XIX əsrin əvvəllərində çar Rusiyası (İran və Rusiya arasında Azərbaycan ərazilərinin bölüşdürülməsinə dair 1813-cü il Gülüstan və 1828-ci il Türkmənçay müqaviləsi imzalandıqdan sonra) qədim Azərbaycan torpaqlarında bufer zona yaratmaq məqsədi ilə "erməni dövləti" qurmaq planını həyata keçirməyə başlamışdır. Hələ 300 il əvvəl gələcək imperiyanın konturları barədə düşünən rus imperatoru I Pyotr cənuba göndərdiyi qasidlərə tapşırmışdı: "Onları (erməniləri) tovlayıb bizim torpaqlara gətirməyə çalışmaq lazımdır ki, Rusiyanın istinadgahı olsun".
Bu məqsədlə İran və Türkiyə ərazisində yaşayan 300 minə qədər erməni XIX əsrin birinci yarısında Azərbaycana köçürülmüş və İrəvan (indiki Yerevan), Dağlıq Qarabağ, Naxçıvan, Zəngəzur, Dərələyəz, Ordubad, Vedibasar və digər ərazilərdə yerləşdirilmişdir.
Lakin ermənilərin Azərbaycan ərazilərinə köçürülmələrinə baxmayaraq, azərbaycanlılar bu ərazilərdə sayca ermənilərdən üstünlük təşkil edirdi. Məsələn, 1886-cı ildə Gəncə quberniyasının Zəngəzur qəzasındakı 326 kənddən yalnız 81-i erməni kəndi olmuşdur. İrəvan qəzasında əhalinin 66 faizi azərbaycanlı, 34 faizi isə ermənilərdən ibarət idi. Bu ərazilərdə ermənilərin çoxluq təşkil etməsi məqsədilə azərbaycanlılara qarşı soyqırım siyasətinə əl atılmış, ermənilər çar Rusiyası tərəfindən gizli silahlandırılaraq, hərbi dəstələr yaradılmışdır.
İndiki Ermənistan və Dağlıq Qarabağ ərazisindən azərbaycanlıların kütləvi çıxarılması, dinc əhaliyə qarşı zorakılıq, vəhşiliklər Rusiya hökumətinin himayəsi və köməyi ilə XX əsrin əvvəllərində, xüsusilə 1905-1907-ci illərdə xüsusi vüsət almışdır.
Azərbaycanın Zəngəzur, İrəvan, Naxçıvan, Ordubad, Qazax, Qarabağ əyalətlərində yüzlərlə kənd yandırılmış, əhali uşaqdan böyüyə qədər amansızcasına qətlə yetirilmişdir.
1918-1920-ci il hadisələri, mart soyqırımı
1918-ci ilin martında Rusiya bolşeviklərinin rəhbəri Vladimir Lenin bolşevik Stepan Şaumyanı Qafqaz fövqəladə komissarı təyin edərək Bakıya göndərmişdir. Bolşeviklər Bakıda hakimiyyəti ələ keçirmək adı ilə erməni daşnaklarının silahlı qüvvələrinin gizli niyyətləri üçün şərait yaratmışlar. Martın 31-də Bakı şəhərində azərbaycanlıların kütləvi qırğını başlamışdır. Stepan Şaumyanın etirafına görə, dinc azərbaycanlıların qırğınında Bakı Sovetinin altı min silahlı əsgəri, eyni zamanda "Daşnaksütyun" partiyasının 3-4 minlik silahlı dəstəsi iştirak etmişdir.
Üç gün davam edən qırğın zamanı erməni silahlıları bolşeviklərin köməyi ilə azərbaycanlıların yaşadıqları məhəllələrə qəflətən basqınlar etmiş, əhalini uşaqdan böyüyədək qətlə yetirmişdir. Həmin dəhşətli günlərin şahidi olmuş Kulner familiyalı bir alman, 1925-ci ildə Bakı hadisələri barədə bunları yazmışdır: "Ermənilər müsəlman (azərbaycanlı) məhəllələrinə soxularaq hər kəsi öldürür, qılıncla parçalayır, süngü ilə dəlmə-deşik edirdilər. Qırğından bir neçə gün sonra bir çuxurdan çıxarılan 87 azərbaycanlı cəsədinin qulaqları, burunları kəsilmiş, qarınları yırtılmış, cinsiyyət orqanları doğranmışdır. Ermənilər uşaqlara acımadıqları kimi, yaşlılara da rəhm etməmişdilər".
