HEYDƏR ƏLİYEV YOLUNUN DAVAMÇISI
Bu gün Azərbaycana Heydər Əliyev yolunun layiqli davamçısı İlham Əliyev başçılıq edir. Heydər Əliyev siyasəti Azərbaycanda yaşayır və qalib gəlir. Azərbaycan xalqının iradəsini ifadə edən İlham Əliyev müstəqil Azərbaycanın prezidenti, həm də dünya azərbaycanlılarının lideridir.
Azərbaycanın yeni prezidenti İlham Əliyev bütün dünya tərəfindən qəbul olunan görkəmli və müasir dövlət xadimidir. O doğma Azərbaycanda böyük hörmətə və nüfuza malikdir. İndi Azərbaycan prezidentinin siyasi portreti bütün dünyada məşhurdur.
Görkəmli siyasi və dövlət xadimi İlham Əliyev Azərbaycan xalqının ümummilli lideri, dahi dövlət xadimi Heydər Əliyevin oğludur. O, peşəkar siyasətçidir. 1982-ci ildə Moskva Dövlət Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunu bitirmişdir. Orada elmi-pedaqoji fəaliyyətə başlamış (1982), aspirant, müəllim olmuşdur. Tarix elmləri namizədidir (1985). 1991-ci ildən Moskvada "Oriyent" şirkətinin baş direktoru işləmiş, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin xarici iqtisadi əlaqələr üzrə vitse-prezidenti (1994-cü ildən) və birinci vitse-prezidenti (1997-ci ildən), Azərbaycan Respublikasının baş naziri (2003) vəzifəsində çalışmışdır. Azərbaycan dövlətçiliyinin qorunub saxlanılması və yeni Azərbaycanın qurulmasında Heydər Əliyevin ən yaxın silahdaşı olmuşdur.
İlham Əliyev müəllifi Heydər Əliyev olan neft strategiyasının hazırlanmasında, bu siyasətin dünya meydanında uğur qazanmasında və gerçəkləşdirilməsində, həmin sahədə müxtəlif layihələrin hazırlanmasında, çox çətin diplomatik tapşırıqların yerinə yetirilməsində fəal iştirak etmiş, ölkəyə investisiya axınında mühüm rol oynamışdır. Onun ölkədə iqtisadi islahatların həyata keçirilməsində, müstəqil Azərbaycanın xarici ölkələrlə iqtisadi və mədəni əlaqələrinin genişlənməsində, xüsusilə neft-qaz yataqlarınının birgə işlənməsinə dair dünyanın qabaqcıl neft şirkətləri ilə tarixi müqavilələrin, o cümlədən Bakı-Tbilisi-Ceyhan əsas ixrac neft kəməri haqqında müqavilənin bağlanması və reallaşdırılmasında, ümumiyyətlə, Azərbaycan Respublikasının dünyaya inteqrasiyasında mühüm xidmətləri vardır. İlham Əliyevin böyük əməyi olan neft strategiyasının həyata keçirilməsi, beynəlxalq şirkətlərlə neft müqavilələrinin imzalanması nəticəsində 1994-2000-ci illərdə xarici şirkətlər Azərbaycana 800 milyon ABŞ dolları məbləğində bonus vermişlər. Azərbaycanın neft sektorunda 30 mindən artıq iş yeri açılmışdır.
Azərbaycanda demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət quruculuğunda fəal iştirak edən İlham Əliyev, həm də görkəmli partiya xadimidir. O, ölkənin aparıcı siyasi partiyası olan Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) lideridir. İlham Əliyev YAP-ın I qurultayında (1999) partiya sədrinin müavini, II qurultayında (2001) isə birinci müavini seçilmişdir. Bu mühüm vəzifənin öhdəsindən layiqincə gələn İlham Əliyev əhalinin geniş kütlələrinin Yeni Azərbaycanın quruculuğuna səfərbər olunmasında olduqca səmərəli fəaliyyət göstərir. 2000-ci ilin parlament seçkilərində YAP-ın seçki kampaniyasına İlham Əliyev başçılıq etmişdir. Məhz onun rəhbərliyi ilə YAP həmin seçkilərdə parlaq qələbə çalmış və Milli Məclisdə böyük əksəriyyəti qazanmışdır.
