SSRİ dağıldıqdan sonra müstəqillik qazanmış Ermənistan Respublikası dövlət səviyyəsində terroru dəstəkləyərək, terrorçuluğu təcavüzkar siyasətinin əsas vasitələrindən birinə çevirmişdir. Çoxsaylı faktlar, məhkəmə materialları sübut edir ki, Azərbaycanın
dinc əhalisinə qarşı, o cümlədən nəqliyyat vasitələrində törədilən terror aktları Ermənistan hökuməti tərəfindən maliyyələşdirilərək, bu ölkənin xüsusi xidmət orqanları tərəfindən həyata keçirilmişdir.
90-cı illərin əvvəllərində Ermənistanın rəsmi dairələri "Daşnaksütyun", ASALA, MAQ, "Erməni birliyi", "Erməni Azadlıq cəbhəsi" və digər məşhur erməni terror təşkilatları fəallarının reabilitasiyası məqsədi ilə genişmiqyaslı kampaniyaya başlamış, onlara sığınacaq verməklə yaşayış və fəaliyyətləri üçün şərait yaratmış, müvafiq maliyyə dəstəyi göstərmişlər.
1983-cü ilin iyul ayında Parisdə Orli aeroportunda 8 nəfərin ölümü və 60 nəfərin yaralanması ilə nəticələnmiş terror aktına görə ömürlük həbs cəzasına məhkum edilmiş terrorçu Varocyan Qarabedyanın azad olunması üçün Ermənistanda dövlət səviyyəsində imzatoplama kampaniyası keçirilmişdir. 2001-ci ilin aprelində Fransa məhkəməsi tərəfindən azad olunan terrorçu Ermənistanda rəsmi sığınacaq tapmışdır.
Məşhur terrorçu, Qərbi Avropada "ASALA-nın inqilabi hərəkatı" adlı qruplaşmasının rəhbəri, 28 noyabr 1985-ci ildə 6 il müddətinə həbs olunmuş Monte Melkonyan 1990-cı ildə Fransa həbsxanasından buraxılaraq Ermənistana gəlmiş və terror fəaliyyətini davam etdirmək üçün buradan Dağlıq Qarabağa göndərilmişdir. M.Melkonyan Azərbaycanın Xocavənd rayonunun işğalı zamanı erməni terror dəstəsinin komandanı olmuşdur. 1993-cü ildə Dağlıq Qarabağda öldürülən terrorçunun Yerevanda dəfn mərasimində rəsmi şəxslər, o cümlədən Ermənistan prezidenti də iştirak etmişdir. Ermənistanın milli qəhrəmanı elan olunmuş bu beynəlxalq terrorçunun adı Müdafiə Nazirliyinin diversiya mərkəzlərindən birinə verilmişdir.
Məşhur terrorçu, Daşnaksütyun partiyasının "Dro" terror qrupunun üzvü Qrant Markaryan Dağlıq Qarabağda terrorçu dəstələri yaradanlardan və Ermənistandan gətirilən silahlar vasitəsilə buradakı terrorçu qrupların silahlandırılmasında fəal iştirak edənlərdən biri olmuşdur.
1981-ci ildə Parisdə Türkiyə səfirliyinə basqının təşkilatçısı Vazgen Sislyan 1992-ci ildə Yerevandan Xankəndinə göndərilmişdir. Vazgen Sislyan azərbaycanlılara qarşı terror aktlarının keçirilməsində fəal iştirakına görə prezident Robert Koçaryan tərəfindən "Qarabağ müharibəsinin qəhrəmanı" adına layiq görülmüşdür.
Qarabağın dinc azərbaycanlı əhalisinin öldürülməsində Ermənistan xüsusi xidmət orqanlarının himayə etdiyi Əbu Əli və Hilbert Minasyan kimi Yaxın Şərq mənşəli terrorçular da fəal iştirak etmişlər.

Армянская Республика, приобретшая независимость после распада СССР, поддерживая террор на государственном уровне, превратила терроризм в одно из основных средств захватнической политики.
Многочисленные факты, судебные материалы доказывают, что террористические акты против мирного населения Азербайджана, в том числе финансируемые со стороны Армянского государства, террористические акты на транспортных средствах, осуществлялись органами спецслужб этой страны.
В начале 90-х годов официальные круги Армении начали широкомасштабную кампанию с целью реабилитации «Дашнакцутюн», «ASALA» , «MAQ». «Армянского Единства», «Армянского фронта освобождения» и других известных террористических организаций, предоставив им убежище, создали условия для проживания и деятельности, оказав соответствующую финансовую поддержку.
Для освобождения Вароджана Карапетяна, осужденного на пожизненное заключение за террористический акт в июле 1983 года в Париже в аэропорту Орли, приведший к гибели 8 и ранению 60 человек, в Армении была проведена на государственном уровне кампания по сбору подписей. Освобожденный судом Франции в апреле 2001 года террорист нашел официальное убежище в Армении.
Монте Мелконян, известный террорист, руководитель группировки «Революционное движение организации ASALA» в Западной Европе, осужденный 28 ноября 1985 года сроком на 6 лет, по освобождении из Французской тюрьмы в 1990 году прибыл в Армению и отсюда, для продолжения террористической деятельности, был направлен в Нагорный Карабах. Во время оккупации Ходжавендского района Азербайджана М.Мелконян был командиром террористического отряда. В церемонии похорон террориста в Ереване, убитого в 1993 году в Нагорном Карабахе, участвовали официальные лица, в том числе и президент Армении. Именем этого международного террориста, объявленного национальным героем Армении, был удостоен один из диверсионных центров Министерства обороны.
Известный террорист, член террористической группы «DRO» Дашнакцутюнской партии, Грант Маркарян был одним из организаторов террористических отрядов в Нагорном Карабахе и активно участвовал в оснащении находившихся здесь террористических групп оружием, переправленным из Армении.
Организатор нападения на посольство Турции в Париже в 1981 году Вазген Сисаян был направлен в 1992 году из Еревана в Ханкенди. За активное участие в проведении террористических актов против азербайджанцев Вазген Сисаян был удостоен президентом Робертом Кочаряном звания «Герой Карабахской войны».
В убийствах мирного азербайджанского населения Карабаха, проводимых органами армянских спецслужб, активно участвовали также террористы из Ближнего Востока — Абу Али и Гильберт Минасян.