Azərbaycan Respublikasının ərazisi zəngin floraya malikdir. Burada 4500-dən çox çiçəkli, ali sortlu bitki növü yayılmışdır. Növlərin ümumi sayına görə Azərbaycanın florası Cənubi Qafqazın başqa respublikalarına nisbətən xeyli zəngindir. Respublikada rast gələn bitki növləri Qafqazda bitən bitki növlərinin ümumi miqdarının 66%-ni təşkil edir.
Azərbaycan Respublikasında floranın zəngin və bitki örtüyünün rəngarəng olması, onun fiziki-coğrafi və təbii-tarixi şəraitinin müxtəlifliyi və həmçinin uzaq floristik sahələrin təsiri altında formalaşmış mürəkkəb tarixi ilə əlaqədardır.
Azərbaycan Respublikası üçüncü dövrə aid olan relikt cinslərlə də zəngindir ki, bunların da nümayəndələrinə bütün zonalarda, xüsusilə Talış zonası ərazisində daha çox rast gəlinir. Bunlardan dəmirağac, Lənkəran akasiyası, şabalıdyarpaq palıd, Qafqaz xirniyi, bigəvər, şümşad və s. göstərmək olar. Respublikada 240 endemik bitki növü mövcuddur.
Azərbaycan florasının tərkibində bütün areal tiplərinin nümunələrinə, yəni qədim meşə, boreal, bozqın, kserofil, səhra, Qafqaz və adventiv bitki tiplərinə rast gəlinir. Qədim meşə tipləri nümunələri ən çox Talışda, boreal tip Böyük və Kiçik Qafqazın dağ zonalarında, az miqdarda isə aşağı qurşaqlarda, kserofil, Qafqaz, bozqır və səhra tipləri isə respublikanın düzən, dağətəyi və bozqır yaylarında, ən çoxu isə Kür-Araz ovalığında yayılmışdır. Adventiv areal tipi isə bir qədər az təsadüf edilir. Kür-Araz ovalığı, Xəzəryanı və b. düzənliklərin göl, gölməçə, axmaz və bataqlıq sahələrində zəngin və rəngarəng bitki örtüyü inkişaf etmişdir.
Çay və supaylayıcı kanalların kənarında, bataqlıq yerlərdə, lokal formada isə düzənlik rayonlarda kosmopolit tərkibli qamış cəngəlliklərinə tez-tez rast gəlinir. Belə bataqlıqlarda hündürboylu tülküquyruğu, çiyən, suluf, yumşaq süpürgə, kalış və s. çoxdur. Burada savanna tipli hündürboylu murğuz da cəngəllik yaradır.
Kür-Araz ovalığında tez-tez rast gələn cayırlıq, biyanlıq və lığvər cəngəlliyi nisbətən geniş yayılmışdır. Qarabağ düzündə dəvəayağı, qırxbuğum, poruq, ağlarot, süsən kimi bitki növləri həm cəngəllik yaradır və həm də başqa cəngəlliyin tərkibində rast gəlinir.
Liman və axmazlarda (xüsusilə Ağzıbirçala limanında) ən çox qamışlıq, çiyən, suçiçəyi və s. bitkilərdən ibarət cəngəlliklər mövcuddur. Bataqlıqlarda, isti yerlərdə qovuqca, salviniya, saçaqotu, sufındığı, buynuzyarpaq xüsusi cəngəllik yaradır və Kür-Araz ovalığında özlərinə geniş məskən tapırlar. Qarğı cəngəlliyi də düzən rayonları üçün səciyyəvidir.
Talış düzənliklərindəki bataqlıqlarda suçiçəyi, saçaqotu, süsən, qurbağaotu, sarı bataqlıq süsəni, bataqlıca xüsusi formasiyalar yaradır. Qurumuş bataqlıqlar üçün qaymaqçiçək, nanə, qırxbuğum, bigəvər və s. kimi bitkilər səciyyəvidir.
Su-bataqlıq bitkilərinə aşağı, orta, yuxarı və yüksək dağ qurşaqlarında da rast gəlinir. Xüsusilə subalp qurşaqlarında su-bataqlıq bitkiləri çox geniş sahələrdə yayılmışdır. Bu qurşaqlarda 100-dən artıq bataqlıq, göl və gölməçələr vardır.