İlham Əliyev Milli Məclisin deputatı olduğu dövrdə geniş və çoxşaxəli fəaliyyət göstərmişdir. O, daim xalqın içərisində olmuş, onun problemlərini öyrənmiş, əhalinin sosial müdafiəyə ehtiyacı olan təbəqələrinə müntəzəm qayğı göstərmişdir. Həmin dövrdə İlham Əliyevin əhalinin müxtəlif təbəqələrinin nümayəndələrinə, qaçqınlara, məcburi köçkünlərə və Qarabağ müharibəsinin əlillərinə qayğısı, Qaradağ rayonununda və ölkənin digər bölgələrində apardığı böyük quruculuq işləri doğma xalqa göstərilən bu qayğının parlaq təzahürləridir.
Milli Məclisin Beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr daimi komissiyasının üzvü olmuş İlham Əliyevin Avropa Şurasının Parlament Assambleyasında (AŞPA) Azərbaycan Parlamenti daimi nümayəndə heyətinin rəhbəri kimi fəaliyyəti doğma xalqa qətiyyətlə və cəsarətlə xidmət etmək nümunəsidir. Onun AŞPA-dakı məqsədyönlü, qətiyyətli və cəsarətli çıxışları Azərbaycanın Avropa məkanında nüfuzunun daha da artmasına güclü təsir göstərmişdir. Məhz İlham Əliyevin yorulmaz fəaliyyəti, qətiyyətli çıxışları sayəsində erməni təcavüzkarları Avropa Şurasında ifşa olunmuş, Azərbaycanın ayrılmaz parçası olan Dağlıq Qarabağ haqqında, qondarma "Dağlıq Qarabağ problemi" barədə Qərb dünyasında obyektiv rəy formalaşmış, həmin münaqişəyə düzgün siyasi qiymət verilmiş, onun həlli yolunda mühüm addımlar atılmışdır. Avropa Şurasında Ermənistanın təcavüzkar, işğalçı dövlət kimi tanınmasında, erməni terrorçuluğunun beynəlxalq terrorizmin tərkib hissəsi olmasının sübuta yetirilməsində, nəzarətdən kənarda qalan Dağlıq Qarabağın narkotiklərin ötürücü məntəqəsinə və terror yuvasına çevrilməsinin Avropa və dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında İlham Əliyevin böyük xidmətləri var. Avropa Şurasındakı fəaliyyəti, AŞPA-dakı obyektiv və konstruktiv çıxışları İlham Əliyevə qərb siyasətçiləri arasında böyük hörmət və nüfuz qazanmışdır. O, AŞPA-nın vitse-spikeri və Büro üzvü seçilmişdir (2003, yanvar).
İlham Əliyev Prezident Heydər Əliyevin gənclər siyasətinin həyata keçirilməsində misilsiz fədakarlıq göstərmişdir və bu sahədə fəaliyyətini indi də uğurla davam etdirir. 1997-ci ildə Azərbaycan Respublikası Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti təyin olunan İlham Əliyev az vaxt içərisində həmin sahədə də yüksək təşkilatçılıq istedadına malik olduğunu göstərmişdir. Onun yorulmaz və gərgin əməyi sayəsində, qısa müddət ərzində, Azərbaycan idmanı ayağa qaldırılmış, dünya şöhrəti qazanmışdır. Azərbaycan idmançılarının beynəlxalq yarışlarda qazandığı parlaq uğurlar İlham Əliyevin başçılıq etdiyi idman hərəkatının, hər şeydən əvvəl, böyük siyasi qələbəsidir.
İlham Əliyev uzaqgörən dövlət xadimi və siyasətçi kimi sağlam gənclik yetişdirmək, bununla da xalqımızın sağlam gələcəyini təmin etmək üçün idmanı ümumxalq hərəkatına çevirmək xətti yeridir. Onun təşəbbüsü ilə təkcə paytaxt Bakıda deyil, eyni zamanda regionlarda  da olimpiya idmanı-sağlamlıq komplekslərinin tikilib istifadəyə verilməsi, idmanın müxtəlif sahələrinin inkişafı üçün güclü maddi-texniki baza yaradılması xalqın sağlam gələcəyinə yönəlmiş müdrik siyasətin parlaq təzahürləridir.
