1988-ci il fevral hadisələrindən sonra Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin separatçı-terrorçu qruplaşmaları və Ermənistan silahlı qüvvələri Dağlıq Qarabağın ələ keçirilməsi uğrunda hərbi əməliyyatlara başladılar. SSRİ Silahlı Qüvvələrinin Ermənistan və Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətində yerləşən hissələri də onlara qoşuldular. Bununla da 1917-ci ilin fevralında çar hökumətinin yıxılması nəticəsində meydana gələn tarixi şəraitə bənzər vəziyyət SSRİ-nin dağılmasından sonra yenidən təkrar olundu. Sovet ordusu sıralarında qulluq edən erməni zabitləri və keçmiş sovet hərbi hissələri azərbaycanlılara qarşı birləşdilər və vahid cəbhədə hərbi əməliyyata başladılar (Azərbaycan xalqına qarşı 1918-ci ilin Mart soyqırımında olduğu kimi!). Əvvəlcə Dağlıq Qarabağın azərbaycanlı yaşayış məskənlərinin işğalına başlandı. 1992-ci il yanvarın 15-də Kərkicahan, fevralın 10-da Malıbəyli, Quşçular kəndləri işğal olundu, dinc və silahsız əhaliyə divan tutuldu, Xocalı və Şuşanın mühasirə məngənəsi daraldı. Tələm-tələsik formalaşdırılmış Azərbaycan könüllülərinin Daşaltı əməliyyatı uğursuz oldu. Erməni və sovet hərbi birləşmələri fevralın ortalarında Qaradağlı kəndini ələ keçirdilər. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə müasir tarixin ən faciəli hadisəsi baş verdi. Erməni hərbi birləşmələri Xocalıda azərbaycanlılara qarşı dəhşətli soyqırımı törətdi. Bu İkinci Dünya müharibəsində faşizmin törətdiyi dəhşətli qırğınlardan sonra müasir dövrdə erməni separatçı-terrorçuları ilə birlikdə Ermənistan hərbi qüvvələrinin insanlığa qarşı törətdiyi ən kütləvi və ən dəhşətli soyqırımıdır. Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və onun xalqına qarşı çevrilmiş bu müharibədə Azərbaycan rəhbərliyinin öz xalqının deyil, Moskvanın mövqeyini müdafiə etməsi onu nüfuzdan saldı. Xalq hərəkatının daha da gücləndiyi şəraitdə 1992-ci ilin martında respublikaya rəhbərlik edən A.Mütəllibov istefa verdi. Yaranmış hakimiyyət boşluğu Azərbaycan Respublikasının müdafiə qabiliyyətini daha da zəiflətdi.
1992-ci ilin mayında erməni hərbi birləşmələri Şuşanı da ələ keçirdilər. Bununla da faktiki olaraq ermənilər bütün Dağlıq Qarabağın ərazisini işğal etdilər. Növbəti addım Dağlıq Qarabağı Ermənistanla birləşdirən Laçın rayonunun işğalı oldu. Bakıda hakimiyyət uğrunda çəkişmələrin kəskinləşməsindən istifadə edən ermənilər Laçını da tutdular. Azərbaycan Xalq cəbhəsinin hakimiyyəti (1992 may-1993 iyun) dövründə davam edən yeni hakimiyyət çəkişmələri respublikanın müdafiəsinə ağır zərbə vurdu. 1993-cü ilin aprelində Kəlbəcər işğal olundu. İyun ayında Azərbaycanda dərin siyasi böhran baş verdi. Xalqın tələbi ilə Heydər Əliyev hakimiyyətə gəldi. Ermənistan Azərbaycana qarşı müharibəni davam etdirərək 1993-cü ilin iyul-oktyabr ayları arasında Ağdam, Füzuli, Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarını işğal etdi.
