Rusiyanın himayəsi altında erməni dövlətinin yaradılması, həmçinin ermənilərin İran və Türkiyədən Rusiyanın işğal etdiyi torpaqlara köçürülməsi təsadüfi hadisə olmayıb, erməni-rus münasibətlərinin qanunauyğun nəticəsi idi ki, bu münasibətlərin əsasını rus və erməni tarixi ədəbiyyatında təbliğ edildiyi kimi, yalnız ticarət əlaqələri deyil, başlıca olaraq Şərqin müsəlman dövlətlərinə, xüsusilə Türkiyəyə, XVIII əsrdən etibarən isə həm də Azərbaycana qarşı düşmənçilik münasibəti təşkil edirdi.
XV əsrin sonuna aid "Mən Çariçanı gördüm" adlı, müəllifi bəlli olmayan erməni poemasına diqqət edək. Poemada Rusiya çarı III İvanla (1462-1505) Bizans şahzadə xanımı Sofiya Poleoloğun toyu təsvir olunur. O, III İvanın təklif etdiyi hədiyyələrdən imtina edərək İstanbulun tutulmasını tələb edir, III İvan isə Qüdsü azad edəcəyini və Eçmiədzinədək gedəcəyini bildirir.
Poemanın ideyasının "Moskva — üçüncü Roma" nəzəriyyəsinə uyğun olduğunu aydın görürük. (Moskvanın üçüncü Roma olması haqqında baxış 1453-cü ildə İstanbulun süqutundan sonra yaranmağa başlamış, XVI yüzilliyin əvvəllərində Yelizar monastrının
abidi Filofey tərəfindən bitkin nəzəriyyəyə çevrilmişdir. Xristian dövlətlərinin Türkiyəyə qarşı ittifaqı xüsusilə, "ikinci Roma imperiyası" adlandırılan Bizansın mülkiyyət və hüquqlarının varisinin Rusiya olması və başqa məsələlər bu nəzəriyyənin əsasını təşkil edir). Bu poemanın ideyası yalnız poetik istək olmaqla qalmamışdı. Onun həyata keçirilməsi üçün erməni-rus hərbi siyasi ittifaqının əsaslandırılması və yaradılması sahəsində də addımlar atıldı.
Erməni-rus münasibətləri Rusiyanın Kazan (1552) və Həştərxanın (1556) işğalı, Türkiyə müharibələri ilə (1635-1639,1711,1768-1774, 1787-1791 və başqaları) genişlənir, onun Xəzər sahili torpaqları istila etmək cəhdləri ilə daha da möhkəmlənir. Bu hadisələrin gedişi zamanı ermənilərin Rusiyaya köçürülməsi və burada erməni koloniyaları yaradılması başlanır.
Bu işdə I Pyotrun erməni xalqına dövlət fərmanı (1724-cü il 10 oktyabr) böyük rol oynadı. Həmin fərmana görə Rusiyanın işğal etdiyi torpaqlara ermənilərin köçürülməsi və məskən salmaları üçün yerlər ayrılmasına razılıq verilirdi.
I Pyotrun bu siyasi xətti onun varisləri tərəfindən sonrakı bir əsr ərzində davam etdirildi. 1804-1813-cü illər rus-İran müharibəsində Rusiyanın qələbəsi və Azərbaycanı parçalayan "Gülüstan müqaviləsi" ermənilərin köçürülməsi və birləşdirilməsini bir daha qəti şəkildə irəli sürdü. 1826-1828-ci illər rus-İran müharibəsinin gedişində İrəvan tutulduqdan sonra bu plan həyata keçirilməyə başlandı. Erməni katalikosu Nerses Aştaraketsi köçürülmə haqqında layihə hazırladı. A.S.Qriboyedov da bu planın hazırlanması və həyata keçirilməsində böyük rol oynadı.
Nerses 1827-ci ilin noyabrında ermənilərin köçürülməsinə rəhbərlik etmək üçün Peterburqdan dəvət edilmiş və bu zaman Təbrizdə olan Yegiazar Lazaryana yazırdı:
"İndi mən bizim erməni millətinin sədaqətli müdafiəçisi cənab A.S.Qriboyedovdan əsir xristianlar haqqında xahişimi unutmamasını və onları olduğu hər yerdə rus ağalığının qüdrətli bayrağı altına qəbul edilməsini rica etdim… Mən həmçinin İranda olan bütün ermənilər haqqında zati-alidən (Paskeviçdən - K.Ş.) xahiş etdim və indi mən cənaba (Qriboyedova - K.Ş.) yazıram, cənabınızdan da rica edirəm: İvan Fyodoroviç Paskoviçi lütfən sövq edəsiniz ki, barışıq zamanı İranın hakimiyyəti altında olan şəhər və kəndlərdə yaşayan ermənilərin Böyük Rusiya imperiyası himayəsi altında azad surətdə öz vətəni Ermənistana qayıtmaq haqqında maddəni müqaviləyə daxil etməyi unutmasın".
