Qarabağda Antiterror əməliyyatı
2020-ci il sentyabrın 27-sində başlayan 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində müzəffər Azərbaycan Ordusu Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilan, Qubadlı şəhərlərini, Azərbaycan xalqının tarixində, mədəniyyətində və qəlbində xüsusi yeri olan, Qarabağın tacı sayılan Şuşa şəhərini, Zəngilan rayonunun Mincivan, Ağbənd, Bartaz qəsəbələrini, Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsini və bir çox kəndlərini, Tərtər rayonunun Suqovuşan kəndi, Xocalı və Laçın rayonlarının bir neçə kəndləri daxil olmaqla, ümumilikdə, 300-dən çox yaşayış məntəqəsini, həmçinin Ağdərə, Murovdağ və Zəngilan istiqamətlərində mühüm strateji yüksəklikləri işğaldan azad etmişdir. Hərbi əməliyyatlar 10 noyabr 2020-ci ildə Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya liderləri arasında imzalanan üçtərəfli bəyanatla başa çatdı.
Müharibədən sonra Azərbaycan dəfələrlə Ermənistana davamlı sülh üçün çağırışlar etsədə Ermənistan tərəfi hər dəfə danışıqlardan boyun qaçırır, bununla da kifayətlənməyərək suveren ərazilərimizdə silahlı təxribatlarını davam etdirirdi. 2021-ci ildə Azərbaycan və Ermənistanda sərhəd delimitasiyası üzrə işçi qruplar yaradılmışdır. Danışıqlar böhran və bölgədə ara-sıra baş verən silahlı toqquşmalarla müşahidə olundu. 2021-ci ilin noyabrında sərhəddə birinci silahlı toqquşmalar baş vermişdir. Müharibədən sonra ən qanlı toqquşma 2022-ci ilin sentyabrında sərhəddə baş vermişdir. 2023-cü ilin martında Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yerləşən Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələri, qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələri Şuşa istiqamətində təxribatlar törətmiş, aprel və may ayında isə şərti dövlət sərhədi istiqamətində Azərbaycan Ordusunun mövqeləri atəşə tutulmuşdur.
Bundan əlavə, həmin zaman Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti yerləşdikləri Azərbaycan ərazilərindəki faydalı qazıntı yataqlarının qeyri-qanuni şəkildə istismar olunması, bu zaman ekoloji normalara əməl edilməməsi və təbii sərvətlərin Ermənistana daşınması, Azərbaycan ictimaiyyətinin haqlı narazılığına səbəb olmuşdur. Separatçıların Qarabağda qeyri - qanuni fəaliyyətlərinə qarşı Azərbaycanın bir-sıra vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin və ekologiya fəallarının Şuşa-Laçın yolunda bir müddət etiraz aksiyası keçirilmişdir.
2023-cü il aprelin 23-də Azərbaycan Dövlət Sərhəd Xidməti 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanata zidd olaraq Ermənistandan Azərbaycan ərazisində olan qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələri üçün canlı qüvvə, silah-sursat, mina, eləcə də digər hərbi təyinatlı vasitələrin daşınmasının qarşısının alınması məqsədilə və Ermənistan tərəfindən 22 aprel tarixində birtərəfli qaydada Azərbaycan ilə sərhəddə Laçın – Xankəndi yolunun girişində nəzarət buraxılış məntəqəsinin qurulmasına cavab olaraq aprelin 23-də Dövlət Sərhəd Xidmətinin bölmələri tərəfindən Azərbaycanın suveren ərazilərində, Ermənistan ilə sərhəddə, Laçın–Xankəndi yolunun başlanğıcında "Laçın" Nəzarət-Buraxılış Məntəqəsinin qurulduğunu bildirmişdir.
