QARABAĞDA AZƏRBAYCAN DÖVLƏTÇİLİK ƏNƏNƏSİNİN BƏRPASI
Nadir şah Əfşar imperiyasının süqutundan sonra müstəqillik qazanmış Azərbaycan dövlətlərindən biri olan Qarabağ xanlığının banisi Azərbaycanın görkəmli dövlət xadimlərindən biri olan Pənahəli bəy Cavanşir idi. O, Qarabağın Sarıcalı kəndində anadan olmuşdur. Qarabağ xanlığının vəziri olmuş tarixçi Mirzə Camal yazır: "Mərhum Nadir şah Qarabağ, Gəncə, Tiflis və Şirvan vilayətlərini aldıqdan sonra, ellər və kəndlər arasında görüb tanıdığı hər bir şücaətli və işgüzar adamı yanına çağırıb, öz yaxın qulluqçuları sırasına alar və onu məvacib, ehtiram və mənsəb sahibi edərdi. O cümlədən ellər arasında Pənahəli bəy Sarıcalı Cavanşir adı ilə şöhrət tapmış, hər işdə fərqlənmiş, ad çıxarmış, müharibə və toqquşmalarada tay-tuşuna üstün gələn və xüsusilə mərhum Nadir Rum əhli qoşunları ilə etdiyi müharibələrdə (XVIII yüzilin 30-cu illərində Osmanlı imperiyasına qarşı müharibələr nəzərdə tutulur) şücaət göstərmiş Pənah xanı da öz yanına apardı". Lakin 1736-cı il Muğan qurultayından sonra Nadir onun hakimiyyətini qəbul etmək istəməyən qarabağlılara divan tutmağa, bu diyarın türk-müsəlman əhalisinin bir qismini Əfqanıstan və Xorasana sürgün etməyə başlamışdı. Bu tədbirə etiraz etdiyinə görə Pənahəli bəyin qardaşı Fəzləli xan edam olunmuşdu. Bunu görən Pənahəli bəy şah Xorasanda olduğu zaman, fürsət tapıb bir neçə qohumu və yaxın adamı ilə 1737-1738-ci illərdə Qarabağa qaçdı və bir müddət Zəngəzur dağlarında qaldı. Şah onun qaçmasından xəbər tutan kimi onu yolda ələ keçirmək üçün ardınca çaparlar göndərdi. Lakin onu tutmaq mümkün olmadı. Nadir şah Azərbaycan sərdarına, Gəncə, Tiflis və Şirvan hakimlərinə qəti fərmanlar göndərdi ki, Pənah xanı harda tapsalar, tutub şahın hüzuruna göndərsinlər. Şahın əmri ilə Pənah xanın ailəsini və qohum-qardaşını çox incidib cəzalandırsalarda, fayda vermədi.
Beləliklə, hələ Nadir şah Əfşarın sağlığında Pənahəli bəy ona tabe olmaqdan boyun qaçırıb Vətəni olan Qarabağı müstəqil surətdə idarə etməyə cəhd göstərmişdi. Nəticədə 1747-ci ilə sui-qəsd nəticəsində Nadir şah Əfşar öldürüldükdən sonra 1748-ci ildə Qarabağ torpaqlarında müstəqil Azərbaycan dövləti — Qarabağ xanlığı yarandı.
Qarabağ xanlığı müstəqil dövlət elan edildikdən sonra başlıca vəzifə onun möhkəmlənməsinə nail olmaq idi. Pənah xanın bu sahədə ilk tədbirlərindən biri Qarabağın Nadir şah tərəfindən sürgün olunmuş türk-müsəlman əhalisini geri — doğma torpağa qaytarmaq oldu. Köçkünlərin geri qaytarılması və dədə-baba torpaqlarında yerləşdirilməsi Qarabağ xanlığını gücləndirdi. Sürgündən ilk qayıdanlar içərisində Qarabağın gələcək xanı, 15 yaşlı İbrahimxəlil də var idi. Qarabağ xanlığı yarandığı zaman burada Təbriz, Ərdəbil, Gəncə, Şamaxı, Bakı, Naxçıvan, Şəki, Dərbənd kimi şəhərlər yox idi. Halbuki belə siyasi-iqtisadi mərkəzlərin olması xanlıqların gələcək inkişafı üçün çox mühüm idi. Yeni müdafiə qurğuları və şəhərlərin salınması Pənah xanın hərbi-siyasi işlərlə yanaşı, dəyərli quruculuq uğuru sayılmalıdır. Bu sahədə ilk addımlardan biri 1748-ci ildə qədim Azərbaycan-türk tayfası olan bayatların adı ilə bağlı Bayat qalasının tikilməsi oldu. Xan bütün ailəsini, qohumlarının və el böyüklərinin əhli-əyalını oraya topladı. Ətrafda olan camaat, hətta Pənah xanın tərəqqisini, onun rəftar və məhəbbətini eşidən Təbriz və Ərdəbil vilayətlərinin bir çox əhalisi və sənətkarları belə öz ailələrilə birlikdə gəlib Bayat qalasında yerləşdilər.
