Hazırda Azərbaycan Respublikasının 170-dən çox ölkə ilə xarici ticarət əlaqələri mövcuddur.
2003-cü ildə ölkənin ixrac qabiliyyətinin artırılması və xarici investisiyaların cəlb edilməsi kimi öncül məqsədlərin reallaşdırılması məqsədilə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) təsis edilmişdir. Fond ölkə sahibkarlarının ixrac potensialının artırılmasında, investisiya imkanlarının genişləndirilməsində, potensial tərəfdaşların tapılmasında və birgə əməkdaşlıq layihələrinin həyata keçirilməsində sahibkarlara yaxından dəstək verir. İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) tərəfindən bu istiqamətdə həm ölkənin daxilində, həm də xaricdə mühüm iqtisadi tədbirlər, o cümlədən biznes forumlar, sərgilər, seminar və konfranslar keçirilir. Bu tədbirlərin keçirilməsi istər ölkənin biznes mühitinin və iqtisadi potensialının təbliği, istərsə də yerli sahibkarların işgüzar əlaqələrinin inkişafı baxımından əhəmiyyətlidir. Xüsusilə xarici ölkələrdə təşkil edilən tədbirlər, eyni zamanda ölkə iqtisadiyyatının prioritet inkişaf istiqamətləri üzrə investisiya qoyuluşlarının həcminin artımında öz müsbət nəticələrini göstərməkdədir. Ölkəmizdə keçirilən biznes forumlar yerli iş adamlarının tanıdılması, məhsulların xarici bazarlara çıxarılması, işgüzar müqavilələrin imzalanması onların xarici işgüzar əlaqələrinin inkişafı baxımından əhəmiyyətli rol oynamaqdadır.
Həm xarici investorlar, həm də yerli istehsalçılar istər Azərbaycanda iş qurmaq üçün, istərsə də xarici bazarlara çıxış üçün AZPROMO-nun təklif etdiyi hüquqi məsləhətlərdən bəhrələnə bilərlər.
Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun bu və ya digər məsələlər üzrə əsas fəaliyyət istiqamətləri aşağıdakılardan ibarətdir:
Ölkənin investisiya imicinin formalaşdırılması;
Yerli və xarici investorlara müxtəlif xidmətlər göstərilməsi;
İnvestorların cəlb edilməsi və onlarla danışıqların aparılması;
İnvestisiyalar və ixrac imkanları üzrə məlumat bazasının yaradılması;
Azərbaycan biznesi üçün regional ticarət (ixrac) imkanlarının araşdırılması;
İxraca yönəlmiş şirkətlər üçün məsləhət xidmətləri və bazar araşdırmaları;
Azərbaycanda istehsal olunan ("Made in Azerbaijan") ticarət nişanının beynəlxalq səviyyədə təbliği.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 2016-cı ilin 5 oktyabr tarixində yerli qeyri-neft məhsullarının “Made in Azerbaijan” adı altında xarici bazarlarda genişmiqyaslı təbliğini nəzərdə tutan Fərman imzaladı. Bu Fərman “Made in Azerbaijan” brendinin ölkə xaricində tanıdılması və ixracın stimullaşdırılması məqsədilə 9 fərqli mexanizmi – dəstək tədbirini əhatə edir.
Dəstək tədbirlərindən asılı olaraq onların həyata keçirilməsi ilə bağlı xərclər tam və ya qismən dövlət büdcəsi hesabına qarşılanır.
Azərbaycan mənşəli qeyri-neft məhsullarının ixracı ilə məşğul olan hər bir ixracatçı bu dəstək tədbirlərinə müraciət etmək hüququna sahibdir.
“Made in Azerbaijan” brendinin ölkə xaricində tanıdılması və ixracın stimullaşdırılması məqsədilə dəstək tədbirlərində biri də İxrac missiyalarının həyata keçirilməsidir.
İxrac missiyaları yeni bazarlara çıxış imkanlarını aşkar etmək, mövcud bazarlarda yerli məhsulların mövqeyini möhkəmlətmək və bu bazarlara yeni məhsullar təqdim etmək məqsədi ilə təşkil olunan dəstək tədbiridir.
Səfər olunan ölkələr və səfərlərin tarixi qeyri-neft məhsullarının ixrac potensialı, ixracatçılardan daxil olan müraciətlər və Azərbaycanın beynəlxalq iqtisadi və ticarət əlaqələri nəzərə alınmaqla İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən müəyyən olunur.
Səfər ilə bağlı təşkilatı işlər (mehmanxana, nəqliyyat, işgüzar görüşlər üçün məkanın və avadanlıqların icarəsi, tərcümə xidmətləri) təmin olunur və bütün xərclər dövlət büdcəsi hesabına qarşılanır. İxracın stimullaşdırılması məqsədilə dəstək tədbirlərində biri də yerli məhsulların xarici ölkələrdə bazar araşdırmasıdır.
Bazar araşdırması qeyri-neft məhsullarının ixracı üçün mövcud və yeni ixrac bazarlarına çıxış imkanlarının tədqiq olunaraq genişləndirilməsi məqsədi ilə təşkil olunan dəstək tədbiridir.
Bazar araşdırması İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən müəyyən olunmuş hədəf bazarlara uyğun olaraq ixracatçıların sifarişləri əsasında müsabiqə nəticəsində seçilmiş ixtisaslaşmış yerli və ya xarici hüquqi və ya fiziki şəxslər tərəfindən həyata keçirilir.