Həmin zaman Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində 10 mindən artıq Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələri və qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələri mövcud idi. Halbuki, üçtərəfli bəyanata əsasən, Qarabağ ərazisindəki erməni yaraqlıları 3 il əvvəl tərksilah edilməli idilər. Azərbaycan işğala məruz qalan tərəf olsa da Qarabağda baş verən gərginliyin aradan qaldırılması, azərbaycanlılarla ermənilərin birgə yaşayışını təmin edəcək reinteqrasiya prosesinin normal davam etməsi və məsələnin ikitərəfli danışıqlar yolu ilə həllini tapması üçün 3 il müddətində əlindən gələni etdi. Təəssüf ki, Azərbaycanın humanist çağırışlarının əvəzində erməni silahlı qüvvələri sayını artırmaqla, yeni silahlar alıb, təxribatlar törətməklə məşğul idilər. Vəziyyət o həddə çatmışdı ki Qarabağda separatçılar müstəqillik iddialarından əl çəkmir, özlərinin oyuncaq “prezident”lərini seçir, qondarma “parlament”ləri adından Azərbaycan dövlətinin əleyhinə bəyanatlar verirdilər. Son bir neçə ayda Qarabağ bölgəsindəki Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin fəallaşması müşahidə olunurdu. Azərbaycan Ordusunun mövqelərinin müxtəlif çaplı silahlardan sistemli şəkildə atəşə tutulması, ərazilərimizin minalanmasının davam etdirilməsi, döyüş mövqelərinin mühəndis cəhətdən təkmilləşdirilməsi, eləcə də səngər və sığınacaqların sayının artırılması gərginliyin artmasına səbəb olmuşdu.
Sentyabrın 19-da Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki erməni silahlı qüvvələri bir sıra genişmiqyaslı hərbi təxribatlar və terror hücumları törətdi. Erməni kəşfiyyat-diversiya qrupları tərəfindən Əhmədbəyli–Füzuli–Şuşa avtomobil yolunda terror məqsədilə əvvəlcədən quraşdırılmış minaların partlaması nəticəsində mülki şəxslər, Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarının hərbi qulluqçuları şəhid oldu və yaralandı. Bununla yanaşı, ordumuzun bölmələri minaatanlardan və müxtəlif çaplı atıcı silahlardan atəşə tutuldu. Nəticədə, Azərbaycan Ordusunun iki hərbi qulluqçusu yaralandı. Həmin gün Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində qanunsuz yerləşdirilmiş erməni silahlı qüvvələrinin növbəti terror aktı nəticəsində Ağdam və Şuşa şəhərlərində müvafiq olaraq iki mülki əməkdaş həlak oldu. Qeyri-qanuni erməni silahlı birləşmələrinin döyüş mövqelərini gücləndirməsi və bölmələrini yüksək döyüş hazırlığı səviyyəsinə gətirməsi Azərbaycan Ordusunun bölmələri tərəfindən təsbit edildi. Bütün bu təxribatların qarşısının alınması, üçtərəfli Bəyanatın müddəalarının icrasının təmin olunması, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya quruluşunun bərpa edilməsi məqsədilə bölgədə lokal xarakterli antiterror tədbirlərinə başlanıldı.
Cəmi 23 saat 43 dəqiqə ərzində erməni separatçıları ağ bayraq qaldırmağa məcbur oldular. Qarabağın erməni sakinlərinin nümayəndələrinin Rusiya sülhməramlı kontingenti vasitəsilə müraciətini nəzərə alaraq, tam atəşkəs haqqında razılaşma əldə olundu və 2023-cü il sentyabrın 20-də saat 13:00-da lokal xarakterli antiterror tədbirləri dayandırıldı. Razılaşmaya əsasən, Azərbaycan Respublikasının Qarabağ bölgəsində yerləşən Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələri, qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələri silahı yerə qoymalı, döyüş mövqelərindən və hərbi postlardan çıxmalı və tam şəkildə tərk-silah olunmalıdır.
Dəfələrlə Azərbaycan nümayəndələrilə görüşdən imtina edən Qarabağda yaşayan erməni icmasının nümayəndələri bir günlük antiterror tədbirlərindən sonra Yevlax şəhərində görüşməyə məcbur oldular. Görüşdə Separatçı rejimin ləğvi, Qarabağda yaşayan erməni sakinlərin reinteqrasiya məsələləri müzakirə edilib. Eyni zamanda, Qarabağın erməni əhalisinə Azərbaycanın təklif etdiyi reinteqrasiya şərtləri ilə tanış olmaq, regionda qalıb-qalmamaq barədə müstəqil qərar vermək imkanları yaradılmışdır.
