2020-ci il sentyabrın 27-də başlanmış Vətən müharibəsi Azərbaycan xalqının tarixi qələbəsi ilə başa çatdıqdan sonra həmin ərazilərdə bərpa və  geniş quruculuq işlərinə başlanılıb.
24 noyabr 2020 - ci il tarixində Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə  Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı Əlaqələndirmə Qərargahı yaradılmışdır. Eyni zamanda İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə xüsusi idarəetmənin təşkili məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəlikləri formalaşdırılmışdır.
Prezident İlham Əliyevin 2021-ci il 7 iyul tarixli Fərmanı ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərin zəngin iqtisadi potensialından, təbii sərvətlərindən və geniş turizm imkanlarından səmərəli istifadə etməklə onların bərabər inkişafının təmini və bu istiqamətdə bütün işlərin vahid proqram əsasında aparılması üçün ölkənin iqtisadi rayonlar üzrə bölgüsünə yenidən baxılaraq Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonları yaradılmışdır.
Yeni mərhələdə qarşıya qoyulmuş hədəflərin reallaşdırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 2 fevral tarixli Sərəncamı ilə “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” təsdiq edilmişdir. Bu prioritetlərə söykənən, Prezidentin 2022-ci il 22 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda əks olunmuş “İşğaldan azad olunmuş ərazilərə Böyük Qayıdış” Milli Prioritetinin icrasının təmin edilməsi məqsədilə Dövlət Proqramı hazırlanmışdır.
2022-ci il 16 noyabr tarixində Prezident İlham Əliyevin imzaladığı sərəncamla “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın Tədbirlər Planı təsdiqləndi. Dövlət Proqramına əsasən işğaldan azad edilmiş ərazilərin yenidən qurulması, bərpası və sonrakı mərhələlərdə dayanıqlı inkişafına nail olunması üçün ən önəmli strateji istiqamətlər müəyyənləşdirilib.
Dövlət Proqramının ümumi qayəsini Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzünün nəticələrinin aradan qaldırılması, işğaldan azad olunmuş ərazilərin yenidən qurulması, bərpası, regiona əhalinin geri qayıdışının təmin edilməsi, əhalinin rifah səviyyəsinin yüksəldilməsi və son nəticədə bölgənin tarazlı və dayanıqlı inkişafına nail olunması məqsədilə əlverişli mühitin yaradılması təşkil edir.
Dövlət Proqramı Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının sürətlə yenidən qurulmasına, dirçəldilməsinə, əhalinin dayanıqlı məskunlaşmasına və davamlı iqtisadi inkişafın təmin olunmasına hədəflənmişdir.
Dövlət Proqramına əsasən 2026-cı ilin sonunadək işğaldan azad edilmiş ərazilərdə ümumilikdə 280 min hektar ərazinin minalardan təmizlənməsi planlaşdırılır. Proqram çərçivəsində 34500 mənzil və fərdi yaşayış evi inşa ediləcəkdir. 197 məktəbəqədər və ümumi təhsil müəssisəsinin, 8 peşə təhsili və 1 orta ixtisas təhsili müəssisəsinin tikintisi və bərpası nəzərdə tutulur. Sahibkarlıq fəaliyyəti üçün əlverişli mexanizmlərin yaradılması və bu sahədə məşğulluğun artırılması “Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” çərçivəsində qarşıya qoyulmuş əsas vəzifələrdən biridir. 2026-cı ilin sonunadək işğaldan azad edilmiş ərazilərdə ümumilikdə 26 avtomobil yolu layihəsi başa çatdırılacaq. Geri qayıdan əhalinin dayanıqlı məşğulluğunun və sosial müdafiəsinin təmin edilməsi Proqramın fəaliyyət istiqamətlərindən biridir.
Hazırda azad edilmiş ərazilərdə Ağdam Sənaye Parkı, Cəbrayıl rayonunda "Araz Vadisi İqtisadi Zonası", Zəngilanda “Dost Aqropark” və s. müəsissələr fəaliyyət göstərir. Proqram çərçivəsində ərazidə olimpiya İdman Komplekslərinin və Gənclər Evlərinin inşası da nəzərdə tutulub. Ərazilərdəki yaşayış məntəqələrində “ASAN Xidmət” və “DOST” mərkəzləri yaradılacaqdır. Ümumilikdə 49 Ailə Sağlamlıq Mərkəzi və 39 tibb məntəqəsi tikiləcək. İşğaldan azad edilmiş ərazilərə mərhələli formada ümumilikdə 34500 ailənin köçürülməsi nəzərdə tutulur.