Hazırda ixracın stimullaşdırılması məqsədilə həyata keçirilən tədbirlərdən biri də Beynəlxalq sərgi və yarmarkaların işində yaxından iştirakdır. Beynəlxalq sərgi və yarmarkalarda vahid ölkə stendi ilə iştirak yerli qeyri-neft məhsullarının “Made in Azerbaijan” adı altında tanıdılması və təşviq edilməsi məqsədi ilə təşkil olunan dəstək tədbiridir. Beynəlxalq sərgi və yarmarkalarda vahid ölkə stendi ilə iştirakla bağlı təşkilatı işlər (sərgi və yarmarkanın keçiriləcəyi məkanda yerin icarəsi, stendin dizaynı, hazırlanması və quraşdırılması, məhsulların daşınması) təmin olunur və bütün xərclər dövlət büdcəsi hesabına qarşılanır.
Eyni zamanda Xarici ölkələrin ictimai yerlərində və beynəlxalq KİV-də “Made in Azerbaijan” brendinin təbliği yerli qeyri-neft məhsullarının vahid ad altında dünyada tanıdılması və təşviq edilməsi məqsədi ilə təşkil olunması istiqamətində bir sıra dəstək tədbirləri həyata keçirilir.

В настоящее время Азербайджанская Республика имеет внешнеторговые отношения более чем со 170 странами мира.
В 2003 году Азербайджанский фонд поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO) был создан для достижения приоритетных целей по увеличению экспортного потенциала страны и привлечению иностранных инвестиций. Фонд активно поддерживает предпринимателей в увеличении экспортного потенциала предпринимателей страны, расширении инвестиционных возможностей, поиске потенциальных партнеров и реализации совместных проектов сотрудничества. Министерство экономики и промышленности и Азербайджанский фонд поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO) проводят важные экономические мероприятия в этом направлении как внутри страны, так и за рубежом, в том числе бизнес-форумы, выставки, семинары и конференции. Эти мероприятия направлены на популяризацию деловой среды и экономического потенциала страны. Это также важно для развития деловых отношений между местными предпринимателями. В частности, мероприятия, проводимые в зарубежных странах, показывают свои положительные результаты в увеличении объема инвестиций в приоритетные направления экономики страны. Бизнес-форумы, проводимые в нашей стране, играют важную роль с точки зрения знакомства с местными предпринимателями, экспорта продукции на зарубежные рынки, подписания деловых соглашений и развития их зарубежных деловых связей.
Как иностранные инвесторы, так и местные производители могут воспользоваться юридической консультацией, предлагаемой AZPROMO, как для открытия бизнеса в Азербайджане, так и для выхода на зарубежные рынки.
Основными направлениями деятельности Фонда поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане по тому или иному вопросу являются:
Формирование инвестиционного имиджа страны;
Предоставление различных услуг местным и иностранным инвесторам;
Привлечение инвесторов и ведение переговоров с ними;
Создание базы данных по инвестиционным и экспортным возможностям;
Изучение возможностей региональной торговли (экспорта) для азербайджанского бизнеса;
Консультационные услуги и маркетинговые исследования для экспортно-ориентированных компаний;
Международное продвижение торговой марки «Made in Azerbaijan».
5 октября 2016 года Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев подписал Указ о широкомасштабном продвижении местных ненефтяных продуктов на внешние рынки под названием «Made in Azerbaijan». Этот Указ охватывает 9 различных механизмов — меры поддержки для продвижения бренда «Made in Azerbaijan» за рубежом и стимулирования экспорта.
В зависимости от мер поддержки расходы на их реализацию полностью или частично покрываются за счет государственного бюджета.
Каждый экспортер ненефтяных продуктов азербайджанского происхождения имеет право подать заявку на эти меры поддержки.
Одной из мер поддержки продвижения бренда «Made in Azerbaijan» за рубежом и стимулирования экспорта является выполнение экспортных миссий.
Экспортные миссии — это мера поддержки, предназначенная для выявления возможностей выхода на новые рынки, укрепления позиций местных продуктов на существующих рынках и вывода на эти рынки новых продуктов.
Посещаемые страны и даты визитов определяются Министерством экономики с учетом экспортного потенциала ненефтяных продуктов, запросов экспортеров и международных экономических и торговых связей Азербайджана.
Организационная работа, связанная с визитом (гостиница, транспорт, аренда помещений и оборудования для деловых встреч, услуги переводчика), предусмотрена, и все расходы покрываются за счет государственного бюджета. Одна из мер поддержки стимулирования экспорта — изучение рынка местной продукции в зарубежных странах.
Маркетинговые исследования — это мера поддержки, предназначенная для изучения и расширения доступа к существующим и новым экспортным рынкам для экспортных товаров, не связанных с нефтью.
Маркетинговые исследования проводятся специализированными местными или иностранными юридическими, или физическими лицами, выбранными в результате конкурса на основании заказов экспортеров в соответствии с целевыми рынками, определенными Министерством экономики.
Одной из мер, принимаемых в настоящее время для стимулирования экспорта, является активное участие в международных выставках и ярмарках. Участие в международных выставках и ярмарках с единым национальным стендом является вспомогательным мероприятием, организованным для продвижения и продвижения местных ненефтяных продуктов под названием «Made in Azerbaijan». Организационная работа по участию в международных выставках и ярмарках (аренда земельного участка в месте проведения выставки-ярмарки, проектирование, подготовка и установка стенда, транспортировка продукции) обеспечивается госбюджетом.
В настоящее время предпринимается ряд мер поддержки для продвижения местных ненефтяных продуктов под одним именем в мире: «Made in Azerbaijan» в общественных местах за рубежом и в международных средствах массовой информации.