Çarizmin Qarabağda üsul-idarəsi. Ermənilərin kütləvi şəkildə Qarabağa köçürülməsi.
1805-ci il Kürəkçay müqaviləsi ilə Qarabağ xanlığı faktik olaraq çar Rusiyası tərəfindən ilhaq edildi. Xan hakimiyyətinin hələ 17 il də saxlanması müəyyən strateji məqsəd daşıyırdı. 1806-cı ildə İbrahim xanın özünün və 24 nəfər ailə üzvülərinin çar ordusunun zabiti mayor Lisanevic tərəfindən qətli çar Rusiyanın heç bir hüquqa məhəl qoymadığını nümayiş etdirirdi. Belə bir şəraitdə İbrahim xanın yerinə general rütbəsi verilərək xanlığın başına gətirilən oğlu Mehdiqulu xanın hakimiyyəti (1806-1822) möhkəm deyildi.
Çar hökuməti işğal rejimini gücləndirir, xanlığın ərazisində möhkəmlənmək məqsədi ilə yerli müsəlman hakim təbəqənin iqtisadi mövqelərini zəiflətməyə, əksinə, özünə arxa sandığı xristian alban məlikləini üstün mövqeyə çıxarmağa çalışırdı. Xanlıq ləğv edildikdən sonra Şimali Azərbaycanın digər yerlərində olduğu kimi, burada da komendant idarə üsulu tətbiq edılmış, o, Hərbi-müsəlman dairəsinin (mərkəz Şuşa) tərkibinə daxil edilmişdi. Bu dövrdə çar Rusiyası qoşunlarının işğalçılıq əməliyyatlarında iştirak edən və əslən erməni olan general-leytenant V.Q.Mədətov (1782-1829) Qarabağda sözün əsl mənasında çar Rusiyasının müstəmləkə rejimini yaratmışdı. Çar hökuməti 1830-cu il üsyanlarının təsiri nəticəsində Cənubi Qafqazda 1840-cı il 10 aprel inzibati-hərbi islahatı keçirdi. Bu islahata görə Qarabağ əyaləti Şuşa qəzasına çevrilmiş və Kaspi vilayətinə (mərkəz Şamaxı) tabe edilmişdi. Bununla da Qarabağ ərazisi siyasi mərkəz mənasını itirmiş oldu və yalnız coğrafi anlayış kimi qaldı.
1846-cı il inzibati ərazi bölgüsü zamanı Şuşa qəzası yeni yaradılmış Şamaxı quberniyasına (1860-cı ildən Bakı) tabe edildi. 1868-ci ildə Yelizavetpol quberniyası yaradıldıqda Şuşa qəzası onun tərkibinə verildi və ərazisi bölünərək burada daha üç qəza — Zəngəzur, Cavanşir və Cəbrayıl qəzaları da təşkil olundu. Bununla Şuşa qəzası da vahid inzibati-siyasi mərkəz kimi ləğv edildi. Belə bir inzibati ərazi bölgüsü xüsusi məqsədlə həyata keçirilmişdi. Bu islahatlar Qarabağ ərazisinə köçürülən 8249 erməni ailəsi üzvlərilərin idarə sistemində daha geniş təmsil edilməsinə hərtərəfli imkanlar açdı.
Çarizm Şimali Azərbaycan torpaqlarını işğal etdikcə, bu torpaqlarda möhkəmlənmək üçün həm də əhalinin erməniləşdirilməsi siyasətini də həyata keçirirdi. 1828-ci il Türkmənçay müqaviləsindən (Sənəd 3) sonra bu hal daha müntəzəm və məqsədyönlü xarakter alır. Ermənilərin Qacarlar dövləti ərazilərindən Şimali Azərbaycana köçürülməsi həmin müqavilənin XV maddəsilə təsdiq olunurdu. Həmin maddəyə görə şah öhdəsinə götürürdü ki, ölkədə yaşayan məmur və sakinlərə bu gündən başlayaraq öz ailəsi ilə birlikdəQacarlar dövləti vilayətlərindən şar Rusiyası ərazilərinə sərbəst keçmək, hökumət və yerli rəisliyin heç bir maneçiliyi olmadan onların satılıq malına və ya əmlakına, əşyalarına hər hansı gömrük və vergi qoyulmadan daşınan əmlakını aparmaq və satmaq üçün bir il vaxt verilir. Daşınmaz əmlaka gəldikdə isə, onun satılması və ya onun haqqında öz xoşuna sərəncam üçün beş illik müddət müəyyən edilir. Lakin bu bağışlanma qeyd olunan bir illik müddət başa çatanadək məhkəmə cəzası düşən günah və ya cinayət işləmiş adamlara şamil edilmir. Yuxarıda göstərildiyi kimi, bu maddə İrandan ermənilərin kütləvi surətdə Şimali Azərbaycanın İrəvan,Naxcıvan və o cümlədən Qarabağ ərazilərinə köçürülməsini təmin etmək üçün müqaviləyə daxil edilmişdi.
