XIX əsrin əvvəllərində çar Rusiyası (İran və Rusiya arasında Azərbaycan ərazilərinin bölüşdürülməsinə dair 1813-cü il Gülüstan və 1828-ci il Türkmənçay müqaviləsi imzalandıqdan sonra) qədim Azərbaycan torpaqlarında bufer zona yaratmaq məqsədi ilə "erməni dövləti" qurmaq planını həyata keçirməyə başlamışdır. Hələ 300 il əvvəl gələcək imperiyanın konturları barədə düşünən rus imperatoru I Pyotr cənuba göndərdiyi qasidlərə tapşırmışdı: "Onları (erməniləri) tovlayıb bizim torpaqlara gətirməyə çalışmaq lazımdır ki, Rusiyanın istinadgahı olsun".
Bu məqsədlə İran və Türkiyə ərazisində yaşayan 300 minə qədər erməni XIX əsrin birinci yarısında Azərbaycana köçürülmüş və İrəvan (indiki Yerevan), Dağlıq Qarabağ, Naxçıvan, Zəngəzur, Dərələyəz, Ordubad, Vedibasar və digər ərazilərdə yerləşdirilmişdir.
Lakin ermənilərin Azərbaycan ərazilərinə köçürülmələrinə baxmayaraq, azərbaycanlılar bu ərazilərdə sayca ermənilərdən üstünlük təşkil edirdi. Məsələn, 1886-cı ildə Gəncə quberniyasının Zəngəzur qəzasındakı 326 kənddən yalnız 81-i erməni kəndi olmuşdur. İrəvan qəzasında əhalinin 66 faizi azərbaycanlı, 34 faizi isə ermənilərdən ibarət idi. Bu ərazilərdə ermənilərin çoxluq təşkil etməsi məqsədilə azərbaycanlılara qarşı soyqırım siyasətinə əl atılmış, ermənilər çar Rusiyası tərəfindən gizli silahlandırılaraq, hərbi dəstələr yaradılmışdır.
İndiki Ermənistan və Dağlıq Qarabağ ərazisindən azərbaycanlıların kütləvi çıxarılması, dinc əhaliyə qarşı zorakılıq, vəhşiliklər Rusiya hökumətinin himayəsi və köməyi ilə XX əsrin əvvəllərində, xüsusilə 1905-1907-ci illərdə xüsusi vüsət almışdır.
Azərbaycanın Zəngəzur, İrəvan, Naxçıvan, Ordubad, Qazax, Qarabağ əyalətlərində yüzlərlə kənd yandırılmış, əhali uşaqdan böyüyə qədər amansızcasına qətlə yetirilmişdir.
1918-1920-ci il hadisələri, mart soyqırımı
1918-ci ilin martında Rusiya bolşeviklərinin rəhbəri Vladimir Lenin bolşevik Stepan Şaumyanı Qafqaz fövqəladə komissarı təyin edərək Bakıya göndərmişdir. Bolşeviklər Bakıda hakimiyyəti ələ keçirmək adı ilə erməni daşnaklarının silahlı qüvvələrinin gizli niyyətləri üçün şərait yaratmışlar. Martın 31-də Bakı şəhərində azərbaycanlıların kütləvi qırğını başlamışdır. Stepan Şaumyanın etirafına görə, dinc azərbaycanlıların qırğınında Bakı Sovetinin altı min silahlı əsgəri, eyni zamanda "Daşnaksütyun" partiyasının 3-4 minlik silahlı dəstəsi iştirak etmişdir.
