AZƏRBAYCAN PALEOLİT DÜŞƏRGƏLƏRİ
Azərbaycan Elmlər Akademiyası Tarix İnstitutunun Paleolit arxeoloji ekspedisiyası Məmmədəli Hüseynovun rəhbərliyi altında 1960-1986-cı illərin iyun-iyul aylarında Azıx paleolit düşərgəsində kompleks şəkildə arxeoloji qazıntı işləri aparmışdır. Aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı düşərgənin çöküntülərində 10 arxeoloji təbəqə qeydə alınıb tədqiq olunmuşdur. Düşərgənin
• I-II təbəqələrində aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı orta əsrlər, tunc və eneolit dövrlərinə aid maddi mədəniyyət qalıqları;
• III təbəqədə aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı mustye mədəniyyətinə aid maddi mədəniyyət qalıqları;
• IV təbəqədən arxeoloji materiallar qeydə alınmamışdır;
• V təbəqədə aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı orta aşel;
• VI təbəqədən qədim aşel;
• VII-X təbəqələrdə aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı isə Quruçay mədəniyyətinə aid maddi mədəniyyət nümunələri tapılmışdır.
Azıx düşərgəsinin VII-X təbəqələrindən aşkar olunmuş arxeoloji materialların olduqca mühüm elmi əhəmiyyəti vardır. Çünki həmin maddi mədəniyyət nümunələri mağara düşərgəsində qədim insanların ilkin məskunlaşmasından xəbər verir. Qədim Azıx sakinlərinin həyatında Quruçay vadisinin mühüm əhəmiyyəti olmuşdur.
Azıx sakinləri əmək alətləri hazırlamaq üçün çay daşlarını məhz Quruçaydan toplayıb mağaraya gətirmişlər. Eyni zamanda Azıx düşərgəsinin sakinləri Quruçay dərəsində ovçuluq və yığıcılıqla məşğul olmuşlar. Aparılan kompleks elmi tədqiqatlar zamanı məlum olmuşdur ki, paleolit dövründə Quruçay dərəsində ibtidai insanların yaşaması üçün zəruri olan bütün nemətlər olmuşdur. Düşərgənin VII-X təbəqələrində aparılan arxeoloji tədqiqatlar zamanı tapılmış maddi mədəniyyət nümunələri yeni bir arxeoloji mədəniyyətin müəyyən olunmasına zəmin yaratdı. Ona görə də VII-X təbəqələrdən tapılmış əmək alətlərinin hazırlanma texnikası və tipologiyasının özünəməxsus cəhətləri nəzərə alınıb, yeni aşkar olunmuş maddi mədəniyyət nümunələrinə Quruçay arxeoloji mədəniyyəti adı verilmişdir.
Aşağı təbəqələrin daş məmulatının elmi tədqiqi zamanı Quruçay mədəniyyətinin bir neçə inkişaf mərhələsi müəyyən olunmuşdur. Arxeoloji mədəniyyətin ilkin mərhələsində əmək alətləri olduqca kobud və bəsit hazırlandığı halda, sonrakı inkişaf mərhələlərində isə onların hazırlanma texnikası təkmilləşmiş və yeni-yeni əmək alətləri hazırlanmağa başlanmışdır.
Azıx və qədim insan düşərgəsinin VII-X təbəqələrindən aşkar olunmuş əmək alətlərinin əksəriyyəti mağaradan kənarda hazırlanmış və sonradan düşərgəyə gətirilmişdir. Çünki düşərgənin ən aşağı təbəqələrində ancaq hazır əmək alətləri tapılmışdır, istehsal tullantıları isə qeydə alınmamışdır. Deməli Azıx düşərgəsinin qədim sakinləri, düşərgədə yaşamamışdan əvvəl Quruçay dərəsinin kənarlarında yaşayıb fəaliyyət göstərmişlər. Əmək alətlərini də məhz həmin vaxtlar Quruçay dərəsində hazırlamışlar. Ona görə də aşağı təbəqələrin daş məmulatı içərisində istehsal tullantıları qeydə alınmamışdır.