Hazırda Azərbaycanın beynəlxalq yarışlarda, idmanın müxtəlif sahələrində ön mövqelərə çıxması, Bakının dünya üzrə mühüm beynəlxalq yarışların keçirildiyi mərkəzə çevrilməsi Azərbaycanın şöhrətini daha da artırır, onun beynəlxalq nüfuzuna müsbət təsir göstərir. Bu, İlham Əliyevin gənclər siyasətinin ən böyük uğurlarından biridir.
İlham Əliyev beynəlxalq münasibətlər tarixi sahəsində dərin biliyə malik olan peşəkar siyasətçi kimi dünya miqyasında böyük hörmət və nüfuz qazanmışdır. O, Azərbaycan nümayəndə heyətinin başçısı, yaxud üzvü kimi ABŞ, İngiltərə, Türkiyə, Fransa, Rusiya, Ukrayna, İsveçrə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Slovakiya, Polşa, Gürcüstan və b. ölkələrdə rəsmi səfərlərdə, o cümlədən dövlət səfərlərində olmuş, bir çox beynəlxalq konfrans və konqreslərdə məruzələrlə çıxış etmişdir.
İlham Əliyev Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin (1-2-ci çağırış) deputatı olmuş, AŞPA-da Azərbaycan Parlamenti daimi nümayəndə heyətinin başçısı və AŞPA-nın vitse-spikeri və Büro üzvü vəzifələrində səmərəli fəaliyyət göstərmişdir. Azərbaycan xalqı qarşısındakı xidmətləri nəzərə alınaraq İlham Əliyev 2003-cü ildə Azərbaycan Respublikasının Baş naziri təyin olunmuşdur. O, 2003-cü ilin Prezident seçkilərində parlaq qələbə qazanaraq xalqın iradəsi ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilmişdir.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan xalqının dahi oğlu Heydər Əliyevin demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət quruculuğu siyasətini uğurla davam etdirir. Prezident İlham Əliyev ölkədə İnsan haqları və azadlıqlarının daha dolğun təmin olunmasını daim diqqət mərkəzində saxlayır. O, Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərlərinin qorunub saxlanılması və daha da inkişaf etdirilməsi kursunu uğurla həyata keçirir. Onun "Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının nəşri haqqında" və "Azərbaycan dilində latın qrafikası ilə kütləvi nəşrlərin həyata keçirilməsi haqqında" sərəncamları (2004, 12 yanvar), Milli Ensiklopediyanın nəşrinə rəhbərliyi şəxsən öz üzərinə götürməsi və bununla bağlı imzaladığı sərəncamlar, alimlərə elmi dərəcələrə görə verilən əlavə əmək haqqını, tələbələr, magistrlər və aspirantların təqaüdlərini dəfələrlə artırması milli-mənəvi və ümumbəşəri dəyərlərə dövlət qayğısının parlaq təzahürləridir. İlham Əliyev Azərbaycan xalqının tarixi keçmişinə xüsusi qayğı və diqqət göstərir. O, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin dövlətçilik tariximizdəki roluna yüksək qiymət vermişdir: "Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranması tariximizdə çox əlamətdar və önəmli hadisə idi. İlk dəfə müsəlman aləmində demokratik respublika yaranırdı, Azərbaycan xalqı müstəqilliyə qovuşurdu. Ölkəmiz dünya birliyinə üzv olurdu. Bu, çox əlamətdar hadisə idi".
lham Əliyev 19 oktyabr 2006-cı ildə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsil almasına dair Dövlət Proqramı haqqında Sərəncam imzaladı və həmin Sərəncamla müvafiq icra hakimiyyəti orqanlarına Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsil almalarına dair Dövlət Proqramını hazırlamağı tapşırdı. Buna uyğun olaraq o, 16 aprel 2007-ci ildə 2007-2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramını təstiq etdi.
“Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası İlham Əliyevin ölkənin gələcək inkşafı məqsədilə göstərdiyi əsas strateji təşəbbüslərdən biri kimi qəbul olunur. Bu konsepsiyanın hazırlanması barədə müvafiq Sərəncam 29 noyabr 2011-ci ildə qəbul olundu və 29 dekabr 2012-ci ildə isə qəbul olunmuş Fərmanla konsepsiya təstiq olundu. Konsepsiya 2020-ci ilə qədər iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrinin inkişafı və ictimai rifahın artırılması üçün tədbirlər və fəaliyyətlər nəzərdə tutur. BMT-nin Dayanıqlı İnkşaf Məqsədlərinin tətbiqi haqqında Azərbaycanın könüllü məruzəsinin qiymətləndirilməsində İlham Əliyev tərəfindən təstiqlənmiş “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası uzunmüddətli milli istəkləri, sərmayəçilər üçün imkanları və bu məqsədlər barəsində əsas məsələləri əks etdirən strategiya kimi təsvir olunmuşdur. Eyni yanaşma 2015-ci il Dünya İqtisadi Forumu üçün hazırlanmış və Xarici Siyasət jurnalında nəşr olunmuş Məruzədə də qeyd olunmuşdur. İqtisadi sahədə ixtisaslaşmış “The Business Year” jurnalı İlham Əliyev tərəfindən təşəbbüs edilən konsepsiyanı Azərbaycanın milli iqtisadi maraqlarını qorumaq məqsədilə hazırlanmış ağıllı strategiya kimi qiymətləndirdi.
O, sürətlə dəyişən çağdaş dünyada, qloballaşma və inteqrasiya proseslərində, bütün beynəlxalq görüşlərdə və apardığı yüksək səviyyəli danışıqlarda Azərbaycanın mənafelərini bütün sahələrdə uğurla müdafiə edir. İlham Əliyevin uğurlu xarici siyasəti sayəsində Azərbaycanın beynəlxalq və regional problemlərin həllində də rolu və nüfuzu getdikcə artır.
Prezident İlham Əliyevin qətiyyətli və məqsədyönlü fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycanın Müzəffər Ordusu 30 illik işğala son qoydu. Beləliklə, düşmənin illərlə yaratdığı “məğlubedilməz ordu” mifi 44 gün ərzində bütün dünyanın gözü qarşısında fiaskoya uğradı, Ermənistan ordusu darmadağın edildi və “Dəmir yumruq” əməliyyatı Azərbaycanın Şanlı Qələbəsi ilə başa çatdı. Geniş dünyagörüşünə, dərin və hərtərəfli biliyə, yüksək mədəniyyətə malik olan Ali Baş Komandan İlham Əliyev müharibə dövründə onlarla müsahibələr vermiş, bəzi ermənipərəst jurnalistlərin təxribat dolu suallarına; tarixi faktlar və dəlillərlə cavablandırmışdır.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bir çox ölkənin və beynəlxalq təşkilatların fəxri adları və mükafatlarına layiq görülmüş, AŞPA-nın fəxri üzvü diplomu və medalı ilə təltif olunmuşdur.
Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi müdrik daxili islahatlar və uzaqgörən, məqsədyönlü xarici siyasət sayəsində Azərbaycan Cənubi Qafqazda lider dövlətə çevrilmişdir.

THE SUCCESSOR OF HEYDAR ALIYEV'S WAY
Today Azerbaijan is led by Ilham Aliyev, a worthy follower of the path of Heydar Aliyev. Heydar Aliyev's politics lives on and wins in Azerbaijan. Expressing the will of the Azerbaijani people, Ilham Aliyev is the president of independent Azerbaijan and the leader of the world's Azerbaijanis.
The new President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, is a prominent and modern statesman recognized throughout the world. In his native Azerbaijan, he enjoys great respect and authority. Now the political portrait of the President of Azerbaijan is known all over the world.
Prominent political and statesman Ilham Aliyev is the son of the national leader of the Azerbaijani people, genius statesman Heydar Aliyev. He is a professional politician. Graduated from the Moscow State Institute of International Relations in 1982. Here he began his scientific and pedagogical activity (1982), was a graduate student, teacher. Candidate of Historical Sciences (1985). Since 1991, he worked in Moscow as General Director of Orient Company, Vice President for Foreign Economic Relations (since 1994) and First Vice President (since 1997), Prime Minister of the Republic of Azerbaijan (2003). He was the closest ally of Heydar Aliyev in preserving the statehood of Azerbaijan and building a new Azerbaijan.