Üç gün davam edən qırğın zamanı erməni silahlıları bolşeviklərin köməyi ilə azərbaycanlıların yaşadıqları məhəllələrə qəflətən basqınlar etmiş, əhalini uşaqdan böyüyədək qətlə yetirmişdir. Həmin dəhşətli günlərin şahidi olmuş Kulner familiyalı bir alman, 1925-ci ildə Bakı hadisələri barədə bunları yazmışdır: "Ermənilər müsəlman (azərbaycanlı) məhəllələrinə soxularaq hər kəsi öldürür, qılıncla parçalayır, süngü ilə dəlmə-deşik edirdilər. Qırğından bir neçə gün sonra bir çuxurdan çıxarılan 87 azərbaycanlı cəsədinin qulaqları, burunları kəsilmiş, qarınları yırtılmış, cinsiyyət orqanları doğranmışdır. Ermənilər uşaqlara acımadıqları kimi, yaşlılara da rəhm etməmişdilər".
Ümumiyyətlə, XX əsrin birinci yarısında Zaqafqaziyada baş vermiş iki qırğın zamanı (1905-1907-ci illər, 1918-1920-ci illər) 2 milyona yaxın azərbaycanlı ermənilər tərəfindən qətlə yetirilmiş, öz ev-eşiyindən zorla qovulmuşdur.
Mart qırğını zamanı Bakı şəhərinin təkcə bir yerində qulaqları, burunları kəsilmiş, qarınları yırtılmış 57 azərbaycanlı qadınının meyiti tapılmışdır. Gənc qadınların diri-diri divara mıxlanması, ermənilərin hücumundan sığınmağa çalışan iki min nəfərin yerləşdiyi şəhər xəstəxanasının yandırıldığı da bu dəhşətli faktlar sırasındadır.
Qaçıb canını qurtarmağa çalışan əhalini gülləbaran etmək üçün isə ermənilər şəhərin müvafiq yerlərində əvvəlcədən pulemyotlar yerləşdirmişdilər.
İrəvan quberniyası, Şərur-Dərələyəz, Sürməli, Qars və digər ərazilərdə azərbaycanlıların qırğınının fəal iştirakçılarından biri olmuş erməni zabiti Ovanes Apresyanın xatirələri əsasında amerikalı aqronom Leonard Ramsden Hartvill "İnsanlar belə imişlər" adlı kitab yazmışdır. Ovanes Apresyan kitabın müəllifi ilə söhbəti zamanı ermənilərin ingilislərin və Rusiyanın yardımı ilə öz məqsədlərinə çatdıqlarını qeyd edərək təkcə Bakıda mart qırğını zamanı iyirmi beş min azərbaycanlının qətlə yetirildiyini bildirmişdir.
Daşnakların azərbaycanlılara qarşı soyqırımı yalnız Bakı ilə məhdudlaşmamışdır. Qısa müddətdə Şamaxı, Quba, İrəvan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan, Qarsda da azərbaycanlıların qırğını törədilmişdir.
1918-ci ilin mart-aprel aylarında Şamaxıda 8 minə qədər dinc sakin qətlə yetirilmişdir. Şamaxı cümə məscidi də daxil olmaqla, əksər mədəniyyət abidələri yandırılmış və uçurulmuşdur.
Cavanşir qəzasının 28 kəndi, Cəbrayıl qəzasının 17 kəndi tamamilə yandırılmış, əhalisi məhv edilmişdir.
1918-ci ilin aprelin 29-da Gümrü yaxınlığında əsasən qadınlardan, uşaqlardan və yaşlılardan ibarət 3 min nəfərlik azərbaycanlı köçü pusquya salınaraq son nəfərinədək məhv edilmişdir.
Erməni silahlı dəstələri Naxçıvan qəzasının bir neçə kəndini yandırmış, Zəngəzur qəzasında 115 azərbaycanlı kəndi məhv edilmiş, 3257 kişi, 2276 qadın və 2196 uşaq öldürülmüşdür. Bütövlükdə bu qəza üzrə 10 068 azərbaycanlı öldürülmüş və ya şikəst edilmiş, 50 000 azərbaycanlı qaçqın düşmüşdür.
İrəvan quberniyasının 199 kəndində yaşayan 135 min azərbaycanlı məhv edilmiş, kəndlər isə yerlə yeksan edilmişdir. Erməni silahlı dəstələri daha sonra Qarabağa yürüş etmiş, 1918-1920-ci illər arasında Qarabağın dağlıq hissəsində 150 kənd dağıdılmış, əhalisi məhv edilmişdir (ADR hökuməti, Fövqəladə İstintaq Komissiyasının materiallarından).