Ümumiyyətlə, XX əsrin birinci yarısında Zaqafqaziyada baş vermiş iki qırğın zamanı (1905-1907-ci illər, 1918-1920-ci illər) 2 milyona yaxın azərbaycanlı ermənilər tərəfindən qətlə yetirilmiş, öz ev-eşiyindən zorla qovulmuşdur.
Mart qırğını zamanı Bakı şəhərinin təkcə bir yerində qulaqları, burunları kəsilmiş, qarınları yırtılmış 57 azərbaycanlı qadınının meyiti tapılmışdır. Gənc qadınların diri-diri divara mıxlanması, ermənilərin hücumundan sığınmağa çalışan iki min nəfərin yerləşdiyi şəhər xəstəxanasının yandırıldığı da bu dəhşətli faktlar sırasındadır.
Qaçıb canını qurtarmağa çalışan əhalini gülləbaran etmək üçün isə ermənilər şəhərin müvafiq yerlərində əvvəlcədən pulemyotlar yerləşdirmişdilər.
İrəvan quberniyası, Şərur-Dərələyəz, Sürməli, Qars və digər ərazilərdə azərbaycanlıların qırğınının fəal iştirakçılarından biri olmuş erməni zabiti Ovanes Apresyanın xatirələri əsasında amerikalı aqronom Leonard Ramsden Hartvill "İnsanlar belə imişlər" adlı kitab yazmışdır. Ovanes Apresyan kitabın müəllifi ilə söhbəti zamanı ermənilərin ingilislərin və Rusiyanın yardımı ilə öz məqsədlərinə çatdıqlarını qeyd edərək təkcə Bakıda mart qırğını zamanı iyirmi beş min azərbaycanlının qətlə yetirildiyini bildirmişdir.
Daşnakların azərbaycanlılara qarşı soyqırımı yalnız Bakı ilə məhdudlaşmamışdır. Qısa müddətdə Şamaxı, Quba, İrəvan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan, Qarsda da azərbaycanlıların qırğını törədilmişdir.
1918-ci ilin mart-aprel aylarında Şamaxıda 8 minə qədər dinc sakin qətlə yetirilmişdir. Şamaxı cümə məscidi də daxil olmaqla, əksər mədəniyyət abidələri yandırılmış və uçurulmuşdur.
Cavanşir qəzasının 28 kəndi, Cəbrayıl qəzasının 17 kəndi tamamilə yandırılmış, əhalisi məhv edilmişdir.
1918-ci ilin aprelin 29-da Gümrü yaxınlığında əsasən qadınlardan, uşaqlardan və yaşlılardan ibarət 3 min nəfərlik azərbaycanlı köçü pusquya salınaraq son nəfərinədək məhv edilmişdir.
Erməni silahlı dəstələri Naxçıvan qəzasının bir neçə kəndini yandırmış, Zəngəzur qəzasında 115 azərbaycanlı kəndi məhv edilmiş, 3257 kişi, 2276 qadın və 2196 uşaq öldürülmüşdür. Bütövlükdə bu qəza üzrə 10 068 azərbaycanlı öldürülmüş və ya şikəst edilmiş, 50 000 azərbaycanlı qaçqın düşmüşdür.
İrəvan quberniyasının 199 kəndində yaşayan 135 min azərbaycanlı məhv edilmiş, kəndlər isə yerlə yeksan edilmişdir. Erməni silahlı dəstələri daha sonra Qarabağa yürüş etmiş, 1918-1920-ci illər arasında Qarabağın dağlıq hissəsində 150 kənd dağıdılmış, əhalisi məhv edilmişdir (ADR hökuməti, Fövqəladə İstintaq Komissiyasının materiallarından).
1920-ci ilin mayında ermənilərin və XI Qızıl Ordunun iştirakı ilə Gəncədə 12 mindən çox azərbaycanlı qətlə yetirilmişdir.
