MİNİATÜR KİTAB MUZEYİ
Miniatür kitab muzeyi 2 aprel 2002-ci ildə fəaliyyətə başlamışdır. Muzey Zərifə Salahova tərəfindən 20 ildən artıq müddətində toplanmış nadir kolleksiyası əsasında yaradılmışdır.
Muzeyin ekspozisiyası 35 vitrində yerləşdirilmişdir. Vitrinlərə 60 artıq ölkədə nəşr edilmiş 4300 miniatür kitab düzülmüşdür. Muzeyin kitab fondunda isə 6000-dən çox miniatür nəşr var. Bunları muzeyin yaradıcısı Zərifə Salahova iyirmi ildən artıq müddətdə toplamışdır.
Ekspozisiyanın "Azərbaycanda nəşr olunmuş miniatür kitablar", "Nadir miniatür kitablar", "Dini ədəbiyyat miniatür kitablarda", A.S.Puşkinin sağlığında 1837-ci ildə Sankt-Peterburqda işıq üzü görmüş "Evgeni Onegin" poemasının da daxil olduğu "Puşkiniana" kimi bölmələri böyük maraq doğurur. Onların arasında "H.Əliyev. Əsrin müqaviləsi" kimi 1998-ci ildə Bakıda nəfis tərtibatda nəşr olunmuş kitab, habelə 1815-ci ildə Londonda buraxılmış "İngiltərə tarixi" və digər nadir nüsxələr diqqəti xüsusilə cəlb edir. Muzeyə gələnlər Azərbaycan, Rusiya, ABŞ, Yaponiya, İngiltərə, Fransa, İtaliya, Almaniya, Çexiya, Slovakiya, Macarıstan, Kuba, İsveçrə və keçmiş SSRİ respublikalarında nəşr edilmiş miniatür kitablarla tanış ola bilərlər. Dünyanın 62 ölkəsində çap olunan, olduqca rəngarəng kitablar seyrçilərə təqdim olunur. Kitabların əksəriyyəti ingilis dilində çap olunanlardır. Onların ölçüsü 2 millimetrdən 10 millimetrə qədərdir. Kolleksiyadakı ən kiçik kitab Yaponiyada çap edilən 3 mikrokitabdır. Kitablar "Doğum daşı", "Zodiak nişanları və onun rəmzləri", "Güllərin dili" adlanır. Bu kitablar 1979-cu ildə nəşr olunub. Onların cildi qoyun dərisindən düzəldilib, ölçüsü isə 2×2 millimetrdir. Hər kitab 16 səhifədən ibarətdir, onlar da öz növbəsində 50-100 işarə göstərilir. Onların oxunması üçün öz lupası da var. Ekspozisiyanın bəzəyi olan kitablardan 1964-cü ildə Münhendə (Almaniyada şəhər) çap olunan 3,5×3,5 millimetrlik 4 kitabça, SSRİ-də çap olunan "Puşkiniana" mövzulu 19 kitabça, atalar sözləri və məsəllər külliyatını misal kimi göstərmək olar. 1985-ci ildə Moskvada "Kniqa" nəşriyyatı "Möcüzələr möcüzəsi" adlı 6×9 mm-lik A.S.Puşkinin və A.M.Qorkinin portret və kəlamlardan ibarət 5 cildli kitab nəşr edir. Bu kitabda 24 səhifə və hər səhifədə 9 sətir var. O vaxtlar bu kitabdan cəmisi 200 nüsxə çap olunub.
Muzeydə dini mövzulu nadir kitablara da rast gəlmək olar. Bu, əsasən XVII əsrə aid olan Quran nəşrləri, 4 cildli "İncil" (1906), katolik dua kitabçası, Tövrat, "Buddist hekayələri" və sairədir.
Nadir kitabların ümumi tirajı yüksək olmur. Bəzən belə kitabların tirajı heç 100-ə çatmır. Burada olan kitabların çoxunun yaşı 100 ildən artıqdır. Muzeyin ən "qoca" kitabı 1672-ci ildə Səudiyyə Ərəbistanında nəşr olunan Quran kitabıdır. Muzeydə məşhur "Beatles" qrupunun mahnılarının sözləri toplanan və cəmi 5 nüsxəsi olan mini kitab da var.

MUSEUM OF MINIATURE BOOKS
The Miniature Book Museum opened on April 2, 2002. The museum was created by Zarifa Salakhova on the basis of a unique collection collected over 20 years.
The exposition of the museum is located in 35 showcases. The exhibition features 4,300 miniature books published in more than 60 countries around the world. The book fund of the museum has more than 6,000 miniatures. The founder of the museum, Zarifa Salakhova, collected them for over twenty years.
Sections of the exposition, such as "Miniature Books Published in Azerbaijan", "Rare Miniature Books", "Religious Literature in Miniature Books", "Pushkiniana", including the poem "Eugene Onegin", published in St. Petersburg in 1837 at life. A.S. Pushkin, are of great interest. Among them is the book “G.Aliyev. Contract of the Century ”, published in Baku in 1998, as well as“ History of England ”, published in London in 1815, and other rare copies. Museum visitors can get acquainted with miniature books published in Azerbaijan, Russia, USA, Japan, England, France, Italy, Germany, Czech Republic, Slovakia, Hungary, Cuba, Switzerland, and the former USSR. Published in 62 countries of the world, Very colorful books are presented to the attention of the audience. Most of the books are published in English. Their size ranges from 2 millimeters to 10 millimeters. The smallest book in the collection — 3 micro books published in Japan. The books are called "Birthstone", "Signs of the Zodiac and Their Symbols", "Language of Flowers". These books were published in 1979. Their skin is made of sheepskin and measures 2×2 millimeters. Each book consists of 16 pages, which, in turn, contain 50-100 characters. They also have their own reading magnifier. Examples of exhibited books are 4 booklets 3.5 × 3.5 mm, published in Munich (Germany) in 1964, 19 booklets "Pushkiniana" published in the USSR, as well as a collection of proverbs and parables. In 1985, the Moscow publishing house "Kniga" published a five-volume book "The Miracle of Miracles", consisting of 6x9 mm portraits and sayings of A.S. Pushkin and A.M. Gorky. This book has 24 pages of 9 lines on each page. At that time, only 200 copies of this book were published.
Rare religious books can also be found in the museum. These include seventeenth-century editions of the Qur'an, a four-volume Bible (1906), a Catholic prayer book, Torah, Buddhist stories, and more.
The total circulation of rare books is small. Sometimes the circulation of such books does not reach 100. Most of the books here are over 100 years old. The oldest book in the museum is the Koran, published in 1672 in Saudi Arabia. Also in the museum, there is a mini-book with the words of the songs of the famous group "The Beatles" in only 5 copies.
On October 1, 2014, the museum was listed in the Guinness Book of Records as the world's largest collection of miniature books.