1920-ci ilin mayında ermənilərin və XI Qızıl Ordunun iştirakı ilə Gəncədə 12 mindən çox azərbaycanlı qətlə yetirilmişdir.
1948-1953-cü illərdə azərbaycanlıların Ermənistandan deportasiyası
1943-cü il Tehran konfransı zamanı Sovet-İran münasibətləri müzakirə edilərkən, erməni diasporu SSRİ Xarici İşlər naziri V.Molotovdan İranda yaşayan ermənilərin SSRİ-yə köçürülməsini xahiş etmişdir. Molotov Tehranda məsələni SSRİ KP MK-nın sədri İ.Stalinə çatdırır və ermənilərin köçürülməsinə razılıq verilir. Ermənistan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin katibi Q. Arutyunov bundan istifadə edərək xaricdəki ermənilərin Ermənistana köçü bəhanəsi ilə azərbaycanlıların Ermənistandan zorla çıxarılması barədə qərar verilməsinə nail olur.
1947-ci il dekabr ayının 23-də SSRİ Nazirlər Soveti "Ermənistan SSR-dən kolxozçuların və başqa azərbaycanlı əhalinin Azərbaycan SSR-in Kür-Araz ovalığına köçürülməsi haqqında" qərar çıxarır.
Stalin tərəfindən 1948-1953-cü illərdə həyata keçirilən azərbaycanlıların növbəti deportasiyası zamanı ermənilərin xüsusilə diqqət mərkəzində saxladıqları məsələ iqtisadi, sosial və mənəvi cəhətdən güclü, strateji əhəmiyyətli azərbaycanlı yaşayış məntəqələrinin boşaldılması idi. Bu səbəbdən ilk mərhələdə İrəvan şəhəri (indiki Yerevan şəhəri) yaxınlığındakı yaşayış məntəqələri azərbaycanlılardan təmizlənmiş, sonra isə rayon mərkəzləri, ətraf kənd və qəsəbələrin əhalisi köçürülmüşdür.
Deportasiyaya məruz qalan əhalinin bir hissəsi Ermənistanın dağ rayonlarında yaşadığı üçün Kür-Araz ovalığındakı iqlim şəraitinə çətin alışmışdır. Bu səbəbdən də Kür-Araz ovalığına köçürülmüş on minlərlə azərbaycanlı arasında kütləvi ölüm halları qeydə alınmışdır.
Digər tərəfdən, Ermənistandan köçürülən bir nəfər də azərbaycanlı Dağlıq Qarabağ ərazisinə buraxılmamışdır. Əksinə "Böyük Ermənistan" ideyasının həyata keçirilməsi istiqamətində bu ərazinin azərbaycanlılardan boşaldılması işi planlı surətdə davam etdirilmiş və daxili köçürmə adı ilə 1949-cu ildə Dağlıq Qarabağdan 132 ailə (549 nəfər) Azərbaycanın Xanlar rayonuna köçürülmüşdür.
Eyni zamanda Azərbaycan yaşayış məntəqələrinin adlarının dəyişdirilməsi, təhsil və mədəniyyət ocaqlarının bağlanması, rayonların birləşdirilməsi əməliyyatı həyata keçirilmişdir. 1947-1953-cü illərdə azərbaycanlılar yaşayan 60 məntəqənin adı dəyişdirilmişdir. Ümumiyyətlə isə, 1921-1988-ci illərdə Ermənistanda yüzlərlə türk mənşəli yaşayış məskəninin adı dəyişdirilmişdir.