1948-1953-cü illərdə azərbaycanlıların Ermənistandan deportasiyası
1943-cü il Tehran konfransı zamanı Sovet-İran münasibətləri müzakirə edilərkən, erməni diasporu SSRİ Xarici İşlər naziri V.Molotovdan İranda yaşayan ermənilərin SSRİ-yə köçürülməsini xahiş etmişdir. Molotov Tehranda məsələni SSRİ KP MK-nın sədri İ.Stalinə çatdırır və ermənilərin köçürülməsinə razılıq verilir. Ermənistan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin katibi Q. Arutyunov bundan istifadə edərək xaricdəki ermənilərin Ermənistana köçü bəhanəsi ilə azərbaycanlıların Ermənistandan zorla çıxarılması barədə qərar verilməsinə nail olur.
1947-ci il dekabr ayının 23-də SSRİ Nazirlər Soveti "Ermənistan SSR-dən kolxozçuların və başqa azərbaycanlı əhalinin Azərbaycan SSR-in Kür-Araz ovalığına köçürülməsi haqqında" qərar çıxarır.
Stalin tərəfindən 1948-1953-cü illərdə həyata keçirilən azərbaycanlıların növbəti deportasiyası zamanı ermənilərin xüsusilə diqqət mərkəzində saxladıqları məsələ iqtisadi, sosial və mənəvi cəhətdən güclü, strateji əhəmiyyətli azərbaycanlı yaşayış məntəqələrinin boşaldılması idi. Bu səbəbdən ilk mərhələdə İrəvan şəhəri (indiki Yerevan şəhəri) yaxınlığındakı yaşayış məntəqələri azərbaycanlılardan təmizlənmiş, sonra isə rayon mərkəzləri, ətraf kənd və qəsəbələrin əhalisi köçürülmüşdür.
Deportasiyaya məruz qalan əhalinin bir hissəsi Ermənistanın dağ rayonlarında yaşadığı üçün Kür-Araz ovalığındakı iqlim şəraitinə çətin alışmışdır. Bu səbəbdən də Kür-Araz ovalığına köçürülmüş on minlərlə azərbaycanlı arasında kütləvi ölüm halları qeydə alınmışdır.
Digər tərəfdən, Ermənistandan köçürülən bir nəfər də azərbaycanlı Dağlıq Qarabağ ərazisinə buraxılmamışdır. Əksinə "Böyük Ermənistan" ideyasının həyata keçirilməsi istiqamətində bu ərazinin azərbaycanlılardan boşaldılması işi planlı surətdə davam etdirilmiş və daxili köçürmə adı ilə 1949-cu ildə Dağlıq Qarabağdan 132 ailə (549 nəfər) Azərbaycanın Xanlar rayonuna köçürülmüşdür.
Eyni zamanda Azərbaycan yaşayış məntəqələrinin adlarının dəyişdirilməsi, təhsil və mədəniyyət ocaqlarının bağlanması, rayonların birləşdirilməsi əməliyyatı həyata keçirilmişdir. 1947-1953-cü illərdə azərbaycanlılar yaşayan 60 məntəqənin adı dəyişdirilmişdir. Ümumiyyətlə isə, 1921-1988-ci illərdə Ermənistanda yüzlərlə türk mənşəli yaşayış məskəninin adı dəyişdirilmişdir.
Deportasiya zamanı ermənilərin həyata keçirdikləri hiyləgərlik isə ondan ibarət idi ki, rayon və şəhərlərin əhalisi az sayda azərbaycanlı qalmaq şərti ilə köçürülmüşdür. Azlıqda qalan əhali isə növbəti mərhələdə — Ermənistan ərazisinin tamamilə azərbaycanlılardan "təmizlənməsi" əməliyyatı zamanı ölkədən çıxarılmışdır.
Azərbaycanlıların 1988-1989-cu illərdə Ermənistandan deportasiyası
1988-ci ilin yanvarından etibarən "türksüz Ermənistan" siyasəti planlı şəkildə həyata keçirilməyə başlanmışdır. Ermənistan hökuməti, "Qarabağ" və "Krunk" komitələri, Eçmiədzin kilsəsinin nümayəndələri SSRİ rəhbərliyinin himayəsi ilə azərbaycanlıların qovulması prosesində minlərlə qanlı aksiyalar törətmişlər.
