Çarizmin Qarabağda üsul-idarəsi. Ermənilərin kütləvi şəkildə Qarabağa köçürülməsi.
1805-ci il Kürəkçay müqaviləsi ilə Qarabağ xanlığı faktik olaraq çar Rusiyası tərəfindən ilhaq edildi. Xan hakimiyyətinin hələ 17 il də saxlanması müəyyən strateji məqsəd daşıyırdı. 1806-cı ildə İbrahim xanın özünün və 24 nəfər ailə üzvülərinin çar ordusunun zabiti mayor Lisanevic tərəfindən qətli çar Rusiyanın heç bir hüquqa məhəl qoymadığını nümayiş etdirirdi. Belə bir şəraitdə İbrahim xanın yerinə general rütbəsi verilərək xanlığın başına gətirilən oğlu Mehdiqulu xanın hakimiyyəti (1806-1822) möhkəm deyildi.
Çar hökuməti işğal rejimini gücləndirir, xanlığın ərazisində möhkəmlənmək məqsədi ilə yerli müsəlman hakim təbəqənin iqtisadi mövqelərini zəiflətməyə, əksinə, özünə arxa sandığı xristian alban məlikləini üstün mövqeyə çıxarmağa çalışırdı. Xanlıq ləğv edildikdən sonra Şimali Azərbaycanın digər yerlərində olduğu kimi, burada da komendant idarə üsulu tətbiq edılmış, o, Hərbi-müsəlman dairəsinin (mərkəz Şuşa) tərkibinə daxil edilmişdi. Bu dövrdə çar Rusiyası qoşunlarının işğalçılıq əməliyyatlarında iştirak edən və əslən erməni olan general-leytenant V.Q.Mədətov (1782-1829) Qarabağda sözün əsl mənasında çar Rusiyasının müstəmləkə rejimini yaratmışdı. Çar hökuməti 1830-cu il üsyanlarının təsiri nəticəsində Cənubi Qafqazda 1840-cı il 10 aprel inzibati-hərbi islahatı keçirdi. Bu islahata görə Qarabağ əyaləti Şuşa qəzasına çevrilmiş və Kaspi vilayətinə (mərkəz Şamaxı) tabe edilmişdi. Bununla da Qarabağ ərazisi siyasi mərkəz mənasını itirmiş oldu və yalnız coğrafi anlayış kimi qaldı.
1846-cı il inzibati ərazi bölgüsü zamanı Şuşa qəzası yeni yaradılmış Şamaxı quberniyasına (1860-cı ildən Bakı) tabe edildi. 1868-ci ildə Yelizavetpol quberniyası yaradıldıqda Şuşa qəzası onun tərkibinə verildi və ərazisi bölünərək burada daha üç qəza — Zəngəzur, Cavanşir və Cəbrayıl qəzaları da təşkil olundu. Bununla Şuşa qəzası da vahid inzibati-siyasi mərkəz kimi ləğv edildi. Belə bir inzibati ərazi bölgüsü xüsusi məqsədlə həyata keçirilmişdi. Bu islahatlar Qarabağ ərazisinə köçürülən 8249 erməni ailəsi üzvlərilərin idarə sistemində daha geniş təmsil edilməsinə hərtərəfli imkanlar açdı.
Çarizm Şimali Azərbaycan torpaqlarını işğal etdikcə, bu torpaqlarda möhkəmlənmək üçün həm də əhalinin erməniləşdirilməsi siyasətini də həyata keçirirdi. 1828-ci il Türkmənçay müqaviləsindən (Sənəd 3) sonra bu hal daha müntəzəm və məqsədyönlü xarakter alır. Ermənilərin Qacarlar dövləti ərazilərindən Şimali Azərbaycana köçürülməsi həmin müqavilənin XV maddəsilə təsdiq olunurdu. Həmin maddəyə görə şah öhdəsinə götürürdü ki, ölkədə yaşayan məmur və sakinlərə bu gündən başlayaraq öz ailəsi ilə birlikdəQacarlar dövləti vilayətlərindən şar Rusiyası ərazilərinə sərbəst keçmək, hökumət və yerli rəisliyin heç bir maneçiliyi olmadan onların satılıq malına və ya əmlakına, əşyalarına hər hansı gömrük və vergi qoyulmadan daşınan əmlakını aparmaq və satmaq üçün bir il vaxt verilir. Daşınmaz əmlaka gəldikdə isə, onun satılması və ya onun haqqında öz xoşuna sərəncam üçün beş illik müddət müəyyən edilir. Lakin bu bağışlanma qeyd olunan bir illik müddət başa çatanadək məhkəmə cəzası düşən günah və ya cinayət işləmiş adamlara şamil edilmir. Yuxarıda göstərildiyi kimi, bu maddə İrandan ermənilərin kütləvi surətdə Şimali Azərbaycanın İrəvan,Naxcıvan və o cümlədən Qarabağ ərazilərinə köçürülməsini təmin etmək üçün müqaviləyə daxil edilmişdi.