Geniş Kür-Araz ovalığı, Xəzəryanı və başqa düzənliklərdə səhra və yarımsəhra tipli bitki örtüyü üstünlük təşkil edir. Səhralarda qaraşoranlıq geniş yayılmışdır. Qaraşoranın yerə sərilmiş budaqları təpəciklər yaratmaqla ən çox Lökbatan ətrafında, Muğanda, Şərqi Şirvanda yayılmışdır. Xırda təpəcikli sarıbaş səhralarına ən çox Xəzər ətrafında, Kür-Araz ovalığında rast gəlinir.
Göstərilən zonalarda şahsevdilik səhraları da geniş yayılmışdır. Şahsevdilik səhrasında yuxarıda göstərilən səhralardakı bitkilərdən fərqli olaraq 5-6 növ efemer bitkiyə təsadüf edilir. Şərqi Şirvanda və bir qədər də dağətəyi rayonlarda çərən səhrası əmələ gəlir. Şorangənin 3 növü Kür-Araz ovalığında geniş sahələrdə çox məhsuldar yarımsəhralıqlar yaradır. Xüsusilə dağşorangəsi gəngiz dağ ətəkliklərində həm tək, həm də yovşanla birlikdə şorangəlik-yovşanlıq səhrası, bir qədər inkişaf etmiş torpaqlarda isə yarımsəhralıq yaradır. Ağacvarı şorangə (qarağan) az şorlaşmış torpaqlarda rast gəlinir; sezonun tərkibi onlarca müxtəlif efemer və efemeroid bitkilərlə zəngindir. Ağacvarı şorəngə ən çox yovşan, dəvətikanı və biyanla birlikdə xüsusi yarımsəhra cəngəlliyi yaradır. Ümumiyyətlə, respublikada şorəngə cinsinin 22-dək növünə təsadüf edilir ki, bunun da əksəriyyəti xüsusi formasiyalar yaradır. Meyvələmə zamanı çox əlvan görünən şorangə cəngəlliklərinə Şəki yaylasının az şorlaşmış torpaqlarında təsadüf edilir. Yovşanlıq ən geniş yayılmış səhra tiplərindən biridir; müxtəlif torpaqlarda, xüsusilə boz və zəif şorlaşmış torpaqlarda rast gəlir. Çox zaman yovşan şorangə və yaxud çoxillik taxıl otları ilə birlikdə bitərək qarışıq yarımsəhra formasiyaları yaradır. Yovşanlığın bütün variantlarında 30-35-dək və bəzən də 50-55-dək efemer, efemeroid bitki bitir. Məsələn, soğanaqlı qırtıc, yapon toqalotu, bərk quramit, şərq bozağı, durnaotu, xırda qarayonca, göy qarayonca və s. yovşanlığın daimi bitkilərindən sayılırlar. Yovşanlıqda bəzən kolcuqlar da bitir. Dənizkənarı və dəniz altından çıxmış qumsallıqlarda yovşanın başqa növü (qumluq və yaxud dəniz yovşanı), gəvən, İran sarmaşığı, Xəzər xəşənbulu və yüzlərcə başqa efemer bitki növlərinə rast gəlinir. Abşeronun qumsal sahələrində çox zəngin və nadir bitkilər qısaömürlü olsa da, inkişafını yazda fəallaşdırır və tez də solurlar. Yarımbozqırlar və bozqırlarda qifav, daraqvarı qiyaqotu və çoxillik müxtəlif otlar bolluq təşkil edən bitkilərdəndir. Dağ kserofit bitkiliyi çox vaxt bozqırlara birləşərək xüsusi formasiyalar yaradır.