Etnik təmizləmə nəticəsində Ermənistanın 185 yaşayış məntəqəsi boşaldılmış, 250 mindən artıq azərbaycanlı və 18 min kürd öz ev-eşiyindən zorla qovulmuş, 217 azərbaycanlı ermənilər tərəfindən qətlə yetirilmişdir. Bunlardan 49 nəfəri ermənilərin əlindən qaçarkən dağlarda donmuş, 41 nəfər qəddarlıqla döyülərək qətlə yetirilmiş, 35 nəfər işgəncələrlə qətlə yetirilmiş, 115 nəfər yandırılmış, 16-sı güllələnmiş, 10 nəfər əzab və işgəncələrə dözməyərək infarktdan ölmüş, 2 nəfər xəstəxanada həkimlər tərəfindən öldürülmüş, digərləri isə suda boğularaq, asılaraq, elektrik cərəyanına verilərək, başları kəsilərək qətlə yetirilmişdir.
Xocalı soyqırımı
Azərbaycan xalqının XX əsrdə üzləşdiyi dəhşətli faciələrdən biri də Xocalı soyqırımıdır. Xocalı faciəsi Xatın, Lidisa, Oradur soyqırımı kimi insanlıq tarixinə düşmüş qanlı olaydır.
1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ ərazisindəki erməni silahlı dəstələri, keçmiş SSRİ-nin Xankəndində yerləşən 366-cı motoatıcı alayının şəxsi heyətinin və texnikasının bilavasitə iştirakı ilə Xankəndi ilə Əsgəran arasında yerləşən Xocalı şəhərini zəbt edərək, Azərbaycan xalqına qarşı soyqırım siyasətini həyata keçirmişdir.
Xocalının işğalı zamanı bir gecədə dinc əhalidən 613 nəfər, o cümlədən 63 uşaq, 106 qadın, 70 qoca xüsusi amansızlıqla, işgəncələrlə öldürülmüş, insanların başları kəsilmiş, gözləri çıxarılmış, hamilə qadınların qarınları süngü ilə deşik-deşik edilmişdir.

В начале ХIХ столетия царская Россия (после подписания в 1813 году Гюлистанского и в 1828 году Туркменчайского договоров между Ираном и Россией о разделе Азербайджанских территорий) с целью создания буферной зоны на древних Азербайджанских землях начала осуществлять план построения «армянского государства». Еще 300 лет назад размышляющий о будущих контурах империи русский император Петр I поручал посылаемым на юг гонцам: «Надо постараться, обманув их (армян), переманить на наши земли, так, чтобы у России был опорный пункт».
С этой целью в первой половине XIX века в Азербайджан были переселены около 300 тысяч армян, проживавших на территории Ирана и Турции, и поселены в Эривани (нынешний Ереван), Нагорном Карабахе, Нахичевани, Зангезуре, Даралаязе, Ордубаде, Ведибасаре и других территориях.
Однако, несмотря на переселение армян на Азербайджанские территории, численность азербайджанцев на этих территориях превышала численность армян. Например, в 1866 году в Зангезурском уезде Гянджинской губернии из 326 сел только 81 было армянским. В Эриванском уезде 66 процентов населения были азербайджанцы, а 34 процента составляли армяне. С целью обеспечения превосходства армян на этих территориях была предпринята политика геноцида против азербайджанцев, армяне были тайно вооружены царской Россией, были созданы вооруженные отряды.
Массовые изгнания азербайджанцев с территорий нынешней Армении и Нагорного Карабаха, насилия против мирного населения и зверства приобрели особый размах при покровительстве и помощи Российского правительства в начале XX века, в частности, в 1905-1907 годах.
В провинциях Азербайджана Зангезуре, Эривани, Нахичевани, Ордубаде, Казахе, Карабахе были сожжены сотни деревень, население, от детей до взрослых, было беспощадно убито.