1829-cu il Ədirnə müqaviləsi ilə Osmanlı imperiyasından da ermənilərin yenicə işğal olunmuş Şimali Azərbayan ərazilərinə köçürülməsi həyata keçirilməyə başlayır. Ermənilərin köçürülməsinin əsas istiqamətlərindən biri Qarabağ torpaqları idi.
1822-ci ildə Qarabağ xanlığının ləğv edilərkən onun əhalisinin etnik tərkibi Qafqazdakı rus qoşunlarının baş komandanı A.P.Yermolovun (1816-1827) göstərişi ilə tərtib olunan "Təsvir"də əksini tapmışdır. Hələ bu sənədin tərtibinə qədər (1805-1822) Qarabağda aparılmış erməniləşdirmə siyasətinə baxmayaraq, statistikanı (1593-cü ildən başlayaraq) müqayisə etsək, burada əhalinin əksəriyyətini yenə də azərbaycanlılar təşkil edirdi. "Təsvir"ə görə Qarabağ əyalətində olan 20 095 ailədən 15 729-u azərbaycanlı (1 111-i şəhərdə, 14 618-i kənddə), 4 366-sı erməni, o cümlədən alban idi (421-i şəhərdə, 3 945-i kənddə). Yeri gəlmişkən, bu ermənilərin böyük əksəriyyəti qriqorianlaşdırılmış və erməniləşdirilmiş keçmiş albanlar idilər. Ermənilərin kütləvi şəkildə Qarabağa köçürülməsi nəticəsində burada yeni erməni kəndləri (Marağalı, Canyataq və s.) meydana gəlməyə başlamışdı. (Ermənilər sonralar köçürülmə "şərəfinə" Qarabağda abidələr ucaltmış, lakin XX yüzilliyin 80-ci illərində Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları qaldırdıqları zaman onları dağıtmışdılar). Rəsmi məlumatlara əsasən, 1828-1830-cu illər arasında, cəmi 2 il ərzində, Şimali Azərbaycana, o cümlədən Qarabağa İrandan 40 min, Osmanlı imperiyasından 90 min erməni köçürüldü. Qeyri-rəsmi erməni köçkünləri ilə birlikdə onların sayı 200 mini ötmüşdü. Köçürülmədən sonra Qarabağın etnik tərkibində ermənilərin sayı artmağa başladı.
Şimali Azərbaycanın Qarabağ regionunun xristian əhalisi
Qarabağ regionu əhalisinin xristian dinini qəbul etməsi uzun sürən bir tarixi prosesinnəticəsidir.313-cü ildə Alban hökmdarı Urnayr tərəfindən xristianlığın qəbul edilməsini rəsmən etdikdən sonra bu din Albaniyanın əsasən dağlıq ərazilərində geniş yayıldı.Bunu Qarabağ və Şimali Azərbaycanın Qərb ərazilərində IV əsrdən başlayaraq inşa edilən və bu günədək qalan kilsələr də təsdiq edir.