Sentyabrın 28-də Qarabağın separatçı rejimin rəhbəri Samvel Şahramanyan qondarma rejimin ləğvi ilə bağlı sənəd imzaladı.
Beləliklə, 24 saatdan az müddətdə həyata keçirilən antiterror tədbirləri nəticəsində Azərbaycan ərazisində qanunsuz yerləşən Ermənistan ordusu təm şəkildə tərksilah edilərək, ölkəni tərk etdi. Qarabağda qeyri-qanuni xunta rejimi ləğv edildi, separatçıların əsas rəhbərləri həbs edildi və Azərbaycan öz dövlət suverenliyini tam təmin etdi.
Azərbaycanın Zəfər tarixi Xankəndi, Xocalı, Ağdərə, Xocavənd, Əsgəranda üçrəngli bayrağımızın yüksəldilməsi, ərazi bütövlüyümüzün tam bərpası ilə yekunlaşdı.
2023-cü il noyabrın 8-də Xankəndi şəhərində Vətən müharibəsində əldə edilən Zəfərin üçüncü ildönümünə həsr olunan təntənəli hərbi paradın keçirilməsi Qələbəmizin möhtəşəm simvoluna çevrildi.

Антитеррористическая операция в Карабахе
В результате 44-дневной Отечественной войны, начавшейся 27-го сентября 2020-го года, победоносная Азербайджанская армия освободила от оккупации более 300 населённых пунктов , в том числе города Физули, Зангилан, Губадлы, а также город Шуша, которая считается короной Карабаха и занимает особое место в истории, культуре и в сердце азербайджанского народа. Также были освобождены селения Миндживан, Агбенд и Бартаз Зангиланского народа, городок Гадрут и многие селения Ходжавенского района, деревня Суговушан Тертерского района , а также несколько деревень Ходжалинского и Лачинского районов , включая важные стратегические высоты в направлении Муровдаг и Зангилан. Боевые действия были завершены 10-го ноября 2020-го года подписанием трёхстороннего заявления между лидерами Азербайджана, Армении и России.
Несмотря на то, что после войны Азербайджан неоднократно призывал к долгосрочному миру, Армения каждый раз избегала переговоров. И не удовлетворяясь этим Армения продолжал на наших суверенных территориях осуществлять вооружённые провокации. В 2021 году были созданы рабочие группы по пограничной делимитации между Азербайджаном и Арменией. Переговоры временами проводились на фоне происходящих в регионе кризиса и вооружённых столкновений. В ноябре 2021 года на границе произошли первые военные столкновения. После войны самые кровопролитные из них произошли на границе в сентябре 2022 - го года. Соединения вооружённых сил Армении , незаконные военизированные отряды сепаратистов находящиеся в Карабахской экономической зоне Азербайджана, в марте 2023 -го года совершили диверсии в направлении города Шуша , а в апреле и мае обстреляли позиции Азербайджанской армии в направлении условной границы.
Кроме этого, в это же время незаконная эксплуатация месторождений полезных ископаемых находящиеся в зоне ответственности временно размещённых на Азербайджанской территории Российских миротворцев и не соблюдение экологических норм и транспортировка природных ресурсов в Армению вызвало законное недовольство Азербайджанской общественности. После этого некоторое время была проведена акция протеста экоактивистами и представителями некоторых общественных организаций Азербайджана против незаконной деятельности сепаратистов в Карабахе.
В ответ на установление 22 апреля 2023-го года в одностороннем порядке на территории Азербайджана у входа дороги Лачин – Ханкенди , 23-го апреля 2023-го года было заявлено об установке Азербайджанской Государственной пограничной службой на азербайджанской стороне ,на границе с Арменией, в начале дороги Лачин – Ханкенди контрольно – пропускного пункта. А также это было сделано для предотвращения незаконной транспортировки через наши территории живой силы, вооружения, боеприпасов, мин и других средств военного назначения в нарушение трёхстороннего заявления от 10-го ноября 2020-го года.
