Qarabağ Azərbaycanın ən qədim tarixi vilayətlərindən biridir. Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Qarabağın adı Azərbaycan dilindəki "qara" və "bağ" sözlərindən əmələ gəlmişdir. "Qara" və "bağ" söz birləşməsi Azərbaycan xalqının özü qədər qədim tarixə malikdir. Dünyanın hər yerində bu söz birləşməsinin Azərbaycanın konkret ərazisinə aid edilməsi də danılmaz həqiqətdir. Azərbaycan xalqının öz doğma torpağının bir parçasına verdiyi "Qarabağ" sözü ilk mənbələrdə hələ 1300 il bundan əvvəl (VII əsrdən) işlənmişdir. Qarabağ əvvəllər bir tarixi-coğrafi anlayış kimi konkret məkanı bildirmiş, sonra isə Azərbaycanın geniş coğrafi ərazisinə aid edilmişdir. Yeri gəlmişkən, bu hal Azərbaycan üçün xarakterikdir: Naxçıvan şəhəri – Naxçıvan bölgəsi, Şəki şəhəri – Şəki bölgəsi, Gəncə şəhəri – Gəncə bölgəsi, Lənkəran şəhəri – Lənkəran bölgəsi və i.a.
"Qarabağ"ın Azərbaycanın konkret bir vilayətinin, bir bölgəsinin adı kimi formalaşması tarixi onun etimologiyasının daha elmi şəkildə izahına imkan verir. Çünki Azərbaycan dilində (həmçinin başqa türk dillərində) "qara"nın rəngdən başqa "sıx", "qalın", "böyük", "tünd" və başqa mənaları da vardır. Bu baxımdan, "Qarabağ" termini "qara bağ", yəni "böyük bağ", "sıx bağ", "qalın bağ", "səfalı bağ" və s. mənası kəsb edir. Beləliklə, Qarabağın özü kimi "Qarabağ" sözü də Azərbaycan xalqına məxsusdur.
Qarabağdan bəhs edərkən qarşıya əvvəlcədən belə bir sual çıxır: Qarabağ haradır, Azərbaycanın hansı ərazilərini əhatə edir? Bu sualın cavabı bu gün daha aktualdır və erməni separatçıları tərəfindən törədilmiş "Dağlıq Qarabağ problemi"nin dərk edilməsi üçün mühüm əhəmiyyətə malikdir. Qoyulmuş suala cavab üçün ilk mənbəyə müraciət edək. Vaxtı ilə bu ərazini əhatə edən Azərbaycan dövlətinin — Qarabağ xanlığının vəziri olmuş Mirzə Camal Cavanşir özünün "Qarabağ tarixi" (1847) əsərində bu məsələdən bəhs edərkən yazırdı: "Qədim tarix kitablarının yazdığına görə Qarabağ vilayətinin sərhədləri belədir: cənub tərəfdən Xudafərin körpüsündən Sınıq körpüyə qədər — Araz çayıdır. İndi (Sınıq körpü) Qazax, Şəmsəddin və Dəmirçi-Həsənli camaatı arasındadır və Rusiya dövləti məmurları onu rus istilahı ilə "Krasnıy most", yəni Qızıl körpü adlandırırlar. Şərq tərəfdən Kür çayıdır ki, Cavad kəndində Araz çayına qovuşaraq gedib Xəzər dənizinə tökülür. Şimal tərəfdən Qarabağın Yelizavetpolla sərhədi Kür çayına qədər — Goran çayıdır və Kür çayı çox yerdən (keçib) Araz çayına çatır. Qərb tərəfdən Küşbək, Salvartı və Ərikli adlanan uca Qarabağ dağlarıdır".
Rusiya işğalı və müstəmləkəçiliyinin ilk dövründə Qarabağın ərazisi və sərhədlərinin belə dəqiq təsvir edilməsi onunla izah olunur ki, 1) bu faktı bilavasitə Qarabağın idarəsilə məşğul olan dövlət adamı yazır, başqa sözlə, həmin fakt rəsmi sənədlərə əsaslanan rəsmi sözdür, Rusiyanın xidmətində olan dövlət adamının rəsmi sözüdür; 2) digər tərəfdən bu fakt yalnız reallığa, təcrübəyə əsaslanmaqla qalmayıb, ilk mənbələrlə də sübut olunur. Mirzə Camalın mövqeyinin doğruluğunu göstərmək üçün qədim tarix kitablarına istinad etməsi təsadüfi deyil. Göründüyü kimi, siyasi-coğrafi məkan olaraq, tarixdə həmişə "Dağlıq Qarabağ" deyil, bütöv halda, yəni Qarabağın bütün ərazisini — dağlarını, düzənlərini əhatə edən ümumi bir "Qarabağ" anlayışı olmuşdur. Başqa sözlə, "Dağlıq Qarabağ" anlayışı çox sonraların "məhsuludur", separatçılıq niyyəti ilə Qarabağın bir hissəsinə verilmiş addır. Adicə məntiq də bunu sübut edir: əgər Dağlıq Qarabağ varsa, deməli düzən və ya aran Qarabağ da var! Reallıq da belədir: bu gün Azərbaycanda həm Dağlıq Qarabağ var, həm də Aran Qarabağ (yəni düzən Qarabağ)! Özü də həm düzən (aran), həm də dağlıq Qarabağ həmişə, bütün tarixi dövrlərdə bir xalqın — Azərbaycan xalqının Vətəni olmuşdur, dilində "qara" və "bağ" sözləri olan xalqın! Azərbaycan xalqının yüzlərlə ən qədim, ən nadir folklor nümunələri, musiqi inciləri məhz Qarabağda yaranmışdır, Qarabağla bağlıdır.

