Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasında toplanmış faktlar Ermənistan Respublikasının əsirlikdə olan Azərbaycan vətəndaşlarına qarşı münasibətdə beynəlxalq hüquq normalarını tapdaladığını, o cümlədən "Müharibə qurbanlarının müdafiəsinə dair" 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyalarının həyata və ya şəxsiyyətə qəsd etmək, hər hansı şəraitdə öldürmək, şikəst etmək, qəddarcasına rəftar etmək və ya işgəncə vermək, insan ləyaqətinə toxunmaq kimi tələblərini kobud surətdə pozduğunu sübut edir. Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü zamanı dinc əhalinin kütləvi şəkildə öldürülməsi, Ermənistan Respubilkasında və Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ ərazisində əsirlikdə saxlanılmış Azərbaycan vətəndaşlarının dəhşətli işgəncələr və mənəvi əzablara məruz qalması, amansız rəftar və ləyaqəti mütəmadi alçaltmaqla özünüöldürmə dərəcəsinə çatdırılması, soyuqqanlılıqla qətlə yetirilməsi, yaxud verilmiş işgəncələr nəticəsində vəfat etməsi söylədiklərimizə əyani sübutdur.
Aşağıda bu faktların bir qismi göstərilir:
- Erməni silahlı birləşmələri Xocavənd rayonunun işğalı zamanı (17.02.1992) Qaradağlı kəndindən girov götürdükləri 117 nəfər kənd sakinindən 80-ə yaxınını yerindəcə güllələmişlər. Bu barədə kənd sakinləri Seyyur Xanlar oğlu Nağıyev, Şahruz Əmirxan oğlu Əliyev və digərləri şahidlik edirlər.
- Xocavənd rayonu Qaradağlı kənd sakini Həqiqət Yusif qızı Hüseynova ermənilərin 1992-ci ilin fevralında 10 nəfər həmkəndlisinin diri-diri yandırmalarının şahidi olmuşdur.
- 1993-cü ilin aprel ayının 1-də Ermənistan silahlı birləşmələrinin Azərbaycanın Kəlbəcər rayonuna genişmiqyaslı hücumu zamanı Ermənistanın Vardenis rayonundakı qərargah radiostansiyasından ("QSM-7") Kəlbəcər döyüş bölgəsindəki baş radiostansiyaya ("Uraqan") bölgədəki bütün səyyar radiostansiyalara çatdırmaq üçün təcili əmr verilmişdir. Əmrdə əsir və girov götürülmüş Azərbaycan vətəndaşlarını, o cümlədən qocaları, qadınları və uşaqları təcili məhv edib basdırmaq tələb olunurdu. Tələsikliyə səbəb azərbaycanlılar barəsində törətdikləri vəhşiliklərin izlərinin həmin vaxt döyüş bölgəsinə gələn beynəlxalq nümayəndə heyətindən, o cümlədən jurnalistlərdən gizlətmək olmuşdur. Erməni hərbi birləşmələri komandirlərinin efirdəki bu radiodanışığının mətni Azərbaycan Respublikasının Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin radioəkskəşfiyyat xidməti tərəfindən 1993-cü ilin aprel ayının 6-7-də lentə alınmışdır.
- Kəlbəcər rayonunun işğalı zamanı Başlıbel kəndinin 15 dinc sakini ermənilər tərəfindən yerindəcə qətlə yetirilmişdir. Bunların arasında Məhəmməd Əmralıyev, Surxay Əmralıyev, Çingiz Əmralıyev, Aygün Əmralıyeva, Büsat Əhmədova və Çiçək Həsənova da olmuşdur. Bu barədə Xasay Məhəmməd oğlu Əmralıyev və Binnət Abdüləli oğlu Əhmədov şahidlik edirlər.
- İmarət Məmişovanın ifadəsinə görə, o, Kəlbəcər rayonunun işğalı zamanı iki azyaşlı uşağı ilə girov götürülmüşdür. İmarət Məmişovanın gözləri qarşısında ermənilər səkkiz mülki şəxsi, o cümlədən onun səkkiz yaşlı oğlu Talehi güllələmiş və meyitləri yandırmışlar. Bundan sonra ermənilər onun özünü, 10 yaşlı oğlu Yadigarı, digər qadın, uşaq və qocaları Xankəndinə apararaq dəhşətli işgəncələrə məruz qoymuşlar.
- Erməni girovluğundan 1994-cü ildə azad edilmiş Əhmədovlar ailəsinin şəhadətinə görə, 17 avqust 1993-cü il tarixdə ermənilər Füzuli rayonu Qacar kəndinin 25-dək dinc sakinini onların gözləri qarşısında güllələmişlər.
