1918-ci il mayın 28-də təxminən 120 ilədək davam edən Rusiya əsarətindən sonra Azərbaycan xalqı Şimali Azərbaycanda yeni müstəqil dövlətini yaratdı. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İstiqlaliyyət bəyannaməsində vaxtı ilə Gülüstan (1813) və Türkmənçay (1828) müqavilələrinə əsasən Rusiya tərəfindən işğal olunmuş Şimali Azərbaycan torpaqlarının qanuni varisi olduğunu bəyan etdi. İstiqlal bəyannaməsinin birinci maddəsində deyilirdi: "Bu gündən etibarən Azərbaycan xalqları suveren hüquqlara malikdirlər, Şərqi və Cənubi Zaqafqaziyadan ibarət olan Azərbaycan tam hüquqlu müstəqil dövlətdir". Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti öz ərazisinin hüquqi-siyasi cəhətdən əsaslandırılmış xəritəsini nəşr etdirmişdi. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Azərbaycanın ayrılmaz
tərkib hissəsi olan Qarabağın bütün tarixi ərazisində öz siyasi hakimiyyətinin bərqərar edilməsinə çalışırdı. Bu zaman yenicə elan olunmuş Ermənistan (Ararat) Respublikası da Qarabağa heç bir əsası olmayan iddia irəli sürdü. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökuməti bu iddianı rədd etdi. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti parlamentinin sədri Ə.M.Topçubaşov (1862-1934) Osmanlı dövlətinin xarici işlər naziri ilə 1918-ci il noyabrın 18-də İstanbulda apardığı danışıqlar zamanı bildirmişdi: "Ermənilərin ortaya atdıqları Qarabağ məsələsi 5 ya 10 kənd məsələsi deyil, mübahisə bütöv 4 sancaq — Şuşa, Cavanşir, Cəbrayıl və Zəngəzur üstündədir. Bu elə bir xanlığın ərazisidir ki, burada erməni və müsəlmanların sayı bərabər olmasa da, hər halda ermənilərin mütləq çoxluğu barədə danışmağa əsas yoxdur, özü də onlar buranın yerli əhalisi deyildirlər. Rusiya ilə müharibədən sonra Türkiyədən buraya köçənlərdir… Nəhayət, Qarabağın özündə ermənilər yığcam halda yaşamırlar, müsəlmanlarla qarışıq məskunlaşıblar. Bununla belə, biz məsələnin sülh yolu ilə həlli tərəfdarıyıq".
Ermənilər Qarabağı ələ keçirmək üçün əvvəllər başladıqları soyqırımlarını Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə də davam etdirdilər. Azərbaycan hökuməti yaranmış vəziyyəti nəzərə alaraq 1919-cu ilin yanvarında Şuşa, Cavanşir, Cəbrayıl və Zəngəzur qəzalarını əhatə edən Qarabağ general-qubernatorluğu yaratdı. X.Sultanov Qarabağ general-qubernatoru təyin edildi. Ermənistan (Ararat) Respublikasının Xarici işlər naziri S.Tiqranyan Qarabağ general-qubernatorluğu yaradılmasına etirazını bildirmiş, lakin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin cavabında bu etiraz əsassız hesab olunmuş və həmin ərazilərin Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olması göstərilmişdi. Qarabağ general-qubernatoru ermənilərin ərazi iddiaları ilə yanaşı, əvvəlcə ingilislər, sonra isə amerikanlarla gərgin münasibətlər şəraitində fəaliyyət göstərməli oldu. Lakin ermənilər Qarabağ general-qubernatorluğu ərazisində sülh yaranmasına imkan vermədilər.
1919-cu ilin sonları-1920-ci ilin yazında Zəngəzurda erməni-daşnak silahlı quldur dəstələri dinc azərbaycanlı əhaliyə qarşı basqınlar və kütləvi qırğınlar törətdilər.