Azərbaycan alimlərinin apardıqları elmi tədqiqatlar zamanı müəyyən olunmuşdur ki, Azıx qədim insan düşərgəsinin VII-X təbəqələrindən tapılmış Quruçay mədəniyyətinin əmək alətləri Şərqi Afrikanın Olduvay mədəniyyəti və Dmanisi paleolit düşərgəsinin arxeoloji materialları ilə oxşarlıq əlamətləri vardır.
Aparılan elmi tədqiqatlar zamanı müəyyən olunmuşdur ki, Azıx qədim insan düşərgəsində Quruçay arxeoloji mədəniyyət dövrü uzun inkişaf mərhələsindən sonra qədim aşel mədəniyyəti ilə əvəz olunmuşdur. Azıx paleolit düşərgəsində qədim aşel dövrü VI təbəqənin materialları ilə meydana çıxmaqla yanaşı, yerli çay daşı alətləri mədəniyyəti olan Quruçay arxeoloji mədəniyyəti əsasında inkişafa başlamışdır.
Azıx düşərgəsində qədim aşel mədəniyyəti əsasən əl çapacaqları, kobud çapma alətləri və disk şəkilli nüvələrlə xarakterizə olunur. Arxeoloji qazıntılar zamanı qədim aşel təbəqəsindən (VI təbəqə) 2 mindən artıq daş məmulatı və minlərlə ovlanmış heyvan sümükləri tapılmışdır. VI təbəqənin daş məmulatı içərisində 526 ədəd əmək alətləri qeydə alınmışdır. Daş məmulatının qalan hissəsini istehsal tullantıları, nüvələr və çay daşları təşkil edir. Qədim aşel mədəniyyətinə aid təbəqədən tapılmış əmək alətləri içərisində əsas yeri kobud çapma alətləri, əl çapacaqları və qaşov tipli alətlər tutur.
Təbəqədən əmək alətləri ilə birlikdə istehsal tullantılarının aşkar olunması qədim aşel dövründə qədim Azıx sakinlərinin düşərgədə əmək alətləri hazırladıqlarını göstərir.
Azıx düşərgəsinin VI təbəqəsindən daş məmulatı ilə yanaşı, zəngin fauna qalıqları da tapılmışdır. Fauna qalıqları içərisində ayrı-ayrı çənələr, kəllə sümükləri çoxluq təşkil edir. Sümük məmulatının təyinatı əsasında qədim aşel adamlarının ovçuluq fəaliyyətində əsas yeri mağara ayıları və nəhəng maralların tutduğu müəyyən edilmişdir.
Qədim aşel təbəqəsindən tapılmış maddi mədəniyyət qalıqlarının zənginliyi Azıx düşərgəsində ibtidai insanların qədim aşel mədəniyyəti zamanı uzun müddət və daimi yaşadıqlarını göstərir.
Azıx paleolit düşərgəsinin V təbəqəsində aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı orta aşel mədəniyyətinə aid arxeoloji, paleontoloji və paleoantropoloji tapıntılar aşkar edilmişdir. Bu, Azıxda qədim aşel dövrünün, sonralar orta aşel mədəniyyəti ilə əvəz olnduğunu göstərir. Maraqlıdır ki, V təbəqədən ancaq ovçuluq üçün yararlı əmək alətləri tapılmışdır.
Azıx düşərgəsinin orta aşel təbəqəsinin fauna qalıqları göstərir ki, bu dövrdə ovçuluq özünün ən yüksək inkişaf mərhələsinə çatmışdır. Əgər Azıx düşərgəsinin sakinləri qədim aşel dövründə 11 növ heyvan ovlamışdırsa, orta aşeldə isə 45 növ heyvan və quş ovlanmışdır. V təbəqədən tapılmış heyvan sümüklərinin sayı 200 mindən artıqdır.
1968-ci ildə Azıx düşərgəsinin V təbəqəsindən, aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı əmək alətləri ilə birlikdə qədim insana məxsus çənə tapılmışdır.