- Erməni girovluğunda olmuş Həsən Məcid oğlu Hüseynov 1993-cü ildə Horadiz-Füzuli yolunda 40-dək dinc əhalinin ermənilər tərəfindən öldürüldüyünü bildirir.
- 16 fevral 1994-cü ildə Ermənistan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi guya qaçmağa cəhd edərkən atışma zamanı 8 azərbaycanlı hərbi əsirin öldürüldüyünü bəyan etmişdir. Bakıda meyitlər üzərində keçirilən məhkəmə tibbi ekspertizası zamanı Beynəlxalq Hüquq və Sosial Təbabət Akademiyası Rəyasət Heyətinin və Böyük Britaniyanın "Həkimlər insan hüquqları uğrunda" təşkilatının üzvü, professor Derek Paunder azərbaycanlı hərbi əsirlərin eyni silahdan (tapança) gicgah nahiyəsinə yaxın məsafədən açılan atəş nəticəsində qətlə yetirildiyini bildirmiş və əsirlərin guya "qaçmağa cəhd edərkən" öldürülməsi fikrini rədd etmişdir.
- Girovluqdan qayıtmış Niyaz Balay oğlu Zeynalov bildirir ki, ermənilər girov götürdükləri, Şuşa rayonu Quşçular kənd sakinləri 1910-cu il təvəllüdlü Səriyyə Tağı qızı Zeynalovanı, 1920-ci il təvəllüdlü Yeganə Dadaş qızı Mədətovanı və Mövsüm Əbdülrəhim oğlu Əhmədovu 11 fevral 1992-ci il tarixdə diri-diri yandıraraq qətlə yetirmişlər.
- 61 yaşlı keçmiş girov Budaq Əli oğlu Alışanov erməni əsirliyində 5 azərbaycanlının Drmbon kəndində (Dağlıq Qarabağ) ağır fiziki işlərdə qul kimi istifadə edilərək öldürüldüyünün şahidi olmuşdur.
- Əsirlikdən azad edilmiş İsrayıl Sarif oğlu İsmayılov təsdiq edir ki, ermənilər girov götürdükləri üç azərbaycanlının başını erməni qəbri üstündə kəsmişlər.
- Laçın rayonunun sakini Səmayə Kərimova 2 yaşlı qızı Nurlanəyə və özünə verilən işgəncələrə dözməyərək erməni əsirliyində intihar etmişdir.
- 18 may 1992-ci il tarixdə Laçın rayonunun işğalı zamanı ailələri ilə birlikdə girov götürülmüş 1977-ci il təvəllüdlü Taleh Mədət oğlu İbişovun bildirdiyinə görə, ermənilər onun atası Mədət Əvəz oğlu İbişovu və bacısı, 1967-ci il təvəllüdlü Yeganə Mədət qızı İbişovanı vəhşicəsinə öldürmüşlər.
- 1973-cü il təvəllüdlü İlham Nəsirov əsirlikdə uzun müddət ac-susuz saxlanıldığından 23 noyabr 1993-cü il tarixdə Yerevan hərbi hospitalında kəskin kaxeksiya diaqnozundan vəfat etmişdir.
- Erməni əsirliyində ölmüş 20 yaşlı Fərhad Rəhman oğlu Atakişiyevin meyitinin qalıqlarının məhkəmə-tibbi ekspertizası sübut etmişdir ki, o, müntəzəm döyülmələr və ağır işgəncələr nəticəsində qətlə yetirilmişdir.
- Yardımlı rayonu sakini Heydər Heydərov Şuşa həbsxanasında ermənilər tərəfindən verilmiş müntəzəm işgəncələr nəticəsində ölmüşdür (24.12.1994). Bu barədə keçmiş əsirlər Həbib Əliyev, Əvəz Muxtarov, Əbülfət Qasımov və digərləri şahidlik edir.
- Erməni əsirliyində olan Xocalı şəhər sakini Faiq Şahmalı oğlu Əliməmmədov Gəncə şəhərinin adını "Kirovabad" demədiyinə görə, erməni hərbçisi tərəfindən güllələnmişdir. Bu barədə Zülfi İbrahim oğlu Məmmədov, Məmməd Cümşüd oğlu Məmmədov və digərləri şahidlik edir.
- Əsirlikdən azad edilmiş Abuzər Manafovun, Həsən Hüseynovun və Aydın Məhərrəmovun ifadəsinə görə, 14 fevral 1994-cü il tarixdə Şuşa həbsxanasında saxlanarkən Kolya, Slavik və Qor adlı nəzarətçilər əslən Beyləqan rayonundan olan İlqar Ənvər oğlu Qurbanovu müntəzəm işgəncələr verərək öldürmüşlər.