2026-cı ilin sonuna qədər “Böyük Qayıdış” proqramının I mərhələsinin tamamlanacağı və bu mərhələdə 140 min məcburi köçkünun Qarabağ və Şərqi Zəngəzura qayıdacağı planlaşdırılır. Bütövlükdə “Böyük Qayıdış” proqramının birinci mərhələsində bütün azad olunmuş şəhərlərdə daxil olmaqla, 100 yaşayış məntəqəsinin yenidən qurulması və məskunlaşdırılması nəzərdə tutulur. “Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın icrası üçün 2022-26-cı illərdə ümumilikdə təqribən 32 milyard manatdan artıq vəsait tələb olunur.
Prezident İlham Əliyevin “İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə şəhərsalma məsələləri haqqında” 2021-ci il 12 avqust tarixli Fərmanı əsasında Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi yanında Qarabağ Regional Memarlıq və Şəhərsalma Baş İdarəsinin yaradılması bərpa və yenidənqurma işlərinin sistemli və ardıcıl şəkildə həyata keçirilməsini təmin edib. Hazırda Azərbaycan azad edilmiş ərazilərdə müasir şəhər planlaşdırılması həyata keçirir, “yaşıl enerji” konsepsiyalarını tətbiq edir. Sürətlə həyata keçirilən bərpa-quruculuq işlərində əsas məqsədlərdən biri də Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğun olaraq inklüziv, təhlükəsiz, dözümlü və dayanıqlı şəhər və kəndlərin inşasıdır. Yeni şəhərlərdə, kəndlərdə yaşamaq və işləmək şəraiti vəhdət təşkil edəcək.
2022-ci ildən etibarən keçmiş məcburi köçkünlərin işğaldan azad edilmiş ərazilərə, öz ata-baba torpaqlarına “Böyük Qayıdış”ı başlanıb. 2023-cü ilin 19-20 sentyabrında 24 saatdan da az müddətdə davam etmiş lokal antiterror tədbirləri Qarabağın hər bir guşəsində dövlətimizin suverenliyinin tam təmin olunması ilə nəticələnib və bununla da qayıdış prosesinin coğrafiyasının genişləndirilməsinə şərait yaranıb.
Bugün müasir infrastruktur layihələrinin həyata keçirildiyi,"ağıllı kənd və şəhərlər"in yaradıldığı Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, sözün əsl mənasında, dünyanın möcüzəsinə çevrilib. Dövlət başçısının rəhbərliyi ilə Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində sürətli bərpa-quruculuq işləri davam etdirilir. Nəzərdə tutulmuş köç qrafikinə uyğun müvafiq yaşayış məntəqələrinə əhalinin geri qayıdışı təmin edilir.
Eyni zamanda, Heydər Əliyev Fondu tərəfindən işğaldan azad edilən ərazilərdə aparılan quruculuq işlərinə töhfə verilir. Xüsusilə də fond tərəfindən Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda tarixi, mədəni, dini irsimizin bərpası istiqamətində mühüm layihələr həyata keçirilir.
Hazırda Azərbaycan keçmiş məcburi köçkünlərin "Böyük Qayıdış" layihəsini uğurla həyata keçirməkdədir. “Böyük Qayıdış” proqramının ikinci mərhələsi isə üç fazadan ibarət olmaqla, 2026-2040-cı illəri əhatə edəcək və proses 2040-cı ilə qədər yekunlaşacaq.
44 günlük Vətən müharibəsinin başa çatmasından ötən müddət ərzində Azərbaycan bütün dünyaya nümayiş etdirdi ki, bir çox ölkənin bacarmadığı nəhəng layihələri təkbaşına reallaşdırmağa qadirdir. Heç bir ölkədən yardım almadan viran edilmiş şəhər, qəsəbə və kəndlərə yeni nəfəs verməklə Azərbaycan qüdrətli dövlət olduğunu təsdiqləyir.

On 27 September 2020, after the Patriotic War ended with the historic victory of the Azerbaijani people, restoration and extensive construction work began in these areas.
On 24 November 2020, by President Ilham Aliyev’s order, the Coordination Headquarters for the centralised resolution of issues in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan was established. At the same time, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan were established to organise special administration in the liberated territories.
By the Decree of President Ilham Aliyev dated 7 July 2021, the division of the country into economic regions was revised and Karabakh and East Zangezur economic regions were created with the aim of effectively using the rich economic potential, natural resources and wide tourism opportunities of the liberated regions, ensuring their equal development and carrying out all work in this direction on the basis of a single programme.