События 1918-1920 гг., мартовский геноцид
Руководитель Российских большевиков Владимир Ленин в марте 1918 года, назначив большевика Степана Шаумяна чрезвычайным комиссаром Кавказа, направил его в г.Баку. Под предлогом свержения власти в г. Баку, большевики создали условия для осуществления тайных планов вооруженных сил армянских дашнаков. 31 марта в городе Баку началась массовая резня азербайджанцев. По признанию Степана Шаумяна в кровопролитии мирных азербайджанцев принимали участие шесть тысяч вооруженных солдат Бакинского Совета и в то же время 3-4-тысячный вооруженный отряд партии «Дашнакцутюн».
Во время кровопролития, продолжающегося три дня, армянские боевики при поддержке большевиков проводили внезапные налеты на азербайджанские кварталы, истребляя поголовно проживающее там население.
Немец по фамилии Кулнер, будучи свидетелем тех ужасных дней, писал в 1925 году о Бакинских событиях: «Армяне, врываясь в мусульманские (азербайджанские) кварталы, убивали каждого, разрубали саблями, решетили копьями. У трупов азербайджанцев, вынутых из ямы через несколько дней после бойни, уши и носы были отрезаны, животы вспороты, половые органы разрублены. Армяне, не жалевшие детей, беспощадно относились и к пожилым».
В общей сложности во время двух кровопролитий, прошедших в Закавказье в первой половине XX века (1905-1907гг., 1918-1920 гг.) около 2 миллионов азербайджанцев были убиты армянами, насильно изгнаны из своих родных очагов.
Во время мартовского кровопролития только лишь в одном из районов города Баку было найдено 57 трупов азербайджанских женщин с отрезанными ушами и носами, вспоротыми животами. В ряду этих ужасающих фактов также заживо прибитые гвоздями к стене молодые женщины, сожжение городской больницы с двумя тысячами людей, пытающихся спастись от налетов армян.
Для расстрела населения, пытающегося спастись бегством, армяне заранее в соответствующих местах города разместили пулеметы.
По воспоминаниям армянского офицера Ованеса Апресяна, бывшего одним из активных участников резни азербайджанцев в Эриванской губернии, в Шарур-Даралаязе, Сурмали, Карсе и других территориях американский агроном Леонард Рамсден Хартвилл написал книгу под названием «Люди — такие». Во время разговора с автором книги Ованес Апресян, указав, что армяне достигли своих целей при помощи англичан и России, сообщил, что только в Баку во время мартовского кровопролития было убито двадцать пять тысяч азербайджанцев.
Геноцид против азербайджанцев, устроенный дашнаками, не ограничивается только масштабами Баку. За короткий период была спровоцирована резня азербайджанцев и в Шемахе, Кубе, Эривани, Зангезуре, Карабахе, Нахичевани, Карсе.
В марте-апреле месяце 1918 года в Шемахе было убито до 8 тысяч мирных жителей. Многие памятники культуры, в том числе и Шемахинская джума-мечеть, были разрушены и сожжены.
Были полностью сожжены 28 деревень Джаванширского уезда, 17 деревень Джебраильского уезда, а население их уничтожено.
29 апреля 1918 года вблизи Гумру армяне уничтожили три тысячи переезжающих азербайджанцев, женщин, детей, пожилых людей, устроив им западню.
Армянские вооруженные отряды сожгли несколько деревень в Нахичеванском уезде, уничтожили 115 азербайджанских деревень в Зангезурском уезде, было убито 3257 мужчин, 2276 женщин и 2196 детей. В общей сложности по этому уезду было убито или покалечено 10068 азербайджанцев, 50000 азербайджанцев стали беженцами.
В Эриванской губернии было уничтожено 135 тысяч азербайджанцев, проживавших в 199 деревнях, деревни же были стерты с лица земли. Впоследствии армянские вооруженные отряды устроили также поход в Карабах. За период 1918-1920 гг. в нагорной части Карабаха было разгромлено 150 сел, население которых было уничтожено (Правительство АДР, из материалов Чрезвычайной Следственной Комиссии).
В мае 1920 года с участием армян и XI Красной Армии в Гяндже было убито свыше 12 тысяч азербайджанцев.
Депортация азербайджанцев из Армении в 1948-1953 гг.
