I. XOCALI SOYQIRIMI BEYNƏLXALQ CİNAYƏT KİMİ
"Soyqırım" anlayışının hüquqi mənası BMT Baş Assambleyasının 9 dekabr 1948-ci il tarixli 260 A (III) saylı qətnamə ilə qəbul etdiyi "Soyqırım cinayətinin qarşısının alınması və ona görə cəzalar haqqında" Konvensiya ilə müəyyən edilmişdir və hər hansı milli, etnik, irqi və ya dini qrupların tam və ya qismən məhv edilməsi niyyəti ilə aşağıdakı hərəkətləri bildirir:
— belə bir qrupun üzvlərinin qətlə yetirilməsi;
— belə bir qrupun üzvlərinə ciddi bədən xəsarətləri və əqli pozğunluq yetirilməsi;
— hər hansı belə bir qrup üçün qəsdən onun tam və ya qismən məhvinə hesablanmış həyat şəraitinin yaradılması;
— belə bir qrup arasında uşaq doğumunun qarşısının alınmasına hesablanmış tədbirlər;
— uşaqların zorakılıqla bir insan qrupundan digərinə verilməsi.
Soyqırım cinayəti üçün xüsusi niyyətin olması zəruri element sayılır.
Bu obyektiv cizgi soyqırım cinayətini digər analoji beynəlxalq cinayətlərdən fərqləndirir. Soyqırım cinayətini təşkil edən əməllərdən hər biri şüurlu və əvvəlcədən düşünülmüş olur. Bu əməllər heç bir halda təsadüf və ya ehtiyatsızlıq nəticəsində törədilə bilməz. Eyni zamanda belə bir hərəkətin törədilmə niyyətinin vaxtı və onların mümkün nəticələrinin ümumi dərki onların soyqırım kimi tövsif olunması üçün kifayət deyil. Burada hərəkətin mənfi nəticələri ilə bağlı cinayətkar qərəzin və ya konkret niyyətin xüsusi istiqamətini üzə çıxarmaq tələb olunur. Xilas olmağa can atan Azərbaycan mülki əhalisinin əvvəlcədən xüsusi olaraq hazırlanmış pusqu yerlərindən avtomatlardan, pulemyotlardan və digər silah növlərindən atəşə tutulması soyqırım niyyətini sübut edir. Bu cinayətin məhz azərbaycanlı milli qrupuna qarşı yönəlmiş olduğu göz önündədir.
Soyqırım cinayətinin təhlili zamanı onun 3 əsas hissəsi üzə çıxarılır:
— məlum milli, etnik, irqi və ya dini qrupun varlığı;
— belə bir qrupun tamamilə və ya qismən məhv edilməsi niyyətinin olması (mens rea);
— məlum qrupa münasibətdə soyqırım kimi təfsir olunan hərəkətlərdən hansısa birinin törədilməsi (actus reus).
Deməli, soyqırım aktı mütləq milli, etnik, irqi və ya dini qrupa qarşı yönəlmiş olmalıdır. Digər qrupa qarşı, məsələn siyasi və sosial qrupa qarşı yönəlmiş belə hərəkətlər soyqırım kimi tövsif oluna bilməz.
Soyqırım anlayışı qadağan olunmuş hərəkətin ümumi nəticələri üzrə konkret niyyətin olmasını tələb edir. Soyqırım cinayətinin tövsif olunmuş əlaməti olaraq niyyət özündə bir neçə fərqli tərkib hissələrini birləşdirir:
— niyyət bu və ya digər konkret qrupa mənsub şəxslərin təsadüfi olaraq bir nəfərinin və ya bir neçə nəfərinin məhv edilməsindən ibarət olmamalı, bütövlükdə qrupun məhv edilməsindən ibarət olmalıdır. Soyqırım qurbanlarının müəyyən edilməsinin həlledici əlaməti onların fərdiliyi deyil, məhz onların qrupa mənsubluğudur;
— niyyət qrupun məhv edilməsindən ibarət olmalıdır. Soyqırım bütöv bir insan qrupunun mövcudluq hüququnu tanımaqdan imtina etməkdir. Ayrıca bir insanın qətlə yetirilməsi (soyqırım) ayrıca bir fərdin yaşamaq hüququnu tanımaqdan imtina kimi xarakterizə olunur. Müvafiq olaraq, actus reus (qadağan edilmiş hərəkat) bir adamla məhdudlaşa bilər, lakin mens rea (niyyət) qrupun mövcudluğuna qarşı yönəlmiş olmalıdır;
— niyyət qrupun məhz tamamilə və ya qismən məhvindən ibarət olmalıdır;
— niyyət məhz milli, etnik, irqi və ya dini qruplardan birinin məhv edilməsindən ibarət olmalıdır.
