bu sərhədlərdən həm də Azərbaycanın zəbt olunmuş ərazilərində yaşayış və ictimai binaların tikinti materialları, kəsilmiş meşə ağacları qonşu İran və Ermənistana daşınırdı.
30 il işğal altında olan bu ərazilər Azərbaycanın sənayesi və tikintisində böyük əhəmiyyəti olan müxtəlif növ tikinti materialları ilə çox zəngindir. Belə materialların böyük ehtiyatları Ağdam rayonu ərazisində yerləşən Çobandağ (əhəngin ehtiyatları 140 milyon ton və gillər 20 milyon ton ), Şahbulaq (25 milyon ton gil), Boyəhmədli (45 milyon ton gil) və b. yataqlardadır. İri tikinti daş yataqları Xankəndində, mərmər isə Harovdadır.
Ərazilərimiz işğal olunanadək ehtiyatları təsdiq olunmuş 163 müxtəlif növ faydalı qazıntı yatağı, o cümlədən: 5 qızıl, 7 civə, 2 mis, 1 qurğuşun və sink, 1 daş kömür, 6 gəc, 4 vermikulit, 1 soda istehsalı üçün xammal, 12 əlvan və bəzək daşları (obsidian, mərmərləşmiş oniks, yəşəm və s.), 10 mişar daşı, 21 üzlük daşı, 9 gil, 20 sement xammalı, 8 müxtəlif növ tikinti daşları, 6 əhəng xammalı, 10 qum-çınqıl, 4 tikinti qumu, 1 perlit, 8 pemza-vulkan külü, 16 yeraltı şirin su və 11 mineral su yatağı mövcud idi.
Ümumiyyətlə isə, Azərbaycan Respublikasının erməni silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunmuş ərazilərində 561 yataq, təzahür və perspektivli minerallaşma sahəsi müəyyən edilmişdi.
Mövcud filiz və qeyri-filiz faydalı qazıntı yataqlarının ehtiyatlarının sənaye əhəmiyyətinin və perspektivliyinin qalıb-qalmamasının qiymətləndirilməsi üçün burada geoloji-kəşfiyyat işlərinin aparılması zəruridir. Kəlbəcər rayonu ərazisində yerləşən İstisu mineral suları özlərinin əlverişli qaz və kimyəvi tərkibinə, yüksək temperaturuna, böyük təbii ehtiyatlarına görə xüsusilə fərqlənir. Onun suları ilə insanın həm xarici, həm də daxili xəstəliklərini müalicə etmək mümkündür. İstisu bulağı üstündə 80-ci illərdə iri kurort və mineral sudoldurma zavodu tikilmişdir. Həmin zavod sutkada 800 min litr su istehsal edirdi.
Əsrlər boyu Qarabağın Dağlıq hissəsi düzən Qarabağla sıx iqtisadi əlaqədə olmuşdur. Çay dərələri boyunca keçən yollar bu iki ərazini iqtisadi cəhətdən bir-birinə möhkəm bağlamışdır. Bütün bu tarixi-coğrafi reallıqların əksinə Yuxarı Qarabağın ermənilər tərəfindən işğal olunması və onun zorla düzən Qarabağından ayrılması regionun əhalisi və təsərrüfatı üçün çox ciddi problemlər yaratmışdı.
İŞĞAL OLUNMUŞ ƏRAZİLƏRDƏ YARANMIŞ EKOLOJİ PROBLEMLƏR
İşğal olunmuş dağlıq ərazilərdə hərəkət edən ağır hərbi texnika, çoxlu miqdarda atılan mərmilər, bastırılmış minalar bu ərazilərin torpaq örtüyünə və bitki aləminə güclü zərər vurmuşdur.