1829-cu il Ədirnə müqaviləsi ilə Osmanlı imperiyasından da ermənilərin yenicə işğal olunmuş Şimali Azərbayan ərazilərinə köçürülməsi həyata keçirilməyə başlayır. Ermənilərin köçürülməsinin əsas istiqamətlərindən biri Qarabağ torpaqları idi.
1822-ci ildə Qarabağ xanlığının ləğv edilərkən onun əhalisinin etnik tərkibi Qafqazdakı rus qoşunlarının baş komandanı A.P.Yermolovun (1816-1827) göstərişi ilə tərtib olunan "Təsvir"də əksini tapmışdır. Hələ bu sənədin tərtibinə qədər (1805-1822) Qarabağda aparılmış erməniləşdirmə siyasətinə baxmayaraq, statistikanı (1593-cü ildən başlayaraq) müqayisə etsək, burada əhalinin əksəriyyətini yenə də azərbaycanlılar təşkil edirdi. "Təsvir"ə görə Qarabağ əyalətində olan 20 095 ailədən 15 729-u azərbaycanlı (1 111-i şəhərdə, 14 618-i kənddə), 4 366-sı erməni, o cümlədən alban idi (421-i şəhərdə, 3 945-i kənddə). Yeri gəlmişkən, bu ermənilərin böyük əksəriyyəti qriqorianlaşdırılmış və erməniləşdirilmiş keçmiş albanlar idilər. Ermənilərin kütləvi şəkildə Qarabağa köçürülməsi nəticəsində burada yeni erməni kəndləri (Marağalı, Canyataq və s.) meydana gəlməyə başlamışdı. (Ermənilər sonralar köçürülmə "şərəfinə" Qarabağda abidələr ucaltmış, lakin XX yüzilliyin 80-ci illərində Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları qaldırdıqları zaman onları dağıtmışdılar). Rəsmi məlumatlara əsasən, 1828-1830-cu illər arasında, cəmi 2 il ərzində, Şimali Azərbaycana, o cümlədən Qarabağa İrandan 40 min, Osmanlı imperiyasından 90 min erməni köçürüldü. Qeyri-rəsmi erməni köçkünləri ilə birlikdə onların sayı 200 mini ötmüşdü. Köçürülmədən sonra Qarabağın etnik tərkibində ermənilərin sayı artmağa başladı.
Şimali Azərbaycanın Qarabağ regionunun xristian əhalisi
Qarabağ regionu əhalisinin xristian dinini qəbul etməsi uzun sürən bir tarixi prosesinnəticəsidir.313-cü ildə Alban hökmdarı Urnayr tərəfindən xristianlığın qəbul edilməsini rəsmən etdikdən sonra bu din Albaniyanın əsasən dağlıq ərazilərində geniş yayıldı.Bunu Qarabağ və Şimali Azərbaycanın Qərb ərazilərində IV əsrdən başlayaraq inşa edilən və bu günədək qalan kilsələr də təsdiq edir.