- 1962-ci il təvəllüdlü Şəmkir rayon sakini Fikrət Həsən oğlu Hüseynov müntəzəm döyülmələr və işgəncələr nəticəsində 28 iyun 1993-cü il tarixdə erməni əsirliyində vəfat etmişdir. Əsirlikdən azad edilmiş Bəxtiyar İbrahim oğlu Tağıyev və Mətləb Şiraslan oğlu Allahverdiyev bu faktın şahidləridir. Bakıda keçirilmiş məhkəmə-tibbi ekspertizası zamanı Fikrət Həsən oğlu Hüseynovda qabırğa sınıqları aşkar edilmişdir.
- Əsirlikdən azad edilmiş Zöhrab Nadir oğlu Heydərov 21 may 1993-cü il tarixdə Şuşa həbsxanasında, 1973-cü il təvəllüdlü Zahid Nəsibulla oğlu Əmrullayevin erməni nəzarətçiləri tərəfindən boğularaq qətlə yetirildiyini bildirmişdir.
- Girovluqdan azad edilmiş Maşallah Bəndəliyev bildirmişdir ki, 1992-ci ilin mayında Xankəndində qarajda saxlanılarkən qarajın sahibi Mero və Sarkisyan Vazgen adlı digər erməni bir nəfər adını bilmədiyi lal girova əvvəl müxtəlif dərəcəli işgəncələr vermiş, sonra isə onun başını kəsmişlər.

Факты, собранные в Государственной Комиссии в связи с гражданами, попавшими в плен, пропавшими без вести и взятыми в заложники, доказывают нарушение Армянской Республикой международных правовых норм по отношению к Азербайджанским гражданам, находящимся в плену, в том числе грубое нарушение требований Женевских Конвенций «О защите жертв войны» от 1949 года, таких, как покушение на жизнь и личность, убийство или нанесение увечья в любых условиях, жестокое обращение или подвергание пыткам, оскорбление человеческого достоинства. Массовые убийства мирного населения во время агрессии Армении против Азербайджана, подвергание Азербайджанских граждан, содержащихся в плену в Армянской Республике и на оккупированной территории Азербайджана — Нагорном Карабахе, ужасающим пыткам и моральным мучениям, доведение их до самоубийства беспощадным обращением и постоянным унижением человеческого достоинства, хладнокровные убийства или доведение до смерти в результате пыток, являются наглядным доказательством всему сказанному.
Ниже приводится ряд таких фактов:
- Из 117 жителей, взятых в заложники в селе Гарадаглы при оккупации (17.02.1992) Ходжавендского района Армянскими вооруженными формированиями, около 80 были расстреляны на месте. По этому поводу свидетельствуют сельские жители Сейюр Ханлар оглы Нагиев, Шахруз Амирхан оглы Алиев и др.
- Жительница деревни Гарадаглы Ходжавендского района Хагигат Юсиф гызы Гусейнова в феврале 1992 года была свидетельницей гибели 10 односельчан, заживо сожженных армянами.
- 1 апреля 1993 года во время широкомасштабного наступления Армянских вооруженных формирований на Кельбаджарский район Азербайджана по радиостанции штаба («QSM-7») в районе Варденис Армении на главную радиостанцию («УРАГАН» ) Кельбаджарской боевой зоны, был послан срочный приказ для оповещения всех выездных радиостанций, находящихся в области. В приказе требовалось срочное уничтожение и захоронение взятых в плен и заложники граждан Азербайджана, в том числе стариков, женщин и детей. Причиной спешки было сокрытие следов зверств, причиненных азербайджанцам, от представителей Международной Комиссии, в том числе и журналистов, посетивших в то время зону боевых действий. Текст этого разговора, распространенного в эфире между командирами армянских вооруженных формирований, был записан на пленку 6-7 апреля 1993 года службой контрразведки Министерства национальной безопасности Азербайджанской Республики.
- Во время оккупации Кельбаджарского района армянами были убиты на месте 15 мирных жителей села Вашлибел. Среди них были также Мамед Амралиев, Сурхай Амралиев, Чингиз Амралиев, Айгюн Амралиева, Бюсат Ахмедова и Чичек Гасанова. Об этом свидетельствуют Хасай Мамед оглы Амралиев и Биннат Абдулали оглы Ахмедов.
- По словам Имарет Мамишовой, она была взята в заложницы вместе с двумя малолетними детьми во время оккупации Кельбаджарского района. Перед глазами Имарет Мамишовой армяне расстреляли и сожгли восьмерых гражданских лиц, в том числе ее восьмилетнего сына Талеха. После этого армяне, отведя ее десятилетнего сына Ядигяра, других женщин, детей и стариков в Ханкенди, подвергли их жесточайшим пыткам.