Zəngilan rayonu ərazisində yerləşən Bəsitçay Dövlət Qoruğunun sahəsinin 100 hektarını çinar meşələri tutur. Qarışıq çinarlıqlar da vardır. Burada yunan qozu, dağdağan, tut, söyüd, qovaq ağacları, yemişan, itburnu, murdarca, qaratikan və s. kollar inkişaf edir. Qoruqdakı çinar ağaclarının orta yaşı 165 il, orta hündürlüyü 35 m, orta diametri 1 m-dir, onların yaşı 1200-1500 ilə, hündürlüyü 50 m-ə, diametri isə 4 m-ə çatan nümunələri də vardır. Meşənin ağac ehtiyatı hər nektarda 190 m3 ümumi ərazi üzrə isə 16 200 m3-dir. Meşənin illik artımı 1 ha-da 1,22 m3-ə çatır.
Təəssüf ki, belə bir sərvətimiz işğal zamanı məhv edilmiş, o meşələrə amansız divan tutulmuş, kəsilib mebel istehsalında istifadə olunmuşdur.
Bu ərazilərdə müvəqqəti olduğunu başa düşən ermənilər oradakı təbii ehtiyatlardan, faydalı qazıntı yataqlarından vəhşicəsinə istifadə ediblər. Asan istifadə edilə bilən mineral sular, müxtəlif texniki materiallar, ehtiyatlar, daha çox mənimsənilib. Bəyanata əsasən, Laçın və Kəlbəcəri tərk edən ermənilər həmin ərazilərdə yanğınlar törətmişlər. Bu yanğın ekoloji cəhətdən həmin ərazilərə ciddi zərər vermişdir.
Qeyri-qanuni qurum olan Dağlıq Qarabağ işğal olunmuş ərazilərdə ekoloji şəraitin qorunması haqqında beynəlxalq təşkilatlar qarşısında heç bir məsuliyyət daşımadığına görə bu ərazilərdə ekoloji mühit getdikcə daha da ağırlaşmışdır.
AZƏRBAYCAN ƏHALİSİNİN SOSİAL-PSİXOLOJİ VƏ İQTİSADİ DURUMUNA DƏYƏN ZƏRƏRLƏR
Təkcə münaqişənin qızışdığı 1988-1989-cu illərdə Ermənistan Respublikasının 22 rayonundan 250 min nəfər azərbaycanlı son nəfərədək öz doğma yurdlarından zorla qovulmuş və Azərbaycana pənah gətirmişdilər. Həmin köçürülmə illərində erməni cəlladlarının işgəncələrinə məruz qalmış 410 azərbaycanlı, o cümlədən 57 qadın, 23 uşaq vəhşicəsinə qətlə yetirilmiş, müxtəlif bədən xəsarəti almış, onların yaşayış evləri və əmlakları qarət olunmuşdular. Nəticədə Ermənistanda azərbaycanlılar yaşayan 9 min kv. km ərazi zəbt olunmuşdu.
İşğal olunmuş rayonların hamısında 1989-1998-ci illər arasındakı dövrdə doğum kəskin surətdə aşağı düşmüş, ölüm qismən artmış və təbii artım hər 1000 nəfərə görə həddən çox azalmışdır. Qaçqın və köçkünlərin ən ağrılı problemlərindən biri də onların işlə təmin olunması ilə bağlı çətinliklər idi.
Beləliklə, Ermənistanın təcavüzü nəticəsində 1 milyon nəfərdən artıq qaçqın və köçkün əmələ gəldi, 20 min nəfər həlak oldu, 50 min nəfər əlil oldu, 5100 nəfər (1 iyun 1992-ci ilə qədər) əsir və itkin düşdü, işğal olunmuş rayonlarda əhalinin təbii artımı azaldı.
SƏNAYE, YAŞAYIŞ VƏ SOSİAL OBYEKTLƏRƏ DƏYƏN ZƏRƏRLƏR
İşğal nəticəsində yeni tikintilər üçün gətirilmiş bütün bu maddi-texniki baza məhv edilmiş və nəzərdə tutulan layihələr həyata keçirilməmişdi. Zəbt olunmuş ərazilərdə fəaliyyət göstərən sənaye
sahələri respublika iqtisadiyyatında mühüm yer tuturdu. Burada yeyinti, yüngül, tikinti materialları sənaye sahələri üzrə müəssisələr daha çox inkişaf etmişdi.
