2020-ci il sentyabrın 27-də başlanmış Vətən müharibəsi Azərbaycan xalqının tarixi qələbəsi ilə başa çatdıqdan sonra həmin ərazilərdə bərpa və  geniş quruculuq işlərinə başlanılıb.
24 noyabr 2020 - ci il tarixində Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə  Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı Əlaqələndirmə Qərargahı yaradılmışdır. Eyni zamanda İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə xüsusi idarəetmənin təşkili məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəlikləri formalaşdırılmışdır.
Prezident İlham Əliyevin 2021-ci il 7 iyul tarixli Fərmanı ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərin zəngin iqtisadi potensialından, təbii sərvətlərindən və geniş turizm imkanlarından səmərəli istifadə etməklə onların bərabər inkişafının təmini və bu istiqamətdə bütün işlərin vahid proqram əsasında aparılması üçün ölkənin iqtisadi rayonlar üzrə bölgüsünə yenidən baxılaraq Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonları yaradılmışdır.
Yeni mərhələdə qarşıya qoyulmuş hədəflərin reallaşdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 2 fevral tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” təsdiq edilmişdir. Bu prioritetlərə söykənən, Prezidentin 2022-ci il 22 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda əks olunmuş “İşğaldan azad olunmuş ərazilərə Böyük Qayıdış” Milli Prioritetinin icrasının təmin edilməsi məqsədilə Dövlət Proqramı hazırlanmışdır.
2022-ci il 16 noyabr tarixində Prezident İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın Tədbirlər Planı təsdiqləndi. Dövlət Proqramına əsasən işğaldan azad edilmiş ərazilərin yenidən qurulması, bərpası və sonrakı mərhələlərdə dayanıqlı inkişafına nail olunması üçün ən önəmli strateji istiqamətlər müəyyənləşdirilib.
Dövlət Proqramının ümumi qayəsini Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün nəticələrinin aradan qaldırılması, işğaldan azad olunmuş ərazilərin yenidən qurulması, bərpası, regiona əhalinin geri qayıdışının təmin edilməsi, əhalinin rifah səviyyəsinin yüksəldilməsi və son nəticədə bölgənin tarazlı və dayanıqlı inkişafına nail olunması məqsədilə əlverişli mühitin yaradılması təşkil edir.
Dövlət Proqramı Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının sürətlə yenidən qurulmasına, dirçəldilməsinə, əhalinin dayanıqlı məskunlaşmasına və davamlı iqtisadi inkişafın təmin olunmasına hədəflənmişdir.
Dövlət Proqramına əsasən 2026-cı ilin sonunadək işğaldan azad edilmiş ərazilərdə ümumilikdə 280 min hektar ərazinin minalardan təmizlənməsi planlaşdırılır. Proqram çərçivəsində 34500 mənzil və fərdi yaşayış evi inşa ediləcəkdir. 197 məktəbəqədər və ümumi təhsil müəssisəsinin, 8 peşə təhsili və 1 orta ixtisas təhsili müəssisəsinin tikintisi və bərpası nəzərdə tutulur. Sahibkarlıq fəaliyyəti üçün əlverişli mexanizmlərin yaradılması və bu sahədə məşğulluğun artırılması “Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” çərçivəsində qarşıya qoyulmuş əsas vəzifələrdən biridir. 2026-cı ilin sonunadək işğaldan azad edilmiş ərazilərdə ümumilikdə 26 avtomobil yolu layihəsi başa çatdırılacaq. Geri qayıdan əhalinin dayanıqlı məşğulluğunun və sosial müdafiəsinin təmin edilməsi Proqramın fəaliyyət istiqamətlərindən biridir.
Hazırda azad edilmiş ərazilərdə Ağdam Sənaye Parkı, Cəbrayıl rayonunda "Araz Vadisi İqtisadi Zonası", Zəngilanda “Dost Aqropark” və s. müəsissələr fəaliyyət göstərir. Proqram çərçivəsində ərazidə olimpiya İdman Komplekslərinin və Gənclər Evlərinin inşası da nəzərdə tutulub. Ərazilərdəki yaşayış məntəqələrində “ASAN Xidmət” və “DOST” mərkəzləri yaradılacaqdır. Ümumilikdə 49 Ailə Sağlamlıq Mərkəzi və 39 tibb məntəqəsi tikiləcək. İşğaldan azad edilmiş ərazilərə mərhələli formada ümumilikdə 34500 ailənin köçürülməsi nəzərdə tutulur.
2026-cı ilin sonuna qədər “Böyük Qayıdış” proqramının I mərhələsinin tamamlanacağı və bu mərhələdə 140 min məcburi köçkünun Qarabağ və Şərqi Zəngəzura qayıdacağı planlaşdırılır. Bütövlükdə “Böyük Qayıdış” proqramının birinci mərhələsində bütün azad olunmuş şəhərlərdə daxil olmaqla, 100 yaşayış məntəqəsinin yenidən qurulması və məskunlaşdırılması nəzərdə tutulur. “Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın icrası üçün 2022-26-cı illərdə ümumilikdə təqribən 32 milyard manatdan artıq vəsait tələb olunur.
