Dövlətin iqtisadi siyasətinin mühüm istiqamətlərindən biri kimi investisiya — innovasiya siyasəti qazanılan bir çox uğurların əsasını təşkil edir. Makroiqtisadi sabitliyin və iqtisadi artımın təmin olunmasında, iqtisadi təhlükəsizlik, milli iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətinin təmin edilməsində, əhalinin həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılmasında, bir çox sosial-iqtisadi problemlərin həllində ölkədəki investisiya durumu, investisiyaların innovasiya yönümlü olması vacib şərtlərdən biridir.
Azərbaycan dünyada sərmayə qoyuluşu üçün cəlbedici ölkəyə çevrilib. Ölkədə yaradılan siyasi-iqtisadi sabitlik, əlverişli biznes və investisiya mühiti istənilən layihənin gerçəkləşməsinə təminat verir. Mövcud investisiya siyasəti, yaradılan əlverişli biznes mühiti yerli sahibkarlarla yanaşı, xarici investorları da ölkəmizə cəlb edir.
Daim təkmilləşən islahatçı biznes mühiti nəticəsində bütün investorlar üçün bərabər hüquqlar və imkanlar yaradılıb. Eyni zamanda bu sahədə güclü mühafizə siyasəti və qanunvericiliyin yaradılması investorlar üçün cəlbedici amillərdir.
İnvestisiya mühitini dəstəkləyən amillərdən biri də dövlət təftişlərinin (vergi, insan sağlamlığı və dövlət təhlükəsizliyi məsələləri xaric) olmamasıdır.
Eyni zamanda xarici və yerli investorlara münasibətdə ayrıseçkiliyin olmaması, xarici investisiya üçün ilk öncə icazənin alınması kimi tələblərin, həmçinin, xarici mübadilə məhdudiyyətlərin, kapitalın hərəkəti ilə bağlı valyuta əməliyyatları üçün lisenziyalaşdırmanın, şirkətlərdə xarici kapitalın miqdarına məhdudiyyətin, texnologiyanın köçürülməsi üçün məhdudiyyətin, mülkiyyətcilikdə hüquqi məhdudiyyətin, mənfəətin repatriasiyasında məhdudiyyətin və yerli həmkar tələbinin mövcud olmaması investorlar üçün əlverişli biznes mühitinin yaradılmasından xəbər verir.
Bugün ölkəmizdə investisiya mühitinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən işlərin nəticəsidir ki, Azərbaycana sərmayə qoyan şirkətlərin sayı ilə yanaşı, onların coğrafiyası da getdikcə genişlənir. Məlumdur ki, investorlar ancaq sabit olan ölkəyə sərmayə qoymaqda maraqlıdırlar. Elə bunun nəticəsidir ki, Azərbaycan iqtisadiyyatına yatırılan sərmayələrin həcmi hazırda 280 milyard dollara çatıb.
Azərbaycanın hazırda bir sıra regional və qlobal layihələrdə investor ölkə kimi çıxış etməsi onu mühüm geosiyasi aktora, habelə beynəlxalq imici durmadan artan nüfuzlu ölkəyə çevirib. Azərbaycan “Şərq-Qərb”, “Şimal-Cənub” nəqliyyat dəhlizləri, Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft, Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəməri, Avropa İttifaqı üçün prioritet enerji layihələrindən biri olan dörd layihədən ibarət (“Şahdəniz-2”, Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin Genişləndirilməsi, TANAP və TAP) “Cənub qaz dəhlizi” kimi milyardlarla investisiya yatırılan layihələrin əsas təşəbbüskarlarından biri olmuş və layihələr uğurla tamamlanmışdır.
Azərbaycanın təşəbbüskarı olduğu və davam edən regional bağlılıq layihələri, o cümlədən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu, Yeni Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarəti Limanı, Azərbaycan ilə İran arasında dəmir yolu şəbəkələrini əlaqələndirən Xəzər dənizi sahilindəki logistik mərkəz kimi strateji təməl komponentləri Şərq-Qərb və Şimal-Cənub istiqamətləri üzrə çoxtərəfli imkanlara malik transregional infrastrukturun inkişafında keyfiyyətcə yeni nailiyyətləri nümayiş etdirir.