1828-ci il fevralın 10-da imzalanmış "Türkmənçay müqaviləsi"nin XV maddəsi ermənilərin köçürülməsini nəzərdə tuturdu.
XV maddədən: "Şah həzrətləri… Azərbaycan adlanan vilayətin bütün əhalisinə və məmurlarına büsbütün və tam bağışlanma əta edir… Bundan başqa, o məmur və sakinlərə bu gündən başlayaraq öz ailəsi ilə birlikdə İran vilayətindən Rusiyaya sərbəst keçmək, hökumət və yerli rəisliyin heç bir maneçiliyi olmadan onların satılıq malına və ya əmlakına və əşyalarına hər hansı gömrük və vergi qoyulmadan tərpənən mülkiyyətini aparmaq və satmaq üçün bir il vaxt verilir. Tərpənməyən mülkə gəldikdə isə onun satılması və ya onun haqqında könüllü sərəncam üçün beş illik müddət müəyyən edilir".
Ermənilərin köçürülməsini təşkil etmək üçün İrəvan və Naxçıvanda köçürmə komitələri yaradıldı. Köçkünlərə mühüm imtiyazlar verildi: onlar 6 il müddətində vergi və mükəlləfiyyətlərdən azad edildi, onlara İrandan alınan təzminat hesabına vəsait verildi və s.
Müəyyən hazırlıq tədbirləri həyata keçirildikdən sonra köçürmə başladı. İrandan köçürülən ermənilərin sayı 40-50 min nəfər təşkil edirdi. 1828-1829-cu il rus-türk müharibəsinin gedişində və müharibədən sonra Türkiyədən də 90 min erməni köçürüldü. İran, Türkiyə və digər Şərq ölkələrində ermənilərin Rusiyaya köçürülməsi bütün sonrakı dövr ərzində davam etdirildi.
Köçürmənin əsas istiqaməti Zaqafqaziya idi.
N.İ.Şavrov 1911-ci ildə yazırdı: "Hazırda Zaqafqaziyada yaşayan 1 milyon 300 min erməninin 1 milyondan çoxu diyarın yerli əhalisinə məxsus deyil və bizim tərəfimizdən köçürülmüşdür".
Ermənilər Zaqafqaziyaya köçürülərkən onların harada yerləşdirilməsinə xüsusi diqqət yetirilirdi.
A.S.Qriboyedov yazırdı: "Rus ordusunun tutduğu rayonlardan — Təbriz, Xoy, Salmas, Marağadan bütün erməniləri Naxçıvan, İrəvan və Qarabağ vilayətlərinə köçürmək lazımdır".
Qriboyedovun bu tövsiyəsi layiqincə yerinə yetirildi.
Şavrov yazırdı: "Ermənilər erməni əhalisinin cüzi miqdarda olduğu Yelizavetpol (Gəncə - K.Ş.) və İrəvan quberniyalarının ən yaxşı xəzinə torpaqlarında yerləşdirildi… Yelizavetpol quberniyasının dağlıq hissəsində (Dağlıq Qarabağ-K.Ş.) və Göyçə gölünün sahillərində ermənilər məskunlaşmışdır".
Beləliklə, ermənilərin köçürülməsi ilə adları çəkilən ərazilərin etnik tərkibi dəyişdirilməyə başladı.
1823-cü il məlumatına görə Qarabağ vilayətinin (keçmiş Qarabağ xanlığının ərazisi -K.Ş.) 20 minə yaxın ailəsindən cəmi 1, 5 minini erməni ailəsi təşkil edirdi.
Köçürmədən sonra əhalinin etnik tərkibi kəskin şəkildə dəyişir.
1832-ci ildə azərbaycanlılar Qarabağ əhalisinin 64,8 %, ermənilər isə 34,8% təşkil etdi.
Bu siyasət məqsədyönlü şəkildə davam etdirilməyə başladı.
