Azərbaycan Respublikasının Məhkəmə sistemi Azərbaycan konstitusiyasına uyğun olaraq, Respublikada fəaliyyət göstərən, məhkəmə hakimiyyətinin vahid vəzifələri, təşkilati və fəaliyyət prinsipləri altında birləşmiş bütün məhkəmələrin məcmusundan ibarətdir. Azərbaycan Respublikası məhkəmə sisteminin quruluşu "Məhkəmələr və hakimlər haqqında" 1997-ci il 10 iyun tarixli Azərbaycan Respublikasının qanunu ilə müəyyən edilmişdir.
Azərbaycan Respublikasında məhkəmə hakimiyyətini ədalət mühakiməsi yolu ilə yalnız məhkəmələr həyata keçirirlər. Məhkəmə hakimiyyətini Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsi, Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsi, Azərbaycan Respublikasının apellyasiya məhkəmələri, Azərbaycan Respublikasının ümumi məhkəmələri və digər ixtisaslaşdırılmış məhkəmələri həyata keçirirlər. Məhkəmə hakimiyyəti Konstitusiya, mülki və cinayət məhkəmə icraatı vasitəsilə və qanunla nəzərdə tutulmuş digər vasitələrlə həyata keçirilir. Seçkilərdə iştirak etmək hüququna malik olan, ali hüquq təhsilli və hüquqşünas ixtisası üzrə 5 ildən artıq işləyən Azərbaycan Respublikası vətəndaşları hakim ola bilərlər. Hakimlər müstəqildir, yalnız Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına tabedirlər və səlahiyyətləri müddətində dəyişilməzdirlər.
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsi Prezidentin təqdimatına əsasən Milli Məclis tərəfindən təyin edilən 9 hakimdən ibarətdir. Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsinin hakimlərini Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təqdimatı ilə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi təyin edir. Konstitusiya Məhkəməsi Azərbaycan Respublikası qanunlarının, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamlarının, Milli Məclisin qərarlarının, İcra hakimiyyəti orqanlarının normativ hüquqi aktlarının Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına uyğunluğunu müəyyən etməyə səlahiyyətlidir.
Konstitusiya Məhkəməsi qanunvericilik, icra və məhkəmə hakimiyyətləri arasında səlahiyyətlər bölgüsü ilə bağlı mübahisəli məsələləri həll edir. Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinin qərarı Azərbaycan Respublikası ərazisində məcburi qüvvəyə malikdir.
Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsi ümumi və ixtisaslaşdırılmış məhkəmələrin icraatına aid edilən mülki, cinayət və digər işlər üzrə ali məhkəmə orqanıdır; o, kassasiya qaydasında ədalət mühakiməsini həyata keçirir; məhkəmələrin praktikasına aid məsələlər üzrə izahatlar verir.
Azərbaycan Respublikasının apellyasiya məhkəmələri qanunla onların səlahiyyətlərinə aid edilmiş işlər üzrə yuxarı instansiya məhkəmələridir.
Apellyasiya Məhkəmələri apellyasiya instansiyası məhkəməsi kimi öz ərazi yurisdiksiyasına aid edilmiş birinci instansiya məhkəmələri tərəfindən baxılmış işlər üzrə məhkəmə aktlarından verilmiş apellyasiya şikayətləri və apellyasiya protestləri üzrə işlərə baxır. Apellyasiya Məhkəmələri mülki kollegiyadan, inzibati-iqtisadi kollegiyadan, cinayət kollegiyasından və hərbi kollegiyadan ibarətdir.
İnzibati-iqtisadi Məhkəmələr müvafiq ərazi yurisdiksiyası çərçivəsində idarə və ya digər mənsubiyyətindən və tabeliyindən asılı olmayaraq, hüquqi şəxslər, hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən və qanunla müəyyən edilmiş qaydada fərdi sahibkar statusu əldə edən fiziki şəxslər arasında yaranan iqtisadi və hüquqi statusundan asılı olmayaraq, şəxslər arasında yaranan inzibati mübahisələrə dair işlərə baxır.
Hərbi Məhkəmələr müvafiq ərazi yurisdiksiyası çərçivəsində müharibə və hərbi xidmət əleyhinə olan böyük ictimai təhlükə törətməyən və az ağır cinayətlərə dair, habelə hərbi qulluqçular tərəfindən törədilmiş böyük ictimai təhlükə törətməyən və az ağır cinayətlərə dair işlərə baxır (göstərilən cinayətlər hərbi qulluqçu olmayan şəxsin iştirakı ilə törədilərsə, onun barəsində işə də hərbi məhkəmə tərəfindən baxılır).