Ermənilər Cavanşir qəzasında da sakitləşmirdilər. Onların qəzanın dağətəyi kəndlərinə hücumları adi hal almışdı. Erməni quldur dəstələri 1918-ci ilin yaz-yay aylarında qəzanın düzənlik hissəsinin müsəlman əhalisinə qarşı da çoxsaylı zorakılıq aktları etdilər. "Ermənilər Tərtər çayının qabağını kəsərək başqa istiqamətə yönəldir və qəzanın aran kəndlərinin əkinlərini susuz qoyaraq, onlara böyük zərər vururlar. Hətta iş o yerə çatmışdı ki, aran kəndlərində içməli su belə çatışmırdı".
Qarabağın digər qəzası Cəbrayılda da erməni silahlıları dinc əhaliyə hücum edirdilər. 1918-ci ilin dekabrında Cəbrayıl qəzasının azərbaycanlı kəndlərinə ermənilərin hücumları genişlənmiş, 1919-cu ilin əvvəllərində daha dağıdıcı xarakter almışdı.
Şuşa qəzası və Qarabağın siyasi mərkəzi olan Şuşa şəhərində ermənilərin vəhşilikləri daha amansız şəkil almışdı. Vaxtı ilə Zaqafqaziya Ölkə Komitəsinin Dağlıq Qarabağda məsul nümayəndəsi olmuş S.Şaduns 20 dekabr 1922-ci ildə yazırdı: "... Еще до создания в Карабахе Мусаватской власти (т.е. Азербайджанской Демократической Республики - Я.М., К.Ш.) туда был назначен со стороны турецких властей (т.е. Азербайджанской Демократической Республикой - Я.М., К.Ш.) генерал-губернатор Карабаха, и вот в это время появляется новый термин - Нагорный Карабах, созданный дашнаками. Не довольствуясь безграничными бойнями, вызванными в Турецкой Армении, партия "Дашнакцутюн", после сдачи гор. Шуши туркам, подымается на горы, населенные исключительно армянами, и постановляет сражаться "до последней капли крови", но не сдаваться туркам. Вот здесь в это время впервые вместе с социал-демократами, именующими себя интернационалистами, организуется правительство Нагорного Карабаха. Если партии "Дашнакцутюн" удалось избежать войны с турками, то вскоре, по настоянию крестьян этого же самого Нагорного Карабаха, пришлось соединить эту часть с низменной частью и весь Карабах подчинить власти мусаватского правительства ..."
Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə Şuşada ermənilərin ən xəyanətkar silahlı qiyamlarından biri 1920-ci il martın 22-də Azərbaycan xalqının Novruz bayramı günü baş verdi. Bu separatçı qiyam Azərbaycanı işğal etməyə hazırlaşan bolşeviklərin sifarişi ilə qaldırılmışdı. Bu zaman erməni-separatçı qiyamlarının əksər yerlərdə dəf edilməsinə baxmayaraq, onlar Əsgəran qalasını ələ keçirə bildilər. Görülən hərbi-siyasi tədbirlər nəticəsində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Qarabağda suveren hüquqlarını bərpa etdi. Lakin ərazisində yaşadıqları dövlətə xəyanət edən ermənilərin Qarabağda separatçı qiyamları və törətdikləri soyqırımları 1920-ci ilin aprel işğalı ərəfəsində ölkənin şimal sərhədlərinin müdafiəsi işinə ağır zərbə vurdu və müstəqil Azərbaycan dövlətinin — Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin süqutunu sürətləndirdi.

Releasing from the thraldom of the Russian Empire, which lasted for approximately 120 years, the Azerbaijani people established a new independent state in the Northern Azerbaijan. The Declaration of Independence of the Azerbaijan Democratic Republic stated that the lands of Northern Azerbaijan, once occupied by Russia in accordance with the Gulistan (1813) and Turkmenchay (1828) agreements are the legal heritage of Azerbaijani people. The first article of the declaration read: "Beginning from this day the people of Azerbaijan will have their sovereign rights. Azerbaijan, that consists of Eastern and Southern Transcaucasia, is a legal independent state".