XIX əsrin 80-ci illərində Şuşa qəzasında əhalinin milli tərkibində azərbaycanlılar 41,5% ermənilər isə 58,2% oldu. Rusiyada əhalinin 1897-ci il siyahıya alınmasına görə bu rəqəmlər 45 və 53%, 1917-ci ildə isə 40,2 və 52,3% olmuşdu. 1918-1920-ci illərdə Ermənistan Respublikasının törətdikləri azərbaycanlı qırğınları Qarabağı da əhatə etmişdi.
1923-cü ildə Dağlıq Qarabağ Muxtar Respublikasını təşkil edərkən tarixi ədalətsizliyə yol verildi, Qarabağın dağlıq və aran hissəsi süni şəkildə bir-birindən ayrıldı, erməni əhalisinin konsolidasiyası üçün əlverişli şərait yaradıldı, azərbaycanlıların demoqrafik mövqeyinə ciddi zərbə vuruldu.
1926, 1959, 1970, 1979-cu illərdə keçirilmiş siyahıya almalara görə, DQMV-nin azərbaycanlı və erməni əhalisi müvafiq olaraq 10,1 və 89,1%; 13,8 və 84,4%; 18,1 və 80,5%; 23,0 və 75,9% olmuşdur.
Dağlıq Qarabağ erməniləri 1978-ci ildə köçürülmələrinin 150 illiyini qeyd etmiş, bu münasibətlə Mardakert — Ağdarə rayonunun Marağaşen — Leninavan kəndində xüsusi abidə qoymuşdular. Ermənilərin köçürüldüyü qeyd edildiyi kimi həm Rusiyanın, həm də Ermənistanın siyasi mənafeləri ilə bağlı olmuşdur. Minlərlə erməni hər iki dövlətin bu fitnəkar siyasətinin düşünülmüş qurbanı olmuşdur. İqtisadi mənafe ilə bağlı olan məsələlərdə çox pərgar olan ermənilər bu siyasi oyunların acınacaqlı nəticələrindən dərs ala bilməmiş, Rusiya və Ermənistan liderlərinin onlar üçün müəyyən etdiyi fitnə və xəyanət rolunu həmişə canla-başla və amansızlıqla yerinə yetirmiş, hər dəfə də bu əməllərin qanunauyğun nəticəsi kimi milli məğlubiyyət və faciəyə düçar olmuşlar. Bu fitnəkarlığın başlıca obyekti olan Türkiyə və Azərbaycan müəyyən çətinliklərə baxmayaraq həmişə bu imtahandan uğurla çıxmışdır.

The establishment of the Armenian state under the patronage of Russia as well as the resettlement of Armenians from Turkey and Iran to the lands occupied by Russia was in no way by accident that resulted from the Russian-Armenian relations that were developed not only in trade, as stated in the Russian and Armenian history, but also in the hostile attitude towards the East Muslim states, especially Turkey and since the 18th century -Azerbaijan.
Let's pay attention to the Armenian poem "I was the tsarina" of the unknown writer of late 15th century. The poem depicts the wedding of the Russian tsar Ivan the third (1462-1505) with the princess of Byzantium Sofia Poleologh. She rejected the presents of Ivan the third and demanded the occupation of Istanbul, while Ivan the third promised to release Jerusalem and occupy Echmiadzin.
As seen, the idea of the poem is quite similar to that of the theory "Moscow-the third Rome". (The ides of Moscow as the third Rome was created after the downfall of Istanbul in 1453 and was turned
to the complete theory by the architect of Yelizar Monastery Philophei in the beginning of the 16th century. This theory was based ob the statement that Russia was the heir of the property and rights of the so called second Rome of Byzantium and the union of Christian states against Turkey and other issues). The idea of the poem did not remain only in form of the wish. The steps were taken for the establishment of Russian-Armenian military and political union for the idea implementation.
The Armenian-Russian relations expanded with the occupation of Kazan (1552) and Astrakhan (1556) by Russia and Turkish wars (1635-1639, 1711, 1768-1774, 1787-1791) and the attempts to conquer the Caspian lands even strengthened. During this process the Armenians start to be resettled to Russia and their colonies were established.
The state order of the Peter the Great to the Armenian people (October 10, 1724) played a great role in this process. The order agreed on the resettlement of Armenians on the lands occupied by Russia.
This political course of Peter the First continued within a century. The armenians' resettlement and unification intensified after the victory of Russia in the Russian-Iranian war of 1804-1813 and the signing of the Gulustan agreement which divided Azerbaijan in two parts. After the occupation of Yerevan in the Russian-Iranian war of 1826-1828 the implementation of the plan was initiated. Armenian Catholicon Nerses Ashtaraketsi worked out a project on the resettlement of Armenians. A.S.Griboyedov also contributed to the development and implementation of the plan.
