Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasında toplanmış faktlar Ermənistan Respublikasının əsirlikdə olan Azərbaycan vətəndaşlarına qarşı münasibətdə beynəlxalq hüquq normalarını tapdaladığını, o cümlədən "Müharibə qurbanlarının müdafiəsinə dair" 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyalarının həyata və ya şəxsiyyətə qəsd etmək, hər hansı şəraitdə öldürmək, şikəst etmək, qəddarcasına rəftar etmək və ya işgəncə vermək, insan ləyaqətinə toxunmaq kimi tələblərini kobud surətdə pozduğunu sübut edir. Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü zamanı dinc əhalinin kütləvi şəkildə öldürülməsi, Ermənistan Respubilkasında və Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ ərazisində əsirlikdə saxlanılmış Azərbaycan vətəndaşlarının dəhşətli işgəncələr və mənəvi əzablara məruz qalması, amansız rəftar və ləyaqəti mütəmadi alçaltmaqla özünüöldürmə dərəcəsinə çatdırılması, soyuqqanlılıqla qətlə yetirilməsi, yaxud verilmiş işgəncələr nəticəsində vəfat etməsi söylədiklərimizə əyani sübutdur.
Aşağıda bu faktların bir qismi göstərilir:
- Erməni silahlı birləşmələri Xocavənd rayonunun işğalı zamanı (17.02.1992) Qaradağlı kəndindən girov götürdükləri 117 nəfər kənd sakinindən 80-ə yaxınını yerindəcə güllələmişlər. Bu barədə kənd sakinləri Seyyur Xanlar oğlu Nağıyev, Şahruz Əmirxan oğlu Əliyev və digərləri şahidlik edirlər.
- Xocavənd rayonu Qaradağlı kənd sakini Həqiqət Yusif qızı Hüseynova ermənilərin 1992-ci ilin fevralında 10 nəfər həmkəndlisinin diri-diri yandırmalarının şahidi olmuşdur.
- 1993-cü ilin aprel ayının 1-də Ermənistan silahlı birləşmələrinin Azərbaycanın Kəlbəcər rayonuna genişmiqyaslı hücumu zamanı Ermənistanın Vardenis rayonundakı qərargah radiostansiyasından ("QSM-7") Kəlbəcər döyüş bölgəsindəki baş radiostansiyaya ("Uraqan") bölgədəki bütün səyyar radiostansiyalara çatdırmaq üçün təcili əmr verilmişdir. Əmrdə əsir və girov götürülmüş Azərbaycan vətəndaşlarını, o cümlədən qocaları, qadınları və uşaqları təcili məhv edib basdırmaq tələb olunurdu. Tələsikliyə səbəb azərbaycanlılar barəsində törətdikləri vəhşiliklərin izlərinin həmin vaxt döyüş bölgəsinə gələn beynəlxalq nümayəndə heyətindən, o cümlədən jurnalistlərdən gizlətmək olmuşdur. Erməni hərbi birləşmələri komandirlərinin efirdəki bu radiodanışığının mətni Azərbaycan Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin radioəkskəşfiyyat xidməti tərəfindən 1993-cü ilin aprel ayının 6-7-də lentə alınmışdır.
- Kəlbəcər rayonunun işğalı zamanı Başlıbel kəndinin 15 dinc sakini ermənilər tərəfindən yerindəcə qətlə yetirilmişdir. Bunların arasında Məhəmməd Əmralıyev, Surxay Əmralıyev, Çingiz Əmralıyev, Aygün Əmralıyeva, Büsat Əhmədova və Çiçək Həsənova da olmuşdur. Bu barədə Xasay Məhəmməd oğlu Əmralıyev və Binnət Abdüləli oğlu Əhmədov şahidlik edirlər.
- İmarət Məmişovanın ifadəsinə görə, o, Kəlbəcər rayonunun işğalı zamanı iki azyaşlı uşağı ilə girov götürülmüşdür. İmarət Məmişovanın gözləri qarşısında ermənilər səkkiz mülki şəxsi, o cümlədən onun səkkiz yaşlı oğlu Talehi güllələmiş və meyitləri yandırmışlar. Bundan sonra ermənilər onun özünü, 10 yaşlı oğlu Yadigarı, digər qadın, uşaq və qocaları Xankəndinə apararaq dəhşətli işgəncələrə məruz qoymuşlar.