Azıx qədim insan düşərgəsindən tapılmış çənə quruluşundakı spesifik cəhətlərinə əsasən bir tərəfdən pitikantroplara, xüsusilə Mauer adamı çənəsinə yaxınlığı ilə, digər tərəfdən bir çox cəhətlərinə görə Fransanın Kondel-araqo paleolit düşərgəsinin aşel təbəqəsindən tapılmış preneandertallara daha yaxındır.
Aparılan elmi tədqiqatlar zamanı alimlər müəyyən etmişlər ki, Azıxdan aşkar olunmuş çənə Qafqaz və Yaxın Şərqdə ən qədim insan çənəsi olub, 18-22 yaşlı qadına məxsusdur, bu insan 350-400 min il bundan əvvəllər Azərbaycan ərazisində yaşamışdır.
Azıx paleolit düşərgəsinin III təbəqəsində aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı mustye mədəniyyətinə aid 3 mindən artıq daş məmulatı və 100 mindən çox fauna qalıqları tapılmışdır. Azıx düşərgəsinin daş məmulatı içərisində əsas yeri levallua, mustye itiucluları və qaşov tipli alətlər tutur.
Düşərgədən tapılmış sümük məmulatı içərisində əsas yeri vəhşi at, ibtidai öküz, vəhşi qulan, Qafqaz maralı, qaban, mağara ayısı, kərgədan və s. heyvan sümükləri tutur. Aşkar olunmuş sümük məmulatının əksəriyyəti ocaqda yandırılmışdır.
Azıx düşərgəsinin kompleks elmi tədiqi ilə M.M.Hüseynov, D.V.Hacıyev, Ə.Q.Cəfərov, Ə.V.Məmmədov, N.Ş.Şirinov, V.V.Veliçko, V.M.Hacıyev, S.D.Əliyev, M.B.Süleymanov və digər alimlər məşğul olmuşlar.
Azərbaycan alimlərinin Azıx paleolit düşərgəsində apardıqları elmi tədqiqat işlərinə beynəlxalq elmi ictimaiyyət yüksək qiymət verir. Fransa, İtaliya, Almaniya, Rusiya, İspaniya, Gürcüstan və digər ölkələrin alimləri son 40 ildə Bakıya gələrək, Azıxdan tapılmış maddi mədəniyyət qalıqları ilə yaxından tanış olmuş və Azərbaycan alimlərinin tədqiqatlarına yüksək qiymət vermişlər.
Azərbaycan ərazisindəki paleolit düşərgələrindən aşkar olunmuş maddi mədəniyyət qalıqlarının tədqiqi uzun müddətdir ki, beynəlxalq xarakter almışdır. Çünki həmin elmi tapıntılar bəşər sivilizasiyasının inkişaf tarixini öyrənmək üçün böyük elmi əhəmiyyətə malikdir. Məhz bunu əsas tutan Fransa, İtaliya, İspaniya, Rusiya, Azərbaycan, Gürcüstan və Hollandiya alimləri beynəlxalq İNTAS-2000 adlı proqram hazırlamış və onun elmi tədqiqinə başlamışlar. Son 40 ildə Azərbaycan alimlərinin Azıx paleolit düşərgəsinin maddi mədəniyyət qalıqlarının elmi tədqiqinə həsr olunmuş 10-dan artıq monoqrafiyası və 200-dən çox elmi məqalələri çap edilmişdir.
Lakin bunlara baxmayaraq, bəzi erməni alimləri, hətta Azıx paleolit düşərgəsinin tarixini saxtalaşdırmağa cəhd göstərirlər.
Ş.Mkrtçyan 1988-ci ildə Yerevanda çap etdirdiyi "Dağlıq Qarabağın memarlıq və tarixi abidələri" adlı kitabında yazır ki, Azıx düşərgəsində aşel mədəniyyətinə aid erməni qadınlarının heykəli tapılıb, hətta onun paltarı müasir erməni qadınlarının paltarına bənzəyir. Belə gülünc fikir söyləməklə Ş.Mkrtçyan erməni xalqının tarixini aşel dövründə axtarmağa çalışır. Halbuki Azıx paleolit düşərgəsində qadınabənzər heykəl yoxdur. Orada təbii yolla əmələ gəlmiş stalaqnat dirək mövcuddur və həmin dirək əhəngli suyun qarışdığından 2 milyon il bundan əvvəl əmələ gəlmişdir.