Deportasiya zamanı ermənilərin həyata keçirdikləri hiyləgərlik isə ondan ibarət idi ki, rayon və şəhərlərin əhalisi az sayda azərbaycanlı qalmaq şərti ilə köçürülmüşdür. Azlıqda qalan əhali isə növbəti mərhələdə — Ermənistan ərazisinin tamamilə azərbaycanlılardan "təmizlənməsi" əməliyyatı zamanı ölkədən çıxarılmışdır.
Azərbaycanlıların 1988-1989-cu illərdə Ermənistandan deportasiyası
1988-ci ilin yanvarından etibarən "türksüz Ermənistan" siyasəti planlı şəkildə həyata keçirilməyə başlanmışdır. Ermənistan hökuməti, "Qarabağ" və "Krunk" komitələri, Eçmiədzin kilsəsinin nümayəndələri SSRİ rəhbərliyinin himayəsi ilə azərbaycanlıların qovulması prosesində minlərlə qanlı aksiyalar törətmişlər.
Etnik təmizləmə nəticəsində Ermənistanın 185 yaşayış məntəqəsi boşaldılmış, 250 mindən artıq azərbaycanlı və 18 min kürd öz ev-eşiyindən zorla qovulmuş, 217 azərbaycanlı ermənilər tərəfindən qətlə yetirilmişdir. Bunlardan 49 nəfəri ermənilərin əlindən qaçarkən dağlarda donmuş, 41 nəfər qəddarlıqla döyülərək qətlə yetirilmiş, 35 nəfər işgəncələrlə qətlə yetirilmiş, 115 nəfər yandırılmış, 16-sı güllələnmiş, 10 nəfər əzab və işgəncələrə dözməyərək infarktdan ölmüş, 2 nəfər xəstəxanada həkimlər tərəfindən öldürülmüş, digərləri isə suda boğularaq, asılaraq, elektrik cərəyanına verilərək, başları kəsilərək qətlə yetirilmişdir.
Xocalı soyqırımı
Azərbaycan xalqının XX əsrdə üzləşdiyi dəhşətli faciələrdən biri də Xocalı soyqırımıdır. Xocalı faciəsi Xatın, Lidisa, Oradur soyqırımı kimi insanlıq tarixinə düşmüş qanlı olaydır.
1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ ərazisindəki erməni silahlı dəstələri, keçmiş SSRİ-nin Xankəndində yerləşən 366-cı motoatıcı alayının şəxsi heyətinin və texnikasının bilavasitə iştirakı ilə Xankəndi ilə Əsgəran arasında yerləşən Xocalı şəhərini zəbt edərək, Azərbaycan xalqına qarşı soyqırım siyasətini həyata keçirmişdir.
Xocalının işğalı zamanı bir gecədə dinc əhalidən 613 nəfər, o cümlədən 63 uşaq, 106 qadın, 70 qoca xüsusi amansızlıqla, işgəncələrlə öldürülmüş, insanların başları kəsilmiş, gözləri çıxarılmış, hamilə qadınların qarınları süngü ilə deşik-deşik edilmişdir.

At the beginning of the XIX century the tsarist Russia (after conclusion of the Gulustan treaty in 1813 and Turkmenchay treaty in 1828 between Iran and Russia on the division of the territory of Azerbaijan) began to implement its plan of the establishment of the Armenian state which was intended to serve as a buffer zone within the lands of Azerbaijan. Peter the I who was pondering over the outlines of his future empire 300 years ago, sent his messengers to the south: 'We must try to wave and resettle them [Armenians] into our lands, so that they could be a shelter of Russia.'
For this purpose, in the first half of the XIX century about 300 thousands of Armenian residents of Iran and Turkey were resettled into Azerbaijan and located in the regions of Iravan (today's Yerevan), Daghlig Garabagh (Mountainous Garabag or Daglig Garabag), Nakhchivan, Zengezur, Daralayaz, Ordubad, Vedibasar and other regions.