The Azerbaijan Democratic Republic issued its politically and legally substantiated map. It tried to spread its power on the entire historical area of Karabakh. At that time the newly established Republic of Armenia laid its groundless claims to Karabakh, but the government of the Azerbaijan Democratic Republic opposed these claims. During the talks with the Foreign Minister of the Ottoman state in Istanbul, November 18th 1918, A.M.Topchubashov (1862-1934), the chair of the Parliament of the Azerbaijan Democratic Republic said: "The Karabakh issue raised by Armenians does not concern only 5 or 10 villages, it covers all four districts: Shusha, Djavanshir, Djebrail and Zangezur. This territory belongs to only one nation and even though the number of Moslems and Armenians is not equal, there is no reason to talk in terms of domination of Armenians, because they are not native residents of these areas. These are those moving to the region from Turkey after the war with Russia…Finally, Armenians do not live separately in Karabakh itself, they form mixed settlements with Azerbaijanis. Nevertheless, we stand for the peaceful settlement of the problem".
Armenians continued previously committed acts of genocide for the occupation of Karabakh in the period of the Azerbaijan Democratic Republic as well. Taking into account the established situation, the government of Azerbaijan created a Karabakh governorship-general dealing with the accidents in Shusha, Djavanshir, Djebrail and Zangazur in January, 1919 and appointed Kh.Sultanov the governor-general of Karabakh. The Foreign Minister of Armenia expressed his discontent with the establishment of the governorship-general, yet the response of Azerbaijani government considered the protest to be baseless and stated that these areas are the integral part of the Azerbaijan Republic. Karabakh governorship-general had to carry out its activity in conditions of the struggle against Armenia's claims and the tense relations first with Englishmen and then with Americans. However, Armenians did not give a chance to establish peace in the region of Karabakh governorship-general.
In late 1919-the spring of 1920 the armed brigands of Armenian dashnaks attacked the civil inhabitants of Zangezur and committed mass bloodshed.
Armenians were also active in Djavanshir district. Their attacks to the foothill villages of Djavanshir became habitual. In spring-summer of 1918 Armenian brigands committed numerous acts of violence against the Muslim residents of the flat regions of Djavanshir. "Armenians, changed the direction of the Tartar river thus cutting off the water supply to the Aran village inhabitants and causing a great damage to them. The situation deteriorated to the level when villagers did not have enough fresh water to drink".
Another district of Karabakh-Djebrail was also subject to Armenians' armed attacks. They intensified their attacks on Djabrail in December of 1918, while in early 1919 the aggression acquired more destructive nature.
The barbarism of Armenians acquired a more violent form in Shusha, the political center of Shusha province and Karabakh. Once the plenipotentiary of the Trancaucasian Country Committee S.Shaduns wrote on December 20, 1922: "In period preceding the establishment of Musavat's power (i.e. the power of the Azerbaijan Democratic Republic) in Karabakh Turkish authorities (i.e. the authorities of the Azerbaijan Democratic Republic), appointed the governor-general of Karabakh and the new term-Nogorno-Karabakh, established by dashnacks, emerged at that very moment. Dissatisfied with endless battles, caused in Turkish Armenia, the party Dashnaktsutyun, following the abandoning of Shusha to the Turks, climbed to the mountains, inhabited mostly by Armenians and instructs to fight to the last but not surrender to Turks. At that time the government of Upper Karabakh was established along with social-democrats, naming themselves the internationalists. Though Dashnaktsutun avoided the war with Turks, yet by demand of the farmers of the same Upper Karabakh, this region along with lower part and entire Karabakh transferred under the control of the musavat government…".
In period of the Azerbaijan Democratic republic the meanest armed revolt of Armenians tool place during the traditional festivity of Azeri people Novruz in Shusha on March 22, 1920. This separatist revolt was proposed by Bolsheviks, preparing to occupy Azerbaijan. Despite the suppression of separatist revolts in a number of regions they managed to invade the tower of Askeran. As a result of military-political measures Azerbaijan Democratic Republic restored the sovereign rights of Karabakh. However, the separatist revolts and genocides committed by Armenians, betraying the country they resided in, on the eve of April, 1920's occupation, stroke a hard blow to the defense of northern borders of the country and intensified the overthrow of the independent Azeri state-the Azerbaijan Independent Republic.