Pənah xanın müstəqil dövlət quruculuğu sahəsindəki fəaliyyəti onun rəsmən tanınması ilə nəticələndi. Mirzə Camal yazır: "Müsəlman tarixi ilə 1161, xristian tarixi ilə 1745-ci ildə (1748-ci il olmalıdır) Adil şahın Pənah xana "xan" adı verilməsi və Qarabağ hakimi vəzifəsinə təyin edilməsi haqqında fərmanı, qiymətli xələt, qızıl yəhərli at və daş-qaşla bəzənmiş qılıncla birlikdə Sərdar Əmir Aslanın yaxın adamı vasitəsilə o zaman yaşadıqları Bayat qalasına gəlib çatdı". Adil şahın fərmanı, əslində gecikmiş bir sənəd idi. Həqiqi "hakimlik" şah fərmanından əvvəl, ondan asılı olmadan qazanılmışdı. Pənah xanın "Qarabağ hakimi" kimi tanınmasında Şəki xanlığının Qarabağ üzərinə uğursuz yürüşü mühüm rol oynadı. Şəki xanı Hacı Çələbi özünün 1748-ci ildəki uğursuz Bayat yürüşündən sonra bildirmişdi: "Pənah xan bu vaxtacan sikkəsiz gümüş idi. Biz gəldik ona sikkə vurduq və qayıtdıq" (və ya "Pənahəli özünü xan elan etmişdi, mən isə öz məğlubiyyətimlə onun xanlığını təsdiq etdim"). Hacı Çələbi xanın xalq içərisində zərb-məsələ çevrilmiş bu sözləri, əslində, Adil şahın fərmanından daha artıq gücə malik idi. Əhməd bəy Cavanşir yazır: "…Bu qalibiyyətdən (Bayat döyüşündən) sonra Pənah xanın igidliyi haqqında dillərə düşən dastan o zaman Qarabağda yaşayan bütün müsəlman tayfalarını müharibəsiz olaraq onun təbəəliyinə tabe etdirdi". Bayat döyüşü, eyni zamanda bu qalanın gələcək tarixi sınaqlara dözə bilməyəcəyini də üzə çıxardı. Ona görə də yeni qala salınması tələb olunurdu. Mirzə Adıgözəl bəy yazırdı: "Pənah xan Şahbulağı adı ilə məşhur olan Tərnəkütdə bir qala bina etdi. Daş və əhəngdən məscidlər, evlər, çarsu (meydan, bazar meydanı) və hamamlar tikdirdi. Bu işləri 1165-ci ildə (1751-ci il) bitirərək oranı özünə məskən etdi".
Kürəkçay müqaviləsi
Pənah xan gücləndikcə pərakəndəlik tərəfdarı olan xristian məliklərin pozuculuq fəaliyyətləri də artırdı. Bunun qarşısının alınması hərbi-siyasi baxımdan zəruri idi. Belə olmasa, xanlığın ərazi-inzibati bütövlüyü itirilə bilərdi. Bu tarixi həqiqəti ilk mənbələr də təsdiq edir.Mir Mehdi Xəzani çox haqlı olaraq yazırdı: "Bu Qarabağda ki, beş mahal bundan əqdəm Xəmsə mahalı işlaq olurmuş və şimdi hər birisi bir qeyri-ism ilə adlanırlar…". Mirzə Adıgözəl bəy Qarabağdakı feodal mülkləri — məlikliklər haqqında yazırdı: "Bu mahallardan biri Dizaqdır. Məlikləri Məlik Yeqan adlanır. O, Loridən qaçıb gəlmiş, Nadir şahın səltənəti dövründə və onun əmrilə məliklik taxtında oturub hörmət qazanmışdır.