Respublikanın quru və isti rayonlarında (Naxçıvan MR, Cəbrayıl, Zəngilan), Böyük Qafqazın bozqır yaylasında kserofit bitkiliyinə, yəni friqana, şiblək, tikanlı gəvənlik, tıstıslıq, bəzən və cılız ardıclığa, ardıcıq-püstəliyə rast gəlinir. Frinalalar Naxçıvan MR-da 1000-1500 m yüksəkliklərdə müstəqil formasiyalar (cəngəlliklər) yaradır. Bu formasiyalarda 300-dən artıq bitki növünə rast gəlinir. Quraqlıq rayonlarda kəklikotu və onun növləri tumil-kəklikotu formasiyalarını yaradır. Tumil sahələri üçün murdarça, çölnanəsi, karvanqıran və s. çox səciyyəvidir. Bu tip sahələrdə südləyən, boymadərən, zirinc kimi bitkilər də olur. Respublikada lokal formada şibləklərə, yəni qaratikanlığa, murdarçalığa, dovşanalmalığına, badamlığa, tovulqalığa, yabanı armudluğa, quşarmudluğuna rast gəlmək olur; şaqqıldaq da xüsusi formasiyalar yaradır və yaxşı dağ-kserofit bitkiliyinin formalaşmasında bilavasitə iştirak edir. Saqqızağaclıq, ardıclıq, dağdağanlıq, sarağanlıq da respublikaya xas formasiyalardan olmaqla hər biri öz-özlüyündə xüsusi bitki örtüyü əmələ gətirir.
Respublikanın Şimal-Qərbində Eldar düzünün bozqır yaylasında Üçüncü dövrün qalığı olan endemik və relikt Eldar şamı öz təbiiliyini saxlamışdır. Eldar şamı meşəliyində ardıc, püstə, qaratikan və 30-35-dək digər ali bitkinin olması buranın dağ-kserofit bitkiliyinə aid edilməsinə imkan verir.
Kür, Araz, Qanıx və Qabırrı çayları boyu hissə-hissə lentşəkilli lokal formada tuqay meşəliyi var. Bu meşələrin əsasını qovaq, söyüd, iydə, qarağac, tut, yulğun, nar kimi ağac və kollar təşkil edir.
Bəzən dağ çayları boyu və yaxud çay vadilərində xüsusi qarışıq meşəliklər də bərpa olunmuşdur. Burada ən çox çaytikanı, iydə, söyüd, sumax, sarağan, yulun, tut, ölməz kol, nar, itburnu, böyürtkən və s. yayılmışdır. Çaytikanı ən çox Şin, Kiş, Dəmiraparaq, Türyan, Göyçay, Ağsu, Vəlvələ və Tərtər çaylarının vadilərində yayılmışdır. Talışın çay kənarında yalanqoz və qızılağac çox vaxt iri meşəlik cəngəlliyi yaradırlar. Qızılağacın başqa bir növü (Alnus barbata) Talışın bataqlıq meşələri üçün səciyyəvidir. Talış meşələrində əncirin yerli endemik növü, xəmirmaya, çəpər sarmaşığı, gəndalaş, cilin müxtəlif növləri, ürəkotu, dişə, bataqlıqlarda süsənlik cəngəlliyi, sarı bataqlıq süsəni, qurbağaotu, bataqlıca xüsusi formasiyalar yaradırlar.
Quba-Xaçmaz, Qarabağ zonaları və eləcə də Alazan-Əyriçay çökəkliyində lokal formalı düzən meşəlikləri yayılmışdır. Bu meşəliklərin əsasını uzunsaplaq palıd, qarağac, yemişan, əzgil və s. təşkil edir. Alazan-Əyriçay vadisi meşəliklərində yuxarıda göstərilən növlərdən başqa, ağcaqayın, cökə, göypüş, qarağac, armud kimi ağac növləri, sarmaşan bitkilərdən isə ağ əsmə, daşsarmaşığı, yabanı üzüm çox yayılmışdır. Düzən meşəliklərində uzunsaplaq palıdın onlarca müxtəlif forması mövcuddur.
Talışın düzən meşəliklərinin səciyyəvi ağac cinslərindən dəmirağac və şabalıdyarpaq palıdı göstərmək olar. Bu relikt ağac cinslərindən əlavə burada Qafqaz vələsi, 2 növ azat ağac, qarağac, alça qovaq, giləzəhərdən ibarət hirkan tipli meşəliklərə rast gəlinir. Bu meşəliklərin aşağı mərtəbələrində bigəvər, danaya kimi həmişəyaşıl kollara da təsadüf edilir. Qafqaz xirniyi bir qədər rütubətli yamaclarda xüsusi cəngəlliklər yaradır. Xəzər şeytanağacı Talışda üstünlük təşkil edir. Bu meşələrin dənizə baxan yamacında Lənkəran akasiyası, cökə və bir çox başqaları xüsusi qarışıq meşəliklər yaradırlar. Dəniz səthindən bir qədər hündürlükdə ağcaqayının başqa bir növü Şərq fıstığı ilə birlikdə hündürboylu sıx meşəliklər əmələ gətirir. Bu tip meşəliyin alt mərtəbələrində qaraçöhrə, şümşad, az miqdarda danaya xüsusi mərtəbəlik yaradırlar.
