Ermənistanın 1988-1992-ci illərdə planlı şəkildə həyata keçirdiyi son etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində tarixən onun ərazisində yaşamış 250 min nəfər azərbaycanlı son nəfərədək öz doğma yurdlarından zorla qovulmuş və Azərbaycana pənah gətirmişlər. Eyni zamanda 1990-cı ildə Orta Asiyadan didərgin salınmış 50 min nəfərədək məshəti türkü də Azərbaycanda sığınacaq tapmışdır.
1988-ci ildən başlayaraq Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağın azərbaycanlılar yaşayan 126 yaşayış məntəqəsindən onların zorla çıxarılması planı həyata keçirildi. Məhz bu dövrdə XX əsrin ən faciəli hadisələrindən biri törədildi — Dağlıq Qarabağda 6 min nəfər azərbaycanlının yaşadığı Xocalı şəhəri erməni silahlı qüvvələri tərəfindən Sovet qoşunlarının köməyi ilə bir gecədə darmadağın edildi, 613 nəfər dinc əhali vəhşicəsinə, qəddarlıqla qətlə yetirildi, 150 nəfər itkin düşdü. Bu qanlı faciədə 1000 nəfər dinc sakin müxtəlif dərəcədə şikəst oldu, 1275 nəfər isə — qocalar, qadınlar, uşaqlar əsir aparılaraq dəhşətli təhqirlərə, zülmə və həqarətə məruz qaldı.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin 1988-ci ildən başlayaraq ölkəmizə hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20 %-i Dağlıq Qarabağın, eləcə də ona bitişik olan 7 rayonun ərazisi işğal olunmuş, Dağlıq Qarabağın ətraf rayonlardan isə 600 min nəfərdən çox soydaşımız öz daimi yaşayış yerlərindən məhrum olaraq məcburən köçkün düşmüş və respublikanın 62 şəhər və rayonunda, 1600-dən çox sıx məskunlaşma obyektində müvəqqəti məskunlaşmışlar.
Bundan başqa, respublikamızın Ermənistanla və ya Dağlıq Qarabağla həmsərhəd olan Naxçıvan Muxtar Respublikasının, Ağcabədi, Ağdam, Ağstafa, Füzuli, Tərtər, Goranboy, Gədəbəy, Qazax və Tovuz rayonlarının sərhədyanı yaşayış məntəqələrindən 100 min nəfərdən çox soydaşımız təhlükəsizlik baxımından öz daimi yaşayış yerini tərk etmək məcburiyyətində qalmışdır.
Hal-hazırda münaqişə nəticəsində ölkədə 1 138 450 nəfər qaçqın və məcburi köçkün vardır. Onlardan 350 min nəfər Ermənistandan qovulmuş azərbaycanlı qaçqınlardır. Ermənistan silahlı qüvvələrinin 1988-1993-cü illərdə ölkəmizə hərbi təcavüzü nəticəsində Dağlıq Qarabağdan, eləcə də ona bitişik olan 7 rayondan olan yaşayış məntəqələrindən zorla qovulmuş məcburi köçkünlərin sayı isə 788 950 nəfər təşkil edir.
1988-1992-ci illər ərzində Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində 20 min nəfər azərbaycanlı həlak olmuş, 100 min nəfər yaralanmış, 50 min nəfər müxtəlif dərəcəli xəsarət alaraq əlil olmuşdur.
Münaqişə dövründə 4852 nəfər (o cümlədən 54 uşaq, 323 qadın, 410 qoca) azərbaycanlı itkin düşmüş, onlardan 1368 nəfəri (o cümlədən 169 uşaq, 338 qadın, 286 qoca) əsirlikdən azad edilmiş, 783 nəfəri (o cümlədən 18 uşaq, 46 qadın, 69 qoca) isə bu günədək Ermənistanda əsirlikdədir. Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin məlumatına görə 439 nəfər əsirlikdə ölmüşdür.
Dağlıq Qarabağ bölgəsində və ətraf rayonlarda Azərbaycanın milli mədəniyyət ocaqlarına erməni təcavüzkarlarının vurduqları ziyanı dəqiq hesablamaq mümkün deyildir. Çünki talan və məhv edilmiş maddi-mənəvi sərvətlər nəinki Azərbaycanın, həm də bütün dünya sivilizasiyasının misilsiz mədəniyyət nümunələridir. İlkin və tam müəyyənləşdirilməmiş məlumata görə, mənəvi-psixoloji zərbə ilə bərabər Azərbaycan iqtisadiyyatına 60 milyard ABŞ dollarından çox həcmdə ziyan dəymişdir.

250 thousand Azerbaijanis who lived in the territory of Armenia through the time of history, were all deported to their native lands and took shelter in Azerbaijan as the result of the last ethnical cleansing, carried out by Armenians in 1988-1992s. At the same time 50 thousand Meskheti Turks, exiled from the Central Asia in 1990s, took shelter in Azerbaijan.
The plan of forced deportation of Azerbaijanis from 126 settlements in Daghlig Garabagh which formed an integral part of Azerbaijan, was carried out since 1988. One of the most tragic acts was committed exactly during that period. The town of Khodjali with the population of 7,000 in Daghlig Garabagh, was razed to the ground by Armenian military forces with the support of Soviet troops. 613 peace residents were killed with special barbarism and cruelty, 150 people are reported missed. 1,000 peaceful residents became invalids of various categories, 1,275 persons — elderly persons, women, children were taken hostages and subjected to awful humiliation, oppression and torture.
20% of Azerbaijan lands — Daghlig Garabagh and adjacent 7 regions were occupied; 600 thousand compatriots were deprived of permanent residence and became internal displaced persons, taking shelter in 62 towns and regions, and more than 1,600 living stations of the republic, in result of military aggression of Armenian armed forces against our country since 1988.
Besides, more than 100 thousand compatriots had to leave borderline permanent living stations of the Nakhichevan Autonomous Republic, Agdjabadi, Agdam, Agstafa, Fuzuli, tartar, Goranboy, Gadabay, Gazakh and Tovuz, bordering with the Armenian Republic and Daghlig Garabagh, in the view of safety.
As a result of the conflict, there are 138.450 refugees and IDPs in the country.350.000 of them are Azerbaijanis displaced from Armenia. The number of IDPs from Nagorno-Karabakh and 7 neighboring countries as a result of the military aggression of Armenia to Azerbaijan in1988-1993 is 788.950.
During 1988-1992s 20 thousand Azerbaijanis perished, 100 thousand people wounde, 50 thousand became disabled of different categories in result of Armenian aggression.
During the conflict 4852 Azerbaijanis (including 54 children, 323 women and 410 elderly persons) missed, 1368 of them (including 169 children, 338 women and 286 elderly persons) were released from captivity, but 783 (including 18 children, 46 women and 69 elderly persons) are still kept in Armenia until now. According to the International Committee of Red Cross, 439 persons were captured.
It is impossible to calculate damage, caused by Armenian aggression to Azerbaijan national culture in Daghlig Garabagh and adjacent regions. Destroyed material and spiritual wealth is not only unexampled culture patterns of Azerbaijan, but also whole world. According to primary data, more than USD 60 billion damage were caused to Azerbaijan economy along with psychological shock.