Göstərilən sahələrin bu regionda inkişafına güclü kənd təsərrüfatı xammal və yerli təbii ehtiyatlar müsbət təsir göstərirdi. Tutulmuş ərazilərin sənaye sahələrindən ən güclü inkişaf edənləri yerli əhalinin ərzaqla təmin olunmasında mühüm əhəmiyyət kəsb edən yağ-pendir, şərabçılıq və qismən də yüngül sənaye sahələri idi.
Regionda güclü kommunikasiya xətləri və obyektləri yaradılmışdı. Ümumi uzunluğu 25 min km olan avtomobil və torpaq yolları, ümumi uzunluğu 3984 metr olan 160 ədəd körpü, 14 500 km uzunluğunda elektrik xətləri, 2500 ədəd transformator, 2300 km su kəməri xətləri, 2 min km qaz kəməri, ümumi uzunluğu 240 km olan kanalizasiya xətləri, 160 ədəd su tutarları, 34 ədəddən çox qaz paylayıcı qurğuları, 35 min nömrəlik telefon stansiyaları, eyni zamanda 4 aeroport, Bakı-Ağdam və Horadiz-Ordubad dəmiryolu xətləri, Bakı-Stepanakert-Naxçıvan qaz kəməri və s. dağıdılmışdır.
Ermənistanın işğal etdiyi rayonlarda 310-dan çox sənaye və tikinti obyekti qalmışdı. Bu obyektlər Azərbaycanda istehsal edilən divar materiallarının 11 %-ni, ayaqqabı istehsalının 11%-ni, inək yağının 25,2%-ni, şərab materiallarının 35%-ni, xam ipəyin 13,5%-ni, mineral suların 15%-ni və s. verirdilər.
REGİONUN KƏND TƏSƏRRÜFATINA DƏYƏN ZƏRƏRLƏR
Yuxarı Qarabağ zonası Azərbaycanın iri kənd təsərrüfatı regionudur. Əlverişli dağarası və dağətəyi düzənlikləri və hamar səthi yayları olan və yaxşı rütubətlənən Kiçik Qafqazın işğal olunmuş hissəsi kənd təsərrüfatının bitkiçilik və heyvandarlıq sahələrinin inkişafına geniş imkanlar yaradırdı. Kənd təsərrüfatının tərkibində taxılçılıq, yem istehsalı, üzümçülük, tütünçülük, kartofçuluq, pambıqçılıq, ətlik-südlük heyvandarlıq və xüsusilə qoyunçuluq daha üstün yer tuturdu.
Ermənistanın təcavüzü nəticəsində həmin ərazidə fəaliyyət göstərən bir çox kənd təsərrüfatı müəssisələri, o cümlədən kolxozlar, sovxozlar, təsərrüfat birlikləri və aqrofirmalar öz fəaliyyətlərini dayandırdılar.
Beləliklə, işğal olunmuş ərazilərdə 1988-ci ildən qalan 311 kənd təsərrüfatı müəssisəsi, 145 yeni yaradılmış, müasir texnika ilə təchiz olunmuş üzümçülük-şərabçılıq sovxozları və xüsusilə, məşhur Qarabağ cins-cıdır atları yetişdirən Ağdam atçılıq sovxozu, 135 kolxoz və 31 təsərrüfatlararası müəssisələr dağıdıldı.
Kənd təsərrüfatının maddi texniki bazasını təşkil edən və fermerlərin hazırkı qiymətə satın almaq imkanları olmayan 1365 avto-qoşqu nəqliyyatı və 3425 müxtəlif əkin və qoşqu traktorları, taxıl və pambıq yığan kombaynlar və s. çıxarıla bilmədiyindən işğal ərazilərində qaldı.