Böyük və Kiçik Qafqazın dağlıq zonalarında dəniz səthindən 600-1800 m hündürlüklərdə enliyarpaqlı meşələr yayılmışdır. Bu meşələri təşkil edən cinslərdən gürcü palıdını, Şərq fıstığını və yuxarı dağ qurşaqlarında Şərq palıdını göstərmək olar. Fıstıqlıq bu zonada yüksək məhsuldar, çoxtərkibli qarışıq meşələr yaradır. Fıstıq və palıddan əlavə həmin meşələrdə cökə, vələs, 5-6 növ ağcaqayın, xüsusilə Şərq palıdı ilə birlikdə trautfetter ağcaqayını da bitir. Çox sıx fıstıq meşəliyində ot örtüyü olmur, ancaq bir qədər seyrək fıstıqlıqda kol cinsləri ilə birlikdə ot örtüyü də inkişaf edir. Meşə altında sarı rododedron, böyürtkən, gərməşov, gəndalaş, ayıdöşəyinin bir çox növləri və onlarca müxtəlif taxıl otları rast gəlir. Dağların yamacında gürcü palıdı, qarağat və quşarmudu çox yayılmışdır. Yüksək dağ qurşaqlarında isə (1800-2000 m) park tipli meşələr vardır. Park tipli meşələr subalp çəmən və hündürotluq ilə birlikdə subalp seyrək meşəliyi yaradırlar.
Yüksək dağların yamaclarında Şərq palıdı, şimal yamaclarında isə qar uçqunları nəticəsində ağacları əyilmiş tozağacı meşəliyi, Böyük Qafqazın yüksək dağ yamacları üçün isə trautfetter ağcaqayını və tək-tək Qafqaz quşarmudu səciyyəvidir. İynəyarpaqlı meşələr lokal formada Eldar düzündə (Eldar şamı), Böyük və Kiçik Qafqazın dağ rayonlarında (Kox şamı), xüsusilə Balakən rayonunun Bulannıq çay hövzəsində, Göygöl ətrafında (1600 m hündürlükdə) xırda meşəliklər, Kox şamı tozağacı ilə birlikdə isə Göygöl ətrafında iri qayalıqlar ərazisində qarışıq meşəlik yaradır. İynəyarpaqlılardan qaraçöhrə və ardıcın bir çox növləri dağ-meşə zonalarında geniş yayılmışdır. Böyük Qafqazın şimal-qərb zonasında, xüsusilə Zaqatala-Balakən rayonlarının subalp qurşağında kiçik sahələrdə Qafqaz rododendronluğu cəngəlliyi yerləşir.
Dəniz səthindən 1800-3200 m yüksəklikdə müxtəlif tərkibli subalp və alp çəmənliyi, bozqır və çəmən bitkiləri üstündür. Həqiqi subalp çəmənliyi yüksək dağların relyefindən, xarakterindən asılı olaraq onlarca variantda yayılmaqla müxtəlif formasiyalar yaradır. Subalp qurşağında hündürotluq da xüsusi formasiya əmələ gətirir; tərkibi olduqca müxtəlifdir. Hündürotluq və subalp bitkilərinin əksəriyyəti meşə altından çıxmış bitkilərdən ibarətdir. Hündürotluq ən çox baldırğan, qankəsən, boymadərən, çobantoppuzu, quşqonmaz, yumşaq süpürgə növləri, əvəlik, xaççiçəyi, gicitkən, xəşəmbül, gülçiçəklilər fəsiləsinin müxtəlif nümayəndələri ilə zəngindir. Subalp qurşağında müxtəlif tərkibdə çəmənliklər, az nəm və mezofil çəmənliklər, quru kserofitlər, bozqırlaşmış çəmənlər yayılmışdır. Subalp çəmənliyinin əsasını ağbığ, ala tonqalotu, Qafqaz nazikbaldırı, bənövşəyi arpa, alp dişəsi, topal və üçyarpaq yoncanın bir çox növləri, ətirşah, şehduran, iriçiçək, andız təşkil edir; bura üçün birəotu, bulaqotu, qantəpər, dilqanadan, yemlik, mərcanotu, novruzçiçəyi, skabioza, bağayarpağı, xaçgülü və onlarca başqa bitki səciyyəvidir. Subalp çəmənliyində 1000-dək bitki növü yayılmışdır.