Prezident İlham Əliyevin “İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə şəhərsalma məsələləri haqqında” 2021-ci il 12 avqust tarixli Fərmanı əsasında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında Qarabağ Regional Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin yaradılması bərpa və yenidənqurma işlərinin sistemli və ardıcıl şəkildə həyata keçirilməsini təmin edib. Hazırda Azərbaycan azad edilmiş ərazilərdə müasir şəhər planlaşdırılması həyata keçirir, “yaşıl enerji” konsepsiyalarını tətbiq edir. Sürətlə həyata keçirilən bərpa-quruculuq işlərində əsas məqsədlərdən biri də Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğun olaraq inklüziv, təhlükəsiz, dözümlü və dayanıqlı şəhər və kəndlərin inşasıdır. Yeni şəhərlərdə, kəndlərdə yaşamaq və işləmək şəraiti vəhdət təşkil edəcək.
2022-ci ildən etibarən keçmiş məcburi köçkünlərin işğaldan azad edilmiş ərazilərə, öz ata-baba torpaqlarına “Böyük Qayıdış”ı başlanıb. 2023-cü ilin 19-20 sentyabrında 24 saatdan da az müddətdə davam etmiş lokal antiterror tədbirləri Qarabağın hər bir guşəsində dövlətimizin suverenliyinin tam təmin olunması ilə nəticələnib və bununla da qayıdış prosesinin coğrafiyasının genişləndirilməsinə şərait yaranıb.
Bugün müasir infrastruktur layihələrinin həyata keçirildiyi,"ağıllı kənd və şəhərlər"in yaradıldığı Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, sözün əsl mənasında, dünyanın möcüzəsinə çevrilib. Dövlət başçısının rəhbərliyi ilə Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində sürətli bərpa-quruculuq işləri davam etdirilir. Nəzərdə tutulmuş köç qrafikinə uyğun müvafiq yaşayış məntəqələrinə əhalinin geri qayıdışı təmin edilir.
Eyni zamanda, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən işğaldan azad edilən ərazilərdə aparılan quruculuq işlərinə töhfə verilir. Xüsusilə də fond tərəfindən Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda tarixi, mədəni, dini irsimizin bərpası istiqamətində mühüm layihələr həyata keçirilir.
Hazırda Azərbaycan keçmiş məcburi köçkünlərin "Böyük Qayıdış" layihəsini uğurla həyata keçirməkdədir. “Böyük Qayıdış” proqramının ikinci mərhələsi isə üç fazadan ibarət olmaqla, 2026-2040-cı illəri əhatə edəcək və proses 2040-cı ilə qədər yekunlaşacaq.
44 günlük Vətən müharibəsinin başa çatmasından ötən müddət ərzində Azərbaycan bütün dünyaya nümayiş etdirdi ki, bir çox ölkənin bacarmadığı nəhəng layihələri təkbaşına reallaşdırmağa qadirdir. Heç bir ölkədən yardım almadan viran edilmiş şəhər, qəsəbə və kəndlərə yeni nəfəs verməklə Azərbaycan qüdrətli dövlət olduğunu təsdiqləyir.

На освобождённых землях, после отечественной войны начавшаяся 27-сентября 2020-го года, завершившаяся исторической победой Азербайджанского народа, начались восстановительные и широкомасштабные строительные работы.
24 ноября по распоряжению президента Ильхама Алиева был создан координационный штаб для централизованного решения вопросов на освобождённых территориях. Одновременно с этим с целью организации специального управления на освобождённых территориях были сформированы специальные представительства президента Азербайджанской Республики. Указом президента Ильхама Алиева от 7 июля 2021-го года было пересмотрено разделение на экономические районы и созданы Карабахский и Восточно - Зангезурский экономические районы с целью проведения всех работ согласно единой программы, с плодотворным использованием богатого экономического потенциала, природных ресурсов, широких туристических возможностей на освобождённых от оккупации территориях, для обеспечения их одновременного развития.
С целью реализации поставленных задач на новом этапе Указом президента Азербайджанской Республики от 2-го февраля 2021-го года был утверждён " Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально экономического развития". Была подготовлена государственная программа с целью обеспечения исполнения национального приоритета "Великого Возвращения на освобождённые территории" отражённого в стратегии социально-экономического развития в 2022-2026-тые годы, опирающиеся на эти приоритеты, утверждённые указом президента от 22 июля 2022-го года.