İşğal olunmuş ərazilərdə 7296 ədəd hidroqurğular, 36 ədəd nasos stansiyaları, 26 ədəd suvarma sistemləri, 18 ədəd suvarma sisteminin baş qurğuları, 1200 km təsərrüfatlararası suvarma kanalları, 5600 km təsərrüfatdaxili sistemləri sıradan çıxarılmış, 127,7 min ha keyfiyyətli suvarılan torpaqlar qalmışdır. Aztorpaqlı Qafqaz regionunda torpaq sahələrinin sıradan çıxarılması nəticəsində milyonlarla insan əsas yaşayış mənbəyindən — torpaqdan məhrum edildi.
İşğalda olduğu dövrdə 311 kənd təsərrüfatı müəssisələri, o cümlədən 145 yeni təşkil olunmuş üzümçülük-şərabçılıq, 1365 avtomobil, 3425 əkin və qoşqu traktoru, 7296 hidroqurğu, 62 su nasosu və suvarma aqreqatları, 1200 km təsərrüfatlararası suvarma kanalları, 645,5 min ha kənd təsərrüfatına yararlı torpaqlar, 185,5 min ha əkin yerləri, 40 min ha bar verən cavan üzüm plantasiyaları sıradan çıxarılmış, hər il orta hesabla 79,4 min ton taxıl, 20,5 min ton pambıq, 324, 3 min ton üzüm, 23,5 min ton kartof, və b. bitkiçilik məhsulları işğal nəticəsində toplanmamış, 313,1 min başdan çox iri buynuzlu mal-qara, o cümlədən 111,2 min baş inək və camış, 1 milyon 98 min qoyun və keçi qarət edilmiş və həmçinin 20 min ton ət, 75,5 min ton süd, 846 ton illik heyvandarlıq məhsulları itirilmişdir.
AZƏRBAYCAN MƏDƏNİYYƏTİNƏ DƏYMİŞ MADDİ VƏ MƏNƏVİ ZİYAN
Hərbi təcavüz nəticəsində işğal olunmuş ərazilərdə ilk insan məskənlərindən olmuş məşhur Azıx və Tağlar mağaraları, Qaraköpək, Üzərliktəpə kurqanları hal-hazırda hərbi məqsədlərlə istifadə edilmiş, Xocalı, Ağdam, Ağdərə, Cəbrayıl rayonlarındakı kurqanlarla yanaşı, Şuşa, Laçın, Kəlbəcər, Qubadlı, Zəngilan, Füzuli rayonlarının ərazilərindəki qəbiristanlıqlar, türbələr, məzarüstü abidələr, məscidlər, məbədlər, Qafqaz Albaniyasına məxsus abidələr və digər milli abidələrimiz məhv edilmişdir.
Keçmiş SSRİ-də yeganə olan Ağdam Çörək muzeyi şəhərin bombardmanı zamanı yerlə yeksan edilmiş, dünya şöhrətli Kəlbəcər tarix-diyarşünaslıq muzeyinin 13 minədək, Laçın tarix-diyarşünaslıq muzeyinin 5 mindən çox qiymətli və nadir əşyası Ermənistana daşınmışdır.
Şuşanın zəbt edilməsi nəticəsində mənəviyyatımıza olduqca ağır zərbə endirilmişdir. Təkcə Şuşa şəhərində 8 muzey, 31 kitabxana, 17 klub, 8 mədəniyyət evi dağıdılmış, viran edilmişdir.