1. Qarabağın aborigen (yerli) əhalisi digər Şimali Azərbaycan torpaqlarının (Albaniyanın) əhalisi kimi alban tayfaları olmuşdur;
2. IV əsrin əvvəllərində Albaniyanın bəzi yerlərində, o cümlədən burada da xristianlıq dini yayılmışdı;
3. Ərəb xilafətinin Şimali Azərbaycanın işğalı və hökmranlığı dövründə VII-IX əsrlərdə ölkədə İslam dini yayılmış, lakin Qarabağın dağlıq hissəsində yaşayan əhali :alban və qıpçakların bir qismi xristianlıqda qalmışlar;
4. Qarabağın dağlıq hissəsinin xristian əhalisi rus çarı I Pyotra məktubunda özlərini alban adlandırmışdılar. Bu sübut edir ki, onlar hələ XVIII əsrin əvvəllərində özlərini erməni hesab etmirdilər;
5. Çar Rusiyasının regiona müdaxiləsi, ermənilərin digər ölkələrdən Cənubi Qafqaza, o cümlədən Şimali Azərbaycan ərazilərinə köçürülməsi, 1836-cı il martın 11-də çar I Nikolayın fərmanı ilə bütün xristian kilsələrinin və o cümlədən Tatev monastrının Eçmiədzinə tabe edilməsindən sonra burada erməni amilinin gücləndirilməsinəşərait yaratdı.. Bu siyasət Qarabağın dağlıq hissəsində yaşayan xristian qıpçaq və albanların tarixi taleyində dönüş yaratdı. Onları dini cəhətdən Erməni Qriqoryan Kilsəsındən asılı vəziyyətə saldı.
6. Çar Rusiyası-Qacarlar dövləti müharibələri dövründə (1804-1813, 1826-1828), xüsusilə 1828-ci il Türkmənçay və çar Rusiyası-OsmanlıTürkiyısi müharibələri (1806-1812, 1828-1829) zamanı, xüsusilə 1829-cu il Ədirnə müqaviləsindən sonra İran və Osmanlı dövlətlərindən Şimali Azərbaycanın digər bölgələri ilə birgə Qarabağa ermənilərin kütləvi köçürülməsi qriqorianlaşmış alban əhalisinin erməni dilini və adət-ənənəsini qəbul etməsi başa çatdırmışdı.
Ermənilərin Şimali Azərbaycanda, xüsusilə Qarabağ regionunda azərbaycanlı əhaliyə qarşı soyqırımı cinayətləiyətinin genişlənməsi
XIX yüzilin 30-cu illərindən sonra da ermənilərin kütləvi surətdə Şimali Azərbaycan torpaqlarına, xüsusilə də Qarabağa köçürülməsi davam etdirilirdi. N.Şavrov məhz buna görə yazırdı (1911) ki, :”Cənubi Qaziyadakı 1,3 mln. erməninin 1 milyondan çoxunu biz köçürmüşük”. Bütün bunlara baxmayaraq, 1916-cı ildən Qarabağda (keçmiş xanlığın sərhədləri daxilində) əhalinin yenə də təxminən 51 %-i azərbaycanlı, 46%-i isə erməni (yerli alban mənşəli ermənilərlə birlikdə) idi. Köçürülüb gətirilən ermənilərin Qarabağın dağlıq hissəsində məskunlaşdırılması daha geniş hal almışdı. Bu, gəlmə ermənilərin kompakt surətdə bir yerdə yaşamasını təmin etmək məqsədilə edilirdi və strateji niyyət güdürdü. Ermənilərin inzibati-idarə sistemində möhkəmləndirilməsi, köçürülmə yolu ilə saylarının mexaniki surətdə artırılması və onların iqtisadi potensialının möhkəmləndirilməsi paralel surətdə həyata keçirilirdi. Beləliklə, Ermənilər çarizmin hərtərəfli dəstəyi və yaratdığı əlverişli şərait nəticəsində Qarabağın iqtisadi həyatında da möhkəmlənə bildilər.
Rusiya imperiyasının ayrı-seçkilik siyasəti, çarizmin dəstəyi və məqsədyönlü siyasəti nəticəsində ermənilərin Şimali Azərbaycanda nail olduqları iqtisadi potensial 1872-ci ildə Bakıda neftli torpaqlar üzərində iltizam sisteminin ləğvi zamanı daha aydın nəzərə çarpmağa başladı; nəticədə neftli torpaq sahələrinin hərracı prosesində azərbaycanlılar cəmi 5%, ermənilər isə 50% -dən çox torpaq sahəsi almışdılar. Bakıda fəaliyyət göstərən 167 neft şirkətindən 55 iri və orta şirkət ermənilərə məxsus idi və s. Ermənilərin mədəni-təhsil səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün də hərtərəfli şərait yaradılmışdı. Bütün bunlara baxmayaraq, Qarabağ, onun mərkəzi olan Şuşa şəhəri Azərbaycan xalqının ictimai-siyasi və mədəni mərkəzlərindən biri olaraq qalırdı. Çar hökumətinin və onun əlaltıları olan ermənilərin bütün maneə və müqavimətinə baxmayaraq Qarabağ Azərbaycan türk diyarı kimi inkişaf edirdi.Beləliklə, Çar Rusiyası ermənilərin Şimali Azərbaycana, o cümlədən Qarabağa kütləvi surətdə köçüb gəlməsinə və burada onların inzibati-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni inkişafı üçün geniş imkanlar yaratdı. Çox keçmədən ermənilər Azərbaycan torpaqlarında "Böyük Ermənistan" ideyasının reallaşdırılması uğrunda açıq şəkildə cinayətkar xarakter daşıyan fəaliyyətə başladılar. Həmin ideyanın əsas tərkib hissələrindən biri də Qarabağ, İrəvan, Naxçıvan və digər Azərbaycan torpaqlarının yerli — azərbaycanlı əhalisini məhv etmək və onların yaşadıqları torpaqları ələ keçirməkdən ibarət idi. Ermənilərin 1890-cı illərdən başlayaraq Osmanlı dövlətinə qarşı qaldırdıqları xəyanətkar qiyamlar uğursuzluğa düçar olduqdan sonra bu cinayətkar xarakter daşıyan fəaliyyətin mərkəzi Şimali Azərbaycana keçdi.