- Erməni girovluğundan 1994-cü ildə azad edilmiş Əhmədovlar ailəsinin şəhadətinə görə, 17 avqust 1993-cü il tarixdə ermənilər Füzuli rayonu Qacar kəndinin 25-dək dinc sakinini onların gözləri qarşısında güllələmişlər.
- Erməni girovluğunda olmuş Həsən Məcid oğlu Hüseynov 1993-cü ildə Horadiz-Füzuli yolunda 40-dək dinc əhalinin ermənilər tərəfindən öldürüldüyünü bildirir.
- 16 fevral 1994-cü ildə Ermənistan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi guya qaçmağa cəhd edərkən atışma zamanı 8 azərbaycanlı hərbi əsirin öldürüldüyünü bəyan etmişdir. Bakıda meyitlər üzərində keçirilən məhkəmə tibbi ekspertizası zamanı Beynəlxalq Hüquq və Sosial Təbabət Akademiyası Rəyasət Heyətinin və Böyük Britaniyanın "Həkimlər insan hüquqları uğrunda" təşkilatının üzvü, professor Derek Paunder azərbaycanlı hərbi əsirlərin eyni silahdan (tapança) gicgah nahiyəsinə yaxın məsafədən açılan atəş nəticəsində qətlə yetirildiyini bildirmiş və əsirlərin guya "qaçmağa cəhd edərkən" öldürülməsi fikrini rədd etmişdir.
- Girovluqdan qayıtmış Niyaz Balay oğlu Zeynalov bildirir ki, ermənilər girov götürdükləri, Şuşa rayonu Quşçular kənd sakinləri 1910-cu il təvəllüdlü Səriyyə Tağı qızı Zeynalovanı, 1920-ci il təvəllüdlü Yeganə Dadaş qızı Mədətovanı və Mövsüm Əbdülrəhim oğlu Əhmədovu 11 fevral 1992-ci il tarixdə diri-diri yandıraraq qətlə yetirmişlər.
- 61 yaşlı keçmiş girov Budaq Əli oğlu Alışanov erməni əsirliyində 5 azərbaycanlının Drmbon kəndində (Dağlıq Qarabağ) ağır fiziki işlərdə qul kimi istifadə edilərək öldürüldüyünün şahidi olmuşdur.
- Əsirlikdən azad edilmiş İsrayıl Sarif oğlu İsmayılov təsdiq edir ki, ermənilər girov götürdükləri üç azərbaycanlının başını erməni qəbri üstündə kəsmişlər.
- Laçın rayonunun sakini Səmayə Kərimova 2 yaşlı qızı Nurlanəyə və özünə verilən işgəncələrə dözməyərək erməni əsirliyində intihar etmişdir.
- 18 may 1992-ci il tarixdə Laçın rayonunun işğalı zamanı ailələri ilə birlikdə girov götürülmüş 1977-ci il təvəllüdlü Taleh Mədət oğlu İbişovun bildirdiyinə görə, ermənilər onun atası Mədət Əvəz oğlu İbişovu və bacısı, 1967-ci il təvəllüdlü Yeganə Mədət qızı İbişovanı vəhşicəsinə öldürmüşlər.
- 1973-cü il təvəllüdlü İlham Nəsirov əsirlikdə uzun müddət ac-susuz saxlanıldığından 23 noyabr 1993-cü il tarixdə Yerevan hərbi hospitalında kəskin kaxeksiya diaqnozundan vəfat etmişdir.
- Erməni əsirliyində ölmüş 20 yaşlı Fərhad Rəhman oğlu Atakişiyevin meyitinin qalıqlarının məhkəmə-tibbi ekspertizası sübut etmişdir ki, o, müntəzəm döyülmələr və ağır işgəncələr nəticəsində qətlə yetirilmişdir.
- Yardımlı rayonu sakini Heydər Heydərov Şuşa həbsxanasında ermənilər tərəfindən verilmiş müntəzəm işgəncələr nəticəsində ölmüşdür (24.12.1994). Bu barədə keçmiş əsirlər Həbib Əliyev, Əvəz Muxtarov, Əbülfət Qasımov və digərləri şahidlik edir.