Inspite of resettlement of Armenians to the territories of Azerbaijan the number of Azerbaijani population lived here prevailed that of Armenians. For instance, in 1886 Armenians lived only in 81 of 326 villages located in the Zangezur gaza (a kind of territorial division) of the Ganja province. 66 percents of Iravan gaza population were Azerbaijani and only 34 percent were Armenian. To achieve the superiority of Armenians in those regions the policy of extermination was applied to the Azerbaijanis. For this purpose tsarist Russia armed Armenians in secret and formed military groups.
Mass expulsion of Azerbaijanis from the territories of present Armenia and Daghlig Garabagh, violence and barbarism toward the peaceful population became particularly evident in the beginning of the XX century especially in 1905-1907 with the help of and under the patronage of the Russian government.
Hundreds of villages were burnt in the provinces of Zangezur, Iravan, Nakhichevan, Ordubad, Gazakh and Karabakh of Azerbaijan, all from child to an old were cruelly killed.
Events of 1918-1920, the March extermination
In March of 1918, Russian Bolshevik leader Vladimir Lenin appointed Stepan Shaumyan as a special commissar of the Caucasus and dispatched him to Baku. Screened by the fact that they wanted to come to power in Bali, the Bolsheviks created favorable condition for secret purpose of armed forces of Armenian dashnaks. Mass extermination of the Azerbaijanis began on March 31 in Baku. As to Stepan Shaumyan's confession, 6000 armed soldiers of the Council of Baku and an armed 3-4 thousand-member group of 'Dashnaksutun' of party also participated in the extermination of peaceful Azerbaijanis.
During three days of the extermination, armed Armenians with the help of the Bolsheviks suddenly attacked districts where the Azerbaijanis lived and killed everyone. Kulner, a German witness of those terrible days described the Baku events in 1925 as following:
'Armenians rushed into Moslem (Azerbaijani) districts and killed, cut everyone into pieces with swords, pricked with bayonet. After several days of the extermination, 87 corpses of Azerbaijanis were found in the hollow with their ears and noses cut off, their bellies torn, privy parts cut. Armenaians had no mercy either on children or on the old'.
About 2 million of the Azerbaijanis were murdered and forcefully dismissed from their lands during two exterminations held at the beginning of the XX century (1905-1907, 19018-1920).
On March extermination one found in a part of Baku 57 women corpses with their ears and noses cut and bellies torn. We may count another terrible facts: nailing of alive young women to the walls, burning of the city hospital with 2000 people escaped from Armenian occupation.
To shoot down survived people Armenians placed machine-guns at definite places beforehand.
On the basis of memories of Ovanes Apresyan, an active Armenian officer taking active part in the xtermination of the Azerbaijanis in Iravan province, Sharur-Dereleyez, Surmeli, Gars and other regions, an American agronomist Leonard Ramsden Hartwill created his book 'Such a man could be'. In his talk with the author of the book Ovanes Apresyan noted that Armenians achieved their aims with the help of the English and Russia and during March extermination in Baku they killed twenty five thousands of the Azerbaijanis.
Dashnaks conducted extermination of the Azerbaijanis not only in Baku, but in Shamakhi, Guba, Iravan, Zangazur, Karabakh, Nаkhchivan, Gars as well.
On March-April of 1918 eight thousands of peaceful population of Shamakhi were killed and many of cultural monuments including the Juma mosque, were burnt and destroyed.
28 villages of the gaza Javanshir and 17 villages of the gaza Jabrail were totally burnt and the population exterminated.
On April 29 of 1918 three thousands survivals of Azerbaijanis, commonly consisted of women, children and the old people were surrounded near Gumru and were killed.
Armed groups of Armenians burnt several villages of the gaza Nakhchivan, destroyed 115 Azerbaijani villages in the gaza Zangazur, 3257 men, 2276 women and 1296 children were murdered. Totally about this zone 10068 Azerbaijanis were killed or invalided, 50000 Azerbaijanis turned into refugees.
135 000 Azerbaijanis lived in 199 villages of Iravan province were murdered, the villages were destroyed. Later the armed groups of Armenia moved in Karabakh, and during 1918-1920 murdered people and destroyed 150 villages in the mountainous part of Karabakh. (the government of the ADR, based on the materials of Commission on Special Investigation)
In May 1920 more than 12 000 Azerbaijanis were murdered in Ganja by the armenians and the XI Red Army.