İkincisi Vərəndədir. Məlikləri Məlik Şahnəzərlilər olmuşdur. Onlar daha qədim bir nəslə mənsub və daha çox etibar sahibidirlər. Əsilləri də Göyçə əsilzadələrindəndir. Sonra oradan qaçaraq gəlib Qarabağda Vərəndə mahalının məliklik camından sərxoş olmuşlar.
Üçüncü Xaçındır. Məlikləri Həsən Cəlalyan övladıdır. (Onlar) riyasət gəlininə gözəllik verib, (hökmran olmuşlar). Bu ailə məliklik mənsəbindən məhrum olduqdan sonra, bu mahalın müstəqil bir məliki olmamışdır. Axırda, mərhum Pənah xan Cavanşirin dövlət günəşi və şövkət bayrağı riyasət üfüqündən baş vurub Qarabağ vilayətinin bütün sahəsini cəlal və dəbdəbə ilə işıqlandırdı. Bu zaman xınzırıstanlı (indiki adı Xındırıstan) Məlik Mirzə xan… bu əbədi dövlət məmurlarının əmrilə məliklik sikkəsini… adına kəsdirdi. Ondan sonra da oğlu Allahverdi və nəvəsi Məlik Qəhrəman… məliklik bayrağını göylərə qaldırdılar.
Dördüncü Çiləbörd mahalıdır. Məlikləri Məlik Allahquludur. Əsilləri Mağavizdən gəlmədir. Bunlar gəlib Çiləbörddə məlik olmuş, Tərtər çayının ortasında vaqe ən möhkəm bir məmləkətdə yerləşmişlər. Çox çətin bir yolu olan Çermux qalasını (Çiləbördün müxtəsər adıdır) özlərinə məskən, sığınaq və mənzil etmişlər. Çiləbördə müstəqil olaraq yiyələnmiş və böyük bir şöhrət qazanmışlar… Nadir şah… ona sultanlıq rütbəsi və xələti verdi…
Beşinci Talış mahalıdır. Məlikləri Məlik Usubdur. Əsilləri Şirvandan gəlmədir. Bir müddət Talış kəndində sakin olmuşlar. Onlardan bir çoxu dəfələrlə məliklik etmişdi. Sonralar məlik Usub Gülüstan qalasını zəbt edib orada sakin olmuşdur".
Qarabağ məliklikləri:
| Məlikliyin adı | Qarabağa gəlmələri | |
|---|---|---|
| Nə vaxt | Haradan | |
| Vərəndə | 1603 | Göyçə mahalından |
| Çiləbörd | 1637 | Zəngəzurdan |
| Xaçın | XVIII əsrdə yaranmışdır | Yerli |
| Dizaq | XVIII əsrin əvvəlləri | Lori vilayətindən |
| Gülüstan (Talış) | XVIII əsrin əvvəlləri | Şirvandan (Qəbələ sultanlığının Nic kəndindən) |
Beləliklə, Xaçın istisna olmaqla, Qarabağdakı digər məliklər və onların mənsub olduqları nəsillər əslən Qarabağdan deyildilər və bu diyara başqa yerlərdən gəlmə idilər. Özü də erməni deyil, keçmiş alban nəsillərinin nümayəndələri idilər. Buna görə də erməni millətçilərinin Azərbaycana qarşı ərazi iddialarına "haqq" qazandırmaq üçün həmin məliklərə "erməni dövlətçiliyinin" davamı kimi baxmaları kökündən yanlış idi, daha doğrusu, elmi saxtakarlıqdır. Digər tərəfdən, gəlmə məliklər Qarabağda mahal
başçılığını ələ keçirdikdən sonra kiçicik də olsa, heç bir dövlət birləşməsi yarada bilməmişdilər. Onlar bir-birindən təcrid olunmuş, çox zaman isə bir-birilə çəkişən mahal başçıları səviyyəsindən yuxarı qalxa bilməmişdilər. Bundan başqa, yuxarıdakı cədvəldən göründüyü kimi Xaçın istisna edilməklə XVII əsrdən əvvəlki dövrdə onların Qarabağda kökü yoxdur. "Məliklər Qarabağda feodal dağınıqlığının güclənməsini istəyən qüvvələri təmsil edirdilər". Məliklərin separatçı fəaliyyəti xanlıqda və bütün ölkədə gedən mərkəzləşdirmə işinə mane olurdu. Onların yadelli qüvvələrin Qarabağa hücumunun həyata keçirilməsində iştirak etmələri Qarabağ xanlığının müstəqilliyinə ağır zərbə vururdu. Buna görə də məlikliklərin separatçılıq meyillərini aradan qaldırmaq üçün görülən tədbirlər etnik konflikt olmayıb, Qarabağ xanlığının müstəqilliyinə yönəlmiş qəsdlərə qarşı mübarizə idi.