Ermənilər 1905-ci ildən başlayaraq Azərbaycan xalqına qarşı kütləvi soyqırımlar törətdilər. Ermənilərin azərbaycanlılara qarşı soyqırım siyasəti Qarabağda daha faciəli şəkil aldı. Lakin 1905-1906-cı illərdə törətdikləri qırğınlar da erməniləri sakitləşdirmədi. Onlar I Dünya Müharibəsinin doğurduğu tarixi şəraitdən istifadə edərək yenidən mifik "Böyük Ermənistan" dövləti yaratmağa cəhd göstərdilər. 1915-ci ildə Osmanlı dövlətinə qarşı qaldırdıqları yeni qiyamlarda uğursuzluğa düçar olan ermənilər, əsas qüvvələrini Cənubi Qafqazda cəmləşdirərək və çarizmin himayəsinə sığınaraq azərbaycanlılara qarşı soyqırımlarını davam etdirməyə başladılar. Əvvəlcə çar hökumətinin devrilməsi (1917, fevral), sonra isə Rusiyada bolşeviklərin hərbi çevriliş edərək hakimiyyəti ələ almaları ilə (1917, oktyabr) Cənubi Qafqazda yaranan qeyri-müəyyənlik şəraitində — uzun tarixi dövr ərzində şar Rusiyası ordusunda xidmət edən erməni silahlı dəstələri daşnak-bolşevik güruhu ilə birləşərək azərbaycanlılara qarşı soyqırımın yeni, daha dəhşətli dövrün əsasını qoydu. 1918-ci ilin martında Bakıda başlanan və bütün Azərbaycanı əhatə edən yeni kütləvi soyqırımlar Azərbaycan xalqına çox ağır zərbə vurdu. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulması ilə Azərbaycan tarixində yeni dövr başlandı. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Şimali Azərbaycanda silahlı erməni quldur dəstələrinin və daşnak-bolşevik rejiminin Azərbaycan xalqını tamamilə məhv etmək planlarının qarşısını almaq üçün tədbirlər gördü.

Способ правления царизма в Карабахе. Массовое переселение армян в Карабах.
По Кюрекчайскому договору 1805 г. Карабахское ханство фактически было присоединено к России. Сохранение еще 17 лет ханской власти имело определенную стратегическую цель. Убийство 1806 году Ибрахим хана показало, что Россия не чтит закон. В такой обстановке власть сына Ибрахим хана Мехдигулу хана (1806-1822) была непрочной. Царское правительство усиливало захватнический режим, с целью укрепления своей власти старалось ослабить экономическую позицию местных мусульман в высших слоях, выдвигая вперед прогригорианских и проармянских албанцев, которых считало своей опорой.
После упразднения ханства, здесь, как и в других местах Северного Азербайджана, был установлен комендантский способ правления, и оно было присоединено к Военно-мусульманскому округу (центр Шуша). В тот период, участвовавший в захватнических операциях российских войск генерал-лейтенант В.Г.Мадатов (1782-1829), армянин по происхождению, установил в Карабахе армяно-российский колониальный режим. Царское правительство, после восстаний 1830 года, 10 апреля 1840 года провело на Южном Кавказе административно-военную реформу. По этой реформе Карабахская провинция была превращена в Шушинский уезд и подчинена Каспийской области (центр Шамаха). Тем самым понятие Карабах потеряло политический смысл и сохранилось лишь как географическое понятие.