- Erməni əsirliyində olan Xocalı şəhər sakini Faiq Şahmalı oğlu Əliməmmədov Gəncə şəhərinin adını "Kirovabad" demədiyinə görə, erməni hərbçisi tərəfindən güllələnmişdir. Bu barədə Zülfi İbrahim oğlu Məmmədov, Məmməd Cümşüd oğlu Məmmədov və digərləri şahidlik edir.
- Əsirlikdən azad edilmiş Abuzər Manafovun, Həsən Hüseynovun və Aydın Məhərrəmovun ifadəsinə görə, 14 fevral 1994-cü il tarixdə Şuşa həbsxanasında saxlanarkən Kolya, Slavik və Qor adlı nəzarətçilər əslən Beyləqan rayonundan olan İlqar Ənvər oğlu Qurbanovu müntəzəm işgəncələr verərək öldürmüşlər.
- 1962-ci il təvəllüdlü Şəmkir rayon sakini Fikrət Həsən oğlu Hüseynov müntəzəm döyülmələr və işgəncələr nəticəsində 28 iyun 1993-cü il tarixdə erməni əsirliyində vəfat etmişdir. Əsirlikdən azad edilmiş Bəxtiyar İbrahim oğlu Tağıyev və Mətləb Şiraslan oğlu Allahverdiyev bu faktın şahidləridir. Bakıda keçirilmiş məhkəmə-tibbi ekspertizası zamanı Fikrət Həsən oğlu Hüseynovda qabırğa sınıqları aşkar edilmişdir.
- Əsirlikdən azad edilmiş Zöhrab Nadir oğlu Heydərov 21 may 1993-cü il tarixdə Şuşa həbsxanasında, 1973-cü il təvəllüdlü Zahid Nəsibulla oğlu Əmrullayevin erməni nəzarətçiləri tərəfindən boğularaq qətlə yetirildiyini bildirmişdir.
- Girovluqdan azad edilmiş Maşallah Bəndəliyev bildirmişdir ki, 1992-ci ilin mayında Xankəndində qarajda saxlanılarkən qarajın sahibi Mero və Sarkisyan Vazgen adlı digər erməni bir nəfər adını bilmədiyi lal girova əvvəl müxtəlif dərəcəli işgəncələr vermiş, sonra isə onun başını kəsmişlər.

The facts, collected by the State Commission on prisoners of war, hostages and missed persons, prove that the international legal norms were ignored in relation with the captured citizens of Azerbaijan. The same applies to the requirements of the Geneva convention "Regarding defense of war victims" of 1949, which concerns attempts upon life and dignity, any kinds of murders, rough treatment or torturing and disgracing. The massacre of peace population during Armenia's military aggression, terrible physical and psychological tortures, forcing to suicide by means of merciless treatment and regular humiliation, cold-blooded killing and other actions against Azerbaijani prisoners of war, held in the Armenian Republic and occupied Daghlig Garabagh, are obvious evidences of that.
Some of these facts are as follows:
- Armenian military forces shot dead about 80 of 117 people, seized in the Garadaghli village during the Hodjavand occupation (17.02.1992). This was witnessed by village residents Seyyur Khanlar obglu Naghiyev, Shahruz Amirkhan oglu Aliyev and others.
- Hagigat Yusif gizi Huseynova, the resident of Garadaghli village, Khodjavand region, saw how Armenians burned 10 villagers alive on February 10, 1992.
- Urgent order was given from headquarters radio station ("GSM-7") in Vardenis region of Armenia, to the central radio station in Kalbadjar region for all mobile radio stations during Armenian military forces' large-scale attack to Kalbadjar region, Azerbaijan, on April 1, 1993. It was demanded to annihilate and burry all Azerbaijan citizens, who were seized captive, including elderly persons, women and children. This was aimed at hiding the traces of their barbarism towards Azerbaijanis, from international delegation and journalists which were visiting battle fields. The orders given by Armenian commanders were recorded by the Radio Intelligence Service of the Azerbaijan Republic Ministry of National Security on April 6, 1993.