Ilham Aliyev took an active part in the development of Heydar Aliyev's oil strategy, the success and implementation of this policy on the world stage, the preparation of various projects in this area, the implementation of very complex diplomatic tasks, played an important role in attracting investment to the country. He took part in the implementation of economic reforms in the country, the expansion of economic and cultural ties of independent Azerbaijan with foreign countries, in particular, the conclusion and implementation of historic agreements with leading oil companies on the joint development of oil and gas fields, including the Baku-Tbilisi-Ceyhan main export oil pipeline. In general, he played an important role in the integration of the Republic of Azerbaijan into the world market. As a result of the implementation of the oil strategy by Ilham Aliyev, who has a great contribution to it, the signing of oil contracts with international companies in 1994-2000, foreign companies provided Azerbaijan with a premium of $ 800 million. More than 30,000 jobs have been created in the oil sector of Azerbaijan.
Ilham Aliyev, who is actively involved in building a democratic, legal and secular state in Azerbaijan, is also a prominent party figure. He is the leader of the country's leading political party, the Yeni (New) Azerbaijan Party (NAP). Ilham Aliyev was elected deputy chairman of the party at the first congress of the New Azerbaijan Party (1999) and first deputy chairman at the second congress (2001). Having adequately coped with this important task, Ilham Aliyev very effectively mobilized the broad masses of the population for the construction of a new Azerbaijan. In the 2000 parliamentary elections, Ilham Aliyev led the YAP campaign. It was under his leadership that the YAP won a convincing victory in these elections and received a significant majority in the Milli Mejlis.
During his tenure as a deputy of the Milli Majlis, Ilham Aliyev has carried out extensive and multifaceted activities. He was always among the people, studied their problems, regularly showed concern for those in need of social protection. At that time, Ilham Aliyev's concern for various strata of society, refugees, internally displaced persons, and invalids of the Karabakh war, his great construction work in the Garadagh region and other regions of the country are vivid manifestations of this concern for his native people.
The activity of Ilham Aliyev, a member of the permanent parliamentary commission on international relations and inter-parliamentary relations, as head of the permanent delegation of the Azerbaijani parliament to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), is an example of determination, courage, and service to his people. His purposeful, decisive, and bold speeches in PACE had a strong impact on the further growth of Azerbaijan's prestige in the European space. Thanks to the tireless activity and decisive speeches of Ilham Aliyev, the Armenian aggressors were exposed in the Council of Europe, an objective opinion about Nagorno-Karabakh, an integral part of Azerbaijan, and the so-called "Nagorno-Karabakh problem" was formed in the Western world, he was given a correct political assessment and important steps were taken to its permission. Ilham Aliyev played an important role in the recognition of Armenia as an occupying power, proving that Armenian terrorism is an integral part of international terrorism, and conveyed to Europe and the world community that Nagorno-Karabakh, which got out of control, became a transit zone for drug trafficking and an accomplice of terrorism... His activities in the Council of Europe, his objective and constructive speeches in PACE have earned Ilham Aliyev great respect and prestige among Western politicians. He was elected PACE Vice-Speaker and Bureau member (January 2003).
Ilham Aliyev has shown an unprecedented commitment to the implementation of the youth policy of President Heydar Aliyev and continues to work successfully in this area. Appointed as President of the National Olympic Committee of the Republic of Azerbaijan in 1997, Ilham Aliyev soon showed a high level of organizational skills in this area. Thanks to his tireless and hard work, within a short period of time, Azerbaijani sport was revived and gained worldwide fame. The brilliant success of Azerbaijani athletes in international competitions is, first of all, a great political victory of the sports movement headed by Ilham Aliyev.
Ilham Aliyev, as a forward-looking statesman and politician, is committed to educating healthy youth and, thus, turning the sport into a nationwide movement to ensure a healthy future for our people. On his initiative, the construction and commissioning of Olympic sports and recreation complexes not only in the capital of Baku but also in the regions, the creation of solid material and technical base for the development of various sports are vivid manifestations of a wise policy aimed at a healthy future.
At present, the leading position of Azerbaijan in international competitions, in various fields of sports, the transformation of Baku into the center of important international competitions in the world further increases the glory of Azerbaijan and has a positive effect on its international reputation. This is one of the greatest successes of Ilham Aliyev's youth policy.