1. Qarabağın aborigen (yerli) əhalisi digər Şimali Azərbaycan torpaqlarının (Albaniyanın) əhalisi kimi alban tayfaları olmuşdur;
2. IV əsrin əvvəllərində Albaniyanın bəzi yerlərində, o cümlədən burada da xristianlıq dini yayılmışdı;
3. Ərəb xilafətinin Şimali Azərbaycanın işğalı və hökmranlığı dövründə VII-IX əsrlərdə ölkədə İslam dini yayılmış, lakin Qarabağın dağlıq hissəsində yaşayan əhali :alban və qıpçakların bir qismi xristianlıqda qalmışlar;
4. Qarabağın dağlıq hissəsinin xristian əhalisi rus çarı I Pyotra məktubunda özlərini alban adlandırmışdılar. Bu sübut edir ki, onlar hələ XVIII əsrin əvvəllərində özlərini erməni hesab etmirdilər;
5. Çar Rusiyasının regiona müdaxiləsi, ermənilərin digər ölkələrdən Cənubi Qafqaza, o cümlədən Şimali Azərbaycan ərazilərinə köçürülməsi, 1836-cı il martın 11-də çar I Nikolayın fərmanı ilə bütün xristian kilsələrinin və o cümlədən Tatev monastrının Eçmiədzinə tabe edilməsindən sonra burada erməni amilinin gücləndirilməsinəşərait yaratdı.. Bu siyasət Qarabağın dağlıq hissəsində yaşayan xristian qıpçaq və albanların tarixi taleyində dönüş yaratdı. Onları dini cəhətdən Erməni Qriqoryan Kilsəsındən asılı vəziyyətə saldı.
6. Çar Rusiyası-Qacarlar dövləti müharibələri dövründə (1804-1813, 1826-1828), xüsusilə 1828-ci il Türkmənçay və çar Rusiyası-OsmanlıTürkiyısi müharibələri (1806-1812, 1828-1829) zamanı, xüsusilə 1829-cu il Ədirnə müqaviləsindən sonra İran və Osmanlı dövlətlərindən Şimali Azərbaycanın digər bölgələri ilə birgə Qarabağa ermənilərin kütləvi köçürülməsi qriqorianlaşmış alban əhalisinin erməni dilini və adət-ənənəsini qəbul etməsi başa çatdırmışdı.
Ermənilərin Şimali Azərbaycanda, xüsusilə Qarabağ regionunda azərbaycanlı əhaliyə qarşı soyqırımı cinayətləiyətinin genişlənməsi
XIX yüzilin 30-cu illərindən sonra da ermənilərin kütləvi surətdə Şimali Azərbaycan torpaqlarına, xüsusilə də Qarabağa köçürülməsi davam etdirilirdi. N.Şavrov məhz buna görə yazırdı (1911) ki, :”Cənubi Qaziyadakı 1,3 mln. erməninin 1 milyondan çoxunu biz köçürmüşük”. Bütün bunlara baxmayaraq, 1916-cı ildən Qarabağda (keçmiş xanlığın sərhədləri daxilində) əhalinin yenə də təxminən 51 %-i azərbaycanlı, 46%-i isə erməni (yerli alban mənşəli ermənilərlə birlikdə) idi. Köçürülüb gətirilən ermənilərin Qarabağın dağlıq hissəsində məskunlaşdırılması daha geniş hal almışdı. Bu, gəlmə ermənilərin kompakt surətdə bir yerdə yaşamasını təmin etmək məqsədilə edilirdi və strateji niyyət güdürdü. Ermənilərin inzibati-idarə sistemində möhkəmləndirilməsi, köçürülmə yolu ilə saylarının mexaniki surətdə artırılması və onların iqtisadi potensialının möhkəmləndirilməsi paralel surətdə həyata keçirilirdi. Beləliklə, Ermənilər çarizmin hərtərəfli dəstəyi və yaratdığı əlverişli şərait nəticəsində Qarabağın iqtisadi həyatında da möhkəmlənə bildilər.