Ermənilər işğal etdikləri torpaqları "viran qoymaq" taktikasına əl atmışdılar. Müharibədə 20 min azərbaycanlı şəhid olmuş, 100 min nəfər yaralanmış, 50 min nəfər əlil olmuşdu. Qaçqın və köçkünlərin sayı milyonu keçmişdi. Rəsmi məlumata görə, erməni işğalçıları tərəfindən 4852 nəfər azərbaycanlı, o cümlədən 323 qadın, 54 uşaq və 410 qoca əsir və girov götürülmüşdü. Erməni faşistləri əsir və girovların həqiqi sayını beynəlxalq humanitar təşkilatlardan gizlədir, onlarla qeyri-insani, amansız rəftar edir, qul kimi işlədir, təhqir edir, alçaldırdılar.
Azərbaycana qarşı ədalətsiz müharibə aparıldığını, onun ərazi bütövlüyünün pozulduğunu və torpaqlarının ermənilər tərəfindən işğal olunduğunu Birləşmiş Millətlər təşkilatı (BMT) təsdiq etdi. BMT Təhlükəsizlik Şurası erməni silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərini tərk etməsi haqqında 4 qətnamə (822, 853, 874, 884 saylı) qəbul etdi. Lakin erməni işğalçıları bu qətnamələri yerinə yetirmədilər.
Ermənistan işğalçılarına qarşı mübarizədə Azərbaycanın hərbi-iqtisadi və insan qüvvələrinin səfərbər edilməsinə böyük ehtiyac var idi. Bu məqsədlə Heydər Əliyev noyabrın 2-də televiziya və radio ilə xalqa müraciət etdi, ciddi hərbi-təşkilati tədbirlər həyata keçirildi. Bunun nəticəsində Azərbaycan xalqının işğalçılara qarşı ədalətli mübarizəsində dönüş yaratmaq mümkün oldu. Noyabrın ortalarında Ermənistan silahlı qüvvələrinin Beyləqan istiqamətində hücumu dayandırıldı. Azərbaycan ordusunun müvəffəqiyyətli əməliyyatları nəticəsində 1994-cü il yanvarın 5-də Füzuli rayonunda strateji əhəmiyyətli Horadiz qəsəbəsi və 22 kənd düşməndən təmizləndi. Bunun ardınca Cəbrayıl rayonu ərazisinin bir hissəsi, Kəlbəcər rayonunda Bozlu, Təkəqaya, Babaşlar, Qanlıkənd, Çəpli, Susuzluq, Qasımbinəsi, Yanşaqbinə, Yanşaq, Bağırsaq, Qamışlı, Bağırlı yaşayış məntəqələri də düşməndən azad edildi. Çiçəkli dağı və b. strateji yüksəkliklər ələ keçirildi, Kəlbəcər-Laçın yolunun tunelə qədərki hissəsi nəzarət altına alındı. Döyüşlərdə düşmən 4 min əsgər və zabit, 50 zirehli texnika, 15 artilleriya qurğusu və s. itirdi. Azərbaycanın müharibədə dönüş yaratmaq, işğal olunmuş Vətən torpaqlarını azad etmək sahəsində əldə etdiyi uğurlar, nəinki Ermənistanı, həmçinin onu müdafiə edən qüvvələri də ciddi təşvişə saldı. Azərbaycan Respublikası belə bir şəraitdə 1994-cü il mayın 8-də Bişkek protokolunu imzaladı. Azərbaycanın düşmən üzərində hərbi uğurları sayəsində mayın 12-də cəbhədə atəşkəsə nail olundu.

Following the events of February 1988, separatist groups of the Autonomous Daghlig Garabagh Province and Armenian militants launched hostilities for invasion of the Daghlig Garabagh.