Soyqırım cinayətinə görə, məsuliyyətin tövsif olunması üçün bütöv qrupun məhv edilməsi kimi son nəticəyə nail olunma tələb edilmir.
Bunun üçün etnik qrupun tamamilə və ya qismən məhv edilməsi niyyəti ilə cinayətin obyektiv tərəfini təşkil edən hərəkətlərdən birini törətmək yetərlidir.
Soyqırımın obyektiv tərəfi olan "məhv etmək" anlayışı fiziki və ya bioloji təsir yolu ilə həyatdan məhrum etmək mənasına gəlir.
BMT-nin beynəlxalq məhkəməsi "Barselona Traction" işi üzrə qərarında soyqırım aktının qadağan edilməsi üzrə öhdəliyi erga omnes öhdəlikləri adlandırmışdır.
Beynəlxalq məhkəmə "Soyqırım cinayətlərinin qarşısının alınması və ona görə cəzalar" Konvensiyasının əsasında duran prinsipləri bütün dövlətlər üçün məcburi xarakterli normalar kimi tanınmışdır.
II. XOCALI HADİSƏLƏRİNİN BEYNƏLXALQ HÜQUQ TƏRƏFİNDƏN SOYQIRIM CİNAYƏTİ AKTI KİMİ TANINMASININ HÜQUQİ ƏSASLARI
Aşağıdakı sənədlər Xocalı hadisələrini beynəlxalq hüquq əsasında soyqırım cinayəti aktı kimi tövsif etməyə imkan verir:
1. BMT Baş Assambleyası tərəfindən 260 A (III) saylı qətnamə ilə qəbul edilmiş 9 dekabr 1948-ci il tarixli "Soyqırım cinayətinin qarşısının alınması və ona görə cəzalar" Konvensiyası;
2. Nürnberq Hərbi Tribunalının Nizamnaməsi (hərçənd Nizamnamədə soyqırım cinayətinə birbaşa istinad edilməsə də, soyqırımı təşkil edən hərəkətlər onda bəşəriyyətə qarşı cinayətlər və hərbi cinayətlər kimi tövsif olunur);
3. Beynəlxalq Cinayət Tribunalının Yuqoslaviya üzrə Nizamnaməsi (maddə 4);
4. Beynəlxalq Cinayət Tribunalının Ruanda üzrə Nizamnaməsi (maddə 1);
5. Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin statusu (maddə 6);
6. Azərbaycan Respublikasının Cinayət Məcəlləsi (maddə 103);
7. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin "Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında" 26 mart 1998-ci il tarixli Fərmanı.