Xəmsə məliklərindən Pənah xanın hakimiyyətini birinci olaraq tanıyan Məlik Şahnəzər oldu. Bu, İbrahimxəlil ağanın Məlik Şahnəzərin qızı Hürzatla evlənməsi ilə nizama salındı.Xaçın məliyi Ulubab Ballıqayada məğlub edildikdən sonra Pənah xanın hakimiyyətini tanıdı. Dizaq, Çiləbörd, Talış məliklərinin düşmənçilik siyasəti isə bir neçə il sürdü. Pənah xanın məlikləri tabe etmək yolunda qazandığı uğurları onun oğlu İbrahim xan davam etdirdi.
Qarabağ məliklərindən dizaqlı Yesay, çiləbördlü Məcnun və gülüstanlı Bəyləryan İbrahim xana tabe olmaqdan imtina etdilər. Vərəndəli Məlik Şahnəzər və xaçınlı Mirzə xan isə İbrahim xanın hakimiyyətini qəbul edərək onun yaratdığı vətənsevər qüvvələr birliyinə qoşuldular. Müttəfiqlər 1781-ci ildə Tuğ qalasını mühasirəyə aldılar. Məlik Yesay təslim oldu, burada hakimiyyət Məlik Bahtama keçdi. Lakin tezliklə o da dönük çıxdı.
İbrahim xanla separatçı məliklər arasındakı mübarizəyə 1783-cü ildən Rusiya dövləti də qarışmağa başladı. Cənubi Qafqazı işğal etməyə çalışan Rusiya burada – Şimali Azərbaycan ərazisində həmin məliklərin köməyi ilə "xristian dövləti", daha doğrusu, özünə dayaq yaratmağa çalışırdı. Bu zaman İbrahim xan özünün yüksək diplomatik bacarığı sayəsində düşmənçilik edən məlikləri Şuşaya toplaya bildi. Sənədlər əsasında onların Qarabağ xanlığına xəyanət etdiyini sübuta yetirərək onları həbsə aldırdı.
Məlik Məcnun və Abov Şuşa həbsxanasına salındı, Məlik Bahtam isə günahlarına görə Ərdəbil xanına verildi. Məliklərin müttəfiqi Gəncəsər monastırının katolikosu İohannes qardaşı ilə birlikdə tutulub cəzalandırıldı. Lakin Şuşa həbsxanasındakı məliklər qaça bildilər. Onlar Tiflisə gələrək burada Qarabağ xanlığına qarşı hazırlanmış qəsdi gürcü çarı II İrakli (1744-1798) və rus polkovniki Burnaşovun köməyilə yerinə yetirməyə girişdilər. Qarabağ xanlığına qarşı "xaç yürüşü"nə başlayan düşmənlər Gəncəyə yaxınlaşdılar. Lakin 1787-ci ildə Rusiya-Türkiyə müharibəsinin (1787-1791) başlanması nəticəsində bu "xaç yürüşü" baş tutmadı. İbrahim xan müstəqil Qarabağ xanlığının bütövlüyünü qoruyub saxlaya bildi.
1795-ci ilin yayında İranda hakimiyyəti ələ alan Ağa Məhəmməd Qacar (1742-1797) Qarabağ xanlığına hücum etdi. Şuşanın 33 günlük mühasirəsi uğursuz oldu. Şuşadan sonra o, Tiflis üzərinə yeridi. V.Zubovun komandanlıq etdiyi rus qoşunlarının hücumu ilə Ağa Məhəmməd Qacar geri çəkildi. Rus çariçası II Yekaterinanın (1764-1796) ölümü ilə V. Zubov da Azərbaycandan geri çağırıldı. 1797-ci ildə Ağa Məhəmməd Qacar yenidən Qarabağa hücum etdi, Şuşanı tutdu, lakin burada öldürüldü.