Şuşa şəhərinin tarixi muzeyinin 5 minədək əşyası, Azərbaycan Xalçası və Xalq Tətbiqi Sənəti Dövlət muzeyi Şuşa filialının, Dövlət Qarabağ Tarixi muzeyinin 1000-dək əşyası, professional Azərbaycan musiqisinin banisi, bəstəkar Üzeyir Hacıbəyovun (300-dən çox əşya), vokal sənətimizin əsasını qoymuş böyük müğənni Bülbülün (400-dək əşya), görkəmli musiqiçi və rəssam Mir Mövsüm Nəvvabın (100-dən çox əşya) xatirə muzeylərinin, Ağdam tarix-diyarşünaslıq muzeyinin (2 mindən çox əşya), Qubadlı tarix-diyarşünaslıq muzeyinin (3 mindən çox əşya), Zəngilan tarix-diyarşünaslıq muzeyinin (6 minədək əşya) fondları qarət edilmişdir. Görkəmli Azərbaycan musiqiçisi Qurban Pirimovun Ağdam rayonundakı xatirə muzeyi, Cəbrayıl, Füzuli, Xocalı rayonlarının tarix-diyarşünaslıq muzeyləri də dağıdılmışdır.
İşğal olunmuş ərazilərdə 706-sı dövlət qeydiyyatında olmaqla 2600-dən çox tarix və mədəniyyət abidəsi var ki, bu abidələrin əksəriyyəti məhv edilib və ya mənimsənilib. Dövlət qeydiyyatına alınan abidələrdən 6-sı dünya əhəmiyyətli memarlıq, 5-i dünya əhəmiyyətli arxeoloji, 119-u ölkə əhəmiyyətli memarlıq, 121-i ölkə əhəmiyyətli arxeoloji, 393-ü yerli əhəmiyyətli memarlıq, 23-ü yerli əhəmiyyətli bağ-park, monumental və xatirə, 22-si yerli əhəmiyyətli arxeoloji abidələr, 17-si dekorativ-tətbiqi sənət nümunələridir.
Şuşa, Laçın və Qubadlı rəsm qalereyalarının Azərbaycanın görkəmli rəssam və heykəltəraşlarının əsərlərindən ibarət fondları da dağıdılmışdır.
Erməni təcavüzkarları vəhşilik göstərərək Azərbaycan musiqisinin böyük xadimləri Üzeyir Hacıbəyovun və Bülbülün, habelə şairə Xurşudbanu Natəvanın heykəllərini Şuşa şəhərindən Ermənistan ərazisinə aparmışdılar. Pul qarşılığında Azərbaycana qaytarılan həmin heykəllər qələbə qazanıldıqdan sonra doğma yurduna – Şuşaya aparıldı.
Azərbaycan xalqının məhv edilmiş qədim, əvəzolunmaz qiymətli mədəni sərvətləri olan bu abidələrin qiymətini təyin etmək praktiki olaraq mümkün deyildir.
Erməni işğalçılarının təcavüzü nəticəsində Azərbaycanın tarix və mədəniyyət abidələrinin dağıdılması və qəsdən korlanması "Silahlı münaqişə baş verdikdə mədəni dəyərlərin qorunması haqqında" 1954-cü il Haaqa Konvensiyasına, "Arxeoloji irsin mühafizəsi haqqında" 1992-ci il Avropa Konvensiyasına, "Ümumdünya mədəni və təbii irsin mühafizəsi haqqında" UNESCO-nun 1972-ci il konvensiyasına ziddir.
Ancaq biz doğma torpaqlarımızı yenidən dirçəldəcəyik. Yenidən o dilbər guşələrdə həyat canlanacaq və bütün Dünya ölkələri buna şahid olacaq. Bütün Azərbaycan arxa və ön cəbhədə bir yumruq kimi birləşib öz əzəli torpaqlarını mənfur düşməndən necə azad etdisə, tezliklə öz insanına həsrət qalan hər qarış torpağını da ayağa qaldıracaq!

DAMAGE TO NATURAL RESERVE POTENTIAL
Administrative districts of the Republic of Azerbaijan in Nagorno-Karabakh and surrounding Lachin, Kelbajar, Gubadli, Zangilan, Jabrayil, Aghdam (district center and a large part of its territory), Fuzuli (district center and a large part of its territory) were occupied by Armenia in 1989-1993.
