Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası 1945-ci ildə yaradılmışdır. Bu dövr ərzində Elmlər Akademiyası nəhəng bir təşkilata, fundamental tədqiqatların əsas mərkəzinə çevrilmişdir. Akademiyanın yaranması əsrlərdən bəri Azərbaycanda elmi təfəkkürün formalaşmasının təbii nəticəsi olmuşdur. Maddi mədəniyyət abidələri və bir çox elmi mənbələr göstərir ki, hələ qədim Azərbaycanda riyaziyyat, astronomiya, tibb, fəlsəfə və başqa elmlər yüksək səviyyədə inkişaf etmişdir.
60 il ərzində Akademiyada əldə edilmiş elmi nəticələr, çoxsaylı ixtiralar, hazırlanmış yüksəkixtisaslı kadrlar bu gün müstəqil Azərbaycan Respublikasının demokratik və hüquqi dövlət kimi formalaşmasında həlledici rol oynamışdır.
Hazırda AMEA-nın 6 bölməsi var: fizika-riyaziyyat və texnika elmləri (Fizika İnstitutu, Riyaziyyat və Mexanika İnstitutu, İdarəetmə Sistemləri İnstitutu, Radiasiya Problemləri İnstitutu, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, Biofizika İnstitutu); kimya elmləri (Akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu, Akademik Murtuza Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu, Akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu, Polimer Materialları İnstitutu); Yer elmləri (Geologiya və Geofizika İnstitutu, Akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutu, Neft və Qaz İnstitutu, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi); biologiya və tibb elmləri (Botanika İnstitutu, Zoologiya İnstitutu, Akademik Abdulla Qarayev adına Fiziologiya İnstitutu, Mikrobiologiya İnstitutu, Mərkəzi Nəbatat Bağı, Dendrologiya İnstitutu, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu, Genetik Ehtiyatlar İnstitutu); humanitar elmlər (Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu, Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu, Memarlıq və İncəsənət İnstitutu, Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu, Folklor İnstitutu, Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi, Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi), ictimai elmlər bölməsi (Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix İnstitutu, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu, İqtisadiyyat İnstitutu, Fəlsəfə İnstitutu, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, Elm Tarixi İnstitutu, Qafqazşünaslıq İnstitutu, Akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu). AMEA-da 2 regional bölmə və 2 regional elmi mərkəz fəaliyyət göstərir: Naxçıvan Elmi Bölməsi (Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutu, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutu, Təbii Ehtiyatlar İnstitutu, Bioresurslar İnstitutu, Əlyazmalar Fondu, Batabat Astrofizika Rəsədxanası), Gəncə Bölməsi (Nizami Gəncəvi Mərkəzi, Humanitar Tədqiqatlar İnstitutu, Diyarşünaslıq İnstitutu, Bioresurslar İnstitutu, Ekologiya və Təbii Ehtiyatlar İnstitutu, Aqrar Problemlər İnstitutu, Nəbatat Bağı); Şəki Regional Elmi Mərkəzi və Lənkəran Regional Elmi Mərkəzi.
Bundan əlavə, AMEA Rəyasət Heyətinin nəzdində bir sıra qurumlar fəaliyyət göstərir: "Azərbaycan Milli Ensiklopediyası" Elmi Mərkəzi, Mərkəzi Elmi Kitabxana, Təbiət Tarixi Muzeyi, “Kibernetika” Elmi İstehsalat Birliyi,  “Elm” Nəşriyyatı, Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurası, Azad Həmkarlar İttifaqı, Veteranlar Şurası, Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası, Alimlər Evi, "Nafta" Elmi İstehsalat Birliyi, "Aşqar" Elmi İstehsalat Birliyi, Fənlərarası Analitik Mərkəz və "AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı" Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 12 yanvar 2004-cü il tarixli sərəncamı ilə Azərbaycan Ensiklopediyası AMEA tabeçiliyinə verilmiş və 5 may 2004-cü il tarixli digər sərəncamına əsasən “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi yaradılmışdır.