Во время административно-территориального деления 1846 года Шушинский уезд был подчинен Шемахинской губернии (с 1859-го года Бакинская губерния). В 1867 году, при создании Елизаветпольской губернии, Шушинский уезд переходит в ее состав, после чего его территория делится, и здесь создается еще 3 уезда — Зангезурский, Джаванширский и Джебраильский. Таким образом, и Шушинский уезд теряет единое административно-политическое управление. Такое административное деление территории было воплощено в жизнь с особой целью. Эти реформы дали возможность армянам быть более широко представленными в системе правления.
Царизм, захватывая земли Северного Азербайджана, с целью укрепления своей позиции на этих землях, воплощал в жизнь политику арменизации населения. После Туркменчайского договора 1828 г. (документ 3) это обстоятельство получило еще более планомерный и целенаправленный характер. Переселение армян из Ирана в Северный Азербайджан подтверждалась XV пунктом этого договора. По этому пункту шах должен был обеспечить беспрепятственный переход чиновников и жителей страны со своими семьями из Ирана в Россию, а также создать условия (сроком на 1 год) для вывоза товаров или имущества для продажи, при этом в таможне с них не должен был взиматься налог. А что касается недвижимого имущества, для его продажи и распоряжения давалось 5 лет. Но эти моменты не относились к судимым или людям, совершившим преступления в течение вышеназванного 1 года. Как было отмечено выше, этот пункт был включен в договор с целью массового переселения армян из Ирана в Северный Азербайджан, в частности, в Карабах.
По договору Эдирне 1829 г. начинается переселение армян из Османской империи в только что захваченные земли Северного Азербайджана. Одним из основных направлений переселения армян были карабахские земли.
Во время ликвидации Карабахского ханства его этнический состав нашел отражение в «Описании», составленном по распоряжению главнокомандующего русской армией на Кавказе А.П.Ермолова (1816-1827). Еще до составления этого документа (1805-1822), несмотря на политику арменизации, сравнивая статистику (начиная с 1593 года), видно, что преимущество здесь составляло азербайджанское население. По «Описанию» в Карабахской провинции из 20 095 семей 15 729 были азербайджанскими (1111 в городе, 14 618 в селе), 4366 армянскими, в том числе албанскими. (421 в городе, 3945 в селе). Кстати, большинство этих армян были григорианизированными и арменизированными албанцами. В результате массового переселения армян в Карабах здесь стали появляться новые армянские села (Марагалы, Джанятаг, и др.). (Позже армяне «в честь» переселения воздвигали в Карабахе памятники, но в 80-е годы ХХ столетия после претензии на азербайджанские земли, их уничтожили). По официальным данным, с 1828 по 1830 годы, всего за 2 года, в Северный Азербайджан, в том числе в Карабах, было переселено из Ирана 40 тысяч, а из Османской империи 90 тысяч армян. С неофициальными армянскими переселенцами их количество переходило 200 тысяч. После переселения в этническом составе Карабаха число армян стало увеличиваться.
Завершение прогригорианизации и проарменизации азербайджано-албанского населения Нагорного Карабаха
Григорианизация и арменизация албанского населения Нагорного Карабаха, как отмечалось выше, была длительным историческим процессом:
1. Аборигенное (местное) население Карабаха, как и население других земель Северного Азербайджана (Албании), было албанскими племенами.
2. В начале IV века в некоторых местах Албании, в том числе и здесь, было распространено христианство.
3. В период захвата и господства Арабского халифата в Северном Азербайджане в VII-IX веках в стране был распространен ислам, но албанцы, проживающие в горной части Карабаха, остались христианами.
4. Армяно-григорианские миссионеры, мигрирующие в Южной Кавказ после захвата арабского халифата, пользуясь благоприятными условиями, занялись григорианизацией, затем арменизацией христиано-албанского населения горной части Карабаха, что было длительным процессом.
5. Христиане горной части Карабаха в письме русскому царю Петру I называли себя албанцами. Это доказывает тот факт, что еще в начале XVIII века они не считали себя армянами.
6. Вмешательство России в регион, переселение армян из других стран в Южный Кавказ, в том числе в Азербайджан, способствовало усилению здесь армянского фактора. Эта политика послужила перевороту в исторической судьбе григорианизированных албанцев, проживавших в горной части Карабаха. Арменизация этих людей вступила в последний этап.