Garabagh is one of the ancient regions of Azerbaijan. The name of this inseparable part of Azerbaijan consists of two different Azerbaijani words: "gara" (black) and "bag" (garden). The combination of these two words is as ancient as the nation of Azerbaijan. The association of these two combined words with the definite part of Azerbaijan in every part of the world is an oracle. The word Garabagh given by the Azerbaijan nation to a part of their native lands was used for the first time 1,300 years ago (in the 7th century)!?. At first, Garabagh was used as a historical-geographical definition, but it later transformed to cover a larger geographical area. By the way, this aspect is very typical for Azerbaijan: Nakhchivan city — Nakhchivan region, Sheki city — Shaki region, Ganja city — Ganja region, Lenkoran city — Lenkoran region and etc.
The history of the formation of Garabagh as a name of one particular region, provides a better scientific explanation for its etymology. Because the word "gara" has other meanings in Azerbaijani language (also in other Turkic languages) as well - such as "sih" (dense), "galin" (thick), "boyuk" (big, large), "tund" (strong), and others. From this point of view the term Garabagh gets such meanings as "gara bag" (dark garden), that is "boyuk bag" (a large garden), "six bag" (a dense garden), "galin bag" (a thick garden), "safali bag" (a picturesque garden) and others. Thus, the word "Garabagh " belongs to Azerbaijani people as Garabagh does itself.
When Garabagh is a topic of discussions, the question of the location of Garabagh arises at first. What part of Azerbaijan does include Garabagh ? The answer to this question of a high importance, and it is necessary to understand the problem of "Daghlig Garabagh" produced by the Armenians. Let us address ourselves to the origins in order to answer the question. When Garabagh khanate of Azerbaijan included this territory its regent Mirza Jamal Javanshir in consideration of this question in his work the "History of Garabagh " wrote: "According to the ancient historical books the frontiers of Garabagh are: from the south the river Araz - from Hudapharin Bridge to Sinig Bridge. At present the population of Gazah, Shamseddin and Demerchi-Hesenly lives near this bridge and Russian Tatars call it using the Russian term Krasniy Most that is the Red Bridge. From the east — the Kur River, which flows into the Araz River in Javad village and flows into the Caspian Sea. From the north — the Goran River, which flows from the Yelizavetpol frontier of Garabagh to the Kur Riverr, crosses it in many parts and riches the Araz River. From the west — the high mountains of Garabagh called Kusbek, Salvarti, Erikli.
Such a detailed description of the territory and frontiers of Garabagh at the first stages of Russian occupation and colonization are explained by the following factors: 1) this fact is described by an official person directly connected with the government of Garabagh , in other words, this fact is reflected in an official document composed by an official representative of Russia; 2) on the other hand this fact is not only based at practices and realities, but it also finds reflection in the references. It is not occasional that ancient books are used to prove the position of Mirza Jamal. There was a general definition of Garabagh , which was not used only for Daghlig Garabagh, but for both mountainous and plain parts. In other words, the word combination of "Daglig Garabag"(Mountainous Garabagh ) is a product of the subsequent periods, the name given to the one of the part of Garabagh as a result of separatist intentions. Even an ordinary logic proves this fact: If there is "Daglig Garabag" then there must be flat or low-lying Garabagh too! The reality is that there are both Daghlig Garabagh and Low-lying Garabagh (that is flat Garabagh ) in Azerbaijan! And always both low-lying (flat) and Daglig (mountainous) Garabagh during all historical periods were the motherland of one nation — the nation of Azerbaijan, the nation who has in its language the words "gara" and "bag"! Hundreds of the most ancient and rarest models of folklore, which are the brilliant musical pearls of the nation of Azerbaijan, were created in Garabagh and are related to Garabagh.