В то время в Карабахском регионе существовали соединения армянских вооружённых сил в количестве более 10000 военных, а также незаконные армянские вооруженные формирования сепаратистов. Хотя согласно трёхстороннему заявлению армянские формирования должны были разоружиться ещё 3 года тому назад. Несмотря на то что Азербайджан, это сторона которая подверглась оккупации, ради смягчения напряжённости, для обеспечения совместного проживания армян и азербайджанцев, продолжения нормализации процесса реинтеграции и решения вопросов путём двусторонних переговоров, мы приложили максимум усилий в течении 3 лет. Но к сожалению армянские вооружённые силы в ответ на гуманные призывы Азербайджанской стороны, занимались увеличением численности личного состава военных, закупкой новых вооружений, и совершением провокаций.Дело дошло до того, что Карабахские сепаратисты не прекращали призывы о независимости, занимались выборами игрушечных президентов, и время от времени от имени так называемого парламента делали заявления против Азербайджанского государства. А в последние несколько месяцев наблюдалось активизация соединений Армянских вооружённых сил находящихся в Карабахском регионе.
В это время систематические обстрелы позиций Азербайджанской армии из разнокалиберного оружия, продолжение минирования наших территорий, совершенствование боевых позиций в инженерном плане ,а также увеличение численности окопов и убежищ послужило причиной увеличения напряжённости.
19-го сентября армянские вооружённые силы совершили несколько широкомасштабных военных провокаций и террористических атак. В результате взрыва заранее установленных мин армянскими диверсионными группами с целью террора на дороге Ахмедбейли – Физули – Шуша погибли став шахидами и были ранены военнослужащие внутренних войск МВД Азербайджана и гражданские лица. Вместе с этим части нашей армии подверглись обстрелу из миномётов и разнокалиберного вооружения. В результате этого были ранены двоя военнослужащих нашей армии. В этот день в результате очередного террористического акта погибли два гражданских лица в районе городов Агдам и Шуша. Усиление боевых позиций незаконных армянских вооружённых формирований и приведение в состояние полной боевой готовности подтвердилось частями Азербайджанской армии. И тогда с целью предотвращения этих провокаций, обеспечения исполнения положений трёхстороннего заявления и с целью восстановления конституционного строя Азербайджанской республики была начата в регионе операция антитеррор локального характера.
Всего за 23 часа и 43 минуты армянские сепаратисты вынуждены были поднять белый флаг. Принимая во внимание обращение представителей армянских жителей Карабаха к посредством контингента российских миротворцев, была достигнута договорённость о полном прекращении огня, и мероприятия антитеррор локального характера были остановлены в 13:00 20-го сентября 2023 года. Согласно договорённости соединения вооружённых формирований армянской армии и незаконные армянские вооружённые отряды должны были сложить оружие, покинуть боевые позиции и военные посты и полностью разоружиться.
Таким образом представители армян проживающих в Карабахе после однодневной операции антитеррор вынуждены были встретиться с представителями Азербайджанской стороны в городе Евлах Азербайджанской республики. На встрече были обсуждены вопросы роспуск сепаратистского режима, и вопросы реинтеграции армянских жителей проживающих в Карабахе. Одновременно были созданы условия для добровольного принятия решения армянским населением Карабаха с условиями реинтеграции самостоятельным принятием решения о том чтобы остаться или уйти.
28-го сентября глава сепаратистского режима Самвел Шахраманян подписал документ о ликвидации незаконного режима.
Таким образом в результате операции антитеррор проведённом за срок менее 24 часов армянская армия незаконно находящаяся на территории Азербайджана покинула Азербайджанскую территорию полностью разоружившись. Был ликвидирован незаконный режим хунты в Карабахе, были арестованы основные лидеры сепаратистов и Азербайджан полностью восстановил государственный суверенитет Азербайджана.
Завершилась победоносная история Азербайджана поднятием трёхцветного флага в Ханкенди, Ходжалы, Агдере, Ходжевенд, Аскеране и полным восстановлением территориальной целостности.
Проведение в городе Ханкенди торжественного военного парада, посвященного третьей годовщине Победы в Отечественной войне стало великим символом нашей Победы 8 ноября 2023 года .