При обсуждении Советско-Иранских отношений во время Тегеранской конференции 1943 года армянская диаспора попросила министра иностранных дел СССР В.Молотова переселить армян, проживающих в Иране, в СССР. Молотов доложил вопрос Председателю ЦК КП СССР И. Сталину, и согласие на переселение армян было дано. Воспользовавшись этим, секретарь Центрального Комитета Коммунистической Партии Армении Г. Арутюнов в связи с переездом зарубежных армян в Армению добился постановления о насильственном выселении азербайджанцев из Армении.
23 декабря 1947 года Совет Министров СССР вынес решение «О переселении колхозников и другого азербайджанского населения из Армянской ССР в Кура-Араксинскую низменность Азербайджанской ССР».
Во время очередной депортации азербайджанцев, проводимой в 1948-1953 гг. Сталиным, в центре особого внимания армян стояла задача освобождения развитых в экономическом, социальном и духовном отношении азербайджанских населенных пунктов, представляющих стратегическое значение. По этой причине на первом этапе были очищены от азербайджанцев населенные пункты вблизи города Эривань (нынешний Ереван), а потом были переселены жители районных центров, близлежащих сел и поселков.
Так как часть депортированного населения проживала в горных районах Армении, то оно с трудом адаптировалась к климатическим условиям Кура-Араксинской низменности. По этой причине среди переселенных на Кура-Араксинскую низменность десятков тысяч азербайджанцев были зарегистрированы случаи массовой смерти.
С другой стороны, ни один из переселенных из Армении азербайджанцев не был допущен на территорию Нагорного Карабаха. Наоборот, для претворения в жизнь идеи «Великой Армении» планомерно продолжались работы по освобождению этой территории от азербайджанцев и под видом внутреннего переселения в 1949 году из Нагорного Карабаха в Ханларский район Азербайджана были переселены 132 семьи (549 человек).
Одновременно осуществлялись действия по переименованию Азербайджанских населенных пунктов, закрытию учебных и культурных заведений, объединению районов. В 1947-1953 гг. были переименованы 60 пунктов, в которых проживали азербайджанцы. В общей сложности в 1921-1988 гг. в Армении были изменены наименования тюркского происхождения сотен мест проживания.
Коварство, проявленное армянами при депортации, заключалась в том, что депортация была проведена с условием сохранения малочисленного азербайджанского населения в районах и городах. Оставшееся же в меньшинстве население было выдворено из республики на очередном этапе — во время «операции» по окончательной «очистке» территории Армении от азербайджанцев.
Депортация азербайджанцев из Армении в 1988-1989 гг.
Начиная с января 1988 года, началось осуществление планомерной политики «Армения без тюрков». Правительство Армении, комитеты «Карабах» и «Крунк» и представители Эчмиадзинской церкви при покровительстве руководства СССР спровоцировали тысячи кровавых акций в процессе изгнания азербайджанцев.
В результате этнической чистки были освобождены 185 населенных пунктов Армении, свыше 250 тысяч азербайджанцев и 18 тысяч курдов были насильственно изгнаны из родных очагов, 217 азербайджанцев было убито армянами. Из них 49 человек умерло от обморожения в горах, спасаясь от армян, 41 человек был убит в результате чудовищных избиений, 35 человек были убиты пытками, 115 человек сожжены, 16 расстреляны, 10 умерло от инфаркта, не выдержав истязаний и пыток, двое убиты врачами в больнице, остальные же были потоплены, повешены, убиты электрическим током, обезглавлены.
Геноцид в Ходжалы
Одной из ужасных трагедий, с которой столкнулся азербайджанский народ в XX веке, явился геноцид в Ходжалы. Трагедия в Ходжалы — кровавый геноцид, вошедший в историю человечества как Хатынь, Лидица, Орадур.
В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года армянские вооруженные силы, армянские вооруженные отряды, расположенные на территории Нагорного Карабаха Азербайджана, при непосредственном участии личного состава и техники расположенного в Ханкенди 366-го мотострелкового полка бывшего СССР, захватив расположенный между Ханкенди и Аскераном город Ходжалы, осуществили политику геноцида против Азербайджанского народа.
Во время оккупации Ходжалы в одну ночь были с особой беспощадностью и пытками убиты 613 человек мирного населения, в том числе 63 ребенка, 106 женщин, 70 стариков, люди были обезглавлены, глаза выколоты, животы беременных женщин были вспороты и проколоты копьями.