Rusiya imperiyasının ayrı-seçkilik siyasəti, çarizmin dəstəyi və məqsədyönlü siyasəti nəticəsində ermənilərin Şimali Azərbaycanda nail olduqları iqtisadi potensial 1872-ci ildə Bakıda neftli torpaqlar üzərində iltizam sisteminin ləğvi zamanı daha aydın nəzərə çarpmağa başladı; nəticədə neftli torpaq sahələrinin hərracı prosesində azərbaycanlılar cəmi 5%, ermənilər isə 50% -dən çox torpaq sahəsi almışdılar. Bakıda fəaliyyət göstərən 167 neft şirkətindən 55 iri və orta şirkət ermənilərə məxsus idi və s. Ermənilərin mədəni-təhsil səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün də hərtərəfli şərait yaradılmışdı. Bütün bunlara baxmayaraq, Qarabağ, onun mərkəzi olan Şuşa şəhəri Azərbaycan xalqının ictimai-siyasi və mədəni mərkəzlərindən biri olaraq qalırdı. Çar hökumətinin və onun əlaltıları olan ermənilərin bütün maneə və müqavimətinə baxmayaraq Qarabağ Azərbaycan türk diyarı kimi inkişaf edirdi.Beləliklə, Çar Rusiyası ermənilərin Şimali Azərbaycana, o cümlədən Qarabağa kütləvi surətdə köçüb gəlməsinə və burada onların inzibati-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni inkişafı üçün geniş imkanlar yaratdı. Çox keçmədən ermənilər Azərbaycan torpaqlarında "Böyük Ermənistan" ideyasının reallaşdırılması uğrunda açıq şəkildə cinayətkar xarakter daşıyan fəaliyyətə başladılar. Həmin ideyanın əsas tərkib hissələrindən biri də Qarabağ, İrəvan, Naxçıvan və digər Azərbaycan torpaqlarının yerli — azərbaycanlı əhalisini məhv etmək və onların yaşadıqları torpaqları ələ keçirməkdən ibarət idi. Ermənilərin 1890-cı illərdən başlayaraq Osmanlı dövlətinə qarşı qaldırdıqları xəyanətkar qiyamlar uğursuzluğa düçar olduqdan sonra bu cinayətkar xarakter daşıyan fəaliyyətin mərkəzi Şimali Azərbaycana keçdi.
Ermənilər 1905-ci ildən başlayaraq Azərbaycan xalqına qarşı kütləvi soyqırımlar törətdilər. Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı soyqırım siyasəti Qarabağda daha faciəli şəkil aldı. Lakin 1905-1906-cı illərdə törətdikləri qırğınlar da erməniləri sakitləşdirmədi. Onlar I Dünya Müharibəsinin doğurduğu tarixi şəraitdən istifadə edərək yenidən mifik "Böyük Ermənistan" dövləti yaratmağa cəhd göstərdilər. 1915-ci ildə Osmanlı dövlətinə qarşı qaldırdıqları yeni qiyamlarda uğursuzluğa düçar olan ermənilər, əsas qüvvələrini Cənubi Qafqazda cəmləşdirərək və çarizmin himayəsinə sığınaraq azərbaycanlılara qarşı soyqırımlarını davam etdirməyə başladılar. Əvvəlcə çar hökumətinin devrilməsi (1917, fevral), sonra isə Rusiyada bolşeviklərin hərbi çevriliş edərək hakimiyyəti ələ almaları ilə (1917, oktyabr) Cənubi Qafqazda yaranan qeyri-müəyyənlik şəraitində — uzun tarixi dövr ərzində şar Rusiyası ordusunda xidmət edən erməni silahlı dəstələri daşnak-bolşevik güruhu ilə birləşərək azərbaycanlılara qarşı soyqırımın yeni, daha dəhşətli dövrün əsasını qoydu. 1918-ci ilin martında Bakıda başlanan və bütün Azərbaycanı əhatə edən yeni kütləvi soyqırımlar Azərbaycan xalqına çox ağır zərbə vurdu. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulması ilə Azərbaycan tarixində yeni dövr başlandı. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Şimali Azərbaycanda silahlı erməni quldur dəstələrinin və daşnak-bolşevik rejiminin Azərbaycan xalqını tamamilə məhv etmək planlarının qarşısını almaq üçün tədbirlər gördü.

Tsarist regime in Garabagh. Mass resettlement of Armenians to Garabagh
Further to the Kurekchay agreement of 1805, the Karabakh Khanate was annexed to Russia. The preservation of khan's government for additional 17 years had a definite strategic meaning. The murder of Ibragim khan in 1806 showed that Russia neglected all the rules and laws. Under those circumstances, the power of Mehdigulu (1806-1822), who inherited the power from his father Ibragim khan, was not strong.