- По свидетельству семьи Ахмедовых, освобожденных в 1994 году из армянской неволи, перед их глазами армянами 17 августа 1993 года были расстреляны до 25 мирных жителей села Гаджар Физулинского района.
- Побывавший в армянской неволе Гасан Меджид оглы Гусейнов, сообщает об убийстве армянами в 1993 году до сорока человек мирного населения на дороге Горадиз-Физули.
- 16 февраля 1994 года Министерство иностранных дел Армянской Республики заявило об убийстве восьмерых азербайджанских военнопленных, произошедшем будто во время перестрелок при попытке к бегству. Во время проведения в г.Баку судебной медицинской экспертизы над телами убитых, член Президиума Международной Академии правовой и социальной медицины и организации Великобритании «Врачи за человеческие права» профессор Дэрек Паундер заявил, что азербайджанские военнопленные были убиты из одного оружия (пистолета) в результате выстрела на близком расстоянии в висок и отверг версию убийства, совершенного якобы «при попытке к бегству».
- Вернувшийся из плена Нияз Балай оглы Зейналов сообщил, что армяне 11 февраля 1992-го года заживо сожгли жителей села Гушчулар Шушинского района, взятых в заложники: 1910 года рождения Сарийю Таги гызы Мадатову и Мовсума Абдулрагим оглы Ахмедова.
- 61-летний бывший заложник Будаг Али оглы Алышанов был свидетелем убийства в армянском плену, в поселке Дрмбон (Нагорный Карабах) пятерых азербайджанцев, используемых в качестве рабов на тяжелых физических работах.
- Освобожденный из плена Исраил Сариф оглы Исмайлов утверждает, что армяне на армянской могиле отрезали головы трем азербайджанцам, взятым в заложники.
- Жительница Лачинского района Самая Керимова, не выдержав пыток, которым была подвергнута сама и ее 2-летняя дочь Нурлана, покончила с собой в армянском плену.
- По заверению Талеха Мадат оглы Ибишова, 1977 года рождения, взятого в заложники вместе со своей семьей во время оккупации Лачинского района 18 мая 1992 года, армяне зверски убили его отца Мадата Авез оглы Ибишова и сестру, 1967 года рождения, Егану Мадат кызы Ибишову.
- Насиров Ильхам, 1973 года рождения, в результате длительного голодного содержания в плену, скончался 23 ноября 1993 года в Ереванском военном госпитале с диагнозом острой кахексии.
- Медицинско-судебная экспертиза останков 20-летнего Фархада Рахман оглы Атакишиева доказала, что он был убит в результате систематических избиений и тяжелых пыток.
- Житель Ярдымлинского района Гейдар Гейдаров умер в Шушинской тюрьме в результате систематических пыток, причиняемых армянами (24.12.1994). Об этом свидетельствуют бывшие пленные Габиб Алиев, Авез Мухтаров, Абульфат Гасымов и другие.
- Житель города Ходжалы Фаик Шахмалы оглы Алимамедов, бывший в армянском плену, был расстрелян армянским военным по причине того, что он отказывался называть город Гянджа «Кировобадом». По этому поводу свидетельствуют Зульфи Ибрагим оглы Мамедов, Мамед Джумшуд оглы Мамедов и другие.
- По словам освобожденных из плена Абузера Манафова, Гасана Гусейнова и Айдына Магеррамова, 14 февраля 1994 года, заключенный Шушинской тюрьмы, уроженец Бейлаганского района Ильгар Анвер оглы Курбанов был убит, подвергаясь систематическим пыткам надзирателями по имени Коля, Славик и Гор.
- Житель Шамкирского района, 1962 года рождения, Фикрет Гасан оглы Гусейнов, в результате регулярных избиений и пыток 28 июня 1993 года скончался в армянском плену. Бахтияр Ибрагим оглы Тагиев и Матлаб Шираслан оглы Аллахвердиев, освобожденные из плена, являются свидетелями этого факта. Во время судебно-медицинской экспертизы у Фикрета Гасан оглы Гусейнова были обнаружены переломы ребер.
- Освобожденный из плена Зохраб Надир оглы Гейдаров сообщил, что 21 мая 1993-го года в Шушинской тюрьме Захид Насибулла оглы Амруллаев, 1973-го года рождения, был задушен армянскими надзирателями.
- Освобожденный из неволи Машаллах Бандалиев сообщил, что в мае 1992-го года в Ханкенди, будучи упрятанным в гараж, видел, как владелец гаража Меро и другой армянин по имени Вазген Саркисян отрезали голову одному заложнику по имени ему неизвестному, подвергнув его вначале пыткам различной степени.