XVIII əsrin sonları - XIX əsrlin əvvəlində Rusiyanın Cənubi Qafqazda, o cümlədən Azərbaycanda işğalçılıq fəaliyyəti gücləndi, 1801-ci ildə Gürcüstan imperiyaya birləşdirildi, Azərbaycanın Car-Balakən camaatlığı (1803) və Gəncə xanlığı (1804) işğal olundu.
İbrahim xan belə bir vəziyyətdə Rusiya qoşunlarının komandanı P.D.Sisianovla (1802-1806) Kürəkçayda müqavilə imzaladı. Kürəkçay müqaviləsinə əsasən Qarabağ xanlığı məhz Azərbaycan türk torpağı kimi Rusiyaya ilhaq olundu. Tarixi reallığı əks etdirən Kürəkçay müqaviləsi, eyni zamanda Qarabağın, o cümlədən bu diyarın dağlıq hissəsinin Azərbaycan xalqına məxsus olduğunu sübut edən ən mötəbər sənəddir.

RESTORATION OF AZERBAIJAN STATE SYSTEM TRADITIONS IN KARABAKH
After the overthrow of the Afshar Empire led by Nadir Shah, the prominent state official Panahali bey Djavanshir founded one of the independent states of Azerbaijan — Karabakh. He was born in the Saridjaly village of Karabakh. Mirza Djamal, the vizier of Karabakh khanate wrote: "Late Nadir shah after occupying Karabakh, Ganja, Tiflis and Shirvan provinces, invited all the working people of cities and villages in his place and gave them job among his servants and paid them a salary, they gained respect and ranks. He also involved Panah Ali khan best known as Panahali bey Sarydjaly Djavanshir, who distinguished himself in every action, was famed and unconquerable in any battle, and brave in all the wars with Nadir Rum's troops (the wars with the Osmanli empire in 1730th are implied here — Y.M, K.S). Yet after the Mughan congress, Nadir laid punishment on those Karabakhians who did not recognize his power and exiled the Muslim population to Afghanistan and Khorasan. Panakhali's brother Farzali khan, who protested against these measures was put to death. In the period of the Shakh staying in Khorasan, Panakhali bey took the occasion and run away to Karabakh province together with his relatives and closes in 1737-1738. Shah informed about his escape sent couriers after him to prevent him from running away. Nadir shah instructed the leaders of Azerbaijan, Ganja, Tiflis, and Shirvan to catch Panah khan wherever they see him and send him to the shah's residence. Though by the order of the shah Panahali and his family were tormented and set a penalty, that did not work.
Thus, Panahali khan dodged the responsibility to subdue Nadir Shah and bid to rule his native Karabakh in the most democratic way. As a result, an independent Azeri state-Karabakh khanate established following the death of Nadir Shah.
After the declaration of the establishment of an independent Karabakh khanate the main goal was to strengthen it. The first measure taken by Panakhali was to return those Muslims driven by Nadir shah to their native land. The return of displaced families and the resettlement of their native land strengthened Karabakh khanate. The future khan of Karabakh 15-year-old Ibragimkhalil was among those who had been first to return.
In the period of Karabakh khanate's establishment, it did not comprise cities as Tebriz, Ardebil, Ganja, Shamakhy, Baky, Nakhichevan, Sheki, Derbend. However, the existence of such politico-economic centers would play a great role in the further development of the khanate. Besides military-political works Panah Ali also made great progress in the military installations and establishment of towns.
One of the first steps taken in this sphere was the construction of the Bayaty tower named after the ancient Azeri-Turkish tribes bayats in 1748. "The khan assembled his family, relatives, and aged men there. The people surrounding him and those who heard about his progress and kind treatment moved to the Bayaty tower from Tebriz and Ardebil.
Panah khan's activity in the sphere of creation of an independent state promoted his official recognition. "Mirza Djamal wrote: "Adil shah's order on the attachment of the title of "khan" to Panakh Ali and on his appointment, the ruler of Karabakh khanate along with valuable dressing-gowns, golden saddled horses and a sword designed with precious stones were brought to the tower Bayaty by the close man of Serdar Amir Aslan in 1161 by the Muslim calendar, in 1745 by Christian calendar (1748 is correct).