7. Массовое переселение армян из Ирана и Османской империи наряду с другими регионами Северного Азербайджана, в Карабах, во время Русско-Иранской войны (1804-1813, 1826-1828), особенно во время Туркменчайского договора и Русско-Турецкой войны (1806-1812, 1828-1829) и после договора в Эдирне 1829 г., завершило арменизацию григорианизированных албанцев. В 1836 году было ликвидировано албанское католичество. Лишь после этого их можно назвать, в прямом смысле этого слова, армянами.
8. Несмотря на все это, армяне Нагорного Карабаха в составе общего армянского населения сохранили в себе специфику албанских корней.
Усиление армянами политики геноцида в Азербайджане, в том числе в Карабахе
После 30-х годов XIX столетия продолжалось массовое переселение армян в Северный Азербайджан, в том числе в Карабах. Именно поэтому Н.Шавров писал (1911), что из 1,3 млн. армян Закавказья более 1 млн. были переселенцами. Несмотря на все это, в 1916 г. в Карабахе (на территории ханства) 51 % населения составляли азербайджанцы, а 46 % армяне (с армянами местного албанского происхождения) Переселение армян в горную часть Карабаха приняло еще больший размах. Все это делалось для обеспечения компактной жизни армян-переселенцев и носило стратегический характер.
Параллельно воплощалось в жизнь укрепление административно-управленческой системы армян, увеличение числа армян механическим путем, и укрепление их экономического потенциала. Таким образом, благодаря всесторонней поддержке и созданным им царизмом благоприятным условиям армяне смогли укрепиться и в экономической жизни Карабаха.
Политика разобщения русской империи, поддержка царизма и целенаправленная политика позволила армянам добиться экономического потенциала, который стал более четко вырисовываться во время отмены системы обязательств на нефтяных землях Баку в 1872 г; в итоге во время аукциона на нефтяные земли азербайджанцам удалось купить 5 %, а армянам более 50 % земель. Из 167 нефтяных фирм, функционирующих в Баку, 55 крупных и средних фирм принадлежали армянам и т.п. Для повышения культурно-образовательного уровня армян были созданы все условия. Несмотря на все это, на препятствия и сопротивление царского правительства и их подручных армян, Карабах, его центр — город Шуша, оставался одним из общественно-политических и культурных центров азербайджанского народа, развивался как азербайджано-мусульманский край.
Таким образом, царская Россия создала хорошие условия для массового переселения армян в Северный Азербайджан, в частности, в Карабах, а также для их административно-политического, социально-экономического и культурного развития. Скоро армяне начали вести открытую борьбу за осуществление идеи «Великой Армении» на азербайджанских землях. Одним из основных компонентов этой идеи было уничтожение местного населения, т.е. азербайджанцев в Карабахе, Эривани, Нахчыване и других землях Азербайджана, и захват земель, на которых они проживали. С 1890 года после провала предательских мятежей армян против Османского государства, центром борьбы стал Северный Азербайджан.
Армяне, начиная с 1905 г., приступили к целенаправленному массовому истреблению азербайджанского народа. Политика геноцида армян против азербайджанцев в Карабахе приняла более трагичную форму. Однако даже учиненные бойни в 1905-1906 гг. не успокоили армян. Используя исторические условия, созданные I Мировой войной, они вновь вознамерились создать мифическое государство — «Великую Армению». В 1915 году после провала новых мятежей против Османского государства армяне, сконцентрировав основные силы на Южном Кавказе, под покровительством царизма, продолжили геноцид против азербайджанцев. После падения царской власти в России (1917, февраль), затем прихода к власти большевиков (1917, октябрь), в создавшейся в Закавказье анархической ситуации армянские вооруженные группировки, во все времена служившие российской армии, объединившись с дашнаками-большевиками, перешли к новому, более страшному этапу геноцида против азербайджанцев. Новые массовые истребления, начавшиеся в марте 1918 года в Баку, затем охватившие весь Азербайджан, нанесли сокрушительный удар азербайджанскому народу. С созданием Азербайджанской Демократической Республики в истории Азербайджана начался новый этап. Азербайджанская Демократическая Республика приняла меры для прекращения осуществления планов вооруженных бандитских группировок и дашнак-большевистского режима по уничтожению азербайджанского народа в Северном Азербайджане.