AZƏRBAYCAN RESPUBLİKASINDA DÖVLƏT HAKİMİYYƏTİ HAQQINDA ÜMUMİ MƏLUMAT
Azərbaycan Respublikasında dövlət hakimiyyəti hakimiyyətlərin bölünməsi prinsipi əsasında təşkil edilir. Ənənəvi hakimiyyətlər bölgüsü konsepsiyasına uyğun olaraq Konstitusiya müəyyən edir ki, icra hakimiyyəti Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə mənsubdur, qanunvericilik hakimiyyətini Azərbaycan Respublikasının parlamenti — Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi, məhkəmə hakimiyyətini isə müstəqil məhkəmələr həyata keçirirlər.
Azərbaycan Respublikasında qanunvericilik hakimiyyətini Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi həyata keçirir.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi 125 deputatdan ibarətdir.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatları majoritar seçki sistemi, ümumi, bərabər və birbaşa seçki hüququ əsasında sərbəst, şəxsi və gizli səsvermə yolu ilə seçilirlər.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin hər çağırışının seçkiləri beş ildən bir noyabr ayının birinci bazar günü keçirilir.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatlarının səlahiyyət müddəti Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin çağırışının səlahiyyət müddəti ilə məhdudlaşır.
Azərbaycan Respublikasının seçkilərdə iştirak etmək hüququna malik olan hər bir vətəndaşı qanunla müəyyən edilmiş qaydada Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı seçilə bilər.
İkili vətəndaşlığı olan, başqa dövlətlər qarşısında öhdəliyi olan, icra və ya məhkəmə hakimiyyəti sistemlərində qulluq edən, elmi, pedaqoji və yaradıcılıq fəaliyyəti istisna olmaqla, başqa ödənişli fəaliyyətlə məşğul olan şəxslər, din xadimləri, fəaliyyət qabiliyyətsizliyi məhkəmə tərəfindən təsdiq edilən, ağır cinayətlərə görə məhkum olunmuş şəxslər, məhkəmənin qanuni qüvvəyə minmiş hökmü ilə azadlıqdan məhrumetmə yerlərində cəza çəkən şəxslər Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə deputat seçilə bilməzlər.
Azərbaycan Respublikasının ərazisində 10 ildən artıq daimi yaşayan, seçkilərdə iştirak etmək hüququna malik olan, o cümlədən ağır cinayətə görə məhkum olunmayan, başqa dövlətlər qarşısında öhdəliyi olmayan, ali təhsilli, ikili vətəndaşlığı olmayan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilə bilər
Azərbaycan Respublikasında  Daxili İşlər Nazirliyi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Energetika Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi, Müdafiə Nazirliyi, Müdafiə Sənayesi Nazirliyi, Mədəniyyət Nazirliyi,  Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Xarici İşlər Nazirliyi, İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi, Ədliyyə Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Respublikasında Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Diasporla İş Üzrə Dövlət Komitəsi, Dini Qurumlarla İş Üzrə Dövlət Komitəsi, Dövlət Gömrük Komitəsi, Dövlət Statistika Komitəsi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri Üzrə Dövlət Komitəsi, Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti və Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı kimi dövlət təşkilatları və komitələri fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Respublikasında Dövlət Miqrasiya Xidməti, Dövlət Sərhəd Xidməti,  Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti, Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidməti, Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidməti, Xarici Kəşfiyyat Xidməti fəaliyyət göstərir.
Azərbaycan Respublikasında məhkəmə hakimiyyətini Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsi, Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsi, Azərbaycan Respublikasının apellyasiya məhkəmələri, Azərbaycan Respublikasının ümumi məhkəmələri və digər ixtisaslaşdırılmış məhkəmələri həyata keçirirlər.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 7-ci maddəsində qanunvericilik, icra və məhkəmə hakimiyyətlərinin qarşılıqlı fəaliyyət göstərməsi və öz səlahiyyətləri çərçivəsində müstəqil olmaları təsbit edilmişdir.

GENERAL INFORMATION ABOUT THE STATE POWER IN THE REPUBLIC OF AZERBAIJAN
The government of the Republic of Azerbaijan is organized at the base of principles of separation of power. According to the traditional concept of the separation of power, the Constitution determines that the President of the Republic of Azerbaijan holds the executive power, the legislative power is carried out by the Parliament of the Republic of Azerbaijan — Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the judicial power is held by the independent courts.
The legislative power of the Republic of Azerbaijan is held by the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan.
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan has 125 deputies.
The deputies of Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan are elected on basis of a majority system, and general, equal, and direct elections by free, private, and secret ballots.
Each convocation of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan is elected on the first Sunday of November every five years.
The terms of parliamentary deputies of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan are limited by the terms of the convocation of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan.
Every citizen of the Azerbaijan Republic who has reached the age of 18 can be elected a Deputy — Member of the Milli Majlis of the Azerbaijan Republic in the order determined by the Law. Persons who have dual citizenship, are in State service in other countries, work in Executive or Judicial bodies, Persons engaged in a different paid activity with the exception of scientific, creative and teaching work, ministers of religion, Persons whose inactivity has been confirmed by the court, Persons who serve their sentence in places of confinement by the court's verdict cannot be elected Deputies.
The President of the Republic of Azerbaijan holds the executive power of the Republic of Azerbaijan.
The President of the Republic of Azerbaijan is elected for a term of 5 years by general, equal, and direct elections by free, private, and secret ballots. A free, individual, and secret ballot shall elect the President of the Azerbaijan Republic for the term of 5 years via universal, direct, and equal elections. The President of the Azerbaijan Republic shall be elected by a majority of two-thirds of voters participating in the voting.
The President of the Republic of Azerbaijan administers the executive power.
The Administrative Department of the President is involved in logistical and financial support of the President and the President Administration.
There are Ministry of Agriculture, Ministry of Finance, Ministry of Labor and Social Insurance, Ministry of Ecology and National Resources, Ministry of Youth and Sports, Ministry of Economy, Ministry the Culture and Tourism, the State Security Service of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Transport, Ministry of Communication and Informational Technology, Ministry of Industry and Energy, Ministry of Education, Ministry of Taxes, Ministry of Foreign Affairs, Ministry of Internal Affairs, Ministry of Health, Ministry of Justice, Ministry of National Defense of Azerbaijan Republic, Ministry of Defense Industry.
There is the State Customs Committee of the Azerbaijan Republic, State Committee on affairs of Religious organizations, the National Bank of Azerbaijan Republic, State Oil Fund, and State Committee on affairs of Refugees and IDPs, State Statistics Committee, State Committee on affairs with Azerbaijanis living abroad in the Republic of Azerbaijan.
Juridical power of the Republic of Azerbaijan realizes Constitutional Court of the Republic, Highest court of Azerbaijan Republic, Court of Appeal of the Republic of Azerbaijan, Economic Court of Azerbaijan Republic.
Under the 7th clause of the Constitution Legislative, Executive and Juridical powers interact and are independent within the limits of their authorities.