Deportation of Azerbaijanis from Armenia in 1948-1953
While the Soviet-Iranian relations were focused in Tehran conference in 1943, Armenian Diaspora asked V.Molotov, the Minister of Foreign Affairs of USSR to deport to the USSR Armenians living in Iran. Molotov informs I.Stalin, the chairman of CC CP of the USSR about this matter which had later been approved. Basing on this fact G. Aroutyunov, the secretary of the Central Committee of the Armenia Communist Party strived for taking of the decision about forceful deportation of Azerbaijanis on the pretext of migration to Armenia of Armenians living abroad.
In December 23 of 1947 the Soviet of the Ministries of the USSR took the decision a 'About deportation of collective-farmers and other Azerbaijanis from Armenia SSR to Kur-Araz lowland in Azerbaijan SSR'.
On the next deportation ruled by Stalin in 1948-1953 the matter focused by the Armenians was to vacate economically, socially and morally strong and strategic areas of Azerbaijan. The first stage in this process was the vacation Azerbaijanis first from the territories near around Iravan city (today's Yerevan) and then from the center of the regions, surrounding villages and the settlements.
Part of the deported population liven on the mountainous part of Armenia, so to get used to the climate of the Kur-Araz lowland was very difficult for them. That was why many of 10 thousands of migrated to the Kur-Araz people died.
On the other hand, no Azerbaijani deported from Armenia was permitted to pass to the territory of Daghlig Garabagh. This territory was in planned form cleaned from the Azerbaijanis in the way of realization of the idea of 'The Great Armenia' and thus in 1949 under the name of the inner migration 132 families(549 individuals) were deported from Daghlig Garabagh to Khanlar region of Azerbaijan.
At the same time the names of Azerbaijan places of settlement were changed, the centers of education and culture were closed, the regions were joined. In 1947-1953 the names of 60 places of the settlement of Azerbaijanis was changed. But generally, hundreds of places of Turkish settlement were changed by Armenians during 1921-1988.
In the process of the deportation the Armenians used the trick: they kept small quantity of Azerbaijanis in the region and the cities. Those remained in minority were once and for all deported from the country in the next stage of the plan-the total vacation of Armenia of the Azerbaijanis.
Deportation of the Azerbaijanis from Armenia in 1988-1989
Since the January of 1988 the policy of 'Armenia without Turkish' had been realized in planned form. Under the guardianship of USSR the government of Armenia, the committees of 'Karabakh' and 'Krunk', the members of the church of Ichmiadzin participated in thousands of bloody actions in the process of the deportation of the Azerbaijanis.
185 places of the settlement in Armenia were vacated, more that 250 000 Azerbaijanis and 18 000 Kurds were forcefully deported from their houses and 217 Azerbaijanis were murdered by the Armenians in the result of ethnical clearance. 49 of them froze in the mountains when they tries to escape, 35 were killed under torture, 115 were burnt and 16 were shut, 10 could not bare the torture and died of infarct, 2 were murdered by the doctors in the hospitals, the rest were drown, hanged, killed under electricity, other heads were cut off.
Khojaly extermination
It is one of the tragedies the Azerbaijan people faced in the XX century. Khojaly tragedy entered the human history as bloody eventalike the exterminations in Khatin, Lidisa and Oradur.
In 1992 on the night from February 25 to 26th Armenian armed forces with direct participation of Armenian forced groups in the territory of Daghlig Garabagh, personal staff of 366th motoshooting group and equipment occupied Khojaly town, located between Khankendi and Askaran and realised the extermination against Azerbaijani people.
On occupation of Khojaly 613 of peaceful population, as well as 63 children, 106 women, 70 old people were murdered wildly with tortures in a night. Their heads were cut off, the eyes were pricked out, the bellies of the pregnants were pricked by bayonet.