In fact, Adil shah's order was a behindhand document. The real title had been deserved much earlier than the order and regardless of it.
An unsuccessful raid of Sheki khanate to Karabakh played a great role in the recognition of Panah Alia as a leader of Karabakh khanate. Sheki khan Hadjy Chelebi, following his unsuccessful Bayaty battle announced: "Panah Ali has previously been a silver without coin. But we came and attached him this coin and went away" (or "Pahah Ali declared him khan while I confirmed it by my defeat"). These words of Hadji Cheleby turning to a popular saying had even more power than Adil shah's order. Ahmed bey Djavanshir wrote:"…After the victory (The Bayaty battle-Y.M, K.S) the legend about Panah Ali's courage subdued all Muslim tribes, residing in Karabakh, to Panah Ali with no resistance".
At the same time, the Bayaty battle proved the vulnerability of the tower to further historical events. Therefore, it was necessary to construct a new one. Mirza Adygozel bey wrote: "Panah Ali khan built a tower in Ternekut best known as Shahbulaghy. He also constructed Mosques, houses and bazaars, and public baths from stones and limestone. After the works were completed he settled there in 1165 (1751)".
The Kurekchay agreement
With the strengthening of Panah khan the feudal lords-monarchs, supporting scarcity, increased their subversive activity. It was necessary to prevent that by some military methods. Otherwise, the khanate would lose its territorial integrity. The original sources also confirm that.
Mir Mehdi Khazani wrote impartially: "The five of Karabakh districts have been separated and each acquired its own name…". Mirza Adygozel bey wrote about the Karabakh feuds-meliks: "Dizag is one of these feuds. Its ruler is Melik Yegan. He escaped from Lori and in a period of Nadir's ruling, he was appointed the melik and gained respect by an order of the shah.
The second is in Varan. Melik Shahnezer was its ruler. He is of a more ancient family and has a bigger inheritance. His ancestors were the aristocrats of Goycha. Then they escaped and came to Varan province and lost their heads from the wealth they had in their lands.
The third is Khachyn. It is ruled by the son of Hasan Djalalyan. Their majesty designed the power in a proper way and became a ruler. This family which died of this ruling career was not the independent ruler of the region. At last, the state flag of the late Panah khan Djavanshir and the sun lightened every corner of Karabakh province. At that time the Khyndyrystan Melik Mirza khan by the order of these immortal state officials minted coins in the name of… After that, his son Allahverdi and grandson Melik Gehreman also glorified their country.
The fourth is the Chilebord district. Its ruler was Allahqulu. His ancestors were from Maghaviz. They came and became the rulers of Chilabord and settled at vaster areas in the middle stream of the Terter river. They turned the Cheymukh tower, which had a very hard destiny, into their shelter, home, and land ( Cheymukh is a brief name of Chilebord" They ruled Chilabord in the most democratic way and thus became famous. .. Nadir shah gave him a title of sultan and a gown…
The fifth is the Tbilisi district. The ruler is Malik Usub. His ancestors came from Shirvan and stayed in Talysh village for some time. Some of them have been rulers more than once. Later Melik Usub occupied the Gulistan tower and settled there."
Garabagh feud lands
| Name of a land | Arrival in Garabagh | |
|---|---|---|
| Period | From | |
| Varanda | 1603 | Goycha region |
| Chilebord | 1637 | From Zangezur (Sunik) |
| Khazyn | Established in the 18th century | Local |
| Dizag | Established in the 18th century | From Lori province |
| Gulistan (Talysh) | Established in the 18th century | From Shirvan (Nidj village of Gabala sultanate) |
Thus, except for Khachyn other rulers of Karabakh and their ancestors were not the native Karabakh residents and they had moved to the region from other places. They were not Armenians, they represented former Albanian generations. Therefore, it's incorrect to justify the territorial claims of Armenian nationalists and to regard the said rulers as the followers of the Armenian state structure.
