Dövlətin iqtisadi siyasətinin mühüm istiqamətlərindən biri kimi investisiya — innovasiya siyasəti qazanılan bir çox uğurların əsasını təşkil edir. Makroiqtisadi sabitliyin və iqtisadi artımın təmin olunmasında, iqtisadi təhlükəsizlik, milli iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətinin təmin edilməsində, əhalinin həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılmasında, bir çox sosial-iqtisadi problemlərin həllində ölkədəki investisiya durumu, investisiyaların innovasiya yönümlü olması vacib şərtlərdən biridir.
Azərbaycan dünyada sərmayə qoyuluşu üçün cəlbedici ölkəyə çevrilib. Ölkədə yaradılan siyasi-iqtisadi sabitlik, əlverişli biznes və investisiya mühiti istənilən layihənin gerçəkləşməsinə təminat verir. Mövcud investisiya siyasəti, yaradılan əlverişli biznes mühiti yerli sahibkarlarla yanaşı, xarici investorları da ölkəmizə cəlb edir.
Daim təkmilləşən islahatçı biznes mühiti nəticəsində bütün investorlar üçün bərabər hüquqlar və imkanlar yaradılıb. Eyni zamanda bu sahədə güclü mühafizə siyasəti və qanunvericiliyin yaradılması investorlar üçün cəlbedici amillərdir.
İnvestisiya mühitini dəstəkləyən amillərdən biri də dövlət təftişlərinin (vergi, insan sağlamlığı və dövlət təhlükəsizliyi məsələləri xaric) olmamasıdır.
Eyni zamanda xarici və yerli investorlara münasibətdə ayrıseçkiliyin olmaması, xarici investisiya üçün ilk öncə icazənin alınması kimi tələblərin, həmçinin, xarici mübadilə məhdudiyyətlərin, kapitalın hərəkəti ilə bağlı valyuta əməliyyatları üçün lisenziyalaşdırmanın, şirkətlərdə xarici kapitalın miqdarına məhdudiyyətin, texnologiyanın köçürülməsi üçün məhdudiyyətin, mülkiyyətcilikdə hüquqi məhdudiyyətin, mənfəətin repatriasiyasında məhdudiyyətin və yerli həmkar tələbinin mövcud olmaması investorlar üçün əlverişli biznes mühitinin yaradılmasından xəbər verir.
Bugün ölkəmizdə investisiya mühitinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən işlərin nəticəsidir ki, Azərbaycana sərmayə qoyan şirkətlərin sayı ilə yanaşı, onların coğrafiyası da getdikcə genişlənir. Məlumdur ki, investorlar ancaq sabit olan ölkəyə sərmayə qoymaqda maraqlıdırlar. Elə bunun nəticəsidir ki, Azərbaycan iqtisadiyyatına yatırılan sərmayələrin həcmi hazırda 280 milyard dollara çatıb.
Azərbaycanın hazırda bir sıra regional və qlobal layihələrdə investor ölkə kimi çıxış etməsi onu mühüm geosiyasi aktora, habelə beynəlxalq imici durmadan artan nüfuzlu ölkəyə çevirib. Azərbaycan “Şərq-Qərb”, “Şimal-Cənub” nəqliyyat dəhlizləri, Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft, Bakı-Tbilisi-Ərzurum qaz kəməri, Avropa İttifaqı üçün prioritet enerji layihələrindən biri olan dörd layihədən ibarət (“Şahdəniz-2”, Cənubi Qafqaz Boru Kəmərinin Genişləndirilməsi, TANAP və TAP) “Cənub qaz dəhlizi” kimi milyardlarla investisiya yatırılan layihələrin əsas təşəbbüskarlarından biri olmuş və layihələr uğurla tamamlanmışdır.
Azərbaycanın təşəbbüskarı olduğu və davam edən regional bağlılıq layihələri, o cümlədən Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu, Yeni Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarəti Limanı, Azərbaycan ilə İran arasında dəmir yolu şəbəkələrini əlaqələndirən Xəzər dənizi sahilindəki logistik mərkəz kimi strateji təməl komponentləri Şərq-Qərb və Şimal-Cənub istiqamətləri üzrə çoxtərəfli imkanlara malik transregional infrastrukturun inkişafında keyfiyyətcə yeni nailiyyətləri nümayiş etdirir.
Artıq iri sərmayəçi kimi mövqeyini möhkəmləndirən Azərbaycan regionda xarici ölkələrin iqtisadiyyatına yatırılan investisiyaların həcminə görə, bu gün MDB-də aparıcı dövlətlərdən birinə çevrilib. Dünyanın nüfuzlu iqtisadi tədqiqat mərkəzlərinin hesabatlarında respublikamız bölgədə investisiyaların coğrafi mərkəzinə çevrilən ölkə kimi səciyyələndirilir.
Hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərə xarici investorların cəlb edilməsi istiqamətində işlər aparılır, bir-sıra ölkələr ərazilərin bərpası, infrastuktur layihələrinin reallaşmasında yaxından iştirak edir.

INVESTMENT ENVIRONMENT
Innovation and investment policy play a crucial role in terms of achieving many successes in the state economy. Macroeconomic stability and economic growth, economic security, ensuring the competitiveness of the national economy, improving the living standards of the population, solving many socio-economic problems is the investment climate in the country are the important goals in terms of investment-oriented.
Azerbaijan became an attractive country in the world for investment. The creation of political and economic stability, favorable business and investment environment ensure the realization of any project. The current investment policy and successful business environment do not only attract local investors but also, attract foreign investors.
As a result of an improved business environment, equal rights and opportunities have been created for all investors. Also, strong protection policy and legislation in this area are attractive factors for investors.
The lack of government inspections such as taxes, human health, national security is supporting factors of the investment climate.
In addition, there is no discrimination against foreign and local investors. There are some favorable conditions for investors to create a favorable business environment. This favorable business environment includes a lack of requirements such as obtaining a permit for foreign investment and as well as lack of restrictions on foreign exchange, lack of license for foreign exchange transactions related to capital movements, and lack of restrictions on the amount of foreign capital in companies, the absence of restrictions on technology transfer and absence of legal restrictions on ownership, the absence of restrictions on the repatriation of profits and lack of the requirement of a local colleague.
As a result of works done in our country for the improvement of the investment climate, along with the number of companies investing in Azerbaijan, their geography is expanding. It is obvious that investors are only interested in investing in a stable country. So, the volume of investments in the Azerbaijani economy has now reached $ 280 billion.
Azerbaijan acts as an investor country in a number of regional and global projects. It led Azerbaijan to become a geopolitical actor, as well as a country with a growing international image.
Azerbaijan is one of the main initiators of billion invested in projects and the projects have been successfully completed. These projects include East-West”, “North-South” transport corridors, Baku-Tbilisi-Ceyhan oil, Baku-Tbilisi-Erzurum gas pipeline, one of the priority energy projects for the European Union (Shah Deniz-2, the expansion of the South Caucasus pipeline), Southern Gas Corridor.
The regional projects initiated by Azerbaijan such as the Baku-Tbilisi-Kars railway, the New Baku International Sea Trade Port, and the construction of a railway between Azerbaijan and Iran, show new achievements in the development of transregional infrastructure.
Azerbaijan strengthened its position as a major investor and become one of the leading countries in the CIS in terms of the volume of investments in foreign economies in the region. According to the reports of the world's leading economic research centers, our country is characterized as a country that has become a geographical center of investment in the region.
Currently, work is underway to attract foreign investors to the liberated territories, and a number of countries are closely involved in the restoration of territories and the implementation of infrastructure projects.