They were soon joined by the USSR troops stationed in Armenia and Daghlig Garabagh. Thus, the events similar to those after the Tsarist regime break-up in February 1917 occurred following the collapse of USSR. Armenian militants, serving within Soviet Army united against Azerbaijanis and launched military actions from a common front. They began with the occupation of Azeri settlements in Daghlig Garabagh. The Kerkidjahan village was occupied on January 15, 1992, Malybeyli, Gushchular on February 10, the defenseless inhabitants were killed and injured, while the ring surrounding Khodjaly and Shusha was tightened. Hurriedly, the assembled troops of Azeri volunteers hold an unsuccessful ballet at Dashalty. The united Armenian and Soviet troops occupied the Garadaghly village in mid-April. The most tragic event in the whole modern history occurred on the 26th February night, 1992 when Armenian troops committed a horrible genocide against Azerbaijanis in Hodjaly village. That was the most terrible mass genocide committed by Armenian separatists and Armenian military troops. It can be compared with the fascist bloodsheds during the World War II. The leadership of Azerbaijan which at that time was supporting Moscow instead of defending its own people in the war against the territorial integrity of Azerbaijan, was losing its power. As the national liberation movement was gaining its strength, Ayaz Mutalibov's government resigned and this further weakened the defensive capacity of the Republic of Azerbaijan.
As a result Armenian troops occupied Shusha in May 1992, thus invading almost the entire territory of the Daghlig Garabagh. The next step was the occupation of Lachyn, which served as a corridor between Daghlig Garabagh and Armenia. Armenians made use of political instability in Baku and occupied Lachyn as well. The fights for power under the Popular Front regime from May 1992 to June 1993, significantly weakened the defensive capacity of Azerbaijan. In 1993 Armenians captured Kelbedjar. Azerbaijan experienced a deep political crisis in June and in these conditions by demand of the population Heydar Aliyev came to power. Armenia continuing its war with Azerbaijan invaded Aghdam, Fuzuli, Djebrayil and Zengilan between July and October of 1993.
Armenians devastated the occupied lands. 20 thousand Azerbaijanis fell victims of the war, 100 thousand people were wounded, 50 thousand people became invalids. The number of refugees and IDPs exceeds 1 million. According to official sources, 4,852 Azerbaijanis, including 323 women, 54 children and 410 elderly persons were taken hostages. Armenians concealed the real number of hostages from international humanitarian organizations, treated them violently and cruelly, made them work, humiliated and insulted them.
UNO confirmed the fact of occupation of Azeri lands by Armenians and conduction and unfair war against Azerbaijan and its territorial integrity.
The UN Security Council ratified four resolutions (No 822, 853, 874, 884) on the Armenia's withdrawal from Azeri lands. Yet Armenians did not follow the resolutions.
Azerbaijan was in need of mobilizing its military-economic and human power in the war against Armenian invaders. For this purpose Heydar Aliyev appealed to the population on radio and TV channels November 2 and serious measures were undertaken. That enabled to radically change the events in Azerbaijani people's struggle against Armenian separatism. The attacks of Armenian troops in direction to Beylagan were rebutted in mid November. As a result of successful operations of Azerbaijan army the strategically important Horadiz district and 22 villages of Fuzuli were released from enemy on January 5, 1994. After that Azeri troops released part of Djebrayil district, Bozlu, Tekeqaya, Babashlar, Qanlykend, Chepli, Qasymbinesi, Yanshaqbine, Yanshaq, Baghirsaq, Qamyshly settlements. Chichekli mountain and other strategic peaks were returned, Kelbadjar-Lachyn road's section till the tunnel was taken under control. The enemy lost 4 thousand soldiers and militants, 50 armored techniques and 15 artilleries, etc. The achievements of Azerbaijan in making turn in the war and releasing its occupied lands excited nor only in Armenia but also its supporter-countries. The policy of Armenia's protectors for reinforcement of its military potential, providing it with up-date guns and for turning it to the reactionary force in the region, significantly strengthened. In these conditions Azerbaijan signed the Bishkek protocol on May 8, 1994. Due to Azerbaijan's progress in fighting its enemy the ceasefire was reached on May 12.