Hazırda Azərbaycan Respublikasının 170-dən çox ölkə ilə xarici ticarət əlaqələri mövcuddur.
2003-cü ildə ölkənin ixrac qabiliyyətinin artırılması və xarici investisiyaların cəlb edilməsi kimi öncül məqsədlərin reallaşdırılması məqsədilə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) təsis edilmişdir. Fond ölkə sahibkarlarının ixrac potensialının artırılmasında, investisiya imkanlarının genişləndirilməsində, potensial tərəfdaşların tapılmasında və birgə əməkdaşlıq layihələrinin həyata keçirilməsində sahibkarlara yaxından dəstək verir. İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) tərəfindən bu istiqamətdə həm ölkənin daxilində, həm də xaricdə mühüm iqtisadi tədbirlər, o cümlədən biznes forumlar, sərgilər, seminar və konfranslar keçirilir. Bu tədbirlərin keçirilməsi istər ölkənin biznes mühitinin və iqtisadi potensialının təbliği, istərsə də yerli sahibkarların işgüzar əlaqələrinin inkişafı baxımından əhəmiyyətlidir. Xüsusilə xarici ölkələrdə təşkil edilən tədbirlər, eyni zamanda ölkə iqtisadiyyatının prioritet inkişaf istiqamətləri üzrə investisiya qoyuluşlarının həcminin artımında öz müsbət nəticələrini göstərməkdədir. Ölkəmizdə keçirilən biznes forumlar yerli iş adamlarının tanıdılması, məhsulların xarici bazarlara çıxarılması, işgüzar müqavilələrin imzalanması onların xarici işgüzar əlaqələrinin inkişafı baxımından əhəmiyyətli rol oynamaqdadır.
Həm xarici investorlar, həm də yerli istehsalçılar istər Azərbaycanda iş qurmaq üçün, istərsə də xarici bazarlara çıxış üçün AZPROMO-nun təklif etdiyi hüquqi məsləhətlərdən bəhrələnə bilərlər.
Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun bu və ya digər məsələlər üzrə əsas fəaliyyət istiqamətləri aşağıdakılardan ibarətdir:
Ölkənin investisiya imicinin formalaşdırılması;
Yerli və xarici investorlara müxtəlif xidmətlər göstərilməsi;
İnvestorların cəlb edilməsi və onlarla danışıqların aparılması;
İnvestisiyalar və ixrac imkanları üzrə məlumat bazasının yaradılması;
Azərbaycan biznesi üçün regional ticarət (ixrac) imkanlarının araşdırılması;
İxraca yönəlmiş şirkətlər üçün məsləhət xidmətləri və bazar araşdırmaları;
Azərbaycanda istehsal olunan ("Made in Azerbaijan") ticarət nişanının beynəlxalq səviyyədə təbliği.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 2016-cı ilin 5 oktyabr tarixində yerli qeyri-neft məhsullarının “Made in Azerbaijan” adı altında xarici bazarlarda genişmiqyaslı təbliğini nəzərdə tutan Fərman imzaladı. Bu Fərman “Made in Azerbaijan” brendinin ölkə xaricində tanıdılması və ixracın stimullaşdırılması məqsədilə 9 fərqli mexanizmi – dəstək tədbirini əhatə edir.
Dəstək tədbirlərindən asılı olaraq onların həyata keçirilməsi ilə bağlı xərclər tam və ya qismən dövlət büdcəsi hesabına qarşılanır.
Azərbaycan mənşəli qeyri-neft məhsullarının ixracı ilə məşğul olan hər bir ixracatçı bu dəstək tədbirlərinə müraciət etmək hüququna sahibdir.
“Made in Azerbaijan” brendinin ölkə xaricində tanıdılması və ixracın stimullaşdırılması məqsədilə dəstək tədbirlərində biri də İxrac missiyalarının həyata keçirilməsidir.
İxrac missiyaları yeni bazarlara çıxış imkanlarını aşkar etmək, mövcud bazarlarda yerli məhsulların mövqeyini möhkəmlətmək və bu bazarlara yeni məhsullar təqdim etmək məqsədi ilə təşkil olunan dəstək tədbiridir.
Səfər olunan ölkələr və səfərlərin tarixi qeyri-neft məhsullarının ixrac potensialı, ixracatçılardan daxil olan müraciətlər və Azərbaycanın beynəlxalq iqtisadi və ticarət əlaqələri nəzərə alınmaqla İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən müəyyən olunur.
Səfər ilə bağlı təşkilatı işlər (mehmanxana, nəqliyyat, işgüzar görüşlər üçün məkanın və avadanlıqların icarəsi, tərcümə xidmətləri) təmin olunur və bütün xərclər dövlət büdcəsi hesabına qarşılanır. İxracın stimullaşdırılması məqsədilə dəstək tədbirlərində biri də yerli məhsulların xarici ölkələrdə bazar araşdırmasıdır.
Bazar araşdırması qeyri-neft məhsullarının ixracı üçün mövcud və yeni ixrac bazarlarına çıxış imkanlarının tədqiq olunaraq genişləndirilməsi məqsədi ilə təşkil olunan dəstək tədbiridir.