III. XOCALI HADİSƏLƏRİNİN BEYNƏLXALQ HÜQUQ TƏRƏFİNDƏN "SOYQIRIM" HÜQUQİ NORMASININ ALTINA DÜŞƏN CİNAYƏT KİMİ TANINMASININ HÜQUQİ NƏTİCƏLƏRİ
Beynəlxalq hüquq soyqırım cinayəti ilə bağlı bunları müəyyən etmişdir:
1. Soyqırım cinayəti törətmiş şəxslərin cinayət təqibi və cəzalandırılması qaçılmazdır;
2. Cinayət tərkibi təkcə soyqırım aktının törədilməsi deyil, həm də soyqırım törədilməsi məqsədi ilə sui-qəsd, soyqırımın törədilməsinə birbaşa və açıq şəkildə təhrikçilik, soyqırım törədilməsinə qəsd və soyqırımda iştirakdır;
3. Soyqırım törətmiş şəxslərə universal yurisdiksiyanın prinsipləri tətbiq edilməlidir;
4. Soyqırım cinayəti törədilərkən əmrin icrasına istinad etmək məsuliyyətdən azad etmir;
5. Rəhbərlər soyqırım cinayətinin qarşısının alınması üzrə hərəkətləri həyata keçirmədiklərinə görə məsuliyyət daşıyırlar;
6. Soyqırım cinayətlərinə cinayət məsuliyyətinin tətbiqinə cəlbetmə müddəti tətbiq edilmir;
7. Soyqırım cinayətinə münasibətdə qanunun retroaktiv tətbiqinə yol verilir;
8. Soyqırım cinayəti törətmiş şəxslər cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmələri üçün tələb edən ölkəyə verilməlidirlər.
Beləliklə, ermənilər tərəfindən Xocalı şəhərində əhaliyə — etnik azərbaycanlılara qarşı törədilmiş hərəkətlər beynəlxalq hüquqi sənədlərə uyğun olaraq soyqırım kimi tövsif olunur və beynəlxalq hüququn prinsiplərinə uyğun olaraq bəşəriyyətə qarşı cinayətdir.

I. ХОДЖАЛИНСКИЙ ГЕНОЦИД КАК МЕЖДУНАРОДНОЕ ПРЕСТУПЛЕНИЕ
Юридическое значение понятия «геноцид» определено Конвенцией «О предупреждении преступления геноцида и наказании за него», принятой резолюцией 260 А (III) Генеральной Ассамблеи ООН от 9 декабря 1948 года и означает следующие действия с намерением полного или частичного уничтожения какой-либо национальной, этнической, расовой или религиозной группы как таковой:
- убийство членов такой группы;
- причинение серьезных телесных повреждений или умственного расстройства членам такой группы;
- предумышленное создание для какой-либо группы таких жизненных условий, которые рассчитаны на ее полное или частичное физическое уничтожение;
- меры, рассчитанные на предотвращение деторождения в среде такой группы;
- насильственная передача детей из одной человеческой группы в другую.
Для преступления геноцида наличие особого намерения считается необходимым элементом. Эта объективная черта отличает преступление геноцида от других аналогичных международных преступлений. Каждое из деяний, составляющих преступление геноцида, является сознательным и предумышленным. Эти деяния ни в коем случае не могут совершаться случайно или в результате неосторожности. В то же время намерения совершать такие действия и общее осознание их возможных последствий недостаточны для их квалификации как геноцид. Здесь требуется выявить особое направление преступного умысла или конкретное намерение, связанное с негативными последствиями действия. Расстрел из автоматов, пулеметов и других видов оружия из предварительно специально подготовленных засад азербайджанского гражданского населения, пытающегося спастись, доказывает намерение геноцида.
Налицо направленность этого преступления именно против азербайджанской национальной группы.
При анализе преступления геноцида выявляются три его основные составные части:
- наличие известной национальной, этнической, расовой или религиозной группы;
- наличие намерения уничтожения такой группы полностью или частично (mens rea);
- совершение по отношению к известной группе какого-либо из действий, трактуемых как геноцид (actus reus).
Следовательно, акт геноцида обязательно должен быть направлен против национальной, этнической, расовой или религиозной группы. Такие действия, направленные против другой группы, например, политической или социальной, не могут быть квалифицированы как геноцид.