At that time, free smuggling and, in some cases, the transport of narcotic substances was carried out in the occupied sections of the borders of the Azerbaijan-Iran, which were left unattended. Construction materials of residential and public buildings, cut wood trees were transported from the occupied territories of Azerbaijan to Iran and Armenia.
These 30-year-old occupied territories are very rich in various types of construction materials, which are of great importance in the industry and construction of Azerbaijan. A large number of such materials are located in the territory of Aghdam region Chobandagh (reserves of lime 140 million tons and clays 20 million tons), Shakhbulag (25 million tons of clay), Boyahmedli ( 45 million tons of clay), and other deposits. Large construction stone deposits are in Khankendi and marble is in Kharov.
163 types of mineral deposits, the reserves of which were confirmed before the occupation of our territories, including 5 gold, 7 mercury, 2 copper, 1 lead and sink, 1 coal stone, 6 clay-gypsum formations, 4 vermiculite, 1 raw material for soda production,12 non-ferrous and ornamental stones ( obsidian, marbled onyx, jasper, etc.), 10 building stones, 21 facing stones, 9 clay, 20 types of cement raw, 8 different types of building stones, 6 lime raw, 10 sand-gravel, 4 construction sand, 1 perlite, 8 pumice-volcanic ash, 16 underground freshwater deposits, and 11 mineral water deposits.
In general, in the territories occupied by the Armenian Armed Forces of the Republic of Azerbaijan, 561 deposits, manifestation, and a promising area of mineralization were identified. Geological exploration should be carried out here in order to assess the industrial significance and prospects of the existing reserves of ore and non-core mineral deposits. The mineral waters of the İstisu located on the territory of the Kalbajar region are especially different from their favorable gas and chemical composition, high temperature, and large natural reserves. Its waters can be treated with both external and internal human diseases. A large resort and mineral water plant were built on the Istisu in the 80s. The plant produced 800 thousand liters of water per day.
For centuries, the mountainous part of Karabakh was in close economic relations with Nagorno-Karabakh. The roads along the river valleys have connected these two areas economically. Unlike all these historical and geographical realities, the capture of Upper Karabakh by Armenians and its forced departure from Karabakh created very serious problems for the population and economy of the region.
ECOLOGICAL PROBLEMS IN THE OCCUPIED TERRITORIES
Heavy military equipment moving in the occupied mountainous areas, large quantities of shells, suppressed mines cause strong damage to the soil cover and vegetation of these territories.
Plane forests cover 100 hectares of the Basitchay State Reserve located in the Zangilan region. There are also mixed plane trees. There are Greek walnut, daghdaghan, mulberry, willow, populus trees, hawthorn, rosehip, buckthorn, paliurus shurbs develop. The average age of plane trees in the land is 165 years, the average height is 35 m, the average diameter is 1 m, their age is 1200-1500 years, there are also specimens reaching 50 m in height and 4 m in diameter. Forest reserves are 190 m3 per nectar for a total area of 16,200 m3. Annual forest growth reaches 1.22 m3 per 1 ha.
Unfortunately, such wealth was destroyed during the occupation, cut and used in the production of furniture.
Realizing that in these territories temporarily, the Armenians brutally used natural resources there and mineral deposits. Easy to use mineral water, various technical materials, reserves, more mastered. According to the statement, the Armenians who left Lachin and Kalbajar committed fires in those areas. This fire caused serious damage to those areas from an ecological point of view.
The ecological environment in these territories has become more and more severe because of the fact that the illegal entity Nagorno-Karabakh bears no responsibility to the international organizations on the protection of ecological conditions in the occupied territories.
LOSSES CAUSED BY SOCIO-PSYCHOLOGICAL AND ECONOMIC SITUATION OF POPULATION OF AZERBAIJAN
Only in 1988-1989, when the conflict escalated, 250,000 Azerbaijanis from 22 districts of the Republic of Armenia were forced out of their native lands and brought refuge to Azerbaijan. 410 Azerbaijanis, including 57 women, 23 children, who were tortured by Armenian executioners during the same period of their resettlement, were brutally murdered, received various bodily threats, their houses and estates were robbed. As a result, 9 thousand square kilometers of the territory in which Azerbaijanis lived were captured in Armenia.