2003-cü ilin avqustunda erməni mətbuatında "Dağlıq Qarabağın Azıx mağarasında qazıntılar davam edir" sərlövhəli məlumat verilmişdir. Həmin məlumat tamamilə saxta, cəfəng və elmdən uzaq fikirlərdən ibarətdir. Orada bildirilir ki, guya Azıx mağarasında paleontoloqlar qazıntı aparmışlar. Halbuki arxeoloji düşərgələrdə yalnız arxeoloqlar qazıntı işləri aparır, paleontoloqlar isə yalnız qazıntı zamanı tapılmış heyvan sümüklərini tədqiq edirlər. Məlumatda 1968-ci ildə M.Hüseynovun Azıx mağarasında tapdığı çənə sümüyünün yaşının 50-100 min il olduğu bildirilir. Bu da cəfəngiyyatdır. Çünki Azərbaycan alimləri onun 350-400 min il əvvəllərə aid olduğunu elmi əsaslarla sübuta yetirmiş və bu tarix beynəlxalq elmi konfranslarda öz təsdiqini çoxdan tapmışdır...
Bütün dünya alimlərinə məlumdur ki, Azıx paleolit düşərgəsində Azərbaycan alimlərinin rəhbərliyi altında kompleks arxeoloji tədqiqat işləri aparılmış və onların nəticələri dünyanın görkəmli alimləri tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir.
Azərbaycan alimlərinin Azıx paleolit düşərgəsindən apardıqları uzun müddətli arxeoloji qazıntılar nəticəsində oradakı mədəni təbəqələrin 80 faizi tədqiq olunmuşdur. Ona görə də hazırda orada nəinki qazıntı, eyni zamanda kəşfiyyat işləri aparmaq bəşəriyyata qarşı ən böyük cinayət kimi qiymətləndirilməlidir. Bəlkə 100 ildən sonra yeni elmi tədqiqat metodu meydana çıxa bilər, onda Azıx düşərgəsinin çöküntülərindən nümunə götürülüb istifadə oluna bilər. Ona görə də hazırda orada qazıntı işləri aparmaq bəşər sivilizasiyasına qarşı ən böyük təxribat hesab olunmalıdır. İkincisi isə Azıxda aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı tapılmış 100 minlərlə maddi mədəniyyət qalıqları Bakıda saxlanılır və istənilən alim onlarla tanış ola bilər.
Hazırda Azərbaycan, Yaxın Şərq və Qafqaz ərazisində mustye mədəniyyətinə aid ən zəngin arxeoloji abidə Tağlar düşərgəsi hesab olunur. Düşərgə Qarabağın Tuğ çökəkliyində, Quruçayın sol sahilində yerləşir.
M.Hüseynov və Ə.Cəfərovun Tağlar mustye düşərgəsində apardıqları arxeoloji qazıntılar zamanı 10 mindən artıq daş məmulatı və 100 mindən çox ovlanmış heyvan sümükləri tapılmışdır.
Yaxın Şərq və Qafqaz ərazisində Tağlar düşərgəsi yeganə abidədir ki, burada əmək alətlərinin uzunmüddətli inkişafı və yeni-yeni əmək alətlərinin meydana gəlmə xüsusiyyətlərini öyrənmək və tədqiq etmək olur. Eyni zamanda Tağlar düşərgəsində aparılan arxeoloji tədqiqatlar respublikamızın ərazisində mustye mədəniyyətinin özünəməxsus xüsusiyyətləri olduğunu göstərdi.
Aparılmış kompleks arxeoloji tədqiqatlar Qarabağın tarixi Azərbaycan ərazisi olmasını elmi əsaslarla sübuta yetirmişdir.

The Paleolithic archaeological expedition of the Institute of History under the Academy of Sciences of Azerbaijan led by Mamedali Guseynov conducted complex archaeological digs in the Azykh Paleolithic cave in June of 1960-1986.
