HEYDƏR ƏLİYEV MƏRKƏZİ
Çoxları Heydər Əliyev Mərkəzinin memarlıq layihəsini ilk dəfə görəndə onun yalnız möcüzə nəticəsində gerçəkləşə biləcəyini düşünürdü. Bu qeyri-adi, mürəkkəb quruluşlu binanın inşası hətta nəzəri cəhətdən reallıqdan uzaq sayılırdı.
Mərkəzin 2007-ci ildə inşasına başlanılmış binası 2012-ci il mayın 10-da, ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 89-cu ildönümündə istifadəyə verilib. Dünya memarlığının incilərindən sayılan Heydər Əliyev Mərkəzinin binası müasir Bakının rəmzlərindən biri hesab olunur. Binanın layihəsinin müəllifi dünya şöhrətli memar, Pritzker memarlıq mükafatının sahibi Zaha Hadiddir. O, dünyanın bir sıra tikinti komplekslərinin arxitektur müəllifi kimi tanınır.
Mərkəzin binasının layihəsində düz xətlərdən istifadə olunmayıb.
Binanın quruluşu - yerdən dalğavari şəkildə səmaya doğru yüksəlməsi, sonra isə süzülərək yenidən yerə qovuşması təkcə memarlığın postmodern tərzini deyil, eyni zamanda davamlılığı, sonsuzluğu təcəssüm etdirir.
Binanın üzərindəki xətlər həm də keçmişlə gələcəyin bir-birinə bağlılığını yaradır.
Mərkəzin binasının daxili və xarici dizaynı arasında həmahənglik və qarşılıqlı əlaqə bu məkanı daxilən də hamıya yaxınlaşdırır. Çünki Mərkəz yaşından, irqindən, dinindən, cinsindən asılı olmayaraq hər kəsi öz ideyaları ətrafında birləşdirməyi qarşıya məqsəd qoyub.
Binanın ağ rəngdə olması aydın gələcəyi simvolizə etməklə yanaşı, həm də buradakı xüsusi elementləri nəzərə çarpdırmaq məqsədi daşıyır. Ağ rəng sayəsində işıq şüaları binanın səthi üzərində hərəkət edərək layihənin seçilən hissələrini vurğulayır.
Mərkəzin daxilində Heydər Əliyev Muzeyi yerləşir.
Heydər Əliyev irsinin araşdırılması, təbliği və fondlarda qorunması istiqamətində fəaliyyət göstərən Mərkəzin ən cəlbedici və maraq doğuran bölümü Heydər Əliyev Muzeyidir.
Dizaynı və burada tətbiq edilən yeni texnologiyalarla fərqlənən muzey Mərkəzin modern üslubu ilə həmahəngdir.
Burada Heydər Əliyevin həm Sovet hakimiyyəti dövründə, həm də müstəqillik illərində həyata keçirdiyi fəaliyyət konsepsiyasının müxtəlif aspektləri virtual formada təqdim edilir. Heydər Əliyev haqqında çəkilən filmləri izləmək istəyənlər üçün müasir avadanlıqlarla təchiz edilmiş xüsusi zal fəaliyyət göstərir. Muzeydə maraq doğuran bölmələrdən biri də ümummilli liderin müxtəlif ölkə rəhbərləri ilə görüşlərini əks etdirən multimediya zalıdır.
Muzeyin "Beynəlxalq əlaqələr" bölməsində məlumatlar xüsusi qlobus vasitəsilə çatdırılır. Belə ki, qlobusun üzərində yerləşən hər hansı ölkənin adına toxunduqda, Heydər Əliyevin hakimiyyətdə olduğu dövr ərzində keçirdiyi görüşlər ekranda öz əksini tapır.
Muzeydə təqdim olunan Heydər Əliyevin hərbi və mülki geyimləri, iş masası, şəxsi əşyaları, müxtəlif illərdə layiq görüldüyü orden və medallar, dünya ölkələrinin rəhbərləri tərəfindən aldığı hədiyyələr də nümayiş etdirilən eksponatlar siyahısındadır.

ЦЕНТР ГЕЙДАРА АЛИЕВА
Когда многие впервые увидели архитектурный проект Центра Гейдара Алиева, они подумали, что реализовать его можно только в результате чуда. Возведение этого необычного замысловатого сооружения даже считалось теоретически нереальным.
Строительство центра, начатое в 2007 году, сдано в эксплуатацию 10 мая 2012 года, к 89-летию общенационального лидера Гейдара Алиева. Здание Центра Гейдара Алиева, считающееся одной из жемчужин мировой архитектуры, считается одним из символов современного Баку. Автор проекта здания — всемирно известный архитектор, лауреат Притцкеровской архитектурной премии Заха Хадид. Она известна как автор архитектуры ряда строительных комплексов по всему миру.
При проектировании здания центра прямые линии не использовались.
Структура здания — его волнообразный подъем от земли к небу, а затем фильтрация и воссоединение с землей — воплощает не только постмодернистский стиль архитектуры, но также его постоянство и бесконечность.
Линии на здании также соединяют прошлое и будущее.
Гармония и взаимодействие внутреннего и внешнего дизайна здания центра делают это пространство ближе каждому. Потому что Центр стремится объединить вокруг своих идей всех, независимо от возраста, расы, религии или пола.
Белый цвет здания не только символизирует светлое будущее, но и призван подчеркнуть особые элементы здесь. Благодаря белому цвету лучи света движутся по поверхности здания и подчеркивают выбранные части проекта.
Внутри центра находится Музей Гейдара Алиева.
Самая привлекательная и интересная часть Центра, которая занимается изучением, популяризацией и сохранением наследия Гейдара Алиева, — это Музей Гейдара Алиева.
Отличаясь своим дизайном и примененными здесь новыми технологиями, музей гармонирует с современным стилем Центра.
Здесь в виртуальном виде представлены различные аспекты концепции деятельности, реализованной Гейдаром Алиевым как в советский период, так и в годы независимости. Для желающих посмотреть фильмы о Гейдаре Алиеве есть специальный зал, оснащенный современным оборудованием. Одним из интересных разделов музея является мультимедийный зал, в котором отражены встречи общенационального лидера с лидерами разных стран.
В разделе «Международные отношения» музея информация передается через специальный глобус. Таким образом, при упоминании названия любой страны земного шара на экране отражаются встречи, проведенные Гейдаром Алиевым в период его правления.
Также представлен представленный в музее список военной и гражданской одежды, столы, личные вещи, награжденные в разные годы ордена и медали, подарки, полученные мировыми лидерами.