In the period between 1989-1998 in all the occupied regions, birth fell sharply, death increased partially, and natural growth decreased excessively for every 1000 people. One of the most painful problems of refugees and IDPs was the difficulties associated with their employment.
Thus, as a result of the aggression of Armenia more than 1 million refugees and IDPs were formed, 20 thousand people became dead, 50,000 people became disabled, 5100 people (until June 1, 1992) were captured and disappeared, the natural growth of the population in the occupied regions decreased.
DAMAGE TO INDUSTRIAL, RESIDENTIAL, AND SOCIAL FACILITIES
As a result of the occupation, all these material and technical bases for new construction were destroyed and the planned projects were not implemented. The industrial areas operating in the occupied territories occupied an important place in the economy of the Republic. Here, enterprises in the food, light, building materials industries were more developed.
The development of these areas in the region had a positive impact on agriculture and local natural resources. The most powerful development of the industrial areas of the occupied territories was oil-cheese, winemaking, and, in part, light industry, which was of great importance for the provision of the local population.
Strong communication lines and facilities were established in the region. Roads with a total length of 25 thousand km, 160 bridges with a total length of 3984 meters, power lines with a length of 14 500 km, 2500 transformations, 2300 km water pipeline lines, gas pipeline with a total length of 2 thousand km, sewage lines with a total length of 240 km, 160 water meters, more than 34 gas distribution facilities, 35,000 telephone stations, 4 airports, Baku-Aghdam and Horadiz-Ordubad railway lines, Baku-Stepanakert-Nakhichivan gas pipeline, etc. Were destroyed.
There were more than 310 industrial and construction facilities in the regions occupied by Armenia. These facilities produced 11% of wall materials in Azerbaijan, 11% of footwear production, 25.2% of cow oil, 35% of wine materials, 13.5% of raw silk, 15% of mineral water, etc.
DAMAGE TO AGRICULTURE IN THE REGION
The Upper Karabakh zone is a major agricultural region of Azerbaijan. The occupied part of the Lesser Caucasus, which has favorable intermountain and upland plains and flat surface pastures and is well wet, created great opportunities for the development of crop production and livestock farming. The composition of agriculture was dominated by grain, fodder production, viticulture, tobacco, potato growing, cotton growing, horse breeding, and especially sheep breeding.
As a result of Armenia's aggression, many agricultural enterprises operating on this territory, including collective farms, state farms, economic associations, and agricultural companies, ceased their activities.
Thus, since 1988, 311 agricultural enterprises, 145 newly created viticultural and wine-growing state farms equipped with modern equipment have been destroyed in the occupied territories, and, in particular, the Aghdam horse-breeding state farm, which raises the famous Karabakh horse breeds, 135 collective farms and 31 inter-farm enterprises.
1,365 trailers and 3,425 different landing and trailer tractors, which form the material and technical base of agriculture and are unable to purchase farmers at current prices, harvesters collecting grain and cotton, etc., remained in the occupied territories.
In the occupied territories there remained 7,296 units of hydro-cities, 36 pumping stations, 26 units of irrigated systems, 18 units of head structures of the irrigation system, 1,200 km of inter-farm irrigation canals, 5600 km of economic systems, 127.7 thousand hectares of quality irrigated land. As a result of the destruction of land in the low-lying Caucasus region, millions of people were deprived of their main source of livelihood-land.
During the occupation, 311 agricultural enterprises, including 145 newly established viticulture-winemaking, 1365 cars, 3425 agricultural and trailer tractors, 7296 hydro-turbines, 62 water pumps and irrigation aggregates, 1200 km of inter-farm irrigation canals, 645.5 thousand hectares of agricultural lands, 185.5 thousand hectares of arable lands, 40,000 hectares of young vineyards were destroyed, Annually, an average of 79.4 thousand tons of grain, 20.5 thousand tons of cotton, 324.3 thousand tons of grapes, 23.5 thousand tons of potatoes, etc. crop products not collected as a result of the occupation, more than 313.1 thousand heads of cattle, including 111.2 thousand cows and feed, 1 million 98 thousand sheep and goats were looted and 20 thousand tons of meat, 75.5 thousand tons of milk, 846 tons of annual livestock products were lost.