Bazar araşdırması İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən müəyyən olunmuş hədəf bazarlara uyğun olaraq ixracatçıların sifarişləri əsasında müsabiqə nəticəsində seçilmiş ixtisaslaşmış yerli və ya xarici hüquqi və ya fiziki şəxslər tərəfindən həyata keçirilir.
Hazırda ixracın stimullaşdırılması məqsədilə həyata keçirilən tədbirlərdən biri də Beynəlxalq sərgi və yarmarkaların işində yaxından iştirakdır. Beynəlxalq sərgi və yarmarkalarda vahid ölkə stendi ilə iştirak yerli qeyri-neft məhsullarının “Made in Azerbaijan” adı altında tanıdılması və təşviq edilməsi məqsədi ilə təşkil olunan dəstək tədbiridir. Beynəlxalq sərgi və yarmarkalarda vahid ölkə stendi ilə iştirakla bağlı təşkilatı işlər (sərgi və yarmarkanın keçiriləcəyi məkanda yerin icarəsi, stendin dizaynı, hazırlanması və quraşdırılması, məhsulların daşınması) təmin olunur və bütün xərclər dövlət büdcəsi hesabına qarşılanır.
Eyni zamanda Xarici ölkələrin ictimai yerlərində və beynəlxalq KİV-də “Made in Azerbaijan” brendinin təbliği yerli qeyri-neft məhsullarının vahid ad altında dünyada tanıdılması və təşviq edilməsi məqsədi ilə təşkil olunması istiqamətində bir sıra dəstək tədbirləri həyata keçirilir.

Currently, The Republic of Azerbaijan has more trade relations with more than 170 countries.
The Azerbaijan Export & Investment Promotion Foundation (AZPROMO) was established in 2003 to fulfill such priority tasks as boosting the country’s export potential and attraction of foreign investments. The Foundation strives to enhance the export potential of domestic entrepreneurs, ensures expansion of investment opportunities, and assists entrepreneurs in finding potential partners and implementing joint projects. To this end, the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, and the Azerbaijan Export & Investment Promotion Foundation (AZPROMO) implement important economic events both in the country and abroad, including business forums, exhibitions, workshops, and conferences. These measures play an important role in both improving the country’s business environment and economic potential and ensuring the development of business ties of local entrepreneurs. The practice of holding events in foreign countries renders positive results, especially in terms of increasing investments in priority areas of economic development. The practice of holding business forums in our country plays an important role in promoting the establishment of business ties with businesspeople of Azerbaijan, as well as providing their products with access to foreign markets, allowing for the conclusion of business agreements and development of their business ties abroad.
Foreign investors and local manufacturers can use AZPROMO’s legal advice to establish a business in Azerbaijan and enter foreign markets.
The Azerbaijan Export & Investment Promotion Foundation’s major areas of activity in the country are as follows:
Development of the country’s new image;
Provision of diverse services to local and foreign investors;
The attraction of investors and holding negotiations with them;
Creation of information base on investment and export opportunities;
Exploring the export potential of the Azerbaijani market in the area of regional trade;
Provision of consultancy and marketing research services to export-oriented companies;
Spreading the "Made in Azerbaijan" trademark internationally.
On 5 October 2016, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a Decree envisaging a large-scale promotion of local non-oil sector products in foreign markets under the brand name "Made in Azerbaijan". This Decree covers 10 different mechanisms, i.e. implementation of support measures to promote the 'Made in Azerbaijan' brand abroad and stimulate exports.
Depending on specific support measures, the costs associated with their implementation shall be fully or partially covered by the state budget.
Every exporter of non-oil products of Azerbaijani origin has the right to benefit from these support measures.
One of the support measures is the export mission that promotion of the Made In Azerbaijan brand abroad and stimulation exports is the implementations.
Export missions are a support measure implemented to discover access to new markets as well as to strengthen the position of local products in existing markets and introduce new products to these markets.
Considering the export potential of non-oil sector products, exporters' requests, international economic and trade relations of Azerbaijan, the Ministry of Economy defines the countries to be visited and the dates of the visits.
The state budget shall cover all logistic expenses related to the trip (hotel, transportation, rental of rooms, and equipment for business meetings, translation services). One of the support measures of the stimulation of exports is to investigate the market of local products in foreign countries.
Market research is a support measure organized to explore and expand access to existing and new export markets to ensure the export of non-oil sector products.
Market research is carried out by specialized local or foreign legal entities or individuals selected as a result of competition on the basis of exporters' requests in accordance with the target markets defined by the Ministry of Economy.
Currently, one of the measures of stimulation exports is close participation in international exhibitions and fairs. Participation in international exhibitions and fairs through a single country stand is a support measure organized to promote local non-oil sector products under the brand name "Made in Azerbaijan" The state budget shall cover all organizational logistic costs to ensure the participation in international exhibitions and fairs at a single stand (i.e., rental of space at the location of the exhibition/fair, design, preparation, and installation of the stand, transportation of products).
At the same time, various support measures are being taken for the promotion of the "Made in Azerbaijan" brand in public places abroad and in the international media in order to promote local non-oil products under a single name in the world.