"Azerbaijan 2030: National Priorities for socio-economic development" was approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 2, 2021 to achieve the goals set in the new stage. On the basis of these priorities, the State Programme was prepared to ensure the implementation of the National Priority "Great Return to the territories freed from occupation" reflected in the “Strategy for the socio-economic development of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026” approved by the order of the President of the Republic of Azerbaijan dated 22 July 2022.
The decree signed by President Ilham Aliyev on November 16, the Action Plan of the "I State Program on the Great Return to the territories freed from occupation of the Republic of Azerbaijan" was approved. According to the State Program, the most important strategic directions for the reconstruction, restoration and sustainable development of the liberated territories have been identified.
The overall objective of the State Program is to eliminate the consequences of Armenia's aggression against Azerbaijan, to reconstruct and restore the territories freed from occupation, to ensure the return of the population to the region, to raise the level of well-being of the population, and ultimately to create a favorable environment in order to achieve a balanced and sustainable development of the region.
The State Program aims at the rapid reconstruction and revitalisation of the Karabakh and East Zangezur economic regions, sustainable settlement of the population and sustainable economic development.
According to the State Program, by the end of 2026, a total of 280 thousand hectares of territory freed from occupation is planned to be cleared of mines. Under the program 34,500 apartments and private houses will be buil. 197 pre-school and general education institutions, 8 vocational education institutions and 1 secondary specialised education institution are planned to be constructed and renovated. The establishment of mechanisms conducive to entrepreneurial activity and the increase of employment in this area is one of the key tasks set out in the " I State Programme on the Great Return". A total of 26 highway projects will be completed in the liberated areas by the end of 2026. Providing stable employment and social protection for the returning population is one of the activities of the Programme.
Currently, Agdam Industrial Park, "Araz Valley Economic Zone" in Jabrayil district, "Dost Agricultural Park" in Zangilan, etc. are operating in the liberated territories. Within the framework of the programme, Olympic Sports Complexes and Youth Houses are planned to be built in the region. "ASAN Service" and "DOST" centers will be established in settlements in the area. In total, 49 Family Health Centres and 39 medical centres will be built. A total of 34,500 families are planned to be gradually resettled in liberated areas.
By the end of 2026, it is planned to complete the first phase of the "Great Return" programme, and 140,000 internally displaced persons will return to Karabakh and East Zangezur suring this stage. In total, in the first phase of the "Great Return" program, the reconstruction and resettlement of a total of 100 settlements is planned, including in all liberated cities. The implementation of the "I State Program for the Great Turning" in 2022-26 will require more than 32 billion manat.
On the basis of the Decree of President Ilham Aliyev dated August 12, 2021 "On urban planning issues in the liberated areas", the establishment of the Karabakh Regional General Department of Architecture and Urban Planning under the State Committee for Urban Planning and Architecture of the Republic has ensured the systematic and consistent implementation of restoration and reconstruction work in Azerbaijan. Currently, Azerbaijan is implementing modern urban planning in the liberated regions, applying the concepts of "green energy". One of the main objectives of rapid reconstruction is to build inclusive, safe, resilient and sustainable cities and villages in line with the Sustainable Development Goals. Living and working conditions in the new cities and villages will be unified.
From 2022, the "Great Return" of internally displaced persons to the liberated territories, to their ancestral lands, has began. The local counter-terrorism measures, which lasted less than 24 hours on September 19-20, 2023, resulted in the full assurance of the sovereignty of our state in every corner of Karabakh, which created conditions for expanding the geography of the Return process.
Today, Karabakh and East Zangezur, where modern infrastructure projects are being implemented and "smart villages and cities" are being created, have literally become a wonder of the world. Under the leadership of the head of state, restoration and construction work is being carried out rapidly in the liberated territories of Azerbaijan. According to the planned migration schedule, the population is returned to the relevant settlements.
At the same time, the Heydar Aliyev Foundation contributes to the construction work in the liberated areas. Especially in Karabakh and Eastern Zangezur, important projects are being implemented by the Foundation for the restoration of our historical, cultural and religious heritage.
Currently, Azerbaijan is successfully implementing the "Great Return" project of former internally displaced persons. The second phase of the "Great Return" program, which consists of 3 parts will cover the years 2026-2040, and the process will be completed by 2040.
After the end of the 44-day Patriotic War, Azerbaijan showed the world that it could single-handedly realize large projects that many other countries could not. Azerbaijan confirms that it is a strong state by reviving destroyed cities, towns and villages without any help from any country.