Ağır Cinayətlər Məhkəmələri müvafiq ərazi yurisdiksiyası çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsi ilə ağır və xüsusilə ağır cinayət hesab olunan əməllər üzrə cinayət işlərinə baxır, habelə Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyi ilə müəyyən edilmiş qaydada cinayət törətmiş şəxslərin verilməsi (ekstradisiya) məsələsini həll edir.
Rayon (şəhər) Məhkəmələri birinci instansiya məhkəməsi kimi ərazi yurisdiksiyası çərçivəsində qanunla səlahiyyətlərinə aid edilmiş mülki, cinayət, inzibati xətalara dair və digər işlərə baxır.

According to the Constitution of Azerbaijan, the Judicial system of the Azerbaijan Republic consists of all the courts acting in the Republic and united under the sole duties, organizational and activity principles of the judicial power. The structure of the judicial system of the Azerbaijan Republic has been determined by Law dated 10 June 1997 of Azerbaijan Republic 'On courts and judges'.
The judicial power of the Azerbaijan Republic is exercised only by courts through fair judgment. The judicial power of the Azerbaijan Republic rests on the Constitutional Court of the Azerbaijan Republic, Supreme Court of the Azerbaijan Republic, the Court of Appeal of the Azerbaijan Republic, common courts of the Azerbaijan Republic, and other specialized courts of the country. Judicial power is exercised through civil and criminal courts and by other means determined by the law. Citizens of the Azerbaijan Republic are eligible to vote, having higher legal education and at least five years of work as a lawyer may be appointed the judge. Judges are independent and adhere only to the Constitution and the laws of the Azerbaijan Republic and not to be replaced through their term.
The Constitutional Court of the Azerbaijan Republic consists of nine judges, appointed by the Milli Majlis on the introduction of the President of the Azerbaijan Republic. The judges of the Constitutional Court of the Azerbaijan Republic are appointed by the Milli Majlis on the introduction of the President of the Azerbaijan Republic. The Constitutional Court has the power to examine the conformity of laws of the Azerbaijan Republic, decrees and orders of the President of the Azerbaijan Republic, resolutions of Milli Majlis, legal acts of executive bodies to the Constitution of the Azerbaijan Republic. Moreover, the Constitutional Court of the Azerbaijan Republic controls the activity of different state bodies and officials.
The Constitutional Court settles problems related to power separation between executive and judiciary powers. The resolutions of the Constitutional Court of the Azerbaijan Republic are mandatory on the territory of Azerbaijan.
The Supreme Court of the Republic of Azerbaijan shall be the highest judicial body with respect to civil, criminal, and other cases falling under the jurisdiction of the general and specialized courts of law; shall administer justice as a court of cassation instance; and shall provide clarifications on the issues related to the judicial practice.
The courts of appeal of the Republic of Azerbaijan shall be courts of the higher instance with respect to cases falling under their jurisdiction according to the law.
The Courts of Appeals hear cases on the appeals and appeal protests made from the decisions taken by the courts of the first instance assigned to their territorial jurisdiction as an appeal instance. The Court of Appeals is comprised of a civil board, administrative-economical board, criminal board, and military board.
The Administrative and Economic Courts handle administrative disputes between individuals, regardless of their administrative or other background or subjection, regardless of their economic or legal status, who engage in entrepreneurship without the creation of a legal entity and who obtain individual ownership status under the law.
Military Courts hear cases that do not pose a significant public threat or are less serious crimes against war and military service, as well as those that do not pose a significant public threat or are less serious crimes committed by military servicemen within relevant territorial jurisdiction (if the crimes indicated are committed with the participation of a person who is not military servicemen, his/her case will also be heard by the military court).
The court on Grave Crimes hears cases related to serious and especially serious acts of crimes in accordance with the Criminal Code of the Republic of Azerbaijan within the relevant territorial jurisdiction, as well as settles the issue of handover (extradition) of the persons who have committed crimes as specified in the legislation of the Republic of Azerbaijan.
District (city) Court hears cases related to civil, criminal, administrative offenses, and other cases within the territorial district as a court of the first instance.