Alp çəmənləri yüksək dağların zirvələrində, sərt yamaclarda, yəhərvarı dağ aşırımlarında geniş yayılmaqla müxtəlifliyi subalp çəmənlərinə nisbətən az olsa da, xırdaboylu bitki tipləri çox rəngarəng və böyük əhəmiyyət kəsb edir. Alp xalıları iki qrup formasiyadan: xırda şumal torpaqlarda həqiqi alp xalısı (zirəlik, bağayarpağılıq, şehduranlıq, zəncirotuluq) və daşlı yerlərdə alp xalısından (sibbaldiya, zınqırovotluq, makrotomiyalıq) ibarətdir.

По общему количеству видов, флора Азербайджана значительно богаче, в отличие от других республик Южного Кавказа.
Встречающиеся в республике виды растений составляют 66% от общего количества растущих на Кавказе.
Богатство флоры и разнообразие растительного покрова Азербайджанской Республики связано с ее физико-географическими и природно-историческими условиями, а также сложной историей, сформировавшейся под воздействием отдаленных флористических участков.
Азербайджанская Республика также богата реликтовыми породами, относящимися к третичному периоду, которых можно встретить во всех зонах, в особенности на территории Талышской зоны. К ним относятся железное дерево, ленкоранская акация, каштанолистный дуб, кавказская хурма, иглица, самшит и др. Республике присуще 240 видов эндемичных (местных) растений.
Во флоре Азербайджана встречаются все типы ареалов — древний лесной, бореальный, степной, ксерофильный, пустынный, адвентивные виды растений. Образцы древнего лесного ареала широко распространены на Талыше, бореальный тип — в высокогорьях Большого и Малого Кавказа, в меньшем количестве — в нижнем горном поясе. Ксерофитный, кавказский, степной и пустынный типы получили распространение в Кура-Аразской низменности и в других равнинных и предгорных районах республики. Адвентивный ареальный тип встречается довольно редко. В Кура-Аразской низменности, Прикаспийской зоне и в других озерных, водно-болотистых, болотистых участках равнин имеется разнообразная и пестрая растительность.
Вдоль рек и каналов, на болотистых участках, локально на равнинах встречаются тростниковые заросли космополитского состава. Здесь множество таких растений, как высокорослая (трава), лисохвост, рогоз, просо, веник. Можно встретить и заросли высокорослого вида саванного типа эриантус.
В Кура-Аразской низменности, на участках с чально-луговидой растительностью, получили широкое распространение чайыр, солодка и клубнекамыш. В Карабахской низменности чаще встречаются заросли кермека, гречишника, чистеца, дербенника, касатика, которые образуют как отдельные заросли, так и встречаются в составе других фитоценозов.
В стоячих водах и в прибрежной полосе (особенно в Агзыбирджала) преобладают в большей степени камыш, рогоз, рдест и др. В Кура-Аразской низменности на болотах образуют заросли пузырчатка, сальвиния, уруть, водяной орех, роголистник. Для равнинных районов также характерны тростниковые заросли.
На болотистых пространствах Ленкоранской низменности особое распространение получили водно-болотные формации рдеста, касатика, урути, и роголистника. Высохшие болота характеризуются растениями мяты, частухи, лютика, иглицы.
Водно-болотная растительность встречается на болотах, в озерах и прудах нижнего, среднего и высокогорного поясов. Особенно в субальпийских поясах водно-болотная растительность широко распространена (имеется свыше 100 болот и озер).
В Кура-Араксинской низменности, в Прикаспийской зоне и других равнинах преобладают пустынные и полупустынные типы растительности. Пустынная солянковая растительность широко распространена в окрестностях Локбатан, в Восточном Ширване, на Мугани. На пастбищах в прибрежной части Каспия, и особенно на Кура-Араксинской низменности встречаются сарсазанники, образующие мелкобугристую пустыню.