During this work, 10 archaeological layers were found and studied in the sediments of the camp.
- The first and second layers contained remnants of the material culture of the Bronze Age and neolith;
- The third layer revealed the patterns of material culture related to the culture of musty;
- No archaeological materials were found in the fourth layer;
- Materials related to the Middle Acheulian period were found in the fifth layer;
- The sixth layer revealed materials of the Old Acheulian Age;
- The 7th-10th layers discovered materials of the culture of Guruchay.
Ancient artifacts found in deep layers of the earth are of great scientific importance as they inform us about the first settlements of ancient people who lived in caves. Guruchay valley played a great role in the life of ancient Azykh dwellers.
The inhabitants of the Azykh cave collected river stones from the Guruchay river and brought them to the cave for creating tools. At the same time, the dwellers of ancient Azykh were engaged in hunting and gathering. During complex scientific research it was discovered that in the Paleolithic Age, Guruchay had favorable conditions for primitive people to live in. The patterns of material culture found during archaeological research in the seventh-tenth level of layers promoted the discovery of a rather new archaeological culture. Therefore, considering the specific features of technology and typology of the preparation of labor instruments in the 7-10th layers, the newly discovered patterns of material culture were entitled the archaeological culture of Guruchay.
During the scientific study of stone products from lower layers of earth, the number of development stages was determined in the culture of Guruchay. The working implements of the initial stage of archaeological culture were crude and primitive, while later the technique of their production improved and a number of new instruments were produced at that time.
Most of the artifacts that were found in the 7-10th layers of Azykh cave were produced outside of the dwelling place and were then brought to the cave as finished. That means that the ancient inhabitants of the Azykh cave had lived in the Guruchay valley before moving to the cave. They produced artIfacts in the Guruchay valley at that very period. Therefore, the production wastes from making the implements were not found in the cave.
During the scientific research conducted by Azerbaijani scientists, it was discovered that the artifacts of the Guruchay culture that were found in the 7-10th layers of the ancient cave Azykh had much in common with Orduvay culture and Dmanisi Paleolithic camps' archaeological materials of East Africa.
It was proven that after the long development stage of the archaeological culture of Guruchay it was replaced by ancient Acheulian culture in the Azykh camp of ancient dwellers. Along with the discovery of the Acheulian materials of layer 4, the new culture of stone implements from the river was developed on the basis of the archaeological culture of Guruchay.
The ancient culture of the Azykh camp was characterized by manual choppers, crude implements, and disk-shaped nuclear. Over 2,000 stone products and thousands of hunted animals' bones were found during the archaeological digs of the Acheulian layer (fourth layer). Production wastes, nuclear and river stones made up the remaining part of the stone tools. Artifacts found in the layer related to the ancient Acheulian culture included crude cutting tools, manual choppers, and horse-comb-like instruments.
The remnants of stone working were discovered along with implements showing that the ancient inhabitants of Azykh created implements in their dwelling places.
The rich patterns of fauna were discovered in the fourth layer of the Azykh camp along with the stone artifacts. Different jaw and skull bones dominated the fauna remnants. It was established that ancient people mostly hunted cave bears and giant deer.
The richness of the material culture remainders found in the ancient Acheulian layer testified that primitive people resided for a long time in the Azykh cave during the Auchelian period. The fact showed that the culture of the ancient Acheulian period was replaced with the Middle Acheulian culture. Only labor instruments favorable for hunting were found in the fifth layer of the cave.
The fauna remainders found in the Middle Acheulian period layer showed that hunting reached its peak at that time. During the ancient Acheulian period, primitive people hunted 11 species of animals while in the Middle Acheulian period this figure reached 45 species of animals and birds. The number of bones found in the fifth layer exceeded 200 thousand.
Along with the labor instruments a human chew was also found during the archaeological digs conducted in the fifth layer of the Azykh camp. The human chews found in the Azhykh dwelling of ancient people, on one hand, resembled Pithecanthropus especially that of Mauer man, and on the other hand, the pre-Neanderthal man found in the Paleolithic camp of Kondel-arago in France.