Artıq iri sərmayəçi kimi mövqeyini möhkəmləndirən Azərbaycan regionda xarici ölkələrin iqtisadiyyatına yatırılan investisiyaların həcminə görə, bu gün MDB-də aparıcı dövlətlərdən birinə çevrilib. Dünyanın nüfuzlu iqtisadi tədqiqat mərkəzlərinin hesabatlarında respublikamız bölgədə investisiyaların coğrafi mərkəzinə çevrilən ölkə kimi səciyyələndirilir.
Hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərə xarici investorların cəlb edilməsi istiqamətində işlər aparılır, bir-sıra ölkələr ərazilərin bərpası, infrastuktur layihələrinin reallaşmasında yaxından iştirak edir.

ИНВЕСТИЦИОННАЯ СРЕДА
Инвестиционно-инновационная политика как одно из важных направлений экономической политики государства — основа многих успехов. Одним из важных условий обеспечения макроэкономической стабильности и экономического роста, экономической безопасности, обеспечения конкурентоспособности национальной экономики, повышения уровня жизни населения, решения многих социально-экономических проблем является инвестиционный климат в стране.
Азербайджан стал привлекательной страной для инвестиций в мире. Созданная в стране политическая и экономическая стабильность, благоприятная деловая и инвестиционная среда обеспечивают реализацию любого проекта. Текущая инвестиционная политика и созданная благоприятная бизнес-среда привлекают в нашу страну местных и иностранных инвесторов.
В результате постоянно улучшающейся реформистской деловой среды для всех инвесторов были созданы равные права и возможности. В то же время сильная политика защиты на законодательном уровне в этой области являются привлекательными факторами для инвесторов.
Одним из факторов, поддерживающих инвестиционный климат, является отсутствие государственных проверок (за исключением налогов, здоровья человека и общественной безопасности).
При этом отсутствует дискриминация иностранных и местных инвесторов, такие требования, как получение разрешения на иностранные инвестиции в первую очередь, а также ограничения на обмен иностранной валюты, лицензирование операций с иностранной валютой, ограничения на размер иностранного капитала, в компаниях — ограничения на передачу технологий, юридические ограничения на владение. Отсутствие ограничений на репатриацию прибыли и спрос на местных партнеров указывают на создание благоприятной деловой среды для инвесторов.
Сегодня в результате проводимой в нашей стране работы по дальнейшему улучшению инвестиционного климата, наряду с увеличением количества компаний, инвестирующих в Азербайджан, расширяется их география. Известно, что инвесторам интересно вкладывать деньги только в стабильную страну. В результате объем инвестиций в экономику Азербайджана сейчас достиг 280 миллиардов долларов.
Нынешняя роль Азербайджана в качестве инвестора в ряде региональных и глобальных проектов сделала его важным геополитическим игроком, а также растущей страной с международным имиджем. Азербайджан состоит в четырех проектах: транспортные коридоры «Восток-Запад», «Север-Юг», нефтепровод Баку-Тбилиси-Джейхан, газопровод Баку-Тбилиси-Эрзурум, один из приоритетных энергетических проектов для Европейского Союза (Шах Дениз-2, Южный Кавказ Расширение газопровода, TANAP и TAP) был одним из основных инициаторов миллиардов, вложенных в такие проекты, как Южный газовый коридор, и эти проекты были успешно завершены.
Ключевые стратегические компоненты, такие как инициированные Азербайджаном региональные проекты связности, включая железную дорогу Баку-Тбилиси-Карс, Новый Бакинский международный морской торговый порт и логистический центр на побережье Каспийского моря, соединяющий железнодорожные сети между Азербайджаном и Ираном, демонстрирует качественно новые достижения в развитии трансрегиональной инфраструктуры с многосторонними возможностями на южных направлениях.
Уже укрепив свои позиции в качестве крупного инвестора, Азербайджан стал одной из лидирующих стран в СНГ по объему инвестиций в зарубежную экономику в регионе. Согласно отчетам ведущих мировых центров экономических исследований, наша страна характеризуется как страна, ставшая географическим центром инвестиций в регионе.
В настоящее время ведется работа по привлечению иностранных инвесторов на освобожденные территории, ряд стран активно участвует в восстановлении территорий и реализации инфраструктурных проектов.