Указом подписанным президентом Ильхамом Алиевым от 16-го ноября 2022-го года был утверждён план мероприятий 1-й государственной программы по Великому Возвращению на освобождённые от оккупации территории Азербайджанской Республики. Были определены самые важные стратегические направления cогласно государственной программе с целью перестройки, восстановления и обеспечения устойчивого развития на территориях освобождённых от оккупации в последующих этапах.
Основная цель государственной программы составляет создание благоприятной среды с целью ликвидации последствий агрессии Армении против Азербайджана, перестройка, восстановление, обеспечение возвращения населения в регион, повышение уровня благосостояния народа и в конечном счете достижение сбалансированного и устойчивого развития региона.
Государственная программа нацелена на быструю реконструкцию, возрождение, устойчивое расселение населения и обеспечения продолжительного экономического развития.
Согласно госпрограмме до конца 2026-го года планируется очистить от мин в общей сложности территории в 280 тыс. гектаров на освобождённых от оккупации землях. В рамках программы будет построено 34500 квартир и частных домов. Предусматривается строительство и восстановление 197 дошкольных и общеобразовательных учреждений, 8 профессионально технических училищ и 1 среднеобразовательной школы. Создание благоприятных механизмов для предпринимательской деятельности и увеличение занятости в этой области является одной из основных задач в рамках первой государственной программы для Великого Возвращения. До конца 2026 года на территориях, освобожденных от оккупации будет завершено в целом 26 проектов автомобильных дорог. Обеспечение устойчивой занятости и социальной защиты возвращающегося населения является одним из приоритетов функционирования программы.
В настоящее время на освобождённых территориях функционируют предприятия, такие как Агдамский промышленный парк, экономическая зона "Араз Вадиси" в Джабраильском районе, "Дост Аквопарк" в Зангилане и др. В рамках программы также предусмотрено строительство на этой территории Олимпийских спорткомплексов и Домов молодёжи. На жилых территориях будут созданы Службы " ASAN Xidmət” и центр “DOST”. Всего будет построено 49 Центров семейного здоровья и 39 медицинских центров.
Всего предусмотрено поэтапное переселение 34500 семей на освобождённые от оккупации земли. До конца 2026 -го года планируется завершение первого этапа программы Великого Возвращения и возвращение на этом этапе 140 тысяч вынужденно переселённых в Карабах и Восточный Зангезур. В целом предусматривается возрождение и заселение 100 населённых пунктов на первом этапе программы Великого Возвращения, включая все освобождённые города.Для осуществления первой госпрограммы по Великому Возвращению в 2022-2026-е годы в целом требуется приблизительно более 32 миллиардов манат.
Создание Карабахского регионального Головного Управления по архитектуре и градостроительству при комитете государственного градостроительства и архитектуры Азербайджанской Республики на основе указа президента Ильхама Алиева от 12 августа 2021 - го года "по вопросам градостроительства на освобождённых от оккупации территориях", обеспечило систематическое и последовательное проведение работ по восстановлению и возрождению. В настоящий момент Азербайджан осуществляет планировку современного города на освобождённых территориях и применяет концепцию "зелёной энергии". Один из основных целей осуществляемых восстановительно строительных работ, это строительство инклюзивных, безопасных, прочных и устойчивых городов и деревень согласно целям устойчивого развития. Условия проживания и работы в новых городах и сёлах будет составлять единое целое.
С 2022 года началось Великое Возвращение бывших вынужденных переселенцев на освобожденные от оккупации территории, на свои исконные земли предков. 19-20 сентября 2023 года местные антитеррористические мероприятия, продолжавшиеся менее суток, привели к полному обеспечению суверенитета нашего государства во всех уголках Карабаха и тем самым создали условия для расширения географии процесса возвращения.
Сегодня Карабах и Восточный Зангезур в которых создаются умные города и сёла и в которых осуществляются современные инфраструктурные проекты, превратились в прямом смысле слова в чудеса современного мира. Под руководством главы государства на освобождённых территориях Азербайджана продолжаются быстрые восстановительно-строительные работы. Обеспечивается возвращение населения в соответствующие населённые пункты согласно графику переезда.
Одновременно с этим вносится вклад со стороны фонда Гейдара Алиева в проводимые работы на освобождённых от оккупации территориях. Особенно со стороны фонда осуществляются важные проекты в направлении восстановления исторического, культурного и религиозного наследия в Карабахе и Восточном Зангезуре.
В настоящее время Азербайджан успешно реализует проект «Великое возвращение» бывших вынужденных переселенцев. Второй этап программы «Великое возвращение», состоящий из трех этапов, охватит 2026-2040 годы и завершится к 2040 году.
В период после окончания 44-дневной Отечественной войны Азербайджан продемонстрировал всему миру, что способен реализовать грандиозные проекты в одиночку, которые не смогли бы осуществить многие страны. Азербайджан вдыхая новое дыхание разрушенным городам, посёлкам и деревням подтверждает что является мощным государством.