Hazırda Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında 10 minə yaxın əməkdaş, o cümlədən 4939 nəfər elmi işçi, 664 elmlər doktoru, 2026 nəfər fəlsəfə doktoru çalışır. Akademiyanın 73 həqiqi üzvü və 114 müxbir üzvü var.

Azerbaijan National Academy of Sciences was established in 1945. During this period, the Academy of Sciences has become a huge organization, a major center of fundamental research. The establishment of the Academy has been a natural result of the formation of scientific thinking in Azerbaijan for centuries. Material cultural monuments and many scientific sources show that mathematics, astronomy, medicine, philosophy, and other sciences were still highly developed in ancient Azerbaijan.
The scientific results obtained at the Academy for 60 years, numerous inventions, trained highly qualified personnel have played a decisive role in the formation of the independent Republic of Azerbaijan as a democratic and legal state.
At present, ANAS has 6 departments: physical-mathematical and technical sciences (Institute of Physics, Institute of Mathematics and Mechanics, Institute of Control Systems, Institute of Radiation Problems, Institute of Information Technology, Shamakhi Astrophysics Observatory named after Nasraddin Tusi, Institute of Biophysics); chemical sciences (Institute of Petrochemical Processes named after Academician Yusif Mammadaliyev, Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry named after Academician Murtuza Nagiyev, Institute of Chemistry of Additives named after Academician Ali Guliyev, Institute of Polymer Materials); Earth Sciences (Institute of Geology and Geophysics, Institute of Geography named after Academician Hasan Aliyev, Institute of Oil and Gas, Republican Seismological Service Center); biological and medical sciences (Institute of Botany, Institute of Zoology, Institute of Physiology named after Academician Abdulla Garayev, Institute of Microbiology, Central Botanical Garden, Institute of Dendrology, Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Institute of Soil Science and Agrochemistry, Institute of Genetic Resources); Humanities (Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, Institute of Linguistics named after Nasimi, Institute of Architecture and Art, Institute of Manuscripts named after Mohammad Fuzuli, Folklore Institute, National Museum of Azerbaijan Literature named after Nizami Ganjavi, Huseyn Javid's House Museum), Department of Social Sciences (named after Abbasgulu Aga Bakikhanov Institute of History, Institute of Archeology and Ethnography, Institute of Economics, Institute of Philosophy, Institute of Law and Human Rights, National Museum of History of Azerbaijan, Institute of History of Science, Institute of Caucasus Studies, Institute of Oriental Studies named after Academician Ziya Bunyadov). There are 2 regional departments and 2 regional scientific centers at ANAS: Nakhchivan Scientific Department (Institute of History, Ethnography and Archeology, Institute of Art, Language and Literature, Institute of Natural Resources, Institute of Bioresources, Manuscripts Fund, Batabat Astrophysics Observatory), Ganja Department ( Nizami Ganjavi Center, Institute of Humanitarian Research, Institute of Ethnography, Institute of Bioresources, Institute of Ecology and Natural Resources, Institute of Agrarian Problems, Botanical Garden); Sheki Regional Scientific Center and Lankaran Regional Scientific Center.
In addition, a number of institutions operate under the Presidium of ANAS: "Azerbaijan National Encyclopedia" Scientific Center, Central Scientific Library, Museum of Natural History, "Cybernetics" Scientific Production Association, "Elm" Publishing House, Republican Scientific Research Coordination Council, Free Trade Union, Veterans Council, Council of Young Scientists and Specialists, House of Scientists, "Nafta" Scientific Production Association, "Ashqar" Scientific Production Association, Interdisciplinary Analytical Center and "High Technology Park of ANAS" Limited Liability Company.
By the order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated January 12, 2004, the Encyclopedia of Azerbaijan was subordinated to ANAS and according to another order dated May 5, 2004, the “Azerbaijan National Encyclopedia” Scientific Center was established.
At present, the Azerbaijan National Academy of Sciences employs about 10,000 employees, including 4,939 researchers, 664 doctors of sciences, and 2,026 doctors of philosophy. The Academy has 73 full members and 114 corresponding members.