Ilham Aliyev has won great respect and authority in the world as a professional politician with deep knowledge of the history of international relations. As the head or member of the Azerbaijani delegation, he paid official visits to the United States, Great Britain, Turkey, France, Russia, Ukraine, Switzerland, Kazakhstan, Uzbekistan, Slovakia, Poland, Georgia, and other countries. He has spoken at many international conferences and congresses.
Ilham Aliyev was a deputy of the Milli Mejlis of the Republic of Azerbaijan (1-2 convocations), in fact, he headed the permanent delegation of the Azerbaijani parliament to PACE and the PACE vice-speaker, as well as a member of the bureau. Considering his services to the Azerbaijani people, Ilham Aliyev was appointed Prime Minister of the Republic of Azerbaijan in 2003. He won the 2003 presidential elections and was elected President of the Republic of Azerbaijan by the will of the people.
President Ilham Aliyev successfully continues the policy of building a democratic, legal and secular state of the great son of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev. President Ilham Aliyev has always focused on ensuring a fuller provision of human rights and freedoms in the country. It successfully implements the course of Heydar Aliyev on the preservation and further development of the national and moral values of the Azerbaijani people. His Decrees "On the publication of the National Encyclopedia of Azerbaijan" and "Implementation of mass publications in the Azerbaijani language using the Latin alphabet" (January 12, 2004), he personally took over the publication of the National Encyclopedia and signed in this regard decrees increasing the additional salaries of scientists for obtaining academic degrees, scholarships for students, masters and graduate students, the state's concern for national and universal values is a manifestation of this concern. Ilham Aliyev pays special attention to the historical past of the Azerbaijani people. He highly appreciated the role of the Azerbaijan Democratic Republic in the history of our statehood: “The creation of the Azerbaijan Democratic Republic was a very significant and important event in our history. For the first time in the Muslim world, a democratic republic was established and the Azerbaijani people gained independence. Our country was a member of the world community. It was a very significant event".
On October 19, 2006, Ilham Aliyev signed a decree on the State Program for the Education of Azerbaijani Youth Abroad, instructing the relevant executive authorities to develop a State Program for the Education of Azerbaijani Youth Abroad. Accordingly, on April 16, 2007, he approved the State Program of Training Azerbaijani Youth Abroad for 2007-2015.
The development concept "Azerbaijan 2020: Vision of the Future" is considered one of the main strategic initiatives of Ilham Aliyev for the future development of the country. The corresponding order on the development of this concept was adopted on November 29, 2011, and the concept was approved by the Decree of December 29, 2012. The concept provides for measures and measures to develop various sectors of the economy and improve the well-being of the population by 2020. When evaluating Azerbaijan's Voluntary Report on the Implementation of the UN Sustainable Development Goals, the Development Concept "Azerbaijan 2020: Vision for the Future", approved by Ilham Aliyev, was described as a strategy reflecting long-term national interests, opportunities for investors, and key issues. The same approach was noted in the Report prepared for the World Economic Forum 2015 and published in the Journal of Foreign Policy. Business Year magazine, which specializes in economics, characterized the concept initiated by Ilham Aliyev as a smart strategy aimed at protecting Azerbaijan's national economic interests.
He protects the interests of Azerbaijan at a high level in all spheres in the rapidly changing modern world, in the processes of globalization and integration, at all international meetings and negotiations. Thanks to the successful foreign policy of Ilham Aliyev, the role and prestige of Azerbaijan in solving international and regional problems are increasing.
As a result of the decisive and purposeful activity of President Ilham Aliyev, the Victory Army of Azerbaijan ended the 30-year occupation. Thus, the myth of the "invincible army", created by the enemy of the years, rose to the eyes of the whole world for 44 days, the Armenian army was defeated, and the operation "Iron Fist" ended the Glorious Victory of Azerbaijan. The Supreme Commander-in-Chief, Ilham Aliyev, with a broad outlook, deep and universal knowledge, and high culture, gave dozens of interviews during the war and answered provocative questions from some journalists; answered with historical facts and proofs.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev has been awarded honorary titles and awards of many countries and international organizations awarded a diploma and a medal of honorary member of PACE.
Thanks to the wise internal reforms, implemented by President Ilham Aliyev, and far-sighted, purposeful foreign policy, Azerbaijan has become a leader in the South Caucasus.