During the researches, scientists discovered that the chew found in the Caucasus and the Near East was one of the most ancient human beings and belonged to the 18-22-year-old woman, and this human being resided in the territory of Europe 350-400 thousand years ago.
The archaeological digs conducted in the third layer of the Azykh Paleolithic camp discovered over 3 thousand stonewares and 100 thousand fauna remnants. Sharp-pointed and horse-comb instruments of mustye culture dominated the stonewares of the Azykh camp.
The bones found in the campus mainly contained those of the wild horse, primitive goat, wild young horse, Caucasus goat, boar, cave bear, rhinoceros, and other animals. Most of the bones found were burnt on the fire.
Such scientists as M.M.Guseynov, D.V.Hadjiyev, A.V.Mamedov, A.G.Djafarov, N.S.Shirinov, V.V.Velichko, V.M.Hadjiyev, S.D.Aliyev, M.B.Suleymanov were engaged in the complex exploration of the Azykh campus.
The international scientific community highly appreciates the scientific researches undertaken in the Azykh Paleolithic campus by Azerbaijani experts. The scientists of France, Italy, Germany, Russia, Spain, Georgia, and other countries came to Baku within the last 40 years and familiarized themselves with the remainders of the material culture found in Azykh cave.
The study of material culture patterns found in the Paleolithic campuses on the territory of Azerbaijan was conducted on the international level. The scientists of France, Italy, Spain, Russia, Azerbaijan, Georgia and Holland taking that as a basis prepared the international INTAS-2000 program and started its implementation. Over 10 monographs and 200 scientific articles of Azeri scientists devoted to the scientific analysis of material culture patterns found in the Azykh Paleolithic cave were published within the last forty years.
Yet despite all these facts, a number of Armenian scientists try to falsify even the history of Azykh campus.
Sh. Mykyrtychyan wrote in his book "The architectural and historical monuments of Nagorny Karabakh" issued in Yerevan in 1988 that the monument of an Armenian woman was found in Azykh campus and its clothes resembled that of modern Armenian women.
Sh. Mykyrtychyan, by saying such ridiculous words seeks the history of Armenia in the Acheulian period. Yet there were not any monument that resembled the figure of a woman. A naturally created stalagmite column was found there. This column was formed from a mixture of limewater 2 million years ago.
Armenian press published information entitled "Digs continue in Azykh cave of Nagorny Karabakh" in August of 2003. That very information contained completely false, absurd thoughts that were far from science. The information stated that the digs were conducted by paleontologists. Yet only archaeologists carried out the digs there, while paleontologists studied only animal bones found during the digs. The information also stated that the chew found by M.Guseynov on the campus is 50-100 thousand tears pls. That is also an absurdity.
Azeri scientists proved that the chew was 350-400 thousand years old through the introduction of scientific facts and this figure was approved at the international scientific conference.
It is known to everyone that Azeri scientists conducted complex archaeological operations in the Paleolithic campus of Azykh and their results were highly appreciated by the prominent scientists of the international community.
During the long-term archaeological digs in Azykh campus, Azeri scientists studied 80% of the cultural layers of the cave. Therefore, both digging and exploration work in this area must be regarded as the gravest crime against humanity. Perhaps in 100 years, a new exploration method will emerge and the remnants of Azykh cave may be taken and used as a pattern. On the other hand, hundreds of thousands of material culture patterns found during archaeological digs in Azykh are kept in Baku and every scientist is able to familiarize with them.
To date, Taghlar cave is considered the richest archaeological monument of the musty culture in the Near East, the Caucasus, and Azerbaijan. The campus locates in the Tugh lowland, on the left bank of the Guruchay river in Garabagh.
The archaeological digs conducted by M.Guseynov and A.Djafarov in the Taghlar mustye campus revealed over 10 thousand stonewares and 100 thousand hunted animals.
The Taghlar cave is the only cave in the Near East and the Caucasus that enables to study and explore the features of new labor instruments formation and their long-lasting development. At the same time, the archaeological researches conducted in Taghlar campus reveals the specific properties of the mustye culture of our country.
The complex archaeological researches proved that Garabagh is the historic land of Azerbaijan through scientific facts.