The tsarist government strengthened its occupation regime and desired to weaken the economic position of the local authorities in order to establish its own power in the region. They also attempted to win the predominance of the Armenified Albanians whom they regarded as a support. After the abolition of the Khanate like other regions of North Azerbaijan the commandant way of ruling was also established in this area and it was annexed to the Military-Muslim district (with the center in Shusha). At that time lieutenant-general V.Q.Medetov (1782-1829) of Armenian origin, who contributed to the invasive operations of the Russian troops, established a real Armenian-Russian colony in Karabakh. The tsarist government was influenced by the 1830s revolts and conducted an administrative-political reform in South Karabakh on April 10th 1940. The reform turned Karabakh into the Shusha region and put Karabakh under the supervision of the Caspian province (with the center in Shamakhy). Thus, the concept of Karabakh lost its political meaning and was preserved as a geographical one.
During the administrative division of 1846, the Shusha region was subdued to the newly established Shamakhy province (from 1859 to Baku). With the creation of the Yelizavetpol province, the Shusha region was put under its supervision and three more districts — Zangezur, Djavanshir and Djabrayil — were created there. Thus, the Shusha district also lost its unique administrative-political meaning. These reforms created every opportunity for Armenians to take part in the governing.
The tsarist Russia, which occupied those areas tried to armenify the local inhabitants in order to strengthen its positions. After the signing of the Turkmenchay agreement in 1828 this process became more systematic and purposeful. Article 15th of the Turkmenchay agreement ratified the resettlement of Armenians from Iran to North Azerbaijan. According to this article, the Shah gave one year to the families living in Iran to freely move from Iran to Russia without obstacles from the side of the government and local authorities, to carry and sell their property, goods for sale and things. AS for immovable property, the families are given the term of five years to sell it to make arrangements about that on their own will. Yet the grant does not concern the people committing crime when a year has not passed over the case. As mentioned above, this article was included into the contract for ensuring the mass resettlement of Armenians from Iran to North Azerbaijan including Karabakh.
By the Edirne contract of 1829 Armenians started to move from the Osmanly Empire to the newly occupied lands of North Azerbaijan. Armenians mainly moved to Karabakh.
Ethnic composition of Karabakh khanate during its abolishment reflected on "Description", drawn up by instruction of A.P.Yermolov (1816-1827), the Commander-in-Chief of Russian troops in Caucasus. In spite of Armenianize policy, carried out before drawing of this document (1805-1822), most of Karabakh population was Azerbaijanis, statistics reports (since 1593). According to "Description", 15.729 of 20.095 families in Karabakh were Azerbaijanis (1.111 in the town, 14.618 in the country), 4366 - Armenians, including Albanians (421 in the town, 3.945 in the country). Most of these Armenians was Grogoriyanized and Armanianized Albans. New Armenian villages (Maragali, Janyatag etc.) began to appear in Karabakh in result of Armenian's mass removal to this province. (Some time later Armenians erected monuments of the glory of removal in Karabakh, but destroyed them during territorial claims against Azerbaijan in 1980s.). According to official returns, 40 thousand Armenians were removed from Iran to Northern Azerbaijan, including Karabakh, while 90 thousand — from Ottoman empire in 1828-1830s. Their number with unofficial Armenians settlers exceeded 200 thousand. Number of Armenians began to increase in ethnic composition of Karabakh after removal.
Completion of Gregorianization and Armenianization of Azerbaijan-Albanian population of Garabagh
Gregorianization and Armanianization of Albanian population of Karabakh was long historical process, as was described above:
1. Native population of Karabakh was Albanian tribes as in other lands of Northern Azerbaijan;
2. Christianity was spread in some places of Albania, including Karabakh in IV century;
3. Islam spread throughout the country during occupation of Northern Azerbaijan by Arabic caliphate and its ruling in VII-IX centuries, but Albanians, living in the mountainous part of Karabakh, did not change their religion;
4. Armenian-Gregorian missionaries, migrated to the Caucasus, seizing favorable situation, appeared in result of Arabic caliphate's occupation, realized Gregorianization and then Armenianization of Christian-Albanian population of Karabakh.