Здесь же получили широкое распространение пустыни с соляноколосниками, где встречаются 5-6 видов эфемеров. На равнинах Восточной Ширвани и в предгорных частях республики большое место занимают территории со сведой. Три вида солянки на широких участках Кура-Аразской низменности образуют продуктивные полупустыни. Особенно горная солянка у подножия гор как отдельно, так и с полынью образуют солянково-полынные пустыни, а в наиболее развитых землях — полупустыни. Древообразная солянка встречается на не очень засоленных землях; состав сезона богат десятками различными эфемерами и эфемероидными растениями. Древообразная солянка образует полупустынные заросли в основном с полынью, верблюжьими колючками и солодом. В целом, в республике насчитывается 22 вида солянок, многие из которых образуют специфические формации. Солянку можно встретить на не очень засоленных шекинских лугах. Полынники свойственны одному из наиболее распространенных полупустынному типу растительности, развивающихся на слабозасоленных почвах и сероземах. Часто полынь смешиваясь с солянками и многолетними злаками формирует смешанные полупустынные формации. Во всех местах, заросших полынью, имеются 30-35 и иногда 50-55 эфемерных и эфемероиды. К примеру, мятлик луковичный, японский костер, мортук восточный, плевел жесткий, жабрица, люцерная маленькая, люцерная синяя и др. являются постоянными компонентами полынников. В полынниках иногда можно встретить и кустарнички. В прибрежной зоне и на песках, вышедших из морских вод, произрастают псаммофитно-литоральные виды полыни, астрагалов, вьюнок персидский, донник каспийский, а также сотни эфемеров и эфемероидов. Хотя на песчаниках Апшерона многие ценные и редкие виды растений недолговечны, они весной активно развиваются и быстро увядают. В степных и сухостепных фитоценозах преобладают ксерофитные травы. Нагорно-ксерофитные растения часто соединяясь со степными видами образуют специфичные формации.
В засушливых районах Малого Кавказа (Нахичеванская АР, Джебраил, Зангилан), в степях Большого Кавказа встречаются ксерофиты, т.е. фригана, шибляк, астрагалы, акантолимоны, иногда можжевельники и можжевелово — фисташниковые группировки.
Фриганы в Нахичеванской АР на высоте 1000-1500 метров над уровнем моря создают самостоятельные формации (заросли). В этих формациях встречаются более 300 видов растений. В засушливых районах виды чабреца создают формации. Здесь произрастает мята, крушина, курчавка. Также можно встретить такие растения, как молочай, тысячелистник, барбарис. В республике в виде полянок распространен шибляк — держи-дерево, крушина, кизильник, миндаль, пираканта, дикая груша. Здесь же специфичные формации создает пузырник, участвуя в формировании нагорно-ксерофитной растительности. Фисташка мастиковая, можжевельник и каменное дерево образуют характерные для республики формации..
В северо-западной части республики, на степном плоскогорье и в лесах Эльдарской равнины сохранила свою естественность эльдарская сосна — эндемичный реликт третичного периода. Наличие здесь можжевельника, фисташки, держи-дерева и еще 30-35 высших споровых видов позволяет говорить о том, что эти места можно отнести к горно-ксерофитной растительности.
Основу сохранившихся тугайных лесов, растущих вдоль прибрежных полос рек Кура, Араз, Ганых и Габырры составляют тополь, ива, лох, вяз, тут, тамариск и гранат.
В смешанных лесах долин некоторых горных рек распространены облепиха, лох, ива, сумах, скумпия, гребенщик, тут, ежовник, гранат, шиповник, ежевика. Облепиха наиболее распространена на правом и левом берегах рек Шин, Киш, Демирапаран, Туриан, Гейчай, Агсу, Велвели и Тертер. На Талыше, в долинах рек, лапина и ольха образуют заросли. Другой вид ольхи — Alnus barbata, наиболее характерен для заболоченных лесов Талыша. В лесах местный эндемик — инжир гирканский образует характерные формации вместе с плющом, бузиной, сердечником, мятликом, касатиком, ежеголовником, болотницей.