Nerses was invited from Petersburg for leading the resettlement of Armenians in November of 1827. He wrote to Yegiazar Lazaryan that stayed in Tebriz at that time:
"I've just asked the devoted supporter of the Armenian people A.S. Griboyedov not to forget my request about Christian refugees and their acceptance under the flag of Russian masters…I am also writing about all Armenians living in Iran (Paskevich) and now I ask you Ivan Fyodorovich Paskovich to return the towns and villages that are controlled by Iranian government to Armenia under the protection of Russia during the reconciliation".
The Turkmenchay agreement signed on February 10, 1828 stipulated for the resettlement of Armenians by its Article 15.
From Article 15: "His Majesty Shah grants presents to the population and officials of the region called Azerbaijan…Moreover, he gives a year for these families to move from Iran to Moscow freely and to carry their movable property without any tariffs and taxes imposed on them and sell them. As for the immovable property the families are given five years to sell it or to present it to someone voluntarily".
The resettlement committees were established in Yerevan and Nakhichevan for organizing the resettlement of Armenians. The displaced persons were granted important privileges: they were released from taxes and tariffs for the term of six years. They were delivered benefits from the indemnity received from Iran.
The resettlement was initiated after the implementation of definite preparatory measures. The number of Armenians resettled from Iran totaled 40-50 thousand people. During the Russian-Turkish war of 1828-1829 and after it 90 thousand Armenians were brought from Turkey. Armenians were resettled from Iran, Turkey and other Eastern countries from Russia in the later period.
Transcaucasia was the major direction of the resettlement.
N.I.Shavrov wrote in 1911: "To date 1 million out of 1 million and 300 thousand people of the total population of Transcaucasia are not aboriginal inhabitants they have been resettled there from our country"
Armenians paid a great attention to the places they were going to settle in Transcaucasia.
A.S.Griboyedov wrote: It's necessary to resettle Armenians from the regions occupied by Russian Army that are Tebriz, Khoy, Salmas, Maragha to Nakhichevan, Yerevan and Karabakh.
Griboyedov fulfilled his duty with a great dignity.
Shavrov wrote: "Armenians settled on the best lands of Yelizavetpol (Ganja-K.Sh) and Yerevan provinces not largely inhabited by the…The mountain part of Yelizavetpol province (Daghlig Garabagh) and the shores of the Goycha lake were inhabited by Armenians".
Thus, the resettlement of Armenians caused changes in the ethnic composition of the regions mentioned above.
According to the data of 1823 Armenian families accounted for 1.5 thousand out of 20 thousand families of the Karabakh province (the territory of the former Karabakh khanate).
The ethnic composition of the population changed dramatically after the resettlement.
Azerbaijanis made up 64.8% and Armenians -34.8% of the total population of Karabakh in 1832.
This policy was implemented purposefully at that time.
In the 1880s Azerbaijanis accounted for 41.5% and Armenians for 58.2% of the total population of the Shusha district. These indicators equaled 45 and 53% in 1897 and 40.2 and 52.3% in 1917 in Russia. The genocide of Azerbaijanis committed by Armenians covered Karabakh in 1918-1920s.
The historical injustice took place in the establishment of the Autonomous Province of Daghlig Garabagh in 1923 when the mountain and the plain parts were artificially separated from each other, and the consolidation of Armenian population was created favorable conditions and a grave blow was struck on the democratic position of Azerbaijanis.
According to the census enumeration of 1926, 1959, 1970, 1979 Azerbaijanis and Armenians made up 10.1 and 89.1 %: 13.8 and 84.4%, 18.1 and 80.5%, 23 and 75.9% of the population of Daghlig Garabagh according.
Armenians of Daghlig Garabagh marked the 150th anniversary of their resettlement in 1978, and a special monument was erected in the Maraghashen-Leninavan region Mardakert-Aghdara. As state above, the resettlement of Armenians was implemented for the sake of both Russia and Armenia's political interests. Thousand of Armenians became the victims of this provocateur policy of the two countries. The bitter consequences of these political games did not serve right to Armenian, skillful in matters connected with economic interests, they fulfilled with cruelty the tasks of betrayers prescribed them by Armenian and Russian leaders and every time they were struck by the national defeat and tragedy subsequent from these actions. Despite definite difficulties Turkey and Azerbaijan who had always been the objects of these trickeries overcame these problems successfully.