5. Christian population of Karabakh called themselves Albanians in the letter, addressed to Russian tcar Peter I. It proves that they still considered themselves Albanians in early XVIII century;
6. Russia's intervention into the region and Armenians' removal from other countries to the Southern Caucasus, including Azerbaijan, lead to strengthening of Armenian factor. This policy created turning-point in historical fate of Gregorianized Albanians. The last stage of their Armanianization started.
7. Armenians' mass removal from Iran and Ottoman empire to Karabakh along with other Azerbaijan regions during Russia-Iran wars (1804-1813, 1826-1828), Russia-Turkey wars (1806-1812, 1828-1829) and particularly after Turkmenchay (1828) and Adirna (1829) agreements completed Armenianization of Gegorianized Albanian population. Albanian Catholicos was abolished in 1836. We can call them Armenians just after this;
8. In spite of that, Daghlig Garabagh Armenians have preserved their specificity, outgoing from Albanian root, among general Armenian population.
Expanding of Armenians' aggressive activity in Azerbaijan, including Karabakh
Armenians' mass removal to Northern Azerbaijan lands, including Karabakh, continued after 1930s. That is why N.Shavrov wrote in 1911, that more than 1 million of 1,3 million of Armenians in Transcaucasia was incomers. Inspite of these, 52% of the population in Karabakh (within borders of khanate) was Azerbaijanis, while 46% — Armenians (including Armenians of local Albanian origin.). Resettlement of Armenians in the mountainous part of Karabakh became more intensive. This policy was aimed to providing of Armenian incomers' compact living and had strategic purpose.
Armenians' strengthening in management control, increasing of their number by resettlement and reinforcement of their economical potential were carried out at the same time. Thus, Armenians could reinforced in the economical life of Karabakh in result of favorable condition, created by tsarism, and its multilateral support.
Economical potential, got by Armenians in result of discriminatory policy of Russian empire, its support and purposeful policy in Northern Azerbaijan, became apparent at abolishment of obligation (илтизам) system over oil land in Baku in 1872. Thus, Azerbaijanis bought only 5% of oil land, while Armenians more than 50% during haggling of oil sections. 55 large and middle companies of 167 oil companies, operating in Baku in 1872, belonged to Armenians. There were created favorable conditions for Armanians' culture-educational upgrade as well. However, Karabakh and its central city Shusha remained public-political and culture center of Azerbaijan people. Despite all hinders and resistance of Tsar government and its puppets (Armenians) Karabakh developed as Azerbaijan-Moslem province.
Thus, Tsar Russia created favorable conditions for Armenians' resettlement to Northern Azerbaijan, including Karabakh, their administrative-political, social-economical and cultural development here. Some time later Armenians began to struggle for realization of idea "Great Azerbaijan" in Azerbaijan territories. One of the integral parts of this idea is to annihilate local Azerbaijan population in Karabakh, Yerevan, Nakhichevan and other Azerbaijan territories and to capture their lands. As Armenians treacherous rebellions, stirred up against Ottoman state since 1890s, failed, the center of struggle was moved to Northern Azerbaijan.
Armenians committed mass genocide against Azerbaijan people again since 1905. Armenians' genocide policy acquire more tragic nature in Karabakh. But carnage of 1905-1906s did not appeased them. They attempted to establish mythic "Great Armenia" again, seizing the historical situation, caused by the First World War. Armenians, whose rebellions against Ottoman state in 1915 failed, began to focus main forces in the Southern Caucasus and carried genocide out against Azerbaijanis with Tsarism's support. Armenian armed groups, served in Russian army for long period - during anarchy in the Trascaucasia, created in result of coup d'etat (February, 1917) and Bolsheviks' accession to power (October, 1917), began new and more terrible genocide against Azerbaijanis, joining Dashnak-Bolsheviks. These new mass carnage, begun in Baku in July 1918 and enveloped whole country was very hard blow to Azerbaijan government. New stage began in history of Azerbaijan with establishment of the Azerbaijan Democratic Republic. Young government took measures to prevent plans of Armenian gang groups and Dashnak-Bolshevik regime concerning annihilation of Azerbaijan people.