В Губа-Хачмазской и Карабахской зонах, а также в Алазань-Айричайской впадине распространены равнинные лесные массивы локальной формы. Основу этих лесов составляют дуб пушистый, вяз, боярышник, мушмула и др. Наряду с ними в лесах Алазань-Айричайской впадины широко распространены деревья липа, ясень, а из вьющихся растений ветренница, плющ, дикий виноград. В равнинных лесах существует около десятка различных форм пушистого дуба.
В Талышских низменных лесах растут такие ценные реликтовые виды как железное дерево и дуб каштанолистный. Кроме них здесь встречаются кавказский граб, 2 вида дзельквы, вяз, тополь и леса гирканского типа. В нижнем ярусе этих лесов произрастают вечнозеленые кустарники — иглица и даная. Кавказская хурма на сырых возвышенностях создает особые заросли. На Талыше преобладает гледичия каспийская. Здесь акация ленкоранская, железное дерево, липа и др. виды образуют смешанные леса. На некоторой высоте от уровня Каспийского моря, клен совместно с буком восточным видами формирует плотные высокорослые леса. В нижнем ярусе лесов этого типа тисс, самшит и, отчасти даная, образуют специфические формации.
На Большом и Малом Кавказе, на высоте 600-1800 метров над уровнем моря, распространены широколиственные леса. В этих лесах преобладают дуб грузинский, бук восточный, дуб восточный и др. Буковые леса в этой зоне образуют высокопродуктивные многообразные смешанные леса. Наряду с буком и дубом в этих лесах встречаются липа, граб, 5-6 видов клена, особенно вместе с дубом восточным растет и липа траутфеттера. В плотных буковых лесах травянистый покров отсутствует. В случае же более рассеянного типа буковников здесь развивается совместно с кустарниками травянистый покров. В подлеске встречаются рододендрон желтый, ежевика, бузина, щитовник и разные виды злаков. На высокогорных поясах (1800-2000 метров) есть лесопарки. Они совместно с субальпийскими лугами и высокотравьем образуют субальпийские редколесья.
Высокогорьям характерны дуб восточный, на северных склонах — березовые леса, с искривленными деревьями вследствие снежных лавин, а на горных склонах Большого Кавказа рододендрон и изредка — Кавказская рябина. На территории республики незначительно распространились хвойные леса: в Эльдарской роще — сосна эльдарская, на Большом и Малом Кавказе — леса из сосны крючковатой. Cосна крючковатая образует мелкие леса в бассейне Буланыгчай и в окрестностях озера Гейгель (1600 м над у.м.). На озере Гейгель, на крупных скалистых обрывах, совместно с березой она образует смешанный лес. Из хвойных пород виды тиса и можжевельника распространились в горно-лесных зонах. В субальпийском поясе северо-западной части Большого Кавказа, в особенности в Загатала-Балаканской зоне, распространен рододендрон кавказский.
На высоте 1800-3200 метров над уровнем моря, в многовидовых альпийских и субальпийских лугах, преобладают степные и луговые растения. В зависимости от особенностей рельефа высокогорий, горных склонов и других факторов, здесь развиваются различные формации. В субальпийском поясе высокотравье образует специфичные формации. Особенно много здесь таких цветковых растений, как борщевик, тысячелистник, ежа сборная, лабазник, вейник, щавель, крестовник, крапива, донник. В субальпийском поясе получили распространение умеренно влажные, мезофильные, остепненные, ксерофитные луга, отличающиеся большим разнообразием. Основу субальпийских лугов составляют белоус и костер красный, тонконог кавказский, ячмень фиолетовый, мятлик альпийский и ряд видов клевера трехлистного, герань, манжетка, девясил, пиретрум, вероника, подмаренник, козлобородник, первоцвет, подорожник и десятки других видов. На субальпийских лугах распространены около одной тысячи видов растений.
Альпийские луга распространены на склонах высокогорий, вершинах, обрывах. Несмотря на то, что здесь видовой состав представлен относительно меньше, чем на субальпийских лугах, их отличает биоразнообразие низкорослых растений. На альпийских лугах с мелкоземистыми субстратами растет подорожник альпийский, манжетка и на каменистых субстратах альпийские ковры состоят из сиббальдии, колокольчика и макротомии.