MATERIAL AND MORAL DAMAGE TO AZERBAIJANI CULTURE
As a result of military aggression, one of the first human settlements in the occupied territories, the famous Azikh and Taghlar caves, Garakopak and Uzarliktepe gorgans were used for military purposes, along with the gorgans in Khojaly, Aghdam, Aghdara, Jabrayil districts, Cemeteries, tombs, tombstones, mosques, temples, monuments belonging to Caucasian Albania and other national monuments in the territories of Shusha, Lachin, Kelbajar, Gubadli, Zangilan, Fuzuli regions have been destroyed.
The only one in the former USSR, the Agdam bread museum was razed to the ground during the bombardment of the city, up to 13,000 items of the world Shah Kelbajar Museum of history and local studies, more than 5,000 items of the Lachin Museum of history and local studies were transported to Armenia.
As a result of the occupation of Shusha, our spirituality was severely damaged. Only in Shusha 8 museums, 31 libraries, 17 clubs, 8 Culture houses were destroyed.
About 5,000 items of the Museum of history of the city of Shusha, about 1000 objects of the State Museum of Azerbaijani carpet and folk Applied Art, About Shusha branch, State Museum of Garabagh History, founder of professional Azerbaijani music, composer Uzayir Hajibeyov (more than 300 objects), Our vocal art is based on the memorial museums of the great singer Bulbul (400 objects), the outstanding musician and artist Mir Movsum Navvab (more than 100 objects), the Agdam Museum of history and ethnography (more than 2 thousand objects), The funds of the Gubadli Museum of History and ethnography (more than 3 thousand objects), the Zangilan Museum of History and ethnography (up to 6 thousand objects) were laid. Memorial museum of prominent Azerbaijani musician Gurban Pirimov in Aghdam region, History and ethnography museums of Jabrayil, Fizuli and Khojaly regions were also destroyed.
In the occupied territories there are more than 2,600 historical and cultural monuments, 706 of which are registered in the state, most of which have been destroyed or appropriated. Of the state-registered monuments, 6 of them are World-important architecture, 5 of them are World-important archaeological, 119 of them are Country-important architecture, 121 of them are Country-important archaeological, 393 of them are local-important architecture, 23 of them are Garden-park, monumental and Memorial, 22 of them are local-important archaeological monuments, 17 are examples of decorative-applied art.
The funds of the art galleries of Shusha, Lachin, and Gubadli, consisting of works by prominent artists and sculptors of Azerbaijan, were destroyed.
Having shown the cruelty of the Armenian aggressors, major figures of Azerbaijani music Uzeyir Hajibeyov and Bulbul, as well as the poet Khurshudbanu Natavan, took the sculptures from the city of Shusha to the territory of Armenia. These statues, returned to Azerbaijan in exchange for money, after the victory was taken to their homeland-to Shusha.
It is almost impossible to determine the value of these monuments with the destroyed ancient, invaluable cultural wealth of the Azerbaijani people.
The establishment and deliberate destruction of historical and cultural monuments of Azerbaijan as a result of the aggression of Armenian occupiers is contrary to the 1954 Hague Convention "on the protection of cultural values in the event of armed conflict", 1992 European Convention "on the protection of archaeological heritage", 1972 UNESCO Convention "on the protection of World Cultural and natural heritage".
But we will revive our native lands again. Again, life in those charming corners will be revived and all the countries of the world will witness it. The whole of Azerbaijan will be united as a fist on the front and back, and will soon raise up every inch of its lands, longing for its people, as it freed its ancient lands from the vile enemy!