- 15 peaceful residents of Bashlibel village were shot on the spot during the occupation of the Kalbadjar region. There were Mahammad Amraliyev, Surkhay Amraliyev, Chingiz Amraliyev, Aygun Amraliyeva, Busat Ahmadova and Chichak Hasanova among them as well. Khasay Mahammad oglu Amraliyev and Binnat Abdulali oglu Ahmadov were the witnesses of that event.
- According to Imarat Mamishova, she was seized hostage with two children during occupation of Kalbadjar region. Eight civilians and her son Taleh were shot and burned in Imarat Mamishiva's presence. Then Armenians took her, her 10 years old son Yadigar, other women, children and old people to Khankandi and subjected them to terrible tortures.
- According to the evidences of the Ahmadovs family, released from Armenian captivity in 1994, Armenians shot about 25 civilians of Gadjar village, Fuzuli region, before their eyes.
- Hasan Madjid oglu Huseynov, held in Armenian captivity, says that about 40 civilians were killed on Horadiz-Fuzuly road in 1993.
- The Armenian Republic Ministry of Foreign Affairs declared that 8 Azerbaijan prisoners of war were killed at attempt to flee on February 16, 1994. Professor Derek Paunder, the member of the International Law and Social Medicine Academy Presidium and British "Doctors for human rights" organization notified that Azerbaijan prisoners of war were killed in result of shot to temple with the same gun at a short distance and denied the idea that they were killed at attempt to flee at forensic medical examination, made over corpses in Baku.
- Niyaz Balay oglu Zeynalov, returned from captivity, says that Armenians burned Sariya Tagi gizi, the resident of Gushchular village, Susha region, born in 1910, Yegana Dadash gizi Madatova, born in 1920, and Movsum Abdulrahim oglu Ahmadov on February 11, 1992.
- Former prisoner of war Budag Ali oglu Alishanov of 61 years old witnessed how 5 Azerbaijanis were used as slaves in hard works and killed in Drmbom village, Daghlig Garabagh.
- Israyil Sarif oglu Ismayilov confirms that Armenians cut 3 Azerbaijanis' heads off over an Armenian grave.
- Samaya Karimova, the resident of Lachin region, could not stand up tortures toward her and her daughter and committed suicide in the Armenian captivity.
- Taleh Madat oglu Ibishov, born in 1977, seized captive with his family during occupation of Lachin region on May 18, 1992, said that Armenians butchered his father Madat Avaz oglu Ibishov and sister Yegana Madat gizi Ibishova, born in 1967.
- Ilham Nasirov, born in 1973, died with diagnosis cachexy in Yerevan military hospital on November 23 1993 as he was kept hungry and thirsty for long time.
- Forensic medical examination of remains of Farhad Rahman oglu Atakishiyev of 20 years old, dead in Armenian captivity, prove that he died of regular beatings and hard tortures.
- Heydar Heydarov, the resident of Yardimli region, was killed in result of regular tortures on 24.12.1994. Habib Aliyev, Avaz Mukhtarov, Abulfat Gasimov and others witnessed this.
- Faig Shahmali oglu Alimammadov, the resident of Khodjali town, was shot by Armenian military man as he refuse to call Gandja as Kirovobad. Zulfi Ibrahim oglu Mammadov, Mammad Jumshud oglu Mammadov and others witnessed this.
- According to evidences of Abuzar Manafov, Hasan Huseynov and Aydin Maharramov, released from captivity, jailers Kolya, Slavik and Gor by name killed Ilgar Anvar oglu Gurbanov of Beylagan region origin with tortures on February 14, 1994.
- Fikrat Hasan oglu Huseynov, born in 1962, the resident of Shamkir region, died from regular beatings and tortures in the Armenian captivity on June 28, 1993. Bakhtiyar Ibrahim oglu Tagiyev and Matlab Shiraslan oglu Allahverdiyev, released from captivity, are witnesses of this fact. Rib fracture was discovered on Fikrat Hasan oglu Huseynov's corpse during forensic medical examination in Baku.
- Zohrab Nadir oglu Heydarov, released from captivity, said that Zahid Nasibulla oglu Amrullayev, born in 1973, was stifled by Armenian jailers in Shusha prison on May 21, 1993.
- Mashallah Bandaliyev, released from captivity, told that Sarkisyan Vazgen and Mero, the owner of garage, where he was kept, subjected dumb prisoner of war, whose name is unknown, to different tortures and then cut his head off.