Понятие геноцида требует наличия конкретного намерения по общим последствиям запрещенного действия. Намерение, как квалификационный признак преступления геноцида, объединяет в себе несколько отличительных составных частей:
- намерение не должно заключаться в уничтожении случайного, одного или нескольких лиц, принадлежащих к той или иной конкретной группе, а в уничтожении группы в целом. Решающим признаком определения жертв геноцида является не их индивидуальность, а именно их принадлежность к группе;
- намерение должно заключаться в уничтожении группы, как таковой. Геноцид является отказом от признания права на существование целой человеческой группы. А убийство отдельного человека (геноцид) характеризуется как отказ признать право на жизнь отдельного индивида. Соответственно, actus reus (запрещенное действие) может ограничиться и одним человеком, но mens rea (намерение) должно быть направленно против существования группы;
- намерение должно заключаться в уничтожении группы именно полностью или частично;
- намерение должно заключаться именно в уничтожении одной из национальных, этнических, расовых или религиозных групп.
Для квалификации ответственности за преступление геноцида не требуется достижение конечного результата, как уничтожения целой группы. Для этого достаточно совершение одного из действий, составляющих объективную сторону преступления с намерением уничтожения этнической группы как таковой, полностью или частично.
Понятие уничтожения, являющегося объективной стороной геноцида, означает лишение жизни путем физического или биологического воздействия.
Международный суд ООН в своем решении по делу «Barselona Traction» назвал обязательства по запрещению актов геноцида обязательствами erga omnes.
Международный суд признал принципы, которые легли в основу Конвенции «О предупреждении преступления геноцида и наказании за него», как нормы обязательного характера для всех государств.
II. ЮРИДИЧЕСКИЕ ОСНОВЫ ПРИЗНАНИЯ МЕЖДУНАРОДНЫМ ПРАВОМ ХОДЖАЛИНСКИХ СОБЫТИЙ КАК АКТА ПРЕСТУПЛЕНИЯ ГЕНОЦИДА
Нижеследующие документы позволяют квалифицировать ходжалинские события на основании международного права как акт преступления геноцида:
1. Конвенция «О предупреждении преступления геноцида и наказании за него», принятая резолюцией 260 А (III) Генеральной Ассамблеи ООН от 9 декабря 1948 г.
2. Устав Нюрнбергского Военного Трибунала (хотя в Уставе отсутствует прямая ссылка на преступление геноцида, действия, составляющие геноцид, квалифицированы в нем, как преступления против человечества и военные преступления).
3. Устав Международного Уголовного Трибунала по Югославии (статья 4)
4. Устав Международного Уголовного Трибунала по Руанде (статья 1).
5. Статус Международного Уголовного Суда (статья 6).
6. Уголовный Кодекс Азербайджанской Республики (статья 103).
7. Указ Президента Азербайджанской Республики «О геноциде азербайджанцев» от 26 марта 1998 г.
III.ЮРИДИЧЕСКИЕ ПОСЛЕДСТВИЯ ПРИЗНАНИЯ МЕЖДУНАРОДНЫМ ПРАВОМ ХОДЖАЛИНСКИХ СОБЫТИЙ КАК ПРЕСТУПЛЕНИЯ, ПОПАДАЮЩЕГО ПОД ПРАВОВУЮ НОРМУ «ГЕНОЦИД»
Международное право определило следующее в связи с преступлением геноцида:
1. Уголовное преследование и наказание лиц, совершивших преступление геноцида, неизбежно.
2. Составом преступления является не только совершение акта геноцида, но и заговор с целью совершения геноцида, прямое и публичное подстрекательство к совершению геноцида, покушение на совершение геноцида и соучастие в геноциде.
3. К лицам, совершившим преступление геноцида, должны быть применены принципы универсальной юрисдикции.
4. Ссылка на исполнение приказа при совершении преступления геноцида не освобождает от ответственности.
5. Руководители несут ответственность за неосуществление действий по предотвращению преступления геноцида.
6. К преступлениям геноцида не учитывать срок давности к применению уголовной ответственности.
7. Допускается ретроактивное применение закона по отношению к преступлению геноцида.
8. Лица, совершившие преступление геноцида, должны быть выданы требующей стране для привлечения к уголовной ответственности.
Таким образом, действия, совершенные против населения в г. Ходжалы — этнических азербайджанцев со стороны армян, в соответствии с международными правовыми документами квалифицируются как геноцид, и в соответствии с принципами международного права являются преступлением против человечества.