On the other hand, alien rulers after the capture of power in Karabakh did not manage to unite the country. They lived isolated and could not overcome the limits of leaders feuding with each other. Moreover, as mentioned above, none of them, except for Khachyn were original Karabakhians in the period before the 17th century. "The rulers represented those standing for the feudal division". The separatist centrifugal activity of the rulers hammered the process of centralization current in the khanate and in the whole country. Their participation in the raid on Karabakh stroke a hard blow to the independence of Karabakh khanate. Therefore, the steps taken by meliks for the prevention of the separatist movements were rather a struggle with plots against the independence of Karabakh khanate.
Melik Shahnazar was the first among the five feudal lands to recognize Panah Ali's power. That was due to the marriage of Ibragimkhalil to Melik Shahnazar's daughter Hurzat.
After the defeat of Khachyn melik at Ulubab Ballygaya, he recognized the power of Panah khan, while the hostile policy of Dizag, Chilebord, and Talish lands lasted for several years. Ahmed bey Djavanshir wrote:" The Dizag ruler Yegan who collected and saved all money of neighbor provinces after a sharp resistance was killed together with some of his relatives and sons while others were turned into Islam… The ruler of Chilabord Allahgulu Sultan first subordinated to his power than was accused of betrayal and killed by the order of Panah Ali khan. His brother Melik Hatem Talish united with the Melik Usub and within a long period of time resisted the attacks of Panahali's troops to their lands, however, after the defeat at Mardakerd village they fell back to the impregnable Chermukh tower, locating in the upper stream of the Terter river. After a year of staying in the tower, he had to seek refuge in foreign countries together with his family. However, he did not give up his political activity. Thus, he and his antecedents (his son Melik Medjnun) constantly attacked Karabakh…". The path of Panakh Ali's progress in overriding the feudal lands was followed by his son Ibragim khan.
Among the Karabakh feudal lands, Melik Yesay of Dizaq, Medjnun of Chilebord, and Beyleryan of Gulistan refused to subdue to Ibragim, while Melik Shahnazar of Varanda and Mirza khan of Khachyn recognized his power and joined the patriotic troops created by Ibragim.
The allies encircled the Tug tower in 1781. Melik Yesay surrendered and the power transferred to Melik Bahtam. Soon he turned out to be a betrayer as well.
Beginning in 1783 Russia also started to interfere with Ibragim khan's struggle against separatist feudal lords. With the help of local meliks Russia, willing to occupy South Caucasus attempted to establish a Christian state or the support for itself in Azerbaijan. At that time owing to his high diplomatic capacities, Panahali managed to assemble all hostile feudal lords in Shusha. Proving their betrayal by some documents he imprisoned them.
Melik Medjnun was imprisoned while Melik Bahtan due to his misdemeanors was delivered to the khan of Ardebil. The ally of the feudal lords, the Catholicos of Ganjasar monastery Yohannes was caught together with his brother and punished.
However, the prisoners of Shusha managed to escape. They ran away to Tbilisi and initiated a plot against Karabakh khanate under the support of Georgian tsar Irakli the Second (1744-1798) and Russian colonel Burnashov. The enemies, launching crusades to Karabakh khanate, neared Ganja. However, these crusades were unsuccessful due to the beginning of the Russian-Turkish war of 1787-1791. Ibragim khan managed to defend and preserve the integrity of the independent Karabakh khanate.
Agha Mohamed Gadjar (1742-1797), who seized power in Iran in the summer of 1795, attacked Karabakh khanate. The 33-day war of Shusha was an unfortunate one. After Shusha, he moved to Tbilisi. Due to the raid of the Russian troops led by V.Zubov, Agha Mohamed Gadjar fell back. With the death of the Russian tsarina Elizabeth, the Second (1764-1796) Zubov was recalled to Russia. Agha Mohamed Qadjar again attacked Karabakh, occupied Shusha yet was killed there in 1797.
The invasive activity of Russia strengthened in the South Caucasus, including Azerbaijan in the late 18th-early 19th century. In 1801 Georgia was annexed to the empire, Azerbaijan's Djar-Belokan (1803) community, and Ganja khanate (1804) were occupied.
Under such conditions, Ibragim khan struck an agreement with the commander of Russian troops P.D.Sisianov (1802-1806) in Kurekchay. The agreement stipulated for Karabakh khanate to be annexed to Russia as a Muslim country-the Azerbaijani land. The Kurekchay agreement, which reflected the reality, is the most reliable document which proved that Karabakh, including its mountainous part, belongs to Azerbaijan.